Stadsnieuws Heringa Wuthrich, Haarlem TOONEEL Het gouden jubileum van de tien oudste af deelingen van „Bloembollencultuur" ¥ÜEim@<S!®SË Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 4 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 5 Februari De Lighal-uitvoering Aanvaring op zee Door het ijs gezakt Aanbesteding Geen lichtboei bii de „Salento" An der schonen blauen Donau! Opbrengst collecte Verkeerd uit de tram gestapt Aanrijding bij de Leidschebrug Melkwagentje omvergereden Poging tot inbraak Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem BURGERLIJKE STAND Tuinbouw en Plantkunde Rheumatiek - Jicht Griep Steken in de Zij en Hoest Jaarfeest „St. Raphael" Barteljorisstr. 16 - Tel. Ho. 10756 ApexKlop-Veeg-Stofziaigersf 175.- Dagboek van een Gazelle-Rijwiel Verkeersongevallen Met een valschen sleutel binnengekomen Holfu-fiimvertooningen Auto tegen een boom gereden SPOORWEGBERM IN BRAND HEEMSTEDE Het ambtsjubileum van den burgemeester Te Haarlem wordt druk op de grachten gereden De H. B. S. aan het Santpoorter- plein in gebruik genomen Het vervolg van de trekking van heden zal morgen gepubliceerd worden. Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Rechts kundig bureau 8 uur St. Caecilia Van 23 uur Kraamverzorging 3e Orde 8 uur Ledenvergadering Transportarbeiders 8 uur RK. Middenstandsvereeniging 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Grafische Bond. St. Josephsgezellenverecniging, Jansstraat 59 8 uur 4e Uitvoering Jaarfeesten. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur N.V. Italiaansche Opera „Madame Butterfly". Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat 8 uur Concert, te geven door de R.K. Mandolineclub „Sancta Lucia". Schouwburg Jansweg 8 uur Filmavond voor de leden van de vereeniging „Oost en West", over „De tabakscultuur op Deli". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor volwas senen.) Rembrandt-theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen Hillegom. Gebouw Coöperatieve Veilingver. „Hillegom". Weeresteinstraat 2 uur Ope ning van de Bloemententoonstelling. Dijk d. van J. L. A. Dernisonv. Resteren 2 Februari, z. van T. C. Dammiaansv. d. Leest z. van N. BultersDijt. Overleden: J Februari. W. J. A. I. v. Deinss Sweemer, 80 j., Wilhe'minastraat B. Frugtev. d. Werf, 93 jaar, Jansstraat J. C. GeerlingsToemen, 64 j., Voortingstraat M. J. L. WestendorpNoordanus, 77 j„ Schagchelstraat J. Middelkamp, 65 j„ Reitzstraat. Wij willen de aandacht van onze lezers nog eens vestigen op de uitvoering welke Zaterdag a.s. gegeven zalworden In den Stadsschouwburg ten bate van het Haar- lemsch Lighalfonds. Aan deze uitvoering wordt medegewerkt door de leerlingen van de scholen 17, 18 en 19 en de dames en heeren der Gym- nastiekvereeniging „Tumlust". Het programma is zoodanig samengesteld, dat duidelijk gedemonstreerd wordt het ver schil tusschen de vroegere richting met haar stramme, min of meer stijve bewe gingen en de nieuwe richting met haar beweeglijke oefeningen. Voor de noodige afwisseling wordt zorg gedragen door de heeren en dames van „Tumlust" terwijl de avond muzikaal zal worden opgeluisterd door de „White Star Band", onder leiding van den heer M. Redrigues Pereira. Er zijn nog enkele plaatsen voor niet- ouders van leerlingen beschikbaar. Voor bij zonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad. Tusschen twee stoomtrawlers Zaterdagmorgen, omstreeks half zeven, heeft op de Noordzee, ongeveer 250 mijlen ten noorden van IJmuiden een aanvaring plaats gehad tusschen den stoomtrawler „Su matra." IJm 253. van de visscherij Mij. „Oce aan de Stoomtrawler „Plutos" IJm. 184 van de Mij. „Praxis" te IJmuiden. De „Plutos" was visschend en zou wederom het net in zee brengen, toen de „Sumatra" stoomende op haar af kwam varen. De stuur man van het laatstgenoemde schip, die naar het achterschip was geweest om de log te con troleeren, riep bij zijn terugkomst nog een waarschuwing tot den matroos, die weder de wacht op de brug had. om uit te halen, doch blijkbaar was het reeds te laat, want onmid dellijk daarop werd de Plutos aan bakboord voorzijde geramd. Een geluk mag het heeten. dat het vlsch- bord van de Piutos buiten boord hing, op de plaats, waar de steven van de Sumatra het schip trof. Door deze gelukkige omstandig heid werd de grootste schok gebroken. De schade aan beide schepen bleek in tus schen' nog ernstig genoeg. Het vischbord van de Plutos werd doormid den gebroken, waarna de steven van de Su matra door de huidplaten drong en de ver schansing naar binnen zette. De Sumatra had den steven gebroken, ter hoogte van de waterlijn, waardoor het voor schip vol water liep. Het schip kon echter op het waterdichte schot blijven drijven. Met zeildoek, poetskatoen en houtwerk werd het gat zoo goed mogelijk gedicht, waarop beide schepen onmiddellijk de terugreis aanvaard den. Gisterenmorgen kwamen zij te IJmuiden binnen. Beide schepen zullen in het dok wor den opgenomen. Zaterdag waren eenige personen aan het fuiken zetten in de Ringvaart, onder Vijf huizen. Men moest daar gaten voor in het ijs hakken. Plotseling zakte de visser C. S. van Zaandam door het ijs. Zijn kameraden wisten hem even spoedig uit zijn netelige positie te bevrijden. Bij menschen in de onmiddellijke omge ving, aldaar, werd de halfbevroren visscher- man van droge kleeren voorzie" Zaterdagmiddag werd door den architect N. J. Nijman, namens het bestuur der Woningstichting ,.Op eigen Wieken" in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heeren- weg 101 aanbesteed: Het bouwen van 9 woonhuizen met bijkomende werken op een terrein ten zuiden van het Res-Novaplein te Heemstede. Ingekomen waren 11 biljetten. De laagste inschrijver was: J. Hart te Haarlem voor 35958. Naar de „Tel." verneemt, kan aan het j verzoek tot het leggen van een lichtboei bij j het wrak van de „Salento" niet worden voldaan, met het oog op de plaats, waar dit wrak ligt. Het bevindt zich n.l. te dicht bij de kust en te midden der branding, zoodat men daar, zooals van de zijde van het Loodswezen verklaard werd geen lichtboei kan plaatsen, 's Avonds en 's nachts zijn de lichten van IJmuiden voldoende te achten om leiding voor de visschersvaartuigen te geven. Sedert eenige weken is bij het wrak een gewone wrakboei geplaatst. Veel Weensch, echt Weensche gemoede lijkheid en jolijt, gekruid met 'n t kje al even echt Weenschen 'weemoed, «sat was Zondagavond de schotel, wel'j» ons door het Fritz Hirsch-Operette-ensemble wera voorgezet, en waarvan een dichtbezette. uit verkochte Schouwburg naar hartelust heeft gesmuld! De operette op zichzelf hinkt eigenlijk op de twee kunstvormen Revue en Operette, en het verband, dat tusschen sommige scènes is gelegd, komt nogal eens wat ge forceerd voor. Eenheid zoekt men er dan ook vergeefs in, want, twee liefhebbende paren, waarvan het eene gelukkig het andere niet in den echt vereenigd dt, een derde pretendent in den vorm vt. en dikken bierbrouwer, een ongelukkige prin- sesseliefde en een musicus, die maar ten deele vindt wat hij nastreeft, dat zijn even zooveel heterogene bestanddeelen, welke door het cement van alle Wiener-walsen ter wereld niet tot een hechte eenheid kunnen worden samengevoegd. Maar wanneer we het gegeven zelf buiten bespreking laten, dan heeft alles aan de keurig verzorgde opvoering van deze operette ons bekoord. De regie van Fritz Hirsch heeft van deze drie tooneelen met een voorspel een feëriek en kleurrijk schouwspel gemaakt, waar naar het een lust was te kijken, telkens weer. Décors van een geraffineerde verzorgd heid, costumes die zich in snit en in kleur volmaakt aanpasten bij de romantische om geving van het midden der vorige eeuw, in de dagen, toen Richard Strauss de Wiener Wals-koning, heel Weenen dansen en lachen deed op de maat zijner meesleenende muziek. Moeten we namen noemen? Neen, we bezwijken voor de bekoring niet, want heel het operette-ensemble kenmerkt zich door een vlotheid van spel en een levendigheid van temperament en gebaren, welke men op ons operettetooneel vaak tevergeefs zoekt. Het was, we kunnen niets beters zeggen, het was echt Weensch, in den goeden echten zin. Witze op witze volgden elkaar in een klatering van luchtige en onschuldige blijdschap. Fritz Hirsch zelf maakte van zijn rol een meesterlijke creatie. Stem heeft hij daarbij niet zoozeer noodig. De overige heerenrollen en het koor waren welluidend en frisch, en vooral de damesstemmen had den het geestdriftige publiek „op haar hand Het „Oder nit" van den rijken waard Plunderer ontlokte aan de zaal ook telkens een gullen lach, terwijl de uitstekende mimiek van Maxi dezen zelfs een open doekje bezorgde. De bekende Strauss-Walsen werden door de aanwezigen mee-geneuried en de halve zaal was in deining op de maat der toover- kracht bezittende klanken. Het was een avond vah kleurrijk vermaak In alle opzichten, waarvoor we Fritz Hirsch met zijn gezelschap van ganscher harte dankbaar zijn. J. S. Gistermorgen werd in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt, een liefdadigheidspre- dicatie gehouden door den Zeereerw. Heer Pastoor J. Reynenberg, ten bate van de armen der parochie. De daarbij gehouden collecte bracht de mooie som van 685 op. De 74-jarige A. v. D„ wonende alhier, stapte gisterenavond op het Plein in de i verkeerde richting uit de tram, terwijl deze nog in beweging was. Ton gevolge hiervan "iel hij en bekwam een verwonding aan het *.oofd. Door een lid van den Ongevallen Dienst werd de man in een garage aan het Plein verbonden, waarna hij per auto naar i huis werd gebracht. Omstreeks 12 uur Zaterdagmorgen reed een vrachtauto op de Leidschevaart, komende van de Westergracht, en wilde de j Leidschebrug op gaan. Uit de Leidsche- straat kwam ook een vrachtauto die even eens van plan was de brug op te gaan. Samen konden ze natuurlijk deze smalle 1 brug niet passeeren, waardoor de laatstge- j noemde auto aangereden en aan de voor- S zijde ernstig beschadigd werd. I Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur moest een melkwagentje op den hoek Rolland- i straatOranjeboomstraat uithalen voor I een auto, met gevolg, dat het melkwagentje kantelde en omviel. Het wagentje werd be schadigd en een hoeveelheid melk ging ver loren. Een buitenkansje voor de poesen uit de buurt! In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men geprobeerd in te breken in het I Luxor Theater aan de Groote Houtstraat, n.l. om te trachten met breekijzers een nooddeur aan Het Zakje te forceeren. Men is evenwel niet binnen kunnen komen. Van dr f>5 --snee schreven R. K. vereenigin- j sren in Haarlem zijn er thans 41 ln principe i 'opgetreden tot het comité van Katholieke Geboren: 30 Januari z. v. J. H. v. Rijn r. Baekel 31 Jan. z. van H Dingsdag fiejjra 1 Februari, d. van J. v. d. Polv. Alle 55 vereenigingen zijn uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Dinsdag 19 Februari, des avonds half 9, in gebouw St. Bav^." De besturen dier vereenigingen moeten vóór 15 Februari a.s. den naam inleveren van een candidaat voor een zetel in het Comité var Katholieke Actie. In de vers-adering van 1° Februari moeten nog 14 vacatures aangevuld worden. De afdeeling Haarlem en Omstreken var de Kon. Ned Mi), voor Tuinbouw en Plant kunde houdt Dinsdag 5 Februari as. des avonds om 8 15 uur in Restaurant Brink- mann, aan de Groote Markt een vergade ring De agenda vermeldt o m.: Jaarvarslag. Mededeelingen, betreffende viering 50-jarig bestaan en „De invloed van het licht op den groei van planten." De plechtigheid in de Voorhal van het Krelagehuis Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur vereenigden hedenmorgen de besturen der tien afdeelingen, die in het voorjaar van 1879 werden opgericht, met eenige eereleden der vereeniging en de burgemeesters van de gemeenten, waar de afdeelingen 50 jaar ge leden werden gevestigd, zich om elf uur in de voorhal van het Krelagehuis. De eerste spreker was de voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, die de volgende rede uitsprak: Het is heden juist een halve eeuw geleden, dat de oudste afdeeling onzer vereeniging werd opgericht. Het ligt voor de hand, deze gebeurtenis ln de eerste plaats te herdenken in den boezem dier afdeelingen zelve. Indien het hoofdbestuur er prijs op gesteld heeft, heden de belangstelling der geheele vereeniging in deze herdenking te vertolken, dan rerd het daarbij geleid door de gedachte aan de groote beteekenis, die de vorming van plaatselijke afdeelingen voor de ontwikkeling en den bloei der vereeniging heeft gehad. Het is mij daarom een hoogst aangename en eervolle taak, hier heden te mogen be groeten de burgemeesters uit de plaatsen, waai- in 1379 afdeelingen gevestigd werden, en de besturen, aan wie het tegenwoordig beheer dier afdeelingen is opgedragen, en ik dank hen allen uit naam van het Hoofd bestuur voor hunne zeer gewaardeerde te genwoordigheid. Spreker geeft hierna de beknopte ge schiedenis van de eerste jaren na de oprich ting der algemeene vereeniging. Aan den heer Brasser te Uitgeest komt de verdienste toe, destijds het eerst de aandacht te hebben gevraagd voor het denkbeeld om de vereeniging in te deelen in plaatselijke afdeelingen, om daardoor het ledental te vermeerderen en het voortbestaan der ver eeniging te verzekeren. De middelen van vervoer, die zich toen tot paard en wagen en spoor met zeer beperkte dienstregeling bepaalden, bemoeilijkten het geregeld samenkomen in Haarlem en dwon gen als t ware tot onderlinge plaatselijke aaneensluiting. En gelukkig viel het denkbeeld van den heer Brasser in goede aarde. Het bestuur der vereeniging nam de uitvoering ter hand, na dat het in de algemeene ledenvergadering van 15 Juli 1878 gunstig ontvangen was. In verban/1 met de financieele gevolgen der re organisatie, waarmede een uitkeering uit de contributies aan de afdeelingskassen gepaard zou moeten gaan, stelde het bestuur als voorwaarde voor het doorgaan der plannen, dat een ledental van 300 zou worden bereikt. De uitkomsten van deze pogingen werden medegedeeld op een te Haarlem gehouden vergadering. Ofschoon daar van verschil lende zijden het plan werd aanbevolen, ont brak het er niet aan de uiting van beangste gemoederen, die van de reorganisatie het ergste vreesden. Zij meenden, dat „de voor gestelde splitsing der vereeniging tot ver brokkeling van krachten zou leiden; zij be twijfelden het nut van kleine lokale ten toonstellingen, omdat die uit den aard der zaak onbeduidend zouden zijn en het nut en de voordeelen niet zouden opwegen tegen de vele kosten, waardoor de kassen der af deelingen uitgeput zouden worden, de alge meene kas gestadig ondersteuning zoude moeten geven en die kas op haar beurt buiten macht zoude geraken groote tentoon stellingen te bekostigen". Ook achtte men den aanwas van nieuwe leden van tijdelljken aard. Ondanks deze bezwaren meende het be stuur de zaak te mogen en te moeten door zetten. Aan het einde van het jaar 1879 telde de vereeniging 360 leden, verdeeld over tien plaatselijke afdeelingen. De vereeniging ging een nieuw tijdvak'van toenemenden bloei tegemoet; in de eerst volgende twaalf jaren zou haar ledental bijna verdubbelen, om daarna met nog groo- tere sprongen vooruit te gaan na de uitgave van het orgaan in 1890. Ter vergelijking met den tege n woord igen toestand moge ik in herinnering brengen, dat het aantal contri- bueerenden onzer vereeniging op dit oogen- blik 4400 bedraagt. De rol, die de afdeelingen ln de vijftig ja ren hebben vervuld en nog vervullen, Is steeds zeer belangrijk geweest. Van haar oprichting af zijn zij zuilen geweest, waarop het geheele vereenigingsgebouw rustte. De geschiedenis leert, dat tal van belang rijke instellingen, die onze vereeniging in den loop der jaren heeft in 't leven geroepen, reeds vele jaren vroeger door afdeelingen waren aanbevolen. Anderzijds mag niet worden voorbijgezien, dat het hoofdbestuur ook wel eens zeer goede gronden had om de aanneming van afdee- lingsvoorstellen aan de algemeene vergade ring te ontraden. Ik meen mij heden opzettelijk te moeten onthouden van een opsomming of waardee ring van hetgeen elke der afdeelingen, welker gouden jubileum wij heden herdenken, heeft tot stand gebracht. Voor heden moge ik mij bepalen tot de al gemeene beschouwing, die ik aan het wezen der afdeelingen heb gewijd en tot een woord van eerbiedige en dankbare waardeering aan hen, die den stoot gegeven hebben. Degenen, aan wie het bestuur de voorbe reiding van de afdeelingen, die inderdaad terstond tot stand kwamen, in hunne woon plaatsen opdroeg, waren de heeren J. H. Krelage te Haarlem, Johs. Preijde Jacobz. te Heemstede, G. H. van Waveren te Hil legom, J. van Wetering te Limmen, A. de Graaff te Lisse, M. W. Bijvoet te Overveen, L. Kruyff te Sassenheim, C. de Lange Artz te Schoten, J. J. Brasser te Uitgeest, J. van Deursen te Voorhout en J. van der Kroft te Wassenaar. Afdeelingen kwamen in 1879 tot stand te Hillegom, Schoten (later genoemd Schoten— Velsen), Overveen-Bloemendaal, Sassenheim- Voorhout (later gesplitst in twee afdeelin gen), Heemstede, Lisse, Uitgeest, Haarlem, Wassenaar en Limmen. Haar eerste voorzitters waren respectieve lijk de heeren G. H. van Waveren, C. de Lange Artz, J. H. Bijvoet, L. Kruyff, Joh. Preijde Jacobz, A. de Graaff, J. J. Brasser, J. Polman Mooy, J. Mattiesing en R. Zaad- noordijk. Mijne Heeren Voorzitters en Bestuursleden der jubileerende afdeelingen, in uwe handen ligt het lot der afdeelingen in onze dagen. Wij weten, dat hare belangen bij u veilig zijn en wij mogen verwachten, dat bij het eenigszins gewijzigd karakter, dat de afdee lingen, ten gevolge van de geheel gewijzigde verkeerstoestanden. onvermijdelijk hebben aangenomen in den loop der jaren, het u steeds gegeven moge zijn. de aan uwe zor gen toevertrouwde afdeelingen zich te doen aanpassen aan de steeds wisselende eischen van den tijd, opdat zij steeds mogen blijven de hechte zuilen, waarop onze vereeniging rust. Het hoofdbestuur is zoozeer overtuigd van de gevoelens, die de vereeniging in haar geheel jegens de afdeelingen bezielen, dat het gemeend heeft de herinnering aan dezen dag levendig te mogen houden op blijvende en voor ieder lid zichtbare wijze. Het heeft daartoe in de voorhal, waarin wij ons thans bevinden, in gebrandschilderd glas de wa pens doen aanbrengen van de gemeenten, waarin vóór vijftig jaar de eerste tien af deelingen gevestigd werden. Het is de bedoe ling, daarmede in de volgende jaren door te gaan, naarmate de overige afdeelingen haar gouden feest herdenken zullen. Spr. brengt dank aan H.H. Burgemeesters, die bij de onthulling van de wapens hunner gemeenten aanwezig waren en spreekt de beste wenschen uit voor een blijvende sa menwerking in de toekomst tusschen ge meentebesturen en afdeelingen. Ik eindig met u allen dank te zeggen voor de mü geschonken aandacht, en uit naam vari het hoofdbestuur en de geheele ver eeniging de tien jubileerende afdeelingen hartelijk geluk te wenschen met haar feest en daaraan de beste verwachtingen voor de toekomst te verbinden! „Deze herdenking," zoo ging de heer Kre lage voort, „is aan de regeering niet ontgaan. Ik ben gemachtigd namens den minister mede te deelen, dat bij besluit van 26 Januari j.l. benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de heer R. Veldhuyzen van Zanten, voorzitter van de afd. Hillegom. De heer Veldhuyzen van Zanten, hierna het woord nemend namens de afdee lingen, verklaart dat de decoratie een ontzet tende verrassing voor hem is. Zijn heele leven heeft hij aan en voor het vak gegeven. Spr stelt de waardeering door de hooge regeering door 't schenken eener ridderorde op hoogen prijs. Zijn wensch is de resteerende jaren zijns levens aan bloembollencultuur te mogen wij den. Namens de besturen der tien afdeelingen wenscht de heer Veldhuyzen van Zanten met een enkel woord de rede van den voorzitter te beantwoorden. Spr. brengt dank aan het hoofdbestuur voor de huldiging niet alleen, maar vooral voor de wijze van huldiging. Wanneer spr. opziet naar de ramen ontwaart bij eerst (je buste van Jacob Heinrich Krelage. Ramen en buste vormen een ongezocht sym bool. De afdeelingen feüciteeren het hoofdbe stuur. Namens de gemeente Haarlem en als oud- burgemeester van Schoten snrak wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen over de groote beteekenis van de Algemeene Vereeni ging voor de gemeente Haarlem en geheel Kennemerland en bracht groote hulde aan de familie Krelage voor hetgeen zij voor de bloembollencultuur heeft gedaan. De heer Grullemans van de afd. Lisse -naakte van de p^egeribmYl frebmiv de" w- zitter alsnog geluk te wenschen met zijn 60- ■en verjaardag, zoo juist gevierd en hulde te ••rengen aan zijn beleid. De heer Versteeg snrak tot slot nog een wirt woord namens de afd. Wassenaar. bestrijdt me* succes Bij Apothekers en Drogisten heele doos fO.75. haloe doos fO 4 5 behoefde geen dienst te doen. daar met eigen middelen was gebluscht. De verbrande opper vlakte bedraagt ongeveer 50 M2. Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond haar jaarver gadering in „St. Bavo". Het is een goed geslaagde avond geworden, wat voor net grootste gedeelte kwam door de medewerking van de Rederijkerskamer „Alberdinck Thym'l De voorzitter, de heer de Rooy, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en rie" een welkom toe aan de aanwezigen, in het hoofdbestuur, de heeren Timmermans en bijzonder aan de afgevaardigden van het Prust, aan de Rederijkerskamer en de mu- ziekvereeniging „Utile Dulci". In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter het- geen het afgeloopen jaar gedaan was en I constateerde met blijdschap, dat de organi- satie toenam in groei en bloei. Hij verzocht de organisatie zoo sterk mogelijk te maken j voor de komende dingen in 1931. Een woord van dank bracht de voorzitter aan de ver- trouwensclub en vooral aan de gebroeders De Bruin, voor het belangrijke werk ver richt voor de organisatie. Het woord was dan aan den heer Prust, die gaarne van deze gelegenheid gebruik maakte om iets te zeggen in het belang van het Mgr. Mutsaersoord. Wat was voer ons de organisatie gedurende de laatste 25 jaar en wat moet het worden? aldus vraagt spr. In de jaren 1903—5 en 7, hoe was het toen met het loon, met den dienst en met de rusttijden, met het pensioen en met de rechtspositie? Gij ouderen kunt het u nog wel herinneren. Hoe dikwijls werd niet gezamen lijk gesteund van het schamele loon. Er zijn resultaten gekomen, de ouderen hebben on danks hun lange diensttijden nog' tijd ge vonden om te werken voor de organisatie, ter verbetering van onze positie. Maar St. Raphael heeft ook gewerkt op geestelijk gebied en gezorgd voor voorlichting door sociale priesters en uw bestuur. Dus naast het stoffelijke werden ook geestelijke belan gen behartigd en daar zijn wij dankbaar voor tegenover God en hen die daaraan heb ben meegewerkt. Maar wat zal de toekomst brengen? Wij hebben onzen naam hoog te houden om onzen invloed sterker en grooter te maken. Vrouwen, werkt gij met ons mee, staat pal naast uw man en vuurt hem aan. Laten wij bij onze pogingen ter verbetering van onze stoffelijke positie ons oog omhoog gericht houden, dan kunt gij begrijpen, waarom St. Raphaël het mgr. Mutsaers oord gesticht heeft. Wij zijn er van over tuigd, aldus spr., dat dit het mooiste werk is dat St. Raphaël heeft 'kunnen beginnen. Ruim 7700 leden hebben wij en er worden propagandavergaderingen gehouden om dat getal op te voeren. Van 1 Maart tot 1 Ja nuari zonden wij 154 patiënten uit. Wij heb ben nog veel noodig, maar als wij onze schouders er onder hebben gezet, dan komt het er. Het Oord heeft den naam gekregen van onzen onvergeteiyken eersten adviseur mgr. Mutsaers, die op zijn sterfbed nog aan St. Raphaël dacht. Laten wij hem eeren door dat werk te voltooien. De voorzitter dankte den heer Prust voor zijn rede en nu kwam de Reederijkerskamer met „Het Paardenmiddel" op de planken. Zooals verwacht werd, was het succes groot en telkens lachten de aanwezigen hartelijk om de malle situaties. Na afloop dankte de voorzitter op hartelijke wijze voor de mede werking en sloot op de gebruikelijke wijze. den, het ijs is daar schitterend. Men deelde ons mede, dat op de Brouwersvaart en de Garenkokerskade ook vele menschen op de schaats stonden. Het zal nu goed gaan worden, nu het ijs tenminste voor iedereen te berijden is. Door de pittige, inslaande reclame in woord en geschrift en de goede hoedanig heden, welke zij in het gebruik toont te be zitten, is de Gazellefiets in heel ons land bekend. Maar nu wordt ons nog 't geheel nieuwe eigenschap van haar geopenbaard; „Zij kan schrijven," voortreffelijk schrijven zelfs en als ge misschien ongeloovig de schouders mocht ophalen, zouden wij u willen wijzen op „het dagboek van een Gazelle-rijwiel" dat thans door de Gazelle-rijwielfabriek wordt verspreid. In aardige geestige rijmpjes vertelt daarin een Gazellefiets hare lotgevallen en zij doet dit zóó boeiend, dat wij hare vele avon turen geheel met haar meeleven; met haar de opwindende jacht meemaken, die zich ontspint, als een „Zwijntjesjager" haar heeft gestolen. Zoo boeit het boekje tot het einde toe. Het Is een uitstekende pittige reclame van de Gazellefabriek, een keurig boekje, dat van vele fraaie illustraties is voorzien. DAT VIEL NIET MEE Toen Zaterdagmiddag een voerman uit Haarlem met een zware vracht hooi langs den Vyfhuizerdyk reed, gleed onverwachts door de ongelijkheid van den weg de ge heele lading van den wagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In den ra op Zondag is men door middel van 'n valschen sleutel bin nengekomen in perceel A. L. Dyserinckstraat 128. Een bedrag van 39 is vermist uit twee portemonnaies die zaten !:i een broekzak. De recherche stelt een onderzoek in. lier bij de gemeente Haarlem zijn 25-jarig jubileum. Op het bureau werd hem onder eenige waardeerende woorden de gebruike lijke gratificatie van de gemeente overhan digd. In den Schouwburg aan den Jansweg geeft Woensdag a.s. de Holfu (de Holl. Film Uni versiteit) een vertooning voor haar leden met een keur van wetenschappelijke films. Deze vereeniging geeft gedurende 'n winter '0 van zulke voorstellingen en duizenden in Ten lande profiteeren van wat zij brengt. Het programma luidt Stockholm, Columbia, Cen traal Afrika, Kracht een waterdruppen, reekenfilm. Voor belangstellenden is op schriftelijke aanvraag by den heer J. Panman, Hoofman- traat 2, alhier, een beperkt aantal introduc ties beschikbaar. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur reed op ien Kleverparkweg tegenover de R. K. kerk. een vrachtauto. Deze werd ingehaald door een luxe-auto toebehoorende aan den heer E. S. arts. De bestuurder van den luxe-auto wilde dèn vrachtauto passeeren. Hij gaf daartoe sig- na'en, waarna de vrachtauto opzy ging. In de 'oocht moest de vrachtauto echter zelf opzij om een schillenkar te passeeren. De luxe-auto kon daardoor niet verder zonder den vracht auto aan te rijden en om dat te voorkomen gooide hij het stuur naar links om en reed toen tegen een boom aan. De boom en de auto werden beschadigd. JUBILEUM Vandaag viert de heer D. Beek. straatma- Zaterdagavond ruim half tien ontstond eei. orandje aan den spoorwegberm nabij het sta tion Bloemendaal, vermoedelijk veroorzaakt door vonken uit een juist gepasseerde» loco motief. De vrijwillige brandweer werd gealarmeerd en was binnen tien minuten ter plaatse, doch Er wordt hard gewerkt aan de voor bereidende maatregelen ter viering van het koperen jubileum van den burgemeester. Op de scholen wordt druk gestudeerd voor de te zingen liederen by de aubade, welke des morgens om 11 uur plaats heeft. Be halve een fraai huldigingslied, zal gezongen worden het „Wilhelmus" en „Holland's Vlag". Heden en vermoedelijk Dinsdagmiddag zullen gezamenlijke repetities plaats hebben in het R K. Vereenigingsgebouw. De fakkeloptocht belooft iets grootsch te worden. Bij goed weer zal een groot aantal vaandels en vele transparanten meegedragen worden. Om half 8 is het verzamelen op Valken burg. De drie plaatselijke muziekkorpsen zullen er eveneens aan deel nemen en om beurten marschen blazen. De route is als volgt bepaald: Valkenburgerstraat, Heemsteedsche Dreef, Nic. Beetsstraat, Nic. Beetsplein. Wilhelmina- pleiii, Achterweg, Laan van Insulinde, Bor- neostraat, Sumatrastraat, Molenwerfslaan, Cloosterweg, Drieheerenlaan, Hendrik de Keyzerlaan, Dr. Kuyperlaan, Postlaan, Raad huisstraat, Binnenweg, Koedieflaan, Blee- kersvaartweg, Kerklaan, Heerenweg en van Merlenlaan. Aan de woning van den burgemeester zal halt gehouden worden en zullen de gezamen lijke muziekcorpsen spelen „Songs of the Brave" en vermoedelijk het Wilhelmus. De uitvoering zal staan onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, directeur van „St. Michaël". Hierna wordt de route vervolgd naar net Raadhuisplein, waar voor het Raadhuis, ieder afzonderlijk een nummer speelt, waarna langs de Camplaan gemarcheerd wordt naar het Wilhelminaplein, waar de stoet wordt ontbonden. Aan den fakkeloptocht zal ook de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond deelnemen, by droog weer met alle vaan dels, dus ook die der onderafdeelingen. Het bestuur van den R. K. Volksbond ver zoekt ons te melden, dat het de bedoeling is, behalve de besturen der stands- en vakorganisaties, ook de leden daaraan te doen deelnemen. Alle leden van den R. K. Volksbond wor den uitgenoo.Vjd Vrydagavond om half 3 aanwezig te zün op het Valkenburgerplein, waar het opstellen van den stoet zal plaats hebben. Hedenmorgen waagden eenige personen zich op de Nieuwe Gracht, vóór het Bis- schoppelyk Paleis. Al spoedig kwamen er meer liefhebbers, d.e de schaatsen aanbon den en weldra over het mooie fis zwierden. Een baanveger, gewapend met zyn onaf- scheidelyke bezem, zorgde er voor, dat de an zoo geriefelijk mogelijk was. Ook op de Leidschevaart, vanaf de Emmabrug tot laan de Zandvoortschelaan werd druk gere- De offieieele opening na 15 Februari De leerlingen van de li. B. S. aan het Prnioe„nj.«vcia zij.i vanniorgen oxn half tien m nel nieuwe gebouw aan het Sani- puur uCj. pi.Clil D-J CC'll&CjXVJUlCll. Onaer leiaiug van ue leeraren weid het j moo.e genouw kveziontiga en. vooral gewezen j op ae piaonsciie waa.ae, die voomameiyis I door eenvoud verkregen is. De directeur sprao. de jongelui met enkele wooruen toe. 1 Woensdagmorgen zuilen de lessen begin nen; oan zunen pl.in. z00 leerlingen van de nieuwe behuizing kunnen genieten. Teen we door den directeur, dr. A. D. Donk ontvangen werden in de directeurs kamer, werd ons vooral op eenige teenni- sche zaken gewezen. De amanuiusis, de heer Van der Mark, heeft wel getoond een waar vakman te zyn. Een ingenieus tijdsein-systeem, met 8 elec- trische klokken, is onder zijn leiding door het personeel gemaakt, een geweldig schakel bord is tot in de kleinste bijzonderheden door den heer Van der Mark vervaardigd. Bij de opening zullen een aantal lampen en een glas in loodraam aan de gemeente wor den aangeboden door de leeraren. De lampen zijn ontworpen door den heer Van den Burg en uitgevoerd door leer lingen van de ambachtsschool, terwyl de firma Bogtman voor het glas-in-lood zorg droeg. Vooral de lamp in de leeraarskamer getuigt van kunstzinnigheid van den ont werper. Elke hoofdleeraar heeft zijn eigen lokaal. Een leeraar in de Nederlandsche taal geeft b.v. altijd in kamer 23 les, door een deur in de klas komt hij in z'n bibliotheek. Voor alle talen is dit zeer pryzens- waardige systeem behouden. De lokalen voor scheikunde, natuurkunde, laboratoria etc. zijn modern en practiseh ingericht. De architect van het gebouw heeft er vooral op gelet dat overal, ook op de gan gen, voldoende licht zou zyn. Met het dubbel klasse-systeen ls het moeilijke probleem na veel berekening, op alleszins bevredigende wijze opgelost. Vanmorgen was het in de school eefï drukte van belang. De leeraren maakten hun klasse-paradijsjes naar eigen smaak in tenkamers practiseh in, daarbij geholpen orde, richtten de bibliotheken of landkaar- door verschillende leerlingen. Overigens is het voor de jongens wel een pretje juist in de ijsperiode twee dagen vrijaf te hebben. De fancy-fair, die Zaterdag door de leerlingen was gehouden, om de kosten voor aanschaffing van een tapijt voor de directeurskamer te bestrüden, heeft ruim 1000 opgebracht. De nummers, waarop prijzen gevallen zyn, zyn voor de ramen van de school gehangen. (N i e t - O f f i c i e e 1). 419e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 4 Februari 1929, 5e Klasse 13e Lijst. Kooge prijzen: 20735 50.000 1487 1500 14832 20020 ƒ1000 8175 94311 15777 16667 17905 ƒ400 3191 13219 17220 200 2258 4425 4505 573S 7634 8839 11504 13779 16674 18880 20463 100 Prijzen van 70 117 140 316 401 419 683 S17 912 958 1001 1087 1229 1265 1458 1614 1640 1724 1850 1851 2014 2137 2165 2226 2255 2310 2399 2512 2585 2860 2869 2871 2953 3170 3210 3400 3667 3747 3792 3895 3942 4182 4264 4482 4539 4615 4617 4839 4S95 4930 5106 5108 5114 5120 5146 5155 5214 5361 5522 5647 5659 5696 5889 5944 6056 6102 6379 6411 6624 6655 6699 6932 704o 715.5 7260 7333 7355 7663 7756 7812 7839 7855 8029 8074 8164 8366 8445 8456 8496 8518 8610 8833 9183 9230 9339 9360 938P 94s3 955g 96Q9 963g 9790 9843 9951 10160 10333 10401 10505 '0562 10587 10639 10914 10989 11009 11099 11323 11342 11413 11486 11489 U6I5 11660 11883 11908 11913 12035 12088 12096 12107 12158 12171 12232 12274 12312 12364 12407 12518 12571 112626 12718 12798 12905 12960 13221 13269 13230 13315 334.3 13352 13384 13415 134.34 13552 13606 13629 13679 13719 13791 13938 13994 13995 14050 14228 14253 14660 14662 14661 14728 14742 14969 15174 15399 1542? 15446 15673 15695 15736 15757 15843 15883 15976 15953 16044 16.344 16.369 16372 16558 16690 16810 17015 17018 17056 17263 17.3.33 17342 17351 173S0 17453 17651 18072 18213 18410 1S460 18509 18604 18607 18752 18822 18843 18966 19020 19031 19055 19214 19217 19291 19577 19592 19606 19669 19774 19994 20016 20042 20186 20199 20201 20274 20338 20507 20510 20722 20725 20738 20826 20925 20933 16210 884 1566 2632 3582 4409 5064 5332 5989 6923 7735 SI 99 8888 9713 10549 11126 11669 12116 12497 13129 13.394 13774 14516 15374 15808 17258 17809 18619 19190 19752 20259 20769 NIETEN: 29 49 104 129 172 179 203 28S 290 346 35? 381 400 436 454 501 537 561 584 618 623 712 720 743 788 846 8)8 871 907 920 945 964 999 1023 1028 1041 1075 1111 1112 1118 U19 1139 1148 1174 1222 1255 1263 1344 1334 1373 1382 1391 1459 1505 1515 1526 1537 1545 1585 1615 1617 1679- 1701 1749 1767 1780 1789 1802 1S27 1847 1866 1876 1882 1895 1936 1946 1996 2038 3057 2126 2144 2187 2224 2234 2240 2263 2446 2452 2475 2188 2495 25.32 2657 2674 2687 2880 2928 293.5 2939 3017 3072 3097 2120 3157 3226 3290 3295 3349 3354 3417 3425 3466 3o08 3534 3559 3360 3599 3606 3630 3674 3696 3749 3735 3810 3832 3834 3938 4050 4057 4159 4209 4251 4256 4257 4266 4456 4470 4496 4509 4529 4541 4566 4571 4592 4608 4665 4717 4747 4811 4899 4942 4960 4969 5013 5026 5262 5679 5421 5448 5454 5479 5496 5569 5605 5616 5651 5666 5710 5725 5740 5758 5790 5803 5804 5817 5874 5911 5936 5972 5983 5988 5995 6012 6069 6108 6131 6155 6188 6206 6250 6253 6267 6320 6324 6347 6377 6382 63S6 6425 6461 6474 6491 6552 6604 6622 6671 6672 6688 6727 6729 6730 67S8 6812 6831 6833 6850 6914 6917 6955 6958 7024 7094 7102 7124 7133 7191 7197 7200 7224 7227 7265 7274 7276 7302 7384 7388 7480 7496 7504 7523 7524 7587 7608 7611 7160 7191 7719 7860 7891 7892 7907 7916 7953 7961 7979 7995 8040 8055 8079 8167 8183 8198 8221 8356 8358 8374 8397 8398 8408 8452 8503 8570 8581 8602 8638 8644 8731 8790 8817 8834 8841 8887 8912 8951 9027 9045 9049 9038 9105 9113 9156 9212 9215 9242 9249 9261 9385 9.397 9434 9465 9474 9439 9456 9464 9481 9514 9547 9577 9519 9620 9647 9737 9764 9772 9786 9791 9817 9876 9877 9936 9953 9975 1002/ 10035 10050 10039 10134 10140 10143 10150 10225 10282 10300 10321 10336 10361 10443 10460 105?2 -052? 1G526 10543 10565 10590 10681 10693 10706 10746 10761 10775 10S13 10S77 10885 10915 10021 10965 1098 10982 11003 11011 11072 110?= 110'0 11160 11162 11200 11241 11240 11288 1,31301 11325 11,376 11381 1 1387 1141? 1143^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2