Buitenlandsch Nieuws De Kanaal-tunnel FEUILLETON DE SCHANDPAAL RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 De belangstelling algemeen Pro en Contra Cijfers en Feiten Brand in een gebouw van de Fransche bezetting te Mainz LEGER EN VLOOT GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Het vooroefeningsinstituut STOOMVAARTLIJNEN M A.RKTNIEUWS KUNST EN KENNIS Het gezelschap Albert van Dalsum De laatste weken is de belangstelling voor de Kanaal-tunnelplannen algemeen gewor den. Niet alleen „the man in the street", ook de regeering, de handel, de financieele wereld, tijdschriften en dagbladen wijden rr aandacht aan. Het plan voor een Kanaal-tunnel is al heel oud. Vijftig jaar geleden ongeveer is men zelfs tot een begin van uitvoering gekomen, n.l. bij de Shakespeare klippen, nabij Dover. In den zomer van 1882 evenwel werd het werk gestaakt, nadat 2026 yards tunnel-lengte was gegraven. Lórd Salisbury, de vader van den bekenden lord Cecil, was een der voorvechters van de Kanaal-tunnel plannen. In die dagen stelde Engeland nog te zeer prijs op zijn „splendid isolation" en achtte het raadzaam voorloopig dezen toestand te be stendigen, te meer wijl juist toen de ver houding met Frankrijk tamelijk gespannen was. Sinds evenwel het eerste vliegtuig het Kanaal overvloog, was practisch van een „splendid isolation" geen sprake meer. Het plan werd opnieuw actueel en merkwaar digerwijze is het thans Lord Cecil, die zich een warm pleitbezorger toont voor het spoe dig uitvoeren van het werk. Alle bedenkin gen, die woruen geopperd, noemt hij fantas tisch. Frankrijk immers zou bij een overval inbreuk maken op het Kellogg-pact, op be staande verdragen en ten slotte niet in den geest van den Volkenbond handelen. Men moet intusschen wel zeer naïef zijn, wanneer men aanneemt, dat bij werkelijke vijande lijkheden van de zijde van Frankrijk, de tunnel gevaar zou opleveren. Immers, wat is gemakkelijker en afdoende te verdedigen dan een tunnel? Waarbij dan altijd het achter deurtje „onder water zetten", open gehouden kan worden. Voor de vredesgedachte in Europa kan overigens het opgaven der splendid isolation-met den Franschen minister van oorlog idee slechts bevdrderlijk zijn. Painlevé, inzake de bestaande plannen. zouden zij voor de ontplooiing van den han del een onberekenbaren invloed hebben. De tunnel zal ongeveer 24 Eng. mijlen lang worden. De kosten zullen 30 millioen pond sterling bedragen. Voor de uitvoering van het werk zullen vier en een half tot vijf jaar benoodigd zijn. Er zuilen twee parallel loo- pende tunnels van elk zeven meter breedte gemaakt worden, zóó dicht bij elkaar als de veiligheid gedoogt. Tusschen deze beide zul len verbindingstunnels worden aangebracht. Alleen electrische treinen zullen in het ver keer kunnen worden gebruikt. Voor ventila tie en luchtverversching kan afdoende ge zorgd worden. Het gevaar van brand kan eveneens tot het denkbeeldige worden terug gebracht, zooals b.v. in mijnen en onder grond-banen thans reeds geschiedt. De vraag zal geopperd worden, of de mo gelijkheid van een overstrooming door de zee behoorlijk onder het oog is gezien. Deze schijnt- volgens deskundigen absoluut te zijn uitgesloten. De geheele tunnel wordt geboord door een zeer breede en soliede laag van blauwe klei, die voor water absoluut ondoor dringbaar is. In Frankrijk mondt de tunnel uit bij de Sangatteklippers ten zuiden van Calais. Het put van uitmonding op Engelschen bodem is nog niet definitief vastgesteld, wijl hierbij de generale staf een woordje zal meespreken. Van monding tot monding zal de reis 45 mi nuten duren. Woensdagavond waren op een bijeenkomst in het Lagerhuis vele parlementsleden aan wezig ter bespreking van het plan voor den bouw van den tunnel. Besloten werd enkele commissies te vormen ter bestudeering van de verschillende aspecten van het plan. Een speciale correspondent van de „Daily Mail" te Parijs heeft een onderhoud gehad Schema, van de beide, parallel loopende verkeerstunnels. DE TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING LONDEN, 31 Jan. De tevredenstellen de vooruitgang van den koning komt tot uiting in een uitlating van Lord Dawson, die eenvoudig zeide: „Er valt niets te ver melden met betrekking tot den toestand van den koning." Hiermede bedoelde hij te zeggen, dat de vooruitgang zoo gestadig en langzaam aan gaat, dat er geen veranderingen van dag tot dag zijn te vermelden. DE PRINS VAN WALES IN DE MIJNDISTRICTEN LONDEN, 31 Januari. Vandaag was het de derde dag van den tocht van den Prins van Wales door de districten van de Noor delijke steenkoolvelden. In bijzijn van den Mayor van Durham sprak hij met zicht bare emotie als zijn meening uit, dat hij diep getroffen was door den moed, het ge duld en de hoop van al deze arme men- schen. „Het is zeer moeilijk te weten wat te doen, om dit urgent probleem op te lossen. Ik ben er echter zeker van, dat het weer in orde zal komen, doch ik vrees, dat het tijd zal kosten. De menschen, die ik op mijn reis heb ontmoet, hadden tegen mij persoonlijk niet aardiger kunnen zijn. De voorstanders van het plan voeren als q „Laten we eens aannemen," zeide de mi- het meest snijdende argument aan: vermin- nister, „dat de tunnel in 1914 bestaan had. dering der werkloosheid; een vraagstuk, Hoeveel gemakkelijker zou het dan geweest dat de Britsche regeering nog steeds niet zijn manschappen, munitie eri levensmidde- heeft kunnen oplossen. Het aantal werk-ij len naar de vuurlinie te vervoeren. De oorlog loozen bedraagt nog altijd meer dan eenzou stellig enkele maanden sorter hebben millioen. Het overgroote deel hiervan zijn]? geduurd en wie zou de waarde der men- mijnarbeiders, die kracntens hdn beroep bij-gschenlevens kunnen schatten, die gespaard waren gebleven? Mijn overtuiging, die ik u zonder eenige aarzeling medeaeel, is deze. De tunnel onder het Kanaal staat niet meer in het gebied van het wetenschappelijk on derzoek, och in het gebied der mogelijkheid. Dit werk kan in de naaste toekomst wor den uitgevoerd. Het plan gaat zelfs niet met zooveel moeilijkheden gepaard als het graven indertijd van het kanaal van Suez of het kanaal van Panama. Het welslagen kan niet meer in twijfel worden getrokken. Van hee ler harte hoop ik, dat dit nieuwe verbin dingsmiddel spoedig tot stand zal komen dat het Fransche en Engelsche volk zal rr" ken tot den Siameeschen tweeling vanden Europeeschen vooruitgang." zonder geschikt zijn voor het ondergrondsche werk. In de industrieele wereld neemt, men alge meen aan, dat de Kanaal-tunnel een groote opleving in Engelands industrie tengevolge nale doch ook de intercontinentale verbin dingen enorm veel verbeterd en verkort zul len worden. Het personenverkeer met de hoofdsteden van het vasteland en verder met Azië en Afrika zou heel wat vereenvou digd en bespoedigd worden en in gelijke mate het goederenvervoer. Naast het ongebruikte menschenmateriaal, d t bij den bouw van de tunnel emplooi zou vinden, zijn er bij de Engelsche banken groote kapitalen geïnvesteerd van rustige bezitters. Die kapitalen zouden voor den tun nelbouw niet alleen een doelmatige en ren dabele belegging vormen, doch daarenboven Een brandmeester omgekomen MAINZ, 31 Jan. Het groote opslaggebouw van de Fransche bezetting aan de Wald- strasse te Mainz, waarin honderden auto mobielen der Fransche bezettingstroepen zijn ondergebracht, is in den afgeloopen nacht in brand geraakt. Ten gevolge van den grooten benzinevoorraad breidde ht vuur zich zeer snel uit De bezetting alarmeerde de brand weer van Mainz, die met groot materiaal aanrukte. Tijdens het blusschingswerk werd de hoofdbrandmeester Leichner door het in storten van een brandmuur gedood, terwijl een andere brandweerman zwaar gewond werd. De oorzaak van den brand is nog on bekend, maar men vermoedt, dat het vuur is ontstaan door gloeiende kolen, die uit een kachel zijn gevallen. Hedenmorgen was het vuur nog niet geheel gebluscht. MAINZ, 31 Jan. In den afgeloopen nacht is, door tot °P heden onbekende oorzaak brand uitgebroken in het autopark van het leger te Mainz. De materieele schade wordt geschat op 2 i 3 millioen. Dë hall waarin de wagens stonden is volkomen vernield, ondanks het ingespannen werken van mili tairen en brandweerlieden. Men meent, dat hier geen misdaad in het spel is, doch eer der aan kortsluiting moet worden gedacht. De brandmeester, die de leiding had, is als slachtoffer gevallen van zijn plicht. Boven dien werden 2 brandweerlieden gewond. MIJNBRAND GELSENKIRCHEN, 31 Jan. Sinds Dins dagavond woedt in de mijn „Rheinelbe" een groote brand, die door gloeiende kolen is ontstaan. De mijn is wegens gevaar voor vergiftiging gesloten Heden is men er in geslaagd bij den vuurhaard te komen De schade is niet groot en morgen hoopt men het kolentransport weer te kunnen hervat- ten. DE ELZAS-KWESTIE IN DE KAMER PARIJS, 31 Jan. In de Kamerziting van hedenmiddag heeft Poincaré zijn rede over de Elzasser kwestie voortgezet, die echter maar weinig belangstelling v"»r- mocht te wekken. Zijn betoog kwam er op neer, dat de door allen zoo begeerde auto nomie voor den Elzas geen verandering in den toestand zou brengen. De meerderheid der bevolking zou volgens Poincaré met haar lot zeer tevreden zijn. De belastingen druk ken op de Elzassers niet zwaarder dan op alle Franschen. SCHEEPSBRAND NEW-YORK, 31 Jan. Aan boord van het 20.000 tonnen metende stoomschip „P,esi- üent Johnson" van de Dollar-Line is 112 de machinekamer brand uitgebroken, waarbij 2 dooden en 4 gewonden te betreuren val len. Het vuur, dat van buiten niet ziu"t- baar was, kon spoedig worden bedwongen, doch een deel der' ladong heeft water schade opgeloopen. DE AMERÏKAANSCHE DESKUNDIGEN j Onderhoud met Coolidge voor hun vertrek NEW-YORK, 31 Jan. CV.D.) Uit Washing ton wordt gemeld, dat Owen Young en Pier pont Morgan voor hun vertrek naar Europa een afscheidsbezoek bij president Coolidge hebben gebracht, waarbij ook Kellogg en Mellon tegenwoordig waren. Coolidge wees hen er nogmaals nadrukke lijk op, dat de questie der oorlogsschulden en die der herstelbetalingen strikt gescheiden moesten blijven. Morgan en Young verzeker den Coolidge, dat zij hem nauwkeurig op de hoogte zouden houden van het verloop der besprekingen in Eurpa. Thans zou president Cooligde verklaard hebben, dat hij, aangezien de beide Ameri- kaansche deskundigen geheel als particulieren aan de aanstaande conferentie der deskundi gen deelnemen, er geen bezwaar tegen heeft als Owen Young het voorzitterschap der com missie van deskundigen aanvaardt. AMERIKA'S HANDELSVERDRAGEN Kellogg tegen voorkeursdouane tarieven Bij 't bespreken van het ontwerp-handels- overeenkomst met Oostenrijk door de Ameri- kaansche Senaatscommissie van buitenland sche zaken heeft Kellogg, de minister van Buitenland.,che Zaken, zich een tegenstander verklaard van het blijven toestaan van voor keurs-douanetarieven in handelsverdragen met andere staten. De commissie heeft haar beslissing inzake het verdrag uitgesteld. JAPAN ERKENT DE NANKING- REGEERING TOKIO, 31 Jan. De Japanschs regeearing heeft Woensdag besloten, de Nanking-re- geering de jure en de facto te erkennen. De minister-president heeft den Chineeschen zaakgelastigde ontvangen en verklaard, dat de Japansche zaakgelastigde te Peking bin nenkort zijn geloofsbrieven als Japansch gezant aan Tsjang Rai Tsjek zal overhan digen. Voorloopig weigert Japan echter, het Ja pansche gezantschap te Peking in een am bassade om te zetten. Het Japansche Ministerie van Buiten- landsche Zaken publiceert een verklaring, inzake het handelsverdrag met China, waarin gezegd wordt, dat de onderhande lingen daaromtrent binnenkort te Tokio zullen worden voortgezet. vreemdelingen niet noodlg heeft, dat hun inderdaad moeilijkheden in den weg worden gelegd en dat ze maar beter deden weg te blijven opdat het fascistisch Italië weer „zich zelf kan zijn." Dit artikel heeft niet alleen op de vele Engelschen, die in Italië verblijf houden, een onaangenamen indruk gemaakt, doch ook de Italianen zelf zagen er een beleediging aan het adres der vreemdelingen in. En vooral de bij het toeristenverkeer belanghebbenden zijn er tegenop gekomen, daar zij vreesden dat het artikel in het buitenland al te zeer au sérieux zou worden genomen en de vreemdelingen van een reis naar Italië zou afhouden. Te San Remo en Bordighera hebben de hotelhouders een vergaöiring gehouden en een protest aan den prefect der provincie gezonden. De door de regeering gesubsi dieerde risagentschappen, de „Cit" en de „Emit" (Compagnia Italiana de! Tourismo en de Ente Nazionale peil? Industria Turistica) hebben zich daarbij aangesloten. Te Bordghera is de podesta zelfs zoo ver gegaan om in een daar uitkomei.d Engelsch blaadje het artikel in de „Impero" te bestrij den, en de gemeentelijke autoriteiten dach ten er over een receptie aan te richten ter eere der Engelsche kolonie. Doch deze ver zekerde, dat zij de beweringen r iet al te hoog zou opnemen en zich er verder niets van zou aantrekken. S/ Po/Pf Pomp Sla Pon OOVifv? 7CSV SVé/ S/er &C//Z£*3OP O&v voonc/to/yt) 0/&V7 roo/? UVATftfAPVOPP Het plan voor den bouw van een tunnel onder het Kanaal Goedkoop reizen op de Duitsehe spoorwegen voor bezoekers van buitenlandsche jaarbeurzen Bij de Rijksspoorwegen wordt een reductie van 25 verleend aan alle reizigers, die zich naar de jaarbeurzen van Agram (Zagreb), Bazel, Brünn, Budapest, Graz, Laibach (Ljubliana), Lyon, Memel, Milaan, Patfua, Praag, Pressburg, Reichenberg, Saloniki en Weenen willen begeven. De goedkoope reis- kaartjes zijn verkrijgbaar van den vijfden dag voor het begin van de betreffende jaar beurs af tot den zesden dag van de jaarbeurs. De terugreis moet binnen de 14 dagen worden aanvaard. Deze reducties worden ook ver leend aan buitenlandsche bezoekers der jaar beurzen, die door Duitschland reizen. Internationale Hoteltentoonstelling te Keulen. De Internationale Vereeniging van Hotel- bezitteis zal in October van dit jaar haar zes tigsten verjaardag vieren en wel te Keulen Het plan bestaat bij deze gelegenheid aldaar een Internationale Hoteltentoonstelling te houden, die van 12 tot 20 October voor het publiek toegankelijk zou zijn. Op den Are de Trïomphe Onlangs werd gemeld, dat er binnen den Are de Trïomphe op de Place de l'Etoile te Parijs een electrische lift zou worden aange legd om de bezoekers het trappenloopen naar het terras met zijn schitterend uitzicht op de stad te besparen. Alles goed en wel, zegt de „Petit Blue", ofschoon de lift er niet toe zal bijdragen den grooten toevloed van menschen wat te ver minderen, evenmin om den Onbekenden Sol daat een wat rustiger rustplaats te bezorgen Maar wat erger is, men zou de kosten van de exploitatie der lift willen goedmaken door boven op het terras een tearoom en restaurant te gaan inrichten. Met een dancing! Het gerucht zal wel niet juist zijn; ten minste men kan het niet aannemen. PROPAGANDA VOOR GEBOORTE BEPERKING Een gerechtelijke vervolging Te New-York heeft zich een zekere mrs. Mary Ware Dennett, die in Amerika bekend heid heeft verworven wegens haar propa ganda voor geboortebeperking, voor den rechter te verantwoorden wegens het schrij ven van een eenvoudige brochure, waarin zij de jeugd wilde voorlichten inzake sexueele kwesties. Zü wordt vervolgd op grond van een vijftig jaar oude bondswet tegen obscene geschriften. De brochure heeft de instem ming van vele sociologen, geestelijken, ge- neesheeren en anderen, en is bij duizenden door de vereenigngen van christelijke jonge mannen en vrouwen en onderwijsinstellin gen verspreid. De bondsrechter heeft zich een rabbijn, een katholiek priester en een protestantschen geestelijke geassumeerd, ten einde hem in deze zaak van raad te dienen. Italië en het toerisme Eenige weken geleden hebben wij melding gemaakt van een zeer scherp artikel, dat in de „Impero" was verschenen en dat tegen de vreemdelingen, voornamelijk de Engelschen, was gericht. Er stond o.a in dat Italië de Poover resultaat van de xamens Ministerieel gntweord on vragen van den heer Deckers De minister van Defensie, de heer Lam- booy heeft op vragen van den heer Dec kers betreffende het instellen van een on derzoek naar den uitslag van een docr vrij willigers der klasse Vaals van het vooroefe ningsinstituut in October j.l. afgelegd exa men voor het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid, o.m. het volgende geant woord. In verband met de na het stellen van de schriftelijke vragen door den heer Deckers, bij de mondelinge behandeling van de De- fensiebegrooting voor 1929 pl. ats f had heb bende gedachtenwisseling nopens de resul'a- ten, in het afgeloopen najaar ver. regen bij het onderzoek naar de mate van bekwaam heid van de deelnemers aan de vooroefe ningen, heeft ondergeteekende te dezer zake een meer algemeen onderzoek ingesteld dan voor de eenvoudige beantwoording van de gedane vragen noodig zou zijn geweest. Bij dit onderzoek is hem gebleken, dat, over het geheele land genomen, het per centage der afgewezenen inderdaad belang rijk hooger was dan in de voorafgegane jaren, welk feit goeddeels moet worden toe geschreven aan de omstandigheid, dat in 1928, door een nieuwe indeeling van het exa menprogramma, een meer nauwkeurige waardeering van de overigens niet gewij zigde schieteischen heeft plaats gevon den, waarbij is gebleken, dat deze eischen, met name ten aanzien van de zware mitrail leurs, te hoog waren gesteld. Hierbij zij aangeteekend, dat de nieuwe wijze van examineeren, waarbij de vakken in groepen worden ingedeeld behoudens dan het hierboven vermelde ten aanzien van de schieteischen overeenkomstig de be doeling, gebleken is in het belang van de examinandi te zijn geweest. Ondergeteekende heeft bepaald, dat, waar de thans toegepaste waardeering der schiet eischen een overwegenden invloed blijkt te hebben gehad op het eindresultaat van het examen, voor ditmaal bij het beoordeelen der jongelieden bedoelde eischen geheel bui ten beschouwing zullen worden gelaten en dat voor het vervolg deze eischen .zullen worden verlicht. Als gevolg hiervan zijn als nog 72 jongelieden als geslaagd beschouwd en is aan 40 een her-examen in andere vak ken toegestaan, zoodat ook dezen een goede kans op een gunstigen uitslag krijgen. Het percentage der afgewezen zal, na de herzie ning van den uitslag, pl.m. 10% bedragen, terwijl het in vorige jaren onderscheidenlijk 9%, 8 en 9 bedroeg. Dit percentage kan, waar het hier betreft een instituut, waar toe zonder selectie ieder wordt toegelaten, toelaatbaar worden geacht. Do minder gunstige uitslag van het examen moet geenszins gezocht worden in een min der goede gezindheid van het legerpersoneel ten opzichte van de voorgeoefenden. Inte gendeel bestaat, zoowel bij de leiding van het instituut ais bij het daarbij werkzaam gestelde personeel, het bepaalde streven om de vooroefenenden zooveel mogelijk ter wille te zijn. Voor wat betreft de vragen, gesteld door den heer Deckers ten aanzien van Vaals, zij me degedeeld, dat de omstandigheden, waar onder en de wijze, waarop het onderzoek is gehouden, uitvoerig zijn nagegaan. Daarbij is gebleken, dat hier de slechte uitslag van het examen niet te wijten was aan de ge stelde schieteisch waaraan allen vol deden doch is beïnvloed door ongunstige lei-reins- en andere omstandigheden bij het onderzoek in de lichamelijke bedrevenheid, waarmede door de examencommissie geen j rekening is gehouden. ZATERDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M, 12.152.00 Concert door het A.V.R.O-Trio 2.00—4.00 Aansl. v. h. Theater Tuschins- ky te A'dam. Orkest o. 1. v. M. Tak 4.005.00 Itali- aansche lessen 5.006.00 Fransche lessen 6.00 6.45 Concert door het A.V.R.O-Trio 6.457*45 Duitsehe lessen. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M Uitsl. K.R.Ouitr. 12.301.30 Concert door het K.R.O-Trio 3.004«oo Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. S. Nuwenhuis-v. d. Rijst 5-~j6.30 Gramofoomnuziek 6.306.40 M. K. Lrerisch Het Harzgeb^rgte 6.406.50 Gramofoon- muziek 6.507.00 Kath. Berichten 7.00—7.30 Engelsche les 7.308.00 Kniples 8.008.20 Spr. Pater Popelier De Chineesche Revolutionaire partij 8.20 Opera-concert. Mevr. M. Bouwmeester, sopraan. H. Blocmgarten. bas. Jules Moes, tenor. Het Amsterdamsche Salon, orkest o. 1. v. F. Boshart. DAVENTRY, 1562 M 11.0511.20 Lezing 1*20 2.20 't Carlton Hotel Octet 3.15 Wales tegen Schot land. Rugbywedstrijd 4.50 Balladenconcert L. Salis bury bas. Novelty Trio 5.35 Kinderuurtje 6.20 Muziek 6.35 Nieuwsb. 7.00 Muziek 7.05 Piano sonaten van Beethoven 7.20 Omroeppraatjes 7.35 Sportlezing 7-50 Populair orkestconcert. W. Lawson, sopraan. N. Jackson, humorist. Orkes^— 9.20 Nieuwsb. 9.35 Six strange Saturdays," door ft. Marveil 9-50 Nieuwsb. 9.55 Dans-orkest en variété 10.55—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M 12.502.ro Orkest concert 4.055.05 Dansmuziek. Chislery Symphonian 7.057.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Dans_ muziek en variété. **4 LANGENBERG, 469 M 11.30 Mechanische muziek i2.251.50 Orkes;concert 5«055*50 Werag, orkest. ZEESEN, 1649 M 8.20—3.50 Lezingen 3.504.50 Orkestconcert 4.507-06 Lezingen 7.20 Brahms- feest. Versterkt orkest 99-5© Dansles. Daarna dansmuziek. HAMBURG, 395 M 10.201.20 Gramofoonmuziek— 3.50 Historisch concert 4-50 O'kestconcert 6.20 Vogelgeluiden 7.20 Vroolijke a.ond 10.10 Dans muziek. BRUSSEL, 512 M 5.20 Orkestconcert 7.05 Pianomu ziek 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert 8.20 Jack Hylton en zijn orkest 10.4011.20 Dans muziek. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KARIM..TA (thtisr.) 31/1 to Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (uitr.) 27/1 v. Valparaiso. AURORA 30/1 v. Venetië n. Tnëst. BERENICE 30/1 V. Tarragona n. Valencia. BOMMESTAD Valencia n, Rott., pass. Gibraltar. BREDA (uiir.) 28/1 v. Arica. BRIELLE 31/1 v. Amst. te Hamburg. CLIO 30/1 V. Constanza n. Bourgas. HEBE 301 v. Genua te Burriana. GANYMEDES 30/1 v. Volo n. Smyrna. IRIS 30/1 uit Swinemünde (moet wegens verlies der schroef droogdokken.) MIDDLEMOOR 29,1 v. Malta te Algiers. IC '.ERIE 30/1 v. Madeira n. Havre. PROTECT 30/1 v. Hamburg n. Amst. SATURN US 30/1 v. Smyrna n. Constantinopei. STUYVESANT 29/1 v. Cura{ao n. P. Cabello. THESEUS 30/1 v. Oporto n. Vigo. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITOK (uitr.) 30/1 Dakar. GIEKERK (thuisr.) 30/1 te Genua. KLIPFONTEIN (thuisr.) 29/1 v. Mozambique n. P. Amelia RIJPERKERK 31/1 v. Hamburg n. Amst. HOLLAND—AMERIKA LIJN KINDERDIJK 30/1 v. Londen te Seattle. NEBRASKA 31; i v. Vancouver, 1. v. Londen te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALMKERK 30/ï v. Hamburg n. Bremen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN ALDERAMIN (uitr.) 30/t v. Penang. OOSTKERK (thuisr.) 31/1 v. Shanghai. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN KOUDEKERK (uitr.) 30/1 v. Port Soedan. RIDDERKERK (uitr.) 30/1 v. Antwerpen 31/1 Schou- wenvuurschip gep. RIDDERKERK 31/1 v. Antw. te Rott. VEENDIJK 31/X v. Rott. n. Bombay. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN DRECHTERLAND 31/1 v. W -Afrika 1. v. Hav.e te Amst. FAUNA 31 1 v. Liberia te Rott. VONDEL 31 1 v. Amst. te Hamburg. JAVA—CHINA- TJISALAK 27/1 v. Dairen n. -JAPAN LIJN Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (uitr.) pass. 31/1 Quessant. INSULINDE (thuisr.) pass. 31/1 Quessant. SAMARINDA (uitr.) 30/1 v. Genua. TERNATE (thuisr.) pass. 30/1 Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMEHIKA LIJN ALUDRA (thuisr.) 30/1 v. B. Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYMEDON Batavia n. Liverpool, 29,1 v. Belawan. PEISANDER Batavia n. Amst., 29,1 te Londen. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 30 1 v. Barcelona n. Buniana. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 31/1 Gibraltar gep., Ron. n. Messina. AUGUSTINA 27/1 v. Pladjoc te Batavia. BARENDRECHT 30/1 v. Batoum te Noworossisk. BATAVIER III 31/1 v.m. 8 u. 20 v. Ron. te Gravesend BEURSPLEIN 31/1 Kopervik gep., Rott. n. Narvik. DE ZWALUW m.s. 28/1 v. Hamburg n. DRENTE 25ll v. Singapore n. Spesoe. DINA m.s. 29/1 v. Frankfort te Londen. DORDRECHT 30/1 v. St. Louis te Constanta. DOSINA 26/1 Fayal gep., Rott. n. St. Kitts. EEM 30/1 v. Sevilla n. Romanow. EIBERGEN 26/1 v. Hamburg te Houston. GIDEON II m.s. Fekkes, 28/j v. Fredericia te Hamburg. JANTINE FENNEGINE m.s. 29/1 v. Bendorff te Londen. JONGE MARIA 301 v. Algiers n. Barcelona. KELBERGEN 29 1 v. St. Vincent B. Ayres n. Las Palmas LEONORA 29 v. Gent te Honfleur. LINGE 31 1 Mitazzo n. Sfax. MAGDALENA 23/1 Cape Frio gep.. Conception n. St. Vincent. MARPESSA 26/1 v. Curasao n. Lands End (v.o.) OOSTERSCHELDE m.s. 28/1 v. Oslo te Rochester. PALEMBANG 27/1 te Batavia. PARKLAAN 30/1 600 mijl Z. v. St. Vincent, Barry n. B.'Ayres. RANDWIJK 30'1 v. Oran te Hull. ROTTUM 29/1 te Londen uitgekl. n. Antw. RIJSWIJK 30 1 v. Vivero n. Rott. SLIEDRECHT 30 i v. Houston n. Rouaan. SLOTLAAN Antwerpen n. Rio Grande, pass. 30,1 Fernando Noronha. STAD VLAARDINGEN 29/1 v. Rott. te Halifax. STAD ZAANDAM 30/1 3V. Rott. te Verdun ter reeJ-t SULTAN VAN KOETEI 24/1 te Saigon. Tot het nieuwe tooneelgezslschap onder leiding van Albert van Dalsum en dr. Wij- nand Frans zijn, naar de „Tel." verneemt, nog toegetreden Willy Haak, Joh an Car. pentierAlting en Cruys Voorbergh. AMSTERDAM, 31 Jan. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3-403-óo, idem blauwen f 3.603.70, id. bl. eigenheimers f 33.10, per Hl. idem juin f 5.205.50, per 50 Kg. idem blauwe poters f 1.902.10, id. bonte poters f x.90;2.io, idem Bevelanders f 2.402.60, IJpolder blauwe eigenheimers f 33.10, idem Bevelanders f 2.402.50, Anna Paulowna Zand f 2.503.50, Beverw. zandaardappelen f 3.854*20, Hiilegommer zandaardappelen f 2.503*5©> Drentsche eigenheimers f 2.502.70, id. eigenheimer poters f 2.10 2.20, Spuische eigenheimers f 2.502.70» id. eigenheimer poters f 2.102.20, Friesche blauwen f2.50^2.30 per Hl. DELFT, 31 Jan. Boter. Aanvoer 2/8 en 2/16 vaten, te zamen 60 Kg. Prijs f 2.25—2.47 Vz P" Kg. EPE, 30 Januari. Eieren. Heden zijn ter weekmarkt aan gevoerd 40000 eieren. Prijs per 100 stuks, bruine f 810, witte eieren i 67. HALFWEG, 30 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 6250 stuks kippen- f 68.20, eenden- f 7.75. Handel vlug. „In de tent! Wy zijn heel deftig geën- gigeerd in plaats van de hofkapel, die op het oogenblik tot vermaak van zijn vorste- lijke Hoogheid bij de gezondheidsbron sj>eelt, waarom Zijner Doorluchtigheids on derdanen het zonder muziek moesten stellen. Daar onze kapelmeester uit deze streek afkomstig is, ontving hij de ver- eerende uitnoodiging voor de élite dezer stad en de omstreken te komen spelen." Zoo babbelde hij voort, zonder er zich over te bekommeren, of het meisje hem begreep of niet. „Zoo'n lief kind als gij zal gauw genoeg een cavalier vinden, en dan hebben die zwarte kijkers voor den armen muzikant geen blik meer over!" Het meisje haalde ongeduldig de schou ders op. „Dat ik niet in de tent kom. weet gil zoo goed als ik," zeide zij. „Mijn vader was overigens ook muzikant en blies juist zoo'n ding als gij daar hebt. Ik heb het «elf wel eens geprobeerd," voegde zij er bij, op den waldhoorn wijzend. „Mijn va der heeft ook veel rondgezworven, hij hoorde bij een Bohemer kapel." „Ziet ge wel, dat wij bij elkaar hooren," 177U w.lsenllézit?ooki!ben.ekkosocg oz riep het jongmensch vroolijk uit. Plotseling werd hij door een schetterenden toon onderbroken, bij welks onverwachten klank het paartje ontsteld uiteenstoof. Vooral het meisje was verschrikt. Weldra klonk hun echter een vroolijk trompetge schal tegen, 't welk de muzikanten die nun kameraad van verre bespied hadden, hem toezonden, om hem tot spoed aan te sporen. De jonge man begreep dadelijk wat er aan de hand was. „Die ezels!" bromde hi). „Ze denken zeker dat ik mij buiten adem zal loopenStoor je er niet aan," zoo richtte hij zich weder tot het meisje; „gij en ik wij hebben elkaar hier gevonden en Toen hij, dit zeggende, 'n poging deed om haar tot zich te trekken, stiet het meisje hem onzacht terug. Ook zij had rondgekeken en ;ene onaangename ontdekking gedaan. Het schelklinkende trompetgeschal had zelfs het hardhoorende oudje opgeschrikt, zij bleef staan en keek om naar hare gezellin, die naar zij meende, vlak achter haar aankwam. Zij was niet weinig verstoord, toen zij bemerkte, hoe ver deze achtergebleven was. Voor het oogen- 'jlik vergenoegde zij zich met haar gebiedend te wenken, naderbij te komen. Of het oudje nog meer gezien had, wist het meisje niet, en de vrees voor eeu.3 geduchte berisping was oorzaak dat zij den schijn aannam, ziJ met haar gezel niets te maken wilde hebben. „Blijf van me af; je hebt al onheil genoeg aangericht met je gezanik," schreeuwde zij. Zij verhaastte hare schreden, na hem nog eerst een gramstorigen blik te hebben toege worpen. „Even goede vrienden, meisje," zei ';"J on verschillig, „ofschoon 't jammer is, nat wij zoo van elkaar scheiden. Te Arensen zult ge, hoop lk, beter te spreken zijn. Daar zien wij elkaar toch weerMet familie-scènes heb ik liever niet te doen," voegde hij er lachend by. toen hij zag, dat 't oudje reeds dreigend haar arm bewoog, nog voor het meisje haar genaderd was. Hij achtte het raadzaam wat achter te blijven. Hij was echter met het meisje begaan. „Wij moeten er toch voor zorgen, dat grootje niet buiten adem geraakt," dacht hij. Plotseling kreeg hij een goeden inval, hij bracht zijn hoorn aan den mond en begon uit alle macht te blazen. Hij had zijn doel bereikt; de woorden ble ven het oudje in de keel steken, toen zij zoo onverwacht de schelle tonen achter zich hoorde, en zoodoende moest zij hare strafpre dikatie staken. Wel bromde zij nog iets van onbeschaamde vagebond," toen het Jong mensch haar voorbijging en op spottend be leefde wijze den hoed voor haar afnam. Het meisje moest, ondanks haar kwaden luim, lachen over de manier, waarop hij den woordenvloed van haar petemoe gestuit had, en hoewel het oudje haar toesnauwde, niet naar dat gespuis om te kijken, zag zij toch, hoe hij haar heimelijk een kushandje toe wierp. Zij kreeg spijt dat zij zoo in onmin van hem gescheiden was. Hij was dan ook in derdaad een verschijning, die op een zeven tienjarig meisje indruk kon maken. Weldra sloegen de vrouwen een ander pad in, en nu hoorde men op den weg, dien zij zoo even verlaten hadden, het geluid van vroolijke stemmen, vermengd met paardengetrappel en het kraken van een wagen, die moeilijk over den hobbeligen weg voortreed. Het was een sierlijk open wagentje. Het ge zelschap, dat er in zat, zoowel de beide vrou wen op het achterbankje, als de jonge man, die stuurde, behoorde bli. kbaar tut den gegoe den pachtersstand. Vooral de oudste der beide dames had iets buitengewoons. Ofschoon zii geheel- naar den laatsten smaak gekleed was. kreeg men toch dien indruk van haar, de schelle kleuren en de keus der stoffen sloten allen twijfel daaromtrent uit. Alles was even kleurig aan haar, van de volle blozende wangen van het jeugdige frissche gezicht tot de bont gewerkte shawl, waarin hare cor pulente gestalte gehuld was. Aan hare bruine, door flink werLeu verhar de hand, die gedurende den rit bet lastige van den handschoen vermeed, blank een gouden trouwring en een zeker zelfbewustzijn In haar manier van doen toonde aan, dat zij de eigenares van het wagentje was. Het jonge meisje aan hare zijde was eene eenvoudige lieve verschijning; bij hare vrien din vergeleken zag zij er tenger uit. Haar bleek gezichtje had een bijzonder zedige meis jesachtige uitdrukking en de zielvolle blik harer donker grijze oogen gaf haar gelaat iets aantrekkelijks. De jonge man op den bok, scheen ook van dit gevoelen te zijn, want hoewel de weg vele hinderpalen opleverde, keek hij bijna voort durend achterom. De gevolgen van dit achter om kijken waren, dat de wagen soms dreigde om te kantelen en de inzittenden dan gevoe lige schokken kregen. Schertsend bracht de jonge vrouw den be stuurder zijn plient onder het oog, wanneer een al te hevige stoot haar daaraan herin nerde. Zij maakte dan vrij duidelijke zinspelingen op dat, wat hem tot zulk een onachtzaamheid aanleiding gaf. Haar scherts stond den jonge lui blijkbaar niet aan, doch de vrooli.ike stem ming, waarin men zich bevond, werd er toch niet door verminderd. De pretjes, die men in het vooruitzicht had, vooral het bal in de tent, maakten het onderwerp van het gesprek uit. Voor het Jonge meisje scheen alles nieuw te zijn." .Juffrouw Marie," zei de jonge man opeens, „hier mogen wij zoo maax niet voorbijrijden, jy moet de merkwaardigheid van de streek, de bijzonderheid van ons bosch zien. Me vrouw Wallmuth," ging hij voort, „wilt ge juffrouw Schnittler den afgodspaal niet eens 'laten zien? wy zyn er hier bij." Marie keek vragend en vol belangstelling op. „Wat is dat, de afgodspaal?" vroeg zy en zij scheen veel lust te hebben om hem te gaan bezichtigen. „Wat, de afgodspaal?Een oude vér- molmde paal, waaraan eigenlijk niets byzon- ders te zien is," zeide hare gezellin, ,,'t Is de moeite niet waard, om er voor uit te stappen. Maar als ge er op staat, Wilhelm, dat juf frouw Marie den paal zal zien, dan moet gy zelf haar tot gids verstrekken. Gy weet van dat ding in ieder geval meer dan ik en de paarden zal lk wel net zoo goed kunnen stu ren als gy, lk zal ten minste niet zoo dikwijls om behoeven te kijken." De jonge man was zeer ingenomen met het voorstel. „Mag ik uw gids zyn, juffrouw Schnittler?" vroeg hij. ,,'t Is wel is waar slechts een heel gewone paal, doch hy is uit de vroegste tyden afkomstig. Een eigenaardige toovermacht schynt hem te beschutten, want hoe eenzaam hy daar ook staat, nooit strekte zich een hand naar hem uit, steeds bleef hij onaange roerd." „Men zegt, dat wie hem aanraakt, onge luk te wachten heeft; past dus op!" zei mevrouw Wallmuth. „Nu, Marie, gy moet 't zelf weten. Maar vergeet als 't u belieft niet, dat er behalve u beiden nog andere men schen op de wereld zyn. Gij weet, dat myn man ons te Arensen wacht." (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5