Radionieuws GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Maria-Stichting TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Geen vacantietoeslag noch kindertoeslag Een nieuwe raadscommissie voor het Onderwijs Verhooging der jaarwedden van Burgemeester en secretaris aan Ged. Staten verzocht blqemendaal Caruso's stem Een jeugdig enthousiast Vooruitsang OD radiogebied vangst in treinen begonnen. Door geschikte De super-piano De Radio-omroep in Frankrijk Zender te Belgrado lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Aantal luisteraars in Nieuw-Zeeland Het station van den Eiffeltoren De Europeesche Radio conferentie te Praag Een zender voor den Elzai Gisterenavond kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voor zitterschap van den Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig zijn alle leden. Notulen De notulen der vergaderingen van 20 en 21 December worden z.h.st. vastgesteld. Ingekomen Stukken Voor kennisgeving worden aangenomen enkele door Gedeputeerde Staten goed gekeurde raadsbesluiten. Adres van W. B. en andere bewoners Credietverleening voor aanschaffing afgassenketel B. en W. stellen den Raad voor hun enn crediet te verkenen van 8000.voer de aanschaffing van een afgassenketel tea behoeve van het gasbedrijf, alsmede van een inrichting tot het aanvoeren van de secondaire lucht onder druk. De heer RIJKES acht de cijfers, die in dezg voordracht worden genoemd wel wat er gunstig. Zoo verdwijnen b.v. op papier plotseling 4 stokers. Het betrouwbaar stoomt bedrijf wordt gedeeltelijk omgezet in een electrisch bedrijf. De heer V. D. ERF vraagt, wat met de stokers gaat gebeuren. De heer V. UNEN vraagt waarom dez- van de Zandvoortschelaan houdende verzoek, uitgave niet op den kapitaaldienst word het voetpad aan de Zuidzijde van de Zand-gebracht. De mindere bedrijfszekerheid ach voortschelaan tusschen Heerenweg en Leid- schevaart in dien zin te verbeteren, dat hierover een tegelbestrating wordt aangebrach B. en W. deelen den Raad mede, dat in het voorjaar dit voetpad met bitumen zal worden gedekt. Dit adres wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Adres van G. J. Smit, waarbij beroep wordt ingesteld tegen het besluit van B. en W. d d. 16 Januari j.l., waarbij afwijzend is beschikt op de aanvrage van adressant om vergunning voor het stichten van een gebouw voor stalling van een auto, annex kantoor op een perceel grond, gelêgen aan het Raadhuisplein no. 25. B. en W. stellen den Raad voor, op dit zdres afwijzend te beschikken. Voor de behandeling van dit adres wordt eerst in geheime vergadering overgegaan. Na heropening van de openbare vergade ring zegt de heer KWAK, dat het hem ge bleken is, dat over deze aangelegenheid niet hetzelfde inzicht bestaat bij adressant en bij B. en W. Spreker zou graag zien, dat eens werd uitgemaakt, of er bij B. en W. een revanche motief voor de weigering van deze aanvragen in het spel is. Dan zou op onrecht matige wijze een ingezetene in zijn belangen worden geschaad en heeft adressant het recht, daartegen te protesteeren. De heer VAN UNEN zegt, dat het hem spijt, dat adressant in zijn adres niet zuiver zakelijk is gebleven, doch hier en daar scherp werd. Door de regels heen kan men onaan gename conclusies lezen en dit is niet de manier, een gewenschte oplossing te krijgen. Men krijgt het idee, dat het tusschen adressant en B. en W. een zoeken is, om elkaar te vangen. Spr. vraagt, of het niet mogelijk s, dat een compromis wordt getroffen. Hij zou willen voorstellen, dat adressant eens met B. en W. ging overleggen, of niet de zarage en het kantoortje achter elkaar kon den worden gebouwd, dan is daardoor tevens I de open bebouwing op het Raadhuisplein bebouwing. Z.h.st, wordt het benoodigde hij niet gevaarlijk. In Amsterdam immere loopt de industrie ook op electrischen stroomt De VOORZITTER de lt mede, dat hets stoombedrijf toch intact blijft, zoodat voor storing niet behoeft te worden gevreesd. De arbeiders die nu vrijkomen, krijgen allen weer een gelijkwaardige betrekking aan het bedrijf. Het gevraagde crcdiet wordt hierna z.h.st. verleend. Aankoop bouwterrein be- lioorende tot het Grotstuk B. en W. stellen voor ie. voor de gemeente te koopen van de heeren H. van Dam en Zonen te Amsterdam twee perceelen bouwterrein, gelegen aan het Hugo de Vriesplein, tergrootte van 5408 M2, tegen een koopprijs van 9.per Ma. De heer KWAK wil naar aanleiding van dit voorstel opmerken, het geen hij reeds in 1927 deed, dat het z.g. „Grotstuk" indertijd door een verkeerd verkavelingsplan geheel bedorven is. Er worden dan ook weinig huizen verkocht. Spr. vraagt, of de heer Kaars Sypesteyn bij den aankoop van de terreinen voor zijn villa niet de conditie heeft gemaakt, dat daartegenover geen kleine huizen mogen worden gebouwd. De heer VAN UNEN wil hulde brengen aan B. en W., dat het College wil redden wat er nog te redden valt. Door dezen aan koop is er zeer zeker kans. dat er van het „Grotstuk" nog iets terecht kan komen. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat indertijd, toen in 1920 het verkavelings plan werd gemaakt, de omstandigheden heel anders waren dan tegenwoordig. Toen dacht men, dat er geen kapitaal meer was en dus ook geen behoefte om groote villa-ter reinen aan te koopen. Thans is dit geheel anders en wordt door dezen aankoop be vorderd, dat goed gesitueerden zich hier komen vestigen. Op het tegenoverliggende terrein ligt geen servituut voor de wijze van oehouden. Adressant moet echter niet alles willen en rekening houden met de welstands- nschen, die B. en W. aan het Raadhuisplein «tellen. De heer DE BOER kan zich hiermede vereenigen. De heer V. D. ERF acht het zeer lofwaardig, en middenweg te kiezen, doch vraagt, f de motieven, die B. en W. tot weigering an de aanvrage hebben geleid, nu zoo steek houdend zijn. De heer KWAK wil graag weten, of adres- ant gedupeerd wordt, omdat de verhouding ■isschen hem en B. en W. nu eenmaal iet zoo bijzonder goed is te noemen. B. en 7. moeten echter gesteund worden in hun reven, het uiterlijk aanzien van de emeente zoo goed mogelijk te maken, pr. zegt echter uitdrukkelijk het beroep- hrift van den heer Smit niet te steunen, mdat hij zijn handelwijze tegenover B- .1 W. zoo mooi vindt. Jhr. V. D. POLL, wethouder, wil uit- rukkeüjk verklaren, dat het noch de be- leling van de Schoonheidscommissie noch n bedoeling was, revanche te nemen genover adressant. Adressant hecht ook veel waarde aan het woord „doorkijk", rarmede hier bedoeld wordt het onder- reken van de bebouwing, al is dit maar het ^val door middel van een schutting met roen beplant, zooals dit tot heden was. crediet verleend. Ruiling van grond aan de Houtvaart B. en W. stellen voor, eenige ruiling van grond aan te gaan met de N. V. „Bouw- en Handelmaatschappij Mars I". Hiertoe wordt z.h.st. besloten, Principieele uitspraak in zake kinder- en vacantie toeslag B, en W. verzoeken den Raad, een prin cipieele uitspraak te mogen vernemen, of al dan niet voor toekenning van vacantietoeslag en kindertoeslag wordt gevoeld. Mevr. BIGOT acht het een rechtmatige eisch van de arbeiders, dat zij een extra toelage voor de vacantie ontvangen. De heer RIJKES zegt, dat het hem spijt, dat hier thans nog over vacantietoeslag moet worden gesproken. Vacantietoeslag raakt langzamerhand immers geheel uit den tijd. Zijn de loonen niet hoog genoeg, welnu, dan moeten deze worden verbeterd, doch een verkapte loonsverhooging in den vorm van vacantietoeslag, acht spreker onjuist. 1 De heer VAN UNEN is van meening, dat de loonen in Heemstede niet behoeven verhoogd te worden. Zij kunnen gerust naast het loon in het particulier bedrijf worden geplaatst. Wil men met vacantie naar buiten, iomt hier echter een garage met kantoortje, dan moet daarvoor maar gespaard worden. v an is het landelijk karakter weg. Dr. DROOG, wethouder, zegt, dat bij em ook alleen schoonheidsoverwegingen ebben gegolden. Overigens ressorteerde eze zaak pok niet onder hem, dat hoorde luis bij de Schoonheidscommissie. De heer V. D. ERF vraagt, of bij het oorstel van den heer van Unen de bouw- erordening dit niet zal tegenwerken. De VOORZITTER zegt hierop, dat de ouwverordening in dat geval soepel zal vorden toegepast. Hierna wordt het voorstel van B. en W. ingenomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen emden de heeren v. d. Erf en v. d. Linden. Adres van een Commissie uit den Raad er gemeente Harenkarspel, houdende ver- oek, een Commissie uit den Raad te berioe- ien, die in combinatie met andere commis- iën uit Gemeenteraden in de provincie ■loordholland zal ageeren tegen de nieuwe ilarisregeling voor Burgemeester, Secre- iris en Ontvanger, zooals deze door Gedepu- eerde Staten van Noord-Holland den Ge meenteraden om advies wordt aangeboden. Adres van het Bestuur van de afdeeling (oord-Holland van den Nederlandschen Bond an Gemeenteambtenaren, waarbij wordt - erzocht, op de uitnoodiging van de Raads- ommissie van Harenkarspel niet in te gaan n onder accoord verklaring met het ontwerp an Gedeputeerde Staten na te gaan of artikel 1 daarvan ook op deze gemeente' van toe passing kan worden geacht te zijn. B. en W. stellen voor, de onder q en r renoemde adressen voor kennisgeving aan te nemen. Deze adressen worden behandeld bij punt 14 c jr agenda en aldaar z.h.st. voor kennis geving aangenomen. Vaststelling percentage verstrekte gelden aan de bedrijven B. en W. stellen voor de jaarlijksclie rente, welke door de gemeente gas- duinwater- in el ictriciteitsbedrijven zal moeten worden beta Ad aan de gemeente Heemstede over dé a 1128 verstrekte gelden, bestemd voor den luitengewonen diëtist, te bepalen op 5 De heer KWAK acht het onjuist, dat den arbeiders een fooi wordt gegeven. Uit een goed loon kan immers gespaard Worden voor de vacantie. Kan dit niet, dan zijn de loonen te laag. De heer ANDRETSCH zegt, dat een ar beider zijn verbruik inricht op zijn loon en met verwacht kan worden, dat van dit loon wordt gereserveerd voor de vacantie. De heer DE BOER is van meening, dat het loon zoo moet zijn, dat men kan leven en tevens van zijn vacantie profiteeren. Iedereen in iederen stand moet iets opzij leggen voor de vacantie. Men kan wel zooveel eischen stellen de vader denkt aan een radio, de moeder aan een stofzuiger, de dochter aan fil d'écosse en crêpe de chine. Dit alles mag niet gaan uit de beurs van de vete z-g. „kleine baasjes", die niet over een uitstapje in de vacantie kunnen denken. Op voorstel van Jhr. V. D. POLL wordt met 96 stemmen besloten, van replieken af te zien en direct tot stemming over te gaan. Het voorstel van B. en W., geen vacantie toeslag toe te kennen, wordt hierna aange nomen met 96 stemmen. Tegen stemden mevr. Bigot en de heeren v. d. Erf, Vring v. d. Linden, Schelvis en Andretscli. Hierna wordt aan de orde gesteld de principieele uitspraak over het al of niet verleenen van kindertoeslag. De heer v. d. Erf ontwikkelt de 3 navol gende stellingen ie. de arbeider heeft in den breedsten zin des woords recht op een rechtvaardig loon 2e. cle vader van een groot gezin heeft evenveel recht op een menschwaardig bestaan als de vader van een klein gezin 3e. de gemeenschap heeft belang bij het groote gezin en dit heeft beteekenis voor dc maatschappij Spreker zegt, dat een loon dan rechtvaardig is, indien het den arbeiders in staat stelt, daarvan zijn gezin te onderhouden. Nu wordt bij de loonbepaling niet of te weinig rekening gehouden met de meerdere uitgaven van het groote gezin en het loon uitbetaald, voor het onderhoud van een klein gezin benoodigd. Daarom moet het kinderrijk gezin door kindertoeslag worden in staat gesteld, ook een menschwaardig bestaan te leiden. De tweede stelling noemt uroccnt. »spr. onaantastbaar. Zelfs al wordt door kinder toeslag de grootste onbillijkheid weggenomen, dan blijven nog zorgen genoeg over voor het grootere gezin. Bij de derde stelling zegt spr. dat de ge meenschap belang heeft bij het grootere ge zin. Dit houdt immers de maatschappij in stand. Sla hierover de statistieken van som. mige landen op en zie de opkomende vrees voor ontvolking, welke men thans door al lerlei middelen wil trachten te voorkomen. Hierom en uit moreel, en uit economisch oogpunt is het een eiscp. van strlkce reunt- vaardigheid en naastenliefde, dat door kin dertoeslag het grootere gezin eenigszins van zijn grootste zorgen wordt ontlast. Mevr. Bigot acht het toekennen van kin dertoeslag onlogisch en onjuist. De arbeids prestatie moet de norm zijn voor het loon, en niet de bijzondere omstandigheden van den arbeider. De heer Kwak zeg, dat de patroon wel degelijk den plicht heeft om te letten op de bijzonderheden van zijn werknemer. De heer de Boer vindt het wel eigenaardig, dat mevr. Bigot wel voor vacantietoeslag en niet voor kindertoeslag is. De katholieken gebruiken den arbeider echter niet als mo tor, maar a,ls mensen en broeder en daarom voelen de itatholieken ook den plicht om de lasten van het groote gezin zooveel mogelijk te verminderen. De particuliere bedrijven deen dit ook. Spr. wijst hierbij op het bloe mist cnbedr ij f. De heer v. d. Linden is ook voorstander van den kindertoeslag. Spr. wijst er op, dat de R. K. Bouwondernemers het volgend jaar ook met voorstellen zullen komen voor kindertoeslag. Dr. Droog, wethouder, wijst op de incon- cequentie van mevr. Bigot, die den arbeider wil steunen door vacantietoeslag en niet wil steunen door kindertoeslag. Heeft een werkman met een groot gezin dan geen be- noefte om zijn kinderen goed op te voeden, vraagt de wethouder. De heer Vring zegt, dat de meeste werkge vers nu eenmaal materialistisch zijn, en lie ver goedkoope krachten dan dure krachten zullen nemen. Kindertoeslag is nu eenmaal in zijn algemeenheid een ioondrukkend middel. Mevr. Bigot zegt, dat kindertoeslag heel iets anders is dan vacantietoeslag. Als het loon van den arbeider te laag is, moet het verhoogd worden. De heer v. d. Erf merkt op, dat juist de genen die altijd den mond vol hebben over bescherming van arbeidersbelangen tegen kindertoeslag zijn. Spr. kan zich niet voo'. - stellen, dat een christelijk denkend iemand tegen kindertoeslag stemt. De heer van Unen merkt op, niettegen staande zich christelijk te noemen, toch tegen kindertoeslag te zijn. Jhr. v. d. Poll, wethouder, zegt, dat de C. H. partij gaarne de groote gezinnen wil helpen, doch op een andeie manir dan door kindertoeslag. Het voorstel wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 8—7 stem men. Tegen stemden de Katholieken en het A. R. raadslid den heer Kwak. Ie wijziging verordening aanwijzing stemlokalen. B. en W. stellen voor om de verordening tot aanwijzing van stemlokaien in dien zin te wijzigen, dat voor stemdistrict 7 wordt aangewezen het Gymnastieklokaal der Bronsteeschool aan den Bronsteevez. Conform wordt besloten. Ie wijziging verordening op de keuring van Waren. Overeenkomstig het verzoek van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid worden de gewenschte aanvullingen in deze verordening tot stand gebracht. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende de samenstel ling en den werkkring der vaste Commissie bedoeld in art. 51 der Gemeentewet. B. en W. stellen den Raad voor overeen komstig het onder dagteekening van 24 October 1928 door eenige raadsleden inge diende verzoek, het aantal raadscommissiën uit te breiden met een commissie voor het onderwijs, alsmede het aantal leden der bestaande commisstën met één lid uit - te breiden. Tevens wordt een verordening ter vaststelling aangeboden, waarbij geregeld wordt de werkkring en samenstelling der onderscheidene raadscommissiën De heer de Boer ziet niet dé noodzake lijkheid in om het aantal leden der raads commissiën met een lid uit te breiden. Er is hier toch immers in de gemeente geen wanbeheer. Spr, is bang dat hierdoor werk gezocht gaat worden door de raadsleden. Voor andere leden zal liet weer moeilijk worden cm een candidatuur te aanvaarden, wanneer zij buiten het raadslidmaatschap ook nog in een commissie zitting moeten nemen De heer de Breuk acht het motief voor de uitbreiding van het aantal leden, als zou nu bepaald ieder lid in een raadscommissie moeten zitten, niet juist. De vergaderingen zullen met 4 leden ook een meer officieel karakter gaan dragen; nu gaat alles nog gemoedelijk en wordt een vergadering in gemeen overleg belegd. De heer Rijkes betoogt-, als eerste onder teekenaar van het verzoek, dat tot deze voordracht heeft geleid, dat het zeer ge- wenscht is, dat de coramisies worden uit gebreid. Nu en dan is een lid verhinderd en dan zijn er slechts 2 leden. De voorzitter merkt op, dat B, en W. het waardeeren dat de raadsleden zich willen nwerken in de gemeentezaken. Het voorstel tot uitbreiding van het aan tal leden wordt hierna met de stem van den heer Breed tegen, aangenomen. Mevr. Bigot merkt op, dat zij niet kan begrijpen, dat B. en W. vrees koesteren voor een commissie voor „onderwijs en opvoe ding." Bij verschillende onderwerpen trekt de gemeente toch de opvoeding tot zich. Zooals bjj het verkeer. Ook bij de behande ling van subsidie-aanvragen door vereeni- gingen voor Volksopvoeding zou het ge- wenscht zijn dat tevoren die commissie ad vies uitbracht De heer van Unen zegt, dat de moeilijk heden over de taak van de commissie, ais zjj zich ook zal bemoeien met tie opvoeding er nu al zijn. Die behandeling der subsidie aanvragen behoort immers ai thuis bij de 'inancieele commissie. De voorzitter acht net minder juist om het karakter van die nieuwe commissie verder uit te breiden dan bijstand verleenen in onderwijszaken. De heer Rijken zegt, dat de ondertee kenaars van het verzoek bereid zijn hét woord „opvoeding" te laten vallen. De verordening wordt hierna z. h. st. on gewijzigd vastgesteld. Hierna wordt overspan tot stemming. Benoemd worden: In de ftnaucie'ële commissie: de lieer Vring; In de commissie voir de Bezwaarschrif ten: de heer v d. Linden; In de commissie voor da Bedrijven: Mevr. 3igot; In de commissie voor het grondbedrijf: de heer Audretsch; In de oommissie voor de plantsoenen; de heer de Boer. In de Commissie voor het onderwijs me vr ouw Bigot en de heeren v. d. Linden en Kwak. Credietverleening voor uitbrei ding aantal uren vakonderwijs Bronsteeschool B. en W. stellen den raad voor hen het noodlge credit te verleenen om het aantal uren waarin onderwijs wordt gegeven in lichamelijke oefening aan de leerlingen van de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs uit te breiden tot totaal 4 y, uur per week. Aanvrage gelden voor stichting It. K. School B. en V/. stellen voor om de aanvrage van net R. K. Kerkbestuur van den H. Bavo, al hier, om beschikbaarstelling van de benoo digde gelden voor de stichting van een bij zondere lagere school aan en bij den Bron- steeweg in re willigen. De heer Rijkes informeert of het door de wet vereischte aantal leerlingen op den dag der opening aanwezig is; of het nu al direct noodig is een school voor 7 klassen te bou wen en 3o. of reeds een begrooting is ge maakt van de totale kosten. De voorzitter antwoordt hierop, dat het geen vereischte is, dat het door de wet ge- eisclite minimum op den dag van de opening aanwezig is; dit zal practisch echter wel zoo zijn. Een school voor 7 klassen, is, gezien de uitbreiding van de gemeente zeer zeker noo dig. Verder deelt hij mede, dat een voorjoo- pige begrooting is aangenomen. Het crediet wordt hierna z.h.st. verleend. Vervroegde aflossing en aangaan geltlleening B. en W. stellen voor: A. Het restant der met het Pensioenfonds voor de Gemeente-ambtenaren gesloten 5 geldleening, oorspronkelijk groot 220000. geheel vervroegd af te lossen; B. Her. te machtigen met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage eene geldleening aan te gaan ten laste der gemeente Heemstede, tot een nominaal kapi taal van één honderd drie en dertig duizend drie honderd en vijftig gulden, tegen den koers van 99 pet. en tegen eene ■—"te van vier en een half procent 's jaars, Comform wordt besloten. Voorstel inzake de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger B. en W. stellen den raad voor, aan Ged. Staten te verzoeken de gemeente In te dee len in klasse 8 a, ten gevolge waarvan de jaarwedden als volgfc zullen worden: Burgemeestér 55006600, Secretaris 4700—5800, Ontvanger 3200—4200. De voorzitter geeft bij de behandeling van dit agendapunt de leiding van de vergade ring over aan den wethouder jhr. v. d. Poll. Hoewel het hier niet zijn persoon, doch het ambt aangaat, wil hij den raad liever de gelegenheid geven zich vrij uit te spreken. De heer Van Unen zegt namens de finan- cieele commissie, dat deze dankbaar is, de gelegenheid te hebben gekregen, om als blijk van groote waardeering voor het werk van den burgemeester, dén secretaris en den vorigen secretaris den raad voor te stellen, Ged. estaten te verzoeken, de gemeente in klasse 8a te plaatsen. Hiertoe wordt vervolgens besloten. Rondvraag De heer van Unen vraagt, of het B. en W. bekend is. dat cle openbare lagere school dreigtoverbevolkt te worden en hier en daar reeds overbevolkt is. Zou liét daarom niet 'gewenscht zijn aandacht teschenken ook aan den bouw van een nieuwe openbare school? Wethouder v. d. Poll antwoordt hierop, dat momenteel reeds over aankoop van een ter rein voor dit doel wordt onderhandeld De heer v. d. Erf zegt, dat het tot heden de goede gewoonte was, dat een ieder zich vrij kon uitspreken. Hedenavond is hiervan afgeweken en werd o.m. geen gelegenheid gegeven tot lepliek bij de behandeling van den kindertoeslag. Spr. zou daarvan bij de rondvraag hierover gaarne nog iets zeggen. Wethouder v. d. Poli wijst op het regle- ment van orde voor den raad, waarin staat vermeld, dat de raad verlof moet geven om m derde instantie het woord te mogen nef men over eenzelfde zaak. De hee. Rijkes acht het in verband met de veiligheid van het verkeer noodzakelijk, dat aan de Brockwaybussen vaste stand plaatsen worden gegeven op den Heeren weg. Die bussen stoppen dikwijls plotseling, zonder daartoe een sein te geven Welder v PoU no? noodzakelijk, doch zal de verkeerspolitie op een en ander wijzen. fw vraagt een vluchtheuveltje bij de tramhalte voor het postkantoor. Dr. Droog zal hieraan aandacht schenken. Hierna sluit de voorzitter om 12 uur de openbare vergadering, waarna de raad in gehenne zittmg overgaat. ®e^n1TUe,iJkf ,zlekte In de week van 20—26 Januari heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. VJ°rW-eri,en - Terug te bekomen bij W. H. Nehs, Jan Gijzenvaart Santpoort, een Inks tarter; Gasthuislaan 95 Haarlem, een bril in etui; w. H. Nieuwerf, Veldlaan 49, Aercenhout, een vulpen; T. Zwemmer, Duinweg 13 Zandvoort, e>en bobsledé; C van Kessel, Ramplaan 102 Haarlem, een damestaschje; F. p. Hekker, Zuidertuin- laan 20 Haarlem, een ceintuur; A. Broo- mans, Van Ewijckweg 6 Bloemendaal, een koperen gewicht; Overwegwachter, Kle verlaan Bloemendaal, een slinger van een auto; F- de Jong, Zandvoorterweg 27 Aerdenhout een motorhandschoen; P. Veen- stra Stolberglaan 9 Aerdenhout, een ha mer; Van Veisen, Leischeplein 11 rood Haarlem, een kinderportemonnaie; T. Schoort, Krullelaan 10 Bloemendaal, een zilveren horloge; M ttveg, Kleverlaan 212 Haarlem een schaats; Wiideboer, Zandvoor terweg 88 Aerdenhout, een zilveren beursje; Baron van Dedem, Boekenrodeweg 4 Aerdenhout, een grijze sjaal; aan den politiepost te Aerdenhout, een heerenhand schoen en een zoogenaamde Alpenmuts; aan het bureau van politie te Overveen een dameshandschoen, een glacé handschoen, een pijp, een veer van een auto. Burgerlijke Stand van 2531 Januari Ondertrouwd: C. A. Honig en H, B. Mostert. Overleden: J. J. Groesz, 64 jaar; H. Vooren, 57 jaar, wonende te Haarlem; Jkvr. A. M: W. J. Backer, 77 jaar; A. A. Jongepier, 1 jaar. De Philips Fabrieken te Eindhoven ont- op deze nieuwe golflengte een koor van protesten doen ontstaan in bet bijzonder on der de Fransche luisteraars, die, nu het sta- Het station Langenberg zal in de naaste I tion s,echts 10 kiloperioden voor Daventry toekomst een serie lezingen geven onder den I ea kiloperioden van Radio-Paris af uit hiel „De onsterfelijke stem." zendfc tiJdens de uitzendingen van den Eif- Dinsdag den 22sten Januari had de eerste Sestoord woJden- dafc °nt" uitzendme olaats Vangst Practisch gesproken uitgesloten is. Ti P Naar wij vernemen is zoowel door de Di- Deze was gewijd aan Caruso. Verschillende rectie van het station, als door den Dienst gramofoonplaten, waarop de stem van dezen van P.T.T. bij dc Union geprotesteerd tegen schitterenden tenor is vastgelegd, werden de nieuwe golflengte en werd de wensche- jespeeld. lijkheid uitgesproken', om de uitzendingen weer als vroeger op de 2650 meter golf te doen plaats vinden, daar deze 60 kiloperioden van Radio-Paris en 80 van Daventry af ligt. Mede in verband met het feit, dat de mo gelijkheid wordt overwogen om de uitzen- zendingen van den Philips kortegolfzendsr plaats vinden, wordt de afloop van deze P.C.J. van een dertienjarig jongmensch te kwestie met zeer veel belangstelling tege- Queensland (Australië.). Met een zelfge-1 moet gezien, bouwd twee-lamps toestel ontving hij de uitzendingen van dit station regelmatig I en zeer duidelijk. Wanneer wij den leeftijd n j- I J TA *e u van den knaap in aanmerking nemen, mag dit IvaCllO DIJ (16 jUUltSCllö ongetwijfeld een mooie prestatie genoemd i cnnnvmorfQ« 5 worden» j öjJUUUW C^CIl De Duitsche Spoorwegen zijn met proef- nemingen op het gebied van radio-ont- versterkers en verdeelinrichtingen zal men Ook in Ierland is een vooruitgang op het J den reizigers gelegenheid geven, om gedu- ebied van de radio te bemerken. Het aantalrende lanse reizen door middel van koptele- luisteraars breidt Zich steeds uit en isp>ons de raaioprogramma s van bekende thans gestegen tot ongeveer 260000. Het plan1 zendstations te beluisteren' bestaat om over te gaan tot het oprichten van een ultra-kortegolfzender. Na de nieuwe golflengte-regelingen is de golflengte van Dublin van 319 meter gewij' zigd in 411 meter, Radio- Wij ontkenen aan een artikel in volt" het volgende De uitgebreide proeven, die den laatsten tijd zijn genomen met moderne muziekinstru menten, waarbij gebruik werd gemaakt van radiouitvindingen, hebben een Duitsch architect, den heer Spiegelmann, aanleiding gegeven tot het construeeren van een ge heel nieuw instrument, door hem „super piano" genoemd. Hoewel dit instrument nog niet zijn vol maakten vorm heeft bereikt, zijn de technische voordeelen zoo groot, dat men reeds nu kan zeggen, dat de super-piano binnen af- zienbaren tijd een groote popularities zal De mogelijkheid wordt onder de oogen gezien, om de luisteraars verschillende pro gramma's naar keuze voor te zetten. In tegenstelling met de meldingen van en kele dagbladen, die reeds van een invoering dezer „Spoorwegradio" op bepaalde trajec ten gewaagden, kunnen wij namens de di rectie der „Deutsche Reichsbahn" mededee- len, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zijn en dat nu eerst met de noodige voorbereidende proefnemingen is aangevangen. Volgens een officieus bericht is binnen af- zienbaren tijd een ommekeer te verwachten in de regeling van den Franschen radio- omroep. Er zullen ongeveer 20 stations in totaal in bedrijf worden genomen, waarvan minstens het halve aantal staats-eigendom wordt. Reeds in de eerste maanden van het vorige bereiken. De eenvoudige wijze waarop het jaar waren plannen ter tafel gebracht om instrument bespeeld kan worden, a'sook de den omroep te regelen en een einde te ma- gemakkelijke manier, waarop men toonhoogte ken aan den strijd tusschen het particulier en toonsterkte kan regelen, maken dit aan- en staats-initiatief, waarbij wijlen minister nemejijk. I Bokanowski die op tragische wijze bij De super-piano heert alléén het uiterlijk een vliegongeluk om het leven is gekomen gemeen met de gewone piano. De methode wel een der meest vooraanstaande personen - - - 1 is geweest, die vol ambitie naar een gun stige oplossing hebben gezocht. Ook na zijn dood kwamen van verschillende zijden voor stellen los o.a. van het Parijsche gemeen teraadslid Ponces, van de „Conféderation du travail" en van de Kamers van Koop- iS waarop de klanken gevormd worden, geheel anders. Ket beginsel waarop de tóonvorming van de super-piano berust is het volgende Boven een selenium-eel, zooals b.v. ook bij fototelegrafie gebruikt wordt, is een schijf nandel. aangebracht. Op deze yclnif zijn zeven con-1 Van de 5 zenders, die zich in Parijs he- centrische cirkelvormige banen aangebracht. vinden, behoort er 'slechts' één, n.I.' die van Eik dezer cirkelbanen heeft een of meer I de Posterijen en Telegrafie, aan den Staat, doorzichtige plaatsen. De binnenste heeft er 1, Van de overige vier Radio Varis, Radio de volgende 2, de derde 4, de vierde 8, Lucion Lévy, Radio Vitus er de Eiffeltoren de zevende 128. neemt de laatste we. een bijzondere Boven elk der concentrische cirkelbanen Dlaats in- aLs we even bedenken dat de ex is een electrisch gloeilampje aangebracht. ploltatAe ^orfu door ®en aa"dal Door het neerdrukken van den toets op het van 150'000^tr1°!lw„e flul"steraars' dle Is klavier, die met dit lampje correspondeert. ,^efnuddeld 2 frS' per jaM' contrlbutle gaar het gloeien 1 Wanneer het lampje Naasf; den Eiffeitoren mogen we Radio boven den binnensten cirkel licht geeft, J paj-js njet vergeten te vermelden als den dan ontvangt de selenium-cel regel- j zoogenaamden ,mationalen zender' matig bij elke draaiing van de schijf één j in de Kamer heeft men meermalen de lichtdruk. De selenium-cel diein ver-1 radio voor het platteland besproken. Zoo binding staat met een radio-versterker- zijn o.a. verschillenden landbouw-vereenigin installaties en een luidspreker, wijzigt onder I gen subsidies aangeboden, indien zij een invloed van de opvallende licht-nuances haar I aantal radio-installaties in de dorpen plaat- weerstand, zoodat stroomwisselingen ont- j sten. Men streeft er vooral naar de land- staan en dc luidspreker in staat is een toon j houwers in de gelegenheid te stellen regel- voort te brengen. Wanneer het lampje boven I matig 061 markt- Dndbouw- en weerbe richten te beluisteren en hoopt hierdoor de productie te verhoogen. den tweeden cirkel gloeit, krijgt de selenium cel het dubbele aantal lichtdrukken. Dan is de toon, die de luidspreker voortbrengt, een octaaf hooger dan de voorafgaande. Tusschen twee van deze tonen moeten nu telkens nog 11 andere tonen geplaatst worden om de toon-, Te thans een in ladder compleet temaken. Deze worder«voort aanbouw welke binnen ^er korten tijd met gebracht door 11 andere schijven, die op pTOefzenden zal beginnen. dezelfde wijze zijn ingericht, doch met een I uet station wordt geplaatst in ds imiver andere snelheid draaien» Zoodoende krijgt siteifc te Belgrado, Reeds zijn de antenne- men een klavier van 84 tonen* masten opgericht en is een gedeelte der in- Mên moet de super-piano ook wel stallatie gereed. Ook de studio's zullen in „lichtstralen-piano" genoemd niet be- het universiteitsgebouw gevestigd! worden. schouwen als een verbetering van de gewone Indien zich geen onvoorziene moeilijkhe „piano-forte." Het voortgebrachte geluid I den voordoen, zal men reeds den eersten ts geheel verschillend, terwijl het bespelen Februari met proefzenden beginnen, met van de super-piano ook andere eischen stelt I een enerS'e van 6 K.W. De golflengte is dan de gewone piano. nog niet vastgesteld maar na de De voordeelen van de super-piano zijn za, men m overlag ^55? I de Radiophonie overgaan tot het aannemen vo gende van een vaste golflengte. Het instrument is zoodanig ingericht,dat De RacIi0 G." die den zender exploi- door zwaarder of minder zwaar drukken op teert 'heeft reeds contracten afgesloten met de toetsen ook een sterkeren of zwakkeren bet, National-Theater te Belgrado, terwijl het toon verkregen wordt. niet onwaarschijnlijk geacht wordt, dat ook Een aangeslagen accoord kan men laten I een vaste telefonische verbinding met het doorklinken door een apparaat met de knie J parlementsgebouw zal worden aangelegd, om 'er zijde te drukken. j belangrijke parlementszittingen uit te zen- Er bevmdt zich aan het instrument een den. handel, waarmee men de schijven sneller kan doen draaien, waardoor het aantal lichtin-1 drukken grooter woidt, hetwelk tot gevolg heeft, dat de tonen alle booger worden. Zoodoende kan men zeer makkelijk in alle toonaarden transponeeren. llx Op bet oogénbük 1^, de uitvinder nog met I draagt thans*"ongeveer 430(XhhetgéTnTen zijn instrument aan het experimenteeren. t0ene.me van meer dan 4500 over het jar,r Het is echte waarschijnlijk dnt de super- J j928 beteekent. piano binnen met al te langen tijd in den han del zal worden gebracht. Volgens den uitvin der behoeft de pfijs ook geenszins hooger te zijn dan die van een gewone piano. Door heel de muziekwereld, alsook door vele technici worden deze proefnemingen met belangstelling gevolgd. Het aantal luisteraars in Nieuw-Zeeland Volkenbondszender voor Europa? I11 tegenstelling met de berichten in ver schillende bladen, dat het station van den Eiffeltoren zou verdwijnen, kunnen w(j me- dedeelen., dat de zender nog regelmatig uit zendingen geeft op de golflengte van 1485,13 meter (202 kiloperioden), welke door de con- 'erentie van Washington werd vastgesteld, m plaats van de oude golflengte van 2650 meter. Wel heeft de verschijning van het station Op uitnoodiging van Tsjecho-Slowakije zal van 4—15 April te Praag een conferentie plaats vinden van de landen, die bij de Wereldtelegraafvereenjging te Bern aange sloten zijn, teneinde de door de Union de Genève voorgestelde nieuwe golflengterege ling der Europeesche omroepzenders te be spreken. Volgens berichten in de Fransche bladen zal te Straatsburg een nieuw groot zend station worden opgericht,, dat kxanhtig ge noeg zal zijn, om geheel Oost-Frankrijk alsmede de Rijnprovincie te bestrijken. Het station zal zoowel programma's ge ven in het Fransch, als in het Duitsch en in het dialect, dat in den Elzas gesproket wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6