Stadsnieuws FILM-NIEUWS Heringa Wuthrich, Haarlem TOONEEL WIE ZEGT DE AMSTERDAMSCHE Telegraphisch Weerbericht Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 ApexKlop-Veeg-Stofzuigersf 175.- EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Exide-bstterijen - Ook reparaties Agenda 3 Februari Agenda 4 Februari De beste stuurlui staan aan wal Concert „Santa Lucia" N. HOLLANDS- ISOORDERKWARTIER Feestviering op Julianadag Jubileum BURGERLIJKE STAND Onbestelbare stukken LAATSTE NIEUWS Parker Gilbert te Parijs De strijd in Afghanistan Malaria-epidemie in de dessa Sawodjadjar Mij, tot Bevordering der Toonkunst Gevonden voorwerpen en dieren KENNEMER JAGERS TE PAARD Rijwieldiefstal Rerabrandt-Theater CINEMA-PALAGE De oostelijke kraterrand van den Krakatau 14 meter boven water Zij zullen zich nimmer meer met de politiek mogen inlaten Een staking, die na een jaar opgeheven werd Reeds 32 veroordeelingen achter den rug Aangeteekende stukken aan huis Herziening van de inkom stenbelasting in Ned.-Indië Radio-stations voor de scheepvaart Een conflict tusschen de regeering en den Volksraad? Passagierslijst Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Feestavond Bouwvakbond. St. Josephgezelienvereeniging Jansstraat 59. Van 12—2 uur geopend. 8 uur 3de uit voering der Jaarfeesten. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur „An der Schonen Blauen Donau." Gemeentelijke Concertzaal half 3 uur Con cert, te geven door de H. O. V. H. K. B. Tempe'iersstraat 35 Van 2half 7 uur en van 812 uur gantos-Kegelcon- cours Santosfonds. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkingsbu reau 8 uur Bestuur Bouwrakbond. St. Josephsgezejlenvejeenigln^Jansstraat 59. Van 810 uur Clubavond Damclub ,T. en P." Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne- ztraat 8 uur Jubileum-Concert. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassen nen). Rembrandt-Theater Groote Markt —7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. .APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 6.9. Tel. 11596 en de firma Begemann en Sneltjes, Jans straat 27. Tel. 10043. 12 St. VTNCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenman. 22: Woensdag- en Vrij dagavond van .x 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat Woensdagavond van naif 8 tot 8 urn Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van hall 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van nail 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes Deneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij- We weten het wel, het is uiterst moeilijk om een juiste oplossing te vinden van het tram- en autobusvraagstuk. Voor den nieuwe regeling in werking trad, is er veel over geschreven en gepraat, nu de buslijnen er zijn, wordt er nog veel meer over gesproken en het laat zich aan zien, dat het eind van deze blijkbaar moeilijke kwestie nog niet te bekijken is. Onze stadgenooten beginnen zoo lang>- zamerhand de tramwegen te begrijpen; van de overstapjes wordt een druk gebruik ge maakt en het vervoer wordt niet duur ge noemd. Waar echter wel herhaaldelijk klachten over vernomen worden? Dat eeuwige wachten op het Stationsplein. Drie minuten lijken, als het koud la en men haast heeft, wer kelijk een eeuwigheid. Waarom is dat toch noodig? Komt er een tram uit Schoten, dan stopt ze op het Stationsplein om passagiers in- en uit te laten en vertrekt weer. Een nadeel van het overstap-systeem is oo het dubbele wachten. Gaan we bijv. v-ri de Kleverlaan naar de stad, dan moei- we eerst op de Bloe- mendaalsche tram „achten wat soms 7 a 8 minuten r duren op onverklaar bare wijze c j Stationsplein uit stappen en wat op de tram naar Heemstede. Ook .ai. kan op het koude Stationsplein soms heel veel geduid vergen. We vernemen echter, dat het vérvoer per tram flink toeneemt, zoodat de dirctie van de N. Z. H. T. M. wel spoedig meer materiaal op de verschillende trajecten zal laten loopen, waardoor het lange, onge- riefeiijke wachten, heel wat verminderd zal worden. En nu de autobussen. Ze rendeeren niet en dat verwondert geen mensch. Ze rijden ©tn het kwartier, soms ligt e- tusschen twee bussen wel meer dan twintig minuten, wanneer er maar even vertraging is. Niemand zal toch zijn gezondheid opofferen, om meer dan een kwartier in den kouden Noord-Oostenwind te blauwbekken. Dan liever een stapje er op gelegd ofde dichtstbijzijnde tram genomen. Verder zijn de meeste chauffeurs niet tuk op passagiers, want meermalen hebben wy geconstateerd, dat de bestuurder maar door rende, zonder er op te letten, of er soms menschen een paar meter van het parcours verwijderd, zwaaiden. De vaste halten zullen ongetwijfeld meer vertrouwen geven, thans is voor velen het busverkeer nog een doolhof. Vreemdelingen of reizigers, die van het bussen komen, zien wel trams, maar geen bussen Slechts lijn 1 is er een enkele keer, juist als er een trein aankomt. Zou het alvast niet een verbetering zyn, wanneer de 3 buslijnen stopten voor Beynes bij den Jansweg? Gedeeltelijk is dit nu ook het geval, maar wie weet dat? De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer zal hier een mooi werk kunnen ver richten, waarvan ze ongetwijfeld in de toekomst vruchten zal plukken. In de hal van den stations-uitgang desnoods ook Ingang moet een duidelijk bord komen, waarop de namen van straten, lanen, pleinen en grachten onzer stad, met de bus of tram, die er heen voert, aphabetisch zijn aangegeven. Voorbeeld: Een reiziger moet naar de Dreef. Hij zoekt op het bord onder letter D en ziet daar staan Dreef, tramlijn 1 (zie bord boven de stroomdraden). Een ander met naar de Amsterdamsche Poort, zoekt onder A, vindt achter den naam: autobuslijn 3 (zie borden aan den overkant). Een groot bord recht tegenover den in gang van het station, moet dan met een pijl naar links wijzen Op de plaats, waar de bussen stoppen, moet een opvallend haltebord geplaatst worden. Natuurlijk kunnen niet alle strater. op het bord in de stationen voorkomen, maar toch zéér vele. Hoeveel reizigers zouden er thans per bus naar de Amsterdamsche Poort gaan? Waarschijnlijk een enkde, omd.it n:en uit gewoonte met de gele tram cn dan met de Amsterdamsche gaat Maar nu komt er een vreemdeling, die naar de Voorhelmstraat moet,. Hij zoekt onder V, vindt niets en ook de menschen kunnen hem geen inlichtingen geven. Hé, dat is mal. Het beste is maar heelemaal loopen, of eerst met de gele... of een bus... ja, maar, dan is het eigenlijk toch maar het vlugste een flinke wandeling te onder- De beste stuurlui staan aan wal, dat er kennen wij gaarne. Het zou misschien wel doeltreffend zijn j een prijsvraag uit te schrijven: „Hoe zal het j verkeersvraagstuk ln Haarlem worden op gelost?" Misschien staan er heldere geesten onder de bevolking op, die een afdoend plan weten, om iedereen, in welke wijk dan ook, te bevredigen en de exploitanten van de vervoermiddelen een rendabel be drijf te geven. Vreemdelingen-verkeer beschouwe men intusschen als een plan, en niet origineel, maar misschien wel doeltreffend zal blijken. Ons voorstel aan vreemdelingen verkeer be schouwe men intusschen als een plan, dat origineel maar misschien wel doeltreffènd zal blijken. Op Dinsdag 5 Februari geeft de welbekende Haarlemsche R. K. Mandolineclub haar tweede concert in dit seizoen, en zooals ge woonlijk in de Gemeentelijke Concertzaal. Als we het programma voor dien avond door zien, cian worden er al aanstonds hooge ver wachtingen gewekt. De Mandolineclub heeft een ruime plaats gegund aan de solisten, maar dit belet haar taak toch niet dien avond driemaal op te treden, onder de be proefde leiding van den heer Hakkenberg van Gaasbeek, met verschillende composities, die ongetwijfeld weer een goede vertolking zullen vinden. De Haarlemsche muziekliefhebbers zullen het waardeeren, dat zij weer eens in de ge legenheid worden gesteld het mooie vioolspel van Willem Knikker te hooren, hetwelk ons den laatsten tijd maar al te zelden vergund was. Als tweede solist zien we W. J. Snoeks vermeld, de bariton, die zijn opleiding genoot bij Anton Averkamp en Joh. Schoonderbeek, terwijl hij nu profiteert van de bekwame leiding van mevrouw Am. SchuilHol. De heer Snoecks zingt, behalve een aria uit „Elias" van Mendelssohn, drie liederen van Bernard Zweers. De begeleiding der solisten is toe vertrouwd aan den pianist Jan Nibbering, die wél berekend is voor deze taak. We sporen aan, om dit concert bij te wonen, overtuigd, dat men een avond vol bevrediging zal genieten. De Algemeene Kiesvereeniging voor het j Hoogheemraadschap N. Hollands Noorder kwartier (K. Breebaart Dz., voorzitter mr. J. Belonje, secretaris) heeft aan het bestuur van dit Hoogheemraadschap een adres ge zonden. waarin zij wijst op de h.i. onjuiste verdeeling van het grondgebied van het hoogheemraadschap in kiesdistrcten. welke tengevolge heeft, dat de ingelanden niet Juist vertegenwoordigd worden, o.a. doordat de aantallen der stemgerechtigden in de kies districten zeer verschilt en zoodoende aan de eene stem meer waarde wordt toegekend bij de bestuursverkiezing dan aan de andere; zij vraagt een andere indeeiing in kies districten. Naar wij vernemen, bestaan er grootsche plannen, om den Julianadag op 30 April op grootsche wijze te vieren. 0.m. zal dien dag een groote kinderoptocht plaats heb ben, terwijl onderscheidene feestelijkheden in voorbereiding zijn. De voorman H. v. Dam en de chauffeur P. Tjeertes herdachten gisteren het feit, dat zij 25 jaar hadden gewerkt bij den gemeente- reinigingsdienst. Per auto van huis gehaald, werd de jubi larissen in een feestelijk versierd lokaal te midden van de werklieden en ambtenaren hartelijk gecomplimenteerd door den directeur Hij sprak namens het personeel vele goede wenschen uit voor deze arbeiders, wier gedrag en ijver anderen ter voorbeeld kunnen zijn en hij hoopte, dat de saamhoorigheid van het personeel, die op zulke dagen weder blijkt, nog vele jaren mocht blijven bestaan. Ten opzichte van den heer P. Tjeertes, die is afgekeurd wegens lichamelijke ongeschikt* heid, sprak de heer van Driel zijn blijdschap uit, dat B. en W. den datum van eervol ont slag iets hadden versteld, zoodat hij zijn jubileum mocht herdenken. Hem en zyn vrouw werd, gezien den moeilijken weg, die hen verder wachtte, toegewenscht, dat ook boven dien weg straks geschreven mocht worden: „Liefde heelt alles". Aan den heer van Dam werd een zilveren horloge en aan den heer Tjeertes de bekende enveloppe uitgereikt. De jubilarissen werden voorts toegesproken door de heeren Zutjdam en Mentjox, die namens het werklieden-i>ersoneel stoffelijke blijken van waardeering aanboden. Geboren: 31 Januari: d. van C. G. v. Mei. sen—Koelemeijer; z. van C. Bevjn-Draaijer; d. van A. Vasen.Boersma; d. van J. de Vries-v. Putten; d. van- C. C. M. v. Vliet- Overes; d. van L. Kuiper-Heemskerk; z. van J. Vos-v. d. Werff; d. van H. W. Man- naert-Mülders. Overleden: 30 Januari: L. G. Marcus, 76 J., Zijl weg; 31 Januari: H. Siebeling, 58 j„ Tul penstraat; B. Pries.Pries, 64 j., Brouwers straat; J. H. Daam v. Tubergen, 58 J., Boe kenrodestraat. Stadschouwburg Er staat ge schreven't Schouwtooneel Dit stuk is de tooneel-uiting van een der meest sympathieke doordraverijen, die we kennen: het pacifisme. Een reeks tafreelen want dat zijn 't méér dan bedrijven, aan gezien slechts tydopeenvolging van toestan den en reacties, géén organische thema ontwikkeling wordt getoond herinnert ons aan de vaderlandsche geestdrift, die de vol keren bij het begin van den oorlog aangreep, en maakt ons getuige van den gruwzamen tegenslag, die volgde: het sneuvelen of deer lijk verminken van zoons en echtgenooten, en alle leed en moeite, daaruit volgend. Een thema, dat nu de massa-psyche wel pakt; er werd zelfs by een phrase over „menschonteerend bloedvergieten" door een deel van het publiek geklapt. Hoewel ook wy den oorlog verfoeien klapten we niet mee: we wenschen niet af te drijven op dikke woorden, zelfs niet op gevoelens, maar be schouwen tooneel als tooneel. En daarom wijden we het hoofddeel dezer racensie aan het voortreffelijke spel der acht optredenden. Het eerst weer een eere-saluut aan Esther de Boer-van Ryk, volop zichzelf, dus kalm en 'n haartje kantig, maar trouw en diep en waar. De moeder van een soldaat de moeder van een achterblijver óók en een moeder voor de invaliden, de jongens, die zingend naar het front gingen en blind terugkwamen. Dit is de groote kwaliteit van haar spel: zij leeft; zij was de echte moeder, altijd teeder en zorgzaam en opofferend zon der vertoon. Meer behoeven we niet te zeg gen! Juist zoo, in 't mannelijke getransponeerd zonder zielsheldhaftigheid) toonde zich Hein Harms als vader. Hij werd van werfagent een gebroken man. Gebroken in anderen zin werd zijn doch ter, de vrouw van een droevig verminkte: haar liefde, die zoo echt scheen maar afhan kelijk bleek van uiterlijke dingen, sterft als haar man niet knap meer is; erger: haar kracht tot den plicht sterft mee. Menschelijk zooals dan menschen, die niet geestelijk leven, zijn maar jammerlijk. We hebben er al eens op gewezen, hoe Jeanne van Rijn zich dit seizoen een dramatische kracht van beteekenis toonde. Ook in deze rol was zij sterk. Het opzettelijke echter blijft nog voel baar. Veel matter, soms tè mat, was Lize v. d. Poll-Hamakers. Haar rol is moeilijk, maar dieper inleVen achten we toch geen onver vulbare taak. Volgen de drie soldaten en de achter blijver. Jaap van der Poll voorop: overtuigend als hy uit plichtsgevoel dienst neemt, ondanks de smeeking van zijn vrouw en zijn moeder; menigmaal diep ontroerend, soms wat effen als invalide, die ook nog zijn huwelijksgeluk verminkt ziet; gedwongen en onlogisch als hij vredes-apostel wordt, e - zyn vroeger ent housiasme krankzinnigheid noemt. Zijn spel is gaaf, niet altijd even innig als beheerscht. Ziin broer, die lak heeft aan alles behalve aan zichzelf, vond in Co Balfoort een be vredigende personificatie zonder glans. Jacq. Snoek als jong soldaat heel goed, van Carel Rijken 'n sterk komische creatie van dom aansteller, die soldaat wordt maar zorgt, dat hy niet hoeft te vechten; pruik en stem als 't boertje in: „Samen uit"; een stijl, die we dezen acteur kunnen aanbevelen't meest frappante optreden, dat we van hem zagen. In al deze personen worden verschillende oorlogskarakters en oorlogsmisères geteekend maar de verscheidenheid neemt de eenzij digheid niet weg. Alle personen laten zich gaan op hun momenteele gevoelens, óók de voorbeeldige moeder, óók de ernstige vader, óók de jonge echtgenoot, die zich te gelegener tijd p.-ofeten-allures aanmatigt. Er is nie mand, die uit een solide overtuiging gevóelt, redeneert, concludeert. Er is dan ook niemand consequent. Niemand heeft houvast. God geve de wereld den vrede wij bidden 't vuriger dan alle strootjes in den wind karakters samen! En 't menschdom streve naar vrede, met taaien wil! Maar niet langs den altijd wéér kronkelenden weg der gevoe ligheden. Wij betreuren het, dat dit propaganda-stuk in de geesten de verwarring nog grooter wil maken, door een zwaaiende levenslijn en het vervangen van principe door sentiment (ook b.v. inzake huwelijksplichten) als normaal en goed voor te stellen. Wij moeten daarom onze aanbeveling beperken tot hen, die redeneeren en onderschelden kunnen. E. U. der afd. Haarlem van de My. tot Bevorde ring der Toonkunst zal op 17 Ap""Vl a.s. een uitvoering door leerlingen der Muziek school gegeven worden. De jaarlijksche 2de uitvoering in Februari, komt daardoor te vervallen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft van de maand Januari 1929. Binnenlandsche brieven Arbeidsinspectie, het Districthoofd der, Haarlem Arbeidsbeurs, alhier Bosch, mej. C. v.d., HaarlemBonnema, Haarlem N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, Amsterdam Burgemeester en Wet houders van, Zandvoort Barnou, Mr., AerdenhoutDonsela, juffr., Haarlem Ekhart, R., Hoorn Hart, mej. Greta, Amsterdam Houdman, Amsterdam Heyen- ga, J. J., 's-Gravenhage Hoefnagels, 's-Her- togenbosch Henebout, mej. J., Terneuzen Hendriks, J., Haarlem Haarlemmerstraat 95, Amsterdam Jong, Cor de, Haarlem Kuiper, G., Zuidwolde Leydekkers, mevr. Annie, Amsterdam Leeuwin, A., Amster dam Levers Zeep Maatschappij, Vlaar- dingen Linden, W. v.d,, Utrecht Molen kamp, Haarlem Mieke Schuri ik. mej.?,* Oprechte Haarlemsche Courant, Haarlem O. H. C., Haarlem Over, mej. M., Haarlem Pels Ruijcken, L., Zwolle Smit, P., Aals meer Scheaffer, Avaline, den Haag Smits, A., AmsterdamStoutjesdijk, J. M. J., Haarlem Stoutjesdijk, J. M., Haarlem Wensing's Boekhandel, Haarlem IJstra, Fr., Utrecht. Binnenl andsche briefkaarten Andel, J. van, Haarlem Beccari, jongej. Joani, St. Michiels Gestel Bierre, mevr. dr., Bilthoven Boedis, Bennebroek Dam, J. v., Amsterdam Ee, mej. M. van, Haarlem Felse, Elly, Enkhuizen GruysKruseman, mevr., Haarlem Huytker, Velp Hana, G. F., Amsterdam HoogeveenDikkeb.oom mevr. wed., Alkmaar Stuvaljar Deutschen, Velsen Idsinga, van, 's-Gravenhage Kra nenburg, A., Nijmegen Kat, C. G. de, Rotterdam; Maat, jongeh. P. de, Amster dam Romein, mej. A., Amsterdam Laan, mej. M. v.d., den Haag Stheema.i, madame, Heemstede Steenvoorden, mej. A., Ams- sterdam Schaafsma, mevr., Beverwijk Stam, mej. Joh., Amsterdam Molenaar, alhier Wijnstok, mevr., Amsterdam Zwart, mevr. F., Zaandam. Buitenlandsche brieven Aalten, jongedame T. van, Duitschland Berlijn Blink, Mad. M. J. P., Nice Demolder, Mad. E., Brussel Belm, Frl. M., Hannover Dudas Mons, Daniel, Parijs Jones, mr. Cyril, Br. Guiana Marti, prof. dr., BernMarti, prof. dr., Bern Savornin Lohman, jhr. mr. A. F. de, Paris Veer Esq, E. de, Londen. Buitenlandsche briefkaarten Arndt, Emma, DeutschlandDahl, J., Copenhagen Frida Heber, Hannover Kappner, J. H., Deutschland Weiss, Lydia, Essen a/Ruhr. 3 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. PARIJS, 2 Februari Gisteravond kort na zijn aankomst te Parijs verklaarde de agent voor de herstelbetalingen, Parker Gil bert, aan eenige journalisten, dat hij over zyn besprekingen met officieele personen te Washington ten zeerste tevreden was. Hij zelf zal niet. aan de werkzaamheden der commissie van deskundigen deelnemen, aan gezien dit niet tót zijn taak behoort. De deskundigen zullen besluiten zonder hem en zelfs zonder de commissie van herstel in vollen omvang nemen. Hij zal ter beschik king van de deskundigen blijven, teneinde hun alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen, betreffende de uitvoering van het 1 Dawesplan en den financieelen en economi- schen toestand van Duitschland. Parker Gilbert zal slechts deelnemen aan de voor conferentie die op 2 Februari a.s in de Ban- que de France zal plaats vinden. Waar schijnlijk zal hij reeds hedenmiddag een be zoek bij Poincaré brengen, teneinde hen verslag uit te brengen. Hoogste Barometerstand 781.4m .M. te Danzig. Laagste Barometerstand 738.6 m.M. te Isaf.jord.' Verwachting: Meest matige Noord-ocstelijke tot zuidelijken wind, in 't N.O. licht tot half bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst, zwaar bewolkt of betrokken. mogelijk eenige neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. uit de schatkist naar ondernemers zo» vloeien. LONDEN, 2 Februari Engelsche tele grammen uit Pesjawar komen in zooverre met de Russische berichten, omtrent den toestand in Kaboul overeen, dat rij alle van sabotage en plunderingen gewagen. De ge vechten schijnen een ongunstig verloop voor Habib Ullah te hebben Het schijnt, dat Habib Ullah de macht over zijn aanhangers heeft verloren. De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de be volking de hoofdstad uit vrees voor de ko mende gebeurtenissen verlaat. BATAVIA, 1 Febr. (Aneta) In de dessa Sawodjadjar, in het district Brebet, is een malaria-epidemie geconstateerd. In Decem ber kwamen ruim tweehonderd sterfgeval len voor en in de jongste drie weken 180. Het bestuur heeft krachtige maatregelen ter bestrijding van de ziekte genomen. Door leerlingen van de Muziekschool der afd. Haarlem van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, directeur A. de Vogel, word't een voordrachtavond gehou den op Woensdag 6 eFbruari a.s. des avonds te kwart over zeven in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein. Ter herdenking van het 100-jarig bestaan Terug te bekomen bij Vrolik, Assendel- verstraat 50, handschoenenVeldkamp, Oudeweg,woonschip 2054, idemRosen, Tugelastraat 42idemBur. v. Politie, Smedestraat, idem Roos, Schotersingel 121, handbeschermerKennel Fauna jachthond, gebracht door Politie Bloemendaalhond (fox-terrier), gebracht door Strikkers Prins Hendriklaan 1 Kennel Fauna kat (zwart-wit gebracht door Postma Rozenhagenstraat 32 Politie Haarlem, kat (grijs) Kuperus, v. Zeggelenstraat 7, portemonnaie Bur. v. Politie, Smedestraat, rozenkrans Heijneman, Hofdijkplein 16, rijwielbelastingmerk in étui Koops, Javastraat, 64 idem v. Eijken, Floresstraat 61, idem Kistenmaker, Byzanti- umstraat 63, sleutelPielage Zanenlaan 21, vulpen Voogel, Schoteeweg 20, vulpotlood de Wilde, Z. Polderstraat 55, zak voer met kruik en broodzak Aan een door den praeses van het Leldsch Studentencorps H. P. Linthorst Homan onderteekende circulaire, welke onder de Letdsche studenten verspreid is, ontleenen wy het volgende: Ingeval van oproer of onlusten in de groote steden zal er groote kans bestaan, dat ben den uit de laagste volksklassen zich op het platteland begeven om b.v. afgelegen Kuizen en villa's te plunderen of anderszins zich misdadig te gedragen. Teneinde Kennemer- land (Noordzeekanaal, Noordzee, Oude Rijn, Haarlemmermeer) tegen dergelijke gevaren te beschermen, wordt op Initiatief van den commandant der vrijwillige burgerwacht te Amsterdam, met medewerking van vooraan staande heeren een corps „Kennemer Jagers opgericht, bestaande uit vendels, ruiters, wiel rijders en automobilisten. Ondergeteekende bereikte het verzoek van den reserve-luitenant-kolonel der huzaren L. Roelfsema onder de Leidsche studenten pogingen aan te wenden voor eerstgenoemd vendel, te weten de „Kennemer jagers te paard," leden te werven. Bij ó'e politie is aangifte gedaan van dief stal van een heerenrijwiel, dat stond voor perceel van Oosten de Bruynstraat 81. In het theater aan de Groote Markt Is deze week een afwisselend programma te zien. De nieuwsberichten zijn aardig bij; vooral de kiekjes van het ijsvermaak heb ben succes, terwijl de film van Doorn grap pig wordt door de demonstratie van mach. teloosheid der pers.fotografen, die ver- geefsch hebben getracht den verjaardag van ex-keizer Wilhelm tot een belangrijke gebeurtenis voor het publiek te maken. De komiekerigheid van Filmland wordt vertegenwoordigd door de dolle klucht „De mechaniekman," 'n grap, die nu eens niet als los zand uiteenvalt en hartelijk lachen doet. De hoofdfilm heeft een pakkende titel: De roode danseres van Moskou. Ter geruststel ling van degenen, die vreezen, dat het een Russische film zal zijn, waarin op de be-' kende artistieke beklemmende tendentieuze wijze den strijd van een onderdrukt en ver wilderd volk wordt uitgeheeld, kunnen we mededeelen, dat de roode danseres van over den grooten Ocaan komt en dus den gera- nommeerden romantischen vorm heeft, waarmede Hollywood de gunst van het pu- bliek heeft verworven. Dolores del Rio speelt de hoofdrol en heeft wel goede mo menten. Chariess Tavrell doet z'n best, maar kent den Russischen geest niet, het geen wel het geval is met Iwan Linow, dien we 't meest bewonderd hebben om zijn sterk sober spef Het is een sterk bewogen verhaal, dat soms even doet denken aan wat de Russen zélf weten te maken. Het publiek volgt geboeid de avonturen van het boerenmeisje, dat na heel veel we derwaardigheden met den gellexde haars harten, zeer modern, in een vliegmachine naar rustiger oorden vertrekt. Op het tooneel zien we de familie Speen- hoff, waaraan, wegens ziekte, jammer ge noeg Césarine ontbrak. Maar het viertal, met den jubilaris aan het hoofd, wist ons toch aardig «bezig te houden. Mej. Speen- hoff was in haar eenvoudig optreden zeer sympathiek en Koos Jr. vond luiden bijval met het huidelied aan zijn vader. Dit gedeelte van het varieerend program ma was ongetwijfeld het beste. We hebben zelden in een bioscoop 4oo smakelijk hooren lachen als gisteravond. Nurksen, die eigenlijk uit louter tijdverdrijf naar de Cinema togen, zaten zonder eenige conventie te schuddebuiken in hun zetels. De film wordt met één enkel woordje aan gekondigd „Patsy". En de omschrijving is: Een genoeglijk satyrlek blijspel van den mo dernen huiselijken haard, met in de hoofd rol Marion Davies. Deze artiste heeft er slag van het publiek te amuseeren. Waar om Is de film zoo aardig? Omdat ze na tuurlijk is, smakelijk en zonder al te groote sentimenteelen onzin. Marlon Davies Is het echte, speelsche, jonge meisje, zooals we in onze dagelijksche omgeving zoo graag zien, maar helaas al minder en minder aan treffen. Hier geen poeder, geen smachtende blikken uit een paar druipnatte oogen, geen symbolische figuren, die door mooi-gevorm- üe handjes worden voorgedragen, maar een voudige, naïeve handeling vol van origineele geestigheid. Niet in het minst heeft de goed verzorgde tekst van Stokvis, die op d'it ge bied reeds een zekere vermaardheid gaat bezitten tot het komische geheel bijgedra gen. De groote carnevalsfilm „Alles uit Liefde" vermocht ons, ondanks den weidschen titel, niet te boeien. De gekleurde opnamen vol deden wel, doch de handeling was zoo nu en dan bepaald vervelend. Nee, geef ons dan „Patsy" maar met haar kostelijke imi taties. Het wereldnieuws was deze week bijzonder actueel. We kregen o.a. de wanhopige foto grafen by het kasteel Doom te aanschou wen, het vliegtuig dat 3 dagen in de lucht bleef etc. Volgaarne zoud'en we jong en oud willen uünocdigen in den komenden carnavals- tijd eens recht gemeend te gaan lachen, maar haast in elke film zijn scènes aange bracht, die tot reserve dwingen. Ook deze week mag de Cinema slechts bezocht wor den door volwassenen, het eenige nadeel van het bijzonder aardige programma. BATAVIA, 2 Febr. (Aneta) De Kraka tau vertoonde in het afgeloopen etmaal 6235 erupties. De oostelijke Krakatau is thans 14 meter boven den zeespiegel, terwijl de noordelijke rand van den krater zichtbaar wordt. BATAVIA, 1 Februari, Aneta. Het lid van den Volksraad, de heer Aay, die ernstig ongesteld was, is aan de beterende hand, en heeft het voornemen zich op 5 April a.s. met de Tabanan naar Holland te begeven. Volledig hersteld zal hij wellicht naar Indië terugkeeren. Het lid van den Volksraad, de heer Kief, is ook ernstig ziek en zal in Maart naar Holland vertrekken. Naar de Javabode verneemt, luidt het doktersadvies voor beiden, dat zy zich nimmer meer met de politiek mogen inlaten. In de op 30 Januari gehouden vergadering van de stakers der fa. J. W. Mejjerink en Co. te Winterswijk is besloten de staking, die ruim een jaar geduurd heeft, op te heffen. De fabriek heeft, gedurende dat jaar niet stilgestaan, doch andere werkkrachten heb ben den arbeid voortgezet. De stakers hebben zich thans bereid verklaard zonder bepaalde voorwaarden het werk te hervatten. De firma moet zich echter met een uit de stakers gevormde commissie verstaan. Deze commissie heeft om een onderhoud verzocht, ten einde te bespreken op welke wijze en wanneer de arbeid hervat kan wor den. De Rechtbank te Tiel had onlangs zeke ren H. H. S. veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf, wegens diefstal met braak, des nachts, bij een landbouwer. Verdachte zeide niets van de zaak af te weten. Het gestolene kocht hij van een buurman, die echter nog minder van de zaak afwist en dit met nadruk verzekerde. De procureur-generaal meende, dat tegen verdachte H. H. S. het bewijs wel was ge leverd. De opgelegde straf door de Tielsche Rechtbank vond spreker veel te gering, daar verdachte reeds 32 veroordeelingen achter den rug had. Weshalve hy drie jaar gevan genisstraf requireerde. De i verdediger mr. Vos uit Bennekom pleitte vrijspraak of instelling van een nieuw onderzoek. Een proef fe Utrecht By wijze van proef zullen te Utrecht, naar met „U. D." meidt, met ingang van 16 Fe bruari a.s. aangeteekende stukken aan huis worden bezorgd. Brieven met een hoogere waarde dan 1000 zullen echter voorloopig hiervan worden uitgesloten. De aangeteekende stukken zullen in alle briefpostbestellingen worden opgenomen, doch op Zondagen worden zij niet uitge reikt. BATAVIA, 1 Februari (Aneta) Het „Bata- viasch Nieuwsblad" verneemt, dat een herzie ning wordt voorbereid van de inkomstenbelas ting, die ten doel heeft, de laagste inkomens eemgsüiis tegemoet te komen en de progressie te verbeteren. Tevens wordt voorgesteld, de opcenten op de inxomstenDelasung ten getale van 24 te doen vervallen.' Het tarief wordt echter nage noeg evenredig verhoogd, zoodat van een eenigszins belangrijke belastingverlaging voor naiuunyke personen geen sprake is. Binnenkort zullen op twee eilanden in den Atlantischen Oceaan meteorologische radio-stations worden opgericht. Deze stations zullen dan met de schepen, die op zee verkeeren, communicaties onderhouden. In de eerste plaats wordt een radio station geplaatst op het eilandje Bouvet, dat thans na jarenlang een twistappel te zijn geweest tusschen Engeland en Noorwegen aan Noorwegen is toegewezen. Reeds zijn twee radio-installateurs met het benoodigde materiaal naar Bouvet vertrokken. Ook op het eiland Herta (Azoren) zal een radiostation worden opgericht. Aneta seint uit Batavia: Het College van Gedelegeerden uit den Volksraad, behandelde het voorstel van de regeering tot wijziging van de ordonnantie op de vennootschapsbelasting, strekkende tot aitrek van de personeelstantièmes van de winsten bij berekening van de vennoot schapsbelasting. Uitvoerige redevoeringen werden gehouden door de leden Dwidjosewojo, Oetoyo, Soeka- vvati, Djajadiningrat en De Hoog, welke laatste de bezwaren besprak tegen de terug werkende kracht. De heer Dwidjosewojo diende een amen dement in, beoogende de terugwerkende kracht van deze wijziging te niet te doen. Na schorsing, wegens beraad, werd het amendement aangenomen, waarbij de stem van den voorzitter, wegens gelijke stemming, den doorslag gaf in een verhouding van acht tegen negen stemmen. Alle inlandsche leden stemden voor. Na deze amendeering werd de ordonnan tie zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waarbij mr. Fruin (P. E. B.) geacht wenschte te worden tegengestemd te heb ben. Nader seint Aneta ter zake nog: Het „Bat. Nieuwsblad" bespreekt het aan nemen door het College van Gedelegeerden van het amendement-Dwidjosewojo en merkt op, dat acht inlandsche leden van een richting: nationalistisch met den P. E. B. voor het amendement stemden; zeven Nederiandsche leden en één Chineesch lid verklaarden zich tegen, terwijl de voorzitter trouw met „de inlandsche meerderheid" meestemde. Het gebeurde kan voor de regeering een les bevatten, die nog juist op rijd komt. Tegenover het klemmend betoog van den directeur van financiën zijn geen argumen ten gesteld. Voor ,.de inlandsche meerderheid" was het voldoende, dat hier een aanzienlijk bedrag Passagierslijst van het s.s. Insulinde 2 Ja nuari van Batavia naar Rotteram ver trokken. Te Marseille werden ontscheept: dr. C. L. van Doorn, echtg. en kind; heef Hoff man; dr. G. G. Kullmann; H. Agerbeek en 2 kinderen; ir. G. J. Bolloo Jr.; F. H. A. Lietz, echtg en 1 kind; A. J. J. van den "Dorpel; J- H. Ed'elman en echtg.; mej. W. Edelman; J. Erkelens; V. Itzig Heine; fam. prof. dr. B. C. P. Jansen; mej. J. M. Jansen; W. Kleijkamp; L. Koster; A. F. D. Meijers; mevr. P. J. j. Michielsen en 1 kind; mevr. A. M. V. Nash-Puyt; fam. G. A. van Nim- wegen; Th A. W. Ruys; M. Schreuder; H. Steensma; fam. J. Steinebach; mevr. Wed. W. N. Versluis-v. Vanten; J. Ch. Vië tor; fam. J. J. Visser; fam. E. Zur Klein- smiede F J. Arnold; P. J. Barbiers en echtg.; H. von Bargen; J. Blokzijl; J. de Bruin; C. Figder; Th. B. E. Gallé; fam. H. Th. Geurtsen; mej. S. Gosschalk; mej. N. Legel; fam. D. H. Lokhorst; mr. W. van Loon; C. A. V. Philippe; fam. F. van der Plas; F Raadman; mej. A. P. Russen; jhr. H. J. C. de Jonge; E. Leblanc; mej. W. L. C. Schroder; mevr. L. A. J Stronk; Thio Goan Tjoan; mevr. G. v. d. Vegte; mej. v. d. Vegte; J. Veldhuyzen; J. Verfurden; P. H, Zieren; J. P. J. R. H. Zomer; mevr. J. Colerus—da Silva Pereira en kind; E. Pol; A: K. Scheffer; A. Valk; J. F. M. Weijers; H. v. d. Rots; S. Ch. Balderson; M. Gordon en echtg.; mevr. Yampolski en 2 kinderen; m evr G. Mativa; Abdel Khalei Barakat; mej. T. Minorec; Arm. Monghad; fam .J. Legrand; N. Thasker. De reis naar Rotterdam zetten voort: J. H. Christoffels; fam. F A. Kraeger; fam A. Smolders; V. J. Verdonck; mevr. H. A Zimmermann-Aarts; L. J. W. v. Dyk; Ch A Zieck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2