Zoekend naar Beschaving J UBILEUM-TENTOONSTELLING TE HlLLEGOM TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 TUNIS Heden Geopend HEEMSTEDE SANTPOORT HAARLEMMERLIEDE VOGELENZANG WV Op de Nieuwe Gracht werd gisteren tot laat In den avond gereden. De belangstelling van het publiek was groot, jammer ls het, dat de'pret niet mocht duren. Een kiekje genten vóór het Bkwshoppelhk Palede. Arabisch café is Sidi bon Saïd Nu Ik dan toch in Noord-Afrika ben, zal Ik trachten door te dringen tot de ziel van dit land; zal ik alle verschijningen van dit leven in mij opnemen en zien of dit volk mij rijker kan maken in ware beschaving. Ik heb de sensatie ondervonden van den Europeaan, die uit de foto's van z'n week blad met z'n algemeene ontwikkeling en de verhalen van z'n bereisde kennissen zich een tamelijk juist beeld kan vormen van een Oostersch landschap maar die dan toch weer aangenaam verrast is, wanneer die voorstelling niet meer is: het plaatje dat hij half-ongeloovig of curieus-glimlachend be keek, voordat hij de bladzijde omsloeg; niet meer de foto die o zoo gemakkelijk langs hem heen ging (zooals wij vijf minuten na den afloop der voorstelling als we weer staan te knipperen in het stralende avondlicht de film vergeten zijn die ons toch urenlang in spanning hield); maar; de volle werkelijk heid van een nieuw bestaan, van een pas- beginnena leven in het Oosten, waarvan we de verschijningen begeerig en liefst alle te gelijk willen omvatten. De bakend-witte hui zen met den rijken paarsen klimop, de palm en de cactus, de geurende mimosa, de strooken woestijn en de droog-gebrande bodem, daar boven het glorierijke zonnelicht en rondom dat alles: het feillooze blauw der Middel - landsche zee. En we zullen curieus verrast blijven totdat wij naast het nieuwe ook de ruwheid van deze natuur ondervinden. Als we tusschen die witte villa's ook de vuilgrijs-gekalkte krotten der fellah's gezien hebben, daalt onze bewondering; en onze romantische stemming verdwijnt als we eenmaal onze voeten ge> noeg vermoeid hebben op den droog-ge- branden grond, eenmaal onze handen aan bloed hebben geschramd op de puntige aio'/) en de venijnige cactus. seille....) en overal die twijfelachtige typen- zonder-vaderland En toch, toen ik den eersten indruk op me had laten inwerken, vond ik, dat in deze stad méér te vinden was dan een cosmopo- litische geest. Die houding der menschen hin derde me. Die brutale tegenstellingen overal: die vroeg-oude mannen (ze lijken veel op afgereisde Amerikanen), die zwaar-gepoeier- de vrouwen, die al te rijpe meisjes die uitstalling der menscheiijke vruchtbaarheid, om het maar eens drastisch te zeggen maakten me ervan bewust dat ik in Tunis voor een koloniale samenleving stond. En met een grooten eerbied voor hen, die het aandurfden hun vaderland om te ruilen voor een of anderen afgelegen hoek van ue wereld; voor den armen donder, die uit zijn land onder God weet hoeveel offers wegge trokken is om in een unheimische streek een zwaar bestaan te leiden en een duurge- kocht stuk brood te verdienen; voor den idealist, die daar zijn roeping zag blijft het toch waar, dat de kolonie lager staat dan het moederland. Moreel gesproken. Het samenwonen van verschillende rassen on- Het kan ook niet andersHet dikwijls harde leven, de strijd om het bestaan in moeilijke omstandigheden ondraaglijke temperatuur, slechte wegen, nog primitieve verkeerstoestanden en verbindingen, onkunde of onwil bij het ondergeschikte personeel maken het leven der blanken vuriger, méér- eischend, Se voelen zich in hun uiterlijke omstandigheden veranderd en het moeten al heel sterke figuren zijn, willen ze bij die levenswending hun innerlijke mentaliteit ongeschonden bewaren. Tegenover de inboor lingen voelen de blanken zich minder gege neerd, ze kunnen zich méér veroorloven, en de moraal gaat met sprongen omlaag. Ze voelen zich de meesters, superieur, ze wor den trotsch, wreed, ongevoelig en hard. Die wreedheid zal ook op anderen overgaan, wel licht op hen, die hun het meest nabijstaan. Hun omgeving houdt hen niet meer vast in de traditioneele banden (wie kent je en wie doet je wat?) en de afwezigheid van zooveel instellingen van ware beschaving als biblio theken en clubs zal in hen wakker roepen een ware hartstocht naar ontspanning, naar een ontspanning, die des te losser moet zijn naarmate de dagtaak zwaarder was, en die aldus wel zal ontaarden in een uitspatting. En zoo krijgen we in de koloniale steden naast "nard-werkende, bewonderenswaardige elementen de flaneurs van de straat een volk, dat zich pas thuisvoelt in de open bare vermakelijkheden (in een gat ais Tunis floreeren minstens twaalf cinema'sin theaters met de naakt-danseressen en be roemde tweelingen, (zoo juist is Josephine Baker met veel vertoon in Tunis geado- derline seeft aan het leven een sans-gêne, een verslapping van begrippen, die het peil .reerdom van de boites nog maar te der algemeene beschaving bedenkelijk doet zwijgen dalen. Een kijkje in de Souks (Arabische straatjes) van Tunis En na een maand of wat kijken we niet jneer naar die ééns bewonderde merkwaar digheden, die nu in ons dagelljksch leven zijn opgegaan. De mensch acclimatiseert vlug en we wandelen spoedig met even veel flair over h t ruwste steenpad als over het gebenedijde asfalt van de Parijsche Rue BTrouwens, dit alles is maar uiterlijk zin- nenspel. Achter de natuur staat de mensch, en hier zoeken we den mensch.... Ik was erop voorbereid dat Tunis een zeer cosmopolitische stad is, dat haar bevolking voor het gros bestond uit Italianen van aller lei schakeering, Spanjaarden, Malteezen, Grieken zelfs en natuurlijk Russen ter wijl de Franschen, de officieele meesters van het land, maar een kleine minderheid vor men. Ik was er dus op voorbereid in Tunis een gewoel te vinden als in een Levantijnsche havenstad: een berookte atmosfeer in de over volle café's, een dagdieverij in de straten waar het altijd Zondag lijkt te zijn: zoo veel menschen zijn er, die niets te doen hebben en toch over voldoende middelen schijnen te beschikken om in een parade-pak over de Avenue Jules-Ferry te flaneeren een misère in de woonkazernen een on opgeloste veelheid van nationale karakters en gebruiken kortom een heterogene be volking, waar het geschreeuw niet van de lucht is en de vechtpartijen nog minder. In het havenkwartier hemel wat een vuilnisbelt vond ik dat alles ook. De ïtaliaansche bhreria naast de American grill-room; op de affiches de namen van Internationale beroemdheden en sportma- niakken en in de kiosken die overvloed van pornographie, die alleen aan vreemde lingen verkocht schijnt te worden (de kios- Hecfenmiddag is de tentoonstelling der afdeeling Hillegom, die haar gouden jubli- leum viert als lid der Alg. Ver. voor Bloem- bollencultuur plechtig geopend, i Onder de beproefde leiding van de heeren Koper te Bennebroek en Ludwig te Hillegom is het mooie veilingsgebouw in een feesttuin herschapen, terwijl de fraaie eerepoort aan den ingang der Van Tets- straat met langs de straat een mooie rij sparren den vreemdeling gemakkelijk tot de feestzaal voert. De jury, die de beoordeeling hedenmorgen j 10 uur op zich nam, heeft dan ook een j uiterst moeielijke taak op zich genomen gelukkig zijn deze heeren, n.l. Dix te Haar lem, J. van der Meij te Llsse, Eggink te Voorschoten, Nfjssen te Santpoort en J. I Roozen te Heemstede, ten volle berekend j voor die taak. j De N.V. H. Hopman Zn. heeft eerst een stand uitsluitend hyacinten. Zij heeft een kamer gemaakt naar ontwerp Peddemors te I Haarlem en Engelsche schalen, waarin de hyacinten geplaatst zijn, om de kleuren te laten uitkomen tegenover de behangsels. Het ontwerp ls van de firma Das te Haarlem. Dit origineel denkbeeld getuigt van bijzon deren smaak en de stand vormt een schitte rend geheel. De N.V. R. A. van der Schoot exposeert Narcissen, Hyacinten, Crocussen en bijgoed, vooral bloemstukken. De stand komt jam mer genoeg minder tot zijn recht, doordat hl) te diep is. Het geheel ls schitterend. Gebroeders van Waveren (Stamhuis) biedt een groote inzending Hyacinten, Tulpen en Narcissen. Een bijzonderheid is, dat alles gebracht is In de origineele kistjes zooals het gebroeid is. De N.V. Joh. van Til Zn. geeft ons te zien in zeer smaakvolle opstelling Crocus sen, de oudste en de nieuwste soorten. Daar deze firma nog een anderen stand heeft, komen we er nog op terug. De N.V. J. B. van der Schoot geeft een middenperk met ingeplante Tulpen, dit is een zeer schoone collectie. De heer W. M. Ruigrok geeft bewijs, dat hij een hoogst bekwaam kweeker is van Tulpen en Narcissen. De naam Oranje Nassau en vele Mendeltulpen zullen de bij zondere aandacht van de kenners trekken. Er staan in de collectie bloemen, waarvan de bol buitengewone waarde heeft. De N.V. Joh. van Til Zn. geeft nog een schitterende collecte Hyacinten ook dub bele, die in zekeren zin min of meer uit de mode gaan. Het is zeer moeielijk, deze soor ten thans in bloei te trekken om dezen tijd. De firma D. Spaargaren Mz. te Aalsmeer, geëtaleerd door den heer W. Bunder te Bloemendaal, laat ons zien een keurcollectie Cyclamen. Bewondering wekken hier de bij zondere kleuren die zeer moeielijk te ver krijgen .zijn. De heer W. Warmenhoven geeft ons te zien een collecte Hyacinten, die bijzonder uitmunt door de mooie trossen Victor Emanuel komt bijzonder uit. De N.V. M. van Waveren Zn. (Leeuwenstein) heeft gevormd een Oud- Hollandschen tuin, met pannen dak, beeld, ken van Tunis zijn viuier aan die van Mar- waterpartij, alles gemetseld voor deze 5 dagen! De enorme kosten nam zij geheel voor eigen rekening. Alles, zelfs heesters etc. uit eigen kassen. Dit is een der schit terendste praestaties. De stand beslaat ongeveer een tiende der beschikbare 1400 vierk. M.! De blauwe regen is iets bijzon der, Gen de Wet evenzeer. Het benoodigde mos moet uit het Baarrsche bosch komen. De heer W. Warmenhoven, wiens naam we reeds bij een anderen stand noemden, geeft nog te zien een pracht-collectie Amaryllis, iets buitengewoons op dit gebied. De N.V. Freriks-Jonkheer laat een verza meling vroege Tulpen en Hyacinten in manden bewonderen, die zeer de aandacht trekken moet. De N.V. A. C. van der Schoot heeft een zeer grooten stand. Zij evenaart dien van „Leeuwenstein." Er is mede gebruik ge bruik gemaakt van een rotspartij, waterval, stroomend water, zelfs visschen. Bijzonder trekt de aandacht Convallaria, allerlei rots- planten en kleine bolgewassen, Irissen etc. De stand beslaat een oppervlakte van 130 vierk. M. en werd gearrangeerd door den heer Koper. Van de N. V. C. Jonkheer Zn. mocht mede iets heel bijzonders worden verwacht: die verwachting wordt niet teleurgesteld, schiterend gebroeide Hyacinten geeft zij te zien, terwijl Perzische tapijten de decora tie vervolmaken. De N.V. P. Goemans Zn. laat ons zien een hoogst volmaakte collectie Mendeltul pen. We noemen El Tuador, Early Surprise en Christmas Glory. Nog is in hare expo-, sitie te zien een vaas met Gerbera bloemen, die hier weinig bekend zijn. Het is een soort groote Margarite, hier genoemd en ge- groote Margarite, in Engeland noemt men ze Transvaal Daisy. De firma J. Wiedemeljer geeft een beeld van spc iale Hyacinten in manden. Deze collectie komt frisch en schitterend uit. De firma Ludwig co wedijvert met haar rijke verzameling Amaryllis met de straks genoemde Aalsmeersche firma. De kleurenpracht is schier niet te evenaarden De firma J, W. Beisenbuch laat ons zien een bijzondere collectie Hyacinten en Tulpen. We noemen slechts: Oranje Globe, Gen. de Wet etc. Ook hier ls de eersteklas vakman aan het woord. De firma P. Goemans Antz. toont ons de Hyacinten in miniatuur en in bedding De Marconi in zulk een beste conditie be hoort tot de zeldzaamheden. De N.V. P. Hopman Zn., die we straks reeds noemden geeft ons in haar tweeden stand een beeld van Multiflora Hyacinten; in doorsnee prijken 5 bloemen op'een bol! Iets heel bijzonders en prima verzorgd De heer Posthuma, controleur van den plantenziektenkundigen dienst heeft een „liefhebberij" inzending ter bezichtiging ?e" zonden: niet minder dan 65 soorten Hyacinten broeide ,hij zelf. Het is wel iets zeldzaams! De firma G. J. Lubbe Zn. te Oegstgeest bezorgde de nieuwste variëteiten van trom petnarcissen. We noemen o.m. Rembrandt, Hortulanus Witte. Er zijn bloemen, waarvan het bolletje naar de 300 loopt De heer S. Weijers Iaat ons zien. wat er gepresteerd kan worden op het gebied van kamer- en tafelversiering. De decoratie is modem en mooi, 1 De opening Tot bijwoning der officieele opening waren genoodigd: de leden van het hoofd bestuur der Alg. Ver., mr D F Pont en mevrouw Pont, de beide wethouders, mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris, de raadsleden, een deputatie der Kamer van Koophandel, van den Ned Tuinborwraad van den Bond van Bloembollenhandelaars, van het H B G\, van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de schenkers van prijzen, dr Lovink, enz. Aan deze uttnoodfging was door allen ge hoor gegeven en toen .allen gezeten waren hield de heer R Veldhuljzen van Zanten, voorzitter der jubileerende vereeniging een toespraak. Na een woord van welkom vervolgde spr.: Ongetwijfeld ls deze dag voor de afdeeling Hillegom der Alg. Vereeniging van Bloem bollencultuur een hoogst merkwaardige, daar wij toch op dit oogenblik gedenken, dat zij nu 50 jaar geleden ls opgericht als °erstellng van de groote reeks van afdeeiin- gen. waaruit de in 1860 te Haarlem opge richte Alg. Ver. van Bloembollencultuur eens zou zijn samengesteld. Het eerste bestuur der jonge vereeniging was samengesteld uit de heeren G. H. van Waveren, voorzitter, P. van Waveren- Hogervorst, secretaris, P. Goemans, pen geleden het bloembollenvak had verlaten om een andere loopbaan te volgen, dan ik ben er zeker van zou hij onze secreta ris gebleven zijn tot aan het oogenblik, dat hij verplicht zou zijn geweest af te treden, wegens een maatregel, welke voor eenige jaren algemeen werd ingevoerd. De heer G. H. van Waveren, die de eer ste voorzitter ls geweest, heeft deze functie slechts ongeveer een jaar mogen bekleeden. Hij werd n.l. reeds einde 1879 tot lid van het Hoofdbestuur gekozen, is een lange reeks van jaren lid van het Hoofd bestuur gebleven en stond steeds met eere gedurende zijn lang leven in de eerste rijen van de voormannen van ons vak. Na hem en vóór mij zijn nog voorzitter der afdeeling geweest de heeren P. H. var. Waveren Lz., J. van Waveren Pz. en H. Veldhuijzen van Zanten, met rasp. 21, 5 en 16 dienstjaren. Met groote dankbaarheid gedenken wij hen voor al het goede dat zij voor onze afdeeling in die functie gedaan hebben. Moge het onzen eenig overgebleven oud-voorzitter, den heer H. Veldhuijzen van Zanten nog vele jaren gegeven zijn, de be langen on^er afdeeling te helpen bevor deren. Behalve genoemden heer G. H. van Wa veren zijn van onze afdeeling nog lid van het Hoofdbestuur geweest, de heeren T van Waveren, J. J. van Waveren, II. Veldhuij zen van Zanten, R. Veldhuijzen van Zan ten en Th. Jonkheer terwijl onze tweede voorzitter, de heer W. Jonkheer, sedert 1 Januari in dat hoogste college zitting heeft genomen. Het zij mij ook vergund, om op dezen voor ons zoo gedenkwaardigen dag een oogen blik stil te staan bü de graven onzer leden, welke leden ons in den loop der jaren door den dood ontvallen zijn. Velen van hén, u hebt het reeds gemerkt, hebben eervolle plaatsen ingenomen. Namen noemen zou mij op dit oogenblik te ver voeren, de lijst is al zoo lang, maar toch, u zult met mij instemmen als wij van deze plaats een diep gevoelde, eerbiedige hulde brengen aan de nagedachtenis van die allen, die gedurende hun welbesteed leven zoo. eel voor onze or ganisatie en zooveel voor het vak gedaan hebben. Zij rusten in vrede Verder zult u met mij instemmen, als wij in gedachten van deze jubileum-bijeen komst een groet uitbrengen aan de tien tallen van onze leden, die hier niet aan wezig kunnen zijn, daar zij sinds korten of langeren tijd naar vreemde landen zijn ge reisd, om daar te trachten, onze producten aan den man te brengen. Onze beste wen- schen vergezellen hen, en wij hopen, dat zij ter bestemder tijd, voldaan over hun werk, behouden tot de hunnen zullen wederkee- ren. Bij aandachtig doorlezen van ons notu lenboek valt het meest in het oog de ge stadige gang der evolutie van ons vak, wei- Het gouden jubileum van de tien oudste aldeehngen van „Bloembollencultuur" Het Hoofdbestuur, de burgemeesters der betrokken gemeenten en genoodigden in de voorhal van het Krelagehuis te mógen ontvangen van H. M. de Koningtn en H. M. de Koningin-Moeder. Deze her nieuwde bewijzen van de Koninklijke belang stelling der Hooge Beschermvrouwen onzer Alg. Vereeniging in het bloemboUenbedrijf j Hillegom. Ik eindig met den wensch, dat deze ten toonstelling iets zal mogen bijdragen tot den bloei van het BloemboUenbedrijf en tot verdere ontwikkeling van de afdeeling wordt door ons met groote erkentelijkheid gewaardeerd. Grooten dank ook aan alle inteekenaars op het waarborgfonds, waardoor u ons In staat gesteld heeft, om met gerustheid onze taak te volbrengen. Het is ons een behoefte om u,. heeren burgemeester en wethouders, alsmede den secretaris onzen diepgevoelden dank te be tuigen voor alles, waarmede u ons ter zijde hebt willen staan. Wij hebben in deze dagen gevoeld, dat onze afdeeling onder uwe be scherming een veilige schuilplaats heeft, want zonder uwe medewerking zouden w.j vele zaken niet tot een goed einde hebben kunnen brengen. Ook het veilingbestuur onzen warmen dank. Zonder uwe bereidwilligheid om uwe ruime zalen en uwe kantoren voor ons feest- doel aan ons af te staan zouden ve met onze bloemen niet hebben kunnen jubilee- ren. Wij brengen u ook dank en hulde voor uwe belanglooze hulp in de dagen, welke we (Langdurig applaus.) (Wordt vervolgd.) enige gedenkramen, welke gisteren in de voorhal van het Krelagehuis zijn onthuld ke als een gouden draad door alle tijdperken van de vervlogen 50 jaren henenloopt. Evolutie op het gebied der cultuur-tech niek, van ziektebestrijding, van handel en verkeer. Gedachtenwisseling over ziektebe strijding heeft steeds veel tijd van onze afdeelingsvergaderingen, althans in vroeger dagen, in beslag genomen, vooral de ziekte bestrijding bij de Hyacinten, de hoofdcul tuur der meeste leden. Tentoonstellingen hadden ook steeds de aandacht van onze afdeeling. De eerste werd reeds in 1880 gehouden en verder nog in verscheidene jaren tot 1909. In afwijking van voorgaande tentoonstellingen, welke in de maand Maart in de zaal van hotel Sis termans gehouden werden en uit gebroeide bolgewassen waren samengesteld, was de tentoonstelling van 1909 een zoogenaamde vollegronds- of perkenitentoonstelling, een vinding van den lateren tijd, welke in den Hof tuin en omgeving gehouden werd. van begin Maait tot begin Juni. Deze eerste vollegrondstentoonstelling was een groot succes en het gevolg ervan is geweest, dat sindsdien de Hoftuin, de Van den Endelaan en andere perken in de gemeente nog telken Jare met bolgewassen beplant werden, wat aan inwoner en vreemdeling in de lente maanden een bijzondere bekoring aan ons dorp geeft. Dat er r,a 1909 geen tentoonstellingen meer door onze afdeeling gehouden zijn, vindt naar mijne mrening wel zijn hoofd oorzaak in den wereldoorlog, welke ook voor velen in het bloembollenvak zooveel ellende heeft veroorzaakt. Hillegom met zijn groote kweekerijen en zijn grooten export op alle landen van Europa heeft hiervan in geen geringe mate zijn deel gehad. Gelukkig is na die periode van depressie de zon weer uit de donkere wolken te voorschijn geko men. Ondanks de groote moeilijkheden, welke vele landen van ons afzetgebied nog doormaken en ondanks de gedeeltelijke uit sluiting van Amerika, is er zooveel vraag naar onze producten gekomen, dat nu van welvaart in or.,3 bedrijf zeer zeker gesproken kan worden. En nu er weer welvaart in onze woningen is, pu is er ook reden om met dankbaarheid ons gouden jubileum te vieren, en gedachtig aan de bekende leus: „Say It with flowers" hebben wij gemeend op geen waardiger wjjze ons gouden jubileum te kunnen vieren dan met het houden eener tentoonstelling van bloeiendé bol- en knolgewassen. Het bestuur, gesteund door de hartelijke mede werking van de leden, heeft deze taak met blijmoedigheid ter hand genomen en het onder uw dak vertoefd hebben om onze ten toonstelling gereed te maken. Ook uw per soneel onzen besten dank. Zoo ook niet het minst aan de commissies, waarvan de voor- ziters en de secretarissen een reuzentaak gehad hebben om alles zoo voortreffelijk tot stand te brengen. Buitengewoon vereerd gevoelen wij ons hooggeachte heer Krelage voor uwe tegen woordigheid in dit feestelijk uur, waardoor wij tevens gelegenheid hebben, u uit ons midden warmen dank te betuigen voor de aardige hulde, welke u onze afdeeling en de andere jubileerende afdeelingen hebt willen bewijzen, met de plaatsing van de kostbare ramen in het Krelagehuis, ter herinnering aan ons aller gouden jubileum. Ik maak verder van deze gelegenheid gebruik, u in uw kwaliteit van Algemeen Voorzitter har telijk geluk te wenschen met de verjaar dagen van 10 uwer, zachtjesaan bedaagde dochteren. Zij hebben allen, en zeker uw oudste te Hillegom, groote gezinnen, waar wel eens wat te stellen valt, maar zoolang gij in het middenpunt van de groote familie de patriarchale plaats blijft innemen en de vraagbaak blijft van allen, twijfel ik er niet aan, of onze alg, vereeniging v. Bloembol lencultuur zal in de toekomst nog krach tiger en machtiger worden. Voor ik den heer vertegenwoordiger van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, den heer Kakebeeke, ga uitnoodigen om de tentoonstelling té openen, vergunne hij mij nog vooraf het woord te mogen geven aan den heer mr. Pont, burgemeester van Hillegom, eere voorzitter onzer tentoonstelling en aan den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Jaarvergadering „St. Dens Dedit" Vrij dagavond hield de Land- en Tuinbouwar- beidersbond „St. Deus Dedit" zijn jaarverga dering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De belangstelling was zeer groot. Na opening met den Chr. groet en een kort welkomst woord van den voorzitter volgden de notu len welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna gaf de afgevaardigde van de te Haar lem gehouden vergadering van den bonds raad een uitvoerig verslag van het daar be handelde. Het jaarverslag van den secreta ris gaf een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden over het afgeloopen jaar, waar uit bleek dat de aid. Heemstede een werk zaam aandeel heeft gehad aan den algemee- nen strijd voor het belang der leden. Het ledental steeg tot 177. Het jaarverslag van den penningmeester luidde als volgt: Inkomsten: saldo op 1 Dec. 1927 ƒ524.92; ontvangen aan contributie ƒ4289.81; voorschot werkloozen ƒ1500. inleggeld voor 22 nieuwe leden 11.—. rente 7.58; totaal 6333.31. Uitgaven: Afdracht hoofdbestuur ƒ3560.50; uitkeering werkloozen 1605.—; diversen 659.99; totaal 5.825.49. Ontvangen en uitgekeerde steun gemeente 1015.85. Saldo op 1 Dec. 1928 507.82. De commissie van de Centrale adviseerde den penningmeester décharge te verleenen, daar de boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. Aldus werd gedaan Bij de bestuursverkiezing werden herbe noemd de heer J. Couenberg, J. van Hon- schoten en. H. P. Warmerdam, terwijl het bestuur met 2 leden werd uitgebreid, waar voor gekozen werden de heeren Th. Mooren en P. v. d. Zwaan. Op voorste! van eenige leden werd een gratificatie toegekend aan de boden en den 2en penningmeester. Met een opwekking om ook meer belangstelling te toonen voor de standsorganisatie van den R. K. Volksbond door een beter vergaderingbezoek sloot de voorzitter onder dankzegging voor de goede opkomst de vergadering met den christeUJ- ken groet. Biljartwedstrijd Zaterdag had In ,.Zo- merïust" een biljartwedstrijd plaats tusschen prof. Hasselman en W. v. d. Heijde alhier. Laatstgenoemde kreeg 400 car. voorgift. Ge speeld werd een partij groot 600 car. De uitslag was 600—497 In het voordeel van den heer W. v. d. Heijde. Een mooie orestatie. Aanrijding Maandagavond ongeveer zes uur werd op den hoek Rijksweg—Hagelinger- weg een wielrijder aangereden door een auto. Onbegrijpelijk bleef het jongmensch onge deerd, terwijl de fiets totaal versplinterd werd De autobestuurder zal de schade ver- Toeden De wielrijder kwam uit Velsen. de auto uit Haarlem en reed vanaf den Rijks weg den Hagelingerweg op. 't Is daar niet het eerste, doch zal ook wel niet het laatste ongeluk zijn. IJsberiehten Maandagmidag wilden 1 chaatsenrijders komende uit de richting de Liede, de brug passefren te Penningsveer, toen plotseling een van hen wegzakte. De ander die direct te hulp schoot kon hem onmiddellijk uit zijn benarde positie verlossen, zoodat de drenkeling er alleen met sen nat pak afkwam. ,l)oor vriendschap bloeiend" De R. K. Tooneelvereeniging „Door vriendschap bloei end," heeft circulaires rondgezonden, welke inhouden een uitnoodiging tegen lagen entréeprijs tot bijwoning van de opvoe ring van het welbekende blijspel „Mijnheer Klaproos," hetgeen a.s. Zondag in het R. K. Vereenigingsgebouw óoor haar ten tooneele zal worden gebrcht. Een goed propagauda-idee om haar too- neeluitvoeringen populair te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5