Rheumatieklijders Gemengd Nieuws sofv fuuul PU ROL DE JAARLIJKSCHE LIEFDADIGHEIDS PREDICATIE JÏU4W ZONDAG 3 FEBRUARI a.S. Ziet annonce Andreas Hofer in pagina 4 van het tweede blad door den Zeereerw. Heer J. Reijnenberg Drijf ijs Financieele Beschouwingen DE SPAARNÊBANK Haarlem - Amsterdam VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Het zilveren jubileum van de Rijksseruminrichting te Rotterdam Het venten van kranten langs de treinen Ned. Spoorwegen De burgemeester van Schaijk ernstig berispt KUNST EN KENNIS Vondel-herdenking De uitvaartplechtigheid van wijlen dr. W. Royaards zal In de Kerk v.d H. Antonius van Padua GROENMARKT srehouden worden VOOR DE VELE ARMEN DER PAROCHIE Pastoor der Parochie Theodoor H. H. Verhey f Het Concertgebouw te Amsterdam in 192-—1928 LUCHTVERKEER Een onfortuinlijke nood landing Tusschen kar en paal beklemd Een brutaal heerschap Ongeval bij het houthakkea De„Schuttevaer" te Lissabon Wegens harden Oostenwind en laag water gestaakt Naar Indo-China VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoonverkeer met Polen Een trouwplechtigheid Vonken uit een locomotief? Om te redden wat nog te redden valt Het weer in Januari Door den trein overreden en gedood Aan de brandwonden bezweken Te dicht bij een brandende kachel Het gevaar van den onbewaakten overweg De pseudo-aannemer Na de Indië-reis van de „Insulinde" KERKNIEUWS Generaal Kapittel der paters Assumptionisten De kerkelijke zangerswij ding De Vrije Katholieke Kerk /'en springende lippen eenigingen, welke een fraai wandbord aan de Koningin-Moeder kwam aanbieden, op welk bord het insigne van den Bond was afgebeeld. De Koningin-Moeder zegde beiden depu taties hartelijk dank voor de, aanbieding de zer geschenken en onderhield zich eenigen tijd met de dames en de heeren. Zooals in 't kort reeds gemeld, is gisteren het zilveren jubileum van de Rijksserum inrichting te Rotterdam herdacht. Dien dag bracht minister Kan, vergezeld door den directeur van den Veeartsenijkun- digen Dienst, dr. Berger, een bezoek aan de inrichting. De minister hield tot den direc teur, dr. Laurens, een toespraak, waarin hij eraan herinnerde dat, toen 25 jaar geleden de inrichting werd geopend, dit een zeer ge lukkige dag was voor twee mannen die onschatbare verdiensten hebben verworven ten bate van den landbouw in Nederland. De eene aldus spr. was de nog steeds op volle kracht werkzame, toenmalige directeur- generaal dr. Lovink, aan wiens vooruitzien- den blik wij nevens deze instelling nog zoo veel meer te danken hebben; de andere, ons helaas ontvallen, was prof. Poels, baanbreker in Nederland voor de toepassing van de bacteriologie en in samenhang hiermee van de sera en entstoffen in de diergeneeskunde. Geleidelijk hebben omvang en beteekenis van de werkzaamheden, in dit instituut ver richt, zich uitgebreid tot wat wij thans allen kennen, de huidige Rijksseruminrichting. Spr. zeide, dat ieder, die het wel meent met onze welvaart, zich niet slechts verheugt in het bestaan van deze instelling, maar haar van harte een waardiger huisvesting toe- wenscht. Ook de Tweede Kamer toonde zich o aarvan doordrongen, toen zij zeer on langs de gelden toestond om aan te vangen met den bouw van een nieuw tehuis. Indien ook de Eerste Kamer haar zegel aan de begrooting zal hebben gehecht, kan de bouw worden ter hand genomen. Vermoede lijk zal de plaats van vestiging dan defini tief kunnen worden bepaald, terwijl de vraag of met de inrichting het door allen be geerde instituut voor mond- en klauwzeer valt te combineeren, waarschijnlijk ontken nend zal worden beantwoord op grond van de groote meerderheid der deskundige ad viezen die thans vrijwel alle zijn ingekomen. Spr. zeide voorts o.m. dat de tegenwoor dige directeur, dr. Laurens, de aangewezen man was om prof. Poels na diens vertrek op te volgen. Aan zijn wetenschappelijk inzicht, aan zijn onvermoeide toewijding, ge steund door zijn medewerkers, is het te danken, dat de seruminrichting op zoo ge lukkige wijze theorie en practijk weet te combineeren. Het verheugt spr. ten zeer ste, te kunnen mededeelen dat de Koningin de groote verdiensten heeft erkend door dr. Laurens te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, een onder scheiding waarmee spr. hem en de inrichting, aan welke hij zijn naam heeft verbonden, van ganscher '-■arte gelukwenschte. Na afloop bezichtigde de minister de ver schillende gebouwen-complexen. Des middags Jiad een drukbezochte receptie plaats. Geen namen meer. Door de directie der Ned. Spoorwegen is, naar het Centr. verneemt, aan de houders van Kioskenondememingen verboden in het vervolg tijdschriften en kranten met name langs de treinen te laten roepen. De heer P. H. van der Born, stationschef te Leiden, bekend door zijn kordaat optre den bij het spoorwegongeluk aan De Vink, zal met ingang van 15 Mei worden over geplaatst naar het station te Apeldoorn. Minister Kan, heeft op de vragen van den heer Hermans betreffende de houding van den burgemeester van Schaijk bij een auto-ongeval nog het volgende geantwoord; Welke houding de burgemeester van Schaijk bij het bekende auto-ongeval onder Wychen tegenover den aangereden motorrij der heeft aangenomen, is niet geheel duide lijk geworden. Voor zooveel hij daaitjlj zich aan achteloosheid heeft schuldig gemaakt, wijt hij dit aan overprikkelde zenuwen, in verband met den gezondheidstoestand zijner echtgenoote, die zich eveneens in den auto bevond. Wat hiervan zij, voldoende aanleiding om hem uit dezen hoofde ambtelijk te straffen, kan niet geacht worden te bestaan. De burgemeeser heeft echter op 12 November 1927 tegenover de politie een ver klaring afgelegd, waarin hij de geheele aan rijding ontkende. De ondergeteekende beschouwt dit feit- als bijzonder ernstig en het heeft bij hem een punt van rijp beraad uitgemaakt, of de burgemeester in zijn ambt kan worden ge handhaafd. Wanneer hij ten slotte gemeend heeft, hem niet voor ontslag te moeter. voordragen, is dat eensdeels, omdat nog op dien zelfden dag de heer H. spontaan zich naar den burgemeester van Wychen heeft begeven om de juiste toedracht der zaak mee te deelen, anderdeels omdat de heer H. in de reeds meer dan 23 jaren, dat hij bur gemeester is van Schaijk, verdienstelijk heeft gewerkt, bij zijn gemeentenaren in hoog aanzien staat en dit aanzien, blijkens het ontvangen ambtsbericht, door het gebeurde niet merkbaar heeft geleden. Nochtans heeft de ondergeteekende den burgemeester over zijn gedrag mondeling onderhouden en den Commissaris der Koningin uitgenoodigd, hem bovendien nog ernstig schriftelijk te berispen. Koninklijke belangstelling H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen de plechtige Vondel-herdenking te 's-Gravenhage op 4 Februari in de zaal Diligentia, gedurende welke Albert Vogel „Lucifer" zal voordragen, voor een gedeelte bij te wonen. In verband met de uitvaartplechtigheden van wijlen dr. W. Royaards, verneemt het Hbld., dat het aanbod van het gemeente bestuur van Amsterdam om den Stads, schouwburg beschikbaar te stellen voor de uitvaartplechtigheid van dr. W. Royaards, door de familie van den overledene aan vaard is. Volgens een vroeger door Royaards geuiten wensch zal worden getracht daarbij uit te voeren „Der Abschied" uit Mahler's „Lied von der Erde". Het orkest van het Concertgebouw heeft daarvoor zijn medewerking reeds toegezegd. Echter heeft mevr. Ilona Durigo op het verzoek om daarin de zangpartij te vervullen, geant woord dat het haar onmogelijk is naar Am sterdam over te komen. Men is nog met haar in bespreking om te trachten een re geling te treffen voor haar komst. Mocht niettemin de verhindering niet kunnen wor den weggenomen, dan zou vermoedelijk Beethoven's „In questa tomba" worden uitge voerd. De kist zal in den Stadsschouwburg wor den geplaatst op een katafalk, die het ge meentebestuur in de zaal zal doen oprich ten, aangezien de hal voor de voorgenomen muziekuitvoering niet geschikt is. Het orkest zal worden opgesteld op het tooneel, dat met een halfcirkelvormig scherm zal worden afgesloten. Op welken dag de plechtigheid zal geschieden, is nog niet bekend. Wanneer het lijk in 'ons land zal aankomen staat nog niet vast. Niette min zijn reeds een klein aantal uitnoodigin. gen voor de uitvaartplechtigheid verzonden. Verder wordt gemeld, dat de begrafenis zelve vermoedelijk niet op Zorgvliet, maar op Westerveld zal geschieden. Ook hierom trent moet nog een beslissing worden geno men. Op het bal-masqué, dat aan boord werd gehouden, vertoonde prinses Astrid zich als Arabische prinses. De prins sprak met den kapitein Hollandsch, terwijl de prinses con verseerde in de Engelsche taal. Aan het afscheidsdiner mocht de kapitein van den kroonprins een foto ontvangen van het Vorstelijk Echtpaar. Onder de foto stond geschreven: Aan kapitein Ruhaak, Prinses Astrid de Belgique, Prins Leopold de Belgique, Van de prinses ontving de gezagvoerder een gouden potlood. De kapitein vond het jammer, dat hij in iBatavia zijn hooge gasten zag vertrekken. Het waren voor hem soms moeilijke maar niet te min onvergetelijke dagen. Het Kroonprin selijk echtpaar was over de reis zeer tevre den. Zooals bekend zullen de hooge gasten de reis naar Europa terug maken met het s s „Tjerimai" van den Lloyd. Onder groote belangstelling heeft gisteren te Rotterdam de plechtige uitvaart en be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den bekenden Rotter- damsche toonkunstenaar Theodoor H. H. Verhey. In de kerk van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan te Rotterdam werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door kapelaan G. P. A. van Zuilen. Vele belangstellenden, vrienden en kennissen woonden het H. Misoffer bij. Op de R. K. Begraafplaats te Crooswijk verrichtte pastoor C. F. E. Querelle de be- aarding. Verschenen is het verslag omtrent den toestand der N. V. Het Concertgebouw te Amsterdam en hare handelingen in het maat schappelijk jaar 1927-1928, dezer dagen uit gebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders. Daaraan is het volgende ontleend; In het seizoen 1927-'28 werden te Amster dam gegeven 24 Abonnementsconcerten, waarvan 11 onder directie van dr. Willem Mengelberg, 11 onder directie van Pierre Monteux, 1 onder leiding van Ernst van Dohnanyi en 1 onder leiding van Bruno Walter. In totaal werden gegeven 16 Zondagma- tinée's, waarvan 7 weiden gedirigeerd door dr. Willem Mengelberg, 8 door Pierre Mon teux en 1 door Bruno Walter. Tevens werden 3 buitengewone Feestcon- certen georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Concertgebouw. Deze concerten stonden onder leiding van dr. Willem Mengelberg, Willem Kes en Igor Strawinsky. Ook dit jaar werd wederom de Mattheus- Passion op Palmzondag onder leiding van dr. Willem Mengelberg uitgevoerd. Voorts werden gegeven 31 Volksconcerten (a 0.50), 1 uitvoering der Mattheus-Passion en 5 Eén-Guldensconcerten (t.w. de Beet hoven-Cyclus). Deze Volksconcerten stonden onder leiding van dr. Willem Mengelberg, Pierre Monteux, Comelis Dopper, Hermann Abendroth, dr. P. van Anrooy. Enst Anser- met, Eugène Goossens en Carl Schurlcht. Tevens vonden er 3 Jeugdconcerten plaats onder leiding van Comelis Dopper. Boven dien werden door het Concertgebouw 8 Ka mermuziekavonden georganiseerd. Te 's-Gravenhage werden voorts 15 con certen gegeven, te Rotterdam 12, te Am- hem 4, te Haarlem 5, te Utrecht 3, te Lei den 1, te Nijmegen 2, te Antwerpen 2 te Keulen 1 en te Parijs 2, te zamen 47 concer ten buiten Amsterdam. Een N.T.A.-telegram uit Parijs meldt; Havas bericht vanaf het vliegveld, dat een Duitsch driemotorig verkeersvliegtuig ten gevolge van den mist en het invallen der duisternis gedwongen is geworden gister middag om 5.20 Franschen tijd in het park van het kasteel Epinay-Champatreux bij Luzarches te landen. Het vliegtuig is be schadigd, de beide vliegers zijn licht ge wond. (Luzarches ligt 25 K.M. ten N. van Parijs, op den linkeroever der Oise.) Naar een der gasthuizen te Amsterdam is overgebracht een 15-jarige jongen, die op het terrein der Amsterdamsche Anthraciet Mij. aan de Panamakade, aldaar terwijl hij zich op een draaischijf met een kipkarretje liet ronddraaien, met zijn borst was bekneld geraakt tusschen dit karretje en een paal. De Arnhemsche politie heeft een man aangehouden, die in een onbewoond perceel aan den Velperweg een aantal spiegels van vaste waschtafels, alsmede een lampen- kroon en electrische lampen had ont vreemd. De man dreef de brutaliteit zoo ver, dat hij, toen hij een6 met een spiegel het huis verliet, een voorbij gander, dien hij kende, verzocht te helpen, bij het overklimmen van het hek. De voorbijganger voldeed aan dit verzoek, doch kreeg later argwaan en vervoegde zich bij de politie. Het gestolene is bij verschillende perso nen, die het gekocht hadden, teruggevon den. Een der spiegels bleek in een café ver loot te zijn. Te Buitenveldert had dezer dagen een boerenarbeider het ongeluk, bij het hout hakken zich met de bijl op de linkerhand te slaan en wel zoodanig, dat de pink en ringvinger zoo goed als geheel werden af gehakt. Na door een ontboden geneesheer voor- loopig verbonden te zijn, heeft de man zich in een der Amsterdamsche ziekhuizen onder behandeling gesteld, waar beide vingers werden geamputeerd. zouden worden te werk gesteld kon plaatsen voor kost en inwoning tot ongeveer half Juni a.s. De caféhouder had daar wel ooren naar en men trof daartoe een aecoord, waarna de aannemer den caféhouder eenig geld vroeg, voorgevende nog meer zaken te moeten doen en geen reisgeld bij zich te hebben; het geld zou binnen enkele dagen met goede rente worden teruggegeven. Ook het velangde geldsbedrag werd hem door den caféhouder verstrekt, waarop de man vertrok om niet weer terug te komen. De goedgeloovige caféhouder wacht nog op zijn geld. De politie werd in den arm genomen en toen bleek dat de caféhouder aoor een man die zich meermalen aan dergelijke oplich- tmgspractijken schuldig maakte bij den neus was genomen. Bij nader onderzoek bleek bovendien, dat de pseudo-aannemer, iemand uit Kloetinge bij Goes en een goede bekende van de politie, dezelfde truc bij nog andere perso nen te Zoutelande en omgeving had uitge haald. De reddingboot Schut.tevaer is op haar tocht van Rotterdam naar New-York op 24 Januari te Lissabon aangekomen. Wegens harden Oostenwind en lagen wa terstand heeft gisteren de veerboot Oostma- horn—Schiermonnikoog den dienst moeten staken. Men hoopt echter den dienst heden weer te kunnen hervatten. De Fransche vlieger Costes vertrekt op 19 Februari van Parijs naar Hanoï, in Indo- China. Hij zal vergezeld worden door Codos. een bekend piloot van de Air-Union, een radio-telegrafist en een journalist. Hij zal ook nu weer een Bréguet gebruiken, met een HispanO-motor van 600 P.K., en heeft het plan om ongeveer 2000 K.M. per dag te vliegen, op de wijze van de „Nungesscr- Coli", toen hij met Le Brix in zes dagen uit het verre Oosten in Le Bourget terugkwam. Costes zal 150 K.G. post vervoeren. Bij gunstigen uitslag van de binnen en kele weken te houden proefgesprekken, mag opening van het telefoonverkeer Ne. derlandPolen worden verwacht. In verband met het gering aantal gelei dingen tusschen Berlijn en Warschau, zal de dienst echter voorloopig beperkt moeten worden tusschen Amsterdam of Rotterdam eenerzijds en Warschau anderzijds. Dezer dagen heeft te Loosduinen een hu welijksvoltrekking plaats gevonden, welke buitengewoon veel belangstelling trok, in het bijzonder wel de terugtocht van den bruiloftstoet van de plaats der voltrekking naar de plaats van de bruiloft, namelijk het woonwagenkamp aan de Loozerlaan. In grooten getale waren de woonwagen bewoners met bruid en bruidegom mede op getrokken naar de hulpsecretarie om bij de plechtige verbintenis tusschen een schoone uit het kamp en een jongen man van daar tegenwoordig te zijn. Terwijl binnen bruid en bruidegom elkan der plechtig trouw beloofden, waren enkele gasten er op uitgebogen om een voorraad drank in te slaan. In nog vroolijker stemming dan men ge komen was, vertrok het gezelschap weer naar het woonwagenkamp. Af en toe werd halt gehouden en werd er een kring gevormd. Dan kwatnen de kruiken voor den dag, eenige glazen kwamen uit den zak en aan bacchus viel een rijk offer ten deel. Al spoedig werd hierdoor de gang van menigen bruiloftsgast onvast, en het slinge ren van den bruidegom aan de zijde zijner bruid had een ernstig aanzien genomen. Toen men weder een kring wilde vormen om op het wijlzijn van het jonge paar te drinken, verzette de bruid zich daartegen met al de zeggingskracht, waarover zij be schikte. De man echter, die haar pas trouw had beloofd, werd haar ontrouw, met het gevolg, dat de bruid ongezouten tegen hem begon op te spelen: haar ouders vielen haar bfi, waardoor de ouders van den jongen man zich verplicht zagen zoonlief te assisteeren. Aldra raakten beide families handgemeen. Toch wisten de overige gasten een ernstige vechtpartij te voorkomen, door de weder- vast te grijnen en met geweld in optocht naar zijdsche schoonouders en den bruidegom het woonwagenkamp te voeren. Tot twee maal toe is gisteren brand ont staan in de bremstruiken en het hakhout op het oude terrein van het St. Elizabeths- dorp, het voormalige kamp der Belgische vluchtelingen, gelegen aan de spoorbaan Amersfoort—Utrecht. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit de loco motieven, gevoegd bij de groote droogte dezer terreinen. Naar gemeld wordt, zijn de prachtige po pulieren langs het kanaal AlmeloNord- horn gedoemd te verdwijnen. Het plan is deze in een tijdsbestek van 8—10 jaar te kappen, waardoor in het bijzonder het aan zien van de Sluiskade te Almelo zal getrof fen worden. Ten einde te redden wat "Te redden valt, heeft het bestuur de? afd. Almelo van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde een adres tot Ged. Staten der Provincie gericht met verzoek het plan zoo te wijzigen, dat het tempo aan merkelijk vertraagd wordt opdat door een oordeelkundige tusschenplanting van nieuwe boomen gezorgd kan worden dat het na tuurschoon er niet te veel door geschaad zal worden. Een voorloopig overzicht. Het K. M. I. te de Bilt geeft het volgende voorloopig overzicht van het' weer in Ja nuari. Gemjddeld over de vijf hoofdstations was de temperatuur 2.4 graad Celsius te laag. Zij was in alle drie decaden beneden nor maal, respectievelijk 3, 2 en 5 graden. De grootste afwijkingen kwamen voor op den twaalfden en negentienden respectievelijk 7 graad beneden en 3 graden boven normaal. De middelste maximum-temperatuur was 4 graden, de gemiddelde minimum-tempera tuur 2>a graad' beneden normaal. De neer slag was over het geheele land 50 tot 70 pet. beneden het gemiddelde, behalve in Zee land, waar het tekort' slechts 20 pet. be droeg. Te de Bilt vielen meest kleine hoeveel heden sneeuw op negen dagen. Te de Bilt werd 58 uren zonneschijn waar genomen tegen 51 normaal. Op het st'ationsemplacement te Baarn is gistermiddag een jongedame van plus minus 23 jaar overreden door den trein, die 12 u. 36 naar Amsterdam vertrekt. Zij was onmid dellijk dood. Het één-jarig kind van zekeren O. te Hengelo dat voor enkele dagen terug een kan met kokende koffie over het lichaam kreeg, is thans aan de gevolgen overleden. Gisteren is de 27-jarige mej. C. v. D. te Delft, waarschijnlijk doordat zij met haar kleed in g in aanraking kwam met een bran dende kachel, in brand geraakt. Zij liep naar buiten waar voorbijgangers de vlammen doofden. De technische dienst der politie heeft de vrouw naar het gasthuis vervoerd. Een adres aan de directie der Ned. Spoorwegen Het gemeentebestuur van Heer Hugo- waard, het bestuur van den Noordermarkt- bond. dat der tuinbouwvereenigingen van den L.T.B. en „Nieuw Leven" en van den Handelsraad Kring Koolstreek, hebben een adres verzonden aan de directie der Neder- landsche Spoorwegen, waarin wordt ver zocht, gezien de vele ongelukken die den Iaatsten tijd op den onbewaakten overweg van den Hasselaarsweg te Heer-Hugowaard gebeuren, dezen weg weer te doen bewa ken. Een caféhouder te Zoutelande kreeg, naar men uit Goes aan de „Msb." meldt, een dezer dagen bezoek van iemand, die zeide aannemer te zijn van voor het Rijk te leg gen betonnen bruggen voor de waterleiding op het eiland Walcheren. Ten behoeve van dien bouw lag reeds een schip met 250 M3. zand en grint in het kanaal te Middelburg welk zand naar Zoutelande zou worden ver voerd, zoo beweerde de aannemer. Hij vroeg daarop of de caféhouder een viertal personen die bij den bruggebouw Kapitein Ruhaak vertelt van zijn hooge gasten, Prinses Astrid en Kroonprins Leopold Gisteren is het stoomschip „Insulinde" van den Rotterdamschen Lloyd, met welken stoo- mer het Kroonprinselijk echtpaar van België, Prinses Astrid en Kroonprins Leopold hun reis naar Batavia hebben gemaakt, weer te Rotterdam aangekomen. Niettegenstaande over deze reis reeds het een en ander is geschreven, heeft de Msb. toch een onderhoud gehad met den gezag voerder kapitein G. H. Ruhaak. Het onder houd had plaats in de kapiteinshut, die gedu rende de reis als zitkamer had dienst gedaan voor Prinses Astrid en Kroonprins Leopold. De kapitein noemde het een ongelooflijk aar dige reis.. In den beginne wilde de conversatie niet erg vlotten, maar zoo langzaam aan werd het beter. Vaak zijn de koninklijke gasten on der de passagiers geweest, terwijl zjj zich op de dansavondjes lang niet onbetuigd lieten. Ook aan het St. Nicolaasfeest, dat aan boord werd gevierd, hebben prinses Astrid en kroonprins Leopold medegedaan. De heer Berkhout die voor St. Nicolaas fungeerde had voor ieder der hooge gasten uit Spanje een fraai geschenk medegebracht. Zelfs had hij het kleine prinsesje dat in het Belgenland was achtergebleven, niet vergeten. De koninklijke gasten reisden in gezelschap van prof. van Straelen en majoor Raquez en madame Raquez. De Lloyd had er voor zorg gedragen, dat de hooge gasten konden be diend worden door vier speciale Javaansche bedienden. Zij droegen een cocarde in de Belgische kleuren. Verder bleef de adjunct- restaurateur steeds in de buurt. In den beginne, zoo zeide de kapitein, wist ik nog niet goed, hoe ik met hen moest om gaan, maar het ijs werd den eersten avond reeds gebroken, toen ik 'ndans je mocht ma ken met prinses Astrid. Vanwege mijn bezig heden moest ik dikwijls boven alleen aan tafel zitten. Het gebeurde dan echter vaak. dat kroonprins Leopold mij even gezelschap kwam houden, dat ik natuurlijk zeer waar deerde. Vanwege den Rijkswaterstaat wordt be richt, dat de Main, de Moezel en de Rijn van Bingen tot Dusseldorf vol drijfijs zijn. In het Generaal Kapittel der Paters As sumptionisten, te Rome gehouden, werd her kozen tot Algemeen Overste de Hoogeerw. Pater Gervasius Quénard en werden geko zen tot 3en en 4en assistent de H. Eerw. Pater Remigius Kokel, Provinciaal der Ne- derlandsch-Belgische Provincie en de H. Eerw. Pater Rumoldus Spinnaal van dezelf de Provincie. kend boekje over „De Moderne Theosophie en de Vrije Katholieke Kerk" „We staan in de V. K. Kerk voor een religieus barba- .risme, dat in de grofste en avontuurlijkste speculaties zijn behagen schept." Daartegen zullen wij niet ophouden te waarschuwen, te meer daar ook de sacramenteele en sa- crificale Liturgie der V.K.K. zal blijken te zijn een pure herleving der occulte, oud- heidensche mysteriënculten. Naar aanleiding van het feit, dat voor eenigen tijd in de kapel der R.K. Kerk- muzlekschool te Utrecht aan een vijftal per sonen door pasoor Th. M. Beukers, voor zitter der Nederlandsche St. Gregorius-Ver- eenlging en van het schoolbestuur, met vol macht van Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop, de kerkelijke zangerswijding is toegediend, schrijft pater dr. Caec. Huigens O. F. M. in het St. Gregorius Blad: Deze kerkelijke zangerswijding dateert uit de eerste eeuwen der Kerk. In het Oosten wordt ze thans nog tegelijk met de andere lagere wijdingen toegediend. Ook in het Westen beschouwde men reeds in de oudste tijden het zangersambt als een soort hiërar chische Orde en bestond er eveneens een aparte zangerswijding. Het Sacramentarium van Paus Gelasius 5de eeuw spreekt er reeds van. En thans nog mag ze ook bij ons door den Bisschop tegelijk met de kleine orden worden toegediend. Het Pontificale zegt uitdrukkelijk: Et si Episcopus Clericos ordinans haec faciat, bene facit. ('En als de Bisschop, wanneer hij clerici wijdt, dit doet, doet hij goedje Met verlof van den Bis schop alzoo mag deze Orde. onder zekere voorwaarden ook aan leden verleend worden De beteekenis ligt hierin, dat het een wer kelijk Sacramentale is, waaraan bijzondere geestelijke voordeelen verbonden zijn. Het kan der Kerkmuziek slechte ten goede ko men, wanneer er mededeeling van gedaan wordt aan hen, die zich daartoe hebben waardig gemaakt. Bepaalde eischen, zooals voor elke wijding dienen ook hier gesteld te worden. De Kerkelijke Overheid acht ze aanwezig bij hen die, na minstens drie ja ren van ernstige studie kerkelijk-muzikaal en liturgisch voldoende beslagen en uitmun tend door godsvrucht en devotie, de beoefe ning der Kerkmuziek als een levenstaak, ais een zending en apostolaat op zich ne men, hun ambt in den geest der H. Kerk als ware kerkelijke bedienaren willen uit oefenen, en dit plechtig hebben beloofd. Een vernietigend oordeel Prof. J. P. Verhaar van het seminarie te Warmond heeft een aantal artikelen gepu bliceerd in het apologetisch tijdschrift ..Het Schild" over de Vrije Katholieke Kerk en komt thans tot de volgende conclusie: Van de christelijke Openbaringsbronnen, van Bijbel en Apostolische Traditie, blijft in de V. K. K. geen stukje christelijkheid, tenzij alleen de uiterlijke vorm, bewaard. Een Biibel zonder inspiratie, zonder eenige bindende autoriteit, overgeleverd aan ieders bandelooze beoordeëling, is geen Hei lige Schrift meer en daardoor volkomen waardeloos. Een Traditie, waarvan de his torische oorsprong verloochend en de in houd verdraaid wordt, is als christelijke documentatie tot een leugen geworden. Een kerkgenootschap, dat een materialis tisch pantheïsme als uitgangspunt neemt, dat van Christus een gereïncarneerde)! Ma- hatma maakt, dat alle christelijke leerstel lingen van verlossing, zonde, genade en bo vennatuurlijk leven vernietigt en van Bijbel en Traditie een caricatuur maakt, is uit zijn aard anti-christelijk en zelfs anti-reli gieus, Ons oordeel is hard, zéér hard. Maar wfj kunnen niet anders oordeelen, waar onze heiligste beginselen met voeten worden ge treden en openlijk belachelijk worden ge maakt. Is het niet intens-treurig om geen sterker uitdrukking te gebruiken dat menschen, die zich hullen in het vrome gewaad der Roomsche Kerk en al haar Ceremoniën, haar Bijbel, haar Traditie naar den uiterlijken vorm overnemen, op on rechtmatige wijze, met zulke heiligschen- nende methoden, datgene wat ons heilig is, durven verminken, schenden en onteeren? Terecht schrijft prof. van Riel in zijn uitste- DE JA VA-SUIKERINDUSTRIE NOG GEENSZINS IN EEN ONBEVREDIGENDE POSITIE Werden tot voor kort de onmiddellijke vooruitzichten den Java-suikerindustrie zeer pessimistisch beoordeeld, thans is men in jreeden kring geneigd zijn meening te her zien zelfs in vakkringen schijnt men thans over 't algemeen voor de toekomst eerder aan hoogere dan aan lagere suikerprijzen tï gelóoven. Zelfs de termijnnoteeringen, welke voor latere leveringen aanmerkelijk hooger luiden, dan de thans geldende prijzen, wijzen daarop. In dit verband is het ook opmerkelijk, dat, toen de V.I.S.P. einde 1928 en begin 1929 reeds afdoeningen had gedaan op basis van f 12.50 voor superieur, de groote en bijzon der goed geïnformeerde firma Slater Eton zich haastte een zeer aanzienlijk kwantum suiker op te koopen op basis vaa f 13 voor superieur. Wat het jaar 1928 aangaat, kan men aan nemen, dat dit voor de Java-suiker-industrie geenszins ongunstig is geweest. Superieure hoofdsuiker heeft gemiddeld opgebracht f 14.18 per quintaal en hoofdsuiker no. 16 en hooger gemiddeld f 13.03 per quintaal. Wanneer men nu weet, dat de goede onder nemingen geen hoogéren all in kostprijs dan f 11 voor superieur en f 9.75 voor hoofd suiker behoeven op te voeren, dan bliiltt, dat deze een zeer redelijke winst hebben kunnen maken. Vooral de financieel zeer sterke onderne mingen, die daarbij een naar verhouding van het kapitaal hooge productie kunnen aan wijzen, verkeeren in nog zeer bevredigende condities. Onderstaand een statistiekje van eenige ondernemingen, welke wat kapitalisatie en productie betreft, een zeer goed figuur maken: Zie onderstaand staatje. Van den oogst 1929 is inmiddels ca. 829.000 tons of ruim 1/4 verkocht op basis van ca. f 13-20 voor superieur. Deze prijs is wel bijna f 1.lager dan die van 1928, doch in verband met den wederom te ver wachten record-oogst (men schat ruim 600.000 tons meer dan in 1928) en den grooten P.O.J,-aanplant, is het zeker niet te voort varend, wanneer men op een kostprijsver laging van f 1 per quintaal rekent. Aldus behoeft men de voor 1929 te verwachten resultaten niet veel lager aan te slaan dan die van 1928. De voordeelen van het P.O.J.-riet voor de Java-suiker-industrie zijn meerledig. Ten eerste is het krachtiger en meer bestand tegen ziekten, waardoor de productie per bouw hooger uitvalt, hetgeen resulteert in een kostprijsverlaging. Doch behalve ten gevolge der hoogere productie, komt de kostprijs van het P.O.J. lager uit, ten gevolge van het feit, dat dit net niet eerst alle mogelijke bibittuinen te doorloopen heeft, alvorens met eenig vertrouwen een behoorlijke opbrengst verwacht kan worden. Zooals men weet, waren de meeste varië teiten tot nog toe aan zeer vele tropische ziekten onderhevig. De jonge generaties van deze variëteiten waren dus ongeschikt om een behoorlijke opbrengst te leveren. De jonge plantjes werden daarom, om te her stellen, naar zoo hoog mogelijk gelegen tui nen overgebracht, de volgende generatie naar een lager gelegen tuin, enz., tot tenslotte een generatie (het zgn. vlaktebibit) op de nor male suikergronden in een proeftuin werd ondergebracht, waarvan dan eindelijk de jonge plantjes werden waardig gekeurd, om voor den molen op te groeien. Nu is het groote voordeel van het P.O.J., dat dit minder proef tuinen te doorloopen heeft, hetgeen uiteraard een zeer aanzienlijke kostenbesparing mede brengt. De bovenstaande minder pessimistische beschouwingen gelden natuurlijk slechts voor de Java-suikerindustrie, welke door haar vervolmaakte en zeer wetenschappelijk ge oriënteerde cultuurtechniek een bijzonder bevoorrechte positie inneemt wij scharen ons dadelijk aan de zijde der minder optimis tisch gestemden, waar 't betreft de beetwor telsuiker, de Cuba- en de Louisiana-suiker mdustrie. IaLdo««i_v»a iO-iO t» 90 ét. SO ct Bil Apotk fn Ongutta Kapi- Reser- Boekw. Productie per f 1000 taal ves ondern. kapitaal in quintalen 1924 Javasche Cult. 5000 7101 1750 154 Sup. Bids. Katibagor 1000 733 750 168 Hoofdsuiker Pagottan 1500 1961 706 132 Superieur Pradjekan 1250 4054 1000 219 hfds. &Husc. Su ker-Cultuur 3000 4086 3598 121 hoofdsuiker Tjoekir 1000 1831 800 145 Superieur Watoetoelis 1200 1609 nihil 238 Superieur j Wonolangan200ogew. 4556 3517 114 Sup. hfds. 1500 pref. 45" 62.9'% 4"% 55% 40% 75% 140'% 20 Dividend 1925 37%% 51-5% 25° 0 30% 30% 60% IT 6% 30% Koers 1926 1927 circa 24% 45% 29-4% 33-7% 20"o 30%,. 15% 25% 20% 30% 50% 70%.. 54% 93% I7%% ooi' 0/ /2 /O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14