Rondom de Ziektewet Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht WOENSDAG 30 JANUARI 1929 BUREAUX: NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17069 ii Het Domela Nieuwenhuis standbeeld te Amsterdam en de houding der Katholieken Voornaamste Nieuws Een garage met vijf auto's in asch gelegd Kindermoord Benoemingen De ijsbaan aan de Kleverlaan lif l!l|| - Een vriendelijke buurman Een jacht-ongeluk De begrafenis van den burgemeester van Soerabaja Het voor-oefenings-instituut J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een brutale overval te Dinther Geheime distilleerderij Gevolgen van de gladheid Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCH ADVERTENTlÉN 35 ct. p. regal* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. <r Aue auorme s op cüi Diacl zijn mgevoige uc vaarden 11 nnevensiange geneeie ongesciiiktneiü tot werken door fyefi dij een ongeval met fl bij verlies van een hand, ffOE tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUÜU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I/3U.*"doodelijken afloop; lZuU."'een voet of een oog; I IZü.'duim of wijsvinger; ÏOU.' been of arm; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN \ALLF RFCHTFN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij verlies van een fCfl bij "n breuk van I3U.~been bij verlies v. sea 'anderen vinder. Zooals in het vorig artikel reeds is aange geven wordt de strijd rondom de Ziektewet voor een niet gering gedeelte beheerscht door de vraag welke organen met de uit voering van de wet belast zullen worden. Deze vraag vooral is het, die de gemoederen in beweging bracht en dat ook wel zal blijven doen, zoolang aeze zaak nog niet volkomen is beslist Verwonderen kan ons dat niet. Alle onder- deelen kunnen naar omstandigheden gewij zigd worden indien zou blijken, dat er be zwaren aan verbonden zijn, waarop men te voren niet heeft gerekend. Maar wannee» de opbouw van een zóó be langrijke wet ais de Ziektewet verkeerd zou zijn, dan zou zij in plaats van een geëigend middel om tot betere verhoudingen te komen en den weg tot volledige bedrijfsorganisatie te effenen, juist een tegenovergestelde wer king hebben en een voortdurende sta-in- den-weg zijn Ook en niet het minst, wan neer wij tot unificatie van de sociale ver zekeringswetten willen komen. Zeer verklaarbaar is het echter, dat instel lingen, welke In den loop der jaren gegroeid zijn, haar verdedigers vinden, die zich met hand en tand verzetten tegen een uitvoering Waarbij aan die instellingen geen behoor lijke plaats is ingeruimd. De lezer weet hoe ik tegenover dit twist punt sta. Uit een gedachtenwisseling, de vorige maal gevoerd, is wel gebleken, dat door mij geen prijs wordt gesteld op een Uitvoering van de V/et door ziekenkassen, en evenmin door de ondernemingskassen, al thans voor zoover deze laatste volkomen zelfstandigheid zouden verkrijgen. Wel heb lk ook destijds al aangegeven, dat het goede wat sommige ondernemingskassen zonder twijfel bevatten, behouden zou kunnen blij ven indien deze kassen als afdeelingen van Bedrijfsverenigingen zouden fungeeren Het eigen karakter zou dan behouden blijven, zon der dat elk verband met aanverwante onder nemingen geheel verbroken werd en waar door dan tevens de gevaren welke er aan dergelijke tnstelingen verbonden kunnen zijn zouden worden opgeheven. Voor wie denken als ongeteekende is er reden voor tevredenheid, In het „nieuwe" ontwerp zijn zoowel ziekenkas als onderne- toingskas verawenen. Het ontwerp kent Slechts tweeërlei organen n.l de Bedrfjfsver- eeniging en den Raad van Arbeid. Dat er op een zoo belangrijk punt overeenstemming is verkregen tusschen den Minister en de Com missie van Voorbereiding, kan worden toe gejuicht en doet m.i. de kansen stijgen, dat deze weinig verkwikkelijke geschiedenis nu eindelijk eens zal worden afgesloten met een Ziektewet die ook practisch dienst doet. Intusschen zitten de tegenstanders van de jongste wijziging niet stil. Voor wat de on dernemingskassen betreft is er reden om aan te nemen, dat de thans gevonden oplossing geen ernstig verzet zal uitlokken. Met de ziekenkassen staat het anders. Het Verbond van Ziekenkassen is reeds vol actie en heeft ai een groote nationale vergade ring aangekondigd. Daarop zullen de be langen van het Verbond besproken worden en zal met kracht en klem worden aange drongen op het behoud van de kassen bij de uitvoering van de Wet. Hetgeen hun goed recht is al kan ik hun moeilijk succes toewenschen. Want afgezien nog van de vraag of we een zoo belangrijke zaak als de uitkeering bij ziekte naast het bedrijfsleven kunnen plaatsen, afgezien nog van het feit, dat het dwars tegen de ontwikkeling der dingen zou ingaan indien wij deze belangrijke aangelegenheid niet in handen van de bedrijfsgenooten zelf du; van patroons en arbeiders zouden leggen, heeft het vorig ontwerp wel duidelijk doen zien tot welk een chaos men komt, indien men de uitvoering van de wet aan die kassen zou opdragen. Maar succes of niet, men mag van hen, die een andere meening hebben en daarvoor propaganda maken in elk geval vorderen, dat ook zij hun actie behoorlijk voeren. Er is geen enkele reden om nu tegen de vak beweging en haar leiders op te tomen en te schelden, zooals de heeren Neuteboom en Kuyer, resp voorzitter en secretaris van het Verbond van Ziekenkassen, zich veroorloven. Daarmede versterkt men zijn zaak niet en de leiders van de arbeidersbeweging zullen dergelijke aanvallen heusch wel doorstaan. Bovendien blijft er vooralsnog een belang rijk terrein vooi de ziekenkassen over. Zti kunnen als aanvullingskas dienst doen en er zijn nog heei wat „zelfstandigen" die zich daarbij wellicnt willen verzekeren. Maar nog eens: een goede regeling gaat vèr uit boven het belang van deze kassen, die er ten slotte niet zijn voor zichzelf, maar evenals alle andere instellingen haar bestaansrecht slechts ontleenen aan haar nuttigheid. Bij net verdwijnen van het laat ste vervalt uiteraard ook het eerste. Hiermede zijn voor wat de sociale beteeke- nis van de wet betreft wel de belangrijkste wijzigingen aangegeven. De regeling voor de losse arbeiders, die niet meer dan twee dagen in een week bij een zelfden werkgever in dienst plegen te zijn, kennen we nog niet; zij laat zich dus nog niet beoordeelen. Bij werk loosheid, staking en uitsluiting duurt het recht op uitkeering nog een maand voort mits de verzekering twee maanden voor het tijdstip, waarop de verzekering ingaat, on gebroken heeft voortgeduurd. Ook hier zijn nog wel eenige vragen bij te stellen, maar dat zijn, hoe belangrijk ove rigens ook, niet de hoofdzaken en wij zullen ons wel te voren vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat een zoo uitgebreide wet als de onderhavige in de praktijk wel gebreken zal vertoonen. Alles bijeengenomen, lijkt het mij niet al te gewaagd om te veronderstellen, dat het nuidige ontwerp, eenmaal m openbare be handeling gesteld, wel een voldoende meer derheid zal veroveren. Niet alleen omdat men nu toch eindelijk een einde wil zien aan dat gehaspel met deze wet maar ook, omdat men zich voor wat de hoofdzaken be treft met de voorgestelde wijzigingen wel zal willen vereenigen. A. J. L. (Ingezonden) Quelques relachemens, inévitables d'une longue fruits paix. Joseph de Maistre. Als de schrijver van „Du Pape" de ver slagen over de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van 24 Januari 1.1. eens had kunnen lezen, dan zou hij ondanks zijn scherp inzicht in de gevolgen van een lang durige rust, vermoedelijk toch zeer vreemd hebben opgekeken. Want het moge al waar zijn, dat onze Nederlandsche socialisten steeds meer ver anderen in een democratische-burgerlijke partij, in een vertegenwoordiging der arbei ders-aristocratie (het woord is van een der links-socialisten), dat de communisten zijn lamgeslagen door een sterke onderlinge ver deeldheid en van anarchisten, vrijwel geheel niet meer worden gehoord, behoudens dan dat een hunner, echter ver weg levend in de Groninger binnenlanden, aan zijn beginsel de vrijheid ontleende het leven te ontnemen aan vier vertegenwoordigers van het gezag, de vrijheid ingetreden periode van rustige rust, de verdoezeling der scherp afgebakende grenzen tusschen de uit beginsel het be staand gezag steunenden en de uit beginsel het bestaand gezag ondermtjnenden voert toch wel tot al te zonderlinge consequenties, wanneer ze leidt tot betoogen, als door den woordvoerder der katholieke fractie op ge noemden datum ii den Amsterdamschen ge meenteraad gehouden zijn. Van kindsbeen af heb ik geleerd, dat zij, die het kwade willen, zonder te weten, dat het kwaad is, waarnaar zij streven, wel mogen worden bewonderd om den ijver, de volharding en de toewijding, die zij bij het nastreven van hun verkeerd ideaal betoonen, doch dat anderzijds al het mogelijke moet worden gedaan om te voorkomen, dat bij meer eenvoudigen van geest, die minder goed kunnen onderscheiden, de indruk wordt gewekt, alsof niet de toewijding, waar mede wordt gestreefd, doch het streven zelf geprezen wordt. Hetgeen de woordvoerder der katholieke raadsfractie te Amsterdam 24 Januari 1.1. verkondigde, doet echter de vraag stellen, of men mij niet verkeerd heeft geleerd, althans of de oude waarheden en wijze lessen, gegrond op ervaring, op traditie, in den huidigen dage van „Umwertung aller Werte" niet mede hun kracht hebben ver loren. De Nederlandsche Syndicalistische Federa tie van Overheidspersoneel heeft tot B. en W. van Amsterdam het verzoek gericht een standbeeld te mogen oprichten voor Domela Nieuwenhuis op gemeenteterrein en na vol tooiing dit standbeeld aan de gemeente te mogen overdragen. B. en W. hebben den gemeenteraad voor gesteld het verzoek in te willigen. Het wil me toeschijnen, dat er weinigen geweest zullen zijn, die zich hebben afge vraagd, wat het standpunt der katholieke fractie in deze zou zijn. Dit standpunt toch lag voor de hand. Door 't beschikbaar stellen van gemeente terrein, door de bereidverklaring het stand beeld te zijner tijd te aanvaarden, zou daad werkelijk door de gemeente medewerking aan de oprichting worden verleend. Domela Nieuwenhuis, hoeveel eerbied men ook moge hebben voor de toewijding, den ijver en de kracht waarm ede hij zijn ideaal heeft nagestreefd, is geworden, het symbool van het anarchisme, van de staats- en gezagsondermijning, van het revolution- naire-socialisme van de daad. Het is in strijd met de aan het gezag te stellen eischen, dat dit zichzelf ondermijnt; ondermijnen doet het gezag zich echte- wanneer het daadwerkelijk medewerkt aan een verheerlijking van het symbool van het anti-gezag. Het gezag, dat tot plicht heeft zichzelf te handhaven, heeft niet het recht mede te werken aan het eeren van hen, die zich de vernietiging van het gezag tot le venstaak hebben gesteld. Krachtens zijn wezen verplicht zijn de revolutie te bestrijden en daarnaast mede werken aan het eeren van het symbool der revolutie is onlogisch en een contradictio in terminis. De katholieken hebben tot strengen plicht het bestaand gezag te steunen en zich te onthouden van alle daden, die het gezag zouden kunnen ondermijnen. Wat was er dus anders te verwachten, dan dat de katholieke raadsfractie te Amsterdam als één man afwijzend 2ou staan tegenover het zondèrling verzoek, gedaan aan de be- kleeders van het bestaand gezag om mede te werken tot het oprichten van een stand beeld voor het symbool van het anti-gezag? Zouden de Romeinen vóór 1870 het ooit hebben durven bestaan den Paus te verzoe ken mede te werken aan de oprichting van een gedenkteeken voor Luther? Welk 'n be lachelijke vraag. Doch welk verschil is er met de onderhavige kwestie, waar de doods vijanden van de huidige maatschappelijke orde, ja van iedere geordende samenleving, de voorstanders der anarchie, aan de geor dende samenleving komen vragen hen te steunen bij het eeren van hun symbool? Waarlijk, over de houding der katholieke raadsfractie kon geen twijfel bestaan; die houding was vanzelfsprekend, drong zich op aan ieder die zich ooit maar eenigermate in de plichten der katholieken tegenover het gezag had verdiept. En toch! „De kwestie moet breed worden bezien. Men moet niet willen beletten, dat anderen hulde brengen aan de nagedachtenis var? een man van beteekenis, wiens nagedachte nis hun lief is. „Het al of niet toewijzen van een terrein beteekent óf wel dulden, toestaan, óf wel verbieden, beletten. Men wenscht niet te be letten, dat de wensch van anderen, openlijk een der hunnen te eeren, in vervulling gaat. Zou bestreden worden het oprichten van een standbeeld voor Schaepman, Kuyper of Sa- vornin Lohman, dan zou ook dit niet breed ziin, doch klein. Goedkeuring van de aan vrage is de consequentie van dezelfde hou ding aangenomen bij de aanvrage een ge denkteeken te mogen plaatsen voor Van fÏGlltZ Aldus sprak op den gedenkwaardigen 24sten Januan 1929 de woordvoerder der katholieke raadsfractie in Amsterdam's ge meenteraad. Daarbij geen enkele grens trekkend, daar bij het breed noemend anderen niet te be- 'etten op gemeenteterrein hulde te brengen aan de nagedachtenis van een man die hun lief is en de kosten van onderhoud van het. huldeblijk op de gemeenschap af te wente len; daarbij zich verplichtend, om, zoo, wat God verhoede eens een aanvrage binnen komt gemeenteterrein beschikbaar te stel len voor hët oprichten van een standbeeld van Judas ïscarloth, wiens beeltenis op een plein in Moskou prijkt, hiertegen geen be swaren te koesteren, immers het is niet breed, doch klein, om anderen te beletten mannen van beteekenis en wie zal betee kenis aan Judas ontzeggen die hun lief zijn, te eeren: daarbij geen verschil ziende tusschen strijders en steuners van het gezag, als Schaepman, Kuyper, Savomin Lohman, Van Heutz, en 't symbool van de ondermij ning ervan, van het anarchisme en revolu- tionnair socialisme van de daad; daarbij geen •rekening houdend met den verderfelijken in druk, dien een zoodanige houding moet ma ken op den eenvoudigen geest, die zich niet in subtiele onderscheidingen verdiept, doch die uitsluitend constateert, dat in de Hoofd stad des Rijks, op het Nassauplein, wórdt opgericht een standbeeld voor het svmbool der anarchie en dat de gemeente de zorg voor dit standbeeld op zich neemt. „Eéne opmerking mag hier nog uitdrukke lijk worden toegevoegd, over een punt waar in niet slechts de bedienaars van het heilig dom, maar alle bevorderaars der volkszaak met niet al te groote moeite zich hoogst ver- diensteliik kunnen maken. Namelijk, wanneer zij eveneens zich er op toeleggen, om door broederlijke woorden vooral dergelijke gevoelens bij het volk in gang te doen vinden. Het zijn deze: dat men zich overal hoede voor oproer en de oproeri- gen van geest, dat men de rechten van elk ander ongeschonden late: dat men jegens zijn oversten een behoorlijke onderdanigheid en toewijding betoorie." In hoeverre het medewerken aan het op richten van een standbeeld voor een predi ker van oproer en een oproerige van geest beantwoordt aan 't hierboven vermeld ver zoek, door Paus Leo XIII in de encycliek: „Graves de communi re" aan de bevorde raars der volkszaak gericht, het staat niet aan mij dit uit te maken, doch wel staat het aan mij, ten deze een andere opvatting te huldigen dan door de katholieke raadsfrac tie te Amsterdam gehuldigd is. En wanneer het aloud adagium: „Vox populi, vox Dei" nog steeds zijn gelding heeft behouden, dan verheugt het mij, dat een onderafdeeling van den R. K. Volksbond te Amsterdam een adres stuurde aan den gemeenteraad met het verzoek de voor dracht van B. en W. niet aan te nemen. Want dan ben ik in goed gezelschap wan neer ik constateer, dat de houding der ka tholieke raadsfractie te Amsterdam en de motiveering dier houding, door haar woord voerder gegeven, verbijsterend is. Mr. dr. F. A. BIJVOET 'V-»; s.s HET MOEILIJKE VERKEER HEDENMORGEN De fietsers hadden het nog harder te verantwoorden dan de voetgangers: moesten de Iaatsten zichzelf voort trachten te helpen, de eersten konden ook nog moeizaam hun stalen ros voortduwen, waarvan ze vanmorgen meer ongemak dan pleizier hadden Felle brand te Utrecht Men seint ons uit Utrecht: In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur werd de brandweer gealarmeerd voor uit- slaanden brand in de Lange Lauwerstraat. In het perceel in genoemde straat is 'n ga rage van de heeren Wölcker en de Ridder ondergebracht, die een autoverhuurbedrijf exploiteerden. De fam. v. d. Laan, die boven de garage woonde, werd door de dikke rook wolken wakker en men kwam tot de ont dekking, dat de vijf auto's die in de garage waren geborgen, reeds geheel in lichter laaie stonden, terwijl de vlammen zich mede deelden aan de bovenverdieping. Spoedig stond ook de bovenverdieping, 'geheel in vuur en de brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen, moest zich beperken tot het nat houden der omliggende perceelen, waar o.a. een schilderswerkplaats en een orgel- en harmoniumfabriek gevestigd zijn. Met tien stralen op de waterleiding ving men aan den brand te blusschen en ten slotte gelukte het de belendende perceelen te behouden De garage, waarin twee verhuur-auto's en drie 1 .re-auto's stonden, benevens de bovenver dieping brandden echter totaal uit. De po litie stelt een onderzoek In naar de oor zaak van den brand. De auto's waren ver zekerd, ook de inboedel van de familie v. d. Laan was verzekerd De brand trok in het eerst niet veel publiek. De burgemeester Eockema Andreae en wethouder Botterweg waren op het terrein van den brand aanwe zig. Verdacht van kindermoord en medeplich tigheid daaraan zijn te Amsterdam in haar woning aan de Van Lennepkade aldaar aan gehouden twee vrouwen, resp. 30 en 27 jaar oud. De oudste der twee vrouwen had, naar zij bekend heeft, haar kind kort na de ge boorte vermoord, door het in een der druk bevaren grachten te werpen. Zij is in arrest gesteld. De andere vrouw blijft nog in voor- Joopige hechtenis, totdat het onderzoek door de politie in deze zaak geëindigd is. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rhoon, den Wel- eerw. Heer W. Beude, te Brielle den Weleerw. Heer H. de Wijs en te Meije en Zegveld den Weleerw. Heer F. Kolkman, priester van het Aartsbisdom. De baan is vandaag den geheelen dag ge sloten, zoodat de aangekondigde wedsu ij- den dus ook geen doorgang vinden. Het vuurwerk, dat door middel van de Radio, aan de geheele wereld bekend is gemaakt, zal dus waarschijnlijk uitgesteld blijven tot Koninginnedag. De minister van Waterstaat, mr. d. Vegte, heeft gisteren den Radio-raad geïnstal leerd met een rede, welke door den voorzit ter van den raad, dr. J. Th. de Visser, werd beantwoord. De verlaging van den accijns op gedistil leerd; eenige mededeelingen van den minis ter van Financiën. Theodoor H. H. Verhei}, t Te Rotterdam Is een brutale diefstal van zilverwerk gepleegd. De Ned. R. K. Hanzebond van klagers patroons houdt te Helmond zijn jaarverga dering. Bü een feilen brand is hedennacht te Utrecht een garage met vijf auto's een prooi der vlammen geworden. Ernstige brand op het Roemeensche olie veld te Moreni. Een koninklijke commissie is in Engeland ingesteld voor een onderzoek naar de ar beidstoestanden in Britsch-Indië. Voortzetting der debatten in de Fransche Kamer over Elzas Lotharingen. De rede van Poincaré. Een mislukte samenzwering tegen de Spaansche regeering. Verklaringen van Pri mo de Rivera. Op gladde wegen. In dezen tijd is het heel zwaar, Daarover hoeft men niet te kijven, Om vrij en recht door zee te gaan, En staande steeds te blijven. Achilles. Op idem. Houdt braef stand ende desespereert niet. Oude spreuk Publieke tribune De rijpe kennis hoort, De onrijpe neemt bet woord. A. C. W. Staring, Raads-verslaggever Zoo is dan weder voor een ganschen dag Mijn droef bestaan geborgd door 't mede lijden VLOT BRENGEN HExNRlCH PODEUS VAN y. -Xv J De stand der werkzaamheden op het oogenblik. Men ziet op onze foto het uit gegraven gedeelte, afgezet met zandzakken. Het is de bedoeling het gestrande schip in deze uitdieping te krijgen en op die wijze vlot te krijgen. Een moeilijke onder neming, die met mislukkingen en teleurstellingen gepaard gaat. HET MOEILIJKE VERKEER HEDENMORGEN De gladheid der wegen bezorgde den schaatscniiefhebbers het genoegen, zich niet tot de Ijsbaan te behoeven te beperken. Al schaatsende gleden zij over den weg Te Rotterdam bracht dezer dagen de 46- jarige koopman H. L„ wonende aan den Oppert aldaar, een bezoek aan zijn buurman W. v. d. L. Boven gekomen bij zijn „vriend" zeide L., dat hij nu wel eens wilde afrekenen. Het was wel een oude zaak, maar het moest toch gebeuren. De buurman had echter in de gaten, dat L, onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Hij trachtte hem dan ook te kalmeeren met de .boodschap: „Kom terug, als je nuchter ben". Dat kon L. niet verkroppen en gaf zijn buurman een klap in het gezicht. Het liep uit op een worsteling, met het gevolg, dat de beschonken L. binnen drie minuten be neden aan de trap lag met drie gebroken ribben. Den publieken weg kon L. nog be reiken, maar verder dan enkele stappen bui ten de deur ging het niet. Daar zakte hij in elkaar en moest door een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden vervoerd. De credit-zljde van zijn afrekenboekje is intusschen, zoo merkt de „Msb." op, weer vermeerderd met drie gebroken ribben. Een mooi batig saldo. Aneta seint uit Buitenzorg: De Europeesche infanterist Gehnen, die aan een jachpartij deelnam, werd door een schot aan het hoofd gewond en is aan de gevolgen overleden. Aneta seint uit Batavia: Onder overweldigende belangstelling heeft de begrafenis van burgemeester Dijkerman plaats gehad. Er waren achttien sprekers aan de groeve Bij Kon besluit is volgens de eerstvol gende Legerorders bepaald: le. dat de duur van de eerste oefening van gewone dienstplichtigen, die bij het voor oefeningsinstituut van den vrijwilligen land storm in den rang van vaandrig zijn aange steld wier opkomst in werkelljken dienst on middellijk aansluit aan het beëindigen van de verbintenis bij den vrijwilligen landstorm en die na hun inlijving in opleiding zijn ge nomen tot officier, één maand bedraagt; 2e. dat de duur van de eerste oefening van de gewone dienstplichtigen, die bij het voor oefeningsinstituut in den rang van sergeant or sergeant-titulair zijn aangesteld, aan 't examen voor vaandrig hebben voldaan, doch nog niet In den rang van vaandrig zijn aangesteld, twee maanden bedraagt, indien him opkomst in werkelljken dienst onmid dellijk aansluit aan het beëindigen van de verbintenis bij den vrijwilligen landstorm en zij na hun Inlijving in opleiding zijn gegaan tot officier. Het bovenstaande geldt voor de lichting 1929 en volgende lichtingen, alsmede voor hen, die tot een oude lioMing behoorende, met één der bedoelde lichtingen hun eerste oefening vervullen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.15. te Hoogste barometerstand Haparanda. Laagste barometerstand 751.8 m. M. Blacksod Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuidoostelijken wind, betrokken of half be wolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Te Dinther heeft een roofoverval plaats gehad. Drie gemaskerde bandieten drongen de woning binnen van den heer Van Sleeu- wen, die met zijn dochter nog op was. Da bandieten overvielen v. S„ waarbij laatst genoemde aan zijn hand werd gewond. Een brandkast werd opengebroken, waaruit een bedrag van 600 werd ontvreemd. Uit laden en kasten werd goud en zilver v/egenomen, alles samen ter waarde van 1000. De daders verdwenen spoorloos. Een on derzoek wordt ingesteld. Het aantal marechaussees in die streek is versterkt. Door de politie en eenige belastingamb tenaren te Halfweg is ten huize van C. V. aldaar een inval gedaan en een compleet distilleertoestel ontdekt. En en ander is in beslag genomen er proces-verbaal is opgemaakt. AMSTERDAM, 30 Januari In de hoofd stad zijn hedenmorgen tengevolge van de gladheid verschillends kleine ongevallen gebeurd Op den Papaverweg viel een man met zijn fiets. Hy brak een been. Een op de Amstelkade loopende dame onderging hetzelfde lot. Drie auto's reden te water. Er kwamen echter gelukkig geen persoonlij ke ongelukken voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1