Stadsnieuws UIT DEM OMTREK AMSTERDAMSCHE BEURS ^De Leidsche Courant Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigers MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 2 Februari Haarlemsche Orkestvereeniging Nederlandsche Reisvereeniging Personalia De zaak-Van Burink Tentoonstelling Het Santos-kegeleoncours Kunstveiling in het Brongebouw Emissie 4% pet. Par. H. Joannes den Dooper, Haarlem Nutsspaarbank te Haarlem Het Rijk en de Aannemersbonden Geen enkele inschrijving bi$ een aanbesteding Liefdadigheidsuitvoering voor Herwonnen Levenskracht Een aanslag op den Pauselijken nuntius te Madrid VIJFHUIZEN Verkoop, V erhuur, Inruilen, Reparaties Strenge koude in Duitschland Het toedienen van het H. Vormsel in Haarlem Uitvoering Meisjespatronaat St. Gertrudis (Par. St. Jan) De ijsbaan aan de Kleverlaan Jaarvergadering R. K. Kring Bond van Nederl. Spoorweg ambtenaren (B. A. N. S.) afd. Haarlem Jubileum Nachtveiligheidsdienst en Controle De ijzel van Woensdag LIJNDEN. HAARLEMMERMEER IJMUIDEN SANTPOORT BEVERWIJK LAATSTE NIEUWS Het prepareeren van Chineesch stoomschip gezonken De toestand in Afghanistan Het ijs op den Poel te Amsterdam De Amsterdamsche IJsclub Aanvaring op de Waal Het looncontract in de Saksische metaal-industrie opgezegd Jten vreemd geval MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNIBANK is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. Kellogg voorgedragen voor den Nobelprijs voor den Vrede 101 101 101% 101% 100 100% 100% 100% 100"/,, 99%e 99% 6 253 252 b 168% 168 180% 181 39134 400 155% 155% 410 410 158% 159 338% 344% 910% 913 247 253 177 178 437% 438 294 311 197 196% 362 109% 381 387% 192% 190 59% 52% 39% 40% 274% 276 192 193 f93 193 120 229 230 112 158% 163% 85 85 .j 12J/gs 12% 82% 82 80 1 79 94 94 1 217% 217% 6%, 6% 37% 38 678% 684% 95 95 1 159% 159% 140 1 140 546% 550 466% 468% 215 219% 515 516% 218 b 221 73 76% 36 37% 92 93 69% i 72% 4 Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen 8 uur Feest avond Spoor en Trampersoneel. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur „Juffrouw Kerkmuis". H: K: B:, Tempelierstraat 35 Van 37 uur Kegelconcours. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over negen uur Bioscoopvoor stellingen. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Als solist de oud-Haarlemmer George van Renesse, die 22 Januari jj. optrad by „Zang en Vriendschap" en op 18 Februari a-s. een piano-avond in den Stadsschouw burg geeft. De keuze was gevallen op het Es dur- concert van Liszt. Dat Van Renesse met dit werk zou uitblinken, daaraan hadden we, gezien zijn praestatie bij Z. en Vriendschap, geen oogenblik getwijfeld. Zooals toen met een Etude, deed hij thans zijn gansche audi torium verbaasd staan met Liszt's piano concert, dat, bijzonder op technisch gebied, zulke ontzaglijke eischen stelt. Van Renesse staat boven die vereischte techniek en kan daardoor ook zyn aan dacht schenken aan de vereischte klank timbres, klankverhoudingen en karakteri. seering. Wat de timbres van het Liszt-genre betreft, deze zijn hem geenszins vreemd, zoowel in het teere, parelende als in het massale, heroïeke. Doch wat de klankverhouding aangaat, deze was in het slotdeel niet juist. Het ge leek daar somwijlen wel een strijd in tempo en klank tusschen solo-instrument en vleu gel. En wat blijft er dan over van een mu zikale uitbeelding? Deze was in de eerste deelen werkelijk frappant. Hier geen louter pronken met technische vaardigheid, doch voorzoover Liszt's concert innerlijke waarde bezat, werd deze scherp omlijnd aangetoond. Zoo'n slotdeel, op dergelijkelijke wijze ge. speeld, berokkent afbreuk aan het geheel en doet de hoorders alleen ontstellen. Men wordt overbluft door die verbazende ontzag wekkende technische toeren en krachtsin spanning, doch een diepen indruk maakt de muziek niet. Maar is dat laatste eigenlijk wel mogelijk by Liszt? Is die muziek niet op de eerste plaats berekend op uiterlijke schittering? Het is zoo zelden, dat men van eenige ont roering bij die muziek kan spreken. Hoe het ook zij, Van Renesse zal toonen, meer te kunnen dan Liszt-spelen. Het program ma van zijn piano-avond vermeldt: Baen, Beethoven, Chopin, Reger en Debussy. De orkestbegeleiding was zeer slagvaar dig. Ook hier gaaf, technisch spel, karakte ristieke uitbeelding en evenwichtige klank verhouding in de eerste deelen. Het orkest speelde als inleiding het voor spel van „Tristan und Isolde" en de „Sieg. fried-Idyle" van Wagner. Het eerstgenoem de werd onlangs door het veel grooter be- zettee Residentie-orkest ten gehoore ge bracht. Een vergelijking valt niet ongunstig uit voor de H. O. V. Ons Haarlemsch orkest doet in dit num mer artistiek niet onder voor het Haagsche. En de kleinere bezetting levert voor het klankvolume geen enkel bezwaar. Na de pauze ging de 2de symphonie van Saint saëns. Deze charmante, tintelende muziek werd op delicate wijze voorgedra gen. Alleen de inzet van het Scherzo was ietwat grof, viel iets uit den toon. Overigens niets dan lof voor het welover wogen parelende spel. Voor den solist overweldigend succes. Voor den dirigent echter ook waardeering. o. K. Onder voorzitterschap van den heer J. G. P. Sabel werd in „Lion d,Or" de jaarverga dering gehouden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging. Na een openingswoord van den voorzitter werd medegedeeld dat op Zaterdag 23 Fe bruari opnieuw een tooneeiavond voor de leden zal worden gegeven. Uit het jaarverslag 1928 van den secretaris den heer W. E. Zuurendonk, bleek, dat het ledental in stijgende lijn uitbreidt: het steeg van 3648 tot 3948. De financieele toestand is eveneens zeer gunstig. Er werden 70 excur sies gehouden met 1900 deelnemers, tegen 54 ln 1927. De heer H. van Donkelaar bracht als. pen ningmeester zijn financieel verslag uit; de ontvangsten bedroegen 3872.88, de uitgaven 2240.26, het saldo was dus 1632.62. De boekenen bescheiden van den penning meester werden goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herko zen mej. F. P. v. d. Oord en de heer W. E. Zuurendonk. Tot leden der commissie voor de kleine tochten werden herbenoemd de heeren A. C. Fehres en P. M. Leverlngton; in de vacature J. Panman zal de volgende vergadering wor den voorzien. De agenda voor de te houden algemeene vergadering op 10 Mei a,s. te Eindhoven, werd daarna besproken. In de plaats van den heer A. F. W. Kor- tum werd candidaat voor het hoofdbestuur gesteld de heer Beurs, evenals de aftredende leden T. Coïni, mr A. J. v. d. Flier, J. A. Landstra en V. J. Uri; over de candidatuur C. de Jone-e zal in de volgende vergadering worden beslist. In de kascommlssle werden benoemd de heeren Moens, Pleging en Bariet; plaatsver vangers de heeren Van Diik, Oort en Fehres Te Delft slaagde voor het ingenieurs examen mijn-ingenieur de heer J. Lefebure, geboren te Overveen. Voor het machinisten-examen, diploma B slaagde te 's Gravenhage de heer L. Rama kers, alhier De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van dit college, waarbij met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam het gemeenteraadslid van Rot terdam G. van Burink is ontslagen van rechtsvervolging met betrekking tot de hem ten laste gelegde ordeverstoring in een ge meenteraadsvergadering aldaar. Gesinus Visser. J. II. de Bois Kunsthandel Gesinus Visser is een oud-stadgenoot. Na een korten studietijd te dezer stede vertrok hij naar het buitenland, studeerde verder te Parijs, werkte geruimen tijd in de Midi, later in Italië en Noord-Afrika. Visser is door zijn verblijf in het buiten land merkwaardig snel gerijpt. Zijn werk kenmerkte zich door een blijen en lichten toon. Zelfs de Hollandsche en Duitsche stukken, die hij maakte en waarvan er op deze tentoonstelling enkele vertegenwoor digd zijn, hebben diezelfde blijs en zonnige stemming, die in zijn Zuideuropeesche en Noordafrikaansche werk zijn te zien. 18, Markt in Taormini, tot de beste. Onder den diepblauwen hemel blokken de hooge Onder den diepblauwen hemel blokken de huizen op, waarvoor een kleurige menschen- groep een mooi effect maakt. Mooi van toon is ook no. 7, Markt in Tripoli. Naast het rustige weet Visser ook het volle leven te grijpen, b.v. in no. 2, Messe te Basel. No. 11, Monte Taurus (Sicilië) boeit door het imposante en de vervloeiende, zachte kleuren. Van zijn verblijf te Berlijn zijn hier een drietal schilderijen aanwezig (23, 24 en 25), die evenals no. 28 Havengezicht in Hol land verrassen, niet alleen door een vlotte peinture, maar bovenal door de eigen visie van den schilder. Een stilleven (no. 26) zeer mooi van com positie en prachtig van kleur bewijst, hoe Visser ook dit genre beheerscht. Een modern schilder, die aandacht waard is. Nog een aanbeveling schrijven voor deel neming aan het kegel-concours ten bate van het Santosfonds? Dat is werkelijk niet noo- dig. Het concours verloopt uitstekend. Er be staat veel belangstelling voor en dat is zeer verheugend. Tot nu toe is het financieel resultaat bevredigend, maar, zooals met alle zaken het geval is, het kan steeds beter. En hoe grooter de deelneming is, hoe gun stiger ook het financieele resultaat wordt. En daarom is het begonnen, vooral als het de liefdadigheid betreft. Dat doel is hier alleszins aanwezig. De S(teun) A(an) N(e- derlandsche T(uberculeuze) Onbemiddel de) S(tandgenooten) Is zoo'n mooi doel, dat die hulpverleening nooit groot genoeg kan zijn. En met het dienen van dit doel bezorgt men zichzelf tevens veel pleizier. Want de kegelsport is een genoeglijke sport: men vrage het maar aan haar vele beoefenaars. Daarenboven zyn nog schitterende prijzen uitgeloofd, terwijl de niet-kegelaars in de gunstige conditie verkeeren, dat zij op een aparte baan mogen kegelen, waardoor zü geen concurrentie hebben te vreezen van de groote kegelaars. Er is dus aan alles gedacht. De regeling van het concours is trouwens in goede han den. Op en om de kegelbanen heerscht im mer een gezellige stemming, dus de conclu sie moet wel zijn; ik ga ook eens kegelen. Tot en met Zondag duurt het concours. Morgen kan men kegelen van 3—7 uur en Zondag van 2half 7 en van 8—12 uur. Voor vanavond zijn de leden van het eere comité uitgenoodigd. De volgende week Vrijdag vindt de prijs uitreiking plaats. Men schrijdt ons: Woensdag 'a.s. veilt de Amsterdamsche firma J. Vermeulen een belangrijke verza meling schilderijen, verzameling freule Ch. ■7. v, d Bergh, Heemstede en Wejed. Heer C. J. Schuurman, Den Haag. De kleine zaal van het Brongebouw is momenteel gemeta- morpheerd in een museumzaal, waarvan de wanden fraaie meesterwerken der Amster damsche en Haagsche School vertoonen, terwijl een keur van Perzische tapijten hier en daar verspreid over den vloer ligt of tegen de wanden hangt. Van den Haagschen schil der L Apol treffen wij 5 winterlandschap pen aan, Constant Artz, de eendjesschilder zouden wij hem bijna kunnen noemen, is hier vertegenwoordigd met enkele fraaie in terieurs, welke hij in navolging van zijn grooten vader de laatste jaren meer en meer schildert. Van de Koek vinden wij een fraai specimen een watermolen, terwijl Ereitner met een Amsterd gracht en een cavallerie- stuk vertegenwoordigd is. Een bijzonder fraai schilderij van Corot, voorstellend landschap in Zuid-Frankriik neemt wel de eerste plaats in. Jozef Israëls zien wij er met een blauwe avondstemming, Na den arbeid en een Interieur. Van Isaac Israëls daaren tegen ls een groot doek aanwezig, voorstel lend een vrouwelijke tambour, een werk van Jongkind, Riviergezicht, van Klinken berg een fraai Stadsgezicht en de ruïne van Brederode. Een Interessant Stilleven van Henriëtte Knip en 4 doeken van Jacob Mar ris waaronder de Hunebedden, Trekschuit, een groot Landschap met, molen, voorts wer ken van Matthijs en Willem Maris en een kalf ln de weide van Mauve, 3 werken van den vroeg gestorven schilder van Pelt, be kend door zijn Stroobloemen, kunnen wij in een gemberpot, mimosa's en een boerdery aan den Amstel waardeeren. Noemen wij nog werk van Poggenbeek, Rip, Roelofs. een meesterwerk van Schelfhout, Hobbe Smith, van der Tonge, Prof. van der Waay van der Weele, W. de Zwart dan hebben wij hier mede een greep gedaan uit de moderne schilderjjen. Bij de Oude Kunst treffen wij tal van be kende mannen als P. Aertsen, Madonna en kind, een landgoed van Berckheyde, een fijn bloemstukje van Bredael, een staaltje van A, Cuyp, W. Knijff met een fraai landschap, Sir Peter Lely een fraai vrouwenportret, een fraai schoorsteenstuk van Aert Schouman. Andrea de Solario met een Ecce Homo, een lachende man van Terbruggen en van P. v d. Velde een aardig gezicht op het IJ en een silhouet van Amsterdam op den achter grond. Behalve oude en moderne schilderijen is er een keur van Oud Chin, porcelein, Kuan- Yins, en fraaie Perzische tapijten. Kijkdagen zyn: Zaterdag, Zondag, Maan dag en Dinsdag a s, van 104 uur. De Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam en de heeren Lentjes Drossaerts te 's-Hertogenbosch berichten, dat do 4X obligatieleening groot 150.000 ten laste "van de parochie v. d. H. Joannes den Dooper te Haarlem, geheel volteekend is. Vergelijkend overzicht over Januari 1929-1928 Aantal behandelde posten 17742 (v. j. 15351); aantal inlagen 13442 (v. j. 11741); aantal terugbetalingen 4300 (v. j. 3610); in gelegd 600574.80X (v. j. ƒ506.650 39); te rugbetaald 556107.09 X (v. j. 503,391.73 x.); meer ingelegd ƒ44467.71 (v. j. 3.258.62jj); aantal nieuwe boekjes 43* (v. j. 373); aantal afbetaalde boekjes 128 (v. j. 172). Spaar - busjes op 31 Januari 1929 in omloop 2356. Geledigd in Januari 3929; 331 busjes met to taal ƒ530143x. Aantal klulsloketten ver huurd op 31 Januari 1929: 167. Hedenmorgen zouden in het bureel van den Rijkswaterstaat aan den Zijlweg aanbe steed worden in twee perceelen; Perceel 1: Het leveren en verwerken van stortsteen tot bestorting van den onderzee- sclren oever vóór de Rijkszeewering aan 't Horntje op Texel en voor den kop van den Stuifdijk op de Hors op Texel, het leveren en verwerken van stortsteen tot bestorting van het onderzeesch beloop van de Heï- dersche zeewering. Er was voor deze aanbesteding echter geen enkele inschrijving binnengekomen, hetgeen verband houdt, met de beslissing van- de Aannemersbonden, die arbitrage wenschen opgenomen te zien in de bestek ken, waartoe het Rijk niet geneigd is. Door de muziekvereeniging „Utile Dulci" en de Rederijkerskamer „St. Genesius", werd gisterenavond in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat, een liefdadig heidsuitvoering gegeven ten bate van de R. K. Vereeniging tot Bestrijding der Tur- berculose „Herwonnen Levenskracht", af deeling Haarlem. De avond werd geopend met een pittigen marsch van J. Volant, gespeeld door „Utile Dulci", onder leiding van den directeur, den heer A. C. Jutjens. De voorzitter van deze muziekvereeniging. de heer Duineveld, nam daarna het woord en opende den avond met den Kolpings- groet. Het is een goede gedachte aldus spr.,. iets te doen voor de naastenliefde. In vorige japen hebben we al meer liefdadigheids uitvoeringen gegeven, vandaar dat we nu met het plan waren gekomen om ook voor „Herwonnen Levenskracht" te spelen. En dat is dankbaar aanvaard. De zaal is wel niet geheel bezet, maar, aldus meende spr., dat zal zyn oorzaak wel vinden in de tal- looze feestavonden welke in den Vasten- avondtijd worden gegeven. Wij wenschen thans ieder jaar voor „H. L." een dergelijke uitvoering te geven. Den rederijkers zijn we zeer dankbaar omdat zij er toe wilden medewerken dezen avond te doen slagen. Na een korte aanbeveling voor een te houden kleine loterij, eindigde spr. met allen een aangenamen avond te wenschen. „Utile Dulci" speelde daarna een ver dienstelijk „Eloa", ouverture van F. Margeu, en „Bohemiana", wals van Fr. Popy. Da voorzitter van „Herwonnen Levens kracht" nam dan het woord. Spr. bracht dank voor het vernuftige idee, dat „Utile Dulci" had opgeworpen, n.l. om „H. L." te verrassen met een uitvoering. Dat het suc ces zoo groot is geworden verbaasde spr. ten zeerste en hij hoopte, dat de muziekver eeniging voet bij stuk zal houden en Ieder jaar terugkomen. Ook „St. Genesius" werd hartelijk dank gebracht. Uit het tal rijke bezoek kan opgemaakt worden, dat de belangstelling voor „H. L." steeds grooter wordt. Spr. stelde dan de vraag: „Wat is eigenlijk tuberculose?" In den bresde schet ste hij de werking van het bloed in het lichaam en de werking van de infectie, de tuberkel-bacil, die zooveel slachtoffers maakt en krachtige personen na korten tijd soms ten gTave sleept. Spr; knoopte er dan de kwestie aan vast, waar alles om draait, n.l. om het geld. Als er geld is kunnen de lijders in een sanatorium verpleegd worden en is het er niet, dan houdt alles op. En om dat noodige geld binnen te krijgen, spoorde de voorzitter allen aan lid te wor den van het stuivers-fonds. De muziek speelde daarna „Catharlna", ouverture van D. Snöeck; ,,L'Attente, fait Mourir", fantasie van G. Gadenne en „The Jazzband marsch" van L. Langlois. Er werd keurig geblazen en het langdurige applaus was wel op zijn plaats. De heer Theo Molenkamp zong dan het propagandalied voor „Herwonnen Levens kracht", tekst van het duo Schwindel en Schwam uit Haarlem, melodie „SaemanS- los". De heer Molenkamp, die een zeer mooie, volle stem heeft, en met gevoel het lied voordroeg, oogstte een langdurige en hartelijk applaus. Eenige prijzen werden daarna onder de aanwezigen verloot. De rederijkerskamer „St. Genesius" regis seur de heer Ger. Kruijver, voerde daarna op: „In den Zilveren Haas", klucht in één bedrijf. Om dit stuk is geweldig gelachen en het had pok onmogelijk anders gekund; de eene mop volgde de andere op en daar kan niemand ernstig bij blijven. De vijf spelers hadden eer van hun werk en wij kunnen niets anders zeggen dan dat het af was. Het was reeds zeer Iaat toen deze goed geslaagde feestavond afgeloopen was. BERLIJN, 1 Februari. De B. Z. am Mit- tag meldt uit Madrid, dat de Pauselijke nuntius te Madrid, toen hij Donderdag avond in een rijtuig met een dame een wan delrit maakte in de nabijheid van de stad, door een jongeman overvallen werd, die vier schoten op hem loste. Bij de arrestatie van den dader werd een politieagent gewond. Het schijnt hier een persoonlijke aange legenheid tusschen den nuntius en den da der te betreffen. 5 uur 's morgens met zand waren bestrooid. Om 6 uur en om half 8 is nogmaals met zand gestrooid. Men heeft over het algemeen vol- b i 1 S - Tfi! Mo 10756 doende getracht de gladde straten zoo spoe- ö<uriBljöriöS»5.r. 10 - ICI. Ï3U. 10 1»»» dig mogelyk weer begaanbaar te maken. Gemakkelijke vischvangst Doordat de vissclien het wegens het ijs hoogstwaarschijn lijk te benauwd krijgen, komen ze naar den kant en werken zich door gaten en scheuren graden vorst. BERLIJN, 1 Februari Sinds Donder dagavond heerscht in geheel Duifechland een strenge koude. De temperatuur is gedu rende den nacht bij helderen hemel tot 28 graden onder nul in het Oosten gedaald. Oost Opper-Silezië en Silezië melden 28 dikwijls op het ys. Soms zyn ze zoo maar te grijpen. Begrijpelijkerwyze wordt door me nigeen van deze gelegenheid gebruik ge maakt om op een gemakkelijke manier een lekker bakzooitje te komen. De toediening van het H. Vormsel in de stad Haarlem zal plaats vinden 12 Mei. Slooping gebouwen Teneinde plaats te maken voor de nieuwe provincialen weg worden de kolenbergplaatsen en andere in Zondag den weg staande gebouwen naby de Cru- quiusmachine gesloopt. Reeds is men met het sloopingswerk begonnen. In het Patronaatsgebouw aan het Teyler- plein was gisterenavond door de onderafdee- lingen van bedoeld patronaat een welge slaagde zang- en tooneeluitvoering gegeven. Het zangkoortje onder leiding van mej. v. Zutphen bevestigde haar goede reputatie en voerde eenige aardige liedjes uit. Duidelijk bleek de ernstige studie van de meisjes. De Eerw. directeur van het patronaat, kapelaan Riswick, toonde in de pauze met welgekozen woorden het nut aan van het pa- tronaatswerk onder de meisjes en riep de medewerking in van ouders en donateurs. Ook vestigde spr. nog de aandacht op de meisjes-congregatie, waarvan elk meisje van den vereischten leeftijd lid behoort te zijn. Na de pauze speelde het jonge tooneelge- zelschap, waarover mej. I. van Leuven de regie voerde, met veel succes het tooneelspel in°3 bedrijven „De Pleegdochter" op. Behoudens enkele uitzonderingen werd er aardig spel te zien gegeven en vooral de rol- kennis was vrij goed. Uitblinkers waren mej. van BruggenRitters, Jetty en de dienstbo de Kaatje. Mevr. Marga Ritters speelde in het 2e bedrijf zeer goed, doch de bekentenis harer fouten in het derde bedryf vroeg meer doorvoeld spel. Het luide applaus na afloop bewees, dat het gebodene in den smaak viel. De Ijsbaan is vandaag, ondanks de vorst in den afgeloopen nacht, niet geopend. De leden van den R. K. Kring kwamen gisteravond in Jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Th Hooy, opende om 9 uur met den Chr. groet en wenschte den leden alsnog al het goede voor 1929. De notu len werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, den hear W. van Willige, oog3tte een warm ap plaus De financieele beschouwingen over het afgeloopen jaar, uitgebracht door den penningmeester, den heer Th. v. d. Veer, gaven te kennen, dat de geldelijke positie der vereeniging er op vooruitgegaan is. Het jaar sloot met een batig saldo van 52.22, Ook den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn 'accuraat beheer. De kascommissia bracht ook haar ver slag uit. de boeken waren in orde bevonden en kwamen overeen met da bescheiden Het batig saldo was juist. Punt 5 van de agenda: De begrooting voor 1929. Na eenige op- en aanmerkingen werd deze goedgekeurd, sluitende aan ont vangsten en uitgaven met 1355.22. De rondvraag noodigde velén uit een woordje te zeggen Vooral de besturen der onderafdeelingen wekten de aanwezigen cp, tot het bijwonen van verschillende bijeen komsten. De studieclub „St. Bavo Gilde" zal o a Zondagmorgen een excursie houden naar de Kromhout Motorenfabrieken te Amsterdam. Verzamelplaats is om 10.20 in de hal van het station. Kap. Timp was zeer verblijd over de groote opkomst en maakte de leden reeds graag naar grootsche playhen, die het Krings'oestuur koestert. Dinsdag j l. vergaderde bovengenoemde bond in hotel Lion d'Or. Ruim acht uur opent voorzitter Aveling de vergadering en heet den aanwezigen bonds- penningmeester, collega Bosch, van harte welkom. De vergadering is niet zoo druk bezocht asl wij in Haarlem gewend zyn. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd, evenzoo het jaarverslag van den secretaris Bauling, dat met een warm woord van waardeering van den voorzitter en ap plaus der leden werd beantwoord. De penningmeestergaf rekening en ver antwoording. De. aftredende voorzitter en penningmees ter werden bij acclamatie herkozen. Collega Smit stelt zich op dringend ver zoek van den voorzitter weder herkiesbaar en ontvangt een hartelyk applaus van de leden. Aan de orde is thans het stellen van een candidaat voor bondsvoorzitter, voor hoofd bestuursleden en vakgroepbestuurders. Als candidaat wordt met algemeene stem men collega J. H. Lijfering aangewezen als bondsvoorzittër. De aftredende hoofdbestuursleden werden bij acclamatie opnieuw gecandideerd, even zoo de aftredende bestuursleden voor vak groep li. Voor wat betreft vakgroep I besluit de ver gadering met algemeene stemmen af te wachten of door andere afdeelingen candi- daten worden gesteld. Daar zal men zich nader uitspreken, of men zal steunen ja dan neen. Het bestuursvoorstel: De afd. Haarlem treedt uit het correspondentschap V. V. H„ wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voor de aanstaande vergadering te Maas tricht worden verschillende voorstellen ge daan. a- De alg. verg. besluit tot aanstelling van een vrygestelde. b. Er worden by voortduring stevige actie gevoerd voor verbetering inkomsten, dienst en rusttijden en afschaffing der classificatie. Dan sluit de voorzitter de vergadering. yandaag viert mej. Kleinhout haar 25- jarig jubileum by de zeepfabriek „Het Kla verblad" aan de Spaarnwouderstraat. Te ongeveer half 11 werd de jubllaresse door de directie ontvangen. Na hartelijk toegesproken te zijn ontving ze een enveloppe met inhoud en een gouden armbandhorloge met inscriptie. Op de ver schillende afdeelingen werd zij door de chefs toegesproken en mocht zij verschillende ge schenken in ontvangst nemen. De jubilaresse brengt den dag verder in den huiselyken kring door. Vandaag herdenkt de Nachtveiligheids dienst te Haarlem zyn 20-jarig bestaan. Wij schreven deze week reeds een en ander over de organisatie. Vele bloemstukken wa ren ontvangen, terwijl in den loop van den dag verschillende cliënten persoonlijk kwamen gelukwenschen. De nachtveiligheidsdienst is in Haarlem wel populair! In ons nummer van Woensdag schreven wy het een en ander over de gladheid dr straten, veroorzaakt door den yzel. Wy plaatsten toen ook een tweetal kiekjes, met iname één van de Gravensteenenbrug Ons wordt nu medegedeeld, dat deze brug en zooals hij ze geopend had. trouwens alle bruggen in de stad reeds om Wegverbetering Men is met de werk zaamheden aan den Spaarnwouderweg zoo ver gevorderd, dat deze weg weer opengesteld is voor het doorgaande verkeer, Besmettelijke ziekte In de week van 2026 Januari hebben zich in deze gemeente 5 gevallen van roodvonk voorgedaan. R.K. Vrouwenbond. Maandagavond werd door den R.K. Vrouwenbond in de zaal bo ven a'e zusterschool een slecht bezochte le denvergadering gehouden. De presidente opende circa 8 uur de ver gadering, waarna de notulen voorgelezen en goedgekeurd werden. Daarna volgde 't verslag der te Amster dam gehouden Diocesane vergadering. De geestelyke adviseur gaf dien avond een zeer interessante lezing over Margareta Sinclair de heilige van onzen tijd, welke .lezing door de aanwezigen met de meeste aandacht ge volgd werd. Hierna volgde besprekingen over de a.s. feestvergadering welke wordt gehouden op 10 Februari a.s. Gevallen. Dinsdagmorgen reed mej. Im mers woonachtig alhier, per rywiel op den Kennemerbrug. Door de gladheid kwam zij te vallen en bleef bewusteloos liggen. Een juist passeerende auto bracht haar huiswaarts. De toestand is thans redeiyk te noemen. Besmettelijke ziekte ln de week van 20—26 Januari hebben zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk en 1 geval van diplitheritis voorgedaan. In Koningsbergen bedroeg de tempera tuur 24 graden onder nul. Te München daalde de temperatuur tot 17, te Frankfort aan de Main tot 11 graden onder het vriespunt. Langs de Duitsch-Ne- derlandsche grens is dé temperatuur om 't vriespunt. Men verwacht in Duitschlana nog een langen duur van de vorstperiode. TOKIO, 1 Februari. In de nabijheid van Fusan is het Chineesche ss. „Ljao" met 38 man equipage gezonken. De oorzaak van de ramp is onbekend. MOSKOU, 1 Februari. Volgens hier ont vangen berichten, heeft Habib Oellah den jongsten broer van koning Aman Oellah, Kobir Khan, laten arresteeren. Bovendien werden vier ministers van de regeering van Aman Oellah en alle leden van het minis terie van oorlog in arrest gesteld. Hun be-: zittingen werden in beslag genomen. AALSMEER, 1 Februari In de gister avond te Aalsmeer gehouden vergadering der My. voor Tuinbouw en Plantkunde werd het prepareeren van seringenstruiken breedvoerig besproken en werd besloten in het volgend seizoen de proeven, om een aantal struiken eenige uren bloot te stel len aan de inwerking van blauwzuurgas op groote schaal te herhalen. AMSTELVEEN, 1 Februari Het gecos- tumeerd ijsfeest, dat hedenavond op den Poel zou worden gehouden, is uitgesteld. By doorgaand vriezend weer zal de Poel weer Zaterdagmiddag berijdbaar zyn. AMSTERDAM, 1 Februari De Amster damsche IJsclub is vandaag voor kinderen geopend. Een 18-jarige schippersknecht overboord geslagen en verdrenken MILLINGEN, 1 Februari. Hedennacht heeft tusschen Nijmegen en Millingen een aanvaring plaats gehad tusschen een mo torboot en het s.s. „Barbara" van Vulcaans- oord. De 18-jarig J. Kregtuig ïs van het s.s. „Barbara" overboord geslagen en verdron ken. DRESDEN, 1 Februari V. D. De Vereeniging van Bonden van Saksische metaal-industrieelen, heeft in een schryven van 31 Januari de betrokken arbeiders- orgaisaties ervan in kenis gesteld, dat zij het collectieve looncontract voor de Saksi sche metaalindustrie van 4 Mei 1928 per 31 Maart a.ss. wenseht te beëindigen In het schryven wordt verder gezegd, dat hoewel de economische positie van de metaalindustrie eigenlijk een loonsverlaging oodzakelijk maakt, de vereeniging voorstelt, met Ingang van 1 April 1929 een nieuw looncontract in te voeren, dat de zelfde loonbepalingen bevat als dat van 4 Mei 1928, met dit verschil, dat het nieuwe contract met ingang van 31 Maart 1929 per twee maanden zal kunnen worden opgezegd. Op 14 Februari a. s. zullen de vertegenwoor digers van arbeiders- en werkgeversorganisa ties over dit voorstel te Dresden onderhan delen. PARIJS, 1 Febr. (V.D.) Hedenmorgen vroeg werd aan den ingang van het Bois de Boulogne een jonge, elegant gekleede man gevonden, met een hoofdwonde, die voorgaf, van Belgische nationaliteit te zyn, Joseph Delatter te heeten en officier bij den draadloozen dienst van de Duitsche han delsmarine te zijn. Na een fuif met oud collega's zou hy zyn overvallen en zouden hem geheime documenten zyn ontstolen, die hij de Fransche regeering had willen aanbieden. In zijn hotel werd verklaard, dat hij daar eenige telegrammen van het Bel gische Ministerie van Oorlog heeft ontvan gen. Het eigenaardige is, dat zyn naam als officier van den draadloozen dienst op de Duitsche vloot in het geheel niet voorkomt. Als Belg zou hij hoogstens marconist aan boord van een Duitsche koopvaardijschip kunnen zijn, maar ook dat acht men zeer onwaarschynlyk. VRIJBAG, 1 FEBRUARI Koersen Heden Opening Staatsleenmgen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4X Nederl. 1916 4X Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 4X N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzyde Maecubee ven Berkei's Pat. Nieuwe Philips...... Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Fetroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil J NEW-YORK. 1 Februari V. D. Een groep vooraanstaande Amerikanen, met aan aan het hoofd den ondr-president Dawes, hebben Kellogg voorgesteld voor den Nobel prijs voor den vrede voor 1928. Robber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoelt Serbadjadl 811 au V I o. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart HÜH. Amerika Lyn dito Gem. Eigend. Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker K. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. M«lw SfPau' Kansas City South Erie Railr Prolongatie 1001%,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2