Stadnieuws VOOR DE HUISKAMER Hoest, Keelpijn - - - DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 Een zeldzame dag van ys ver maak tyuap d>vüfyb: IJSBERICHTEN De Santos kegel wedstrijden Een wedstrijd in Gladiolen Verkeersongevallen Aanrijding in de Haarlemmermeer KUNST EN KENNIS Dr. Willem Royaards f Gelukt Het Museum-theater te Amsterdam Gemeentelijk orgelconcert *n Vroolijk, mild zonnetje en een spiegelgladde ijsbaan Het was gisteren een weertje om dichters de schoonste verzen te laten dichten, om componisten inspiratie te geven tot een be koorlijke winter-symphonie en om een vol bloed schaatsenrijder in een ongekende wel dadige stemming te brengen. Wat stond dat zonnetje daar heerlijk aan den hoogen hemel, wat was het al warm, wat deed het al die fleurige ijs-toiletjes schitteren en blinken Werkelijk' als de Genestet gistren nog geleefd had, zou hij nimmer gedicht hebben: „O, land van mest en mist, van vuilen kouden regen," maar „O, land van zon en ijs, van mooie droge straten." De groote optocht naar de Kleverlaan be gon al 's morgens vroeg; daar gingen ze per tram, op de fiets, te voet, gewapend met doodeenvoudige Priesche schaatsen met roestige ijzers, of kunstrij-schaatsen van massief staal, reeds een weelde voor het oog laat staan om er op te rijden. De rood witte vlaggetjes wapperden lustig op de trams, met een brutaliteit, zooals we in ja ren niet gezien hebben. Wapperden, denkt u misschien? Dat was nu juist het eenige afkeurenswaardige in het weer, er woei een stevige Oostenwind de Bildt had zelfs „weest op uw hoede" ge seind. Waarschijnlijk stond deze waarschu wing echter ditmaal in verband met het buiten de officieel erkende ijsbaan. Bepaald koud was het gistermiddag niet, in tegen deel, als je een baantje tegen den wind was opgereden, kon je gerust met je zakdoek over je hoofd wrijven, om het eens heel netjes uit te drukken. En diezelfde wind kleurde al die wangen zoo heerlijk, echt Hollandsch rood; waarachtig als de buiten landers ons gisterenmiddag gezien hadden zouden ze ongetwijfeld aan het Marker- of Volendammer-costuum gedacht hebben Wat een feest voor de kinderen, de kleintjes die eigenlijk nog niet goed geweten hadden wat de beteekenis van echt ijs was. Op de krabbelbaan was het een leven als een oordeel en tjokvol. Even bleven we staan kijken en onwillekeurig dachten we terug aan Oud-Holland, met ruwe winters, met ijsperioden van twee, drie maanden, met paard-en-wagens, die over de Zuiderzee reden, met groote sleeën, die over het gladde ijs vlak zeildenzouden wij zulk een pe riode van heden af weer eiken winter gaan meemaken? Wat was let druk op de Ijsbaan aan de Kleverlaan. „Naar druk" merkte een pessimist op, zoo weggeloopen uit de Camera Obxura. Als je nu gisteren nog niet .tevreden was. sluit jezelf dan maar op in een kelder, wan' dan ben je geen mooi weer en geen ij? waard. IJs met scheuren? Ook niet, onbe rispelijk lis. kunstijs zouden we baast zeg gen. En dan, die stevige bries. Baanvegers waren haast niet noodig, want het sneeuw- schraapsel werd netjes door den wind op den kant geblazen, gratis, voor niemendal! Gistermiddag was het bestuur van de IJs club in ware feeststemming, want het 60- jarig bestaan zou nu op waardige en pas- send<= wijze gevierd worden. „We wisten het wel, dat er nog zoo'n mooie dag zou komen, daarom stelden we de feesten tot vandaag uit Is het heusch waar. beeren? Dan buigen we eerbiedig het hoofd voor uwe hoogge waardeerde weerprofeten. Het orgel speelde vroolijke wiisjes. groote scb'inwerpers op het dak van bet clubhuis voorspelden reeds, dat er tets bijzonders moest, gaan gebeuren, terwijl verschillende mannen zich beijveren met het opstellen van het vuurwerk dat gezien het aantal palen de stoutste verwachtingen overtref fen. Rondom de wedstrijd-baan wapperden kleine vlaggetjes, ook rondom het, terreir, waren doeken aangebracht, die misschien als ze gewasschen werden en met puinsteer geschuurd recht op den naam „vlag" zouder hebben. Langs de Delft verzamelden zich steed* meer nieuwsgierigen, die het gewaagd had den over het ijs te loopen. om achter d* tralies bet bonte Ijsvermaak gade te slaan en er van te genieten. „Je hebt nu eenmaal apostelen en marte laren" zei een münheer tegen ziin zoontje die niet op de Delft mocht rijden, niet or de TJsbaan en toch schaatsen had! De electrlsche treinen, die voorbil kwamer werden door d° rüd°rc baas* eens h" 'merkt, doch de reizigers verdrongen zich voor de ramen om in Haarlem te kunnen vertellen dat het ontzettend druk op d* baan was. Intusschen was de wind Ingekrompen zóó zeer. dat bet zelfs later op den mid dag windstil werd De sterren fonkelden om half zes aan den hemel, de bloemen stonden nog dik op de ramen, de barometer bleef constant, de wind Oost b»t vuurwerk jou een feit worden, een gedenkwaardig feit Zondagavond „Hallo! ben je ei ook weer? Pijn weer, hé. Als 't zoo maar een poosje blijft." „Twee reepen voor een dubbeltje" schreeuwde de chocolade-koopman ten tee- ken dat hij nog van de partij was. De gevel van het club-^bouwtje was smaakvol geïllumineerd met kleuren van de IJsclub Haarlem en Omstreken 'n Lampje wit, 'n lampje roodoch! wat 'n pracht en n rijkdom. Wie maar even de kans kre'g was naar de baan gestapt, sommigen mé een dikke Ijsmuts op, om koude ooren te beschermen, anderen nog heel royaal met en onbedekt hoofd, waardoor groote kans oitstond, be vroren brillantine-haren op te lopen. De banen waren keurig verlicht, daarbij deden de beide schijnwerpers nog goed hun best de leuke avond-toiletjes, ditmaal achter dwars tegen het begrip „avondtoilet" in, zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Het licht was zoo goed. dat ijsminnende waag halzen in de schaduw rustig op de Delft bleven schaatsen. Het vuurwerk zou echter het hoogtepunt van den avond zijn. Groote donderbussen stonden klaar om afgeschoten te worden, naast potten Bengaalsch vuur, met hun coverachtigen inhoud. Om half tien knetterde de eerste vuurpijl de lucht in. Dat was wat! Aan 't enthou siaste geroep van de talrijke jongelui, die op dit avondfeest belust waren, kwam geen einde. Het heele terrein werd in een rooden -loed gezet, als silhouetten teekenden zich de vele paartjes, die in stille verrukking 'iefde op de scnaats betrachtten, tegen den achtergrond af. Toen kwam het hoofdnummer. Even een resis en geknetterdaar stond met groot" vuurletters: „Leve de IJsclub!" en er hoven bet jubileumgetal .60", Een laatste knal nog eenhet vuurwerk was uit! De lichten gingen weer op. opnieuw maak- en velen een baantje, totdat om II uur de -.re* werd voortgezet in rt° <-ensnmntfe-keet of beter gezegd, het „IJs-Restaurant!" Daar beoefende men tot bij twaalven den volkszang, hoewel ook Neger-krijgsliederen niet werden vergeten, 't Was r recht ge zellig en de pachter keek met eet: genoeg- ijk gezicht naar het stampvolle lokaaltje. Er is een ijs-Zondag voorbij, die ons nog 'ang zal heugen. De uitslagen van het schoonrijden lulden: Dames: 1 Mej. Gerrits; 2. Mej. v. Meeu wen. Paren: 1 Mevr. v. d. Klashorst en de heer Aanstoot; 2 Mej. van Meeuwen en de heer Xheterman. Op de ijshockeybaan vonden eenige vriendschappelijke wedstrijden plaats J>e re- ■"itaten hiervan zijn: H.B.S.Brammen 28 BloemendaalBaam wi doOX6*\ m heid hebben hun aan tee keningen te maken- De deelname kost niets. Er zijn behalve het getuigschrift» aardige prijzen te winnen. Te Bloemendaal Deze eer moet dezen winter gegeven wor den, dat hij, in weerwil van onderbrekingen er voor zorgt, dat er 's Zondags „gereden" kan worden. Dank zij de tamelijk strenge vorst van Zaterdag op Zondag, waren de verschillende ijsbanen weer berijdbaar, 't Meertje van Caprera, de Vijver van Duin en-Daal en 't Brouwerskolkje hebben dus weer druk bezoek gehad. Met 't Brouwers kolkje was 't weer dezelfde geschiedenis van vorige Zondagen. In weerwil van de 4 lagen ijs, die er volgens de jeugd zijn, waren de ze toch niet in staat de groote massa men- schen te dragen zonder 'n massa scheuren te krijgen, die het water in groote hoe veelheid door lieten. Dies oordeelde de po litie, dat 't om half 5 weer welletjes was en werd de baan weer ontruimd. Dat was jammer! Maar wat te zeggen van kwajon gens, die gisteren bezig waren het één- nachtsijs van de Brouwersvaart te vernielen door ,,gammeltje trappen". Dat pruttelt over 't moeten verlaten van ijs en üs dat goed kan worden wordt moedwillig vernield. Te Vogelenzang Wij kunnen de laatste dagen ondanks de strenge vorst, die alles, wat glad kan worden, in een gladde substantie omtoovert. weinig van ijssport spreken, althans in Vogelenzang. Sneeuw zorgde dat wij niet ook van een gelijke sugstantie kunnen spreken. Al was voor doorzakken geen gevaar, het ongelijke hobbelige ijs kon gisteren geen schaatsenlief- hebbers op het ijs lokken. De echte schaatsen - 35 enthousiasten hebben gisteren dan ook alge- Het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Willem Royaards arriveerde gistermiddag te half een aan het Centraal Station te Amsterdam. De kist wordt vanuit den baggagewagen in den lijkauto geplaatst De R.K. Kerk te Halfweg nadert haar voltooiing. Hierboven een foto van Kerk en Pastorie De finale Nadat Zaterdagmiddag en Zondag den geheelen dag nog druk gekegeld was, is Zondagavond twaalf uur het Santos-Con cours officieel gesloten. Dit geschiedde door den heer J. J. Brink man, voorzitter van het uitvoerend comité en voorzitter der Damiatenclub, op welker naam het concours gehouden werd. De heer Brinkman constateerde tot zijn groote vreugde het schitterend en succesvol verloop van dit concours. Niet minder toch dan vijf duizend vijf honderd kaarten (elke kaart is vijf worpen) zijn in deze acht dagen genomen. Reeds deelde hij mede, dat de club „De Prins" met de hoogste onderschei ding is uitgekomen. Op de volgende zal a s. Vrüriag worden teruggekomen. Hij bracht op de allereerste plaats dank aan de wedstrijdcommissie voor hare be langrijke, technische zorgen; verder aan de kegeljongens voor hun buitengewoon vlug werken en voorts aan allen, die het welsla gen van het concours verzekerd hebben, een concours, dat alle vorige hier in Haarlem in de schaduw stelt. Verder wilde spr. op dit late avonduur niet uitweiden, want a.s. Vrijdagavond des avonds te half negen zal het groot festijn worden, want dan heeft de officieele prijs uitreiking plaats, welke zal geschieden door den voorzitter der R.K. Middenstands- vereeniging, den heer P. J. M. van Tete- ring, die dit concours ook officieel geopend heeft. Deze plechtigheid zal worden opgeluis terd met muziek, zang en declamatie. De spreker wilde zich hierover niet verder uit laten. doch hij verwachtte, dat dien avond alle prijswinnaarsters en prijswinnaars, be nevens alle keggelaars present zullen zijn. Hierna bleef men nog gezellig bijeen. In Hollands Bloembollenhuis liggen ter bezichtiging 103 soorten gladiolen. Hij, die deelnemen wil aan den wedstrijd in soorten kennis, kan deze soorten komen bezichtigen; de bollen liggen er, met namen erbij, tot 15 Februari. Daarna worden de namen wegge nomen, de partijen door elkaar geplaatst en voorzien van een nummer. Er zullen lijsten beschikbaar worden gesteld met de namen erop gedrukt. De deelnemers hebben dan maar het nummer te plaatsen voor den naam van de soort, die zij denken, dat onder dit nummer is neergelegd. De verschillende bezoekers hebben al opgemerkt, dat de variatie in de soorten wel wat groot is om met kans op succes een goed percentage juist op naam te stellen. Om nu aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen, zullen dertig van de meest in den handel voorkomende soorten op één einde van de tafel gelegd worden, zoodat dus degene, die zich beperken wil tot de hoofd- handelssoorten, niet door de weinig in den handel voorkomende soorten bemoeilijkt wordt. Niettemin blijft de geheele collectie intact, zoodat de man met scherp opmer kingsvermogen, deze tot volle uiting kan doen komen, door alle soorten een naam te geven. Zooals reeds is aangekondigd, is de collectie op Donderdagavond tot 9 uur ter bezichtiging, zoodat personen, die op den dag moeilijk kunnen komen, alsdan gelegen- meen van de Ijsbanen te Hillegom of te Heem stede gebruik gemaakt. Wintervermaak te Zandvoort Zondagmiddag had Zandvoort ook zijn deel aan het wintervermaak, dat alom geboden wordt. Of de Tennisbanen van de fa. Rinke oefende zich de jeugd in het schaatsenrijden. Vele kleintjes zetten er hunne eerste schre den op het gladde ijs. Op den Strandweg was het sleetjerijden Velen maakten er gebruik van. De ijsbaan op de Brederodestraat achter de Christelijke school was niet In gebruik, want ijs was er niet te bekennen. De kom was droog. Vele lief hebbers van schaatsenrijden waren naar Haarlem gegaan om daar eens te genieten van de wintersport. Aanrijding in de Haarlemmermeer De bijna 60-jarige arbeider C. S. reed per rijwiel in de Haarlemmermeer op den Ven- neperweg en hoorde een auto achter zich aankomen. Juist op het oogenblik, dat de autobestuurder links wilde passeeren, week S. met met z'n fiets bij vergissing ook even naar links uit, met het gevolg, dat hij door het voorwiel van het motorrijtuig gegrepen en aan den waterkant werd geslingerd. Als door een wonder had de man geen ernstig letsel bekomen, maar z'n rijwiel was totaal vernield. Hoewel hij er toch wel van overtuigd ge weest zal zjjn, dat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten, temeer ook waar hij bij het naar links uithalen geen richting met de hand had aangegeven, ging hij naar de politie om van het gebeurde aangifte te doen, teneinde daardoor de ge leden schade vergoed te krijgen. Het zal echter wel aan twijfel onderhevig zijn of hij daarmee succes zal hebben. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal morgen op Westerveld plaats vinden Het stoffelijk overschot van wijlen dr. Willem Royaards, die in Menton is over leden, is Zaterdagmiddag te 12.29 uur met den Parijschen trein te Amsterdam aange komen. De kist, waarin zich het stoffelijk over schot bevond, werd op het Westelijk deel van het perron op het Centraal Station, onmiddellijk na aankomst van den trein, uitgedragen en gedekt met een palmtak, die uit Mentqn was meegekomen in een lijkauto geplaatst Een der zoons, de heer Ben Roy aards, was daarbij tegenwoordig. De auto reed direct naar de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht, waar de kist voorloopig is geplaatst. Naar verder gemeld wordt, ls de uitvaart thans op morgen (Dinsdag) bepaald. Mevr. Ilona Durigo heeft uit het buiten land doen weten, dat het haar mocht ge lukken, zich voor dien dag vrij te maken Hierdoor, en dank zij de spontaan aangebo den medewerking van het Concertgebouw orkest (onder leiding van Cornelis Dopper) zal de wensen van dr. Royaards in vervul ling gaan: Dat tijdens zijn opbaring in den Stadsschouwburg mevr. Durigo ,.Ab- schied" uit Mahlers „Lied von der Erde" mocht zingen. De plechtigheid in den Stadsschouwburg te Amsterdam zal aanvangen te tien uur precies. Op verzoek van den overledene zal niet worden gesproken, ook niet aan het graf. De plechtigheid in den schouwburg zal om streeks 11 uur zijn geëindigd. De begrafenis zal ges-hieden na aan komst van trein 12 uur 45 te Westerveld De stoet zal zich van het Leldschepleln te Amsterdam langs Stadhouderskade, Nas- saukade, door de De Clercqstraat, den Ad miraal de Ruyterweg, via Sloterdijk naar de begraafplaats Westerveld begeven. De wensch van den overledene is, dat de lijkauto niet gevolgd zal worden, zoodat de volgauto's onmlddelliik zullen aansluiten. Zaterdagavond ls het stoffelijk overschot van dr. Willem Royaards van de ziekenver pleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overgebracht naar de woning van de familie Royaards, aan de Prinsengracht 855. worden gebouwd op het Museumplein vlak tegenover het Concertgebouw; Weliswaar wordt in de voordracht betoogd, dat de uitvoering van het ontwerp-Staal ook in het bijzonder aan het Concertgebouw zal ten goede komen, doch adressant vreest daarvan veeleer het tegendeel, daar het ont worpen Museumtheator, volgens de voor dracht, o.m.: lo. eene representatie- en receptie-gele genheid zal bieden, als waarop slechts wei nig steden kunnen bogen. 2o. zal kunnen worden gebezigd voor con gressen, ontvangsten van vreemdelingen ed. 3o. een geheel naar de eischen des tijds Ingericht restaurant zal bevatten, toeganke lijk zoowel uit den schouwburg, als van de van Baerlestraat, dus ook voor cfc bezoekers van het Concertgebouw. 4o. bruikbaar zal worden gemaakt voor de meest verschelden soorten van kunstuitin gen, dus ook voor uitvoeringen, als waar voor tot nog toe alleen het Concertgebouw de gelegenheid biedt. I Tot dusver voorziet het Concertgebouw met de aan die instePing ren o.eris sc-aan-óe middelen, in de behoefte aan zalen voor recepties, congressen, groote maaltijden, uit voeringen en exploiteert zelf voor zijn be zoekers een buffet, uit welke bronnen van inkomsten een bedrag van ongeveer f 20.000 per jaar wordt geput, welk bedrag meer malen de kurk is genoemd, waarop de in stelling drijft. Het lijdt geen twijfel, of deze bronnen van inkomst zullen aanmerkelijk minder ruim gaan vloeien, zoo niet geheel opdro gen, wanneer in de onmiddellijke nabijheid van het Concertgebouw een monumentaal gebouw van grootsche afmetingen en moder ne architectuur verrijst, dat al hetgeen, waarin eerstgemelde instelling thans nog voorziet, op veel uitgebreider en aantrekke lijker schaal zal gaan verschaffen. Adressant verzoekt den Raad bij de over weging van de voorstellen van B. en W. rekening te houden met voorschreven be zwaren en voor den te bouwen schouwburg c.a. een andere plaats aan te wijzen dan het Museumplein tegenover het Concertge bouw. Een deftig, elegant heer, naar de laatste mode gekleed, kennelijk iemand van hooge- ren stand, stapte te Dover uit den trein. Voor het station wachtte een schitterende „Sludebaker", die den reiziger met zijn koffers naar het hotel bracht. Aan tafel des middags, er waren veel gasten dronk de onbekende de duurste champagne, en nam zoo levendig aan de gesprekken der gasten deel, dat alle voor zijn vriendelijkheid en zijn veelzijdige kennis bewondering kregen. De koffie werd rondgediend en waar het gezelschap voor het grootste deel uit handels menschen bestond, liep het gesprek al dra over dergelijke zaken. „A-propos," zoo begon de vreemdeling het gesprek tot zijn buurman, een vriendelijk oud heer, bekend bankier in Engeland, „kunt u mij ook een huis hier reco.mmandee- ren, dat geneigd zou zijn een disconto af te sluiten? Over een paar dagen vertrek ik naar Frankrijk en zou graag een paar groote wissels, die ik nog heb loopen, te gelde maken." „Dat treft al bijzonder goed," merkte de ander op, „ik ben bankier en als 't u con venieert, zal ik me graag met de zaak belasten en u disconto geven. Ik kan het zoo billijk mogelijk berekenen." De vreemdeling was plotseling eenigszins bleek geworden, maar de ander scheen dat niet te bemerken en vroeg naar het totaal bedrag van de wissels. .Ongeveer zestig-duizend pond sterling." Als u wellicht met mij mede wilt gaan naar mijn kantoor, hier dicht bij het hotel, dan kunnen we de zaken meteen afhandelen," antwoordde de bankier, terwijl hij opstond. Nadat de vreemdeling zich onder den naam Johnson had voorgesteld, vertrokken beide heeren. Tien minuten later zaten beiden in het kantoor, waarvan de bankier, zonder dat Johnson het gemerkt had, de deur had ge sloten en den sleutel uit het slot had geno men. Johnson legde de wissels over. De bankier controleerde lang en nauwkeurig de hand- teekeningen, die hij, nadat hij ze oogen- schijnlijk in orde had bevonden, in zijn brandkast sloot. „Nu denkt u natuurlijk, dat ik u betaal," donderde de bankier plotseling, terwijl hij den ander met fonkelende oogen aanzag „Natuurlijk.... eh.... mijnheer...... Wat wilt u dan.... Ik begrijp niet.... 1' stamelde Johnson, lijkwit. Wat ik wil doen Dat zult u eens zien donderde de bankier verder, in wiens hand eensklaps een geladen revolver dreigde. „U is een schurk en een bedrieger en ik heb u ontmaskerd!".... Johnson had een sprong gedaan en stond bij de deur. Tevergeefs, ze was gesloten. Doe geen moeite, ik heb mijn maat regelen genomen. Ge zult hier wel vandaan komen, maar dan onder politiegeleide en geboeid." Mijnheer, heb medelijden met m'n vrouw en kinderen," sidderde Johnson. De bankier antwoordde niet. Terwijl hij zijn revolver vast omklemd hield, scheen hij na te denken. „Kijk eens, ik wil u niet tot het uiterste drijven, maar zweer mij dan, dat ge op mijn vragen antwoordt niets anders dan de waar heid." Bij die woorden haalde hij een brief te voorschijn en legde dien op zijn bureau. „Alles wil ik beloven, als u de zaak niet aangeeft," stamelde de ander. „Uw naam!".... „James Manfield, kassier te Manchester** „Bij welke bank?".... „Robertson brothers" „In orde Dan zult u dit schrift ook wel kennen" „Een brief van William Robertson Manfield had met één oogopslag den brief overzien. „Juist, van William Robertson, dien u bestolen heeft. U heeft het in u gestelde ver trouwen schandelijk misbruikt. Een kapitaal aan wissels geroofd en u dacht ze natuurlijk hier te gelde te kunnen maken. William Robertson was dadelijk op de hoogte van uw misdrijf en u werd gesigna leerd op weg naar Dover. Ik kreeg een tele gram van hem en later een brief om te trachten u in alle stilte de wissels afhandig te maken. Dat heb ik gedaan. En nu moest u eigenlijk niets anders dan de gevangenis wachten. Maar uw chef is een menschenkenner en heeft anders beslist. In dezen brief geeft hij mij opdracht, u 5000 pond sterling uit te betalen onder voorwaarde dat u onmiddellijk het land verlaat en oppast voor een volgende lage streek, want u zult gecontroleerd wor den." Manfield was op slag veranderd. Met bevende handen, duizend excuses stame lend nam hij het bankpapier aan, dat de bankier hem gaf, sidderend teekende hij een kwitantie en vertrok onder overmatige ver zekeringen van berouw en eeuwigdurende dankbaarheid. Een uur later was hij op weg naar Frank rijk met een bezit van f 60.000. „Volkomen gelukt 1" constateerde de bankier na het vertrek van den berouwvollers zondaar. Hij ging aan zijn bureau zitten en schreef een brief naar Robertson Brothers. In antwoord op uw telegram en uw brief, kan ik u meedeelen, dat het mij gelukt is, uw voortvluchtigen kassier aan te houden en hem de wissels af te nemen, welke ik hierbij voeg. Volgens uw opdracht heb ik hem 5000 pond uitgekeerd, waarvoor ik u ingesloten kwitantie doe toekomen. Op uw verzoek heb ik het resultaat van deze kwestie nitt telegrafisch gemeld".... Daarna volgde een uitvoerige beschrijving van het bezoek van Manfield. Twee dagen later had de bankier antwoord. Het was een groote, dik gevulde enveloppe van Robertson Brothers en bij het open maken vielen er tot groote verbazing van den bankier de wissels uit, die hij twee dagen tevoren had opgezonden. Ze gingen vergezeld van het volgend schrijven „Geachte heer, Uw brief hebben wij ontvangen en de inhoud daarvan is ons volkomen onverklaar baar. Wij moeten u dringend verzoeken onzen kassier niet te beleedigen, daar deze, een strikt eerlijke man, op dit oogenblik op zijn post is en zeker in de verste verte er niet aan denkt een oplichting te plegen. Indien u voor de waardelooze prullen, waarvan de handteekeningen vervalscht zijn, buiten ons weten 5000 pond sterling hebt betaald, zult u zelf de schade moeten lijden. Hierbij zenden wij u de wissels terug, waar mede u naar goedvinden kunt handelen Hoogachtend, Robertson Brothers." Ter gelegenheid van liet 60-jarig bestaan'an de IJsclub voor Haarlem cn Omstreken, Werd gisteravond een groot vuurwerk op Usbaan aan de Kleverlaan ontstoken. JU* apotheose heve de IJsclubl. Viola da Gamba Het is den organist George Robert gelukt zich de medewerking te verzekeren voor het a.s. Gem. Orgelconcert van den heer Ch. v. Isterdael, solo cellist van het Residentie- Orkest. De heer Isterdael zal de viola da Gamba bespelen; een Instrument, dat zeer zelden bespeeld wordt Het belooft dus Vrijdagavond a.s. een in teressante avond te worden. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Een adres van de N. V. „Het Concert gebouw." Liever een andere plaats. Het bestuur der N. V. Het Concertgebouw te Amsterdam, heeft aan den Raad van Am sterdam een adres gezonden naar aanlei ding van de voordracht inzake het bouwen van een schouwburg op het Museumplein in de hoofdstad. Aan dit adres is het volgende ontleend: Het bestuur van Het Concertgebouw, hoe wel gaarne erkennende, dat in het alge meen gesproken aan een groote .xhouwburg- zaal c.a. te Amsterdam behoefte bestaat, ducht niettemin van de uitvoering der plan nen overeenkomstig die voordracht groot nadeel voor de instelling, die aan zijne zorg is toevertrouwd; inzonderheid indien de schouwburg volgens het ontwerp-Staal zou De aid. Haarlem van den Nederl. K. K, Bouw vakarbeider* bond vierde gisteren haar jaarfeest in gebouw St. Bavo. Een foto genomen tijdens bet gemeenschappelijk ontbijt, dat 11a de H. Mis in de St. Jozelfkerk, gehouden werd. In het midden het bestuur, weerszijden daarvan de Jubilarissen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9