Rondom de Ziektewet Spinneivebjes li Tclegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 29 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. Ï706S AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLïFS VAN AL' F PFCHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. AIVSSTERDASVISCME KPri™* ANTHRACIET-1VSY. Groote Houtstr. 187 Tel. 12504 Het Nederlandsch ss. ,Merauke" in aan varing met een Grieksch schip Bij Dungeness aan den grond gezet Het wrak der Salento Uitlegging van een wrak lichtboei gevraagd Diefstal in de Kathedrale kerk Offerblokken geledigd en meegenomen' Felle brand te Lonneker Uit de R.K. Staatspartij IJ SBERICHTEN Medische hulp is daarbij niet verleend. Voornaamste Nïe uws Het belastingbetaler! op de postkantoren Scheveningen-Haven-radio per 1 Februari a.s. op 1852 meter Sterk verhoogde werking van den Krakatau 9324 erupties in één etmaal Een onderscheiding J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De vorst houdt aan BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel., Aue auomies op dn Diau zyn »u0vïoi0. togen ongevallen verzekerd voor een 'v—HllftJl bc..„c.e uüfecauinKtnem tos werken door fycji een ongeval met n bij verlies van een hand, ff Ag bij verlies van een fen by 'n breuk van f ka der volgende uitkeeringen: 1 OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 doodelijken afloop; I L<iU."een voet of een oog; I ICO.' duim of wijsvinger; 1 OU." been of arm- I 4U.' yfijl oy een ongeval met O, 11 bij verlies van een hand, ff GE bij verlies van een f Cfl by 'n breuk van 1 cfy." doodelijken afloop; 1 LOU."een voet of een oog; 1 iuO." duim of wijsvinger; I 3U." been of arm; bij verlies v. een anderen vinger. Er is zeker wel geen enkele sociale wet, welke een lijdensgeschiedenis heeft doorge maakt als met d'e Ziektewet het geval is. Het is nu ruim een jaar geleden, dat ik in dit blad zoo een en ander orptrent die ge schiedenis naar voren bracht en waarby ik tevens gelegenheid vond om het voorstel tot wijziging van deze wet onaer de oogen te zien. Sindsdien is er weer heel wat veranderd Het ontwerp is in de Afdeeiiitgen van de Tweede Kamer onderzocht eu de bezwaren en wenschen zyn door de Commissie van Voorbereiding zoowel schriftelijk als monde ling aan den Minister kenbaar gemaakt. Uit deze gedachtenwisseling is wel geble ken, dat de Minister ernstig heeft getracht, met de commissie tot overeenstemming te geraken. Niet onwaarschijnlijk zullen in den boezem der Commissie, bestaande uit personen van allerlei richting, eveneens ver schillende onderdeelen een onderwerp van discussie hebben uitgemaakt, zoodat we thans een product van breed overleg voor ons hebben en bij de beoordeeling daarvan moeten bedenken, dat het alleen mogelijk is tot overeenstemming te komen, wan neer allen iets van hun inzicht willen prijs geven. Hoe dat verder ook zij: vaststaat, dat het oorspronkelijke ontwerp op verschillen de punten belangrijke wijzigingen heeft on dergaan, en bedriegen de teekenen niet, dan schijnt het einde van deze droevige geschie denis nabij, wijl vrij algemeen verwacht wordt, dat het ontwerp straks in openbare behandeling zal komen. Dat zal overal met vreugde vernomen worden, want al zijn er wellicht omstandigheden geweest die zulks verklaarbaar maken, dat wij nu gedurende 15 jaren met een Ziektewet zitten, zonder dat we practisch recht op uitkeering bij ziek te hebben, is toch wel bijzonder kras. Maar zooals reeds is opgemerkt, schijnt het thans ernst te zullen worden en het kan dus nuttig zijn, weer eens na te gaan, hoe het thans met de zaken gesteld is. Want het behoeft geen nadere toelichting, dat ook thans de voorgestelde wijzigingen geen on verdeelde instemming kunnen vinden. Daar voor was de strijd, rondom of over deze wet gevoerd, te fel. In sommig opzicht gaat het „nieuwe" ont werp want zoo mogen we het gerust noe men veel minder vèr, dan zyn voor ganger, doch is in ander opzicht weer rui mer, en bovendien zijn er belangrijke wijzi gingen gebracht in de uitvoering van de uu u E,n ^Uist op dat ten'ein waren de moei- Ujkheden het grootst, was de strijd het hevigst. Maar daarover straks. We zullen eerst eenige van de voornaamste verande ringen eens wat nader bezien. Het eerste wat opvalt is, dat de ziekte- verzekering thans weer is vastgekoppeld aan het verrichten van arbeid in een onderne ming. Het vorig ontwerp was véél ruimer en beschouwde als verzekerde „ieder die in loon dienst arbeid verricht", waardoor de Wet ook van toepassing zou worden op dienst boden, werksters, chauffeurs bij particulie ren e.d. Wel geeft art. 28 ruimte om bij algemeenen maatregel van bestuur groepen aan te geven, waarop de bepalingen van de wet van toepassing zuilen zijn, maar over het algemeen zullen zij, die hun arbeid niet vexrichten in een onderneming, buiten d wet vallen. Een uitzondering is gemaakt voor hen, die aan werkverschaffingen arbeid verrich ten. Ook voor hen, die werk aannemen, zoo als in het landbouwbedrijf en de bouwvak ken veelvuldig voorkomt, zal de wet van kracht blijven. Zooals te begrijpen is, geldt deze bepalingen niet voor hen, die zelf een verzekeringsplichtig bedrijf hebben. Deze be palingen overigens zijn gelijkluidend aan die van de beide Ongevallenwetten. In het vorig ontwerp was geen loongrens gesteld. Wie in loondienst was, ongeacht het salaris daaraan verbonden, was verzekerd. Wèl was de uitkeering begrensd. Thans wordt ook een loongrens voorgesteld. Wie meer dan 3000 vast salaris heeft per jaar, valt buiten de verzekering. Volgens 't vorig ontwerp zouden dus tiendui zenden personen méér verzekerd zijn dan thans wordt voorgesteld, waar tegenover staat, dat de uitkeering van 70 op 80 pet. is gebracht. De uitkeeringsduur blijft be paald op ten hoogste 180 dagen per jaar en bij voortdurende ziekte de volgende ja ren 90 dagen. Ook de premiebetaling blijft voor de helft voor rekening van den arbei der. Het moge dan economisch niet veel verschil geven, wie de premie betaalt, toch zal deze bepaling veel moeilijkheden geven, omdat de meeste collectieve contracten ook thans reeds een premievrij recht op uitkee ring bij ziekte aangeven en bovendien ook brandstof Verzegelde zakken de premie voor de ziekenfondsen (dokters- for.dsen) door de arbeiders moet gedragen worden. Een breede gedachtenwisseling is ook ge voerd over de bepaling, dat zwangerschap en bevalling met ziekte gelijkgesteld zullen worden en zelfs een hoogere uitkeering (100 pet.) daarvoor moet worden uitgekeerd. Aan den eenen kant werd de meening geuit, dat deze zaken in een ziektewet niet thuis behooren, doch in een afzonderlijke wet, regelend de moederschapszorg, moeten ondergebracht worden, van den anderen kant werd mede met een beroep op de conven tie van Washington deze bepaling sterk ver dedigd. Een. ander bezwaar van de tegen standers was, dat niet in de wet vastgelegd is de bepaling, dat voor ongehuwde moe ders een afzonderlijke regeling zal gelden. Aan dit laatste bezwaar is de Minister nu te gemoet gekomen. Of daarmede alle be zwaren zijn weggenomen, moeten we af wachten, maar in elk geval zuilen waar schijnlijk meerderen daarmede genoegen ne men. Wij komen thans aan de uitvoeringsor ganen, maar daarover in een volgend ar tikel. A. J. Li. Ainsieraam HnversumSussumheuler Ook an ürac;ei en Drechco:ej v. centr. verw. ïf1 De bemanning blijft aan boord Gisteren is het Nederlandsche s.s. „Me- auke," op weg van Hamburg naar Batavia, ln het Engelsche Kanaal, ongeveer vier mijl van 't South Varne-vuur in aanvaring geko men met het Grieksche s.s. „Alcyon," dat inet een lading erts op weg was van Bona naar Vlaardingen. De aanvaring had plaats tijdens een dich ten mist. De „Merauke" zoowel als de „Alcion" werden zwaar beschadigd en spoedig stond in ruim I van de „Merauke" 20 voet water, terwijl ook ruim 2 water begon te maken. De „Merauke» seinde om assistentie en ijlings vertrokken uit Dover sleepbooten naar de plaats der aanvaring. De „Merauke" werd op sleeptouw genomen, doch bij Dungeness moest het schip aan den grond worden gezet. De bemanning is aan boord gebleven. Ook de „Alcyon" is op sleeptouw genomen naar Dover. De „Merauke" behoort aan den Rotterdam- schen Lloyd. Door de Haarlemsche Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken is het volgend schrijven gezonden aan den Minister van Defensie; De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken verzoekt Uwe Excellentie onverwijld maatregelen te wil len nemen dat een wraklichtboei wordt uit gelegd bij het wrak van het stoomschip Sa lento. Telegrafisch heeft de Vereeniging „Vis- scherijbelangen" Urk d.d. 2 Jan. j.l. om deze voorziening verzocht in verband met de ern stige gevaren, welke de ligging van het wrak oplevert voor de vaartuigen der Urker visschers. Blijkens een door onze Kamer ontvangen mededeeling van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden d.d. 25 dezer is de positie van dit wrak na het laatste stormweer voor de scheepvaart en de visschery nog gevaarlijker geworden. Het wrak bevindt zich thans geheel onder water en is nu niet alleen des nachts, maar ook overdag niet langer waarneembaar. In deze pmstandigheden zou onze Kamer het op hoo'gen prijs stellen, indien door de afdeeling Loodswezen van uw Departement aan het verzoek van belanghebbenden zoo spoedig mogelijk het gewenschte gevolg ge geven werd. EEN KAMPER UI? Hedenmorgen kwam men in de kathe drale kerk tot de ontdekking dat het offer blok, staande nabij den westelijken uitgang van de kerk, opgebroken was. Het daarin aanwezige geld, dat intusschen geen groot bedrag kan geweest zijn, omdat de bussen regelmatig met tusschenpoozen van enkeie dagen gelicht worden, was meegenomen. Twee andere offerblokken, staande in de kapel van Piëta, waren geheel verdwenen en dus waarschijnlijk meegenomen. Ook hiervan zal de inhoud niet belangrijk ge weest zijn. Wanneer de diefstal heeft plaats gehad en hoe de bedrijvers binnen gekomen zijn, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Vermoedelijk is men echter tijdens het stelen gestoord, wat niet onwaarschijnlijk is, omdat de geestelijkheid van de kathedrale kerk eiken avond in gemeenschap het avond gebed in de kerk komt doen. Een arbeider odro de vlammen ernstig gewond. In den afgeloopen nacht ontstond! brand m een perceel van vier woningen onder de gemeente Loneker. Een der huizen, bewoond door twee ge zinnen, stond weldra in lichter laaie. De bewoners moesten zich in nachtgewaad redden. Daarby bekwam een hunner, de arbeider Scholten, ernstige brandwonden aan beide öeenen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Een der huizen is geheel uitgebrand. Het andere bekwam groote brand- en water- schacïe. De aanwijzingen in den Kieskring Helder Bij het bestuur der R. K. Rykskieskring- organisatie „Helder" kwamen van de per sonen, die in dezn kieskring als candidaat voor de Tweede Kamer zijn aangewezen, de volgende berichten binnen: le Kwaliteitszetel (Handel, Nijverheid en Verkeer) de heeren L. G. Kortcnhorst, H. C. E. Bongaerts, J. F. Kamphuis en Chr. Houtman zonden bericht, dat zij hun can- didatuur voor den eersten kwaliteitszetel (H„ N. en V.) aanvaarden. De heeren Ch. v. d. Bilt, H. E. Everard, H. v. d. Putt, L. Niemöller en mr. M. P L. Steenberghe Zouden bericht, dat zij een candidatuur voor dezen zetel niet wensch- ten te aanvaarden. 2e Kwaliteitszetel (Vrouwenbelangen) mej. Annie Meijer, mj. N. A. C. Crielars en mej. Toos Post hebben de aanwijzing aan vaard: mej. A. Hutten wenscht slechts als plaatsvervangster ln aanmerking te komen, terwijl bedankt heeft voor een candidatuur mevr. Steenberghe Engering. Vrije zetel: de hm Ch. v. d. Bilt, G. Bul ten, L. F. Guyt, J. a. G. M. Hellenberg Hubar, G. W. Kampschöer, H W. E. Mol- ler en Max van Pol zonden bericht, dat rij hun cand datuur handhaven. De heeren J. Groen, H. A. J. M. Kusters, j. Th. v d. Laan, A. J. M. Leesberg, H. F. van Nuland en E. J. M. Stumpel bericht ten, dat zij slechts als plaatsvervanger in aanmerking wenschten te komen. De heer A. J. Loerakker zond bericht geen candidatuur in de kieskringen Helder- Haarlem te aanvaarden. De aanwijzing van den heer P. van Wees te Amstelveen vervalt, omdat van dezen candidaat geen enkel bericht binnen deri vastgestelden termijn is binnengekomen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mgr. P. Stroomer, in leven deken van Amsterdam, heeft gisteren, ze als wij reeds meldden, op het kerkhof St. Barbara, aan de grens van de hoofdstad, plaats gehad. Treffend was de groc belangstelling. Honderden waren bü de ontroerende plechtigheid aanwezig en hadden de koude getrotseerd, om de laatste eer s den dierbaren overledene te bewijzen. De wcleerw. heer kapelaan de Rooy verrichtte de bcaardingsplechtigheid, waarvan boven staande foto een overzicht geeft Veie belangstellenden volgden gisteren de onderzoekingen van de schepen, die vóór het Zandvoortsche strand naar een vliegtuig zochte dat daar in zee zou zijn gestort ALs er ijs is en 't is mooi weer Het aantal passagiers, dat Zondag op het spoorweg-baanvak Willemsparkweg-Amstel- veen is vervoerd, is een record geweest, aldus het Hold. De baan is ruim 5.5 K.M. lang; enkelspoor met blokstelsel. De treinen kunnen elkaar volgen van station tot station. Vertraging van één trein heeft bij den intensieven dienst onmiddellijk vertraging van een tegen- komenenden trein tot gevolg. Toch is Zondag, bij de geweldige drukte waarover straks eenige cijfers de- ver traging niet meer dan 14 minuten geweest; om 19 uur was zij tot acht minuten beperkt en om 21.15 was zy geheel ingehaald. Reeds Zaterdag was het vervoer op het lijntje druk, maar het bleef toch beper' tot drie treinen naar en twee uit Amstelveen. Zondag is er van 2 u. 30 tot 15.30 één on afgebroken vervoer naar Amstelveen geweest. De treinen werden, naar behoefte, zoo veel mogelijk versterkt. Uit den aard der zaak was verwacht, dat tusehen 13 u. en 18 u. de groote massa schaatsenrijders uit Amstelveen naar Am sterdam teruggebracht. De eerste van deze treinen bestond uit 22 wagens en nam 1375 menschen mee. Twee locomotieven trokken. De volgende treinen waren met 9 en 13 rijtuigen versterkt. Aan den laatste van de vijf treinen waren eenige gesloten goederenwagens gekoppeld, waarin de jongelui met een hoeratje plaats namen. De vier loketten bij vertrek aan het station Willemspark, zijn onafgebroken geopend ge weest van 9 u. 45 tot 15 u. 30. Van 15 u. af waren alle zes uitgangen aldaar geopend en desondanks was het niet mogelijk te voor komen, dat af en toe de terugkeerende rei zigers even moest worden opgehouden. Aan het station Willemspark zijn gisteren 1X000 plaatskaarten verkocht, echter niet al leen voor Amstelveen. Naar dit dorp zijn ongeveer 10.000 reizigers gegaan. Om 17 u. toch waren te Amstelveen 8100 kaartjes ont vangen. Tusschen 17 u. en 21 u. zijn er neg 1000 bijgekomen. Als men daarbij telt de abonnementen en het vrije vervoer, alsmede de reizigers, ingestapt aan de Halten Amstel- veenscheweg en Karselaan, dan is 10.000 no; eerder te krap geschat. Bij vroegere drukke tijden is het vervoer nooit veel meer geweest dan 3000. De chef van Willemspark, de heer Bruins- ma en die van Amstelveen zyn den geheelen dag in touw geweest op hun „vrijen" Zondag. Aalsmeer en Uithoorn waren extra-belast voor het rangeeren: op het station Willems park was voortdurend een extra-rangeerloco motief in actie. Een paar malen moest de hulp van de politie worden ingeroepen om dringen, loo- pen over het grint of klimmen over hekken tegen te gaan. Maar meestal overlieerschte een opgewekte stemming. Monnikendam Morgenmiddag om 2 uur zal op de Gouw zee een Nationale ringryderij worden gehou den. Aangifte op de baan van 12 uur. Boven-Karspel De uitslag van den wedstrijd voor jongens van 12—14 jaar luidt: 1. G. Zwaan; 2. J. Laan; 3. J. Boon; 4. Jan Boon; Wedstrijd jongens van 9—11 jaar: 1. C. Smit; 2. G. Laan; 3. S. Boon; 4. J. Boon. Ouderkerk aan den Amstel Vanmiddag zal op de baan van de veen derij N. V. De Toekomst alhier een hard rijderij worden gehouden op de korte baan. Hoorn Alhier wordt Woensdagavond a.s. op de verlichte ijsbanen aan de Oosterpoortsgracht een gecostumeerd ijsfeest georganiseerd. Dinsdagmiddag vindt er schoonrijden voor leden plaats. Zwanenburg Door de IJsclub Zwanenburg en Omstre ken wordt morgen 29 Jan. een Nationale wedstrijd voor mannen gehouden nabij Halfweg. Wilnis Uitslag van de door de ijsclub „Vriend schap" gehouden hardrijderij voor mannen: 1. A. Klaassen, Sloten; 2. L. Küler, Amster dam; 3. G. v. d. Berg, Amsterdam; 4. D. Brouwer, Wilnis. Uithoorn Uitslag ringryderij voor paren: 1. H. Bak ker en mej. Looi; 2. C. de Rooy en mej. A. Bijen; 3. H. Rijnbeek en mej. E. van Vliet. Morgenmiddag en morgenavond wordt een groot gecostumeerd ijsfeest gehouden. Te vens wedstrijden in cirkelrijden. Een ijsongeval te Heemstede Gisterenavond kwam mej. H„ wonende aan den Kruisweg te Haarlemmermeer on der het ryden te vallen. Daar zij over ernstige pijn in den rug klaagde, is zij door de politie per auto naar haar woning vervoerd. Volendam In de laatste dagen der afgeloopen week kwam van alle kanten oud en nieuw ijs aan drijven, zoodat op het oogenblik tot aan den horizon toe geen water meer te zien is. Op de binnenwateren is hier de ijssport vrij wel ononderbroken doorgegaan. In Haarlemmermeer, de machines werken Voor het Polderhuis te Hoofddorp is we derom de witte vlag geplaatst met de woor den „machines werken" Door het wegtrekken van het water is het ijs in de Hoofdvaart, dat toch al hoogst on betrouwbaar was, reeds voor een groot ge deelte verdwenen. Op het in de Kruisvaart liggende ijs waaagden zich Maandag nog wel eenige personen, doch het was groote waaghalzerij, hetgeen spoedig bleek uit de omstandigheid dat een hunner zijn roe keloosheid met een nat pak moest bekoopen. Op het ijs in de Fortgracht te Hoofddorp, waarop het werken van de watermachines geen invloed heeft, werd Maandag nog druk chaatsen gereden. Mede doordat de tenten niet ontbraken, was het er een gezellige drukte. Voor het ijs in Haarlemmermeer blijft op- oassen de boodschap. Het Nederlandsche stoomschip „Merauke" is in het Engelsche kanaal in aanvaring ge weest met een Grieksch stoomschip. F ade schepen werden zwaar beschadigd. Sleep booten verleenen assistentie. De bemanning der „Merauke' is aan boord gebleven. In den ouderdom van 80 jaar is overleden mr. A. J. L. Nijpels, oud vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Mededeelingen van minister v. d. Vegte ten aanzien van de Radio-distributie Het antwoord van den minister van Wa terstaat op de vragen van den heer Krijger ten aanzien van de actie der aannemers. Conclusie van den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad ten aanzien van de kwes tie: muziek bij bioscoopvoorstellingen. De strijd ln Afghanistan. Aman Ocllah weer op den troon. Koning Gecrge's toestand blijft bevredi gend. Engeland bereid, het Kdiogg-pact te rati- ficeeren, wanneer ook de Dominions daar toe overgaan. Ernstige mijnramp tcYentai büMcekden; 30 dooden, 76 arbeiders worden nog vermist. :)e Krakatau vertoonde in het afgiloope». flmaal 9324 erupties. Geen doorvoering door het geheele land. De aanvankelijke plannen, om op alle oostkantoren in Nederland de gelegenheid van belastingbetalen open te stellen, zullen naar thans gemeld wordt, niet worden door gevoerd. Met ingang van 1 Februari a.s. zal de golflengte van den zakelijken omroepzender te Scheveningen-Haven veranderd worden. De golf zal worden gebracht op 162 kilo perioden (1852 meter). Aneta seint hedenmorgen uit Batavia: De Krakatau vertoonde ln het afgeloooen etmaal 9324 empties, waarvan de grootste hoogte 575 meter bedroeg. Des middags te 1 uur 41 verscheen de oostelijke kraterrand een halven meter boven 't water, doch werd later weer bedekt. Onafgebroken stijgen dampwolken op, waarvan er één een hoogte bereikte van 3500 meter. Voortdurend wor den bevingen geconstateerd. Bij Kon. Besluit Is benoemd tot comman- Op een veelvraat Wilt gij leven lang, lekker en gezond. Steekt het lekkere beetje, dik bezijden uw mond. R. Visscher. Op een dwaas Oneindige! Gij wilt het gonzend mugje hooren, dat Uwen roem verbreidt. R. Feith. Op Schoonheids-Koningin Voor schoonheid wordt de kroon u op het hoofd gezet. Gy waart volmaaktvolgens de schoon heidswet Maar heeft dit idioot vertoon Niet afgerukt Uw schoonste kroon? Achilles Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Vcoruit. OPTICIENS FABRIKAN7 EN Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken worden om: 5.13 Hoogste Barometerstand 784.0 m.M. te Vardö. Laagste Barometerstand 749.8 m.M. te Blacksod. Verwachting: Matige zuidelijke tot zuid- deux- in de orde van Oranje Nassau mr. S. oostelijken wind. betrokken tot half bewolkt, Gratama Wz., president van het Gerechts- j weinig of geen sneeuw, lichte tot matige, ia hof te 's-Gravenhage. het oosten strenge vorst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1