Opvoeding Spinnewebjes Brand boven een autobus-garage Telegraphisch Weerbericht fi 9R ver,ies van ee" f- BUREAUX: NASSAU LAAN 49. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regrrf,, 1)11 NIMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 4 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17073 AANGIFTE KOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een geheele familie door het üs der Nauernasche vaart gezakt Meisje van 12 jaar verdronken De klokken voor de nieuwe R.K. kerk te Halfweg Trawlers in een winterkleed De Hoogeerw. Heer G. C. van Noort, Deken van Amsterdam De geheele oogst verloren Ernstige hei-, veen- en boschbranden in de Brabantsche Peel Slachtoffers van het ijs Twee knaapjes te Lobith verdronken Critieke oogenblïkken Voornaamste Nieuws J. I. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Massa-ontslag aan een ijzergieterij Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 5 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, ri Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardeniQftflfl Levenslange gelieele ongeschiktheid tot werken door f"IE ft bij een ongeval met fynfj bij verlies van een hand. I mm.' verlies van beidearmen, beide beenen of beide oogen; 3U«"*doodel ij ken afloop tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen een voet ot een oog; I I duim of wijsvinger: *»U. bij 'n breuk varf Af] .bij verliesv.een been of arm: anderen vinger. DE WEG, DIE TEN VERDERVE VOERT! Het is bekend, dat de communistische zeugd, gehoorzamend aan de instructies, op het laatste Paaschcongres van de Commu nistische Partü gegeven, de laatste maanden meer gebruikt wordt voor anti-militairisti- sche propaganda. Vooral in Amsterdam wer ken zij sterk voor dit doel. Geregeld ver spreiden de Zaaier-leden communistische lectuur onder de soldaten der Oranje kazerne. De groep Muiderpoort is daar spe ciaal mee belast. In hoofdzaak wordt dit werk gedaan op Zaterdagavond, omdat dan de soldaten vroeg vrij zijn en de jongens zeil ook vrij nebben. Het Dapperplein en naaste omgeving is net brandpunt dezer actie. Een groote naijver op dit gebied bestaat er tus- schen de jongens van de Zaaier en die van de A. J. C., wat nogal eens tot oneenigheden aanleiding geeft De bewerking der in Am sterdam in garnizoen liggende soldaten is, volgens mededeeiingen van eenige Zaaier leden, zeer sterk en heeft nogal succes. Er wordt naarstig net brochures en strooibil jetten gewerkt Ook in andere garnizoenssteden doet de communistische jeugd aan anti-militairisti- sche propaganda, b.v. ln Harderwijk. Amers foort en Leiden. In het „Tweejaariyksco verslag van de Communistische Jeugd Hol land (De Zaaier»" in de Tribune van 4 en 7 Mei 1928 lezen we. dat bij deze actie „als inzet werd uitgegeven een centrale soldaten krant „de Rotzooi", die goed werd verspreid. Daarop volgde Je uitgave van speciale gar nizoenskranten. zooals „Op de bon". „Op het matje" de eerste in Amersfoort, de tweede in Leiden u» Amersfoort werd deze arbeid verricht door een georganiseerde cel. „Op de bon" is gedurende 5 maanden regelmatig om de 2 weken verschenen; de krant was ge weldig populaii onder de soldaten, waaronder velen zich schriftelijk met de redactie in verbinding stelden om hun grieven naar voren te brengen In het bijzonder heeft de krant de woede opgewekt van de overheid, die geen poging voorbij liet gaan de krant ln het miskrediet te brengen. Maar steeds met negatief resultaat voor hen zelf. Zooals de tabriekskranten werden ingesteld op de directe grieven van de arbeidersjeugd in het bedrijf, zoo waren de soldatenkranten inge steld op de „kazernegrieven". Werkt zoo de oudere communistische jeugd mee aan de verspreiding der communistisehe ideeën, waartoe ze ^ell eerst opgewarmd zijn, niet' minder worden de Jongsten, de Pioniers, in deze richting bewerkt. Ook tot ■hen reeds wordt op de bijeenkomsten en feestavonden gezegd, da» ze later als zij bij de kapitalisten in dienst moeten, het vak van soldaat goed moeten leeren, want de tijd zal komen, dat ze vechten moeten, niet voor de menschen, die het hun geleerd hebben, maar voor de party die strijdt voor de belangen der verdrukte arbeiders en hun kinderen...... in dezen geest sprak b.v. de communist Kleinmeer de Pioniers toe op den i testa vond van 13 Mei in een Haag. tiet inheien Inhameren der communis tische ideeën cu idealen bij de kinderen, eischt een onafgebroken contact, een onop- noudelijke activiteit. En bij allen weerzin voor de systematische kindervergiftiging en revo- lutionnaire opvoeding moeten we het door- zettingSvermogc de rustelooze werkzaam heid der ccmmuiustische jeugdleiders bewon deren. De vijf Aiu0„erdamsche Pioniersgroepen b.v., hebben elke week, gewooniyk Zondags, ieder naar afzonderlijke bijeenkomst. Daar naast staan bog: bestuursvergaderingen, colportage-tochten, Zooverlantaarn-avonden, wandeltochten naar Zaandam, Halfweg enz. leidersvergadenngen. In de „Internationale Kinderweek" (Juni) won de pioniersgroep Tan Malakka 20 nieuwe leden. Dezelfde groep hield, om geld voor het Zomerkamp bijeen te krijgen, een bazar (een echte bourgeoi-methode overigens!), de groep „Soegono" richtte 3 Juni een nieuwe pioniers- groep op, waarvan we den naam nog niet ontdekten. De gezamenlijke pioniersgroepen gaven, als inzet voor de geldinzameling voor Kindertehuizen van de Internationale Roode Hulp in bovengenoemde Kinderweek, een filmdag. In Amsterdam bestaat verder een perma nent. de heeie jeugdactie leidend, Kinder bureau, gevestigd Lage Kadijk No. 2. waar - gesalarieerde krachten aan verbonden zijn, een ontspanningsschool „de Jonge Proietaar", een Partyschool. We beperkten ons tot Amsterdam, omdat daar de Jeugdbeweging wel het sterkst is. Maar ook m andere plaatsen zit men niet stil. We zouden b.v. kunnen wijzen op de Haagsche afdeelingen. die ongeveer 200 leden tellen, op Arnhem, dat al een ontspannings school „de Toekomst" heeft enz. Om een idee te geven van ie mentaliteit, die bij deze communistisch georganiseerde jeugd heerscht en stelselmatig aangekweekt wordt, kunnen eenige bijzonderheden dienen van een wan deltocht der Amsterdamsche pioniersgroepen naar Zaandam op 6 Mei van dit jaar. Toe vallige omstandigheden gaven ons gelegen heid hiervan op de hoogte te zijn De gesprekken waren ruw en vloeken klonken herhaaldelijk uit die kindermonden Bij het passeeren van een Katholieke Kerk. die juist leegstroomde, waren de hatelijk heden niet van de lucht Iets verder moesten een paar Heilsoldaten het ontgelden. Alle uitlatingen der kinderen bewezen dat ze in haat tegen den godsdienst werden opgevoed Te pas en te onpas (excuseer 't eerste deel dezei uitdrukking) werden schimpscheuten op God en godsdienst ten beste gegeven. God is de boeman, die in hun haat met de kapi talisten gelijk staat. Hoewel de communistische liederen niet van de lucht waren bleken al die loftuitingen op de internationale kameraadschap en ver broedering volstrekt geen beletsel voor onder linge onverdraagzaamheid, die zich uitte in voortdurende vecht- en scheldpartijen. Mis schien was de afwezigheid van den gewonen leider, Arie Wagenaar, dte pas van de Zaaier naar de groote-menschen-partij was overge gaan, hier schuld van. Bij het naderen van de bebouwde kom van Oostzaan deed zich een merkwaardig ver schijnsel voor. Plotseling schenen de kinderen zich bewust te worden van hun onhebbelijke houding en zonder dat er iets in dien geest gecommandeerd' werd, formeerden zij een geregelden troep; de liederen schalden, de trommels roffelden, de pas was militair. Kennelyk was het bedoeling tegenover de bevolking, die sterk socialistisch is, den indruk te vestigen van een goed gedisciplineerden troep. Zoodra was echter de bebouwde kom niet achter den rug, of de „houding" ver dween op eenmaal en de vechtpartijen her begonnen. Er was bij den troep een ventje van een jaar of 8, maar hoe hadden de communis tische opvoeders zoo'n kinderziel vergiftigd! Nog geen jaar in de leer, kankerde het kind al even bard en even harteloos mee, alsof het ai jarenlang onder de roode vlag leefde, al begreep het nog niet het tiende deel van wat het er uit gooide. Bloemenplukkende kinderen op een wei bij een boerderij waren dit ventje aanleiding om te zeggen; „Ze moesten die heeie boerderij maar uitplukken" wat als volgt gemotiveerd werd; „Die rijke stinkerds van boeren hebben alles in over vloed en wij arbeiderskinderen kunnen ere— peeren." Echter onbegrepen en geheel zonder persoonlijk motief was deze kinde»lijke ontboezeming, want de vader van dit knaapje heeft een behoorlijk arbeidersinkomen, vol doende om zijn klein gezin te onderhouden. In de twee rustpoozen, die de drie uur lange wandeling onderbraken, gedroegen de meisjes zich nogal behoorlijk, maar de jon gens hadden terstond weer een partijtje te vechten Eindelijk wordt de buitenkant van Zaandam bereikt, waar zich weer lietzelide verschijnsel voordeed als in Oostzaan Kianig werd er weer getrommeld, gemarcheerd en gezongen, alsof alle vermoeidheid, die onder weg heel duidelijk bleek, op slag verdwenen was. Dit zijn zoo enkele bijzonderheden van één tocht. Maar het is naast het voorafgaande wel genoeg, om aan te toonen welk een funesten invloed het communisme op de jeugd heeft, hoe actief het communisme zijn stelselmatige verderving van jongere en oudere kinderen ter hand neemt. En nu lieten we de onderwijzers, de moeders, de sportbeweging enz. nog geheel buiten be schouwing. Terecht kon Pater Lamers in het Aprilnummer van „Dux" schrijven: „Er heerscht een doelbewuste communistische actie onder onze jeugd." Als de communistische jeugdbeweging alleen maar politieke bedoelingen had, we zouden haai piet als een zóó groot gevaar zien, maar 't gaat om méér: het gaat om de vernietiging van geloof en moraal in net ontvankelijk kindergemoed, het gaat recht streeks in tegen de woorden van den grooten Kindervriend: „Laat de kinderen tot mij komen"; het gaat om zielen, om kinder zielen En wederom schemert hier door alle, wel licht goede, bedoelingen van enkelingen, door alle gebrek-aan-inzicht van de massa, door alle schoone leuzen, de haat door var» Je machten, die achter de neele beweging staan, de haat tegen God. die de verborgen, maar diepste grond is van heel het communistische streven. De haat van den Satan, den „moor denaar van den beginne af," den moordenaar van kinderzielen Uit Wormerveer meldt men ons: Zondagmiddag ging de familie Engel van Assendelft naar Westzaan. Men wilde den weg bekorten door de Nauernasche vaart over te steken. Het ijs in de vaart bleek niet sterk ge noeg te zyA, zoodat alien te water geraakten. Onmiddellijk ter hulp gesnelde personen gelukte het vier der drenkelingen op het droge te brengen. Een meisje van 12 jaar was echter onder het ijs geschoven. Eerst na een kwartier gelukte het haar op het droge te brengen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De plechvige zegening Zondagmiddag had onder zeer groote be langstelling de inzegening plaats van de klokken in de nieuwe kerk te Halfweg. Onder leiding van den Zeereerw. heer Boogmans vingen te 3 uur de plechtigheden aan, die verricht wei-den door den Hoogeerw. Deken Westerwoudt, terwijl de pastoor dei- parochie, de Zeereerw. heer B. van Rooy eri kapelaan J. Servaas. alsmede de Eerw. heeren Polder en van Riswik assistentie verleenden. Ook pastoor Vlek was aanwezig. Het drietal mooi uitgevoerde klokken draagt de namen Bernardus, Maria en Josephus. Na de gebruikelijke liturg,sche ge beden ging men over tot den eigenlijken klokkendoop, die bestond uit een zegening met wijwater en de in- en uitwendige zal ving. Intusschen zong het zangkoor der parochie, onder bekwame leiding van den heer Bottelier, op verdienstelijke wijze toe- passeiyke Latijnsche hymnen. Hierna werd onder elke klok w.erook ont stoken. Ten slotte sprak de Hoogeerw. Deken de I aanwezigen toe. „Alles", zeide Z. H. E. „spreekt zijn eigen taal, zoo ook deze klok ken Hun Aposteltaak bestaat-hieruit-, dat zij allen nooden naar Gods Kerk, nauw samen- klinkend met het woord van den Priester. De- Bernardusklok, die het opschrift draagt: „Geheiligd worde Uw naam." moge u er aan herinneren Hem te eeren. Die ons het Pater Noster leerde. Dat da stem der klokken u doen denken aan de woorden van het Evan gelie: „Die ocren heeft om te hooren, luis tere" Toen was het plechtige, aangrijpende oogenblik aangebroken, waarop de Z. E. heer van Rooy, herder der parochie, het mas sieve klokkentrio in beweging bracht, waarna haar bronzen klanken galmden door het kerkgebouw. Inderdaad een indrukwekkend moment! Vol belangstelling schaarden zich velen om het carillon, dat hun nu reeds d.er- baar was geworden. Maandag 18 dezer zal de plechtige conse cratie der nieuwe kerk plaats vinden De gisteren binnenkomende trawlers lever den een zeer fantastisch gezicht op. De sche pen waren door overslaande golven en de vorst van den steven tot halverwege 't schip met een zwaar ijskleed bedekt. Het liet zich (zooals gewoonlijk bij Oostenwind) van den wal niet aanzien dat het op zee zoo ruw was. maar het tegendeel bleek waar te zijn. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van Amsterdam, den Hoogeerw. Heer Kanunnik G. C. van Noort, pastoor der parochie van St. Willebrordus binnen de Veste te Amsterdam en sinds het overlijden van Mgr. P. Stroomer waar nemend deken van Amsterdam. Te Ossenisse is brand uitgebroken ln de schuur van den landbouwer van Laare De schuur en een wagenhuis gingen geheel in de vlammen op De geheele oogst en 25 balen kunstmest gingen verloren. Zes varkens kwamen in de vlammen om Hef -ezelschap van de Fritz Hirsch Operetten, dat gisteravond in den Stadsschouwburg „An der Schonen Blaucn Donau" opvoerde voor een stampvolle zaal .Omtrent de hei-, veen- en boschbranden welke de laatste dagen in de Brabantsche Peel hebben gewoed, kunnen wij nog het vb eende melden: Op tallooze plaatsen was Zaterdagavond in de Peel de hemel rood gekleurd door de vele branden, die zich met groote snelheid over de velden uitbreidden. Onder IJssel- stem bij Venray en in de streek Meyel— Neerkant hebben de branden Zaterdag fin Zondag wei het hevigst gewoed Te Hel mond meer dan 15 K.M. verwijderd van de plaatsen, waar de brandeii woedden, kon men Zondag tegen den avonj reusachtige vlam- menmassa's waarnemen. Zaterdagavond stond de hei aan beide kanten van den Venrayschen weg in vlammen. Grootte hoe veelheden turf in het Astensclu veen gingen verloren. Bosch -n heide zijn op sommige plaatsen ter breedte van eenige kilometers neergebrand. Ook uit de Rips nabij Gemert en onder Boekei worden hei- en veenbran den gemeldt Te Stiphout woedde eveneens een heibrand, die evenwel geen grooten omvang aannam. Waarschynlijk zijn de veenbranden ontstaan door het stoken van vuurtjes in de hei. zij werden door den hevigen oostenwind aangewakkerd, waar door het vuur zich snel verbreidde. Nu de wind is gaan liggen, is het gevaar voor groote onheilen bezworen. Door de duisternis misleid in een baggergat gevallen Men meldt ons uit Lobith: Zaterdagmiddag ongeveer half twee zijn twee knaapjes, de 9- jarige W. Klop en de 7-jarige J. van Zuydam, beiden wonende in het tuindorpin „Tolkamer" bij Lobith, van huis gegaan, vermoedelijk met de bedoeling om musschen te vangen. Toen zy bij het invallen van de duisternis nog niet waren teruggekeerd, stelde men de politie van de vermissing in kennis, die onmiddeliyk er op uittoog om de beide knaapjes op te sporen. Den geheelen avond en ook des nachts is men yverig bezig geweest, doch de jongens werden niet gevonden. Zondagmorgen vroeg zette men de nasporingen voort, en ten slotte vond de politie den 9-jarigen W. Klop in een uitgebag gerd gat aan den Rijnkant, waar de bagger- maatschappy „Paes" te Nymegen werkzaam heden verricht, doodgevroren in het ijs, terwyi na eenigen tyd dreggen ook de 7-jarige J. van Zuydam levenloos werd opgehaald. Veknoe- 1eiyk zijn de beide knaapjes door de duister nis misleid in een der zeer diepe baggergaten. welke vlak langs den weg loopen, gevallen met 'iet bekende gevolg. "•o verslagenheid te Lobith is groot. De vissehersschepen, welke gisteren te IJmuiden binnenkwamen, boden meestal een fantastischen aanblik. De schepen waren tot boven de brug met ijsmassa's bedekt. Hierboven: een kijkje op bet dek van een der schepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een bovenwoning aan het ,.En- schedéplein te IJmuiden, 'welke woning is gelegen boven de garage van de N. V. „Stormvogels", autobus-exploitante aldaar en bewoond werd door de familie Kuyper. De brand werd door den bewoner ont dekt, maai tevens door een paar surveillee- rende agenten van politie, zoodat er spoe dig alarm gemaakt was. De bewoners hadden nog den tijd om zich te kleeden, voor zij zich in de ijzige koude moesten begeven. Spoedig was een slangenwagen ter plaat se, waarna met vier slangen op de waterlei ding de strijd tegen het vuur werd begon nen. Intusschen zag het er voor de beneden gelegen garage critiek uit. Niet minder dan acht auto-bussen van de N V, Stormvogels waren hier gestald, t.erwyi er verder een paar vaten benzine opgeslagen lagen. De vennootschap beschikt biykbaar ech ter over een energiek monteur. Deze, de heer Braam, die in de tweede bovenwoning boven de dubbele garage woont, slaagde er in, om, te midden van de algemeeue con sternatie zeven van de acht autobussen naar buiten in veiligheid te brengén. Van de achtste, een Renault-bus, van den dienst IJmuiden—Beverwyk, weigerde de motor aan te slaan, zoodat deze in de ga rage moest worden achter gelaten. En terwyi boven de garage het vuur lek te, ronkten beneden de motoren en reed de eëne bus na de ander naar buiten. Ten slotte werden ook de vaten benzine naar buiten gebracht. Al dien tyd had de brandweer geen ge- makkeiyke taak Het water bevroor direct zoodat zich overal fjs-massas vormden. Toch slaagde zü erin den brand tot de bo venwoning te beperken, zoodat de garage.l De begrafenis van wijlen dr. Willem Royaards zal morgen op Westerveld plaats vinden. Een wetsontwerp is ingediend tot herzie ning der curateele, speciaal betreifende drankzuchtigen. Ingediend is een wijziging der wet tot re geling van het Staatstoezicht op krankzin nigen en aanvulling van art. 39 der Armen wet. De dertiende Roomscbe Studentendag te Leiden. Hl >1. de Koningin-Moeder breft een be langrijke gift geschonken voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te Hoek van Holland. Op Schiphol is een nieuw Fokker-vlieg- tuig, type F XI ingevlogen. Te Lobilh zijn twee knaapjes door het ijs gezakt en verdronken. Tot deken van Amsterdam is benoemd de Hoogeenv. Heer Kanunnik G. G. van Noort, pastoor der St. Willebrorduskerk binnen de Veste te Amsterdam. Zaterdagmiddag zijn 5 personen door het ijs in de Nauernasche vaart gezakt. Een 12- jarig meisje is verdronken. IJsbelemmering op de groote rivieren, Schiermonnikoog geïsoleerd. Luitenant-generaal b. d. Verspijck. Ernstige hei-, veen- en boschbranden in de Brabantsche Peel. De aardappclvoorraden op 15 Januari 1929. Na de inbraak in bet filiaal der Diskon- to-Gesellschaft te Berlijn. De buit der in brekers bedraagt meerdere millioenen. Uit het buitenland komen berichten van strenge koude. Dr. Strescmann ever Sc proparanda- f'ondscn. Dr. Stresemann spreekt in den Rijksdag over het Kelloggpact. Het Duitsche vrachtstoomschip „Deister" bij Oporto (Portugal) op een rots geloopen De geheele bemanning 22 koppen ver dronken. Ricklin's brief aan Foincaré over de au- tonomische politiek. De toestand van Foch opnieuw verergerd. Aardbeving in Aziatisch Rusland. alsmede de naast gelegen bovenwoning ge spaard bleven. Het biusschingswerk duurde echter nog geruimen tyd. Te ongeveer .7 uur kon de brandweer inrukken De bovenwoning is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand waren aan wezig de opperbrandmeester, de heer Heere ie wethouder van openbare werken, de heer J C. Dunnebier en de directeur van gas en water, de heer A. de Wit. Een eigenaardig geval deed zich nog voor toen een der standpijpen afgeschroefd werd. Men had namelijk vergeten de ondergrond- sche kraan dicht te draaien, met het gevolg dat toen de pijp loskwam, het water met kracht naar boven spoot en het Erischedé- Dlein in minder dan geen tijd in een spie gelende ijsbaan was veranderd. Doch de geschiedenis was ook hiermede nog niet ten einde Des middags. 0111 2 uur trachtte de onwilige Renault zelfmoord te plegen door by het aanzetten van den motor vlam te vatten. Men reed de bus met den brandenden motor onmlddelliik naar buiten en het biusschings werk kon opnieuw beginnen. Het personeel slaagde er in om met 2 slangen op de wa terleiding den brand te blusschen. De mo tor, die wit gloeiend stond, zal wel ernstig beschadigd zyn, terwijl ook de bus ernstig gehavend werd Het kordate optreden van het personeel wist ook voor erger voorko men. Het was een gevaarlijk werkje. De politie zorgde, dat het publiek op een eerbiedigen afstand bleef. Ten slotte zy nog vermeld, dat de auto bussen, die des nachts uit de garage waren gehaald, des morgens bevroren radiateuren hadden, zoodat het nog heel wat voeten in den aard had, alvorens de diensten konden worden begonnen OP RADIO-RAAD Radioraad geef toch raad, Dat die raad verdwenen gaat; Wie toch had het kunnen raden „Liberaal" ben je geladen. Achillea OP EEN MAN VAN BELOFTE Die roomwafelen beloofd hebben, meencn dikwyis veel te doen, als ze boekweiten- koeken bakken. J. de Bruno OP EEN KWAADSPREEKSTER Met oogen, die als kolen branden. Sluipt Gudel rond en spuwt venyn, Niets faalt haar, om een slang te zijn. Dan gladder vel en nieuwe tanden. A. C. W. Staring. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70 Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 5.24. Gistermiddag vloog in de garage van de N.V. „Stormvogels" te IJmuiden de motor van een autobus van den dienst IJmuidenBeverwijk in brand. Het personeel wist door energiek optreden den brand te blusschen. Hoogste Barometerstand 773.5 n: M. te Vardö. Laagste Barometerstand 734.4 m.M. fcelsa- fjord. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig 01 geen neerslag, afnemende vorst, overdag lichte dooi in het Westen. Aan de Ijzergieterij „De Industrie" te Vaassen zyn Zaterdagmiddag 32 arbeiders ontslagen, onder motief van gebrek aan werk. Het betreft hier meest georganiseerden. Hedenmorgen is de algemeene werksta king uitgebroken. De staking omvat onge veer 170 arbeiders. De politie bewcakt d# fabriek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1