1750.- f250.- LEEKEPREEK.EN VAN HULST Spinneivebjes BUREAUX: NASSAUUAAN49 I)IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Wedstrijden afgelast N. V. B. en H. V. B. Ons beursoverzieht wordt op aanvrage gratis toegezonden. Met het groote dok naar Singapore Dood door schuld Woestelingen Het ambtsjubileum van den Burgemeester van Heemstede De fakkeloptocht Voornaamste Nieuws Jubileumtentoonstel ling te Hillegom De „Merauke" heeft van het ruwe weer te lijden Officieele opening van het brandalarmtoestel De vlassers in Zeeuwsch- Vlaanderen Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Het stoffelijk overschot wijlen dr. Willem Royaards Gaat gij naar Indië? Meuhelfransporftmij. De ramp aan Hoek van Holland De ijsbaan heden geopend Morgenavond vuurwerk J. J. YVFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarleit Luchtdienst tusschen Engeland en Britsch Indië Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIE*! 35 ct. p. re8e*„ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEW. TTES, 1 9 regel* M ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij rooruifbe' Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN ,-» tusscbcn den tekst 60 ct. per regel, /r TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17072 Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden 1000(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door TCft bij een ongevalmet lOCfl bij verlies van een hand, <1 TC I wUUUa** verlies van beide armen, heide beenen of beide oogen; I ulls^doodelijkenafloop; IZvüi'een voet of een oog; I I fcVs" tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodel: j k en afloop een voet of een oog; I bij verlies van een f hfl m bij 'n breuk vanf m bij verlies v.eeit duim of wijsvinger; Wil» been of arm: anderen vinger. 273 VONDELHERDENKING Den vorigen keer praatten wij over ver- licht* torens, echte zoowel als figuurlijke, en kwamen er aldus toe, de verhouding van de buitengewone menschen, van de geeste lijke reuzen tegenover de gewone stervelin gen en omgekeerd, aan te geven. De herdenking van den 250sten sterfdag van Nederlands grootsten dichter op Dins dag a.s. biedt gelegenheid om de juistheid onzer beschouwingen aan een der uitste kendste figuren, welke ons volk heeft voort gebracht, te toetsen. Kunstenaars en taal geleerden zullen in de komende dagen onge twijfeld den dichter, den lyricus, den dra maturg, den woordkunstenaar Vondel belich ten. Laten wij hier tot onze leering den mensch Joost van den Vondel eenige oogenblikken voor onzen geest halen. Buiten de levens der heiligen zijn er in de historie maar weinig persoonlijkheden aan te wijzen, die zulk een volle ontplooiing van een model-mensch te zien hebben gegeven als de dichter, wiens sterfdag wij gedenken gaan. In Vondel vinden wij alles, wat wij zoo gaarne in een groot man en groot kunste naar bewonderen en tevens missen wij er wat wij helaas in zoovele grooten van geest ondanks hun talenten moeten afkeuren. In Vondel trekt alles ons aan en stoot niets ons af. Zelfs datgene, wat vele zijner tijd- genooten hinderde, n.l. de scherpte van zijn pen, zijn geeselen en bespotten van tegen standers, is voor ons geen schaduw op zijn karakter. Het blijkt n.l. dat nooit eenig hekellicht of schotschrift van Vondel door haat werd ingegeven; nergens zijn sporen te vinden, dat hij den een of ander met zijn sarcasme achtervolgde; in zijn dichterlijke polemiek schuilt geèn venijn. Ook al haalt hij menigen magistraat en predikant over den hekel op een manier, die ons, in onzen pacifieken tijd, wat schril aandoet; - altijd proeven wij in dien spot den kunstenaar, die in kostelijke geestigheden en rake woord spelingen z(jn overkropt gemoed lucht,.meer" dan dat hij er op uit is, zijn tegenstander te grieven. En bij het klimmen der jaren zien wij die scherpte van zijn pen en dat persoonlijke in zijn strijd ook hoe langer hoe meer afnemen, bewijs van den nobelen on dergrond van het karakter. Hoe 'rifper de ervaring, hoe dieper het inzicht van den dichter wordt, hoe breeder zijn opvatting, hoe algemeener zijn kunst. Uit de talrijke levensbijzonderheden, welke de vernuftige .Vondelkenners met groote liefde hebben uitgevorscht en uit den schat zijner nagelaten werken is de figuur van onzen grooten dichter tot in de kleinste details te teekenen: met weinig groote man nen zijn wij" na twee en een halve eeuw zóó vertrouwd geraakt als met den grooten' Joost. Laten wij voor heden slechts enkele voor name karaktereigenschappen beschouwen en wel zijn gevoel voor recht en zijn getrouw heid aan zijn idealen, samenhangend met zijn grooten eerbied voor de waarheid. Voor een kenner van Vondels werken is het een kleine moeite om u aanstonds tien tallen dichtregels te citeeren, waarin Vondel de leugen aan de kaak stelt, de ongerechtig- geeselt, de onderdrukking van den heid zwakke door den sterkere hekelt, de vrijheid roemt en de overwinning van het recht be jubelt. Maar hij heeft het niet bij woorden gelaten. Onloochenbaar heeft hij bewezen, dat, wat hem uit de keel welde, heel diep bij hem „op 's herten grond" lag. De ge schiedenis van het dichten van Palamedes is daarvoor een der sprekendste argumenten De terdoodveroordeeling door een z. j onbevoegde rechtbank en de executie var. den hoogen, vrljheidlievenden en uiterst be kwamen Raadspensionaris Oldenbarneveldt. man, gevallen om het vasthouden aan zijn' inzichten en sterke overtuiging, dat alles had op het diepvoelende gemoed van onzen dichter grooten indruk gemaakt. Hij zon op een middel, om den in zijn oog rechterlijken moord te wreken door zijn kunst. Maar en hieruit blijkt een andere mooie karakter trek hij was geen dolle doordraver. Hij zag heel goed, aan welk groot gevaar hij zich blootstelde, wanneer hij openlijk party ging kiezen voor Oldenbarneveldt en de rechtbank ging hekelen. Hy peinsde en over woog; een strijd tusschen wyze voorzichtig heid en den sterken drang van den kunste naar om zyn pen in dienst van het recht te stellen. Totdat een vriend de oplossing aan de hand deed: „schrijf een treurspel, waarin het geval van Oldenbarneveldt schuil gaat achter een historischen persoon". En dra was de dichteriyke verbeelding aan het werk en vond de juiste oplossing: de mythologische figuur van Palamedes zou „de vermoorde onnoozelheid'' (onschuld) uitbeelden. En het befaamde stuk werd in één adem geschre ven. Niettemin was het een hachelijk onder nemen, waarvan de dichter zich wel bewust was. Na de verschijning van het werk heeft hij zich dagen lang moeten schuil houden buitenshuis. En in ernst werd er over be raadslaagd, hem naar Den Haag uit 'te leveren en den weg van Oldenbarneveldt té doen opgaan. Met een boete van 300 gulden een vry groote som voor die dagen, ont sprong hy echter den dans. Teekenend is ook, hoeveel hij om der'wille Van zijn recht vaardigheidsgevoel van zyn familie zelfto lijden had. Vluchtend voor het gerecht,- zocht h(j eerst onderdak bij zyn zwager. Maar deze, noch zijn zuster, wenschte hem te her bergen. „zy begrauwden hem over zijn schrijfzucht," zegt zyn geschiedschryver, „en beduidden hem, dat hy al dat schryven en wrijven, dat hem in gevaar bracht, diende te staken en beter op zyn huis en kousenne ring had te passen! Ziedaar één voorbeeld uit vele. Vondel, zelf een man van onkreukbaar karakter, kon geen onrechtvaardigheid dulden. Zoo noodig streed en leed hij voor zyn overtuiging. Dat bewijst ook, wat hij voor de eer van zijn naam deed. Toen zijn zoon, een ondoordacht zakenman, op het punt stond failliet te slaan reisde de grijze dichter, zeventig jaar oud. naar Denemarken, om de schulden te beta len. En toen hy terugkwam, was hij zoo arm dat hij door voorspraak een plaats van amb tenaar in den stadslcmmerd moest bekomen waar hij tien jaar op de panden paste! De grootste Nederlandsche poëet, dichter van alle tijden, had zich door zijn kunst geen onafhankelijk bestaan kunnen verzekeren! Maar het heeriykst heeft Vondel zijn waarheidsliefde getoond in zijn bekeeting tot de Roomsche kerk. Hoeveel heeft hem dat gekost en hoe slecht is hij daarin be grepen! 't Lijkt ongelooflijk, dat zijn leerling en vereerder, Gerard Brandt, zijn geschied schryver, aan wien wij veel wetenswaardigs omtrent onzen grootsten dichter danken, in ernst het praatje opdischt, als zou Vondel na den dood van zijn vrouw „zyn oog hebben geworpen op een welgegoede weduwe van de Roomsche gezindheid en, anders geen kans ziende om haar te behagen, bij zichzelf begon te overleggen, of hij haar met geen goed gemoed in dat stuk zou kunnen vol gen;" terwijl het verder heet, dat eenige priesters ijverig in de weer waren om een man van zulk een vermaai-dheid te winnen, wat te gemakkelijker gelukte „dewijl de poëet zijn" verstand, gedachten en zinnen van jongs aan zoo vlytig aan het rijmen en dichten hadde te kost geleid, dat hij zeer onkundig was in 't stuk van den godsdienst En deze dwaze meeningen kpnden zóó lang Stand hoyden, dat een nu nog levend Von delkenner in het begin dezer eeuw met vrucht een proefschrift kon schrijven om te bewijzen, dat Vondels bekeering geheel en al uit innige overtuiging gegroeid- is. Ziedaar nog- een bewijs voor wat wij den vorigen keei over de slechte waardeering der massa van de hooge, menschelijke torens in ons midden, schreven. Is er ooit oprechter en overtuigder bekeerling geweest dan deze man, die reeds voor zijn overgang, naar uit zijn werken blijkt, door en door Roomsch voelde: die voor zijn nieuw geloof alles over had; die er de vriendschap van door hem hoog vereerde mannen voor in de waag schaal stelde; die heel zijn groote ziel en scherpen geest in diénst stelde van den gesmaden en onderdrukten godsdienst, zoo dat hy in zijn Lucifer en Altaargeheimenis sen een rijkdom en diepte van religieuze kennis ontplooide, als wij slechts in de ge wijde Schriften en bij de Kerkvaders aan-<' treffen? Vondel staat om zijn gezonden vryheidszin, welke niet uit egoïsme of baatzucht, maar uit zuiver rechtsbewustzyn opkwam, als een verlichte toren ift dezen bandeloozen tijd. Hy is een lichtende toorts om zijn onkreuk baarheid en trouw; een plechtanker om zijn hooggehouden van idealen, zijn onverschrok ken streven en zoeken naar de waarheid, ten koste van alles, wat een zwakken mensch dierbaar kan zijn. Daarom is de figuur van Vondel- na 250 jaren nog een kostbaar nationaal bezit. Want helaas is. het waar, wat - een dnder groot schrijver en bekeerling, Chesterton, in een zijner laatste arti kelen schreef: „Gierigheid, hoogmoed en nyd zijn drie van de nieuwe, thans algemeen erkende kardinale deugden. En zy worden niet alleen gepredikt en beoefend als deug den: zij worden zelfs nagebootst en nageaapt als deugden." Wanneer hiermede onze tijd is geteekend. dan kan de herdenking van de hooge, Naar wij vernemen hebben zoowel de Ne- derlan&sche als de Haarlemsche voetbalbon den en de R. K. Voetbalbonden de wed strijden voor morgen afgelast. Huldiging der bemanning ten stadhuize te Rotterdam De directie van L. Smit en Co's interna, tionalen sleepdienst en de bemanning va: de sleepbooten, die het groote Engélscns dok naar S.ngapore hebben gebracht, zijn gisteren ten stadhuize te' Rotterdam ont vangen. By gelegenheid van deze ontvangst sprak de burgemeester van Rotterdam, mr. p, Droogleever Fortuyn een welkomstwoord. De tocht van de acht sieepbooten met het dok van de Engelsche admiraliteit van de Tyne naar Singapore heef t in tectin sche kringen groot opzien gebaard, aldus de burgemeester,, en het gemeentebestuur voelt er behoefte aan, dat feit met u te her denken. Toen gij in Juni de Tyne verliet, wist gij dat gij een groote opdracht te ver vullen hadt. Na de eerste dagen eenige moeilijkheden met het weer te hebben gehad verliep uw reis zonder groote weder waardigheden tot aan het Suezkanaal en de vaart door dat kanaal, waarbij zich bij zondere moeilijkheden voordeden, is vól bracht op een wijze die de grootste bewon. dering afdwingt voor uw beleid, en ook voor dat werk is uw zeemanschap door deskun digen geroemd. De 20 dagen die gij in de Roode Zee heb* moeten ronddobberen obdat een voorzich tig beleid die manoeuvre van u eischte, hebben eveneens uw bekwaamheden doen blyken. Dikwijls wordt zeelieden hulde gébiacht als zij ïër niet meer zijn. Gelukkig zijn aller, „1 _1l-.U!-„l-r troillrv lichtende figuur van Vondel slechts dank baar worden toegejuicht. HOMO SAPIENS Gisteren heeft, de rechtbank te Middel- ubrg veroordeelde een 27-jarigen handels reiziger, die 13 Oct-, j.l. met zyn auto een meisje aanieed, wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand hech tenis en een jaar verbod tot besturen van auto's. Het gerechtshof te Arnhem heeft behan deld de zaak_ tegen G. P., arbeider, 60 jaar en zijn zoon 'G. P., 25 jaar, beiden wonende te Bergharen. Deze verdachten hadden op een avond, nadat zy in een café te Berghaven flink bier hadden gedronken, een zekeren van R., die ten opzichte van hen minder vleiende dingen zou hebben gezegd, ernstig mishan deld. Van R. werd met een yzeren voorwerp geslagen en met een mes eenige malen in rug en scnouders gestoken, waardoor hij wekenlang in levensgevaar heeft verkeerd. De Rechtbank te Tiel had straffen op gelegd resp. van I jaar ën van'G maanden. •Dé' procureur-generaal by het Hof..eischic dezelfde straffen, met aftrek van preventief. die de sleepreis hebben meegemaakt vei% en wel teruggekeerd en het gemeentebe stuur verheugt zich, u thans hier te zien. Het verneugö zich tevens dat L. Smit en Co. een zoo bekwamen staf heelt, d.e werk uitvoert dat door geen enkele andere on derneming in binnen- en buitenland ver richt worat. Nu gij hier zijt, wil ik ook gedenken, wat door u steeds op het gebied "van het ber. gingswerk gepresteerd wordt. Ik wensch van deze gelegenheid gebruik te maken om u te danken voor wat ?iJ steeds doet voor schepen die hulp en ber ging zoeken. Ik breng u hulde voor wat gij steeds doet voor schepen die hulp en berging zoeken. ,Ik breng u hulde voor wat gij hebt ge presteerd by het sleepen van het dok en wensch de firma L. Smit en Co. geluk aat zij met haar staf een dergelijk werk neelt kunnen volvoeren.- t Luid applaus klonk op, toen de burge meester zyn toespraak had beëindigd. Alleen door samenwerking, berustende op strenge tucht en echt menschelijke kame raadschap hebt gij déze taak kunnen vol brengen. Luid applau klonk op, toen de burgemeester zijn taak had beëindigd. De heer P. Leis, een der directeuren van L. Smit en Co., heeft daarna het gemeente bestuur den dank der directie en der be- manninéen overgebracht. Deze ontvangst is voor ons Vleiend, zei hij. De tijd is voorbij, dat in scheepvaartkrin gen hoog wérd neergezien op sleepbootwerk. Wij hebben, gesteund door onze kapiteins en bemanningen, getracht dit wérk op een hooger plan te brengen. Qnze sleepbootkapiteins zullen zich be ter thuis gevoelen op de brug van een schip van 10.000 ton, dan de kapitein van zoo'n schip op de brug van een sleepboot, die sleept in den Atlantischen Ocaan. Er worden zeer hooge eischen gesteld aan de kapiteins der sleepbooten, die hulp verleenen in den Atlantischen Oceaan. Het sleepen van het dok voor Singapore is ook door ons als een grootsche onderne ming beschouwd. Wij wisten evenwel dat allen bereid waren met goeden wil. De belangstelling voor dit werk is bui tengewoon groot geweest. Een vooraan staand Rotterdammer voorspelde spr. in den tijd toen Nobile in het brandpunt der belangstelling stond,, dat het dok voor Sin gapore later evenveel belangstelling zou on* dervinden en die voorspelling is uitge komen. De heer Leis uitte zijn dank jegens de Nederlandsche marine die de kapitems van de sleepbooten te Sabang aan boord van de Evertsen en de De Ruyter ontving en je gens de Nederlandsche kolonie te Singapore en jegens den burgemeester van Maassluis en ten slotte voor de ontvangst te Rotter dam. Het orgel speelde daarna het Wilhelmus. Zooals wij in ons blad van gisteren reed'- mededeelden zal de dag van het 12-jarig ambtsjubileum van den burgemeester van Heemstede op Vrijdag 8 Februari a.s. be sloten worden met een fakkeloptocht, waar aan verschillende corporaties uit de ge meente deel zuicn nemen. Deze fakkelop tocht zal des avond om 8 uur een aanvang nemen De te volgen route is als volgt: Valkenburgerstraat, Heemsteeasehp Dreef Nicclaas Beetstraat, Nicolaas Beetsplem. Wilhelmiuaplcin, Achterweg. Laan van In- sulinde. Bomeostraat, Sumatrastraat, Mo- ienwerfslaan, Cloosterveg, Drieheerenlaan, Hendrik de Keyzerlaan, Dr. Cuyperiaan. postlaan, Raadhuisstraat, Binnenweg. Koe- diepslaan, Bleekersvaartweg, Kerklaan, Heerenweg, Van Merlenlaan. Hier wordt halt gehouden bij het woonhuis van den Burgemeester, waar de muziekverenigingen zich verzamelen om gezamenlijk te spelen het Wilhelmus en een marsch Dan for meert- de stoet zich wederom eh gaat naar 't raadhuis, waar elke muziekvereniging af zonderlijk een nummer ten gehoore zal brengen Daarna gaat de stoet via de Camp- laan naar het Wilhelminaplein, waar zij wordt entbonden. De tentoonstelling zal Dinsdagmiddag na mens den Minister van Binnenlancfsche Za ken en Landbouw, die tot zijn leedwezen verhinderd is,, geopend worden door dënheèr I. G. I. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw te Den Haag. De bemanning heeft het schip weder verlaten Bij de rederij te Rotterdam is bericht ontvangen, dat de toestand van „De Me- rauke" minder gunstig is. Ten gevolge van het stormachtig weer, meest de bemanning en het personeel van de bergingsmaatschappy het schip verlaten en naar Dover terugkeeren. Hoewel de hoop op behoud van t schip nog niet is opgegeven, worden schip en la ding door 't slechte weer en dor deze ndcr- door het slechte weer en door deze nieuwe onderbreking van het bergingswerk, ernstig bedreigd. Gisteravond is de kroon op het werk der organisatie van de Vrijwillige Brandweer ge zet, door het officieel in gebruik stellen van het onlangs gereedgekomen Brand alarmtoestel, hetwelk een plaatsje gevonden neeft in den politiepost te Overveen. Van te voren waren de staf en zoo goed als alle leden van de V. B. in café „Roo sendaal" bij eikaar gekomen, om daar op de gebruikelijke wijze het. heuglijke feit van in bezit komen der alarminrichting te ge denken. Daama begaf de staf zich naar den politiepost waar ook wethouder Laan tevens lid van de commissie voor brand weeraangelegenheden verscheen. Ook het raadslid, de heer A. Cassée, was aanwezig Allereerstnam de heer J. D. Meeuwi. onder-commandant der V. B. het woord. In zyn rede, in hoofdzaak gericht tot den hoofd- commandant, den heer Ir. Bruning. wees spr. er op, dat het materiaal der V. B. dank zij d'e royaliteit' van het gemeentebe stuur. van Bloemendaal. thans schitterend in orde is. Echter met het alarmeeren cier brandweennenschen was het tot dusverre nog niet, wat 't wezen moest. Met het ge reedkomen van het nieuwe alarmsysteem is de mooiste en laatste stap gedaan, voor het perfectionneeren onzer brandweer. Spreker verzocht daarna den hoofdcommandant de beletselen voor het in gebruik nemen van het toestel, te willen verwyderen. De heer Brüning memoreerde de- goede verstandhouding, die er bestaat tusschen den staf en dp leden der V. R. eenerzijds en die tusschen gemeentebestuur en V. B. an derzijds. Spr. gei, het op prijs te stellen, dat de heer Laan bij deze gelegenheid, te genwoordig heeft willen zyn en verzocht hem, dc erkentelijkheid van de V. B. voor de van het gemeentebestuur, ondervonden medewerking te willen aanvaarden. Daarna knipte de heer Bruning het rose kleurig lint, voorzien van de initialen der V. B., en gespannen om het met groen en bloemen versierde toestel, door en ver klaarde het alarmtoestel officieel in gebruik gesteld. Vervolgens werd het toestel be proefd en de werking ervan in orde bevon den. Hiermee was de ingebruikneming een feit geworden. Onder gezelligen kout werd deze gebeurtenis in café Roozendaal nog een poosje nabepleit. R. K. MANDOLINECLUB „SANTA LUCIA" De bemanning der sleepbooten van het Singapore-dok is gisteren ten stadhnize te Rotterdam gehuldigd. Het zilveren jubileum van de Rijksserum- in richting. Vragen van het Eerste-Kamerlid, prof v. Embden aan den minister van Arbeid, Ban- del en Nijverheid over de uitvoering der Opium-Conventie. Tot secretaris van de Nederlandsche Katholiekendagen is benoemd prof. W, Nolet van het groot seminarie te Warmond. Een adres van den bond van Keri. Archi tecten „Architecture et Amicitla" aan den gemeenteraad van Amsterdam inzake dr. bouwing van het Museumplein in de hoofdstad. Geruchten over den aankoop van Fransche bladen door ceit Engelsche trust. De toestand van minder gunstig. maarschalk Fet-h weer Poinearé's rede over den Eizas. Parker Gilbert te Parijs aangekomen. Belangrijke postdiefstal in een Lodensch district. Voor 'n waarde van 30000 pond ster ling verdwenen. Een gift van 10000 pond sterling van de Britsehe mijnwerkersfederatie voor de nood lijdende mijngebieden. Uitbreiding der Australische boschbranden. De Britsehe luchtdienst tusschen Engeland en Britsch-Indië zal op 30 Maart as. ge opend worden. OP SALARIS. Aiwa?" ik zwierf bij 't s.'iigend tij der jaren Bleef liefdevol mijn hart steeus op u staren. F. Rutten. EINDELIJK OPSLAG. En is 't- mij. of de zon nooit scheen Met zulk een gullen gouden schyn, Dan wensch ik: Ach kon iedereen Als .'Ut zóó in-gelukkig zyn! P. den Belg. OP EGOÏST. Een Egoïst is iemand, Die zich bekommert om zich zelf, En vérder om niemand. Ondermeester. Dinsdag 5 Februari geeft „Santa Lucia" een concert in de Gem. Concertzaal. Als solis ten zullen medewerking verleenen de heer en Willem Knikker, viool (links), W. J. Snoeks, bariton (rechts) en Jan Nibbcring, piano (midden). De mandolineciub zelf zai een zestal composities ten gehoore brengen In de vergadering van de R. K. Vereeni-j ging van Vlassers te St. Jansteen was een schrijven ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin betreurd wordt, dat er te St. Jan steen en te Koewacht zoo weinig gevóeld wordt voor mechanisatie van het vlasbedryf. Na een uiteenzetting van den geesteiyken adviseur werd besloten te trachten de regee- ring te overtuigen, dat de tegenwoordige: wijze van werken beter is en mechanisatie in deze streek nog liet op haar plaats is. Waar ultimo Februari de termijn eindigt, waarin door de regeering 5 cent per K.W.U. voor den verbruikten stroom wordt terugbe taald, werd besloten te verzoeken dit' nog voor een jaar te continueeren. Blijkens by het Departement van Defen sie ingekomen bericht, is Hr. Ms. pantser schip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein-luitenrfnt ter zee T. Akkerman. 31 Januari van Palermo vertrokken met bestemming PortMahon. Heden in Amsterdam? Naar wij vernemen, zal het stoffelijk overschot van wijlen dr.«Willem Royaards ieer waarschijnlijk heden te Amsterdam arrive eren. Laat dan verpakken en Uwen inboedel opbergen door de: DEN HAAG Alexanderplein 1A-25 - Tclef. 13052 HAARLEM Maerten van Heeniskerkstraat 25 A Telefoon 15166 Een belooning uitgeloofd voor het vinden van de drie nog vermiste slachtoffers Men meldt ons uit Hoek van Holland: Poor de directie der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen is een premie van 100 uitgeloold, voor het vinden van de drie nog vermiste opvarenden van de „Prins der Nederladen". Vandaag is de ysbaan aan de Kleverlaan tot zonsondergang geopend. Of zij morgen geopend zal zyn, hangt natuurlijk geheel van het weer en van den toestand van net ijs af. Als de koude zoo biyft aanhouden is er echter wel veel kans op, dat men den ge- heelen dag op de baan terecht kan. Om half twee morgenmiddag is er schoon- rijden voor dames en paren en 's avonds half tien wordt er een schitterend vuurwerk afgestoken, natuurlijk ys en weder dienende! Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67. Voorut. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om5.20, overmorgen 0:11 5.22. Opening 30 Maart a.s. t Uit Londen wordt gemeld: Op 30 Maart a.s. zullen de Imperir 1 Air ways den passagiers-, bagage- en lucl .tpa f- dienst openen tusschen Engeland en Britsch-Indië Volgens de dienstregeling, zal de a-stsnd van Engeland naar Karachi in zes dagm worden afgelegd. Eiken c.ag zal vijf en een half uur gevlo gen worden, zoodat de totale afstand van 5000 mijl in 52 uur wordt afgelegd. De vliegtuigen zullen op Zaterdag, des morgens te 5.45 uur (Greenwichtijd) Croydon verlaten en den daarop volgenden Vrydag te 10.30 uur (Greenwichtyd) te Karachi arriveeren. Van Londen tot Bazel zullen g roote. drie-motorige Armstrong-Siddeley passa gierstoestellen gebruikt worden. Van Bazel naar Genua wordt de reis gemaakt gedurende den nacht met een slaapwagen-express. Te Genua staan geheel metalen Jupiter- vliegtuigen gereed, waarmee naar Egypte gevlogen wordt, terwijl de rest van de route naar Cairo en Bagdad dwars over de woestijn en Irak en over de Perzische Golf, naar Indië zal worden afgelegd met drie-motorige Havüland-Jupiter passa giersvliegtuigen. Er zuilen wekelijks twee dienste 1 zijn tusschen Londen en Egypte, die Londen verlaten eiken Zaterdag en Woensdag. De vliegtuigen van Indië naar Engeland, verlaten Karachi eiken Maandag en arri veeren den volgenden Zondag, terwijl de vliegtuigen van Egypte naar Engeland eiken Donderdag en Zondag vertrekken en resp, op Zondag en Woensdag arriveeren,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1