Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Voor een bon een plaatje! ueieman Dros tweede blad Molen album NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 Staten Generaal Belasting op bedrijfsauto's Corruptie in het gasbedrijf Verdwijnend Oud-Am sterdam Het optreden van belasting ambtenaren te Hellevoetsluis De onderhandelingen tusschen Nederland en België Het verkiezingsprogram der Vrij zinnig-Democraten Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen t LUCHTVERKEER Wegens mist geen vlieg- diensten Voor de zooveelste maal mislukt Het vliegtuig van den heer Van Lear Black Een Chineesche lange- afstandsvlucht Waarom gaat mr. Duys naar Ned. Indië Lindbergh op postvlucht naar Panama RECHTSZAKEN Mr. G. Kirberger Slachtoffers van het ijs Tragisch einde Een flinke buit Een ongelukkige samenloop van omstandigheden In een open mestput gestikt D,e roodvonk te Maastricht neemt af Overreden en gedood Dood gevonden Het slot was: toch betalen Jhr. mr. W, C. Quarles van Ufford Jan-met-de-klem en de belastingkaart „Hoilandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggenc^te be schikbaar te stellen. Rotterdam Lloyd Rapide Zijn vrijheid was van korten duur KUNST EN KENNIS Een Vondel-herdenking Paul Wegener naar Indië De leden van het Utrechtsch Stedelijk orkest zeggen hun arbeidscontract op Oude munten Postzegels vervalscht Hoog bezoek aan de tentoonstelling van Poolsche kunst KUNST EN KENNIS Een onderscheiding voor Phons Dusch HANDEL EN NIJVERHEID Tien-jarig bestaan van den Nijverheidsraad EERSTE KAMER De Eerste Kamer der Staten-Generaal vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Keijmer bericht van afwezigheid ge durende de maanden Februari en Maart, wegens ziekte, heeft gezonden. Voorts deelde spreker mee, dat in de vergadering van Woensdag de aangekon digde wetsontwerpen zullen worden be handeld en dat het in zijn voornemen ligt, in verband met den aandrang van de hee- ren, om dit ontwerp niet te spoedig te behandelen, daar er nogal een en ander aan vast zit, het wetsontwerp betreffende het Indische Regeerbeleid te behandelen na de Algemeene Beschouwingen over de Staats- begrootir.g. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdag 11 uur. De Bond van Bedrijfsautonouders in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen het belastbaar blijven van het houden van bedrijfsauto's, autobussen en personebauto's, welke uitsluitend in het bedrijf van den verhuurder worden ge bruikt en tegen de verzwaring van den belastingdruk, welke voor bovengenoemde categorieën mogelijk is, volgens het nieuwe ontwerp, inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Ten slotte wordt opneming in de ge meentewet verzocht van een bepaling, waardoor het normale gebruik van een weg in den vervolge door de gemeente niet meer belast kan worden. De Doetinchemsche kwestie Bij Kon. Besluit is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Doetinchem van 9 Februari 1928, strekkende tot het met ingang van dezen datum verleenen van on eervol ontslag aan den heer G. Pieterson, als directeur van het gemeentelijk gasbe drijf. Mede is krachtens dit Kon. Besluit ver nietigd het besluit van genoemden raad van 11 Februari 1928, strekkende tot ont zegging aan den heer Pieterson van den toegang tot de terreinen en gebouwen van de gasfabriek dier gemeente tusschen den termfjn verloopende tusschen het ontslag en de beslissing door de Kroon te nemen om trent de gevraagde Vernietiging van het raadsbesluit van 9 Februari 1928. De gemeenteraad, van Amsterdam heeft achtereenvolgens een aantal besluiten ge nomen tot onbewoonbaarverklaring van wo ningen, in de Ridder- en Jonkerstraten in de hoofdstad. Bij de behandeling van de desbetreffende voordrachten hebben B. en W. van Amsterdam reeds tè kennen gege ven, dat plannen voor de algeheele verbete ring van deze buurt in voorbereiding waren. Ueze zaak is inmiddels zoover gevorderd, dat eon plan voor onteigening in het belang Van de volkshuisvesting den Raad wordt overgelegd. Nadat B. en W. de te onteigenen percee- len door makelaars hebben doen schatten, zijn de kosten aan de onteigening verbonden geraamd op totaal 968.332.06; na aftrek van de vermoedelijke opbrengst van grond en opstallen 326.600), bedraagt het te verwachten nadeelig saldo 643.332.06 of rond 645 000. B. en W. hebben reeds voorloopige bespre kingen met de regeering geopend, ven einde voor de verwezenlijking van deze onteige ning een voorschot van 645.000 op den voet der Woningwet te verkrijgen. Tevens hebben zij daarbij verzocht een bijdrage uit 's Rijks kas ten beloope van 50 P<>. in de annuïteit over bedoeld voorschot, een en ander overeenkomstig hetgeen is gsscmea ten aanzien van de onteigeningen in net belang der volkshuisvesting van Uilenburg en Valkenburg- Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van financiën gevraagd; Is den minister bekend: dat in de streek, vallende onder de in spectie der belastingen te Hellevoetsluis, een groote haat ontstaan is door het optreden van den inspecteur en den adjunct-inspec teur, aldaar doordat zij bijna eiken dag be lastingplichtigen te hunnen kantore ontbie den om op de vraag te antwoorden: „Hebt gij alles aangegeven wat gij hebt?" of: ,.Op welke bank doet gij uw ^aken?" iets, dat evengoed schriftelijk gevraagd en beant woord kan worden; dat het aantal personen, dat daar ver plicht wordt om te verschijnen, varieert van 5 tot 14 per dag; dat- de inspectie daarna bijna alle aan slagen hooger stelt dan uit de later blijkende resultaten werkelijk noodig is; dat daaruit noodelooze moeilijkheden voor de aangeslagenen en den Raad van Beroep voortspruiten? Is de minister niet van oordeel: dat deze inspecteur en adjunct-inspecteur wegens hun leeftijd en het gemis van tact en van algemeene, practische kennis vait menschen en zaken, nog niet. geschikt zijn, de belangrijke functiën, waartoe zij zijn ge roepen, te vervullen; dat een meer bezadigd en ervaren man hier aan het hoofd der inspectie moest staan? Is de minister bereid te bevorderen: dat dit noodelooze persoonlijk verschij nen van zoovelen worde vervangen door een schriftelijke beantwoording der vragen; dat aan het hoofd deze inspectie een ge schikt ambtenaar worde geplaatst, -opdat worde voorkomen een noodzakelijk gewor den gezamenlijk optreden van de opgeroe- penen, door hun oproepingskaart voor ken nisgeving aan te nemen en ter 'zijde te leg gen? Volgens de „Etoile Beige" heeft dp Bel gische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans in de Maandagmiddag gehouden ver gadering van den Ministerraad, in verband met de opmerkingen in vele dagbladen over het bezwaar, aan de niet-publicatie van de Belgische nota in zake de Nederlandsche- Belgische onderhandelingen verbonden, ver klaard, dat niet de Belgische regeerta." tegen de openbaarmaking van de nota ge kant is, maar, dat de nota integendeel ge publiceerd zal worden, indien de Neder- landsche regeering er in toestemt, doch dat hij totnogtoe geen verzoek, daartoe uit Den Haag heeft, ontvangen. Een rede van mr. H. P. Marcliant Te Groningen hield gisteren de vrijzinnig- democratische kiesvereeniging „Burgerplicht" een vergadering. Daar heeft mr. H. P. Mar- chant, lid van de Tweede Kamer, een rede gehouden over „de parlementaire partij." Aan het slot van deze rede deelde hij mede, dat de vrijz. democratische partij bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer bij de kiezers zal komen met het volgende program: le. herstel der-parlementaire partij; 2e. handhaving van het recht voor alle maatschappelijke groepen; verbetering van de rechtspositie der vrouw in en buiten het huwelijk, erkenning van de gelijkwaardige rechtspositie der vrouw met die van den man; 3e. verbetering der bestaansvoorwaarden voor de middenstandsbedrijven, in het bij zonder door maatregelen op het gebied der belastingheffing en door nijverheidsonder wijs. Bestrijding der misbruiken van trusts en kartels, verbetering van rechtspositie van hoofdarbeiders; 4e. bevordering van het landbouwbedrijf door middel van voorlichting en landbouw onderwijs; bevordering van het grondbezit van den grondgebruiker, herziening van de wettelijke regeling van de pachtovereen komst, maatregelen tegen onredelijke opdrij ving der pachtprijzen; 5e. handhaving der openbare school, her ziening der onderwijswetgeving door wegne ming der .misbruiken, waartoe de bestaande regeling, 4eli financieele .gelijkstelling. *us-.. schen openbaar en bijzonder onderwijs aan leiding geeft; 6e. vereenvoudiging van den staats dienst; 7e. herstel eener redelijke verhouding tusschen directe en indirecte belastingen, door verlaging van den druk der laatste, zonder verhooging van de totaalbelasting- druke herziening der successiebelasting met zwaardere belasting van groote erfenissen in de volgens het bestaande tarief laag belaste verwantschapsgraden 8e. handhaving van het beginsel van den vrijen handel; 9e nationale ontwapening. De gewapen de macht te land en te zee worde gereorga niseerd voor het uitsluitende doel van mih- taire bewakings- en politiediensten 10e. invoering van premievrij staatspen sioen, ten minste op den voet van een ouder domsrente van 3 per week voor een onge huwde en 5 per week voor een echtpaar voor 65-jarigen en ouderen, wier inkomens onder 1200 per jaar bedragen: 11e. afschaffing van het stelsel van fonds vorming bij de sociale verzekering. mocht de voldoening smaken om een mooi telegram terug te ontyangen: „Recht zal geschieden stop zaak in han den van mr. Duys stop weest sterk." Vooral dat „weest sterk" zal den diei>be droefden onderdanen van Tahoen goed ge daan hebben. Zoodat men moed vatte en uit Taboekan terugseinde: „Verzoeke overkomst Duys". Weliswaar worden de Kamerleden niet franco Sangihé geleverd, maar het lukte toch, want er kwam een telegram teiug. „Accoord mr. Duys Januari naar Indië, zend 6 mille kasten." Zes mille leek den eenvoudigen zielen var. het verre eiland weliswaar hoog, omdat men er de tarieven der politieke advocatuur niet zoo goed kent, maar na eenig aandringen van „zekere zijde" wist men toch de familie van een der radja's te overtuigen. De zes mille zijn verzonden en Mr. Duys komt kijken. Wijlen mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen was destijds niet, zooals aanvan kelijk in 'het bericht van zijn overlijden is ge meld, voorzitter, doch secretaris van de Ka tholieke Tweede Kamerfractie. Gisteren zijn wederom ten gevolge van den mist de vliegdiensten naar Londen en Parijs en naar het Oosten uitgevallen. Uit Londen vertrok eerst over_ eenen een vliegtuig. Het vliegtuig, dat gistermorgen uit Parijs vertrok, werd genoodzaakt terug te keeren. Een B. T. A.-rtelegram uit Brussel meldt: De vlieger mr. Thieffry is gisterochtend i van Antwerpen vertrokken voor de eerste i etappe van zijn voorgenomen vlucht naar eten Congo. Niet lang na den start, dichtbij Antwer pen. is het toestel gevallen en daarbij vól komen vernield. Thieffry werd slechts licht gewond. Het vliegtuig, dat de heer Van Lear Black van de K. L. M. gekocht heeft, is op Croy don aangekomen. Bij de ontvangst waren de Amerikaansche passagier-vlieger, en ver scheidene vertegenwoordigers van 't Engel- sche ministerie van luchtvaart. In den loop van de week zal Van Lear Black met de vliegers Geysendorffer en Scholte, die in zijn dienst getreden zijn, den tocht naar Kaapstad en daarna naar Tokio ondernemen. Het vliegtuig vaart op het oogenblik onder Engelsche vlag. Van Hamburg naar Nanking Het Kuo Min Nieuwsagentschap seint uit Nanking; De volgende maand zal een Chineesche lange afstandsvluKiit worden ondernomen van uit Hamburg naar Nanking. De tocht I zal geschieden met een Engelsch vliegtuig door mr. Chen Wen-lin, een vlieger die eenige jaren in Duitschland de luchtvaart bestudeerde. Zijn plan is te vliegen over Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slokawië. Bulgarije, Turkije, Griekenland, het Suez- kanaai, Mesopotamië, Perzië, Baluchistan, Indie, Siam, Canton en vandaar naar Nanking. Eenige bijzonderheden. De Loc. vertelt bijzonderheden over de komst van Mr. Duys naar Indië. Er blijkt uit, dat die komst in verband staat met cïe strafzaak, welke waarschijnlijk aanhan gig zal worden gemaakt tegen een drietal zelfbestuurders in Sangihé. De aanleiding wordt gevormd door de Sangihé-affaire. Nadat door het Europeesch bestuur een kas-inspectie werd gehouden, zijn daar drie zelfbestuurders geschorst en zelfs onder politiegeleide naar Menado ge bracht. Op voorstel van controleur De Boer van Tahoena werden deze zelfbestuurders door den resident, den heer Fachieger Tuer, ge schorst en onder politietoezicht naar Me nado gezonden. Tegelijk werd conservatoir beslag gelegd op hunne bezittingen. Het po litietoezicht'is later opgeheven; een 'justi tieel onderzoek volgde. Tegen dit alles wordt nu van de zijde der zelfbestuurders ingebracht, dat: het onder zoek in strijd met de rechten der zelfbe stuurders geschiedde; dat het conservatoir beslag eveneens streed met die rechten; dat het vervoer onder politiegeleide nocxïeloos krenkend en in strijd met hunne, privilegiën 'ais volkshoofden geschiedde; dat op het aan bod om ongeacht het onderzoek aan te zui veren niet werd ingegaan en vooral: dat de tekorten ontstonden door onregelmatige boekhouding, maar dat van fraude of baat zucht geen sprake was, omd'at men de te korten precies kan verantwoorden. Deze pro testen zijn in een uitvoerig schrijven aan den gouverneur-generaal gericht. Maar wie z°u kunnen vermoeden, dat deze zaak zooals de regeering van ieder land et jaarlijks veleop te lossen heeft. Vet décor zou gaan vormen voor ren geheel nieuw tooneel in de Indische revue van Uc S D. A.. P. Nochtans staat dit te geschieden. Er is namelijk, nadat de zelfbestuurders vertrek ken waren een Volkscomité gesticht noot sommigen hunner onderdanen, en nu be hoort tot de goede vrienden van den Radja Sarapil een Nederlander met goede relaties in de S. D. A. P.-kringen in Nederland. Dies. seinde het comité naar Holland een lang telegram vol beschuldigingen en met een beroep op de Tweede Kamer. En ziet, men Reuter seint uit New-York: Lindbergh vierde Maandag zijn 27sten verjaardag door van Miami te starten naar Havanna, ter overbrenging van de eerste geregelde lucht post van de V. s. naar Panama. Twee uur en dertien minuten later arriveerde hij te Havanna, de eerste stopplaats van zijn 2300. mijlen langen tocht. Hij bereikte Belize een uur te laaf wegens gebrek aan benzine, waaiwoor hij 200 mijlen ten Z. W, van Havanna moest landen. Naar het V. D.-bureau verneemt, heeft mr. G. Kirberger, in verband met zijn drukke werkzaamheden bij den Hoogen Raad, oe- sloten, ontslag te nemen als plaatsvervan gend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Men meldt uit Beesd aan het „Hgz.": Algemeen wordt hier gevreesd dat het ijs twee offers heeft geëischt. Twee knapen An toon Broeders, oud 11 jaar., en Willem v. d. Oever, oud 13 jaar, zijn Maandagavond niet thuisgekomen van het ijs op de Linge. Daar de Linge nog zeer onbetrouwbaar is, vreest men dat zij in een wak zijn ge raakt en verdronken. Velen zijn langs de Linge aan het zoeken tot héden zonder resultaat. 'Nader meldt men aan het blad, dat het lijk van den jongsten knaap is gevonden. Te Ondërdijk bij Medemblik zijn vier kin deren van den heer J. Vlugt door het ijs gezakt meldt hét „Hbld." Bij de drie oudste kinderen gelukte het de levensgeesten op te wekken; het vijfjarig broertje was echter reeds overleden. Gisterenmiddag was de 14-jarige zoon van den chauffeur Hermans aan het schaatsen rijden op het ijs in de Noordervaart bij het gehucht. Stoep onder Pannerden. Onder een brug bleek het ijs echter niet sterk genoeg en de knaap zakte er door. Zijn lijk werd korten tijd later opgehaald. Dezer dagen ging te Asten de bejaarde landbouwer J. K. op gehucht Vosselen even uit. Hij keerde niet terug en 's morgens vond men hem doodgevroren in de bos- schen bij zijn huis. Vermoedelijk is hij daar door een beroerte overvallen. Te Rotterdam heeft men zich gisternacht door - middel van een valschen sleutel toe gang weten te verschaffen in pand no. 1, aan de Boymansstraat, waar het kantoor gevestigd is van de firma W. Co. Een brandkastje werd opengebroken en daaruit een bedrag van circa 1900 gulden gestolen. Te Lochem zat de vrouw van een schilder met haar kindje van veertien dagen bij de kachel, toen zij door een bezwijming werd getroffen en tegen de kachel aan viel. Daarbij kreeg het kind den inhoud van eer, ketel met kokend water, die op de kachel stond, over zich heen, waardoor het deer lijke brandwonden bekwam, waaraan het gistermiddag is overleden. De moeder liep brandwonden aan den arm op. I en meneer C. aan een dessert van appel beignets. Rustige en stille menschen, met iets gedempts; vermoedelijk ambtenaren. I B. en. zijn vrouw moeten met den trein weg en namen afscheid. C. bestelde een kopje koffie en bleef rustig een sigaar rooken, in die aangename afterdinner- stemming waarin men zelfs zijn vijanden vergeeft. Opeens ziet hij naast zich een bruine citybagdie heeft B. blijkbaar vergeten, mee te nemen. Hij offert zijn oogenblikken van behaaglijke rust, en rent den weg op naar 't stationhij zal nog net den trein kunnen halen en zijn vrienden even het taschje aanreiken. Drie minuten pauze. Meneer D., met 't clean-shaven, door schmink wat verkleurd en door beroepsge woonte in vasten plooi gehouden gezicht van een acteur zat. zijn biefstuk te snijden. Plotseling bemerkt hij, dat zijn city-bagje weg was en hij gaf zijn ongenoegen hierover te kennen op een wijze, die aan „Le réveil du lion" deed denken. „Ober! Mijn taschje!" „Ja, meneerik zie het nergens meneer Meneer D. wrong de handen, „Mijn pruik is er in, mijn baard, met grime. „O juist! meneer", zei de kellner, die •nooit over iets verwonderd was. „Ik ben acteurmoet hier vanavond optreden in „Voerman Henschel"Zou het gestolen zijn?ik stel de directie aansprakelijk." „Een meneer heeft 'n taschje naar 't station gebracht" zei de andere kellner „Bepaald 'n vergissingZiet u wel dit taschje is hier geblevenze hebben 't verwisseld." Hij bracht een city-bagje dat er net uit zag als 't verdwenen object. „Nee, dat is niet van mij," zei de acteur op een toon van verontwaardigd protest. „Als ik m'n taschje niet heb, ben ik ongelukkig," jammerde hij. Meneer A. had alles aangehoord; met de snelheid van een actief zakenman nam hij zijn besluit. „Mijn auto staat voor. Ik rijd even naar 't station voor u en haal uw taschje." Hij trok zijn motorpak aan, nam het ge vonden taschje en schoot vlug naar buiten. „Meneer, mag ik even uw kaart vroeg zakelijk de belastingman, die bij de auto zijn pijpje stond te rooken. Maar de kellner legde hem 't geval uit: er was groote haast. „Ik kom dadelijk terug", verduidelijkte meeneer A. De commies was een geschikte kerel. „Ga uw gang, meneer," zei hij. Een goed kwartier later bracht een wit kiel het juiste taschje terug. Meneer A. vertoonde zich echter niet meer. Te Delft is het tweejarig zoontje van een bewoner van het Mijnbouwplein, dat gisteren den dag zou doorbrengen bij de ouders van de dienstbode, gestikt gevonden in een open mestput van een boerderij aan den Rotter- damschen weg. De politie heeft het lijkje naar het gasthuis vervoerd. Naar gemeld wordt vertoont de roodvonk teMaastricht thans een dalende lijn. Verle den week werden negen nieuwe gevallen ge constateerd. Te Heitrak bij Deurne is de landbouwer L. Berkérs uit Liessel onder de tram van Roer mond naar Deurne geraakt en op slag gedood. Gisteren is een 62-jarige brievenbesteller té Doetinchem, die een telegram moest be zorgen In de buurtschap Dochteren, door een anderen bode dood op den weg gevonden met het telegram nog in de hand. Een ingeland van het Waterschap „De Regge" weigerde zijn aanslag in de water schapslasten, ten bedrage van 1.85 te beta len. Op aanschrijvingen e.d. sloeg hij geen acht. zoodat ten slotte, toen hij gedwongen werd te betalen, de vervolgingskosten. naar het Hbld. meldt, waren opgeloopen tot 104. Het ligt, naar gemeld wordt, in het voor nemen van Jhr. Mr. Vf. C. Quarles, vice- president bij de Arrondissementsrechtbank te .Amsterdam, met ingang van 1 April a.s. zijn ambt neer te leggen. Zondag, Restaurant in vriendelijk Geldersch dorp, vertelt het Hbld. Naast mij A.. dikke meneer met V-vormige wenkbrauwen en scherp kijkende oogen. Eet ham met tuinboonen. Heeft door 't venster 't gezicht op zijn auto. „Wat doet die man met z'n puntbaardje daar bij de auto's? Hij staat er al tien minuten," vraagt hij den kellner. „Dat is de kommies van de belastingen, meneer. Als u straks weg wil gaan, zal hij uw wegenkaart vragen." De dikke meneer verschiet van kleur. „Die heb ik nou juist vanmorgen verge ten, bij me te stekenZou die kommies niet weggaan?" „O jee nee. meneer, dat is Jan-met-de- klemdie houdt vast." Meneer A. matigde het tempo van vork en mes. Hij ging blijkbaar in de hoop leven, dat er ten slotte iets zou gebeuren, waar door de commies weg zou gaan. Een bekeu ring kost geld. Er gebeurde ook iets. Verderop zaten de heer en mevrouw B. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij- van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album In aansluiting op het hedenmorgen te Mar seille aangekomen mailschip „Sibajak" ver trok de speciale mailtrein met de mail en passagiers van Marseille om 10.05 uur; aan komst Donderdag 7 Februari 7.16 uur te Roo sendaal. 8.51 te Rotterdam D.P. en 9.19 té Den Haag H.S.M. Dezer dagen is een der vermoedelijke da ders van den roofoverval, welke te Dinther plaats vond, zekere De J., een minder gun stig bekend staand persoon te Uden, door de marechaussee, aldaar gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar de marechaussee kazerne, wist de verdachte aan de waak zaamheid zijner begeleiders te ontsnappen. Plotseling schopte hij zijn klompen uit en zette het op een loopen, achtervolgd door de hierop niet bedacht zijnde marechaussee Op het rangeerterein van het station wist de voortvluchtige tus schen een stilstaanden goederentrein door te springen en in de zich ver uitstrekkende Velden een goed heenkomei te zoeken. Echter, z'n vrijheid is van betrekkelijk korten duur geweest. Den volgenden dag werd de voortvluchtige in den omtrek van Mil gesignaleerd en na een hardnekkige vervolging in den loop van den avond met behulp der gemeente johtie aldaar wederom gearresteerd. Goed geroeid word hij daarna r.aar de Kazerne te Uden geleid, vanwaar hij naar Den Bosch verder is getranspor teerd. Na verhoor werd hij aldaar in verzekerde bewaring gesteld, in afwachting van het na der ondersoek. Waarschijnlijk zullen, naar de „Tel." ver neemt, nog twee andere verdachten binnen enkele dagen worden gearresteerd. l>oor de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden De Maatschappij der Nederlèndsche Let terkunde heeft gisteren te Leiden een Von delherdenking gehouden. Bij deze bijeenkomst heeft dr. Jan Walch een herdenkingsrede uitgesproken. Hij sprak daarbij in het bijzonder over de dramatische bewogenheid in Yondel's dichtwerken. Na de voordracht van dr. Walch werd door den voorzitter, prof. dr. J. W. Muller, de door dezen en door den bibliothecaris der Maatschappij,,dr. A. A. van Rfjnbach. bijeengebrachte tentoonstelling van Vonde- liana toegelicht. Verreweg het meeste hiervan is uit de boekerij der Maatschappij; voorts zijn er enkele curiosa uit de Academische Biblio theek, vele piano's uit de Bibliotheca Thysiana. en eenige portretten en prenten uit het Prentenkabinet, de buste van Vondel, die altijd Nicolaas Beets' studeer kamer gesierd heeft, enz. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw der Maatschappij tot Nut va> het Algemeen. Paul Wegener koestert het plan, binnen kort met een groep medewerkers naar Ne- derlandsch-Indië te vertrekken, om er eer film samen te stellen. De leden van het Utrechtsch Stedelijk Orkest hebben tegen het einde van het loo pend contractjaar (30 April 1929) hunne arbeidsverblntenissen aan het bestuur *tan het U.S.O. opgezegd De reden hiervan is de wensch tot het doen vervallen der kor ting van 5 pCt„ die bij den aanvang van het contractjaar (1 Mei 3928) op de salaris sen der orkestleden is gelegd. Onder Finsterwclde (Gron.) zijn bij het afgraven van den Ouden Dijk munten uit de jaren 1760—1790 opgegraven, herkomstig uit Zeeland, Overijssel en Utrecht. Visscher (na uren zonder eenige vangst)„Wat 'n rust, hè?" Lotgenoot: „Ja, de visschen vallen ons zelfs niet lastig!" Een arrestatie te 's-Gravcnhagc Op verzoek van de politie te Rotterdam heeft de Haagsche politie den postzegel handelaar D. te "s-Gravenhage aangehou den als verdacht van het te Rotterdam in den handel brengen van vervalschte post- zegels. De vervalsching, betreft in hoofdzaak Ne derlandsche postzegels van 5 cent, welke destijds waren overgedrukt als strafportze gels en waarvan het eerste vel als misdruk was uitgegeven, hetgeen voor de philatelis- ten een omstandigheid beteekende, die aan de zegels hooge waarde verleende. Dit overdrukvel nu was in een aantal exemplaren met valsche stempels nage maakt en wel, naar vermoed wordt door zekeren van Ddie in dit opzicht met D. scheen samen, te werken. Genoemde van D-, die dus de eigenlijke drukker van de ver valschte postzegels zou zijn, woont In Den Haag en houdt kantoor te Rotterdam. Ook van buitenlandsche postzegels waren vervalschte nadrukken gemaakt en in den handel gebracht. Gisteren heeft H. M. de koningin een langdurig bezoek gebracht aan de tentoon- stelline van Poolsche kunst in Pulchri Studio te Den Haag- De echtgenoot» van den Poolschen ge zant, mevr. Ketrzinska, bood de koningin bloemen aan; de gezant, de heer Ketrzinska leidde haar rond. De bekende musicus Phons Dusch is door de Fransche regeering benoemd tot „Officier d'Academie." In zijn laatste vergadering heeft de Nijverheidsraad het feit herdacht, dat het in Januari tien jaar geleden was, dat hij zijn eerste bijeenkomst hield. Bij de opening der vergadering, waarbij op uitnoodiging van den Raad de Minister van Arbeid, H. en N. tegenwoordig was. heeft de voorzitter van den Raad. dr. F. E. Posthuma, een rede uitgesproken, waarin een beschouwing is gegeven over de posi tie, welke de industrie in het economisch leven van Nederland is gaan innemen en de plaats, welke haar daarin, naar de hui dige teekenen des tijds, in 'de toekomst is aangewezen, om vervolgens, onder de gegeven omstandigheden, de onmisbaar heid van een orgaan als den Nijverheidsraad aan te toonen. Ten slotte zette spreker uiteen, hoe naar zijn meaning dit lichaam het beste zijn taak zal kunnen vervullen. Ten slotte wees spreker er op, dat aange zien het algemeen belang van Nederland een sterke ontwikkeling zijner industrie eischt, de Nijverheidsraad ook in de toe komst zijn arbeid zal moeten voortzetten. Het zal dan echter zaak zijn, dat de Raad. zijn arbeid zoo volledig mogelijk zal kunnen uitvoeren en daarvoor is het hoodig, dat hij van alle zijden een zoo groot mogelijke medewerking zal krijgen. Spreker besloot zijn rede met den wensch uit te spreken, dat dit voortdurend meir zal geschieden, zoodat de Raad steeds beter de hem opgedragen taalt zal kunnen ver- cBaUgiliijkantenGxai vullen tot bloei en groei van de Nederland sche industrie en daardoor tot heil van het vaderland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7