Buitenlandsch Nieuws A' Na de sensationeele inbraak in het filiaal der Diskonto Gesellschaft te Berlijn RADIO-OMROEP Griep! DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Groote onrust bij het beleggend publiek De veiligheid van kluizen Forman werkt frappant De koude in het buitenland mmm 0 '0m mi mê. 4'- GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Een Duitsch stoomschip gezonken LANDBOUW EN VISSCHERIJ R.K. Boeren- en Tuinders- bond Aardappelenvoorraden op 15 Januari 1929 De opzienbarende inbraak in 't filiaal van de „Discontogesellschaft" te Berlijn heeft blijkbaar groote onrust gewekt onder dat deel der bevolking, hetwelk zijn kostbaarhe den enz. in safes in bankinstellingen pleegt te bewaren. Voortdurend, zoo vertelt het „Berl. Tag.", melden cliënten van zulke instellingen zich bij de directies aan om te informeeren naar den 6tand der veiligheid van de kluizen. De waarden, die daar opgeborgen zijn, zijn vaak zeer belangrijk. Zoo vernam het blad van een leider van een depositokas in het Westen van Berlijn, dat hij onder zijn cliënten een han delaar in juweelen telde, die in verschillende safes kostbaarheden tot een waarde van 15 millioen M. heeft liggen. De man bracht Donderdag den chef van de bankinstelling een bezoek en vroeg hem op angstigen toon ot er wellicht eenig gevaar bestond, dat op noemd worden. tot één geheel te maken, dat de mogelijkheid tusschen de mazen door te komen zoo klein mogelijk wordt gemaakt. De mechanische beschermingsinrichtin gen, zoóals sloten, bouten, betonmuren, stalen pantseringen, enz., kunnen op zich nooit een inbraak verhinderen. Hun taak is slechts, de inbrekers op te houden, en hen zoo mogelijk tot langjarigen en levenmakenden arbeid te dwingen. De electrische beschermingsmaat regelen moet eiken aanval bijtijds melden. De bewaking ten slotte heeft tot taak, de mechanische inrichtingen voordurend te con troleeren, bij eventueel alarm dadelijk in te grijpen en te zorgen voor de arrestatie of het verdrijven der ongewenschte bezoekers. Alleen kluizen, die volgens al deze voor schriften omgeven zijn door een aaneenslui tend beveiligingsnet, mogen verzekerd ge- een goeden dag ook in deze kluis zou kun nen worden ingebroken. Natuurlijk ontkende de bankdirecteur dit ten stelligste maar, zoo vraagt het „B. T.", kon hij dat terecht doen? De Duitsche beveiligingstechniek heeft in dit opzicht uitnemend werk geleverd. Komen van tijd tot tijd toch nog opzienbarende in braken voor, dan is dit hieruit te verklaren, dat de verantwoordelijke bankambtenaren voor een ver weg liggend ideaal doch in afwach ting van de vervulling hiervan moesten de Vlamingen streven naar een volledige poli tieke autonomie. Na deze vergadering werd een tocht door de stad gehouden, waaraan naar schatting ongeveer 15000 personen deelgenomen hebben. DE PROPAGANDAFONDSEN Stresemann contra Poincaré Stresemann heeft zieh tegenover de pers uitgelaten over hetgeen Poincaré Vrijdag in de Fransche Kamer heeft gezegd over de Duitsche propagandafondsen. De Fransche premier verklaarde, dat deze fondsen 660 millioen francs (ongeveer 94)j millioen mark) bedroegen. Daar hierdoor de indruk zou worden gewekt, dat deze of een derge lijke som voor, zooals Poincaré het uitdrukte, pangermanistische doeleinden zou worden gebezigd, deelde Stresemann de begrootings- posten mede, die de propaganda betreffen, doch waarin niet alleen uitgaven voor het buitenland zijn inbegrepen. Het totaal dezer posten is ruim 21 'A millioen mark. Zij zijn verdeeld over de rijkskanselarij, de ministe ries van buitenlandsche zaken, binnenland- sche zaken en de bezette gebieden. Alleen de posten op de begrooting van buitenland sche zaken dienen voor de propaganda in het buitenland. Het zijn het geheime fonds van 6 millioen mark, voorts 2,4 millioen mark voor de bevordering van den berichten dienst in het buitenland en 6 millioen mark voor het onderhouden van humanitaire en cultureele betrekkingen in het buitenland. Van deze 6 millioen zijn echter 4millioen bij voorbaat voor onderwijsdoeleinden be stemd en dus nauwelijks als propaganda te beschouwen. Bovendien is dit veel minder dan hetgeen andere landen voor dit doel uit geven. Gezegd kon worden, gaat het blad dan de beveiliging zorgen, zonder daarbij volkomen op de hoogte zijnde deskundigen - te raad- pleken. Zijn bestellen bij een bekende fabriek de noodgie alarmapparaten enz. en gelooven dan alles te hebben gedaan wat noodig is, wanneer zij dan ook nog een bewaker aan stellen. Maar zij houden er geen rekening mede, dat de 3 beveiligingsstelsels nauwkeu rig in elkaar moeten grijpen. En juist de zwakke plaatsen in het beschermingssysteem vormen dan bijna altijd de aanvalspunten voort, dat de kluizen van andere banken beter beveiligd schijnen dan die van het thans zoo bekend geworden filiaal. Een der medewerkers van het blad heeft een bezoek gebracht aan talrijke bankinstellingen en is tot de conclusie gekomen, dat de inbrekers, hadden zij elders hun krachten beproefd, ongetwijfeld op meer hinderpalen gestuit zouden zijn dan in de Kleistrasse, Het zwakke punt van de kluis aldaar was de aanwezig- Het aantal der door griep aangetaste per sonen neemt dagelijks toe Bedenkt daar om, dat voorkomen beter is dan genezen In den regel begint de griep met een flinke neusverkoudheid. Tegen neusverkoudheid bestaat geen beter middel dan Forman. For- man is een klinisch beproefd middel en wordt door diktoren als een, in één woord ideaal voorbe hoedmiddel tegen, en verzachtend middel t - d e n s griep gekwalifi ceerd Verkrijgbaar in alle Apotheken en Dro gisterijen a 45 ct. p. doos vastgeklemd, te redden, maar deze pogingen waren helaas tevergeefsch. Het vrachtschip „Deister" met 1700 ton en was afkomstig uit Bremen. RICKELIN'S BRIEF AAN POINCARé De autonomischc politïek-critiek op Frankrijk held van den luchtkoker, waardoor de dieven voor de misdadigers. dan ook in de kluisruimte zijn gekomen. Zulke luchtkokers, die de bepantsering op een bepaalde plek doorbreken, zijn in de klui zen van de meeste andere Berlijnsehe bank instellingen niet aangebracht. In de „Köln. Z." bespreekt de ingenieur Nelker uit Charlottenburg, beëedigd deskun dige, uitvoerig de vraag of er absoluut veilige kluizen bestaan. Tusschen de technici, die telkens nieuwe vindingen doen op het gebied van beveiliging tegen inbraak, en de misdadigerswereld, die technisch steeds beter onderlegd blijkt te zijn, wordt een voortdurende, scherpe strijd gevoerd. In het eene kamp worden nieuwere afsluitingen enz. uitgevonden, die den indruk wekken, dat nu uiterste veiligheid bereikt is. Maar deze vreugde duurt niet lang, want ook de inbrekers zijn tegenwoordig lieden, die op de hoogte blijven van eiken technischen voor uitgang en zelfs voor een deel door eigen uit vindingen het hunne bijdragen tot het steeds volkomer maken van de techniek. Wat giste ren nog als het nieuwste gold, kan heden reeds verouderd zijn. En ik ken geen srijd, schrijft de heer Nelker, die scherper gevoerd wordt en met taaier energie wordt gesteld, dan deze: de strijd van de techniek tegen de techniek. In de eerste plaats moet vooropgesteld wor den en moeten we beseffen, dat menschën alles kunnen teniet doen, wat menschen hebben gemaakt. Het komt er maar op aan, over hoeveel tijd men beschikt en of men de noodige middelen en werktuigen heeft. Een absolute zekerheid bestaat er daarom niet, slechts een relatieve. Het gaat erom alle beschikbare beveiligingsmaatregelen en be veiligingsmogelijkheden zoodanig als een net Met nadruk wijst de heer Nelker in ver band met de aanwezigheid van een lucht koker in de kluis van het filiaal erop, dat elke opening in kluismuren, hoe gering ook, zelfs die van het doorlaten van electrische geleidingen vermeden moet worden, daar zelfs de geringste opening met behulp van bepaalde instrumenten verwijd kan worden. In den laatsten tijd zijn kort achter elkaar in verschillende steden gevallen voorgekomen, waarbij brandkasten met behulp van dyna miet geopend zijn geworden, en het is aan te nemen, dat deze nieuwe inbraaktechniek spoedig meer zal worden toegepast. Meer dan ooit is het noodig, zoo besluit de heer Nelker zijn betoog, zich aan te passen aan den tijd en gebruik te maken van be trouwbare en geschoolde bewakers, die in- tusschen voortdurend gecontroleerd moeten worden. Aangenomen mag worden, dat men modem uitgeruste inbrekers niet behoeft te vreezen, indien men slechs overvloedig gebruik maakt van de ter beschikking staande bescher mingsmiddelen. BERLJN, 3 Febr. (V.D.) De buit van de inbrekers in het filiaal van de Disconto- Gesellschaft schijnt grooter te zijn dan men tot nu toe aangenomen heeft. Het schijnt, dat een waarde van meerdere millioenen buit is gemaakt. Naar de „Montag" bericht, be vonden zich in een der safes handschriften van Richard Wagner van de opera „Tristan en Isolde" in een andere safe, dat aan een aristocratische dame behoorde, bevond zich een sieraad, dat de eigenaresse ten geschenke had gekregen van den sultan van Zanzibar. In Duitschland BERLIJN, 3 Febr. Naar het schijnt heeft de koude haar grootste Intensiteit ach ter den rug, zoodat men thans een langzaam verminderen van de kou kan verwachten. In den nacht van Zaterdag op Zondag vroor het in de binnenstad van Berlijn 20 graden, terwijl de buitenwijken 23 graden koude hadden te verduren. In de middaguren van Zondag steeg de temperatuur echter, totdat in den avond het nog „slechts" 12 graden vroor. De grootste koude schijnt dus voorbij. RATIBOR, 4 Febr. Zondag is in de provincie Ober-Schlezien een temperatuur geregistreerd van 30 graden onder nul. In de hooger gelegen deelen van het Zuidelijk district Ratibor werden temperaturen tot 34 graden onder nul genoteerd. In Oostenrijk WEENEN, 3 Febr. De verschillende hier binnengekomen berichten melden een sterke, voortdurende vorst. Als laagste temperatuur werd in Oostenrijk, in Tamsweg, Salzburg en Zwettl, 30 graden onder nul geconsta teerd. Ook in Weenen daalt de temperatuur sinds Vrijdag. Zondagmorgen werd in de binnenstad een temperatuur genoteerd van 20 graden onder nul en in de voorsteden van 22 graden onder nul. In den loop van den dag werden de temperaturen slechts weinig hooger. Er worden in de laatste wieken -leeds meer menschen verkouden. In Italië MILAAN, 3 Febr. Uit Triest en Fiume wordt een nieuwe koudegolf gemeld. In bejde steden werden Zaterdagavond temperaturen genoteerd van 10 graden onder nul. De daar heerschende Noordoostenwind wordt de koudste genoemd van dezen winter. Toch hoopt men, dat de koude niet lang meer zal duren. In Triëst werd een arbeider door den storm in zee geslagen, waar hij verdronk. De storm heeft een buitengewone snelheid bereikt. In de nabijheid van Fadris, een uur afstand van Triëst, is een wolf neergescho ten. In Gradiska noteerde men 13 graden koude. De Isonze is gedeeltelijk dichtgevro ren. In Pola is een man doodgevroren. In Venetië zijn de lagunes gedeeltelijk dichtge vroren. De moerasstreek heeft een ijslaag van 30 c.M. In Udine wijst de thermometer 17 graden onder nul. Naar uit Rome gemeld wordt, neemt de koude ook in Zuid- en Midden-Italië gesta dig toe. In Napels vriest het 7 graden. Op den Vesuvius is veel sneeuy gevallen. De vele fonteinen van Rome hebben groote ijs kegels, die ook in de middagzon niet smolten. Ten gevolge van de kou zijn op vele plaatsen de waterleidingen gebarsten. In Roemenië BOEKAREST, 3 Febr. In geheel Roe menië is het in de laatste drie dagen bui tengewoon koud geweest. Gisteren zijn in eenige streken temperaturen van 30 graden onder nul genoteerd. Het lot van een auto bus, die met haar passagiers van Konstanza naar Tulcee onderweg was, is onbekend, daar de autobus reeds geruimen tijd over tijd te. In Jassjr zijn drie boeren doodgevro ren gevonden, DE HULDIGING VAN DR. BORMS TE ANTWERPEN ANTWERPEN, 3 Februari. (V.D.) Heden morgen en -middag had de grootste huldi ging plaats te Antwerpen van den bekenden onlangs uit de gevangenis ontslagen Vlaam- schen activist Dr. Borms. Dr. Borms stond op het balcon van het Bondslokaal „Malper- tius", terwijl een enthousiaste menigte, be staande uit duizenden Vlamingen, dr. Borms huldigde. De laatste, die zeer veel bloemstuk ken ontving, sprak de demonstreerenden niet toe. De stoet, die vervolgens „Malpertius" passeerde, was zeer lang. Vele honderden vaandels en banieren werden meegedragen, terwijl zeer veel muziekcorpen op verschil lende plaatsen in den optocht geplaatst liede ren ten gehoore brachten. Het voorbijtrekken duurde 33 minuten. Briand en Stresemann Men weet volgens Stresemann te Berlijn niet, waarop Poincaré zijn berekeningen grondt en hij achtte het wenschelijk als' Poincaré daarover nog uitsluitsel zou willen geven. Daar te vreezen is, dat dé opgaven van Poincaré bij de besprekingen van den Volkenbond in Maart over de minderheden- kwestie een rol zullen spelen, achtte Strese mann het noodzakelijk dadelijk klaarheid te geven. DR. BORMS HET KELLOGGPACT IN DEN RIJKSDAG In den Rijksdag heeft Dr. Stresemann het woord gevoerd over het Kelloggpact. De minister wees er op, dat de rijksregee- ring niet geaarzeld had het besluit te nemen om als eerste der regeeringen het Ameri- kaansche voorstel onvoorwaardelijk goed te keuren. Zij had daarbij de overtuiging ,dat dit pact niet alleen niet in strijd was met de reeds bestaande overeenkomsten (Volken bondspact en dat van Locarno), maar veel eer de grondslagen van die verdragen kon versterken. Duitschland heeft ook verder door zijn houding de ontwikkeling van het voorstel bevorderd, welke leidde tot de plech tige onderteekening op 27 Aug. '28. De ten deele moeilijke en ingewikkelde besprekingen zijn ten slotte slechts een bewijs, dat de er bij betrokken regeeringen het Amerikaansche voorstel niet slechts als een gebaar en betoo ging beschouwen, maar als een gewichtige bindende daad. Aan de beteekenis van het pact is niet beter uitdrukking te geven dan door de woor den van den Franschen minister van buiten landsche zaken bij de onderteekening (geroep van de communisten: huichelarij). Hoe kan hier van huichelarij gesproken worden, daar juist de Sovjetunie alle krachten inspant om de ratificatie van het pact te bespoedigen. (Applaus bij de meerderheid). Wij Duit- schers hebben geen aanleiding de beteekenis van het pact ongunstiger te beoordeelen dan de Fransche minister het gedaan heeft. Minister Stresemann eindigde met den wensch uit te spreken, dat het pact er toe moge bijdragen de tegenstellingen tusschen de volken op vredelievende wijze weg te ne men en dat het de inleiding moge worden tot een nieuw tijdperk. Graaf Reventlow (nationaal-soc.) noemde het pact een groote bedriegerij van de vol ken. Van communistische zijde werd o.a. be toogd dat wanneer Sovjet-Rusland dit in- houdlooze verdrag teekent, dit een eerlijke daad van oprechte vredespolitiek is, maar de onderteekening door imperialistische mo gendheden is een afschuwelijke comedie van volksbedrog. ROTSMASSA NEERGESTORT FREIBURG, 2 Febr. In den afgeloopen In een telegram is deze week melding ge maakt van den brief, dien dr. Ricklin, een der autonomische leiders in den Elzas, aan Poincaré heeft geschreven, die in de Kamer Ricklin's politiek verleden besproken had. Zooals men weet, is dr. Ricklin oud-lid van den Duitschen Rijksdag, en werd eenige maanden geleden zijn verkiezing tot lid der Fransche Kamer in verband met zijg ver oordeeling in het autonomistenproces te Col- mar ongeldig verklaard. Dr. Ricklin zegt eenige harde woorden tot den minister-president. Hij betoogde, dat na den oorlog van 1870 Elzas-Lotharingen het losgeld was, waarmede de vrede voor de rest van Frankrijk werd gekocht. „Dit Frankrijk", zegt hij, „heeft ons te Bordeaux opgeofferd, ondanks het protest onzer vertegenwoordigers en ons aan ons lot overgelaten. Hoe kan Frankrijk, dat krachtens het vredesverdrag van Frankfort zich niet langer met de El- zassers en Lotharingers zou bezighouden, thans eischen dat Elzas-Lotharingen te eeuwigen dage de houding eener treurende weduwe zou blijven aannemen." „De economische en speciaal de politieke noodzakelijkheden hebben zich bij ons doen gevoelen," aldus vervolgt Ricklin. „De Elzas- Lotharingers hebben dan ook zelf de verde diging hunner belangen ter hand genomen, en Frankrijk Zal wel gedwongen- zijn, wan neer het de dingen wil zien en beoordeelen zooals ze in werkelijkheid zijn om te erken nen dat onze strijd niet vruchteloos is ge weest. Want behalve de economische vlucht, die Elzas-Lotharingen onder Duitsch bewind heeft genomen, heeft het zich een grond wettelijk statuut weten te veroveren, hetwelk het binnen het kader van het Duitsche rijk en politieke vrijheid en onafhankelijkheid verzekerde, welke verre staat van de onwaar dige slavernij, waarin wij, naar men beweert, zouden hebben geleefd". Na te hebben verklaard, dat Elzas-Lotha ringen vast besloten is het lot van Frankrijk te deelen en dat het een onafscheidelijk deel der Fransche republiek vormt, herinnert Ricklin aan de verklaring, in November 1918 ter gelegenheid van Elzas-Lotharingens toe treden tot het Fransche staatsverband afge legd, n.I. dat Elzas-Lotharingen in den schoot van Frankrijk terugkeert met de ver zekering dat zijn moedertaal, zijn religieuze instellingen, zijn bestuurlijke persoonlijkheid en zijn economische' belangen gewaarborgd zijn. En hij besluit: „Dit zijn juist de voor naamste eischen van de autonomische be weging en gij (Poincaré) durft van mü, die mijn leven in dienst van Elzas-Lotharingen heb gesteld, verlangen dat ik mij onver schillig zou toonen tegenover de politieke beweging, die op hun verwezenlijking is ge richt en die bezig is den strijd te voeren tegen de assimilatie-téndenzen, welke de uitroeiing beoogen van alles wat ons het dierbaarst en heiligst is? Dit offer, mijnheer de minister-president, zal ik niet brengen, en ik zal de Elzasser vlag niet ontrouw worden." TROTZKY IN TURKIJE BERLIJN, 2 Februari V. D. Volgens een bericht uit Moskou, heeft Moestafa Kemal Pasja aan de sovjetregeering medegedeeld, dat Turkije het verblijf van Trotzky slechts kan toestaan, als hij te Angora in de Russische ambasade ver blijf houdt en wanneer hij uitgaat, verge zeld wordt door vertegenwoordigers der ambasade en politiebeambten. AARDBEVING IN AZIATISCH RUSLAND In Midden-Azië is een aardbeving waar genomen, waarvan het centrum in Tadsji- kistan (een van de drie gebieden, die Oez bekistan vormen, een der zeven republieken van de Sovjet-unie) lag; de aardbeving duur de daar twee minuten. In de steden Tasjkent, Kokand en Samarkand, waar de aardbeving veel minder hevig was en slechts 20 secon den duurde, scheurden vele gebouwen. In Tadsjikistan werden verscheidene dorpen verwoest. Te Hamburg werd een zeer hevige aard beving geregistreerd, waarvan de haard on geveer 4800 K.M. oostelijk van Hamburg lag (blijkbaar is dit de aardbeving geweest, waar van het bericht uit Moskou melding maakt). Even na middernacht werd een tweede min der sterke aardbeving geregistreerd op 5000 a 6000 K.M. afstands. De beide aardbevingen zijn blijkens een telegram uit Brussel ook door het observa torium van Ukkel geregistreerd. De haard van de tweede lag vermoedelijk in het gebied van den Atlantischen Oceaan (N.-O. Bra zilië) DINSDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M 12.152.00 Conceerrt door het A.V.R.O-Tno 2.002.30 Kookpraatje 2.30 3.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Knipies 4 co 5.00 Aansi van het cabaret „La Gaité" Amsterdam. Dansmuziek 5.006.00 Microfoondebutanten. M. Polak, violiste. D. de Muinck, zang, L. J. Brauns, pianiste 6.007.15 Concert door het A.V.R.O-Trio 7*i5~7.45 Engelsche les 8.30 ConcertHélène Cals, sopraan. Ver sterkte Omroep, ork est o. I. v. Nico Treep. Nationaal Muziekprogramm a 9.3010.00 Dr. H. C. Diferee Vondel 10.00 Persber. 10.10 Populair concert 11.0011.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M 12.301.30 Concert door he t K. R. O.-Trio 5.306.30 Gramo foonmuziek. K. R. O. 6.307.00 Duitsche les 7.00 7.30 cn 7.308.00 Cursus Kerklatijn. DAVENTRY, 1562 M 10.35 Kerkdienst— 11.05 Kook praatje 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. M. Moone/Kwartet 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen 3.50 Muziek 3.55 Fransche les 4.20 Orkestconcert 4.35 Voor de scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Ki nderuurtje 6.20 Gedichten voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pianpmuziek van Debussy 7.20 Debat 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Concert. De militaire kapel en W. A. iello, sopraan.. L. Gowings, tenor 9.20 Nieuwsb. 9*35 Muziekles 9.55 Nieuwsb. 10.00 Concert. I. Menges, viool.. D. Smith, bariton 10.5012.20 Dansmuziek. PARUS „RADIO-PARIS," 1750 M 12.50—2.10 Or kestconcert 4.055.05 Orkestconcert 7.057.50 Gramofoonmuzie k 8.20 Liter, causerie 8.5011.10 „Hans, de fluitspeler," Ganne. LANGENB ERG, 462 M 9.3510.30 Gramofoonmuziek 11.3012.10 Gramofoonmuziek 12.25*»50 Orkest- concertj 5.055.50 Mozartconcert (piano, sopraan) 7.20 Concert. Sted. Orkest van Essen. G. Kulenkampff, viool. ZEESEN, 1649 M 11.203.50 Lezigen 3.504.50.* Orkestconcert 4.507.20 Lezingen. HAMBURG, 395 M 10.2011.20 Gramofoonmuziek 3.35 Opera-aria's, 5.35 Dansmuziek 7.15 Guarne- ri Kwartet 9.05 Vastenavond in Hanover. Orkest en solisten 10.2011.35 Ouderwetsche dansmuziek 11.50 Nachtelijke serenade. BRUSSEL, 511 M 5.20 Orkestconcert 6.50 Triocon cert 8.35 Orkestconcert Mme Darnev, zang 10.35 Sluiten. GRIEKSCHE OORLOGSSCHULD AAN DE V. S. De Amerikaansche Senaatscommissie voor de financiën heeft het door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp goedgekeurd betreffende de fundeering in 62 jaar tijds der Grleksche oorlogsschuld van 18. 125.000 dollar. Volgens deze regeling ver strekken de V. S. een nieuwe leening groot 18.125.000 dollar. Volgens deze regeling ver ten overeenkomst. DE BOSPORUS DICHTGEVROREN LONDEN, 3 Febr. De ingang van den Bosporus is volgens berichten uit Konstan- tinopel op verscheidene plaatsen dichtgevro ren. Sedert 25 jaar is een dergelijk verschijn sel niet opgetreden. Een Fransche dankbetuiging De Fransche minister van oorlog Painlevé heeft den Duitschen rijkskanselier een tele gram gezonden, zoo wordt uit Parijs gemeld, waarin hij zijn dank betuigt voor de zoo vol toewijding verleende hulp der brandweer te Mainz bij het blusschen van een brand, die dezer dagen in de benzine-opslagplaats van 't automobielpark van het Fransche Rijnleger te Mainz heeft gewoed, en zijn deelneming met den dood van een brandweerman, die daarbij als offer van zijn plichtsbetrachting is gevallen. Ten slotte spreekt hij de hoop uit, dat de bij den brand gewonde spuitgasten spoedig zullen herstellen. DE ZIEKTE VAN FOCH Nieuwe aanval van longcongestie Het bulletin omtrent den toestand van maarschalk Foch meldt, dat een nieuwe haard van longcongestie is opgetreden, die Zondagmorgen in hevigheid afnam. De nacht was rustig. PARKER GILBERT ONGESTELD Parker eerst in terug. Gilbert heeft griep en keert den loop dezer week naar Berlijn KERK PLOTSELING INGESTORT PARIJS, 3 Febr. (V.D.) Volgens een bericht uit Toulouse is in den afgeloopen nacht in Maslace, in de Pyreneeën, plotseling de kerk onder vreeselijk gekraak ingestort, zonder dat deze eenige teekenen van verval of be schadiging had getoond. De kerk was bekend door haar buitengewonen rijkdom aan goud smeedwerk en andere kostbare voorwerpen, die nog uit de Middeleeuwen stamden. HET BIJGELOOF VINDT WEER VOEDSEL BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) Naar de „Berli ner Zeitung" uit Londen verneemt, is de nacht is een rotsmassa van ongeveer 2000 weduwe van den ontdekker van het graf van kubieke meter losgeraakt en neergestort, Toet-Ank-Amen, Elizabeth Carnavon, aan een waardoor devoorgevel van een huis werd insectenbeet overleden. Deze doodsoorzaak, meegesleurd. De bewoners van het huis gevoegd bij de gelijksoortige van haar man, Het Geen aanslag op den Nuntius bericht uit Madrid dat de Pauselijke Nuntius het slachtoffer van een aanslag zou zijn geweest, wordt tegengesproken. De Nuntius was toevallig getuige van een arrestatie, gepaard gaande met het lossen van schoten, van een verdacht man in een der koninklijke domeinen. Zoo 'Scnijnt het bericht in de wereld te zijn gekomen. Een fiere vrouw Nu dezer dagen hier te lande een „Miss Hol land" is gekozen, die volgens bevoegde man nen het mooiste Nederlandsche meisje zou zijn interesseert het ons natuurlijk te weten hoe het anderen erkenden schoonheden ver gaat. Zoo lezen wij dat Mile. Simone Gabard, de „Koningin van Parijs" (niet te verwarren met „Miss France"), zich voor het gerecht heeft moeten verantwoorden wegens contractbreuk Het is n.I. de gewoonte dat de schoonheidsko hinginnen van Parijs behalve de officieele functies, die zij hebben te vervullen, ook een contract sluiten met een of andere music hall om zich aan den volke te vertoonen. Mile. Gabard had tegen een hoog salaris zulk een contract met de Folies-Bergrère af gesloten, doch toen zij het costuum zag, waar in zij moest verschijnen, weigerde zij op te treden. Zij verklaart dat haar verkiezing tot schoonheidskoningin niet medebrengt dat zij haar waardigheid en fatsoen prijs moet geven. De directeur van de misuc-hall eischt 8000 francs schadevergoeding doch „S. M. la Reine de Paris" heeft behalve het Comité des Fètes, onder welker bescherming zij staat, de openbare meening op haar hand. De Griep Wij hebben reeds gemeld, dat in Engeland de griepepidemie zich uitbreidt. Wij vinden vermeld, dat te Portsmouth 96 onderwijzers en zesduizend kinderen der lagere scholen met de ziekte te bed liggen en dat drieduizend kinde ren worden thuisgehouden uit vrees dat zij be smet worden. Sobriëtas werd de medewerking verzocht van den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond aan het voeren eener actie voor vrijwillige onthouding gedurende de Vasten van alcoholische dranken. Het Bestuur be sloot aan deze actie deel te nemen door in een oproep in de Katholieke bondsbladen de leden onzer organisatie tot onthouding gedurende de Vasten aan te sporen. R.K. Lagere Land- en Tuinbouwscholen in 1929. Mededeeling werd gedaan van het tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht verzoek om in 1929 de volgende plaatsen in aanmerking te doen komen voor vestiging eener R.K. Lagere Land- of Tuinbouwschool; gebied A. B. T. B. Steggerda (landbouw); gebied L. T. B.: Grootebroek, tuinbouw; gebied L. L. T. B.; Gulpen (landbouw); gebied N. C. B.: Eersel en Oss (belde landbouw). Regeling Tentoonstellingswezen. Mededee- lingen werden gedaan omtrent de hoofd lijnen voor een betere regeling van het landbouw-tentoonstellingswezen, waartoe een op 21 November aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge houden vergadering was gekomen. Het Be stuur kon zich met deze hoofdlijnen in het algemeen zeer wel vereenigen. Voorontwerp Landbouw-uitvoerwet. Het Bestuur nam met de grootste belangsteling kennis van een door den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw als ver trouwelijk stuk ter fine van advies toege zonden voor-ontwerp Landbouw-uitvoerwet. Besloten, werd dit voor-ontwerp te deen onderzoeken door een speciale Commissie. waren door het scheuren der muren tijdig gewaarschuwd en konden zich in veiligheid stellen, met uitzondering van een 50-jarige vrouw. Haar lijk ligt onder de puinhoopen en kon nog niet geborgen worden. Tot hedenmiddag drie uur hadden er geen incidenten plaats gevonden. ANTWERPEN, 3 Febr. (V.D.) Betreffende de huldiging van dr. Borms te Antwerpen kunnen we nog het volgende melden: In den morgen werd ln het Rubenspaleis een groote vergadering gehouden waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Op het podium hadden plaats genomen dr. Borms met zijn vrouw en 50 activisten, die indertijd in België veroordeeld waren en naar Holland gevlucht waren. Zij waren heden voor het eerst weer op Vlaamschen grond. Toen Borms verscheen, werd hem een minutenlange ovatie gebracht, terwijl hij onder bloemen als het ware bedolven werd. Borms omarmde ver volgens de Vlaamsche, Nedei'landscne en Zuid-Afrikaansche vlaggen. Na de openings rede van den voorzitter van de Activistenbe weging, hield Borms een vrij lange toespraak, waarin hij o.a. zeide: „Ik heb samengewerkt met de bezettingsmacht, doch niets gedaan, wat ten gunste van deze macht zou kunnen worden uitgelegd. De activistische beweging moest alleen de aangeboden historische gele genheid ter bevrijding van Vlaanderen be nutten." Verder zeide hij nog, dat het pro gram der activistische beweging bestond in het nastreven van een politieke autonomie binnen Groot Nederland. Dit is evenwel nog De bemanning verloren? LONDEN, 3 Febr. (V.D.) Uit Lissabon wordt gemeld, dat het Duitsche vrachtstoom schip „Deister" in de nabijheid van Oporto op een rots is geloopen en gezonken. Om trent het lot van de bemanning is nog niets bekend. DE GEHEELE BEMANNING VAN DE „DEISTER" VERDRONKEN LONDEN, 3 Febr. (V.D.) Uit Lissabon wordt nog nader gemeld, dat de bemanning van het bij Oporto op een rots geloopen Duitsche vrachtschip „De ster" nog voor zij van de reddingbooten gebruik had kunnen maken, door et* golf van het dek is gespoeld en verdronken. Zij bestond uit 22 koppen, n.I. 21 Duitsehers en een Portugeesch offi cier. De reddingboot van Oporto heeft nog pogingen in het werk gesteld, Om tenminste vier man, die zich aan een mast hadden herinnert aan de bedreiging tegen allen, die aan het graf van den Pharao de schennende hand zouden slaan. SMOKKELSCHIP GESTRAND Brand aan boord Een groot schip voor het smokkelen van spiritus gebezigd, dat vroeger onder den naam „Skagerak" bekend was en thans waarschijnlijk „Smichow" heet, is bij Lar- vik aan den grond geraakt. Toen de douane-ambtenaren aan boord kwamen, had de bemanning het schip reeds verlaten. Er was brand in de machinekamer en in het ruim, doch het gelukte den brand te blusschen. Men neemt aan, dat de lading spiritus 20,000 L. bedraagt. DE VERIJDELDE OPSTAND IN SPANJE Zes officieren, die als gevolg der jongste gebeurtenissen waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. De andere gevangenen, die cellulair wa ren gezet, worden als politieke gevange nen behandeld. De burgerlijke gouverneur is door den minister van binnenlandsche zaken naar Madrid ontboden en derwaarts vertrok ken. Aan het kort verslag uit de R.K. Boe renstand van 31 Jan., van de vergadering van het bestuur van den R.K. Nederland schen Boeren- en Tuindersbond, gehouden te Utrecht is het volgende ontleend: Aanwezig waren de heeren J. Th. Ver heggen, voorzitter; rector J. P. J. Kok, len'bei^Ue oppervlakte gelegen is. Bij "de Een orfHerzoek vanwege de directie van den landbouw Vanwege het Ministerie van Binnenland sche Zaken en Landbouw, directie van den Landbouw, wordt geschreven: Sedert eenige jaren worden zoowel in Duitschland als in Engeland vanwege de Regeering in den winter onderzoekingen in gesteld omtrent de aardappelvoorraden op enkele tijdstippen gedurende de bewaar periode, zulks om den belanghebbenden betrouwbare gegevens te verschaffen om trent de factoren, die de prijzen beheer- schen. Aangezien het hier een artikel be treft, waarvan de prijzen o.m. beïnvloed worden, door de productie in geheel West- Europa werd het wenschelijk geacht derge lijke inventarisaties ook ln ons land te doen houden. Ten einde de beschikking over zoo danige gegevens te verkrijgen is door de Directie van den Landbouw, na overleg te hebben gepleegd met de organisaties van landbouwers en aardappelhandelaren, een onderzoek ingesteld naar de omstreeks 15 Januari bij de verbouwers aanwezige aard appelvoorraden. Daartoe werden aan de ge-' meenten, welke geacht kunnen worden te zijn gelegen in een gebied, waar aanmerke lijk meer aardappelen worden verbouwd dan voor de consumptie daar noodig zijn, opgaven gevraagd van de genoemde voor raden met inbegrip van de hoeveelheden voor gebruik in het eigen bedrijf en voor eigen consumptie aanwezig. Van deze hoe veelheden werden slechts uitgezonderd de in de Veenkoloniale gemeenten aanwezige pootaardappelen. bestemd om in het eigen bedrijf te worden gebezigd. De burgemeesters verstrekten de gegevens met medewerking van de gemeentelijke Commissies van Bijstand voor de Landbouw- statistiek zoomede van de plaatselijke af- deeling van organisaties van landbouwers en handelaren De inventarisatie werd ge houden in di navolgende gebieden: Klei- bouwstreek ir Friesland (omvattende 9 ge meenten) veenkoloniën (omvattende 49 gemeenten); Westelijk Overijsel en Ooste lijk Gelderlifld (omvattende 44 gemeenten) Neder-Betu\€> Tieler- en Bommelerwaard, Land van >ltena en Vijfheerenlanden (om vattende sC'gcmeenten)Land van Maas en Waal, Rijk van Nijmegen, oostelijk Noord- Brabant h Limburg (omvattende 139 ge meenten); Zeeland, Zuidhollandsche eilan den en icstelijk Noord-Brabant (omvat tende 141 gemeenten). Van ei{ele gemeenten werden de opga ven niet tt.idig ontvangen, of werden on volledige opgaven ingezonden. In totaal kwamen volledige opgaven in van 393 ge meenten waarin 104.022 H. A. of omstreeks ■59 pCt.'ait de in Nederland met aardappe- geestelijk adviseur; J. C. van Beek; mr. dr. L. N. Deckers; ir. W. J. M. Dekker; Jac. Groen Az; P. J. van Haaren; H. Triene kens; J. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst; deken H. A. P. C. van der Waarden en mr. H. van Haastert, secretaris. Grondslagen Vermogens-, Verdedigings- en Successiebelasting. Het Bestuur nam ken nis van een schrijven der Commissie „Be lastingwezen" uit de drie centrale landbouw organisaties, waarin wordt medegedeeld, dat de Commissie geen behoorlijke formuleering heeft kunnen vinden voor 't door den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond ontworpen adres betreffende wijziging der grondslagen voor de Vermogens-, Verdedi- gings- en Successiebelasting (geen verkoop waarde, maar kapitaalwaarde, te stellen op het 20voud der netto-opbrengst der gronden. Het Bestuur besloot thans, te zamen met den Christelijken Boeren- en Tuindersbond het adres te verzenden. Actie Sobriëtas. Door het Secretariaat van verzam,mg der verstrekte gegevens is ver der gekken, dat men voor het verkrijgen der békken cijfers niet steeds dezelfde methofi gevolgd heeft. Deze inventarisatie Is ecb*r uiteraard een proefneming, zoodat ook ij andere opzichten de resultaten met de nodige voorzichtigheid dienen te wor den /berigd. Het ligt in de bedoeling op 15 April 1929 een gelijksoortige inventarisatie te d'n Plaats vinden. Tf zamen werden in bovengenoemde ge bied1 verbouwd 42.281 H.A. klei-aardappe- len.41-114 H.A. zandaardappelen en 20.627 HA veenaardappelen. Geoogst werden in delfde gebieden 12.176.000 H.L. kleiaard- apïlen, 11.981.000 H.L. zandaardappelen en 10)1.000 H.L. veenaardappelen, terwijl als vo'raad nog aanwezig waren resp. 43 pCt. 28>ct. en 2 pCt. van den oogst der betrok- aardappelengroep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10