In en om Haarlem HHBB ■HM pmmim imÊêmM f#4 M Spinnewehjes Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT Uil DRIE BLADEN DONDERDAG 31 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17070 u» Art 1 Uit den Gemeenteraad De verlaging van accijns op gedistilleerd Een Engelsch militair vliegtuig neergestort Uit de R.K. Staatspartij Voornaamste Nieuws De autobussen in Haarlem rendeeren niét Men zal het met wijziging van de routes probeeren De Krakatau in werking Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Vier jaar gevangenisstraf Radio-telefoonverkeer tusschen Nederland en Argentinië Staking bij Vulkaansoord te Terborg geëindigd De luchtlijnen Schade-uitkeering watersnood De brutale roofover val te Lisse J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig spoorweg ongeluk bij Bois Colombes Twintig zwaar gewonden; acht zeer ernstig Waggons getelescopeerd Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regal* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I 4 regels 60 ct. plaatsing; elke regel «neer 15 ct, bij vooroitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cl. per regel, n bij 'n breuk van AUe auotmes op cut, oumi zyn u. j 1K1111 b=">->=.e m» we.aen uoor *y w.i oy e&cv ongeval mei y.-|| veiiies van een nató. J J9K Wijsvinger; f50. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerfngen: uUUll. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i 3U.~doodelyken afloop; 1 AoU. een voet of een oog, 11 b ampfvai AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET been of arm; 1 fU."anderen vinger bij verlies v. een 4 „Al, hoe heerlijk is het als broederen en zusteren bijeen te zijn," kon de Haarlemsche Raad Woensdagmiddag met recht getuigen, want nog geen zes dagen was het geleden, dat de raadsleden malkanderen voor het laatst gezien hadden en bewonderd bij het vaststellen van het jaarlijksche huishoud boekje oftewel gemeentebegrooting van Haarlem. Het weerzien was allerhartelijkst en er heerschte een speelsche stemming; er werd gelachen en telkens flitste een goede uitval door de zaal. Het was of we van het Prin senhof niet weg waren geweest. Zoo en passant hoorden de Jansstraat- bewoners dat de asfalteering van hun straat dit jaar nog wel niet gereed zal komen. Of dit aan den bouw van de nieuwe Jansbrug ligt of aan een door de gemeente Haarlem met de N. Z. H. T. M. te voeren proces over het opbreken van de tramrails in de Jansstraat en den Jansweg. werd niet dui delijk. Het mag daar wel een pracht-boule- vard worden, als de Jansstraters volkomen schadeloos gesteld moeten worden voor hun lange wachten op een straat, die het cen trum van Haarlem waardig is. De aangename toon uit de begrootings- debatten echo'de na toen de heer Loosjes zijn steun toezegde aan het voorstel van B. en W. om de gemeente garant te doen Zijn voor een leening van f 35 000. dié de stichting .Noorderkerk en School" wil aan gaan voor het bouwen van een school voor voorbereidend onderwijs. De heer Loosies herinnerde hierbij aan zijn verzoek tot de voorstanders van de bijzondere school om ook te steunen als er belangen van openbare scholen aan de orde komen. Dat begraven van de oorlogsbijl is in den Haarlemschen Raad inderdaad een gelukkige stemming, waarvoor de heer Klein zich terecht dank baar toonde. Als dat nu maar niet zeggen wil, dat immer voetstoots alles gegeven zal worden wat door één der partijen, hetzij voor de openbare, hetzij voor de bijzondere school, wordt gevraagd. Sijmen de belastingbetaler zou met den gesloten vrede dan wel eens minder tevreden kunnen zijn. De S. D. A. P. was minder coulant en schijnt voorloopig rilet van plan te zijn het goede voorbeeld van den Vrijheidsbond te volgen. De heer Roo- denburg hield weer een klemmend, hoewel niet welsprekend, betoog, waardoor de be twaren van de S. D. A. P. ontzenuwd wer den. Het voorstel van B. en W. kwam er fan ook met glans door. Het was overigens verschrikkelijk saai in den Raad. Er werd veel gepraat over niet altijd belangrijke onderwerpen en het duur de tot half zeven. Eén onderwerp schéén de aandacht van alle raadsleden gevangen te houden, waar schijnlijk door den strijd achter de coulis sen, die er om gestreden is. Het bracht de tongen van ongewoon veel raadsleden in be weging. Notaris van Cranenburgh is onlangs ei genaar geworden van het buiten ..Spruit 'en Bosch".gelegen aan den Heerenweg en grenzende aan den Hout» Dat gedeelte van den Hout wordt gebruikt als speelplaats en, naar uit een adres aan den Raad bleek, ondervinden de bewoners aldaar veel last van hen, die van dat speelterrein gebruik maken. Er heerschen ook toestanden, die dikwijls van dien aard zijn, dat daartegen krachtig dient te worden opgekomen. Ook zonder nader onderzoek zal ieder ter zake kundig en onbevooroordeeld Haarlemmer wel overtuigd zijn, dat deze laatste klacht niet overdreven behoeft te zijn. Om nu van dien overlast bevrijd te zijn, heeft notaris van Cranenburgh verzocht dat stuk grasland van de gemeente Haarlem te mogen huren en hij wil er 'n belangrijken prijs per jaar voor betalen. Zijn verzoek werd warm gesteund door een tiental Heerenweg-bewoners. De meerderheid van het college van B. en W. was van oordeel, dat het grasveld als speel plaats niet van zoodanig belang is. dat tegen verhuring ervan als tuingrond bezwaar be hoeft te worden gemaakt. Vooral niet, als bepaald wordt, dat het open terrein moet blijven en het aanzien van den Hout niet wordt geschaad. Een minderheid in het col lege van B. en W. de Burgemeester en de heer Gerritsz was tegen inwilliging van het verzoek. Ziedaar den Inzet van een raadsdebat, waaraan meer dan tien raads leden hun beste krachteil wijdden. Er waren rapporten van den directeur van Openbare Werken, van den directeur van Hout en Plantsoenen, van den inspecteur der Licha melijke Opvoeding, van den Commissaris van Politie en wie weet van welke autoriteiten nog meer. Terecht mocht de heer Heerkens Thijssen deze zaak „geweldig opgeblazen" noemen. Want wat is zij in al haar eenvoud? Niets meer dan dat de bewoner van een huis, hetwelk langs een openbaar plantsoen gelegen is, aan het gemeentebestuur kennis geeft, dat hij veel overlast heeft van de wandelaars in het park en dat het hem aangenaam zou zijn als het gemeentebestuur maatregelen daartegen nam. Indien in zoo n geval het gemeentebestuur den klager niet met een zeker genoegen expres wil tegen werken, geeft het last aan een der plant soenarbeiders, op een flinken afstand van dat huis een prikkeldraad te spannen, zoo dat lastige wandelaars het woonhuis niet aJ te dicht meer kunnen- naderen. Wanneer her gemeentebestuur dien inwoner echter wil plagen, laat het geen draad spannen en weigert ook het verzoek van dien bewo ner om een strook grond rondom zijn huis van de gemeente te mogen hureu teneinde zoodoende van den overlast af te korren. Zoo en niet anders stond het geval-Cranen- burgh. Zuiver bleken de socialisten en de communist Peper er over te denken, toen zij uit begin sel bezwaren hadden „een stuk gemeenschap in handen van particulieren te brengen." Dat is een standpunt en dergelijke ge moedsbezwaren kan men tenslotte eerbiedi gen, al maakte onze goede Haarlemsche communist het wel wat erg met dit voorstel een stuk klasse-politiek te noemen. De heer v. Cranenburgh zal dan ook wel niet op den steun van deze raadsleden gerekend hebben voor de Inwilliging van zijn verzoek. Naïef was echter de heer De Breuk, toen hij zijn stem tegen het voorstel argumen teerde met te zeggen, dat hij er niet toe mede wenschte te werken, dat de Hout in handen van particulieren komt. Och kom, Haarlem's geschiedenis verhaalt, dat Al- brecht van Beieren de Koekamp en verre omgeving aan de stad Haarlem gaf om „eeuwig" te dienen als speelplaats voor de kinderen en vrije wandelplaats voor de Haarlemmers. Dat gebod is geschonden door de stichting o.m. van het Paviljoen, het Brongebouw, het heele Florapark, de Haze- paterslaan, de huizen langs den Heerenweg en ook door de stichting van de tallooze villa's in het Zuiderhout. En nu zou Haar lem verloren zijn als een klein stukje van den Hout (o neen, niet verkocht) verhuurd werd aan notaris van Cranenburgh? „Pas op," riep de heer Gerritsz uit, „voor den eersten stap op dezen weg." en in alle villa's en hotels aan de Dreef kan men schater lachen om dezen uitval van den Haarlem schen wethouder van Openbare Werken. Te vergeefs werd opgemerkt, dat er van verka veling van den Hout geen sprake is, dat er in de onmiddellijke nabijheid een ander speelterrein is, dat het terrein voor kinde ren gevaarlijk is door de nabijheid van den drukken Heerenweg. De inspecteur voor Li chamelijke Opvoeding, die het terrein onge schikt voor speelterrein had verklaard, werd onbevoegd In dezen verklaard! Niets mocht batende raadsleden waren blijkbaar met hun stem in den zak naar de vergadering gekomen en notaris van Cranenburgh leed de nederlaag met 20—14 stemmen, doordat de leden van den Vrijheidsbond de zijde van den burgemeester kozen. Wij konden ons niet aan den indruk onttrekken, dat de gemeen teraad van Haarlem op zijn tijd ook aan dorpsche politiek kan doen. Of de Hout er nu fraaier op zal worden, staat te bezien, want de bewoner van Spruit en Bosch zou wel eens kunnen besluiten, zijn eigendom met een leelijken muur af te schutten. O* zetten we op dorpers wijze den strijd voort en zal °ok dat belet worden? Het voorstel om den termijn van ontrui ming der onbewoonbaar verklaarde wonin gen "aan de Vrouwesteeg 4 en 't Krom 8 met 6 maanden te verlengen ondervond veel tegenstand. De heeren Joosten, Adrian. Kee- sen, Castricum, v. Liemt en anderen vonden het onverantwoord de bewoners nog langer in die krotten te laten blijven. ,Maar er zijn geen woningen voor hen," klaagde de heer Gerritsz „wij kunnen ze toch niet op straat zetten" en de heer Reinalda bezwoer den Raad den termijn van ontruiming te ver lengen omdat dan intusschen met den bouw van 160 woningen kan zijn begonnen, die speciaal bestemd zijn om personen als de bewoners van deze woningen te herbergen. Waarom, zoo kan men den heer Reinalda echter vragen, hebt gij niet gezorgd voor die woningen, toen gij wethouder waart? Dat het met' die onbewoonbaarverklaring nu soms vastloopt is een gevolg van het feit. dat er, ondanks de goede gezindheid van den Haarlemschen Raad in de afgeloopen jaren, nog wel een en ander aan de woningvoor- zjening. mankeert. Een voorstel-Joosten om de bewoners door een huurtoeslag in staat te stellen een andere woning te betrekken werd verdedigd door de heeren Castricum Keesen en van Liemt en bestreden door des heeren' Joosten partygenooten Reinalda en Gerritsz. Het werd verworpen. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen, zoodat de woningen op 7 Februari ont ruimd moeten zijn, want dan is de termiin om en vóór dien tijd vergadert de Raad niet meer. Vermelden wy nog. dat B. en W. mach tiging vroegen en kregen om in overleg met de commissie voor de tramlijnen de routes voor de autobussen te wijzigen. Twee lijnen rendeeren heelemaal niet. Men wil nu pro- beeren daarin verbetering te brengen. Het begin van de autobus-misère? Naar ver luidt legt de Brockway-Maatschappij eiken dag f 300 op de exploitatie toe. Maar het fiasco is voorspeld en dus geen nieuws! De inspecteur der Belastingen schrijft ons; De aandacht van belanghebbenden wordt nogmaals gevestigd op de mogelijkheid om indien het ontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd tot wet wordt ver heven, restitutie te verkrijgen van den ac cijns voor de zich onder hen bevindende voorraden gedistilleerd voor zooveel betreft het verschil tusschen den accijns verschul digd volgens de oude en die volgens de nieu we wet. Als belanghebbenden zijn ten deze aan te merken al diegenen welke gedistil leerd onder zich hebben, op de eerste plaats slijters en tappers, voprts apothekers, drogis ten, handelaren in reukwaters (voor zoover deze reukwaters niet gedenatureerd, z:jn> als ook particulieren. Tot het verkrijgen van de teruggaaf moet het gedistilleerd gedurende eenigen tijd, on der sluiting vanwege de administratie dei Accijnzen gebracht worden. Dit zal moeten geschieden in de daarvoor aan te wijzen entrepots, doch ook zal aan belanghebben den kunnen worden vergund den opslag te doen geschieden onder eigen beheer, mits in aene voor behoorlijke ambtelijke sluiting in gerichte bergplaats, indien 't aantal ambte naren, met de opneming en verificatie der goederen belast, groot genoeg is om binnen ien daarvoor gestelden tijd de verificatie ge volgd door verzegeling der goederen te ver richten. De Minister van Financiën heeft thans, in afwachting dat het ontwerp het Staatsblad zal bereiken, reeds bepaald, dat zij die ge distilleerd onder eigen beheer willen opslaan nun aangiften uiterlijk 20 Februari a.s. bij den Ontvanger moeten indienen. Zij, die na alen datum aangifte doen, zijn verplicht het gedistilleerd over te brengen naar een der alsnog aan te wijzen centrale bergplaatsen. Indien belanghebbenden woonachtig in de .emeenten Haarlem, Haarlemmerliede, Zand poort, Bloemendaal, Heemstede en Benne- jroek gedistilleerd onder eigen beheer wen- schen op te slaan, kunnen zij het verlangen .aartoe kenbaar maken aan den dienstge- .eider der accijnzen, Klein Heilig.and 84 lamer no. 6. Indien aan een verzoek om eenige reden uiet kan worden voldaan zal daarvan tijdig, althans vóór 15 Februari a.s. door den inspec teur der invoerrechten en accijnzen bencm /orden gezonden. Het is mogelijk dat sommige belanghebben den niet voor teruggave van den gedeelte- ijken accijns in aanmerking zouden kun- len komen doordat een gedeelte van de in hun bezit zijnde documenten ouder is dan zes maanden. De minister van Financiën heeft daarom de in- pecteurs der accijnzen gemachtigd docu menten ouder dan zes maanden opnieuw geldig te verklaren, voorzoover door be langhebbenden aannemelijk gemaakt kan worden dat het gedistilleerd op regelmatige /ij ze is Ingeslagen. Ter verkrijging van den minimum hoeveel heid van 25 liter, of voor wat betreft elixers, essences, tincturen en geneesmiddelen 5 'it-er, is het ook geoorloofd gedistilleerd van rnderen op te slaan, mits ook die andere belanghebbenden over voldoende dekking de "schikking hebben. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den inspecteur der invoerrechten en accyn- 'en. Klein Heiligland 84 Kamer 63 en bij den Dienstgeleider voornoemd. Drie dooden Reuter seint uit Eastchurch (Kenth) Na afloop der luchtmanoeuvres is hier een militair vliegtuig omlaag gestort. Een officier en twee mecaniciens werden gedood. De aanwijzing der candidaten. Het Centraal Bestuur van Recht en Orde (Kieskring Rotterdam) heeft de verzamel- ïyst van de gehandhaafde aanwijzingen als volgt samengesteld; I. Kwaliteitszetel, deskundige op het ge bied van het binnenlandsch bestuur: Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, 's Graven- hage; als plaatsvervangers wenschen slechts in aanmerking te komen; mr W. F C. Baars, Rotterdam; mr. C. M. J. F. Goseling. Amsterdam. II. Kwaliteitszetel „deskundige op het ge bied van, arbeidszaken en het arbeidsvraag stuk": C. J. Kuiper, Utrecht; mr. J. A. Veraart, '.s-Gravenhage; als plaatsvervan ger wenscht slechts In aanmerking te ko men: W. Steinmetz. Amsterdam. II. Vrije zetels: lr. M. C. E. Bongaerts. 's-Gravenhage; dr E. A M. Droog, Heem stede; A. H. J. Engels, Leiden: L. F. Guit. 's-Gravenhage; mr. J. A. G. v. Hellenberg Hubar, Rijswijk; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; dr. H. W. E. Moller. Tilburg: mr. C. P. M. Romme, Amsterdam; Th. F. M. Schaepman. 's-Gravenhage; mr. M- ,P. L. Steenberghe, Golrle; mevr. A. Steen hof f—Smulders, Baam; P. a. Willemsen. Rotterdam; als plaatsvervangers wenschen slechts in aanmerking te komen: J Th. v. d. Laan, Zuylen (Utrecht); dr. A. J. B. Oomen, Utrecht. De kwestie Veraart. Verder heeft het Centraal Bestuur van Recht en Orde besloten aan het partijbe stuur mede te deelen: Ons bestuur heeft overeenkomstig art. 14 van het Kiesreglement de gehandhaafde aanwyzingen getoetst aan de door het. Cen traal College gestelde speciale kwaliteiten Het is eenstemmig van oordeel, dat men zich houdende aan de nadere omschrijving van den kwaliteitszetel „deskundige on het gebied van arbeidszaken en het arbeids vraagstuk", zooals die is gegeven in net be redeneerd verslag over de werkzaamheden van het Centraal College de aan wy zing van prof. A. J. Veraart voor dien zetel niet sal kunnen goedkeuren. Eenige leden van ons bestuur waren van gevoelen, dat het Centraal College niet be voegd was de bovengenoemde kwaliteit vast te stellen, zooals het biykens de nadere om- schryving in het „beredeneerd verslag" deed Zy wenschten by deze gelegenheid van dit, htm gevoelen, te doen blijken. Vrydag j.l. promoveerde de heer W. M. A. van de Wynpersse, leeraar aan het R. K. Lyceum te Haarlem, tot doctor In de klas. sieke letteren aan de Ryks-universiteit te Utrecht, op proefschrift „Terminologie van het jachtwezen by Sophocles". Hierboven een foto van den nieuwen doctor. De Schoterwcg bij de Algemeene Begraafplaats wordt door demping van de sloot aan zienlijk verbreed. Een foto van de werkzaamheden 300 schade per dag? De veronderstelling, die wij verleden week uitten, dat althans twee autobuslynen niet in een gevoelde behoefte voorzien en dus ook niet rendeeren, blykt zóó juist te zyn, dat er niet langer gewacht kan worden met maat regelen te nemen om het dreigend verlies op de exploitatie tot een minimum te beperken. Naar verluidt zou de Brockway-maat- schappy op de exploitatie eiken dag 300 toeleggen. Dat kan zoo niet doorgaan en de wethou der van Openbare Werken heeft gisteren dan ook aan den Haarlemschen gemeenteraad machtiging gevraagd om in overleg met de commissie voor de tramplannen die wyzigin- gen aan te brengen in de routes, die de autobussen nemen, welke in de practyk wen- schelijk zullen biyken. De gemeenteraad hield zelfs niet vast aan zyn vroeger met zooveel hartstocht verdedigd recht, dat hij zelf en njet het college van B. en W. de routes behoort vast te stellen. Er schynt by verbetering dus wel groote haast te zijn. h>e lyn Maasstraat—Nagtzaamplein is de eenige lyn, die aan redelijke verwachtingen voldoet. De zoogenaamde ceintuurlyn en de bjn Johan van Oldenbarneveldt-laan—Elzenplein trekken niet genoeg passagiers. Het schynt nu in de bedoeling te liggen de ceintuurlyn geheel op te heffen. Misschien dat men eerst nog even probeeren zal betere exploitatieresultaten te verkrijgen door de baan van de ceintuurlyn uit te breiden. De lyn ElzenpleinVan Oldenbameveldt- laan zal waarschynlyk ook gewijzigd worden Het eindpunt zal vermoedelijk komen op het Oranjeplein in het Boschenvaartkwartier. De lijn zal niet meer door het LeicTsche kwartier gaan, maar vanaf de Emmabrug direct de Leidschevaart volgen. Het eindpunt Elzen plein zal verlegd worden naar de Maasstraat te Oud-Schoten. Over wyziging van de lijn Maasstraat Nagtzaamplein word nog niet gesproken maar een uitstekende gedachte lykt het ons toe wat de heer van Liemt voorstelde, n.l. om deze lfjn om de andere bus te laten loopen langs den Kleinen Houtweg, de Paviljoens laan, Dreef en Baan. Hierdoor zouden de Mariastiehting en het Diaconessenhuis een verbinding krijgen, die zij hoog noodig hebben. Over een lengte van 250 meter is de Oostelijke kraterrand zichtbaar Aneta seint uit Batavia: De Krakatau heeft gisteren 9158 erupties te zien gegeven, waaryan de hoogste 750 M. hoog kwamen. De Oostelijke rand van den krater is over een lengte van 250 M. en een breedte van 50 M. l'/i M. hoog boven den spiegel zicht baar. De seismograaf registreerde onafgebroken bevingen. Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" Dinsdag te Palermo aangekomen. De rechtbank te Roermond heeft den 26-jarigen metselaar A. E. wegens schieten op den jachtopziener A. H„ tengevolge waar aan dezen een arm geamputeerd moest wor den, tot 4 jaren gevangenisstraf' veroordeeld. De eisch luidde 8 jaren gevangenisstraf. Opening 4 Februari Met ingang van 4 Februari a.s. wordt het telefoonverkeer met Argentinië geopend. De afwikkeling van de gesprekken zal geschie den door bemiddeling van de zend en ontvanginrichtingen van de Transradio A. G. te Berlijn en van de Transradio Inter - nacionaa) Compania Radio-telegrafica Argen tina te Buenos Aires. Voorloopig is alleen uitgaand verkeer van Nederland naar Argentinië toegelaten. Ge sproken kan worden tusschen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage eenerzyds en Buenos Aires anderzyds. Er kunnen alleen gewone particuliere en gewone regeerings- gesprekken gevoerd worden. De diensturen zyn bepaald op 15—18 uur M. E. T. Het tarief bedraagt voor een ge woon gesprek van 3 minuten 82.50 en voor elke volgende minuut 27.50. Te Utrecht heeft onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, een conferentie plaats gehad tusschen de direc tie der yzergieterij en emailleerfabrieken Vulkaansoord te Terborg en de besturen der Metaalbewerkersbonden, waarin de par tyen tot overeenstemming zijn gekomen om trent het beëindigen der staking, welke on geveer 200 man betrof. Gisteren zijn tengevolge van den mist wederom de diensten naar Londen en Parijs uitgevallen. Ook van daar zijn geen vlieg tuigen vertrokken. In Oostelijke richting is de dienst in stand gehouden. Daar men in de verschillende plaatsen rondom Nieuwkoop die door den )ongsten watersnood geteisterd zijn, weinig meer over de door de Burgemeesters toegezegde Waters nood uitkeeringen hoorde en men het ver moeden uitspreekt, dat er wel niets meer van komen zal, hebben wij ons wederom gewend tot den Regeerings-Adviseur voor Waters nood-Schade, den heer J. W. Geesink Burge meester van Nieuwveen die ons in het kort het volgende mededeelde Schade aan tulpen cultuur en aardbeien velden is momenteel niet na te gaan, zoodat eerst in den zomer zal worden afgehandeld. Dit is geen bezwaar, daar de kweekers onder normale omstandigheden ook niet eerder dan in den zomer geld van hun product zou den trekken. Schade aan grasland wordt niet betaald, daar deze schade zeer gering is en het gevaar van verzuring te ondervangen is door een Kaikgift. Te Zevenhoven zal de eerste betaling waarschijnlijk in den loop der volgende week plaats vinden. Te Nieuwkoop zal een week na Zevenhoven betaald worden. Omtrent al of niet schade uitkeering te Ter Aar is men nog in Correspondentie. Te Mij drecht is de afhandeling der schade aanvragen nog geheel in voorbereiding zoodat de uit keering nog wel geruimen tijd op zich zal doen wachten. Van andere gemeenten in deze omgeving zijn geen verzoeken binnen ge komen, zoodat aangenomen kan worden, dat slechts in de vier genoemde gemeenten watersnood heeft geheerscht. De twee onverlaten, die een 70-jarige weduwe mishandelden, voor de Haarlemsche Rechtbank. Men zal zich den roofoverval te iLsse, in o'en avond van 25 November nog wel her inneren. De 58-jarige weduwe J. S.—J. zat rustig in haar huisje, dat tamelijk eenzaam aan den Veldweg staat, te lezen, toen zy bemerkte, dat een haakje van een achter- raam wa'arschynlljk door den storm was los geraakt, zy herstelde het euvel. Daarna brak er een ruit, zy zocht wat plankjes op en timmerde het ontstane gat diclit. Even later werden steenjes op het dak geworpen; ook dit was nog niet genoeg. Een voorruit brak met groot lawaai in stukken. Hoewel z(j oorspronkelyk alles aan den storm had toegeschreven, achtte zij het toch raadzaam, haar buurman het geval te vertellen. Op den weg zag ze iemand staan en op hetzelfde oogenblik stapte een man op haar toe en sloeg haar een gat in het hoofd, Ee« tweede man schoot toe, samen sloegen ze haar 4 gaten in het hoofd, waardoor ze badenc in haar bloed naar haar woning strompel de. Ze zag echter de sloot die bij haar huis ligt, niet, viel er in, doch kroop er spoedig uit om in huis te vluchten. De 2 kerels volgden haar echter tot ln haar woning. Daar hebben ze haar vreeselyk mishandeld met de bedreiging: „Geld of je leven." Doodsbenauwd heeft ze toen de plaats ge wezen, waar haar geld lag, een Spaarbank boekje van de Haarlemsche Bank en den staat. Daarna gingen de onverlaten op de vlucht. De weduwe heeft toen haar buurman gewaarschuwd. Kort daarop mocht het de politie geluk ken de vermoedelyke daders, de Gebr. A. en T. S. te arrest'eeren. Hedenmorgen stonden beiden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, terzake af persing en diefstal met geweldpleging. De belangstelling van het publiek, vooral uit de Haarlemmermeer was bilzonder groot. Groot was hun teleurstelling, toen de presi dent mededeelde, dat de behandeling der zaak geschorst werd tot over 14 dagen en dat de dagvaarding vernietigd zal worden en opnieuw opgesteld. De 13 gedagvaarde ge tuigen kregen hun geld en konden zonder meer vertrekken. Voor de Haagsche rechtbank hebben de getuigenverhooren plaats gehad, Inzake de actie tot schadevergoeding, welke is ingesteld door de weduwe van het slachtoffer van het drama te Zondert. Een druk bezochte vergadering heeft te Bergen op Zoom de crisis in de suikerindus trie en haar gevolgen voor ons land be sproken. De hoofdprijs van f 100.000 der Ned. Staatsloterij is heden gevallen op No. 20090. Jaarvergadering van den Ned. R-K. Hanze- bond van Slagerspatroons. De radiotelefoondienst tusschen Nederland en Argentinië wordt 4 Februari as. geopend. Nadere bijzonderheden over de redding der bemanning van een Fransch marine- vliegtuig door manschappen van het motor schip „Dordrecht". Groote brand in het Warenhuis Hermann Tietz, te Berlijn. De Engelsche regeering zal in Afghanistan niet intervenieeren. Slede-ongeval in het Berner Oberland; drie dooden. Dc Spaansche gewezen minister-president Guerra gearresteerd in verband met de po ging tot revolutie. Een militaire samenzwering tegen YVolde- maras ontdekt en verhinderd. Spoorwegongeluk bij Bois Colombes Gewone trein rijdt in op een electrisehcn Twintig zwaar gewonden; 'acht zeer ernstig. DE STAATSLOTERIJ. Hoort toch die menschen daar klagen, Belasting! 't Is niet te verdragen. Maar voor de gok in de Staatsloterij, Verdragen ze koude en stean in tie ril' AchÜIer OF LEUGENAARS Al ligt de waarheid in het graf, Al wat haar drukt, dat moet er af. I. Cats. OF ANONIEME SCHRIJVERS. Lof verdienen en ontvlieden, Is het werk van wijze lieden. 1$ Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.17. Hoogste barometerstand 786 m.M. te Hel- singfors. Laagste barometerstand 751.9 mAf. te Blacksod. .Verwachting: Matige tot zwakken Z.O. tot Z. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt,weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt. PARIJS, 31 Januari De electrischs trein, die gisteren om 19 uur 5 het Parij- sche station St. Lazare verliet, moert hii het station Bois Colombes eenige minuten stoppen, met het gevolg, dat een vyf minuten later vertrekkende trein op den electri- schen trein Is geloopen. Er zyn 20 zwaar en 30 licht gewonden. PARIJS, 31 Januari Omtrent het spoorwegongeval nabij Bois Colombes wordt nog nader gemeld, dat by de botaing de twee op den tender volgende 2e klasse- waggons kantelden en in elkaar gedrukt werden. De trein had op dat moment een snelheid van 30 k 35 K.M. per uur. Blykena het eerste ondeizoek, moest de machinist van den achtersten trein de achterlichten van den voor hem rijdenden electrischen trein, te laat bemerkt nebben. t Acht personen zfjn zeer ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1