DE ROND TWEEDE BLADNIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 'V I De een voelt zich in de lucht meer op zijn gemak dan een ander. Deze man neemt zich niet eens de moeite om naar beneden te gaan om z'n twaalf unrtje te gebruiken. Dat gaat zoo even gemakkelijk! De wijding van de klokken geschiedde door den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem De klokken in de nieuwe kerk te Halfweg, zy zullen eiken dar de geloovigen oproepen om ter kerke te komen, voorwaar een dure plicht! De heer Ch. v. Isterdaei, solo-cellist van het Residentie orkest, zal Vrijdag a.s. medewerking verleenen bü het 8ste Gem. Orgelconcert Zelfs de grootste reuzen zijn gedoemd om eenmaal te sterven. Men heeft brandhout genoeg wanneer men een dergelijke woudreus in zijn tuin heeft staan Dr. Borms werd dezer dagen in Antwerpen spontaan gehuldigd door verschillende vereenigingen. Een foto van den optocht, waarin alle vaandels en banieren werden meegevoerd Een handelaar in rhïnoceros-pooten te Londen. Hjj loopt er mee langs de huizen en verkoopt zijn eigenaardig artikel voor bloempotten. Het is tegenwoordig moeilijk om aan den kost te komen De Carnaval te Nice is begonnen. Hier ziet men Prins Carnaval op een van zijn dagelijksche wandelingen! HET ANAI ~>HABETISME IN RUSL'AND „In een land van analpHabeten kan men geen communistische party oprichten." Deze uitspraak van Lenin is thans nog van even groot belang ais destijds. Haar droeve juist heid treedt thans echter nog sterker aan het licht als toen De strüd, die in het roode rük tegen dit euvel gevoerd wordt, is echter met heel weinig succes bekroond. In 't jaar 1920 konden er van de 1000 menschen (mannelijk geslacht) slechts 462 lezen en schrijven: in 't jaar 1926 bleek dit aantal slechts gestegen tot 568. Globaal waren er in Europeesch Rusland in 't jaar 1926. 46 millioen analphabeten, dus 559 op de dui zend inwoners. Met de jeugd is 't nog treu riger gesteld, vooral in de dorpen. Op de duizend jongens in den leeftyd van 1215 jaar zyn er 275, die lezen noch schrijven kunnen, op de duizend meisjes is dit getal zelfs 582. Hoe staat het dan met het schoolbezoek der kinderen in Sovjet-Rusland? Van de duizend kinderen in den leeftyd van 616 jaar bezoeken er in Sovjet-Rusland onge veer 383 de school. Dus. 62 pCt spybelt een voudig weg. In werkelijkheid moet het getal analphabeten nog veel grooter zijn, dan uit deze officieele getallen biykt, want het meerendeei der mannen en vrouwen, dat slechts kort de scholen bezoekt, verleert wéér heel spoedig door onvoldoende oefe ning het lezen en schrijven. Het ergste is, dat leder jaar minder gel den beschikbaar gesteld worden, om paal en perk te stellen aan dit euvel. Zoo ver mindert ook het aantal Sovjet-scholen De Trad geeft, omtrent het analphabetisme in Oekraïne (55 pCt. der geheele bevolking) de volgende getallen Het aantal scholen, dat in 1926 nog 17500 bedroeg is in 1928 terug gegaan tot 8200. Zulks is alleen te wyten aan het tekort aan beschikbare schoolgel den. In de 34 gouvernementen van Sovjet- Rusland werden in plaats van 7 1/5 mil lioen roebel voor het jaar 1926. slechts 5 millioen voor het jaar 1928 gesanctionneerd. Het Europeesch Rusland telt 28 millioen analphabeten. Zoo men berekent, dat er ieder jaar een millioen leeren lezen -en schryven. dan zou het nog 30 jaren duren voor Rusland definitief van analphabeten gezuiverd is. EEN GEZELLIGE GEVANGENIS? Tot voor enkele jaren bestonden er in Bulgarije slechts gevangenissen uit den tyd der Turksche overheersching, vunze, on- frissche holen of grotten zonder licht of ventilatie. De arme staat had niet voldoende middelen voor zyn strafgevangenen beschik baar Niettemin schikten zich de meeste gevangenen in hun harde lot. want de Turksche „Sandow" met zijn schaars ver lichte kazerne-woningen had veel overeen komst met de kasjeairrre. Men kon er Turksche mokka slurpen, urenlang zich ver meien met zalig niets doen of elkander ver halen opdisschen. Goedaardige cipiers zorg den voor drank en sigaretten, er waren zelfs gevangenissen, waar redenaars voor hunne medegevangenen optraden en redevoeringen gehouden werden, die daags daarna in de bladen gepubliceerd werden. Thans is in dit alles verandering gekomen Sinds 1/22 bestaas in Bulgarije een fonds tot verbetering van het gevangeniswezen. Een derde van zyn middelen bestaat uit de opbrengst van h.:i verplichte gevangenis- werk. Thans bedraagt ditfonds reeds 13 milioen Lewa en in de vier groote steden zien we moderne gevangenissen bouwen door Duitsche ingenieurs. De gevangenen werken zelf geducht, moe aan den opbouw van hun toekomstige woonplaats, zoodat de staat aldus op voordeelige wyze in 't bezat komt van gevangenissen. Ai'.een de gevan genen zijn er niet over in hun schik. Hun beviel het slemperleven in de vroegere „Son- dans" veel meer, wanf nu moeten ze, in plaats van luieren en niets doen, de armen uit de mouwen steken ze mogen niet rooken, krijgen geen mokka kortom er wordt getracht hen te vormen tot bruik bare menschen voor de samenleving. BIJ ONS IN CHINA Een schoolmeester zal altyd zyn pyp, zyn theekopje en theepot by zich hebben in 't klaslokaal, want terwyi zyn leerlingen hun les repeteeren, zal hy zelf wat moeten roo ken en drinken. Een stevige stok in zyn na- büheid draagt grooteiyks by, om den over zyner pupillen te verhoogen. Aan tafel be dient hij zich in plaats van mes en vork, van stokjes. Zelfs in de hondsdagen wordt er niets koud opgediend en thee en versch water worden ook eerst verwarmd. Vaak begon het maal met gedroogde noten en eindigde met soep. Daarna werd voor iede- ren gast een glas lauw water aangebracht, om nog aan tafel zon mond te spoelen. Een kleine handdoek, 'gedrenkt in lauw water, werd aangereikt om 't gezicht te wasschen. Aldus eindigde een dingr by de notabelen onder de Chineezen. EEN MISSIONARIS VERTELT...... Pater I. Kuntner vertelt in de Annalen der St. Josephs-Congregatie het volgende: Op myn missiereizen naar de Buonma- eilanden in het Victoria-meer heb ik van zeer dichtby honderden nijlpaarden en kro kodillen gezien, 't Gebeurt, dat zulk een mon sterachtig nijlpaard vlak langs onze boot opduikt, om dan eenklaps weer uit het ge zicht te verdwijnen Nu komt gewoonlijk het nijlpaard in regelmatige tusschenpoozen bo ven water, deels om den omtrek te verken nen, anderdeels om adem te scheppen. Dit maal echter liet het zich in 't geheel niet zien, zoodat wy niet zonder reden vreesden, dat bet ondier wel eens onder water op ons af kon komen en de boot omverwerpen. Ook onze zwarte luidjes stonden duizend ang sten uit en roeiden met alle macht in tegen gestelde richting. Toen zagen wy, dat het schrikwekkend waterros eveneens een an dere wending had genomen, en dankten we God van ganschèr harte, aan zyn geweldi gen muil ontkomen te zyn. By een ander bezoek aan de Buonma- eilanden op myn terugtocht naar Nko- konjeru versperde my zulk een nyipaard den waterweg. Mijn nog jeugdige zwarte roeiers rieden my aan een schot te lossen op het dier. Niet alleen zou zulks totaal nut teloos geweest zijn, daar een hagelschot niets tegen zulk een dikhuid vermag maar 't dier zou hierdoor slechts des te meer geprik keld zyn geweest om ons zijn reuzenkracht te doen* gevoelen. Had ik zulk een Uchtzin- nigen raad opgevolgd, dan zou ik waar- schyniyk op dit oogenblik niet meer in het land der levenden zijn Op zulke momenten heeft men inderdaad een goeden bewaar engel noodig en dient men uiterst voorzien- tig te zyn De lezer herinnert zich nog wel hoe een paar jaar geleden twee onzer Mis sionarissen en verscheidene Inboorlingen door roekeloosheid en te gewaagd optreden tegen zulke monsters er het leven by moes ten laten. Toch Is het te verwonderen, dat er niet mepr ongelukken voorkomen Wie zich echter niet roekeloos aan gevaar bloot stelt en niet doelloos op dergelijk wild jacht maakt, kan veilig op de goddelijke Voorzie nigheid houwen Hierin zullen alle Missio narissen het wei met me eens zyn. Het Victoria-meer met een oppervlakte van 43.900 K.M.2 ls een geliefkoosd verblijf voor een onnoemelijk aantal nülpaarden Daar ze tot het geslacht der amphibleën behooren dat is zoowel te water als te land kunnen leven, komen zy niet zelden 's nachts aan den oever grazen. Dan gebeurt het we! sens, dat het grazend ondier plotseling door een leeuw wordt aangevallen en het onder spit moet delven. BELANGRIJKE VONDSTEN TE ROME Men heeft onlangs in de archieven van het Vaticaan een belangrijke vondst gedaan. Talryke onbekende authentieke documenten over de revolutie in den kerkeiyken staat tij dens het jaar 18 L? werden gevonden, welke van zooveel belang beschouwd worden, dat men ze binnenkort in de Civitta Catholica zal publiceeren. Onder de handschriften heeft men voorts een manuscript ontdekt van den Roetheenschen Kardinaal Isidoar, die in 1463 te Rome stierf en een groot voor stander was van de hereeniging der Griek- sche schismatieken met de Kerk van Rome. Deze handschriften bestaan uit brieven, me moires, monographieën, welke waardevol materiaal behelzen voor de samenstelling van een biographie van Kardinaal Isidoor en tevens om na te gaan welke pogingen er in dien tyd voor de hereeniging aangewend werden. DE ZWAKKE ZIJDE Een ex-Journalist deelt van een interview, dat hy met den millionnair Vanderbilt in New-York had, mede: Mr. Vanderbilt ant woordde zoo goed als niets. Ik begreep, hem anders te moeten aanpakken en zeide: Waarde heer, het kan immers uw be doeling niet zyn een arm journalist te be- nadeelen en te beletten een paar dollars te verdienen. Ik zie kans een aardig bedrag te kloppen uit het gesprek, dat ik met u zal voeren. Dat verandert, riep de spoorwegkoning uit. Ik wil wel eens praten met iemand, die geld uit my kan slaan. Dat is nog weinig men schen gebeurcL Steek maar van wal met uw vragenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8