Plaatselijk nieuws Stadsnieuws AMSTEROAMSCHE BEURS CHEQUE-KOERSEN de spaarnebank DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 NOORDWIJKERHOUT BENNEBROEK ZANDVOORT Krachfis Gezond NÏEUW-VENNEP HEEMSTEDE De zangers van den toren De H. B. S. aan het Santpoorter^ plein in gebruik genomen HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS Voor de zevende maal binnen anderhalve maand brand uitgebroken De Krakatau boven de zeespiegel zichtbaar VISSCHERÏJ Hoofdprijzen Staatsloterij MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARN j/BANK Het valsche telegram aan den gevangenisdirecteur te Malang De facature van gemeente secretaris te Bennebroek Het ambtsjubileum van den burgemeester MARKTNÏEUWS De bosch- en heidebranden in Noord-Brabant Drijf ijs in de Maas Inbraak te Noord- Scharwoude MEDEGEDEELD DOOR Prof. H. J. M. Weve BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Hoogeerw. Heer G. C. van Noort, Deken van Amsterdam Oprichting ijsclub Hiertoe opgeroepen loc den omroener was Maandagavond een groot aantal personen opgekomen in de ach- ".erzaal van café „Het Wapen van Noordwij- cerhout," om het oprichten van een ijsclub te jespreken. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de heeren die bij de laatst gehouden hardrijderij de regeling hadden ge troffen. Namens hen opende de heer N. H. de Klerk de vergadering en heette de aan wezigen weikom. Het deed hem genoegen dat zoovelen opgekomen waren, hieruit bieek volgens spr., dat er voor het oprichten van een ijsclub wel* animo bestaat, en hei werk dat door deze commissie is gedaan, op prijs wordt gesteld. Spr. hoopt dan ook dat de besprekingen van dezen avond een goed re sultaat zullen hebben en men tot oprichting zal besluiten. Na nog eenige besprekingen gaven zich 54 personen als lid op. Hieruit werd nu een bestuur gekozen bestaande uit de volgende heeren: H. van Hensbergen, B. Verschoor, B. Zandbergen, N. H. de Klerk, C. Geerüngs, Jac. Uitendaal, J. Vroolijk, C. van Dam en J. Bouwmeester, allen verklaar den hun benoeming te aanvaarden. Na eenige mededeelingen volgde sluiting onder dank aan de aanwezigen, met het ver zoek om allen veel propaganda te maken om nog meer leden te winnen. zet met een H. Mis in de St. Bavokerk, waaronder de algemeene H. Communie der leden. Het overgroote deel der leden nam hieraan deel. Des avonds werd het feest voortgezet met een vergadering in het R.K. Vereenigings- gebouw. De zaal was bijna geheel gevuld. De Palace-band, onder leiding van den heer Elsnerus, wist er al spoedig met eenige populaire wijsjes de vroolijke stemming in te brengen. Om kwart voor 8 opende de voorzitter, de heer J. C. Behage, de bijeenkomst met den Christelijken groet, waarna hij een kort over zicht geeft van het afgeloopen jaar en meer speciaal de herdenking van het 25-jarig be staan van den bond, de Pontificale Hoogmis en de groote vergadering in het Krelagehuis Hij schetst in korte trekken wat door St. Deus Dedit bereikt is, o.a. 9 maanden vrijen Zaterdagmiddag, de kindertoeslag, al is in Heemstede nog niet die medewerking, die verwacht mag worden en herinnert er aan ,dat enkel door de afd. Heemstede over 1928 een bedrag van 5825 aan werkloozen is uitbetaald. Al deze dingen en de groote vooruitgang in ledental gevefi moed voor de toekomst. De heer J. Salman, lid van het hoofd bestuur, verkrijgt daarna het woord voor het houden van een feestrede. Spr. begint met te zeggen, dat bij de her denking van het 25-jarig bestaan tot uiting is gekomen, dat Heemstede behoort tot de vereenigingen met Amsterdam, Haarlem, Leiden en Asterdam, die den stoot hebben gegeven tot stichting van den machtigen bond St. Deus Dedit. En onder die stichters telt Heemstede 2 leden, die toen 110 waren en dit onafgebro ken gebleven zijn, n.l. de heeren J. C. Ber- hage en G. Hageman. Namens het werklie denverbond worden beiden heeren een diplo- R. K. Volksbond De vergadering, uit- j ma overhandigd, geschreven door den R. K. Volksbond, af- I Spr. schetst de energie, die noodig geweest deeling Bennebroek, gisteravond gehouden is om dezen bond met haar 200 leden in in het R. K. Vereemgmgsgebouw, werd stand te houden tegen den neutralen bond. geleid, wegens ontstentenis van den voor- te meer omdat de strijd altijd ging tegen neu- zitter, den heer Van Bakel, door den trale leden, voor het meerendeel katholieken, tweeden voorzitter, den heer J. Oleijerhoek Na de gebruikelijke opening en goed keuring der notulen, las de secretaris, de heer L. Weijers, zijn keurig verzorgd en uitgebreid jaarverslag voor, hetgeen een applausje en een hartelijk dankwoord van den voorzitter ontlokte. De penningmeester had reden verheugd te zijn het batig saldo was, in ver gelijking met het vorig jaar, bijna ver dubbeld. De uitgaven in het afgeloopen jaar be droegen 1003.95, de ontvangsten 1064,93, zoodat een batig saldo van 61,03 (vorig jaar 39.21) overschoot. Tot verificateurs tot het nazien der boe ken, werden benoemd de heeren *J. Lam- booi en A. Otte. Wegens bedanken van het tooneelclublid, den heer S. Glas, als bestuurslid van den R. K. Volksbond, verzocht de voorzitter den leden van de tooneelvereeniging een nieuw bestuurslid aan te wijzen, aan welk verzoek op de hedenavond te houden boeen komst van „Nut en Genoegen" zal borden voldaan. Punt 7 der agenda hield in, bespreking retraitebeweging. Nadat eerst tot aanhou ding besloten was, handelde men dit punt op verzoek niettemin af. De voorzitter stelde voor op de vergade ringen van den R. K. Volksbond en de vak- vereeniging op de bestuursvergaderingen dezer laatste vereeniging, is dit onder werp nog niet ter tafel gekomen een verloting te houden van een vrijkaart voor een retraite, zulks om het retraitewerk in Bennebroek tot hooger bloei te krijgen. Het voorstel vond aller instemming. Ingekomen was voorts een bericht van verhindering, wegens ziekte, van het hoofd bestuurslid, den heer A. Angenent, spreker voor dezen avond. Ook was van de afdeeling Haarlem een mededeeiing ingekomen dat de cursussen, georganiseerd door de R. K. Commisie voor Arbeidsontwikkeling, gratis voor zoowel bestuurslid, als gewoon lid te volgen waren. De voorzitter richtte hierna eenige waar- deerende dankwoorden tot den penning meester, wiens boeken en bescheiden in keurige orde bevonden waren. Ten slotte bedankte de voorzitter namens het bestuur de tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" voor het in het afgeloopen sei zoen gebodene, wat steeds sprekers volle waardeering wegdroeg. Niets meer aan de orde zijnde van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt sloot de voorzitter de tamelijk goed be zochte vergadering met den Christelijken Groet. die dien strijd niet begrepen, maar waarvan wij thans wel overtuigd zijn, dat zij geweest zijn de pioniers van den machtigsten bond. die arbeid kan verrichten, waartoe andere bonden niet in staat zijn. Spr. wil van de gewoonte, om een overzicht te geven van wat reeds bereikt is, afwijken, en een blik werpen in de toekomst. En dan zegt spr., dat, al zijn de toestanden niet zoo hopelGos slecht als voor 25 jaar, wij er nog lang niet zijn. Wij hebben meer dan 100 jaar zonder organisatie gewerkt en in dien tijd vooral is gebleken, dat macht, recht is en die de arbeiders hun kracht moeten geven om deel te nemen aan de wijzigingen die verkregen kunnen worden door samenwerking gn als wij dit niet kunnen zullen anderen dit doen, daar de economische strijd zal gaan tus- schen voor- en tegenstanders van Christus. Wij moeten naar de bedrijfsorganisatie, maar op christelijken grondslag. Of gaat het op. zegt spr., dat de arbeider 9 maanden werk kan krijgen, terwijl de werkgevers een vol jaar van een bedrijf leeft? Moet er werkloosheid zijn, dan moeten ook de werk gevers meebetalen aan de werkloozenpremie. Hulp voor groote gezinnen moet er komen. Wat nu gedaan wordt, is onvoldoende. Vooral de ouders spoort spr. aan, hun kinderen in de beweging te sturen. Dit is noodig voor den lateren tijd tegen de moderne vakbeweging. Zij moeten in onze beweging slagvaardig gemaakt worden, daar zij, mochten zij later in een groote stad moeten werken, anders zeker voor hun Godsdienst verloren gaan, waarvan de statistieken thans reeds een duidelijk beeld geven. Een luid applaus volgde op deze gloedvolle rede. De voorzitter dankt, waarna hij hulde brengt aan zijn jubilaris, den heer Hageman, die in die 25 jaren nimmer onnoodig een vergadering heeft verzuimd, en den wensch uitspreekt, dat zijn voorbeeld, vooral bij de jongeren, navolging zal vinden. De heer G. Hageman schetst in een kort woord zijn bevindingen in die 25 jaar. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan muziek en voordrachten. Het humoristisch Duo Schwindel en Schwam wist op uitstekende wijze de aan wezigen bezig te houden, daarbij begeleid door den neer P. Germes. Zij oogstten dan ook veel bijval. Ter afwisseling gaf het Palaee-jazzband uitstekende muziek, zoodat het klokje van 11 te spoedig het sein gaf tot huiswaarts keeren. Het Sint Nicolaascomité had toestemming gekregen bij deze gelegenheid een' verloting te houden. De lootjes ging voor dit mooie doel grif weg, zoodat het begin er weer is voor het komende St. Nicolaasfeest. Om 11 uur sloot de voorzitter met den Christelijken groet. waar het opstellen van den stoet zal plaats hebben. IR. M. HOFLAND t Alhier is in den ouderdom van 79 jaar /verleden, ir. M. Hofland, gepens. hoofd ingenieur van den waterstaat in Ned.- Indië. De teraardebestelling geschiedt Woens dag a. s. te 2 uur op de Alg. begraafplaats te Heemstede. Gecombineerde uitvoering Dezer dagen kwamen de besturen der R. K. Tooneelver eeniging, St. Agatha-Vriendenkring en de R.-K. Gemengde Zangvereeniging bijeen ter bespreking tot het geven van een ge combineerde uitvoering. 11 Februari a. s. zal door de dames- tooneelclub worden opgevoerd het blijspel „Achter de Coulissen", door den Vrienden kring, het kluchtspel, waarmede zij te Haarlem zoo n schitterend succes inoogstte, „Joost Uilenspiegel" afgewisseld door zang nummers. Het geheel belooft dus schitterend te worden. ju. K. Propagandaclub In de laatst ge- jouden vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging alhier is besloten pogingen in 't werk te stellen om weer een propagandaclub op te richten. Naar we vernemen heeft het bestuur der R. K. Kiesvereeniging daartoe een verga dering uitgeschreven op Vrijdag 8 Febr. a s. in 't locaal van den heer Alders des avonds half acht. Katholieken van 18 jaar en ouder zijn welkom. De sterke Oostenwind De stroohande- laar M. Kamlaaren van Woubruggen had bij den landbouwer P. Aris 'n vrachtauto met stroo geladen De hooge lading werd door den oostenwind juist in de zijde getroffen, en mede door de ronde ligging van den weg kantelde de lading en kwam in de sloot terecht Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Van de zoldertrap gevallen Mej. Troost Boon alhier, h?d het ongeluk van de zolder trap te vallen waarbij zij twee ribben brak. Het slechte ijs Zondagmiddag zakte een zoontje van, G. Struik door het iis. Met veel moeite wist hij ten slotte zichzelven te red den. Het ijs is door het telkens malen der watermachines zeer gevaarlijk. Jaarfeest Si. Deus Dedit Zondag vierde In de „Spaarneklok", parochieblad der pa rochie Onze Lieve Vrouwe Rozenkrans (Spaarne) te Haarlem, lezen wij 't volgend aardig stukje Haarlemsche geschiedenis: Haarlem, Holland's bloemenstad en Gent, het bloemen paradijs van Vlaanderen, waren oudtijds verbonden door onbreekbare han den van hechte vriendschap Haarlem was eens in tijd van groot gevaar en van hoogen nood gered door de hemelsche hul]/van den heiligen ridder-kluizenaar, Sint Bavo, den beschermheer van Gent: uit dankbaarheid hadden de Haarlemmers hun parochiekerk aan den Gentschen krijgsman-boeteling toegewijd. Nog hartelijker werden de betrekkingen tusschen de twee bloeiende steden, toen de bewoners van de St. Baafs abdij te Gent uit louter sympathie en hartelijke broederlief de aan de Haarlemsche St. Bavo-kinderen edelmoedig een kostbare relikwie van den gemeenschappelijken Patroon ten geschen ke gaven. Dat was precies in 't jaar 1500. Met veel staatsie en vrome plechtigheden brachten die van Haarlem een deel van armgebeente des heiligen naar hun stad over. Ze lieten de kostbare relikwie in zilver inzetten en naar alle waarschijnlijkheid de den de kerkmeesters een fraaie reliekkast vervaardigen, waarop geschilderd stonden: enkele tafereelen uit het leven van den trouwen Schutsheilige. Jaarlijks, op den lOden Mei. werd voortaan plechtig de over brenging van St. Bavo's relieken als een Zondag gevierd met bijzondere plechtighe den in de parochiekerk en een processie over het Sant. Hoewel met minder plechtigheid wordt- dit feest nog tot op heden jaarlijks in heel ons bisdom op 10 Mei gevierd. Uit dankbaarheid beloofden de Haarlem mers bovendien: ieder jaar op St. Baafsdag. den lsten October, tot voortdurend aanden ken aan deze heerlijke gave een kaars van een pond was te zullen offeren in Gent. En nog op den huidigen dag kan elk heel- uursiag van onze Groote Klok ons herinne ren aan die vierenswaardige gebeurtenis. Toen immers in 1502 de kerkmeesters van St. Baaf teekeningen lieten maken voor een fieren slanken steenen toren, gingen de »e R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit"' j verlangens tegelijkertijd naar een stel Bjn jaarfeest. nieuwe klokken. En men kwam overeen, dat Als gebruikelijk werd deze feestdag inge- de groote klok, die de heele uren zou slaan, denzelfden klank moesten hebben als de uurklok van Gent. Ze heeft inderdaad dan ook niet alleen denzelfden klank, ze draagt ook denzelfden naam als de stormklok van 't Gentsche Belfort. Naar klokke Roelant is onze groote klok gedoopt. Jtoelant de groote. zooals op har mantel staat gegrift: Roelant die groot is mijn naem, Tot Goods dienst ben ie bequaem. Ie luyde zomtyts ten brande Of als 't faem is van vyanden. Gerrit van Wou die mij goot MCCCC ende drie na Goods geboort. 't Is wel aardig, ofschoon waarschijnlijk er niet velen aan zullen denken: twee jaar lang reeds zingen de kinderen bij de Aubade op Koninginnedag van Klokke Roeland het lied der Gentenaars. Zeer ten onrechte is er van Roomsche zijde twee jaar geleden een berisoende aan merking op gemaakt, dat Hollandsche kin deren een buitenlandsoh lied zouden zingen, notabene een lied van 't Vlaamsche Volk. dat minstens net zoo echt van Nederland sehen stam is als de Noord- en Zuidhol landers 1). Is 't niet juist een treffende gedachte, wanneer die duizenden kinderen zingen: „Mijn naam is Roeland, Ik klepper brand En luide storm inVlaanderenland!" dat de klok. die daar juist in de hoogte negen uur sloeg om 't aanvangsteeken voor de aubade te geven, óók Roelant heet en denzelfden doffen zwaren klank heeft als de stormklok van Gent? Ik vermoed, dat niet velen onder de oudere lezers dit geweten hebben, wanneer in vroeger jaren bij zwaren brand de Haar lemsche Roelant „brand klepte" of zooals ze zelf zegt „brand luidde" over de lage hul zen. Ze hadden er zich dan een voorstelling van kunnen maken, hoe „Klokke Roeland" de Vlaamsche helden moest doen „trillen en rillen" want werkelijk angstwekkend, dooi- dringend tot in merg en been klonk ook onze „Roelant de groote" over de huizen. In stille uren, als ik aan vervlogen jaren d'enk, kan ik nog duidelijk dien zwaren brommer booren, zooals hij 't laatst rillend ^z.ijn onheilspeilenden roep over 't stille 'spaarne wierp bij den tweeden onverklaar- baren kazernebrand. (Ik meen in 1913). Roeland is ook onze eenige klok, die nog spreekt van ons Roomsch verleden. De groote en kleine klokken uit het Klokhuis zijn in 1804 versmolten; ook de kleinere klokken, die Roelant hoog in den houten toren tot gezelschap zijn gegeven, zijn alle in latere tijden weggenomen en versmolten. Met die gezellen van de groote klok is 't eerst net zoo'n misère geweest als met den torenbouw zelf. Zooals op de groote klok staat, is ze ge goten door den bekenden Mechelschen klok kengieter Gerrit van Wou. Men bad bij hem nog zes of acht klokken besteld. Maar 't lijkt, dat er eerst tengevolge van den mis lukten. torenbouw geen geld genoeg was. Toen de toren ten slotte klaar was, bestel de men nog elf klokjes; doch bij de afleve ring bleken ze niet harmonieerend te zijn; ze beantwoordden niet aan de bestelling. Mr. Jan de Zangmeester moest *ik weet niet hoeveel keer er voor op reis: nu eens alleen, dan weer met een anderen geeste lijke of met de kerkmeesters en andere no tabelen maar een goed stel klokken heb ben we nooit gekregen: daarom zijn ze la ter* weer opgeruimd. Behalve Roelant dateeren alle andere "klokken uit later tijd. Zoo zijn de bekende Damiaatjes, de klok ken Piet en Hein van 1732. Van de verschillende verhalen, die' over die Damiaatjes m omloop zijn, heeft het volgende nog den meesten schijn van histo rische juistheid. Vóór 1732 hingen er twee andere klokken: een klokkenmaker uit Aalst had ze ten ge schenke gegeven bij wijze van reclame en tevens als vrome gift. Hij stelde als voorwaarde, dat zijn klok jes als een soort „kloosterbellekens" iederen avond geluid zouden worden; tegelijkertijd zou-dat dienen ter herinnering aan één zij ner voorvaderen, die mét de Haarlemmers voor Damiate had gestreden en daar ge sneuveld was. Op 19 November, den verjaardag van den De officieele opening na 15 Februari De leerlingen van de H. B. S. aan het Pi liiseuuuiwerk zijn gistermorgen om half tien in het nieuwe gebouw aan het Sant poorterplein bijeengekomen. Onder leiding van de leeraren werd het moore gebouw bezichtigd en vooral gewezen op de practische waarde, die voornamelijk door eenvoud verkregen is. De directeur sprak de jongelui met enkele woorden toe. Woensdagmorgen zullen de lessen begin nen; dan zullen pl.m. 200 leerlingen van de nieuwe behuizing kunnen genieten. Toen we door den directeur, dr. A. D, Donk ontvangen werden in de directeurs kamer, werd ons vooral op eenige techni sche zaken gewezen. De amanulusis,. de heer Van der Mark, heeft wel getoond een waar vakman te zijn. Een ingenieus tijdsein-systeem, met 8 elec- trische klokken, is onder zijn leiding door het personeel gemaakt, een geweldig schakel bord is tot in de kleinste bijzonderheden door den heer Van der Mark vervaardigd Bij de opening zullen een aantal lampen en een glas in loodraam aan de gemeente wor den aangeboden door de leeraren. De lampen zijn ontworpen door den heer Van den Burg en uitgevoerd door leer lingen van de ambachtsschool, terwijl de firma Bogtman voor het glas-in-lood zorg droeg. Vooral de lamp in de leeraarskamer getuigt van kunstzinnigheid van den ont werper. Elke hoofdleeraar heeft zijn eigen lokaal. Een leeraar in de Nederlandsche taal geeft b.v. altijd in kamer 23 les, door een deur in de klas Komt hij in z'n bibliotheek. Voor alle talen is dit zeer prijzens waardige systeem behouden. De lokalen voor scheikunde, natuurkunde, laboratoria etc. zijn modern en practisch ingericht. De architect van het gebouw heeft er vooral op gelet dat overal, ook op de gan gen, voldoende licht zou zijn. Met het dubbel klasse-systeen is het moeilijke probleem na veel berekening, op alleszins bevredigende wijze opgelost. Vanmorgen was het in de school een drukte van belang. De leeraren maakten hun klasse-paradijsjes naar eigen smaak in tenkamers practisch in, daarbij geholpen orde, richtten de bibliotheken of landkaar- door verschillende leerlingen. Overigens is het voor de jongens wel een pretje juist in de ijsperiode twee dagen vrijaf te hebben. De fancy-fair, die Zaterdag door de leerlingen was gehouden, om de kasten voor aanschaffing van een tapijt voor de directeurskamer te bestrijden, heeft ruim 1000 opgebracht. De nummers, waarop prijzen gevallen zijn, zijn voor de ramen van de school gehangen. Aanbesteding Dezer dagen werd in het Raadhuis, alhier aanbesteed in twee per- ceelen: Perceel I. Het onderhoud van werken der gemeente gedurende het jaar 1929, De laagste inschrijver was D. F. de Wilde arnier. voor 3515. Perceel II. Het onderhoud van verfwerken der gemeente gedurende het laar 1929. De laagste inschrijver was v. Lent, alhier, voor f 2924. Een complex woningen te Soekaboemi in de asch gelegd Aneta seint uit Soekaboemi; Hedennacht is voor de zevende maal in het tijdperk van anderhalve maand brand uit gebroken, thans in een groot complex wonin gen aan den groot en Postweg, dat volkomen in de asch gelegd is. De totaal geschatte schade bedraagt on geveer 55000.Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is vermoede lijk kwaadwilligheid. val van Damiate, werden ze het eerst ge luid. Daarvan dragen ze nog steeds hun eigenaai'digen naam. Ons carillon is werk van den katholieken klokkengieter Frans Hemony. Deze goot ons klokkenspel in de jaren 16él—1662. Frans Hemony heeft ook het klokkenspel van den Domtoren en van 't paleis op den Dam ge goten. Ons carillon, dat uit 35 klokken bestaat, moet volgens deskundigen minder schoon zijn dan deze twee. 't Is een feit: van den paleistoren komen de klanken veel meer pa relend helder over den Dam gesprankeld. Daar komt bij, dat onze smalle houten toren volstrekt geen gunstige gelegenheid biedt tot opstelling van een klokkenspel. De klokken hebben geen gelegenheid om uit te klinken 't Geluid is vaak dun en schraal. Als ornament heeft men bij den tweeden torenommegang een stel houten met lood bekleede klokken opgehangen. Ik heb wel eens iemand verwonderd hoo- ren opmerken, dat je aan die klokken nooit de minste beweging zag. Geen wonder! Aneta seint uit Batavia: Bij den Krakatau zijn op 3 Februari 6588 zichtbare erupties geregistreerd. De grootste bereikte hoogte bedroeg 600 meter. Op 4 Fe bruari bedroeg het aantal geregistreerde erupties 11500. en de grootste hoogte 750 M. De westelijke kraterrand sluit thans bij den noordelijken aan, welke 1 meter is. Het ge heel is 18 meter boven zee. soort 4,60—7,10; 13,000 K.G. Uien 11.05 12.80; Grovere Uien 10.9011.90; Door schot 8.6010.40. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Februari 4800 K.G. Uien 12.00—13.20; Grovere Uien 11,30—11.50; 84,600 K. G. Roode Kool 3.20—11.—; Dooi schot 2.80—0.80; 25.300 K.G. Gele Kool 1.70—5,60; Door schot 2.40—4.—; 62.200 K.G. Deensche Witte Kool 5.10—9.40; Doorschot 4.90— 7.20. MONNIKENDAM, 2 Febr. In de afge loopen week is aan den gemeentelijken visch- afslag aangevoerd: 1671 pond fuikaal 17— 32 cent, 1125 pond ijsspiering 57 cent per pond, 200 toters 22 25 per mand. Trekking Dinsdag 5 Februari 1000: No. 3555, 4902, 13389, 18220, 18327. 400: No. 2274, 6401, 12963, 18263. 1S346. 200: No. 8954, 9905, 11612, 14753, 16655, 18292. 100: No. 762, 4125, 1438, 3491, 4585, 7682, 10016, 12172, 13785, 15608, 18182, 18240, 20874. DINSDAG 5 FEBRUARI Koersen Heden Opening Aneta seint uit Batavia: In verband met het valsche telegram aan den directeur van de gevangenis te Malang, als gevolg waarvan ee^ communist werd vrij gelaten, is thans gebleken, dat de plaats van afzending n.l. Weltevreden, waar het depar tement van justitie gevestigd is, eveneens ver- valscht is. Het staat thans vast, dat het telegram uit Soerabaja verzonden is, waar het onderzoek thans wordt voortgezet. Staatsleeningen 5% Nederland 19 IS 5% Nederland 1918 4 'A Nederl. 1916 4 !4 Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 4% N.Ind. 1926B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dsmi Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott, Tapahoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika LSjr dit» Gem. Eigend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pre" Suiker K. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Mi'w St Pan' Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101 101% 10015/16 !0015/.„ 100 99 y2 256 168s/s 181% 416% 154% 404% 154% 346% 897% 256% 177% 441 303% 196% 365. 109% 386% 195 50 273% 189% 193% 118 227 109 162% 83% 12%, BI1/, 79% 94% 217% 615/16 37'/. 682% 95 160% 142 552% 469% 216% 523 229 77 39%, 94 73% 41/, Naar ons wordt medegedeeld is als no. 1 op de aanbeveling geplaatst voor de be noeming van secretaris en gemeente-ont vanger der gemeente Bennebroek de heer C Bregman, le ambtenaar ter secretarie te Castricum De heer Bregman is ongeveer 1» jaar als zoodanig aldaar. 1) Vele Haarlemmers zullen het met deze opvatitng van den schrijver van deze passage en terecht niet eens zijn. Op een officieele aubade, die geheel een nationaal karakter behoort te dragen moe ten nationale, op z'n best neutrale, liederen gezongen worden, maar geen Vlaamsche of andere. Waarom zouden wij anders het lied der Muzelmannen niet laten zingen ter her innering aan onze kostelijke Damiaatjes? Red. Aan den fakkeloptocht zal ook de afd. Heemstede van den Ned.. R. K. Volksbond deelnemen, bij droog weer met alle vaan dels, dus ook die der onderafdeelingen. BODEGRAVEN. 5 Februari. Aanvoer 133 Het bestuur vnn den R. K. Volksbond ver- wagens kaas, 5994 stuks, le soort met rijks zoekt ons te melden, dat het de bedoeling merk/ 5457; 2e soort met idem 5053; is, behalve de besturen der stands- en 1 zonder rijksmerk 4853. Handel matig, vakorganisaties, ook de leden daaraan te BROEK OP LANGENDIJK. 5 Februari doen deelnemen. 40,000 K. G. Roode Kooi 5.90—10.40; Alle leden van den R, K. Volksbond wor- 2e soort 3.709.20; 57.000 K.G. Gele Kool den uitgenooi*»gd Vrijdagavond om half 8 j 2.90—6.—; 2e soort 2.404.30 41.500 aanwezig te zijn op het Valkenburgerplein, j K.G. Deensche Wittekool 5.008.60; 2e 59.20 59.30 9.70 9.80 34.65 34.75 12.09% 12.10% 47.95 48.05 Rome 13. - 13.10 Madrid 38.- 38.20 Weenen 35.- 35.10 N e w - y ork cable 2.49% 2.50% Praag 7.35 7.45 27.- 27.10 66.50 66.60 Olso 66.45 66.55 Stockholm 66.65 66.75 Ook in de onmiddellijke nabijheid van Helmond hebben Zaterdag en Zondag boschbranden gewoed. In het Gerem (een gehucht nabij Hel mond) woedde Zaterdagavond in de bosschen een hevige brand. Zondagavond heeft een brand gewoed in de Deurnesche bosschen, vlak tegenover het in aanbouw zijnd kloos ter en Juvenaat Ongeveer 4 H. A jong dennenbosch en hei werden een prooi der vlammen GRAVE, 4 Februari Op de Maas be vindt zich veel drijfijs. De scheepvaart vindt echter nog ongestoord voortgang. NOORD-SCHARWOUDE, 4 Februari Tijdens ae afwezigheid van de bewoners, die op een familiepartijtje waren, is in den afgeloopen nacht ingebroken in de woning van de heer K S Bij thuiskomst yond men alles overhoop gehaaid. De inbrekers - hadden een gron dig onderzoek ingesteld, maar het resultaat was betrekkelijk gering, aangezien de be woners het meeste geld hadden meegeno men Slechts een portemonnaie met inhoud wordt vermist. De dieven moeten van de af wezigheid der bewoners op de hoogte zij» geweest. DINSDAG 5 FEBRUARI Bij Kon. besluit is thans benoemd tot pro fessor in de oogheelkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht doctor Henricus Ja cobus Marie Weve, de bekende katholieke oogarts, als eerste geneesheer, sedert eenige maanden als benoemd directeur verbonden aan de Inrichting voor Ooglijders te Rot terdam. (N i e t - O f f i c i e e 1). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 4 Februari 1929. Se Klasse 13e Lijst. Hooge prijzen: 20735 50.000 1487 1500 14832 20020 1000 8175 94311 15777 16667 17905 ƒ400 3191 13219 17220 ƒ200 2258 4425 4505 573S 7634 8839 11504 13779 16210 16674 18880 20463 100 Prijzen van .470. 117 140 316 401 419 683 817 884 912 958 1001 1087 1229 1265 1458 1566 1614 1640 1724 1850 1851 2014 2137 2165 2226 2255 2310 2399 2512 2585 2632 2860 2869 2871 2953 3170 3210 3400 3582 3667 3747 3792 3895 3942 4182 4264 4409 4482 4539 4615 4617 4839 4895 4930 5064 5106 5108 5114 5120 5146 5155 5214 5332 5361 5522 5647 5659 5696 5889 5944 5989 6056 6102 6379 6411 6624 6635 6699 6923 6932 7045 7155 7260 7333 7355 7663 7735 7756 7812 7839 7855 8029 8074 8164 8199 8366 8445 8456 8496 8518 8610 8833 8888 9183 9230 9339 9360 9389 9483 9559 9609 9636 9712 9790 9843 9951 10160 10333 10401 10505 10549 10562 10587 10639 10914 10989 11009 11099 11126 11323 11342 11413 11186 11489 11615 11660 11669 11883 11908 11913 12035 12088 12096 12107 12116 12158 12171 12232 12274 12342 12364 12407 12497 12518 12571 112626 12718 12798 12905 12960 13129 13221 13269 13280 13315 3343 13352 13384 13394 13415 13434 13552 13606 13629 13679 13719 13774 13791 13938 13994 13995 14050 14228 14253 14516 14660 14662 14664 14728 14742 14969 15174 '♦IS 1^0 15,399 1542? 15446 15673 15695 15736 15757 15843 15883 15976 15953 16044 16344 16369 16372 16558 16690 16810 17015 17018 17056 17258 17263 17333 17342 17351 17380 17453 17651 17809 18072 18213 18410 18460 18509 18604 18607 18619 18752 18822 18843 18966 19020 19031 19055 19190 19214 19217 19291 19577 19592 19606 19669 19752 19774 19994 20016 20042 20186 20199 20201 20259 20274 20338 20507 20510 20722 20725 20738 20769 20826 20925 20938 29 290 537 788 999 1119 1334 1537 1767 1882 2144 2475 2928 3226 3508 3696 4057 4470 4608 4969 5479 5725 5911 6108 6320 6474 6727 6914 7133 7276 7524 7891 8040 8358 8581 8841 9105 9385 9481 9764 9953 10143 10443 10681 10885 11072 11288 49 346 561 846 1023 1139 1373 1545 1780 1S95 2187 2488 2933 3290 3534 3749 4159 4496 4665 5013 5496 5740 5936 6131 6324 6491 6729 6917 7191 7302 7587 7892 8055 8374 8602 8887 9113 9397 9514 9772 9975 10150 10460 10698 10915 11075 131301 104 35? 584 868 1028 1148 13S2 1588 1789 1936 2224 2496 2939 3295 3559 3785 4209 4509 4717 5026 5569 5758 5972 6155 6347 6552 6730 6955 7197 7384 7608 7907 8079 8397 8638 8942 9156 9434 9547 9786 10027 10225 105">2 10706 10921 110*0 11325 NIETEN: 129 172 381 618 871 1041 1174 1391 1645 1802 1946 2234 2532 400 623 907 1075 1222 1459 1647 1827 1996 2240 2657 3017 3072 3349 3354 3560 3599 3810 3832 4251 4256 4529 4541 4747 4811 5262 5679 5605 5616 5790 5803 5983 5988 6188 6206 6377 6604 6382 6622 6788 6812 6958 7024 7200 7224 7388 7480 7611 7160 7916 7953 8167 8183 8398 8408 8644 8951 9212 8731 9027 9215 9463 9474 9577 9619 9791 9817 10035 10050 10282 10300 -052? 10526 10746 10761 10965 1098 11160 11162 11376 11381 179 486 712 920 1111 1255 1505 1679 1847 2038 2263 2674 3097 3417 3606 3834 4257 4566 4899 5421 5651 5804 5995 6250 6386 6671 6831 *7094 7227 7496 7191 7961 SI 98 8452 8790 9045 9242 9439 9620 9876 10039 10321 10543 10775 10982 11200 11387 203 454 720 945 1112 1263 1515 1701 1866 3057 2446 2687 2120 3425 3630 3938 4266 4571 4942 5448 5666 5817 6012 6253 6425 6672 6833 7102 7265 7504 7719 7979 8221 8503 8817 9049 9249 9456 9647 9877 10134 10336 10565 10813 11003 11241 11412 285 501 742 964 1118 1344 1526 1749 1876 2126 2452 2880 3157 3466 3674 4050 4456 4592 4960 5454 5710 5874 6069 6267 6461 6688 6850 7124 7274 7523 7860 7995 8356 8570 8834 9088 9261 9464 9737 9936 10140 10361 10590 10877 11011 11249 11435 Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van Amsterdam, den Hoogeerw. Heer Kanunnik G. C. van Noort, pastoor der parochie van St. Willebrordus binnen de Veste te Amsterdam en sinds het overlijden van Mgr. P. Stroomer waar nemend deken van Amsterdam. (Vervolg Nieten van Maandag 4 'cbruarl.) 11447 11505 11535 11547 11581 11609 11614 11646 11686 11781 11824 U830 [1834 11838 11859 11867 11873 11924 11997 12C11 12027 12154 12178 12209 12230 12233 12256 12284 12298 12305 12318 12398 12593 12678 12691 1285C 12861 12876 12894 12898 12951 12966 13059 13061 13085 13098 1.3164 13170 13218 13270 13289 13314 13326 13399 13449 13469 13506 13520 13581 13587 13627 13644 13652 13669 13700 13705 13717 13721 13766 13767 13792 13814 13822 13837 13844 13c80 13899 13907 13929 13957 13962 13993 14008 14017 14055 14105 14109 14135 14166 14171 14182 14193 14195 14226 14250 14259 14287 14309 14350 14406 14412 14424 14503 14507 14514 14577 14605 14609 14625 14640 14651 14725 14768 14780 14856 14860 14880 14899 14933 14994 15034 15096 15117 15144 15219 15412 15550 15598 15624 1565! 15684 15710 15712 15789 15794 15796 15835 15893 15900 15922 15954 15962 16051 16065 16070 16075 16089 16101 16127 16183 16201 16226 16238 16337 16358 16360 16363 16384 16422 16430 16458 16467 16478 16496 16538 16624 16642 16678 16726 16730 16744 16846 16855 10660 16866 16909 16914 16939 16961 16976 17042 17045 17112 17146 17159 17199 17230 17260 17268 17291 17340 17345 17384 17418 17420 17432 17452 17461 17505 17534 17565 17573 17584 17613 17636 17671 17808 17813 17848 17850 17852 17881 17899 17932 17936 17952 17957 17990 17992 18020 18023 18063 18134 18153 18156 18174 18233 18297 18301 18340 18335 18359 18385 18418 18439 18501 18515 18547 18554 18564 18569 18742 1 >'765 18766 18791 18793 18806 13859 18875 18877 8881 18949 18965 1S969 19002 19003 19006 19039 19070 19071 19081 19117 19152 19165 19183 19192 19200 19235 19272 19283 19284 19390 19394 19415 19425 19593 19641 19656 19675 19684 19734 19743 19762 19766 19771 19800 19816 19833 19842 19845 19942 19944 19951 19963 19975 20229 20435 20036 20040 20054 .'0179 20181 20207 20219 20244 20281 20283 20284 20365 20369 20408 20443 20455 20480 20508 20533 20556 20618 20629 2081' 20635 20688 20713 20715 20740 20770 20794 20851 20898 20971

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10