Stadsnieuws MUZIEK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 4 Hollandsche composities BURGERLIJKE STAND Verkeersongevallen De R.K. Middenstandsvereeuiging en het communisme De werkzaamheden aan den Schoterweg Uitslag van het Santos- W eldadigheids-kegelcon- cours tot en met Woensdag 12 uur VAN ONZE RECHTBANK Nat. Verbond v. Gein. Ambtenaren Forensenwee Retraite voor middenstanders 1 Overnachten huiten de kazerne 4. De vergunning wordt door den com. Gevonden voorwerpen en dieren Opening zaak Lichting stadsbiibrievenbussen Groentemarkt te Haarlem Madame Butterfly Ontheffing Winkelsluiting R.K. Jongemannen H. O. V. SOCIAAL LEVEN Personalia Het Münchener Marionetten-Theater DonderdagPrijzendag BINNENLANDSCH NIEUWS Uit de R.K. Staatspartij Permanente Raad in het schildersbedrijf De actie der aannemers inzake arbitrage MEER BEKENDHEID NOODIG 4 Februari as., des avonds ten 8 ure, zal In de Gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Bagijnestraat te Haarlem een bui tengewoon concert worden gegeven door de vereenigingen „Kunst na Arbeid" te IJmuiden, Harmo nie; „Wilheimma" te Santpoort, Fanfare, „Excelsior" te Haarlem. Harmonie; Kunst kring" te Spaarndam, Fanfare. Alle onder leiding van den heer P. Wit Jr Het hoofddoel van deze uitvoering is oni meer bekendheid te geven aan Holland sche Composities en er zullen dan ook op dit Concert zooveel mogelijk werken van Hollandsche componisten worden uitgevoerd. Ondertrouwd: 31 Januari: M. M. Ragetie en J. Vens; L. H. v. Noordt en J. C. Bo- gaart; J. A. Daeij Ouwens en N. v. Amerom W. F. P. Ockerse en L. L. Tideman; L. v. d. Berg en C. M. J. H. Smink. Getrouwd. 31 Januari: J A Vendel gn B. M. v. Gastelen; A. L de Graaft en C. M v. Galen; J. de Haan en L. E. Mossner: G j Beenhakker en H Ruijfrok; G. Vreeken en J. E. Brandt; W A v Berne en M. G. Avis; E. Oudkerk en J Bernhard. Geboren: 30 Januari' z van C. P. v. d. Plas-v. Zoelen z. van A. Konings-Nouwen z van W de Vries ter Haak: 31 Januari d. van M Burggraaf-Slmger Overleden. 29 Januari: J. W., 5 mnd., z. vrn J. W Schoonhoven. Koningstraat; B Stals. 36 j. Karojierlaan; E. A IJzerman. Blok. 40 j., Spaarndamscheweg: I W. van Amstel-Verwoert 65 j„ Spaarne Goed afgeloopen Gisterenavond had op den Bovenweg te Overveen een aanrijding plaats tusschen een auto en een Wielrijdster, welke aanrij ding wonderlijk goed afliep. EeEn auto van den heer L. te Bloemendaal, komende uit de richting Aerdenhout, reed met een open portier. Mej. H. v, D. te Haarlem wonende, reed deze auto tegemoet en kwam met net geopende portier in aanraking. De slag was zoo hvig. dat de port eiruit in gruizelemen. ten vloog Ook de fiets was beschadigd. De juffrouw zelf was. hoewel eenigszins ont daan. geheel ongedeerd. Auto te water. Op den Kruisweg te Haarlemmermeer ge raakte de bestuurder van een vrachtauto van den melkrijder H het stuur kwijt, met het ge volg dat het geheeie geril od het in de Kruis vaart liggende ijs terechtkwam. Het ijs bleek gelukkig sterk genoeg te zijn om den auto te dragen. Het kostte echter heel veel moeite om den wagen weder op den weg te krijgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SevcikLhotsky Quartett. Toen we gisterenavond op onze plaats in den Schouwburg aan 't Wilsonsplein kwa men, dachten we een oogenbük, dat we ons vergist hadden. 't Was vijf voor acht en in de heele zaal zat één, zegge één toehoorder! Daar kwamen er tegen acht uur nog en kelen bij, voornamelijk verslaggevers met hunne dames, en mogelijk een tiental be zoekers. En toen was het uit. Wel zelden, tenzij dan misschien in in- tiemen huiselijken kring, moeten de musici, die gisterenavond voor het Haarlemsche immers muziekminnende publiek zouden optreden, voor zulk een klein gehoor zijn opgetreden. Voor hen aan deze en aan gene zijde van het podium was het even pijnlijk als droevig. Maar van beide zijden is er ge daan wat kon. om deze ledige concertsfeer zoo sterk mogelvk te neutraliseeren. Het Sevcik-kwartet heeft gespeeld met geheel de overgave waartoe een Hongaarsche kun stenaarsziel in staat is. en wij, weiniae aan wezigen, hebben geapplaudisseerd, dat ons de handen tintelden, om* hun onze diepe erkentelijkheid te betuigen voor het ver tolkte. In de redenen van zulk een erbarmelijk slechte opkomst, bij zulk een bekend kwar tet. zuilen we ons niet verdiepen. Het ver dient duizendmaal beter. Want wat deze vier kunstenaars in een even schoon sjs gevarieerd programma, èn afzonderlijk èn als kwartet, brachten, was bewonderenswaardig Zooals elke solist zijn karakteristieke hoedanigheden heeft, zoo heeft ook dit quartet de zijne. Munt het Rooth-kwartet, dat we voor eenige weken hoorden uit door een tot in de finessen doorgevoerd bijna mechanisch sluitend en semble. hier hoort men zonder dat het ook maar één oogenbük stoort, vier tot één ge heel samengegroeide kunstenaars, elk met 'n individucele trat tri zijn spel, de een terug tredend, waar de ander gelegenheid krijgt, zijn ziel in z'n instrument sterker te laten spreken, en allen zich richtend met één diep, innig saamhoorigheidsbesef naar dat ééne doel, hoogste schoonheid te geven in edelsten vorm En dan is er slechts 'n mi niem verschi', '->> zulk een fijn gekozen pro gramma, als innig muzikale, zangerige f-dur-kwartet vat Dvorak, de verheven me ditatieve muziek van het a-dur-kwartet van Beethoven en t strijkkwartet in d-mol een nagelaten »'"rk van Schubert, een mi niem verschil, ciat zich uit in het verschei den karakter, dat met juiste maat en hel der inzicht wordt begrepen en vertolkt. Teere pp, een gestadig, levendig toenemend crescendo en een rustig afnemend de crescendo, vital: forti, vlotte tempo-wisse ling, teer uitg- - '-nen droomvisioenen, in één woord een -"Tfineerd en innig muzi kaal spel, dit waren de op den voorgrond tredende hoedanigheden van dit prachtig sluitend ensemble, spelend op heerlijk op elkaar ingestelde instrumenten van nobe- len, sclioonen klank. Wanneer we zouden sluiten met het be kende gezegde, dat de afwezigen veel ge mist hebben, zouden we niet genoeg zeggen, neen, ze hebben Donderdagavond alles ge mist. En wij zijn met de weinigen, die hen hoorden, den kunstenaars dankbaar voor wat we mochten genieten. J. S. Neen. die twee uitersten: katholieken en communisten hooren niet bij elkander. Daar voor loopen hun richtingen te veel uiteen Maar dat neemt niet weg, dat de katholieken toch wel een en ander d enen te weten van het stelsel, dat nu reeds ruim 10 jaar in Rusland overheerschend is. Zeker is het inte:essant, eens precies uiteen te hooren zetten, wat het communisme wil en hoe slechts een zeer kleine m nderheid in Rusland weet te tyranniseeren. Maar al kan het onderwerp nog zoo interessant zijn. een daar aan onafscheidelijk verbonden eisch moet zijn. dat hij, die het behandelt, ter dege u. het onderwerp thuis is. Dat heeft het bestuur der R. K. M ddenstandsvereen ging begrepen toen het besloot, voor zijn leden „het com munisme" te laten behandelen En het wist de hand te leggen op pater H. de Greeve S J. die eenlgen tijd geleden in Den Haag zoo'n mooie rede over het communisme gehouden heeft en zich bereid verklaarde, die rede ook te Haarlem te komen uitspreken. Het bestuur heeft, in volle vertrouwen, dat de ieden nu eens in bijzondere mate hun belangstelling zullen toonen. de groote zaal van „St. Bavo" afgehuurd. En die moet vol zijn. wil het er gezellig zijn. Ook de dames der leden hebben voor dezen bijzonderer avond toegang en, daar het hier een interes- santen avond geldt, moeten de leden nu zeker flink opkomen. Dat zou tevens bewijzen dat het bestuur, naar het oordeel der leden, in de goede richting werkt. Wij hebben eenige dagen geleden reeds uitvoerige mededeelingen gedaan over den stand van ue werkzaamheden aan den Schoterweg. in verband met de a.s asphal- 'eering. fn de courant van gisteravond ;aven wij daarvan een duidelijke overzichts foto Volledigheidshalve kunnen wij thans oog mededeeier dat men begonnen is het o-root» hek voor het Cavallerie-terrein te sloopen Zooal's men weet wordt dit hek een be langrijk eind achteruit gezet. Santosbaan—Leden H.K.B.-baan A. 1. A. H. Schouten 41; 40; 38, 2. P. Bec- cari 41, 2 x 39, 4 x 38; 3. G. Schouten 41, 38; 4. M. H. Sliggers 2 x 40, 2 x 39, 3 x 38; 5. J. Tummers 2 x 40, 38; 7. H. Smolenaars 40. 39. 38; 8. N. P. Visser 40, 39, 38; 9 J. J. Verhagen 40, 37, 36; 10 M. van Leuven 40. Koppelbaan-Leden H.K.B. baan A. 1. J. v. d. Eisen—M. H. Sliggers 50, 47, 45: 2 P. Beccari—G. Schouten 48, 45 3. J. J. Verhagen—H. Rustige 47; 4 N. Verdel— A. Benraadt 2 x 46. 45; 5. J. Domebos—M. H. Vissers 46. 2 x 45; 6. H. van Duijnen— J.. v. d. Kaa 46, 45 44. Propaganda-baan. Niet-kegelaars Baan B. 1. J. Cassée 2 x 38;-2. Spruyt 36, 31; 3. Kraakman 2 x 34, 4 Essen Sr. 34; 5. Joos- ten 33, 2 x 32; 6 N. Hoekstra 33, 29; 7. Mr. Bruch 33, 24; 8. Gussenhoven 32, 2 x 26; 9. L. Vollaerts 32, 28; 10. And'reoli'2 x 31, 11. A. Beijnes 29. Vrije baan. Hamburgertelling. Baan B. 1. H. Smolenaars 104, 98; 2. H. v. Duy- nen 100, 84; 3. M. H. Sliggers 98. 90; 4. Mevr. de Bruin 96; 5. H. Frantzen 2 x 94, 2 x 88, 6. P. Beccari 94, 88; 7. H. C. Louw 92, 91; 8. J. J. Verhagen 90, 88; 9. P. Tum mers 90. 88; 10. Jos v. d. Eisen 90, 84. Vrije baan. Leden H. K. B. Baan C. 1. H. Frantzen 43 39; 2. H. v. Duijnen 42, 41, 39; 3. H. Smolenaars 42, 41, 38; 4. a! Benraadt 42, 39; 5. H. C. Louw 40, 5 x 39; 6. W. Lubbers 40, 39, 3 x 38; 7. J. C. W. de Paus 40, 39, 38; 8. Mevr. de Bruin 40, 3 x 38; 9. P. Tummers 40, 35; 10. Mevr! Heidendaal 2 x 39, 38. Vrije baan Dames, leden H.K.B. Baan C. 1. Mevr. de Bruin 40, 37; 2. Mevr. Schou ten 40, 35; 3. Mevr. Denkers 2 x 37, 3 x 36, 4. mej. Groenewegen 37, 36, 35, 5. Mevr. Zandvoort 3 x 36, 2 x 35. 6. Mevr. Heiden- daal 36, 2 x 35. Personeel Seriekaart. Baan D. 1. F. Zandvoort 113, 2. C. Heilker 11, 3. H. v. Duynen 106, 4. Y. Faber 104; 5. P. Smits Jr. 102 102 (25), 6. G. Lembeck 102 (23), 7. J. W. Remers 101, 8. H. Frencken 101. Personeel enkele kaart, Baan D. 1. C. Heilker 40, 2. F. Zandvoort 39, 3. H. C. Louw 38, 4. W. van Buchem 37 (8), 5. J. L. van Leeuwen 37, (7). Vermenigvuldigbaan, Baan D. 1. H. van Duijnen 369. 2. Jos v. d. Eisen 2 x 360; 3. P. Beccari 342, 336 4. M. H. Sliggers 342, 324, 5 W. v. Buchem 342; 6. H. C. Louw 333. Santosbaan. Niet leden H.K.B. Baan E. 1. Koevoets, IJmuiden 39, 2. F. Bonarius 38, 30, 25; 3. Kort 38, 23; 4. J. Cottaar, IJmuiden Oost 37, 36; 5. Volmarij 36, 34; 6. Hulseboscli 36, 26; 7. G. J. Smit 35; 8. Andreoü 34; 9. Pater Smits 2 x 33; 10. N. Cobelens 33, 32. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 31 JANUARI 1929 J. v. N., los werkman, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, diefstal, zes maan den gev, straf m. a. pr. hecht, voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaren en bij zondere voorwaarden. P. S„ veehouder, wonende te Haarlemmer meer. appèl overtreding veewet, 100 boe'-e subs. 20 dagen hecht o v. G. M., hoofduitvoerder, wonende te Am sterdam; Appèi overtr. Arbeidswet, 19 geld boeten van tier. gulden, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete. G. M., hoofduitvoerder, wonende te Am sterdam. appèl overtr. Arbeidswet, 32 geld boeten van tien gulden subs. 5 dagen beclit,. voor iedere boete. L. H„ wonende te Amsterdam, appèi overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. A. A. J. v. d. T„ los werkman, wonende te Haarlem, appè! overtr. Jachtwet, 10 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. C. J. de R., koopman, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Politieverordening Haar lem, 0.50 boete subs. 1 dag hecht. o.v. 1 P. J P., varensgezel, wonende te Haar lem, thans gedetineerd; 2 F. V., los werkman gedomicilieerd te Haarlem, thans gedeti neerd, diefstal in vereeniging door middel van braak, sub 1, vijf maanden gev. straf o. v. m. a. pr. hecht. Sub 2, negen maanden gev. straf m. a. pr. hecht, o v J. J„ reiziger, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, verduistering, zes maanden gev straf ov. Alleen samwerking met bona fide organisaties Men schrijft ons; Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van bovengenoemd verbond op verzoek van een 16-tal leden, welke de mogelijkheid van samenwerking der. ambte naren-organisaties te Haarlem in een ledenvergadering wenschten te bespreken. In zijn openingswoord wees de voorzitter der aideeling, de heer C. van de Haar, er op, dat er voor deze vergadering veel be langstelling bestaat, vooral buiten onze organisatie, gezien de herhaalde berichten in de plaatselijke pers, waarin de aandacht op deze vergadering wordt gevestigd. Vanwaar die belangstelling, vraagt spre ker? Hoewel het agendapunt een levendige ge- dacmenvisseüng mogelijk maakt, vertrouwt hij, dat de besprekingen een zakelijk karak ter zullen dragen. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering verkrijgt een der onderteeke naren van hot verzoek het woord. Deze spreker vangt aan met er op te wijzen, dat hier geen sprake is van een actie tegen het bestuur. De bedoeling van het verzoek is alleen de wenschelijkheid van samen werking met de Algemeene Vereeniging van Gemeente-ambtenaren te bespreken. Spr. is van oordeel, dat samenwerking van alle organisaties noodzakelijk is. Op verzoek van enkele der aanwezigen, geeft de voorzitter een uiteenzetting van het standpunt van het bestuur. Uivoerig gaat spreker na, hoe de Alg. Vereeniging van Gem. Amtenaren tot stand is gekomen en wat daaraan vooraf is ge gaan. Spreker brengt verder in herinnering, uet sianupunt, uat de voorzitter der Alg. Vereeniging inneemt ten opzichte van het Nationaal Verbond. Een en ander maakt het zijns inziens onmogelijk om de samenwer king, die wij met andere organisaties zeker op prijs stellen, ook uit te breiden tot de Hierna volgt een uitvoerige bespreking, Alg. Ver. waarbij er van uit de vergadering op wordt gewezen, dat een terugkomen op het in dertijd genomen besluit om met de Alg. Vereeniging niet samen te werken, alleen dan geboden zou zijn, wanneer was ge bleken, dat dit besluit een goede beharti ging der ambtenaarsbelangen heeft ge schaad of zou kunnen schaden. Ten slotte wordt het voorstel om over te gaan tot samenwerking met de Alg. Vereen, met groote meerderheid van stemmen, na melijk met 548 stemmen, verwonen. Daarna komt in stemming een motie, waarin het bestuur wordt uitgenoodigd maatregelen te treffen om te komen tot een wijziging van de verordening tot regeling van het Georganiseerd Overleg. Deze motie wordt met algemeeene stemmen aangeno men. mandant slechts verleend, indien de wo ning, waarin overnacht zal worden, in of nabij de garnizoensplaats gelegen is, zoodat de af te leggen afstand geen nadeeügen in vloed uitoefent op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen. 5. Aan dienstplichtigen, op wie deze rege ling van toepassing is, kan vrijstelling van deelneming aan de menage worden verleend 6. Voor of als gevolg van het buiten de kazerne overnachten kan geen enkele ver goeding voor gemaakte kosten van het Rijk worden gevorderd, dus ook niet in geval van ziekte, voor geneeskundige behande ling, medicijnen, versterkende middelen of verpleging. 7. De vergunning wordt ingetrokken, in dien dit in het belang van den dienst of van het handhaven van orde en veiligheid noodig is, en ook indien het gedrag, de wijze van dienstvervulling, onvoldoende verple ging of het heerschen van besmettelijke ziekte daartoe aanleid ng geeft. Overigens wordt als regel aan hem. die vergunning heeft, om buiten de kazerne te overnach ten, daarin niet anders logies verstrekt dan in gevallen, waarin de commandant het noodig acht. Wij lezen In het „Alg. Handelsblad" het volgend: „Wij stonden gisteren op het perron te Haarlem," vertelde een forens. Het lokaaltje van Lelden naar Amsterdam, dat te 8 u. 18 uit Haarlem moet verirekken, kwam een paar minuten te laat aan en stopte niet, als ge woonlijk, op het tweede, maar op het eerste perron. De regel is, dat te Haarlem niemand in dat treintje mag instappen. De passagiers moeten wachten op 8 u. 22. Nu echter was bekend, dat die 22 circa drie kwartier vertraging had. Toch bleef het Leid- sche lokaaltje, dat bijna leeg was, voor de Haarlemsche forensen „verboden terrein". De forensen zagen het locaaltje, waarin plaats te cfver was, vertrekken en moesten wachten. Zij zagen ook den Hoek-trein te Haarlem stoppen, maar mochten ook daar niet in. Zij waren héél, héél boos, omdat men blijkbaar te Haarlem nog niet begrijpt, dat in bijzondere omstandigheden bijzondere maatregelen moeien gelaen. Wij hebben vanmorgen bij dun stationschef naar de waarheid van 't bovenstaande ge ïnformeerd. En direct, nadat hij het bericht gelezen had, haalde hij lachend de schouders op. „Dat is niets anders dan „getreiter", zei hij. „De trein is precies elf minuten te laat aangekomen, en geen drie kwartier." Vol gens den chef zou in den laatsten tijd aan houdend actie gevoerd zijn tegen het feit, dat te Haarlem niemand in het lokaaltreintje mag stappen, dat om 8 u. 18 uit Ha,arlem vertrekt, maar wel in die, welke om 8 u. 22 naar Amsterdam gaat. De regeling is nu een maal zoo en de forensen hebben, met of zonder vertraging, zich daar maar naar te schikken, meende de stationschef. Van 5—8 Februari wordt in het retraite huis te Bergen en van 11—14 Februari in het retraitehuis te Noordwijkerhout een retraite gehouden voor de leden van de „Hanze". Daaronder vallen dus ook de leden der R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem. En nu vernemen wij, dat nog niemand uit Haarlem zich voor die retraites heeft aan gemeld Niemand, dat is wel wat erg weinig. We zullen het goede aannemen en ver onderstellen, dat de middenstanders, ten gevolge van een samenloop van omstan digheden, vergeten hebben, zich op te geven. Maar dat onwillekeurig verzuim ban nog goedgemaakt worden. Vooral voor de eerste retraite diene men dan echter wat haast te maken, want het bestuur van het retraitehuis wil graag wel van te voren weten hoeveel plaatsen er bezet zullen worden. Laat Haarlem bij de twee bedoelde retraites in deelneming er aan niet achter blijven bij andere plaatsen, maar laten nu ook weer velen zich tijdig opgeven. v t Het Sevcik Kwartet, dat gisteravond in den Stadsschouwburg een concert gaf De burgemeester van Haarlem vestigt de '.andacht van de dienstplichtigen, die voor ïerhaüngsoefeningen moeten opkomen, op nderstaande bepalingen: 1: Dienstplichtigen, die voor herhalings- lefeningen in werkelijken dienst moeten .omen, en gedurende dat tijdvak buiten de azeme wenschen te overnachten, richten .aartoe ten minste een maand vóór den dag an opkomst een schriftelijk verzoek aan Jen korpscommandant; deze neemt dan op iet verzoek een beslissing. Aan hen, die be- ioeld verzoek na het in den vorigen volzin aangegeven tijdstip doen, kan de ge- wenschte vergunning, slechts bij uitzonde ring nog worden verleend. 2. Aan ongehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de vergunning uit fluitend verleend indien overnacht zal worden in het huis van hun ouders. Deze moeten schriftelijk hebben verklaard, dat •ij met de vergunning instemmen en dat zij •ekend zijn met de regelen betreffende het vernachten buiten de kazerne, in het bij onder, met de bepaling, dat kosten, welke it het overnachten buiten de kazerne voort- loeien, niet door het Rijk worden vergoed zie punt 6). 3. Aan gehuwde dienstplicht',gen wordt loor den commandant de vergunning slechts verleend indien het overnachten ten huize hunner ouders of in het gezin plaats heeft. Terug te bekomen bij Boode, Parkstraat g, broche Verweij, Oranjeboomstraat 135, das Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoen Rademacher, Lange Margarethastr. 4, idem Hoogewerf, Florastraat 11, idem v. Looy, Begijnhof 4rd., idem Bur. v. Politie, Smede straat, idem Hof, Nobietstraat 4, idem Jongerling, 2e Hoogewoerddwarsstraat 8, hond (herder) Zwart, Bloemstraat 38, IJmuiden huurboekje Kennel Fauna, kat (grijs-wit), gebracht door Witte Heerenstr. ga zw. Menalda v. Schouwen burg, Raamsingel 42, lorgnet Akkerman, Middenweg 78, muts (zwart, ederen) Smit Merovingenstr. 35, medaillon Tesselaar, Binnenw. 35, Heemstede moersleutel;Dekker, Sterreboschstr.J 58, rijwielbelastingmerk Haarbosch, M. v. Heemskerkstr. 57, idem Rompa, Bantamstraat 4, schaats v. Rooden, Drossestraat 17ZW., schaatsen de Jager, Zoetstraat 18, schooletui Israël, Saenredam- straat 92, taschje met inhoud Jol, Bloemen- daalscheweg 76 Santpoort idem Lansdorp, Kleverlan 135, tasch v. Kampen, Tulpen straat 15ZW. werkpak Freund, Aelbertsbrgstr 62, zakmes. Terug te bekomen bij: Formanoy, Teding v. Berkhoutstraat 26. actetasch met inhoud: Oudolf, Oranjeboomsraat 76, beeldje; Vrie- send'orp, Bloemendaalsche Weg 159, Bloe mendaal, broche; Loblans, Elzenplein 16 beenkappen, v. Zeggelen, Kempersraat 68, ceintuur; Kaandorp; Slachthuisstraat 111 hond; v. Balen Blanken, Stuvrstraat 14 handschoen; Kennel Fauna, herdershond, gebracht door v. Zon, Rozenhagenstraat 31 hond (bast. kees) gebracht door Meijer. Hee rensingel 71; Tjeertjes, Haarl.liea'estraat 4. kettinkje; Weeners, Colenscstraat 7, mes- zak; Marchal, Eindenhoutstraat 40, hon denpenning; Sabel, Hagelingerweg 220, Sant poort, rijwielbelastingmerk; Lamp, Stoop plein 20, Overveen, idem; Bur. v. Politie Smedestraat, rozenkrans; Fabel, Damast straat 29, idem; Hartel, Voorzorgstraat 10. sleutel; Mittweg, Kleverlaan 212, schaats; Koning, Pijlslaan 37, sleutel met ring; We- dekins, Allanstraat 73, Eng. sleutel; v. d. Kolk, J. Steenstraat 91, aschje; Ploegei Busken Huestraat 12, pakje veters. Gistermiddag 2 uur opende de heer J. van Dam een zaak in heerenkleeding aan de Ged. Oude Gracht 78, nabij de Botermarkt. De zaak ziet er keurig uit. Een tweetal ruime etalages stellen een rijke voorraad costuums, jassen etc. ten toon. In den winkel zijn aan weerszijden groote rekken gemaakt, waaraan tallooze kleedingstukken hangen. Achter den winkel heeft men een paskamer, die er werkelijk heel aardig uitziet. De glas in lood ramen doen het zeer goed. Boven den winkel is aan den voorkant de kleermakerij en aan den achterkant ook nog een verkoopafdeeüng. Daarboven is nog een magazijn. De verlichting, welke door den heer Prent is aangelegd voldoet goed. De geheeie verbouwing is uitgevoerd door den heer Kroon van Diest, Een nieuwe lichting De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat behalve op de bestaande tijdstippen, bovendien eene lichting van de stadsbijbrievenbussen wordt uitgevoerd, welke te 13.15 aanvangt. De urenborden van die bussen zullen dienovereenkomstig worden gewijzigd. Appelen 2870 p. K. G.; Roode kool 4— 15 per stuk, Gele kool 616 per stuk; Groe ne kool 4—10 per stuk; Boerekool 2050 per kist; Spruiten 3.504.75 p. zakje; Brusselsch lof 3236 p. K. G.; Knakpeen 12—24 p K. G Seldery 6—20 per bos; Pie- erselie 12—25 per bos; Prei 830 per bos; Knolseldery 6—15 p. stuk; Uien 4.004.50 oer zak. Dinsdag 5 Februari zal nog een opvoering worden gegeven door de N. V. Italiaansche Opera van Puccini's Madame Butterfly, niet de beroemde Japansche zangeres Isang Tapales als gast. Dit zal tevens de laatste voorstelling zijn die de Italiaansche Opera hier in dit seizoen zal geven, daar reeds 20 Februari de contracten met de artisten zijn afgeloopen. Bij deze afscheidsvoorstelling zal het' orkest van de H. O. V. medewerking verleenen. Burgemeester en Wethouders van Haar. lem maken bekend, dat zij ten aanzien van i de winkels op den door de leerlingen der Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cur. sus te houden bazar in het schoolgebouw aan het Prjnsenbolwerk, ingevolge de veror dening op de winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening m dier voege, dat die win kels op 1 Februari 1929 na des'namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het pu bliek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medege nomen. De maandeüjksche bijeenkomst in de ka pel van het Lyceum te Overveen, zal niet Maandag 4, maar Maandag- 18 Februari, kwart voor negen, plaats hebben. Dit in ver band met den Vastentijd, die beter geschikt is dan de Carnavals-periode. Programma van het namiddagconcert, dat Zondagmiddag half 3 in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gegeven. Solist Eduard van Beinum (piano). 1. Vorspiel „Tristan und Isolde" Rich, Wagner 2. Suite G. H. G. von BruckenFock 3. Variations symphoniques César Franck (Piano en Orkest) 4. Symphonie No. 2 Cam. Saint-Saéns a. Allegro Allegro appassionato b. Adagio c. Scherzo d. Prestissimo Utrecht; Th. F. M Schaepman, 's-Graven- hage; Mr A F L. H. Tepe, Leiden. Voor iedere aanwijzing hebben bedankt de heeren. mr F H. Bach, Amsterdam; J. H. M Balvers, Hillegom; H. E. v. d. Brule, Rotterdam; A. Conijn, Doetinchem: Dr D„ A P. N. Kooien, 's-Gravenhage; F. L. D. Nivard, Rotterdam; P. J S. Serrarens, Bilt- hoven; A H Smulders Utrecht; J. G. Stad houder, Zoeterwoude; Mr. Trip, Batavia en P Warmerdam Lisse. De heei L F. Guit, 's Gravenhage heeft de aanwijzing voor den kwaliteitszetel, Ar beidszaken er. Arbeidsvraagstuk niet aan vaard, doch wei die voor den vrijen zetel. De heer prut dr. J. A. Veraart, 's-Graven hage heeft de aanwijzing voor den kwaliteits zetel Arbeidszaken en Arbeidsvraagstuk wei aanvaard, doen niet de plaatsvervangende aanwijzing voor dsnzelfden kwaliteitszetel. De heeren mr L. Niemöller, 's Gravenhage en J. Th. v d. Laan Zuilen, hebben de aanwijzing voor den vrijen zetel niet aan vaard. doch wel de plaatsvervangende aan wijzing daarvcoi De heeren G Bulten, Voorhout, J. p. Gouverneui, Sassenheim, L. F. Guit, 's Gravenhage: mr J, G A. M. van Hellen- fcerg Hubar. Rijswijk; G, W. Kampschöer, Monster; Max van Poll, Helmond'en P. F. Veelenturr. Hazerswoude, hebben de aan wijzing voor den vrijen zetel aanvaard, doch niet de plaatsvervangende aanwijzing daarvoor Alle aanwijzingen zijn aanvaard door de heeren Mr. G. C J. D Kropman, Amster dam, (kwaliteitszetel Financiën en vrije ze tel); Dr E A. M. Droog, Heemstede, (vrije zetel en plaatsvervanger vrijen zetel)Mr A F1. L H. Tepe, Leiden (vrije zetel en plaatsevrvanger vrijen zetel). Tot substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem is bij Kon. besluit benoemd mr C. M. J. de Jongh, thans substituut-griffier bij het kantongerecht te 's-Gravenhage. In het Kennemer Lyceum is gisteren het Münchener Marionetten-Theater opgetreden De uitvoering oogstte zeer veel succes. Het poppenspel was uitstekend en de muzikale begeleiding was in volledige harmonie daar mede. De spanning is voorbij. De ton is dan op den laatsten dag van de derde week der vijfde klas uitgeloot, Aan het Hoefijzerkantoor hier ter stede heerschte dien ochtend een enorme drukte, vooral toen tégen half elf de eerste berich ten bekend werden gemaakt. Op het trot toir stonden overal groepjes belangstellen den in afwachting van de dingen die komen zoucfen. Precies 10.30 werd het nummer waarop Je 100.000 was gevallen op een plakkaat vermeld en binnen eenige minuten stroom de een geweldige menigte bijeen voor het kantoor, allen in de hoop tot de gelukkige prijswinnaars te behooren. De drukte steeg ten top om half een, toen de officieele foterijlijsten verschenen. Be- geerig zochten tientallen oogen naar hun nummer en zoo hoorden men zuchten van de nietenkoningen en geroep van „Elen nummer er naast". Doch de prijswinnaars waren reeds per auto gewaarschuwd en kwamen tegen twee uren met de vrooüjk- ste gezichten aanzetten. De meesten waren per auto gekomen, zoodat de drukte steeds aanzienlijker werd en de uitgelatenheid van het publiek verhoogde. Er waren 12 winnaars, die onmiddellijk het hun toekomend» kregen uitbetaald. Wij hebben zelf het een en ander in oogenschouw genomen en tot ons genoegen kunnen constateeren, dat de winnaars het allen zeer goed kunnen gebruiken. Het geldduiveltje heeft dus in Haarlem het bes te terrein gezocht. De rust is nu langzamerhand wederge keerd en de eigenaars van onuitgelote num mers wachten nu geduldig op de 50 000. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De aanwijzingen in den kieskring Leiden De m den Rijkskieskring Leiden gehand haafde aanwijzingen zijn de volgende: Kwaliteitszetel Financiën: A. C- A. van Vuuren, 's-Gravenhage Mr. G C. J. D. Kropman, Amsterdam- Kwaliteitszetel arbeidszaken en arbeids vraagstuk: A. J. Loerakker, Schoten, Prof. dr. J A. Veraart, 's-Gravenhage; Plaats vervanger: F van Weiie, Utrecht. Vrije zetel.'G Bulten, Voorhout; A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; Dr. E. A. M. Droog, Heemstede; J. P. Gouverneur, Sas senheim; L F. Guit, 's-Gravenhage; Mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Rijswijk; G. W. Kampschöer, Monster; Mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; Max van Poll, Hel mond; Mi. M P. L. Steenberghe, Goirle; Mevr A Steenhoff-Smulders, Baarn; Mr. A. F. L. H. Tepe, Lelden; P. F. Veelenturf, Hazerswoude. Plaatsvervangers vrije zetels: dr. E. A. M. Droog, Heemstede; J. D. de Flok, Loosdui nen; J Th. v. d. Laan, Zuilen; Mr. L. Nie möller.''s-Gravenhage; dr. A. J. B, Oomen, Men verzoekt ons opname van het volgend communiqué „Bovengenoemde „Raad", gevormd door de R. K. en Christ. Patroons en de R. K. en Chr. gezellenbonden in het schildersbedrijf, kwam Dnlsriag te Den Haag in jaarver gadering bijeen. De aftredende voorzitter en secretaris, de heeren A. J. van Rest en H. J. Terwey, wer den voor 1929 vervangen door de heeren C. Flomp te Rijswijk en Th. de Brouwer, te Utrecht. Uit het jaarverslag, door den secretaris uitgebracht, bleek o.mdat in de samen stelling van den Raad geen wijziging kwam. Een drietal vergaderingen, resp. in de maanden Januari, April en Juli, zijn dit jaar gehouden. De belangrijkste zaken, waartoe de Raad dit jaar besloot, betroffen o.m. 't doen uit geven van een brochure, onder den titel: „SarAenwerking krachtens beginsel". Van deze brochure, die een principeele uiteenzet ting bevatte van het standpunt, door den Permanenten Raad -ngenomen, werden 4500 exemplaren gedrukt en verspreid. Een tweede besluit van den Raad betrof een opdracht tot het uitbrengen van een rapport, betreffende de onderlinge loonsverhoudingen tusschen enkele geschoolde arbeidersgroepen in particuliere bedrijzen. Dit rapport is na bespreking in den Raad. den betrokken hoofdbesturen als oriënteerend materiaal aangeboden. Met belangstelling werd door den Raad kennis genomen van het „Rapport inzake een nadere regeling van de betaling van het loon op feestdagen en bij eventueele vacantie." door de commissie, benoemd tijdens de onder handelingen over het L. C. C„ uitgebracht. Besloten werd aanvaarding van dit rapport bij de hoofdbesturen aan te bevelen. Dankbaar werd voorts geconstateerd, dat de samenwerking in het afgeloopen jaar niet alleen bleef bewaard, maar zeker is ver sterkt. B(j vernieuwing is gedemonstreerd, dat op de basis van het gemeenschappelijk beleden beginsel, samenwerking mogelijk is niet alleen, maar dit beginsel tot die samenwer king dringt. Onder Gods zegen hoopt de Raad op den ingeslagen weg, zij het stap voor stap, voori te gaan." De Ned. R. K. Bond van bouwpatroons en de Ned. Aannemersbond zenden ons ter pu blicatie in een schrijven, waaarin zij zeggen, met verbazing kennis genomen te hebben van de mededeelingen, die de Minister van Waterstaat ongevraagd gevoegd heeft bij zijn antwoord op de door het Kamerlid Krijger gestelde vragen betreffende het niet inschrij ven van de aannemers naar Rijkswerken. De Bonden zien zich verplicht hun lezing van de feiten te stellen tegenover die van den Minister, aangezien deze volkomen on juiste opvattingen in het leven zou kunnen roepen. Gelijk door den Minister wordt medege deeld is in Juni 1927 het besluit genomen, met ingang van 1 September 1928 niet meer in te schrijven naar werken van Overheids lichamen, waarbij borgstelling werd geëischt en arbitrage voor alle geschülen niet was voorgeschreven. Dit zeer ernstige besluit, dat den leden groote beperkingen en verplichtingen zou kunnen opleggen, werd eerst genomen, na dat reeds sedert geiviimen tijd bij den Minis ter er op was aangedrongen, de Algemeene Voorschriften op deze punten te wijzigen, waardoor het had kunnen worden voorkomen. Er was alle aanleiding te verwachten, dat deze wijziging in de A. V. spoedig zou kun nen plaats hebben, omdat reeds sedert 1924 in 's Ministers bezit was het rapport der Staatscommissie tot herziening der A. V. Toen echter bleek dat Waterstaat, ondanks de talrijke schriftelijke en mondelinge ver zoeken van de Bonden aan deze wenschen niet de minste aandac'it schonk, en ook uit niets bleek, dat men de gewijzigde A. V. spoedig zou willen invoeren, hebben de Bon den niet langer weerstand kunnen bieden aan het verlangen der algemeene vergade ringen. en is het bedoelde besluit in Juni 1927 genomen. Opzettelijk was een termijn van 15 maan den gesteld voor de invoering (1 September 1928), opdat nog ruime gelegenheid voor over leg met het Riik en de andere Overheidslicha men zou ooenstaan. De bonden leggen er verder den nadruk op, dat ondanks alle tot den minister door de bonden gerichte verzoeken, behalve over borg stelling. niet geconfereerd is over het punt: arbitrage. Tot slot voegen de bonden aan dit schrij ven toe, dat zij niets liever willen dan ein delijk een zake'i'ke besnreking over dit punt met den Minister te hebben. Een verzoek daartoe is op 28 Januari JJ. we.d»rom door de Bonden tot den Minister gericht. De Bonden moeten in verband met het bovenstaande de door den Minister gebezig de uitdrukking ..onbehoorlijk en onverant woordelijk" krachtig van zich afwijzen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12