Joego-Slavië in de School van Mussolini Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht S8W BUREAUX:NASSAULAAN4$ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17071 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Deken G. G. van Noort De Nederlandsche Spoor- De Stille Omgang De eerste Lathyrus De gasthuiskwestie te Aardenburg Aangehouden Noodlottige val Een proefvlucht van de „Graf Zeppelin" Een vleeschwarenfabriek afgebrand De radio-telefoondienst met Argentinië wegen in het vierde kwartaal van 1928 De export van aardewerk Minister Kan naar de Veluwe Benoemingen Schaatsenrijden om het Kampioenschap van West- Friesland Voornaamste Nieuws De kwestie van het Museum theater te Amsterdam De filmkeuring in het Zuiden Verbeteringen op Schiphol Drie kinderen in den Amstel door het ijs gezakt Drama in een logement te Amsterdam J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Proefuitzendingen PHOHI-zender Tragisch Lindbergh Amerikaansch onder-minister van luchtvaart L. P. H. M. Baron Michielt van Verduynen t Telefoon No. 13866 (drie'lqnes) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi( vooruitbetaling. AD VERTE NT J EN 35 ct. p. regaf^ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. I 4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij «ooruilbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN ,1 tusscben den leks! 60 cl. per regel, rt Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenl 00011 levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door #"7Ejft bij een ongeval met f 0Cf| bij.verlies van een hand. tl bij verlies van een f Kf| mn breuk var J fl m k'j verliesv.een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUUU«~verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I JU«"doodelijkenafloop: I ZuU«"een voet oi een oog; I I fcJ«" duimof wijsvinger; I UU» been of arm; I lU, anderen vinger. 'verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 1 gJU»"doodelijkenafloop: l£ÜU«"*een voet oi een oog; 1 I £.U, duimof wijsvinger: I llll» been of arm; Zooals wij gisteren reeds meldden is, de Hoogeerw. heer G. C. van Noort, pastoor der parochie van den H. Willibrordus (bin nen de Veste) te Amsterdam, benoemd tot deken van Amsterdam. Zoo is dan onlangs in allen eenvoud dj wijze van midzomemachtsdroom in het tartje van den winter in Joego-Slavië de lictatuur afgekondigd. Een soort salon-revo- utie heeft zich voltrokken. De grondwet is mir nichts dir nichts bui ten werking gesteld, het parlement werd litgeschakeld, de Koning werd dictator met oehulp van zijn nieuwen minister van oor- iOg. Wü schrijven dit neer, met dezelfde kalm oe waarmee we tegenwoordig melding ma- Ken, dat de onbewaakte overwegen weer sen slachtoffer hebben geëischt. Toch is dit gebeuren zeer belangrijk. Eerst was het Italië, toen volgde Spanje, nu weer is het Joego-Slavië en met zekere spanning vragen wij ons af: wie volgt er nu? Bijzonder treft het ons, dat juist in den tijd, nu we de democratie triomfantelijk meenden binnen te halen, nu we het par lementaire stelsel nog steeds volmaakter wil den maken, nu wij den volksinvloed in het staatsbestuur eerst recht tot gelding wilden brengen, steeds meer gaat geregeerd worden over en buiten het volkdat toch ten slotte de gebroken potten zal hebben te be talen. Mussolini maakt school; wij maken hier van melding zonder eenige voldoening; in tegendeel. Wij willen alleen op dit nieuwe geval wijzen, om er een leering uit te trekken, want wie zegt ons, waar eenmaal het einde zal zijn? Er zijn er, die beweren dat het democra tische parlementarisme zijn tijd gehad heeft en dat het ten doode is opgeschreven. Wij deelen die opvatting niet, echter on der deze voorwaarde; dat het' met de dui delijke en hardelessen zijn nut weet te 'doen, hier zoowel' als elders. Begrijpt, het parlementarisme daarentegen de telkenen des tijds niet, dan bestaat er stellig, alle kans, dat het in de bakermat van bet parlementaire stelsel steeds meer den weg; va>n Italië en andere landen uit- ga&tW' A Wij zouden-Zat sterk betreuren, want wij zijn overtuigd, dat dit ons ook steeds nader zou brengen tot het communisme. Nu willen Wy er niet eens op wijzen, hoe n landen als Frankrijk de corruptieve rela ties van verschillende politieke personen zooalsdeze den laatsten tijd opnieuw aan het licht gekomen zijn het parlementaire stelsel buitengewoon veel kwaad doen. Wij schrijven hoofdzakelijk voor ons eigen land wöar het parlementaire stelsel de laatste jaren ook aan gezag heeft ingeboet en daar kennen we gelukkig dergelijke toestanden niet. Met gerechtvaardigde fier heid mogen we dit getuigen. Maar toch meenen wij, dat het parle mentarisme in het algemeen en dus ook nier te lande zekere lessen uit de his- toire contemporaine zal hebben te trekken, ten einde zijn zelfbehoud te verdedigen. Wanneer wij voor ons speuren naar de oorzaken, welke het parlementaire stelsel in een min of meer precairen toestand hebben gebracht, dan komen wij tot een drietal om standigheden. lo. Men heeft het parlementarisme, de volksvertegenwoordiging, de rol der volks vertegenwoordigers persoonlijk, overschat. Wij zouden willen waarschuwen voor onder schatting, maar tevens voor overschatting. Volgens onze meening b.v. is de invloed van de volksvertegenwoordiging op het so ciaal en économisch verloop niet zoo over weldigend groot als men het wel eens voor stelt. Invloeden buiten Regeering en volks vertegenwoordiging zijn soms van veel meer be teekenis. Hiermee houdt verband het feit, dat men den leden der volksvertegenwoordiging in het openbare leven een zoo vooruitgeschoven positie toekent, dat zulks tegenover perso nen uit het zakenleven, uit de kunstwereld, uit de charitatieve beweging enz. bepaald onbillijk en onjuist moet worden geacht. Die overschatting doet aan de werkelijke waarde van het vertegenwoordigend stelsel en de taak der volksvertegenwoordigers welke wij geenszins wenschen te miskennen meer kwaad dan goed. SCrikt genomen is dit geen fout van de volksvertegenwoordiging of hare leden, maar een fout van ons. 2o. De vrij beteekenende toelagen, welke hier en daar aan de leden der volksverte genwoordiging worden toegekend, hebben ten gevolge, dat het bekleeden van deze ambten niet meer steeds met zuivere doeleinden wordt nagestreefd. Men gevoelt, dat wij ons hier voorzichtig uitdrukken en dat wij van den anderen kant het streven van niemand in het bijzonder in verdenking, of in een min eervol licht willen brengen. Maar een feit 'is, dat wij in binnen- en buitenland een formeele worsteling zien, wie de zetels zullen bemachtigen. Dat maakt ten slotte hoe verklaarbaar liet overigens ook moge zijn op het publiek een onverkwikkel ijken indruk. 3o. De staatstaak en daarmee de taak van de volksvertegenwoordiging is buiten alle proporties uitgegroeid. Daarvan moeten wij terugkomen. Veel meer dan thans moet, on der toezicht van den Staat, aan het parti culier initiatief worden overgelaten. Het be drijfsleven zelf moet veel ter hand nemen, wat de Staat nu geheel onnoodig er voor verricht. De taak van den Staat moet veel meer worden ingekrompen en- als die taak inge krompen is, dan is dit vanzelf het geval de taak van de leden der volksverte- .iwoordiging. Wanneer uit dit drietal punten de voor standers van het parlementaire stelsel de consequenties zouden weten te trekken, dan zou al veel bereikt zijn voor het behoud van het stelsel. Wij vreezen echter met groote vreeze, want menigmaal kunnen wij den indruk niet van ons afzetten, dat de grootste voorstanders van dé parlementaire democratieook tevens hare grootste belagers zijn. Te Amsterdam vergaderden Zondag de afgevaardigden der afdeelingen van het Ge nootschap van den Stillen Omgang in het St. Wiilibrorduspatronaat onder voorzitter schap van den vice-president, den heer L. A. P M. v, d, Broeke. Nadat de vergadering met den Christelij- ken groet geopend was, zong het mannen- en knapenkoor der St. Wilibrorduskerk bin nen de Veste onder leiding van den heer Vincent Van Bus Panis Angelicus van pater Jansen en O. Quam dilecta van Ph. Loots Dit koor luisterde ook verder de verga dering op. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter wülen mgr. P. Stroómer, den ander halve week 'géleden overleden geestelijken moderator van het Genootschap, dat onder zijn moderatorschap er toe besluiten moest den Stillen Omgang over twee nachten te verdeelen. Verder wijdde spr. waardeerende woorden aan de nagedachtenis van wijlen mgr. A. J. Callier, die het Genootschap zeer sterk heeft gesteund. Voor hun zielerust werd daarna in stilte een Onze Vader gebeden. Besloten werd een schrijven te zenden aan Z D H. Mgr. J. D. J Aengenent, waar in kinderlijke eerbied wordt betuigd en de bisschoppelijke zegen over het werk van het Genootschap wordt gevraagd. In 1931 zal 't Genootschap een halve eeuw bestaan, welke viering naar spr. hoopte, ook nog door den bejaarden voorzitter zou mogen worden bijgewoond (applaus). Aan den heer C. A. Tel. die als voorzit ter der Edamsche afdeeling zijn zilveren jubileum viert werd een gedenkpenning overhandigd. De voorzitter herinnerde in zijn toespraak tot den jubilaris er aan, dat het deze is geweest, die de steenen uit den „heiligen hoek" uit de afgebroken N.Z.-kapel voor het Bagijnhof heeft weten te behqu- 3en. Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd sprak pater L Bonnike S. J. over de troote devotie van Amsterdam, den Stillen Omgang. De eerste Lathyrusbloemen van dit jaar *ijn gisteren aan d° hanripi'- Beslissing van den Hoogen Raad De Hooge Raad heeft gisteren niet ont vankelijk verklaard het cassatieberoep van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhagc in de zaak van den regent van het gasthuis te Aardenburg, die door voormeld gerechtshof was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk. Hij zou op 19 Januari wederrechtelijk ver toefd hebben in een vergadering van het college van genoemd gasthuis. De voorzit ter had hem althans gelast, de vergadering te verlaten. De verd. had echter beweerd, benoemd te zijn tot regent en een convocatie voor die vergadering te hebben, ontvangen. Te Hoofddorp is aangehouden de arbei der N. de V, Hij is ter beschikking van de Haarlemsche Justitie gesteld. N. de V. wordt pverdacht, niet nader te noemen handelin gen te hebben gepleegd met minderjarige jongens. Mej. V. had op de ijsbaan op de fort gracht te Hoofddorp, terwijl zij onder de aldaar liggende brug wilde doorrijden en zich daarbij te weinig vooroverboog, het ongeluk met het hoofd in botsing te komen met de ijzeren balklaag van het bruggedek en achterover op het ijs te vallen. Met een wond aan het hoofd, die hevig bloedde, werd ze opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Wolff meldt uit Friedrichshafen: Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft gis- teten, na een rustperiode van bijna twee maanden, weer een proefvlucht gemaakt, onder commando van kapitein Flemming. Aan boord bevonden zich leden van de r>—vorVphr-O'iftschiffahrt", benevens De nieuw benoemde deken werd in 1831 te Stompwijk geboren. Na zijn studiën aan de de Haarlemsche Seminaria te Hageveld en te Warmond te hebben voltooid, werd hij in 1884 priester gewijd. Nog in hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot kapelaan te Me> demblik, waar hij o.a. belast was met de ziel zorg over de verpleegden van het Rijks krankzinnigengesticht. In 1886 werd. Z. E. benoemd tot kapelaan der St. Anna Parochie (De Pool) te Amster dam, in welke kwaliteit kapelaan van Noort o.a. de laatste H. Mis opdroeg in het kerkje „Ons Lieve Heer op Solder" thans meer be kend als Museum 'Amstelk'ringl In September 1892 werd kapelaan G. C. van Noort door Mgr. C. J. Bottemanne be noemd tot professor in de Dogmatiek aan het Seminarie Warmond. Vele werken zijn van de hand van pastoor v. Noort reeds verschenen. In 1901 verscheen van ziin hand het eerste Dogmatische tractaat „Over den waren Godsdienst" ('De Vera Religione) en zoo volg den de tractaten elkaar met regelmatige tus- schenruimten op. Toen in 1908 de benoeming van professor van Noort tot pastoor der parochie van den H. Willëbrordus binnen de Veste (Duif) kwam, waren reeds acht tractaten versche nen, nartielijk; De Fontibus Revelationis; De Vera Religio ne; De Ecclesia Christi; De Deo Uno et Tririo; De Deo Crcatore; De Deo Redemp- tore; De Gratia Christi; De Sacramentis I: waarvan enke'e tractaten reeds een vierde uitgave beleefden. In den pastoorstijd ver scheen nog het tweede (Jeel „De Sacramen tis", zoodat de voltooiing van het dogma tisch werk nog slechts wacht op de verschij ning van het deeltje „Over de Uitersten." Van de hand van Pastoor van Noort veréèhe- nen voorts talrijke publicaties in „De Katho liek" en in de Annalen der Katholieke We tenschappelijke Vereeniging. In den pastoorstijd zagen verder het licht de werken: „Modernisme en Anti-modernis teneed," en de conferenties over „De Chris tus, Zijn Persoon en. Zijn Werken." De benoeming tot Kanunnik van het Ka thedraal Kapittel volgde in November 1926. In 1927 werd Z. H. E. belast met het toezicht op de beide Seminaries. Deken van Noort bekleedt verder nog bestuursfuncties in tal van organisaties. Te Voorburg is in de vleeschwarenfabriek van de V brand uitgebroken. Spoedig bleek dat de fabriek niet meer kon worden be houden; zij brandde tot den grond toe af De' brandweer moest zich hoofdzakelijk be zighouden met het behoud van de belen dende perceelen, wat naar den aard dan ge lukte De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. De oorzaak van den brand was onbekend. Verzekering dekt de schade. Proefgesprekken Verschillende graanfirma's te Rotterdam hebben de laatste dagen proefgesprekken gevoerd met Buenos Ayres, waarmee het telefoonverkeer gisteren officieel geopend is. Al deze proefgesprekken zijn zonder uit zondering uitstekend geslaagd. Van verschil lende zijden werd aan het Hbld. medege deeld, dat men elkander even goed had kunnen verstaan als bij een locaal gesprek. Voorloopig wordt het evenwel nog niet waarschijnlijk geacht, dat van deze nieuwe verbinding druk gebruik zal worden ge maakt. Amsterdam en Rotterdam kunnen slechts via Berlijn spreken en dan nog slechts gedu rende de uren van 3 tot 6 in den namiddag. Daarbij is het tarief mi voor 3 minuten en 27K" voor iedere verdere minuut nog al aan den hoogen kant. Bovendien werkt het telegrafisch verkeer met Argentinië tot aller tevredenheid. Een telegram Buenos-AyresRotterdam per „special service" verzonden, komt in 5 a 10 minuten over. Op dergelijke telegram men van Roterdam uit verzonden heeft men in 20 a 25 minuten antwoord uit Buenos- Ayres. In handelskringen verwacht men dan ook, dat voor het verzenden van koersen en notèeringen vooreerst nog wel van de tele graaf gebruik zal worden gemaakt en dat het telefonisch verkeer met Argentinië evenmin als dat met de Vereenigde Staten veel opgang zal maken. Wel kan de telefoon nuttige diensten be wijzen in gevallen waar overleg gepleegd moe worden. Bij het tegenwoordige tarief kan echter het telefonisch verkeer met Ar gentinië moeilijk populair worden. In graan handelskringen is men van oordeel, dat, indien het tarief voor een gesprek van 10 minuten op 100 gesteld werd, de telefoon naast de telegraaf in het verkeer met Ar gentinië nuttige diensten zou kunnen bewij zen. De geschatte ontvangsten van de Neder landsche Spoorwegen over het vierde kwar taal 1928 zijn in vergelijking met het vierde kwartdal 1927 gunstig te noemen, hoewel de maand December 1928 in totaal een min dere ontvangst heeft van ongeveer een half millioen vergeleken bij 1927. Die mindere ontvangsten in December spruiten voort uit het feit, dat er in December 1927 een vorst periode was December 1928 kende een der gelijke periode niet, waardoor het goederen vervoer ongeveer een millioen minder heeft opgebrachtdan in pecember 1927. De geschatte ontvangsten over het geheele jaar 1928 bedroegen 172.948.012 tegen f 162 216;728 in 1927 dus 10.731.84 meer in 192B. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat bovenstaande cijfers slechts de geschatte bedrijfsresultaten zijn. De defini tieve 'ziillen ongetwijfeld meer dan een half millioen hoogër zijn. Vragen van den heer Kortenhorst aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Het Tweede Kamerlid de heer Korten horst heeft den min van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat door de aardewerkfabrikanten in Engeland een verzoek tot de regeering is gericht om de safe-guardingwet op dezen tak van nijverheid toe te passen? Is de minister niet van oordeel, dat hij inwilliging van dit verzoek de Nederland sche export naar Engeland zoowel van huis houdelijk als van sanitair aardewerk zwaar zal worden getroffen? Is de minister bereid, tijdig maatregelen te nemen, om de Nederlandsche belangen te kunnen behartigen? Gisteren bracht de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, mr. J. B Kan, vergezeld door den directeur van het 'taatsboschbeheer, den heer E. D. van Dis sel, een bezoek aan verschillende bosschen en ontginningen op de Noordwestelijke Ve luwe. In de morgenuren werd de minister bo vendien vergezeld door den burgemeester van Heerde. jhr. Schorer en door den hout vester Gerbranda. 's Ministers belangstelling ging inzonder heid uit naar het door zijn bijzondere "■choonheid bekende landgoed „De Dellen", dat geheel doorkruist werd, alsmede naar df bebosschingen. welke onder leiding van het vtaatsboschbeheer voor de gemeente Heerde "sebben plaats gehad. Des middags bezocht Minister Kan het voor eenige jaren door den Staat aangekochte Uchelsche bosch, gelegen tusschen Hoenderlo en Apeldoorn, dat tot de meest uitgestrekte Veluwsche bosschen behoort. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van Amsterdam en Rector van het Bagijnhof aldaar, den Hoogeerw. heer G. C. van Noort, kanunnik; Tot pastoor te A'dam (H. Willebrordus binnen de V.) den Weieerw. Heer Th. Win kelman en tot Pastoor te Wormer den Weieerw. Heer W. Kooij, die assistent was te Hem en Venhuizen. Onder enorme belangstelling en opgeluis terd door het stedelijk muziekkorps, had Maandagmiddag plaats te Enkhuizen de groote Internationale Hardrijderij op schaat sen om het kampioenschap van West-Fries land en tevens om prijzen van 200, 100 50 en f 25. Aan den start kwamen 40 deelnemers, w.o. uit alle deelen van het land. Ie Prijs tevens medaille kampioenschap West-Friesiand: Joh. Netten van St. Johan- nesga, 2e prijs Jacob de Dood van Lands meer; 3e prijs Jacob Netten van Rottum (Friesland), 4e pr. Dirk Tel van Zaandam. 5e pr. R. Jaarsma, Utrecht. Vondel-herdenking Amsterdam. te 's-Gravenhace en Het bestuur van de Boerhaave-kliniek te Amsterdam heeft een brief aan den Am- iterdamschen Raad gezonden, waarin het :egt, bezwaar te hebben tegen het bouwen1 van een operagebouw op het Museumplein in de hoofdstad. Een van de belangrijkste bezwaren, welke den toch zoo noodzakelijken klinieken in 't centrum der groote steden aankleven, wordt gevormd door het geraas van het verkeer Het is duidelijk, dat door 't oprichten van en operagebouw op het Museumplein het groote stadsgeraas in de nabijheid van de Boerhaave-kliniek zoozeer zal toenemen, dat de rust, in het bijzonder de nachtrust, der zieken hierdoor zeer zal worden geschaad Het belang der zieken is dan ook de reden dat voornoemd bestuur den Raad verzoekt afwijzend te beslissen inzake den bouw van een Operagebouw op genoemd terrein. Samenwerking? Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den dr. Willem Royaards-schouwburg zich gewend tot het bestuur van de Wagner- Vereenigingen met de vraag, of men iets voelt voor eventueele samenwerking. De Royaards-schouwburg zou dan mede ge schikt worden gemaakt voor uitvoeringen van muziekdramatische kunst zoodat,, wan neer de voordracht tot bouw van het Mu seum-Theater mocht worden verworpen, de plannen der Wagner-Vereeniging geen schipbreuk zouden behoeven te lijden. Op last van den burgemeester van Maas tricht is proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar van Cinema Palace en Cinema Royal wegens het draaien van filmen, die niet nagekeurd waren. Een rolbaan van 40 meter breedte Reeds in den vorigen winter werd op het vliegterrein Schiphol het bezwaar onder vonden, dat na langaurigen regen verschil lende gedeelten van het veld zoo drassig waren geworden, dat de vliegtuigen zich daarover niet zonder gevaar konden voort bewegen. Dit is in het bijzonder het geval op de terreinstrooken, grenzende aan de beide verharde uitloopers van het platform vóór het stationsgebouw en loods A. De toestand is thans aldus, dat de vliegtuigen, welke voor vertrek gereed zijn, zich op deze uit loopers opstellen, daar proefdraaien en daarna ter opstijging over de bedoelde, niet verharde strooken rijden. De grasmat is dientengevolge daar ter plaatse nagenoeg geheel verdwenen, waardoor deze strooken, bij eenigszins aanhoudenden of sterken regen een modderpoel vormen, terwijl de vliegmachines er bij droog weer het stof in wolken opjagen. Nog erger is dit het ge val op een strook grond, waarover zich alle gedaalde vliegtuigen naar het platform moe ten begeven. Het steeds drukker wordend verkeer laat niet toe de vernielde grasbe dekking te vernieuwen: bovendien werkt de zeer belangrijke gewichtstoename der ma-< chines de vernieling in de hand. Er dienen dus ten spoedigste voorzieningen te worden getroffen om aan dit euvel een einde te maken. Aangenomen kan worden, dat uitbreiding van het verharde gedeelte op zichzelf nog niet voldoende zal zijn, omdat de moeilijk heid dan slechts verplaatst zou worden naar het daaraan grenzende niet verharde ter rein; zij zal op den duur gepaard moeten gaan met het bouwen van een rolbaan om het geheele landingsterrein, welke dan een breedte van 40 M. dient te hebben. Deze baan behoeft echter niet aanstonds geheel te worden aangelegd; voorloopig kan worden volsaan met verharding van een opper vlakte van omstreeks 36.600 m2. grenzende aan het bestaande platvorm; de rest kan dan worden voltooid, wanneer de toeneming van het verkeer de behoefte aan verleg ging van de lijn van aansluiting van ver hard aan onverhard terrein doet gevoelen. Verder is het noodig zoo spoedig mogelijk een verbindingsweg tot stand te brengen naar loods C. Ook deze terreinstrook. groot ongeveer 5000 M2. is door het drukke vervoer van vliegtuigen naar en van de loodsen zóó beschadigd, dat in afwachting van een de finitieve verbetering reeds met spoed een tijdelijke verharding met puin en sintels moest worden aangebracht, welke evenwel niet, afdoende is gebleken. Het ligt in de bedoeling de verhardingen te doen uitvoeren in gewapend beton; de daaraan verbonden kosten worden, met in begrip van een daarmee noodzakelijkerwijs gepaard gaande wijziging van de drainee- ringswerken, geraamd 212.000. Voorts moeten nog enkele voorzieningen worden getroffen, waarvan de kosten 18.000 zullen bedragen. In het geheel vragen B. en W. van Am sterdam een crediet van 230 000. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag hadden twee jongens en een meisje zich in'de buurt van de Roeiver- eeniging „Nereus" op het ijs van den Amstel gewaagd. Op een gegeven oogenblik zij hadden de schaatsen reeds eenigen tijd ondergebon den reed het drietal over een zwakke plek. Het ijs bezweek en de kinderen kwa men in het koude water terecht. Het meisje wist zich zelf te redden, daar zij tot haar middel er in was gezakt. De beide jongens echter werden door eenige burgers en een agent van politie op het droge gebracht, waarbij een ladder en een paar reddingshaken goede diensten be wezen. De jongens werden door een particulieren auto naar huis gebracht. In een logement in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam, heeft zich gistermiddag een drama afgespeeld. Twee mannen zijn daar op een kamer aan het drinken geraakt van spiritus. Zij werden beiden stomdronken en heb ben toen ruzie gekregen. Men vond ze op de tweede verdieping in de gang. De beide mannen lagen op den grond. De politie heeft den koloniaal meegenomen dood. De ander een gepensioneerd koloniaal, was stomdronken. De politie heeft de koloniaal meegenomen en het lijk van den anderen man naar het gasthuis laten vervoeren. Uiterlijk waren geen teekenen van ge weld te bespeuren. Uitgemaakt moet nu worden of de man is overleden ten gevolge van den drank of door den twist. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk I (algemeens beschouwingen) der Rijksbegrootlng voor 1929. De memorie van antwoord aan de T«reeJ« Kamer inzake het wetsontwerp tot toetre ding- tot het Kellogg-pact is verschetaen. Zwaar drijfijs in de groote rivieren jbelem- mert de scheepvaart ernstig. Het antw&ord van Beieren op de verklarin gen van den Pruisischen minister-president Churchill over het hersteh-raagituk en d< ontruiming van het Rijnland. De Spaansche regeering aal het plan be studeeren tot het aanleggen van een tunnel onder de Straat van Gibraltar. De rust in Spanje nog niet weergekeerd. OP LEVENSMOEDE Als ik een bidder zie loopen, Dan slaat mij 't hart zoo blij. Dan denk ik hoe hij ook weldra Uit bidden zal gaan voor mij. P. Paaltjes. OP RIJWIELDIEVEN Aan een boom, zoo vol geladen, Mist mijn vijf, zes pruimen niet. H. V. Alphen. OP EEN „NIET" Wie een prijsje wil behalen. Moet zich oefenen en stalen. B -ometerstand 9 uur v.m.; 7.76. SUtetand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om: 5.26. Hoogste barometerstand 776.3 nt. M. te Haparanda. Laagste barometerstand 747.8 m. M te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen Westelijken tot Noordelijken of Noordoostelijken wind; nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw; lichte dooi, tempe ratuur om het vriespunt. De proefuitzendingen van den Phohi-zen der te Huizen zullen deze week plaat» vinden op de volgende uren: 5 Februari van 15.00—19.00 G.M.T. (speci aal West-Indië). 6 FeLruari van 13.4015.40 G.M.T. en 8 Februari van 6.00—10.00 G.M.T. De golflengte bedraagt 16.88 meter. Toen dezer dagen een begrafenisonderne mer te Leidschendam het stoffelijk over schot van den heer v. H., die in een zie kenhuis was overleden, naar de echte lijke woning zou overbrengen, vond hij bij zijn aankomst de deur gesloten. Al dadelijk nam hij een sterke gaslucht waar. Hij ver schafte zich toegang tot het huis. Hier vond hij de vrouw des huizes en haar 5-jari'g pleegkind op den grond liggen. De gaskraan stond open. De ijlings ontboden geneesheer dr Heyser constateerde, dat het kind reeds was overleden. Pogingen werden gedaan om met behulp van een zuurstof-apparaat de levensgeesten bij de vrouw weder op te wek ken. Dit gelukte, waarna zij naar het zie kenhuis „St. Antoniushove" te Voorburg werd overgebracht. Reuter seint uit New-York; De „Herald-Tribune" meldt dat Hoover waarschijnlijk Lindbergh zal uitkiezen voor het ambt van onder-minister van handel belast met de luchtvaart. Men seint ons uit Den Haag: In het Zuiden van Frankrijk is op 71-jari gen leeftijd overleden de heer L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, secretaris generaal van het Permanent Hof van Arbi trage, oud-raadslid en wethouder van 's-Gra- venhage, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Baron Michiels van Verduynen had vanaf 1888 tot 1904 zitting in de Tweede Kamer voor het toenmalig kiesdistrict Breda en was gedurende den laatsten tijd van zijn Kamer lidmaatschap voorzitter der R. K. Kamer fractie. De overledene was Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1