UIT DEN OMTREK derde blad tabletten bij Griep en Influenza NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -3. v ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 SPORT EN WEDSTRIJDEN R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys" DAMMEN Hoofdklasse-competitie Nederlandschen Dambond BILJARTEN Mej; Schrier in uitstekende conditie H. B. C.Olympia GYMNASTIEK De Dioc. Haarlemsche Gymnastiekbond LANDBOUW EN VISSCHERIJ SOCIAAL LEVEN De intern. Conferentie van Spoorwegpersoneel te Praag UITGEEST VRAGENBUS Antw.: Op zijn I4den verjaardag, 1 Novem ber van dit jaar. 88 KORFBAL MIJNHARDT'S L1SSE HOORN NES AAN DEN AMSTEL. NOORDWIJKERHOUT RADIO-NIEUWS Het „Common-wave"- Systeem Medisch advies door middel van de radio STOOMVAARTLIJNEN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS Secretariaat: K. v. Manderstr. 88 Hedenavond van 78 uur contributie betalen in het clubgebouw. Donderdagavond wordt aldaar een alg ledenvergadering gehouden, aanvang 8 uur De agenda vermeldt eenige zeer belangrijke punten, zoodat wij den leden dringend ver zoeken dien avond aanwezig te zijn. Het 1.1. Woensdagavond gehouden intiem feestavondje mag bijzonder geslaagd ge noemd worden. In grooten getale waren de geel-zwarten opgekomen en hebben zich niet in het minst door de welwillende mede werking van den heer G. Kruijver, uitste kend geamuseerd. Het was een reuzensuc- ces en wat het voornaamste isde club kas voer er wel bij! HENK. Gisterenavond speelden te Haarlem voor bovengenoemde competitie: Damclub „Haarlem" I—Damver. „Excelsi&r" I HaarlemAmsterdam 1. H. W. ZitmanJ. Gokkel Chr. F. VissePh. Rost D. A. van AbsP. H. Pot G. P. Heck—W. Gokkel J. LycklemaE. van Zanten (n.o.) 2—0 J. J. P. KraayerJ. Scherpenisse 1—1 7. A. M. BerghuysR. Berk 8. J. van BerkumY. Hoogstraten J. SingelingR. Vis R. C. BroekmeijerJ. Lieben 2. 3. 4. 5. 6. 9 10 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 2—0 2—0 Totaal voor Haarlem: 146 De Haarlemmers hadden twee invallers; Excelsior" verscheen met 9 spelers, w.o. 3 in vallers. OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM Voor den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en omstreken hebben de volgen de heeren ingeschreven: Aebe de Jong (titelhouder), F. A. Berke meier, J. W. van Dartelen, R. Hartgerlnk, J P. van Eijk. H. Greeuw, J. van Looij, J. B Sluiter Jr., W. v. Daalen en J. Poppen (allen van de „Haarlemsche Damclub") en Chr. F. Visse (Damclub „Haarlem"). Voor het 2de klasse kampioenschap van Haarlem en Omstreken hebben ingeschreven: P. Mollema, H. van Lunenburg Jr.. J. Balk. G. Eising, G. A. Ottolini Jr., J. Wülemse, W. J. Bosman Joh. Fabel en F. W. de Pater (al len van de „Haarlemsche Damclub") en J- van Berkum (Damclub „Haarlem"). Deze wedstrijden zullen reeds Maandag avond a.s. 4 Februari in „De Korenbeurs" aanvangen. Onder groote belangstelling speelde de eenigste bekende Hollandsche biljartspeelster Vrijdagavond in de Coe. Vereeniging een match van 400 car. cadre op groot biljart tegen den heer D. A. de Foeljaeger. Vooral in het begin was mej. Schrier er uitstekend in en maakte in de 8 eerste brt. 144 car., o.m. 30, 35, 28 en 42. Ondanks enkele goed beurten van 14, 20, 11 en 11, moest de Foeljaeger daardoor spoedig een achterstand van pl.m 100 car. boeken. Langzamerhand zakte het gemiddelde van mej. Schrier en na 34 beurten was de stand 306177 in haar voordeel. Haar partner had nog kans gezien met series van 11, 19 en 24 car. zijn achterstand tot 129 car. te beperken. Op merkelijk was het feit, dat mej. Schrier bijna geen enkele misstoot maakte. Door eenige goede series, n.m. 25, 33, 12 en 14 was de 400 spoedig op en in de 42ste beurt kwam het einde. De Haarlemmer stond op 215. De volledige uitslag is: pnt. brt. h.s. gem. Mej. Schrier 400 42 42 9.50 de Foeljaeger 215 42 24 5.10 Ten slotte speelde mej. Schrier nog een partijtje van 10 car. over 3 banden, doch moest hierin de v!ag strijken voor een der sterkste 3 band-spelers van de B. V. Soc. Vereeniging. ZÜ verloor met 10—5. Voor de hoogste klasse van den Haarl. Biljartbond speelde bovengenoemde vereeni ging een wedstrijd in het gebouw „Olym pia" aan den Kinderhuissingel. J Metz (H.B.C.) speelde uitstekend en maakte met Booiman (Olympia) korte met ten en liet dezen op 72 staan. v. Donselaar (Olympia) nam schitterend re vanche en liep op v. Rhee (H.B.C.)38 car. uit. De „Olympiaan" speelde met een moyenne van 7 in deze partij Ook de laatste partij was voor „Olympia" en Timmer won van de Zwart met 200 147. De gedetailleerde uitslag is: H.B.C.: Olympia: 1. H. J MetzBooiman 20072 2. H. v. RheeDonselaar 162200 3. L. de ZwartTimmer 147200 Totaal 509—472 De bezoekers wonnen dus met 37 car. De Algemeene Jaarvergadering van den Dioc. Kaar!. Gymnastiekbond wordt gehou den Zondag 10 Februari 1929, des nam. om 1 uur, in het gebouw „St. Bavo," Smedestr. Haarlem. De Agenda vermeldt 1. Opening. 2. Notulen. 3 Ingekomen Stukken. 4. Jaarverlsag v. d. Secretaris. 5. Idem Penningmeester. 6. Rapport v. d. Kascommissie. 7. Begrooting 1929. 8. Kwes tie Orgaan. 9. Voorstellen Tech. Comm. 10. Idem. Reglementswijz. 11. Vaststelling Contributie. 12. Jaarverslag Secr. T. C. 13. Bestuursverkiezing. 14. Verkiezing. T. C. 15. Bondsjuryleden. 16. Werkprogram 1929 (Bondsfeest. 10-jarig Bestaan. Vaardigheids- proeven). 17. Vaststelling plaats voor de volgende lgemeene Vergadering. 18. Rond vraag. 19. Sluiting. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Nadruk verboden. ie helft Februari. Januari heeft ons weer eens een proefje gegeven van een ouderwetschen winter, waar naar velen zoo verlangden. Februari kan zich milder doen kennen en dan als grond en weer zulks toelaten hervatten we den tuin- arbeid weer. Dan kunnen we beginnen met 't zaaien van spinazie (soort breedblad scherp- zaad,) raapstelen (stengels), radijs, wortelen en ook van doperwten. Maar men doet voorzichtig aan en zaaie of legge niet te veel want het kan andermaal hard gaan vriezen. Werk de spianazie niet te diep in den grond, hark ze b. v. iets onder en plak de aarde daarna wat V3st; een bedekking met takken of rijsjes is raadzaam. Op gelijke wijze handelt men bij raapstelen en wortelen. Als doperwten (doppers) om thans op den kouden grond gelegd te worden, kunnen we als zeer ge schikt aanbevelen,de Bloemendaalschevroegen Leg ook deze niet te diep in den grond en bedek ze bij het opkomen met takken, om ze eenigszins te beschermen tegen den feilen wind. Wie een bak heeft, kan de doppers vervroegen en ze in dezen tijd onder een raam leggen met weinige aarde slechts bedekken 1 Al spoedig beginnen de erwten te werken krijgen ze eenigszins scheuten, dan moet er gelucht worden, opdat ze aan de lucht gewend raken en stevig blijven. Hebben ze een paar blaadjes, dan kan men ze buiten (op den kou den grond) verplanten 2 aan 2, in den eer sten tijd is bedekking met rijsjes tegen den scherpen wind zeer gewenscht. Van ae aldus behandelde doppers kan men vroeg onge erwtjes plukken. Ook de tuinboonen kan men verrvroegen op dezelfde wijze eerst onder glas zaaien of liever leggen, en dan later op den kouden grond uitplanten. De tuinboonen moeten evenwel verder van elkaar geplant worden, b. v. i voet, en de regels (rijen) ongeveer 3 voet uit elkander. Hebben de planten maar dit is iets voor later een hoogte van ongeveer een meter bereikt, dan worden de knoppen er uitgeno men, dit is niet alleen goed om de luis tegen te gaan, maar de bloem zal zich ook beter tot vrucht zetten, daar ze anders zoo wild groeien. Wil men de boonen tets vroeger hebben, dan is deze manier van vervroegen wel aan te bevelen echter moet men dan niet letten op de hoeveelheid de boonen, die direct op de plaats gelgd worden, geven onder 't algemeen meer vruchten dan de uitgeplante. Een zeer goede soort tuinboon is o. m. de lange Leid- sche. Laten we eens even in den fruittuin kijken 1 Hebt u in 't najaar niet gemest, dan dient .tel nu te geschieden. Heeft men een boom gaard, dan is het goed de boomen te begieren met verdunden koemest en daarna den grond onder de boomen flink om te spui ten.Wanneer de boomen meer op zich zelf staan, dan kan men om eiken boom, onder den rand van de kroon, omdat daar de uiteinden der wortels zitten, die het voedsel opnemen, een greppel graven en deze vullen met eenigszins ver dunden mest. Verdunnen is aan te bevelen, omdat dan de beer of gier beter en spoediger in den grond trekt, en de boomen er eerder van zullen profiteeren. Ook is het verdunnen van den mest daarom aan te tbevelen, omdat zij anders te branderig zou wezen, en dit zeer ten nadeele van de boomen zou kunnen zijn. Wie vee houdt en dus stalmest bezit, zal de zen allicht ook in zijn boomgaard of fruittuin gebruiken. Evenwel zij hij er op bedacht, dat dit niet steeds een rationeele bemesting is, en in de meeste gevallen gezonder boomen en rijkere oogsten worden verkregen, indien naast stalmest ook minerale messtoffen wor den aangewend. Zooals uit onderzoekenin- gen ten duidelijkste is gebleken, spelen vooral kalk en kali een voorname rol in het leven der vruchtboomen. Zoo vond de onderzoeker Truifant in éénjarig hout van appelboomen 2 maal zooveel kalk en kali als phosphor- zuur. Kalk en kali geven vast hout, dat meer weerstand biedt tegen vorst en andere Weersinvloeden, Kali oefent bovendien een i gunstigen invloed op de volkomen ontwikke- I ling van het ooft, op smaak, gave en kleur der vruchten. Is iaaen achtereen met stalmest bemest, zonder toevoeging van minerale voedingsstoffen in den vorm van kunstmest, dan vertoont zich het kali-gebrek, in 't begin doot de zwart-groene kleur der bladeren later door bruingekleurde vlekken tusschen de bladnerven en het voor den tijd afsterven der jaarloten en andere takken. De grootste kali verbruiker in den boomgaard is de appel- boom. Men kan aan den stalmest of compost minerale meststoffen toevoegen, maar ook |met enkel kunstmeststoffen volstaan, indien men geen natuurlijken mest heeft. Een ruime stalmest bemesting kan door de overdadige stikstofhoeveelheid eenzijdig, en daardoor schadelijk werken. Wijlen Prof. Ritzema Bos schreef in een zijner werken Vatbaarheid voor vorstbeschadiging en voor ziekten wordt nog in 't bijzonder in de hand gewerkt door ondoelmatige bemesting, n.l. door overmatige stikstofbemesting, terwijl de grond maar al te vaak gebrek heeft aan minerale stoffen. Per Are (100 M2) geeft men aan ooftboomen 2% tot 4 K.G. chilisalpeter of 2 tot 3 K. G. zw. ammoniak, voorts 3 tot 4 K. G. superfosfaat of 4 tot 5 K. G. slakkenmeel, en 4 tot 7 K. patentkali. Vooral geen kainietHiermee zou men den boom dood kunnen maken. Een kalkbemestiug kan men geven om de 4 5, 6 iaar en dan in den vorm van kalkmergel 3500 tot 3000 K.G. per H.A. Op 23 en 24 Januari 1929 vergaderde te Praag de Raad van Advies der Spoorweg' sectie van de Internationale beiders-Federatie. De vergaderini kom geheeten namens d'e vakvereenigings- Centrale de sociaal-democratische partij, het departement van spoorwegen en de stad Praag. Het verslag' der verrichtingen van de spoor wegsectie door het secretariaat der I. T. F. werd, na eenige discussie omtrent de ver tegenwoordiging van het personeel in de re- geeringsdelegaties op de bijeenkomst van de Internationale organisatie van het Spoor wegcongres te Madrid in 1930 goedgekeurd. In een besluit omtrent de eenmansbezet- ting der locomotieven en motorwagens wordt aangedrongen op bespoediging van het onderzoek ingesteld door het Internationaal Arbeidsbureau en op behandeling van deze aangelegenheid door de Internationale Ar- gaf voorts opdracht aan het Secretariaat het Internationaal Arbeidsbureau mede te deelen welke, naar het inzicht der organi saties, de grondslagen zouden moeten zijn van het onderzoek. In een verklaring om trent het vraagstuk der automatische kop peling wordt aangedrongen op een spoedige bijeenroeping der internationale Commissie, waarvan de tot standkoming door de In ternationale Arbeidsconferen tie van 1328 was besloten. Een afvaardiging bestaande uit volgende leden van den Raad van Advies: Nathans (internationale secretaris), Brat- schi (Zwitserland) en Jarrigion (Frankrijk), zal in een onderhoud met den Directeur van het Internationaal Arbeidsbureau deze en andere hangende vraagstukken nader uit eenzetten. Tot besluit van een uitvoerige discussie omtrent de veiligheid in het spoorwegbe drijf kreeg het secretariaat opdracht te on derzoeken in hoeverre het gebrek aan vei ligheid toe te schrijven is aan een ver keerde personeel-politiek der administraties. Tenslotte hield de vergadering zich bezig met de organisatie van het intellectueale spoorwegpersoneel, waarover eveneens een onderzoek zal worden ingesteld. Twee voorstellen betreffende het voorko men van ongevallen in het rangeerbedrijf en bij de diensten van den weg werden voor verdere behandeling in handen gesteld van het secretariaat. Een voorstel in verband met het Dawesplan werd in handen gesteld van het Executief Comité. Tenslotte nam de conferentie stelling tegen de Italiaansche wetgeving, welke de veree- nigingsvrijheid ontneemt aan het spoorweg personeel. Raadsvergadering Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente in vol tallige zitting. De Voorzitter ging in zijn openingspeechje de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar 1928 na. Vr. Wanneer wordt in Amsterdam de Alge meene vergadering gehouden van het Genoot schap van den Stillen Omgang en in weike zaal? Antw.: Dat is nog niet bekend. Vr.: Is het lot van de Hollandsche Grond- credietbank Serie 50967 no. 40 al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Hoe moet ik een konijnenhuid be reiden? Antw.: Leg de huid 2 X 24 uur in het zout; ontdoe haar dan van de overtollige vleeso en vetdeeltjes. Spijker haar dan op een plankje en wrijf haar in met gelijke deelen aluin en kamfer. Herhaal deze laatste be werking gedurende 14 dagen meermalen. Klop en kneed de huid nu en dan, tot zij soepel geworden is. Vr.: Wat zijn welgestelde kinderen ver plicht, maandelijks of wekelijks voor een ar me oude moeder te storten, die bij een arme dochter van haar in huis is? 2. Geldt dit volgens aanslag van belasting? Antw.: 1 en 2. Die ondersteuning word. door den rechter bepaald in overeenstem ming met den welstand van de ouders en de inkomsten van de kinderen. Vr.: Hoe kan ik nadere inlichtingen beko-, men omtrent de nieuwe soort groente, waar over in de couranten berieht is? Antw.: Daarover kunt u inlichtingen be komen by de Groentenveiling te Poeldijk. Vr.: Is men verplicht de kinderen te laten vaccineeren, voordat ze naar school gaan? Antw.: Neen, vooralsnog niet. Vr.: Mijn zoon is geboren 1 November 1915 in Duitschland. 1 April 1922 kwam hij daar op school en bezocht sinds 29 Januari 1924 een Hollandsche school. Wanneer mag hij de school verlaten? Vr.: Zoudt u mijn kunnen mededeelen, waar de Commandant van het korps Pontonniers en Torpedisten gevestigd is en waar ik mij moet voegen om als vrijwilliger in aanmer king te komen? Antw.: De staf en le compagnie ponto nier is gevestigd te Dordrecht eq 1 com pagnie torpedisten te Gorinchem. Wend u 11 den commandant H. B. van den Oudendü'" Pieterse, majoor der artillerie. Ingekomen. Een verzoek vann het gemeentebestuur van IJsselmonde, om adhaesie te willen be tuigen met het door den Raad dier gemeente ingezonden adres aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, inzake de toepassing van art. ,122 der Gemeentewet, wordt voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor de oude verordening op de keuring van waren in te trekken en een nieuwe vast te stellen. Na. eenige bespreking wordt aldus be sloten. Een verzoek van het R. K. Schoolbestuur, om gelden beschikbaar te willen stellen voor het bouwen van een nieuwe R. K. school met •6 klassen. B. en W. stellen voor, daarop afwijzend te beschikken, doch genoemd kerkbestuur te berichten, dat de Raad wel genegen is gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van twee lokalen aan de bestaande school. De heer L. Zonneveld zegt namens de R. K. Raadsfractie tegen 't advies van B. én W. te zijn. Het is hier niet de quaestie of het aantal leerlingen geborgen zal zijn, maar of het onderwijs met de verbouwing, door B. en W. voorgesteld, gebaat zal zijn. En dat is de eerste zaak. Want niet uit het oog te ver liezen valt, dat zeker minstens 90% van 't aantal schoolgaande leerlingen met slechts gewoon L. O. de wereld in gaat. Spr. laat evenwel hierbij buiten beschouwing of er juist zes lokalen bij dienen te komen. Hij stelt voor deze kaak uit te stellen om gelegen heid te geven aan eene conferentie van B. en W. met het R. K. schoolbestuur, waarop deze zaak tot eêne oplossing gebracht zou kunnen worden. De heer C. Krom (S.D.A.P.) vraagt welke de plannen van den heer L. Zonneveld zijn. De heer Zonneveld merkt daarbij op, dat hij in dit opzicht geen plannen heeft, want hij heeft geen zitting in het R. K. school-; bestuur, maar is alleen raadslid en handhaaft zijn eenmaal gedaan voorstel. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de Neutrale en de S.D.A.P.-fractie, en de heer W. Kortekaas (R. K. partijloos). Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen de heer L. Zonneveld stemde blanco, de overige leden van de R. K. Raads fractie tegen 't voorstel van B. en W. Een verzoek van 't bestuur der R. K. Bijz. Schöol alhier, om voor 1 April a.s. een nood lokaal te willen beschikbaar stellen, met het oog daarop, dat op dien datum 9 lokalen zullen noödig zijn en de school maar 8 lokalen bevat. B. en W. stellen voor, genoemd school bestuur te berichten, dat op den zolder nog een 9de lokaal aanwezig is, dat volgens den inspecteur van 't L. O. als noodlokaal zeer goed gebruikt kan worden en dat in verband daarmede het önnoodig is, dat de gemeente voor een ander lokaal zorgt. De heeren Zonneveld en Apeldoorn kun nen zich niet indenken, dat het advies van den inspecteur zoo gunstig is als de voorzit- er het doet voorkomen. Beiden noemen be zwaren op- -De Voorzitter zégt dat er krotten bewoond worden, welke minder bewoonbaar zijn dan dege schoolzolder. ,De heer Twaalfhoven zegt, dat hij ondanks hét gunstige advies van den inspecteur, van den Voorzitter en het schoolhoofd in di geval als raadslid geen verantwoordelijkheid wenscht te dragen. Opk de heer Krom wil dat B.enW. gezamen lijk de situatie nog eens op zullen nemen en daarna in een volgende zitting rapport zullen uitbrengen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van Ged. Staten, houdende toezending van een ontwerpregeling van de jaarwedden van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers in Noord-Holland, benevens een schrijven van een commissie uit den raad van Harenkarspel, waarin men tegen salarisverhooging is en de Raad, indien Zij adhaesie met haar schrijven betuigt, uit- noödigt, eenige raadsleden te zenden naar een nader te bepalen vergadering te Alk maar, waar getracht zal worden, door een- t - schrijven Van 'k Dacht al wat doe je toch raar. ('t Was Nieuwjaarsavond. Er dan zijn sommige men sehen toch zoo bl(j, ja, zoo blij. Wangen, mond en oogen, oogen vooral, alles spreekt van hun blijdschap dat ze het nieuwe jaar drachtige samenwerking schijnen ontroerd te zijn b(j het heugelijke Ged. Staten van de baan te werken, feit dat zij zoo dapper hun meester het In een schrijven van den Bond van nieuwe jaar ingedragen hebben.) Neder!, gemeenten daarentegen werd op •k Dacht dan wat doe je toch raar. Hij verschillende gronden de regeling door Ged. hing zoo tegen een poortje en sloeg aan, toert Staten getroffen, warm aanbevolen en stelling hij mij zag aankomen: „Halt effenPa- genomen tegen 't schrijven vah de Raads- ter. Hebbie nog veel van die arme drommels, conimissie van Harenkarspèl die missionaris willen worden? Hier, dan zal I Den heer Kabel vindt 't voorstel van ik je uit de brand helpen." Ged. Staten kras en al zou hij voor eenige Hij tastte m zijn zak, haaMe er een briefje I salarisverhooging zijn, toch zeker niet in den geest van liet ontwerp van Ged. Staten. De werkzaamheden van genoemde function- narissen hier ter plaatse billijken zijns inziens een dergelijke verhooging niet en daarom stelt hij voor, waar hij tegen deze regeling zal stemmen, aan 't verzoek van de raads commissie uit Harenkarspel te voldoen. Ook de heer Apeldoorn is tegen de rege ling. Voor 3 jarën stelden dezelfde Ged. Staten verlaging van salaris van den ont vanger voor, wegens verminderde werkzaam heden van dien functionnaris en nu.niet- egenstaande de werkzaamheden contact bleven, stellen dezelfde Ged. Staten een buitensporige verhooging voor.. Hij gaat met den heer Kabel mee. De Voorzitter zegt, dat de heer Apeldoorn voor geen honderdste deel notie heeft van de werkzaamheden van den secretaris-ont vanger. De heer Kabel kan niet begrijpen, dat waar de Voorzitter steeds de mond vol heeft van bezuiniging (subsidie Wit-Gele Kruis, noodlokaal), hij nu steun kan vérleenen aan salarisverhooging, die aan 2 functionnarissen maar even een verhooging van circa 2± mille wil toekennen. Daarenboven schept men van 25.en een rijksdaalderbou uit, be keek allebei en zeide ten slotte: „Daar. Het is maar eens Nieuwjaar. En hij gaf het briefje van 25. Even, later kwam ik zijn vrouw tegen, een beste huismoeder, die met haar royalen man (een werkman) niet ver van armoede af blijft. Ik riep haar: „Zeg, Mina, ik heb een bui tenkansje voor je. Kijk ik eens van je man gehad hebben." En ik gaf haar het briefje. Ze zette groote opgen op: „In geen jaar heb ik zooveel geld ineens van hem kunnen los krijgen. God zegene u, Pater." „Ja, Mina, maar je moet er wat voor doen. Vanavond met al je kinderen drie Weesge groetjes bidden voor bet Missiehuis. Je weet wel, dat nieuwe Missiehuis." „Ja, Pater, de heele week." „Goed hoor. Ga nu de kinderen maar eens tracteeren." En nu de klap op de vuurpijl: Den volgen den dag kwam ik mijn weldoener tegen. Hij kwam recht op mij af: „Als het u belieft, Pater. Een oogenblikje. Ik heb mij gisteren vergist. Ziet uOf als ik alvast maar een riks of een; gulden van u terugkrijg .Hoor eens hier, Jan. Dat geld heb ik aan iex opoorweg- ,,nuui ecua */uil gem new ia «tan Transportar- je vrouw gegeven, die het degelijker weet te andere mowlijkbeid, want volgens ing werd wel- besteden dan jij gewoonlijk doet. Een best van Ged' Staten, zal salaris dier de wedstrijden van den Nederlandschen Lorfbalbond voor Zondag a.s, zijn afgelast. beidsconferentie van 1930. De conferentie ven. mensch, die vrouw van jou, Jan. Ik begrijp niet waaraan jij het verdiend hebt." „Ja, Pater, een reu2e vrouw. Dag, Pater, Daarom keek ze zoo leuk gisterenavond, 't Zal je overkommen." Ik geloof dat het gebed van Mina met haar kinderen al direct gewerkt heeft, want dien zelfden avond kreeg ik een Stichter dien ik nooit verwacht had. Ik ben benieuwd of het nog verdere uitwerking zal hebben. En u? FATHER LEFEBER, Directeur Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937. Zouden er tegenwoordig onder mijn lezers nog testamenten gemaakt worden zonder vermelding daarin van het Sint Bonifacius- Missiehuis te Hoorn? Ik kan het niet geloo- Let vooral op dco naam S*rw>p»rln daar dcie tabletten wettig beschermd Zijn tegen «atfiaak en oervafaching Trijs 25. 40 en 75 CC hoogere gemeenteambtenaren pensioen- premievrij moeten zijn, wat hij niet billijk acht in vergelijking met Rijksambtenaren en zeker niet met de lagere gemeenteambte naren, die straks, wanneer ook zij om vrijheid van premiebetaling komen vragen, van den raad geen weigering kunnen ontvangen. En waar is dan 't einde Voorzitter wijst er nog op, dat een salaris van f.840 voor een omzet van f 160.000 's jaars veel te gering is. E)e lieer K. Schmidt zegt, dat itj,particu liere bedrijven leidende personen een veel hoogèr salaris ontvangen én meent, dat de gemeenten bij dergelijke bedrijven voor dienen te gaan. Ook is hij na informatie niet overtuigd van de zaakkundigheid en des kundigheid der raadsleden uit de commissie van Harenkarspel. Dén heer Apeldoorn geeft hij te kennen, dat -de belasting hier niet hoog is, welke be wering op de publieke tribune hilariteit ver wekt. Hierna wordt,het voorstel van Ged. Staten met 6 stemmen tegen 5 verworpen. Tegen stemden de heeren Kabel, Zonneveld, Groot, Twaalf hoven, Zóhjée eti Apeldoorn. Voor stel van den heer Kabel om adhaesie te be tuigen met de raadscommissie Harenkarspel, wordt echter verworpcm B. en W. stellen voor de Brandweer met 8 manT-tit te breiden en voor de Brandweer lieden aan te schaffen oliejekkers enz., en het brandweermateriaal uit te breiden met 200 M. slangen en nog enkele andere materi- 'alen, waarvan de gezamenlijke kosten p. m. f 750.zullen bedragen.. De heer Kabel is zooals hij zegt, voor vrijw. brandweer en heeft de overtuiging, na informatie bij den heer Schut te Krommenie, alwaar ook een vrijw. brandweer is, dat men ook hier daar mede bij eventueele poging, wel zal slagen. Daarom wijst Voorzitter een commissaris aan uit de H.H. Kabel, Zonjee en Kingma, die de mogelijkheid van oprichting van een vrijw. brandweer zullen onderzoeken, en te zijner tijd rapport aan den Raad zullen uitbrengen. Het gevraagde crediet wordt inmiddels toegestaan. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kabel, deelt de Voorzitter mede, dat plannen in overweging zijn voor bestrating van Zwartepad, Hoogeweg en Hoorne. De heer Zonneveld zegt, dat een ver ordening is gemaakt tegen sneeuwballen- gooien, waaraan absoluut geen hand ge houden wordt. Uitgeest is berucht in dit opzicht. Vreemdelingen worden daarmede op hinderlijke wijze lastig gevallen, ook door grootere, opgeschoten jongens. En wat doet onze politie. Hij ziet hem in dergelijke ge vallen nooit. Wel ziet hij hem andere diensten verrichten als bode bijv. Iets wat hem on redelijk, overmatig belast. Is de tegenwoordig bode niet geschikt, dan een andere bode. Maar een dergelijke toestand acht spreker onverantwoordelijk. Ook den heer Krom is zulks opvgevallen en meent, dat Bornebroek overbelast wordt en met geen andere dan politioneele werkzaamheden belast mag wor den. Ook de heer Twaalfhoven zegt, dat de politie des avonds vaak daar is, waar zij niet behoort. Den geheelen avond blijft zij bij uitvoeringen, waar nooit onordelijkheden voorkomen en waardoor nu mistoestanden in de hand gedwerkt worden. Men weet, dat men in dien tijd ongestraft kan te werk gaan. Voorzitter belooft vet betering in deze. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. „Onderling Belang door steun verkregen" -r- Gisterenavond hield de R. K. Coöperatie „Onderling Belang door steun verkregen" haar jaarlijkschen vrouwenavond. Het be stuur is n.l. gewoon elk jaar de dames dei- leden op 'n gezelligen avond bijeen te roe pen ten einde zoo een en ander over de coöperatie te zeggen. Het bondsgebouw was tót ln de uiterste hoeken gevuld. De voor zitter, de heer C. Schrama, opende de bij eenkomst met den chr. groet en heette allen welkom. Hij zette allereerst uiteen wat het programma zooal vermeldt. Voorts zeide hij dat er reden was om feest te vieren. Gij hebt allen de zaak behartigd. Wij bestaan thans 10 jaren. Uit naam van alle aanwezi gen bracht hij een woord van dank aap hen die 10 jaar geleden het initiatief na men. Voorts kunnen wij feestvieren, omdat het afgeloopen jaar tot tevredenheid stemt. Het bestuur wil echter nog steeds vooruit. Er zfjn nog van die kleinigheidjes welke, als de dames 't goed begrepen, niet zouden bestaan. Hij spoorde de dames aan artike len te gebruiken van de Handelskamer Het komt zoo vaak voor, dat de chef ar tikelen heeft geleverd, bijv. margarine en dan op eens houdt men daarmee op. Dat komt om dat moeder de vrouw zich aan de deur heeft laten bepraten door een of an deren reiziger, oogenschijnlijk goedkooper en natuurlijk met cadeaux. Spreker durft zeggen, dat in onze zaak de margarine betel en goedkooper is. Uw belang is de coöperatie want het is nooit gehoord, dat er een zakenman gevon den wordt die een zaak opzet in uw belang, doch altijd in zijn eigen belang. Dit moet men goed begrijpen. Onze zaak is opgericht door ons en voor ons. De coöperatie is uw eigen zaak, welke gij niet ziet en deze zaak is de Handelskamer in Rotterdam. Spreker vroeg het vertrouwen van de dames. Hij zette nog uiteen hoe cartels en trusten ge vormd worden waar het kapitaal wordt saamgebracht om met allen zeggenschap te krijgen in het maken der prijzen. Uw ge voelt waar het heen zou gaan als dergelijke instellingen de alleenheerschappij kregen. Spreker, eindigde hierna zijn openingsrede en hij sprak de hoop uit, dat de «fames deze woorden ter harte zouden nemen. Nadat de voorzitter allen een genoeglijken avond had toegewenscht werd den dames 'n kop koffie gepresenteerd waarbij onder het drinken hiervan de tongen flink werden geroerd. Hierna had een verloting plaats waarbij allé 614 leden een prijs bekwamen. Dat hierbij nog al eens gelachen werd valt licht te begrepen. Na dit nummer het welk als vanzelf heel wat tijd in beslag had genomen, trad de humorist Helman uit Lei den op en wist door zijn humoristische grappen de dames aangenaam bezig te hou den. Te half twaalf kwamen 2 Brockway- bussen voor, om de dames uit Sassenheim thuis tè brengen, terwijl die uit Noordwij- kerhout per auto van de coöperatie naar hun heimat werden gebracht 't Was half 12 toen de voorzitter de bijeenkomst sloot en allen voldaan huiswaarts gingen. Personalia Bij Koninklijk besluit van 31 Januari 1929 is, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan D. L. Harms, als lid van het college van re genten over de Rijkswerkinrichting alhier. Uitvoeringen Maandag en Dmsaag geeft de tooneelvereeniging „Willen is Kun nen" alhier haar jaarlijksche uitvoering. Opgevoerd zal worden „De Hoed van Itali- aansch stroo", komisch tooncelspel in 5 be drijven. Aanvang half 8, opening der zaal om 7 uur. Liefdadigheidsuitvoeringen De liefda digheidsuitvoeringen, welke Woensdag- en Donderdagavond in café „de Zwaan" zijn gegeven door de tooneelvereeniging „Oud en Jong", ten bate der armen, van de St. Jozefparochie, zijn ook schitterend geslaagd. Beide avonden was de zaal stampvol. Het mooie stuk „De toog van Mijnheer Pastoor" werd ook nu weer goed gespeeld, en met be langstelling door de talrijke aanwezigen ge. volgd. De heer N H. de Klerk opende de avon den en heette de aanwezigen, waaronder de Eerw. Geesttelijken en verschillende autori teiten, hartelijk welkom. Spr. zeide, dat de oud-tooneelisten van het dorp dit jaar door verschillende omstandigheden niet in staat waren hun gewone uitvoering voor de ar men te geven, maar dat gelukkig de too neelvereeniging „Oud en Jong" zoo bereid willig was voor hen in de plaats te treden, zoodat de armen der St. Jozef-parocnie er geen schade van zullen hebben. Spr. dankt hen voor deze bereidwilligheid, vraagt aller aandacht voor het mooie spel en opent de avonden met den Chr. Groet. Bij het einde zeide de Zeereerw. Heer- Pastoor H. J. M. Quant nog een en ander. Z.Eerw. prees de tooneelisten om hun mooie spel vooral bracht spr. hulde aan den hoofdpersoon voor de waarlijk mooie wijze, waarop hij zijn rol had vervuld. Ook dankte spr. de tooneelisten voof hun werk wat zij voor de armen hadden gedaan en waarop voor hen zeker Gods zegen zal rusten. Den tweeden avond sprak Kapelaan van Straalen een woord van dank. Deze her dacht vooral de stille krachten, van wien ook voor een groot gedeelte het succes der avonden afhing. Er werd tijdens de pauzen een collecte ge houden. welke een mooi bedrag opbracht, zoodat wij kunnen zeggen, dat de avonden in alle opzichten geslaagd zijn. De proefnemingen op de gemeenschappe lijke golflengte (288.5 meter) hebben in Engeland tot op heden nog niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Momenteel wer ken nog slechts drie stations op deze golf lengte, n.l. Bournemouth, Bradford en Edinburgh. Daar de golflengte van Bour nemouth nog niet geheel constant is, heb ben er herhaaldelijk storingen plaats. De proefnemingen worden echter nog steeds voortgezet. De grootste moeilijkheid die zich voordoet is de buitengewoon nauwkeu rige afstemming welke vereischt wordt. Meer dan de genoemde drie stations zal men echter voorloopig niet op de gemeenschap pelijke golflengte latqn uitzenden. Men wil eerst goede resultaten bereiken met een be perkt aantal stations om dan dit aantal anlgzamerhand uit te breiden. Ongeveer een jaar geleden heeft het Bel gische gouvernement een radio-medischen dienst ingesteld, waardoor het mogelijk is dat de marconisten van op zee verkeerende schepen medisch advies inwinnen bij ver scheidene kuststations. Volgens een rapport van de leiders van dezen dienst is het suc ces ervan zeer groot. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (uitr.) 30 1 v. Sabang. P. C. HOOFT (uitr.) 31,1 v. Southampton. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 301 v. Guatemala n. Kingston. AJAX 31 T v. Gibraltar n. Lissabon. ALKMAAR (thuisr.) 7 1 te Antofagasta verw. AURORA 31 1 v. Venetië te Triest. BERENICE 31 1 v. Tarragotia te Valencia. BOSKOOP 1 2 v. Antwerpen te Amsterdam. CLIO 31 r v. Constanza te Bourgas. COMMEWIJNE 31 1 v. W.-Indië te New York. DEUCALION 31 1 v. P. Plata te Havre. DOROS 31 i v. Barcelona te Genua. ERATO 31 1 v. Gothenburg n. Amst. GANYMEDES^ 31 1 v. Volo te Smyrna. IRIS waarschijnlijk klaar met droogdokken, vertrekt 4 2 n. Amst. MIDDLEMOOR 311 v. Algiers n. Amst. PROTEUS 12 v. Hamburg te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) 31 1 te en v. Southampton 1/2 v. Cherbourg. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAJANG Rott. n. Batavia 31 1 's midd. 12 u. op 2 gr. 27* Z.B. en 80 gr. 40' O.L. MAKIAN Rortt. n. Batavia, pass, 31/1 Malta. OPHIR Amst. n. Batavia 1 2 v. Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK (thuisr.) 31 1 v. Genua n. Marseille. RIJPERKERK 12 v. Antwerpen te Amsterdam. SPRINGFONTEIN 31 1 v. Antw. n. Amst. HOLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK (uitr.) pass. 31 1 Dungeness. NOORDERDIJK Pacifickust n. Rott., 30 1 v St. Thomas. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK (thuisr.) 31 1 v. Gibraltar. ALMKF.RK (uitr.) 1 2 v. Bremen. GLAMORGANSHIRE Pacifickust n. Rott. 28 1 v. Los Angeles. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN KILSTROOM (thuisr.) 30 1 te Havre. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISALAK 29 1 v. Hong-kong n. Manilla. TJIKARANG 29 1 v. Hongkong n. Muntok. ROTTERDAMSCHE LLOYD SIBAJAK (thuisr.) 12 Suez gep. TAMBORA (uitr.) 31 1 te Marseille. TJERIMAJ (thuisr.) 1 2 v. Singapore. TOBA 31 1 v. Batavia te Soerabaja. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCHIBA (thuisr.) 31 1 v. Rio Janeiro. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 31 1 v. Burriana te Castellon. JONGE JOHANNA Rott. n. Algiers, pass. 31 1 Quessant. JONGE MARIA 31/1 v. Algiers te Barcelona. fNEDERLANDSCHESCHEPEN ALCOR 30 1 v. Santa Fé n. Las Palmas. BATAVIER II 1 2 v.m. 8 u. 8 v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 31 1 v. Rott. te Oran. BOOMBERG 31 1 v. Newcastle n. Brevik. DEN HAAG 29,1 v. Rott. te New-Orleans. FOXHOL m.s. 31 I v. Londen n. Brussel. HUMBER sib. 29 1 te Fayal. LEKHAVEN 29 1 v. Tampa Wn. Jacksonville. MAAS 31'1 Gibraltar gep., Algiers n. Rott. NOORDWIJK 12 v. Burnt Island n. Bilbao. PROF. BUYS 31/J v. Harlingen te Hull. ROSSUM 31'1 v. Oran n. Rott. ROTTUM m.s. 31/1 v. Londen n. Antwerpen. RIJN 31 I v. Rufisque n. Havre. RIJSWIJK r.2 Quessant gep., Vivero n. Rott. SCHIE 31T v. Blyth te Messina. STAD ZAANDAM 30 1 v. Rott. te Panillac. STRIJD m.s. 29 i v. Aalborg te Holtenau. TANGER 31 1 v. Hamburg n. Rott. WAALHAVEN 540 mijl W. v. Land's End, Cuba n. Land's End. ENKHUIZEN, 31 Jan. Hedenavond hebben 9 vaar tuigen hier aangevoerd 9600 stuks reepharing en 200 pond spiering. De haring gold f4.856.05 per tal, de spiering f 13.0514.40 per 100 pond. f AMSTERDAM, 1 Febr. Aardappelen. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 3.303.60, id. blauwen f 3.503.60, id. bl. eigenheimers f 33.10, id. blauwe poters f 1.902.10, id. bonte poters f 1.902.10, id. Bevelanders f 2.402.60 IJpolder blauwe eigenheimers f 33.10, id. Bevelanders f 2.402.60 Noord-Hóll. eigenheimers f 2. 40 2.60, id. blauwe eigenheimers f 33.10 Anna Paulowna- zand f2.503.50 Beverw. zandaardappelen f 3-854.20; Hillegommer zand- f 2.503-50 Drentsche eigenheimers f2.803.50: Flakkeesche eigenheimers f2.502.70, id. eigeh. poters f 2.102.QO Spuische eigenheimers f 2.50 2.70, id. eigenh. poters f 2.102.20 Friesche bergers £2.30—2.50 p. hl. LEEUWARDEN, 1 Febr. Boter. Aanvoer 5'3 en 18 6 v. Mijn. Hoogste prijs middenprijs f laagste f Veiling hoogste f2.20, laagste f2.04. Noteering van de commissie f 2.26. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr. f 2.25. Kaas. Sleutelkaas 5355 c., nagel kaas 2127 c., Goud- sche 5294., Edammer 4982. Aanvoer 18.922 kg. ZWOLLE, 1 Febr. Boter. Aangevoerd 10 8 v., 10 16 v. cn 170 stukken, te zamen 385 kg. Prijzen per 1/8 v. ƒ44—47/ per kg. f 2.402.do. Vee. Aangevoerd 606 runderen, 140 gras kalveren, 167 nuchtere kalveren, 2Q schapen, 469 varkens en 220 bigccrr. Men besteedde voor vette koeien 6496 C-, idem kalveren 1.201.60, idem varkens 5468 c. per kg. schapen f 18 42- Handel in neurende, versch gekalfde koeien redelijk, alle soorten slachtvee duur. ALKMAAR, 1 Febr. Kaas. Aangevoerd 80 partijen, we gende 80.000 kg. Fabriekskaas kleine f48, id. commissie f 50, boerenkaas 1 47, id. commissie f 50. Boerenkaas f 50, id. conimissie f 51.50. Handel goed. UTRECHT, 1 Febr. Kaas. Aangevoerd 9 wagens met 269c kg. Prijzen ie soort f 2e soort f 50—52, rijksmerk 51-55- ËJ PURMEREND, 1 Febr. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0,68—0,74 per zak van 25 kilo; Witlof 1234 cent per kilo; Roode Kool 5,2015,70 per 100 stuks; Savoye Kool 2,10—8,10 per 100 stuks; Spruitkool 1,10 —5.25 pér 5 kilo; Bo.renkool 2565 cent per 10 kilo; Andijvie 1,201,60 per 100 krop; Rabarber 13 per 100 bos; Rapen 3,80 per 100 stuks; Bieten 11,50—12.50 per 1000 stuks; Wortelen 5—85 cent per 25 kilo; Uien 11,4013 per 25 kilo; Uien Nep 10,20 per 25 kilo; Prei 28,20 per 100 bos; Zoete Bellefleur 22—30 per 100 kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11