I i mmm f3000.-: NIEUWE BANEN DE UITVAART VAN WIJLEN DR. WILLEM ROYAARDS Spinnewehjes WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929 Telegraphisch Weerbericht 5 '-Mm - •- Ili". v BUREAUX: NASSAULAAN49] ADVERTENTiEN 35 ct.p. regeia DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een aangrijpende plechtigheid in den Stadsschouwburg te Amsterdam Freiherr von Hühnefeld gestorven j Voornaamste Nieuws Uit de R.K. Staatspartij Stagnatie in het spoorwegverkeer Twee meisjes door het ijs gezakt en verdronken J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Moeilijkheden bij het uitkeeren van een premie der Staatsloterij Op een groep arbeiders ingereden Lindbergh in Nicaragua geland Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, I— A regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den teksl 60 ct. per regel, tr TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17075 Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden f QOfJjfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf"7Cft bij een ongeval met fOCrt bij verlies van een hand. |t bij verlies van een jCH b'i n breuk vanf 4 f| bij verlies v. een ;l ÜU."doodelijkenafloop' l£üU."een voet of een nn?: I I CÜ." duim of wijsvinger: I «JU. been of arm: I U. s tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeeringen I UUUUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I I UU> doodelijken afloop' ÏCuJJ» een voet of een oog:» I duim of wijsvinger. I VU« been ot aim, ITU. anderen vinger. Dezer dagen werd te Bergen op Zoom op initiatief van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant een vergade ring gehouden, welke was gewijd aan de dreigende crisis in de suikerindustrie. Het geldt hier een zeer belangrijk vraag stuk, in verschillende opzichten, waarbij voor onze regeering ten volle geldt: gouverner c'est prévoir. Het is beter verarming te voor komen, dan haar weg te nemen, wanneer ze eenmaal is ontstaan. En verarming dreigt in bepaalde streken van ons land ongetwij feld, wanneer de tot dusver zoo uitgebreide bietencultuur niet meer loonend zal zijn. De trek naar de groote steden zal opnieuw meer actief worden en het aantal Merijntje Gjjzen's zal weer worden uitgebreid! Wy wilden het echter over de dreigende crisis in de suikerindustrie, welke ook voor onze omgeving niet zonder belang is, men denke aan de Haarlemmermeer, de IJpolders en de suikerfabriek te Halfweg, niet hebben Maar wy willen ditmaal liever ons licht laten vallen op de zeer merkwaardige vergadering, daar te Bergen op Zoom gehouden. Op die vergadering voerden in voile har monie en met een zelfde doel het woord: de voorzitter van den Noordbrabantschen Christeiyken Boerenbond, de secretaris van de R.K. Werkgeversvereniging, de voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond, de secre taris van den R.K. Fabrieksarbeidersbond en de directeur van het Diocesaan Hanze- bureau, om nu van den vertegenwoordiger van den Algemeenen Rijnschippersbond nog te zwygen. Daarin zit nu voor ons het merkwaardige en laat ons er maar aanstonds bijvoegen het verheugeniswekkende van deze vergade ring. Werkgevers, middenstanders en arbeiders, vertegenwoordigers dus van al de voor naamste maatschappeiyke groepen, vonden hier elkander: niet om elkander te bestrijden volgens de regelen van den klassenstrijd, maar om de handen in elkaar te slaan en samen te werken aan den bloei van aller gemeenschappelijk bedrijf. Onwillekeurig werd hier van alle kanten stilzwygend er- kend, dat het bedrijf' er niet is om winsten na te jagen, maar tetegendeel om de behoef ten te bevredigen van alle betrokkenen, de consumenten inbegrepen. Dit heerlijke voorbeeld afgescheiden van de vraag, wat de resultaten van deze samen werking zullen zijn dat Bergen op Zoom ons gaf, manifesteert beter dan ik-weet-niet- hoeveel rethorica, dat we met de vakorgani satie nieuwe baneh betreden, dat nieuwe denkbeelden baanbreken. We lazen dezer dagen het begin van een serie reisindrukken van een Duitsch indus trieel, die Amerika bezocht, en daarin wordt ook verhaald, dat b.v. de Amerikaansche Vakvereenigingen onder bepaalde omstandig heden hand in hand gaan met de werkgevers, b.v. bij het streven naar het behoud der hooge beschermende rechten. Ook staan de Vakvereenigingen de werkgevers krachtig ter zijde in den strijd tegen de verkwisting. De Vakvereenigingen hadden tot dat doel voor eenigen tyd een eigen congres belegd en op haar uitnoodiging werd van de zijde der Werkgevers op dat congres een referaat^ ge houden. Wat moet men nu meer respecteeren, de breedheid der vakvereenigingen om de werkgevers voor zoodanig referaat uit te noodigen, of de gesteltenis van den werk gever, die er niet tegen opziet, op arbeiders congressen als inleider op te treden? Er is een tijd geweest, de prille jeugd der vakorganisatie, dat deze vóór alles s t r y d - organisatie scheen. Daartoe werkten allerlei omstandigheden samen. In de eerste plaats het voorbeeld der sociaal-democraten, de leer van Marx, aan welker onbewusten invloed ook onze tnen- schen zich in den beginne niet geheel ont trekken konden. Trouwens, beseffen wy wel volkomen, hoe moeiiyk die rol der Katholieke arbeiders moet geweest zijn, toen zy begon nen, zich organisatorisch te laten gelden in een maatschappy, welke daar nog totaal Vreemd tegenover stond? Vervolgens waren de misstanden, waartegen moest worden op geroeid, vaak zoo ergeriyk, dat strijd meer malen niet te vermijden viel, en ten slotte Waren de werkgevers nog niet georganiseerd, zoodat men daar kwam te staan tegenover de individueele opvattingen van allerlei Werkgevers, onder wie er verschillende waren, die men nu onder de sociaal-achterlijken Zou willen rangschikken. Maar nu is het heuglijke feit van deze ver gadering, dat daaruit opnieuw blijkt, dat onze vakbeweging dien tijd van pokken en ftiazelen stil aan achter den rug heeft. Meer ®n meer blükt, dat men niet meer voortdu rend zoekt naar wat verdeelt, maar naar Wat vereent. En nu is het het bedryf, waarin allen Vereend zyn; in het bedryf werken allen samen aan een gemeenschappelijk doel, n.l. de voorziening in hunne behoeften, die van hünne gezinnen en die der samenleving. Sa- hien werken zy aan het behoud en den bloei Van dat bedryf, kapitaal zoowel als arbeid, °m samen In biliyke verhouding de vruchten van hunne diensten uit het bedryf te trek ken. t>e uitingen van dit gemeenschappelijk streven, als wy nu te Bergen op Zoom waar namen, juichen wy toe en wij koesteren daarbij de hoop en het vertrouwen, dat wat du toevallig door den noodtoestand en door kat initiatief van derden naar buiten trad, teoge uitgroeien tot een ordeiyk en biyvend "telsei van bedrijfsorganisatie 'M Im is De uitvaart van wijlen dr. Willem Royaards. Joh. Kaart Sr., directeur van den schouwburg Jansweg te Haarlem, hecht een krans aan den lijkauto Het is de laatste wensch geweest van Neerlands grootsten regisseur, dr. Willem Royaards, dat men zyn nagedachtenis zou eeren door de vertolking van een der schit terendste werken van Mahler, den toon kunstenaar. wiens werk hy zulk een bewon dering toedroeg. Bij de ïykbaar van hem, wiens spel dui zenden tijdens zijn leven aangreep, in dezelfde zaal, waar hy zoovele malen zijn auditorium door zijn ontroerend spel in begeestering bracht, heeft mevr. Ilona Du- rigo „Abschied" uit Mahler's „Lied von der Erde" gezongen met medewerking van het Concertgebouworkest onder leiding van Cor nells Dopper. Duizenden hadden zeker van deze aan gapende plechtigheid in den Stads schouwburg te Amsterdam getuigen -willen zijn, doch vjor zoovelen was geen plaats Maar de familie had er in toegestemd, dat de thuziek van het Concertgebouworkest en de zang van mevr Durigo per radio zou worden uitgezonden en zoo heeft heel Ne derland en ook het buitenland in den geest tegenwoordig kunnen zijn bij het roerend afscheid aan de baar v>-> -i- Willem Royaards. Men seint ons gistermorgen uit Amster dam: Somber en triest, zooals ook het weer heden is, is het om en in den Stadsschouw burg, waar de laatste plechtigheid, voor afgaande aan de uitvaart van wijlen dr Willem Royaards plaats vindt. Van het gebouw uit, waar onze kunste naar roem en bewondering oogstte, hangen mistroostig de vlaggen halfstok en binnen, waar men het oog ook richt ziet men rouwdoek en nog eens rouwdoek met zil veren franje afhangen. In de groote hall, waar anders bij soortgeiyke plechtigheden de chapelle ardente is op gesteld. zijn kransen en bloemstukken neer gelegd, die aanstonds het graf op Wester veld zullen dekken en in de schouwburg zaal, waar autoriteiten en belangstellenden van half 10 af binnenkomen, ligt vóór het tooneel in de stalles de eikenhouten kist, gemonteerd met zilver, opgebaard. Op de baar liggen bloemen van vrouw en kinderen en daaromheen zyn vele kransen en bloemstukken, waaronder van Wielm Mengelberg, uitgespreid. Meer dan honderd kransen en bloem stukken zün door vereerders en vrienden gezonden. In de hall is een afgebroken zuil in bloe men opgesteld, die de familie Boissevain er heeft laten plaatsen en daarnaast een bron zen beeld, door Andriessen vervaardigd. Van de bloemstukken noemen we van den directeur van den Stadsschouwburg, de directie van het Vereenigd Tooneel, artisten van het Vereenigd Tooneel, de directie van het Concertgebouw, Art' et Amicitiae, direc tie en leerlingen van de TooneeJschool, N.V. Ned. Tooneel, de Schouwburg-commissies te Groningen en Arnhem. Voorts kransen van Jeanne en Willem Kloos en Reyneke van Stuwe, Amsterdamschen Kunstkring „Voor Allen", Studentenvereeniging „Usa", prof. Vogelsang, prof. Slothouwer, I.ouis de Vries, Magda Janssens, Sophie de Vries, Bart Kreeft, Louis Saalborn, Oscar Tourniaite, John Gobau, Elias van Praag, directie Schouwtooneel, dr. Willem Mengelberg, Cor Ruys en Tilly Lus. Utrechtsch Studenten- Corps, Vereeniging van Letterkundigen ..architecture et Amicitia", artisten van het Hofstad Tooneel, Commissie van beheer van den Koninklijken Schouwburg en van zeer vele particulieren. Vóór den Stadsschouwburg vormen zich om 9 uur reeds groepjes menschen, om de uitvaart te zien. Deze groepjes groeien meer en meer aan, hoe dichter men by het oogenblik kwam, dat de plechtigheid eindigde. Tegen half 11 begon de politie het Leid- scheplein af te zetten. Even daarna verlie ten reeds twee auto's vol met kransen den Stadsschouwburg, om zich op te stellen bij de brug voor de Stadhouderskade. In de schouwburgzaal, die om 10 uur ge heel gevuld is, merken we verschillende autoriteiten op; o.m. den Minister van Kun sten en Wetenschappen mr. Waszink en den chef van zyn afdeeling Kunst den heer Vis ser; verder de Amsterdamsche wethouders Ketelaar en Rutgers, den burgemeester van Utrecht, mr. Fokkema Andreae en als vertegenwoordiger van de Universiteit te Utrecht, die indertijd den heer Royaards het eere-doctoraat heeft evrleend, prof. Vogel sang. Dan zijn aanwezig vrijwel alle kunst zusters en -broeders van dr. Royaards, als mede vele andere kunstenaars. De Amsterdamsche universiteit is verte genwoordigd door den rector magnificus prof. de Meyere en den secretaris van den senaat, prof. Schol te. Verder zyn ook verschillende andere hoogleeraren aanwezig. Van de voornaamste actrices en acteurs, die het plechtig af scheid bijwonen, zien we Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert, Louis Saalborn, Louis de Vries en W. v. d. Horst. Prof. v. Vollenhoove vertegenwoordigt de afdeeling letterkunde van de Kon. Acade mie voor Kunsten en Wetenschappen en jhr. C. G. S. Sandberg is er namens het hoofdbestuur van de Maatschappij ter be vordering van de woordkunst. Ook het eer ste Kamerlid en oud-wethouder voor Kunst zaken te Amsterdam dr. F. M. Wibaut is aanwezig en heeft met zyn echtgenoote plaats genomen in de Koningsloge, waar ook de minister is gezeten. Precies om tien uur vangt het concert gebouworkest onder leiding van Comelis Dopper het laatste deel van Mahler's Das Lied von der Erde: „Der Abschied" aan. En als Ilona Durigo klagend het afscheids liedheeft ingezet, komen Mevr. Royaards en de zoons van den overledene gevolgd door de andere, familieleden de zaal binnen, waar zij plaats namen op de eerste rijen stalles. Plechtig klinkt het gezang en de muziek, die onder ademlooze stilte door allen wordt aangehoord. Nu en dan wordt deze stilte on derbroken door gesnik dat sommigen in aandoening niet kunnen onderdrukker- Veertig minuten duurt de plechtige uitvoe ring, die, men lean het den menschen aan zien, allen hevig ontroerd heeft. Als de muziek en het ontroerend gezang verstomd zijn, geeft Cornelis Dopper het sein aan het orkest om zich te verheffen en dit sein wordt niet alleen door de orkestleden, maar door alle aanwezigen in de zaal begre pen en opgevolgd. Twee minuten lang blijven allen, ademloos stil, staan. Ontroerend is de indruk, dien deze stilte verwekt. De schoonste redevoering, door den meest talentvollen redenaar uitgesproken, zou niet zulk een indruk op het publiek kunnen ma ken als deze plechtigheid het op allen die in den Stadsschouwburg aanwezig waren, heeft gemaakt. Het is tien minuten voor elf als de bidders in de zaal komen en na de bloemen buiten gebracht te hebben, de kist uitdragen. Onmiddellijk verlaat hierop de familie van Dr. Willem Royaards de zaal. Als de geheele plechtigheid is afgeloopen en de rouwstoet zich buiten reeds in bewe ging heeft gezet, loopt de schouwburg leeg. Om kwart voor elf rijdt de lijkauto onder de peristyle van den Stadsschouwburg. Vele kransen worden neergelegd op de eikenhou ten kist, die intusschen in den auto is ge plaatst. De andere bloemen worden in eenige auto's opgestapeld. Langzaam rydt de lijkauto het Leidsche- plein op. De groote menigte die zich aan bei de kanten van het plein heeft geschaard ontbloot bij 't passeeren van den auto met het stoffelijk overschot eerbiedig be* hoof1 Een vijftal volgauto's sluit zich achter de lijkkoets aan. Precies om elf uur zet de stoet zich langzaam in beweging om langs de Nas saukade, waar ook zeer velen langs de trot toirs zijn geschaard, de de Clercqstraat te be-_ reiken. Van hier gaat het in snel tempo naar Haarlem, om vandaar de begraafplaats Wes- terveld te bereiken. Ook te Haarlem is men niet achter ge bleven bij het brengen van een laatste hulde aan de nagedachtenis van dr. Willem Royaards. De brandende lichten buiten den Jans- sehouwburg waren met rouwfloers omhuld, hetgeen een weemoedig-plechtigen indruk maakte. De vlag van den schouwburg woei halfstok. Toen de lijkauto met het stoffelijk om hulsel van den grooten artist den schouw burg passeerde, werd even stil gehouden voor het brengen van een eerbiedige hulde aan den heengeganen dr. Royaards. De heer Joh. Kaart Sr. hechtte namens de directie van den schouwburg een krans aan den lijkwagen. Het eigen orkest van den Jans-schouwburg; versterkt met eenige bla zers, speelde de plechtige compositie van E. Grieg „Ase's Tod". De groote menigte, die langs den geheelen Jansweg was opgesteld, luisterde ingetogen naar deze laatste muzikale hulde aan den genialen meester, waarbij velen terugdach ten aan kunstvolle avonden met den sublie- men acteur als hoofdfiguur. Dan zette de stoet zich weer langzaam in beweging. Het was voor den heer Kaart een bijzonder voorrecht Royaards nog eenmaal bij zijn schouwburg te zien. Door zyn per soonlijke vriendschap met den overledene viel hem deze eer te beurt. Ook in de hal van den Stadsschouwburg brandden de lam pen en waren met rouwfloers bekleed.' De vlag woei ook hier halfstok. Op Westerveld speelde zich gistermiddag de laatste eenvoudige doch daarom juist zoo treffende plechtigheid af na het verscheiden van wijlen dr. Willem Royaards. Onder een ouden eik werd de groote mees ter naar zijn laatste rustplaats gebracht, tot aan de groeve gevolgd door een groote schare van vrienden, autoriteiten, tooneelspelers en tooneelspeelsters, die ook reeds te Amster dam de droeve uitvaartplechtigheid hadden bijgewoond. Toen de kist in de groeve was neergelaten, schaarde de familie zich rond het graf. Me vrouw RoyaardsSandberg, die een tuil roode rozen in de hand droeg, steunde op den arm van haar oudsten zoon Willem. Jhr. A. W. van Riemsdijk, kamerheer i. b d. van H. M. de Koningin, legde namens H. M. een krans van witte seringen, arons kelken en palmen op het graf. Een wit lint met een gouden gekroonden W. tooide den krans. Vervolgens legde mr. Willem Royaards de tuil rozen, welke zyn moeder had gedragen, aan den rand van het graf en hy dankte voor de betoonde belangstelling. Dank voor al bracht hij ran de Koningin, die op deze wijze de nagedachtenis van zijn vader had willen eeren. Hij verzocht jhr. Van Riems dijk dezen dank aan H. M. te willen over brengen. Dank bracht hij ook aan de auto riteiten en de vrienden, die zijn vader steeds zoo hadden gesteund bij zijn werk en in zijn ziekte.. Nog een wijle toefde men aan het graf. Daarna verlieten allen, diep onder den in druk, den doodenakker. In memoriam Johan de Meester herdenkt dr. Willem Royaards in „De Gids" van deze maand: „Beid uw tijd, wees hij me eens, toen we over het Damrak kwamen en over zijne toe komst spraken. Het zou onzinnig zijn te beweren, dat deze doortastende, die de moei lijkheden niet ontweek, doch overwon, zyn drift altijd meester zou zyn geweest. Doch zoomin als hij zich ooit overhaastte, om een voorstelling toch maar precies op tyij te laten beginnen, zoo min deed hij het bij de uitvoering van zijne plannen of het streven om wenschen vervuld te krijgen. Men kan nu zeggen, dat zyn belangrijkste tyd betrekke lijk kort heeft geduurd: laat is begonnen en vroeg is geëindigd. Doch zijn werkbeeld ver schijnt in te grooter licht. Dat hij dit bui tengewoons volbracht, men kan het verkla ren door allereerst een woord van zijn leer ling Saalborn te aanvaarden, die hem den van kunst bezetene noemde. Zoo is hy één van die bevoorrechte menschen geweest, die een voorrecht van hun tijd zijn. In dubbel opzicht was hij een stem, immers een geluid en een roeper. Hij had de klank om het laatste te zijn, de geestkracht om het te willen zijn. Eens in een voornacht, by een vriendschappelijk dispuut op straat, kwam een agent ons ach terna en verbood zooveel „burengerucht": Royaards moest wat zachter spreken! Doch in anderen zin hééft Royaards burengerucht gemaakt: een wekker werd hij uit tooneel- slaap, dank zy de verscheidenheid èn de kracht zijner gaven. Uiterlijk had hij ales voor: met de stem, het gelaat, de gestalte: een gentleman in burgerlijk Holland. Inner lijk had hij èn aanleg èn liefde. Geboren literator was hij, evenzeer als geboren speler. Vandaar de buitengewone beteekenis, die met hem de voordrachtskunst in ons land kreeg. Zijn leven moest zijn een vie de com bat, waarbij het in veel hem is tegengeloo- pen. Maar in hoevel liep het hem mee, hoe veel bescherming en medewerking! Ook bij de eerste ging het voor hem in het groot en men besefte ook daarbij: het kan niet anders. Een vriend als mr. P. J. van Wijn gaarden, een medewerker als Frits Lensvelt een man als Willem Royaards vindt ze Ware de „schone Zukunft." in Duitschland voor dezen Nederlander nochtans te verkie zen geweest, nu hij niet, als Mengelberg, zijn kunst kon brengen over de grenzen? Zyn liefde voor Vondel geeft het antwoord: bei den zyn immers groot geweest, door 't groot aanzien van hun land in hun kunst." De Oceaaavueger Freinerr von Hühne feld, die, naar men weet, ook een groote vlucht over Oost-Azië gemaakt heeft, is gisteravond om kwart over 9 gestorven in het West-sanatorium te Berlijn na een geslaagde maagoperatie. Het gcval-Veraart. De aanvraag voor een Partijraadsvergade ring niet formeel in orde? Uit den Haag meld't men aan het Cen trum: Als bekend zijn door het Secretariaat der R- K Rijkskieskringorganisatie 's-Graven- hage meer dan voldoende door leden van den Pariijraad onderteekende verklaringen verzameld, nahoudende verzoek, dat uiterlijk in het begin van Febuari. althans vóór 15 Febr. een vergadering van den Partijraad der R.K. Staatsparty zal warden gehouden. Bedoelde verklaringen zijn gezamenlijk door den secretaris van voormeld Kringbc- stuur doorgezonden naar den Partijsecretaris. De wijze der aanvrage blijkt naar de zienswijze van den Partijsecretaris niet ge heel formeel in orde te zijn en bijgevolg wellicht niet rechtsgeldig. Art. 15 van het Partijreglement bepaalt, dat de oproepingsbrieven voor de vergade ringen van den Partijraad ten minste 3 weken vóór den, datum dier vergadering moeten verzonden worden. Vermits eerst op 9 Febr. a.s. de aangelegenheid in de ver gadering van het Partijbestuur aan de orde komt, kan een eventueele bijeenkomst van den Partijraad niet meer in Februari ge houden worden. Eiii montage-wagen nabij Den Hnag uit de rails gelicht en gekanteld Geen persoonlijke ongelukken Gisterenmiddag tusschen half 4 en kwart voor vieren is op de spoorlijn LeidenDen Haag, bij het viaduct over den Rijswijkschen weg in de onmiddellijke nabijheid van het Hol- landsche Spoorstation Den Haag, een spoor wegongeval gebeurd, dat echter gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt. Er kwam op dien tijd een goederentrein uit Schiebroek, die over het spoor der Zuid- holandsche Electrische (Den HaagRot terdamHofplein) reed. Even vóór het viaduct over den Rijswijkschen weg ging deze trein over een wissel om naar de goe deren-afdeeling van het station te rijden. Juist bij dezen wissel was men op het an dere spoor bezig te rangeeren met eer. montagewagen. Vermoedelijk heeft de rangeerder niet voldoende opgelet, ten minste op een gege ven oogenblik botste de locomotief van den goederentrein tegen den montagewagen. De montagewagen viel om en werd in het midden vrij ernstig beschadigd. Ook de lo comotief bekwam veel schade. Daar de montagewagen dwars over de spoorbaan lag, stond het geheele treinver keer zoowel in de richting Amsterdam als naar Rotterdam stop: Mede in verband met het drukke uur was er dientengevolge op het station H. S. in den Haag een groote menschenmassa ver zameld, welke echter geruimen tyd moest wachten alvorens de tremen weer konden vertrekken. Het eerst is men begonnen om het hoofd spoor van Amsterdam vrij te maken. Een dienst-loeomotief was spoedig ter plaatse en getracht werd den montagewa gen van de rails te krijgen. Uiteraard vorderde dit werk veel tyd en mceite. Een groote moeilijkheid hierbij was den gevallen wagen op zóódanige wijze om te trekken, dat de stroomdraden van de electrische treinen niet beschadigd werden. De treinen uit Rotterdam-Hofplein reden niet verder dan tot Laan van Nieuw Oost- Indië, vanwaar d'e meeste reizigers zich per tram naar hun bestemming in den Haag begaven. Ook vele reizigers uit Amsterdam en Haarlem met bestemming naar den Haag verlieten bij de halte Laan van Nieuw Oost- Indië den trein. Het verkeer ondervond door dit ongeval nogal vertraging. Ten gevolge van de sto ring moesten op de lijn den HaagRotter dam twee treinen uitvallen, n.l. die om 16.15 uur en 17.45 uur van het Hofplein Zouden vertrekken. Daar het ongeval juist in den tijd van het drukke forensenverkeer plaats vond, ont stond er tydelyk op de stations een groote opstopping. Vergadering der Eerste Kamer. Tengevolge van het kantelen van een mon tage-wagen nabij den Haag, is gisteren op de spoorlijn HaarlemRotterdam een vry lang durige stagnatie ontstaan. De Nijverheidsraad heeft zijn 10-jarig be staan herdacht. Inzake de collectieve arbeidsovereenkomat in het bouwbedrijf is alleen overeenstemming bereikt met de R. K. patroons. Gisterenmiddag heeft de begrafenis van dr. Willem Royaards in allen eenvoud op Westerveld plaats gevonden. De Duitsche Rijksminister van verkeer, von Guerard, dient zijn ontslag in. De Rijks kanselier verzoekt hem zijn definitieve be slissing op te schorten. Voortzetting der Elzas-clebstten in de Fransche Kamer. De Valera, de leider der ïcrsche republi keinen, gearresteerd. Ongeregeldheden te Bombay. Volgens de laatste berichten zijn er 18 dcoden en 114 gewonden. WITTEBROODSWEKEN Waar rijst er ooit zoo'n schoone dag; Of daar komt wel een donderslag. J. Cats. OP ZWERVER Gij kunt u wel gek prakkizeeren, Naar het tijdvak, waaruit zijn plunje mag datei ren. OP VERSTOKT VRIJGEZEL Zooals ik eenmaal beminde, Zoo minde er op aarde nooit een. Maar ik vond, tot wie ik mij wendde, '.echts harten Van ijs en van steen. P. Paaltjes. Gisterenmiddag zijn nabij Bergambacht twee meisjes, de 15-jarige W. B. en de even eens 15-jarige J. R. de J„ die schaatsenreden op het ijs van de Zuidbroeksehe Vliet in een windtrekgat geraakt en verdronken. Toen landbouwers uit de buurt kwamen, om hulp te brengen, konden de meisjes op het droge gebracht worden. De levensgeesten waren reeds geweken. Langdurige kunstmatige ademhaling bleef zonder resultaat. Het tra gisch ongeval heeft groote ontroering gewekt. Barometerstand p voor vjn.: 7.72. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten, morgen worden opgestoken om: 5.27. Hoogste Barometerstand 774.6 m.M. te Danzig. Laagste Barometerstand 745.8 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, n.o. tot o. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, in het oosten matige, in het westen lichte vorst. Te Culemborg was op een lot der Staats loterij no. 20735, de 50.000 gevallen, desh de Maatschappy, waarvan men het lot had betrokken, n.l. de Alro Obligatie Mij. te Utrecht, kan geen directe uitbetaling doen. Zij wil een gedeelte van het bedrag o\ er eenige dagen voldoen en de rest in termijnen. De betrokkenen hebben thans aangifte jU de politie gedaan. PARIJS, 6 Februari. In de nabijheid van Ryssel is een locomobiel op een groep arbei ders ingereden met het gevolg, dat één arbei der werd gedood en een andere arbeider twaar gewond. Uit New York wordt gemeld: Op zijn Panamatocht is Lindbergh, ko mende van Honduras te Manaeua in den staat Nicaragua geland De uitvaart van wijlen dr. Willem Royaards. In tegenwoordigheid van honderden belangstellenden stelt de lijkstoet zich op het Leidscheplein te Amsterdam op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1