Bij het Ambtsjubileum van den Burgemeester van Heemstede EEN NIEUWE GROOTE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN Telegraphisch Weerbericht Spinnewehjes [BUREAUXNASSAULAAN49 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een sneltrein tusschen Meppel en Steenwijk ontspoord INZEGENING VAN HET BERCHMANIANUM- STUDIEHUIS DER PATERS JEZUÏETEN TE NIJMEGEN Voornaamste Nieuws Jhr. J. (P. W. van 'Doorn De staking bij „De Industrie" te Vaassen uitgebreid De moord te Groojtegast Dr. J. Th. A. Strotmann t De vlucht van Lindbergh door Centraal Amerika Het rapport der Commissie voor 's Rijks Werven De toestand in Kaboel Luit.-Gen. P. van der Palm De demping van de Vijzel gracht te Amsterdam voorloopig aangehouden Een heele wijk verbrand Een Chineesch schip vergaan Langs de kusten van drie werelddeelen Inschrijving en keuring De werking van den Krakatau De Radio-raad .1. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De drie geschorste zelfbestuurders van de Sangi-eilanden Een stoom-zeillogger voor Wijk aan Zee gestrand In de Ringvaart verdronkei: Door het ijs gezakt en verdronken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25, per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 et. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct per regel, f TWEE EN VIJFTIGSTE JAAKGANG No. I707ft Alleabonné'sopdithladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden 4 Q||nn levenslange geheele ongeschiktheid tot werken ^oorf7llf| bij een ongeval met fOEfl bij verlies van een hand, fl Cf C bij verlies van eenfl«n 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU> verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I JU»~doodelijken afloop: lZ.wU.~een vost of een oog; I I fcU.~ duim of wijsvinger: 1 ÜU» been of arm f K H bij verlies v. eer I "U.~ anderen vinger Een sneltrein is gisteravond tusschen Meppel en Steen wijk ontspoord. De mate- rieele schade is gering. Gansch de burgerij van Heemstede is ge mobiliseerd en maakt zich op om zijn „Burgervader" bij diens 12^ -jarig ambts jubileum op Vrijdag 8 Februari a.s. te hul digen. Voorwaar een schoone gedachte, deze ge legenheid aan te grijpen en uit te buiten om waardeering en dank te brengen aan den arbeid van hem, die de kracht en ener gie van zijn tweede jeugd in dienst stelde van de gemeente, waarvan de roep, zelfs buiten de grenzen van Kennemerlan'd nog luide klinkt! Het was in de vergadering van den Raad van 25 April 1916, dat de onvergetelijke en beminde ambtsvoorganger van den jubilaris, Jhr. Mr. D. E van Lennep, den voorzitters hamer, nadat hij dezen bijna een kwart eeuw met krachtige hand had vastgehouden, moest neerleggen om zijn diensten te wijden aan het bestuur der provincie^ Noord-Hol land, waaruit hij zich ook onlangs terug trok. Het „Scheiden tut Weh" was het hoofd thema van diens afscheidsrede. Hierna be waarde de vergadering, zichtbaar onderden indruk, een d'iep stilzwijgen! Le roi est moi*t, vive ie roi! Bij Koninklijk Besluit van 29 Juli 1916 werd Jhr. J. P. W. van Doom, burgemees ter van Schagen, aangewezen om zijn op volger te worden en werd daarop in een buitengewone vergadering van den Raad van 16 Augustus plechtig geïnstalleerd. Ik kan niet ontkennen, zoo waren zijn eerste woorden, die hij bij die gelegenheid sprak, dat ik met zekeren schroom thans de plaats zal gaan innemen van uwen voor- treffelijken Burgemeester van Lennep, d e door uitmuntende leiding en kundige voor bereiding uw taak wist te verlich'en en Uwen arbeid te veraangenamen en d'e met zijn gaven en talenten en versterkt door uw liefde en vertrouwen, deze gemeente tot zulk een grooten bloei heeft gebracht, dat hij zelve in haar zag een parel aan de Kroon der Provincie. Ongetwijfeld zal d'e persoon van mijn voorganger een voor beeld voor mij blijven en een aansporing zjjn om al mijn krachten te wijden aan den werkkring, die mij thans wacht. En waar ik houd van het ambt van Burgemeester daar kan ik u volkomen verzekeren, dat ik gaarne mijn hart en werklust zal geven voor de belangen dezer gemeente en voor het geluk harer ingezetenen. Dat ó'eze woorden niet slechts ijdele klan ken zijn geweest, hebben de voorbije jaren bewezen. De ligging van Heemstede was zeer gun stig; in de onmiddellijke nabijheid der groo- te steden, van strand en zee, haa' het alle lusten van het vrije buitenleven. Jhr. van Doom was zich echter ten volle bewust van het „stilstaan is achteruitgaan." Heemstede moest vooruit, naar boven, de gelegenheid daartoe lag open! In het uitbreidingsplan werd de ontwik keling uitgeteekend, met behoud van het landelijk karakter, het wegennet werd uit gebreid en gemoderniseerd, de woongelegen heid verbeterd. Heemstede maakte steeds meer naam, de bevolking zette zich uit. Be droeg het zielental in 1916 nog 97C0, in April 1927 was dit gestegen tot 17000. Gelijktijdig breidde het politiekorps zich uit en werd een vrijwillige brandweer opgericht. Het gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijf werd uitgebreid, het aantal scholen nam toe, een contract met de N. Z. H. T. zorgde voor een goede tramverbinding. In dit alles hacl Burgemeester van Doorn de leidende hand en wist naast kennis van zaken met een vriendelijk woord datgene te bereiken wat hij in het belang van zijn gemeente nood zakelijk achtte. Ook de zorg voor het ver keer had steeds zijn bijzondere aandacht en het mag hier gezegd worden, dat het po litiekorps, waarvan hij het hoofd is, een keurcorps kan worden genoemd. Een zwarte wolk, die jarenlang boven Heemstede dreigt1), mocht hy helaas na uiterste krachtsinspanning niet verdrijven Niettegenstaande in woord en geschrift werd aangetoond, dat de annexatie geen vooruit gang zou blijken te zijn, noch voor d'e an- nexeerende, noch voor de geannexeerde ge meente, werd zij door den wil van de meer derheid d'er volksvertegenwoordiging een feit. Het zielenaantal liep dientengevolge in April 1927 van 17000 terug tot 11.500, de bedrijven werden gekort, de raad hield de beurs dicht. Jhr. van Doorn klemt het roer echter met vaste hand en zal het schip door de bran ding weten te stuwen. Het zielental nee mi weer toe, zoodat, wanneer gerechtvaardigde sischen van schadeloosstelling worden inge willigd, ongetwijfeld Heemstede weer zijn oude krachten zal terugkrijgen. Ook buiten de gemeente echter, wist men de talenten van den Burgemeester van Heemstedé te waardeeren. Zoo zien wij hem o,pi. fungeeren als lid van den Baad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven, als voorzitter vas den Noordhollandschen Provincialen Bi-andweerbond, als bestuurslid van de afd. Noord-Holland van de Vereeni- ging van Nederland'sche Gemeenten en van de Vereeniging van Burgemeesters en secre tarissen in die provincie, terwijl onlangs de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hem met de Burgemeesters van 4 andere gemeenten in ons land uitnoodig- de om voorstellen te doen nopens wettelijke regeling van samenwerking van gemeenten. Gaarne willen wij dan onze wenschen voegen bij die. welke de burgerij hem over enkele dagen zal toevoegen. Moge God hem nog tot in lengte van dagen de kracht en energie geven om zijn gemeente tot nog grooteren bloei te brengen. Jhr. J. P. W. van Doorn werd geboren te Middelburg 20 Juni 1884. Na achtereenvol gens de lagere school, de H. B. S. en Han delsschool te 's-Gravenhage te hebben daorloopen, was hij werkzaam ter secretarie der gemeente Voorschoten, alwaar hij te vens zijn studies maakte voor het diploma candidaat, gemeente-secretaris, hetgeen hij in 1907 behaalde. Hierna werd hij volontair en waarnemend secretaris te Egmond Bin* nen, waarna hij in Maart 1910 benoemt werd tot Burgemeester van Schagen, welke functie hij sinds 16 Augustus 1916 te Heem stede bekleedt. Naar gemeld wordt heeft de staking aan de ijzergieterij „De Industrie" te Vaassen zich gisteren uitgebreid. Het grootste ge deelte namelijk van de arbeiders aan de Staniolfabriek, waar nog ruim 30 man werkte, is thans ook in staking gegaan, zoo dat nu. in tofaal 215 arbeiders het werk heb ben neergelegd. 15 a 20 man is nog aan het werk en dit zijn ouden van dagen en enkele jongens en meisjes. Het bedrijf ligt vrijwel geheel stil. De CUrectie der fabriek heeft aan de hoofdbesturen van den Algemeenen. R K. en Chr. bond van metaalbewerkers bericht, dat rij de arbeiders,, die in staking zijn geman met ingang van Vrijdag a.s. weer in dienst wil nemen op cie oude voorwaarden. Daarop zal evenwel niet worden ingegaan, temeer daar de directie de ontslagen arbeiders niet meer wil aannemen. In de gistermiddag gehouden vergadering van de vertegenwoordigers van de drie sa menwerkende 'bonden is besloten, dat de strijd onverzwakt zal worden voortgezet. Er zal nogmaals worden geconfereerd met df directie, maar zoolang deze geen toenadering betoont, blijft de staking gehandhaafd. In- tusschen hebban zich eenige kleine inciden ten voorgedaan. Mr. M. Levie verdediger van ïe Wijkstra Naar wij vernemen, heeft de rechtbank te Groningen Mr M. Levie ambtshalve toege wezen ais verdediger aan Ye Wijkstra, den moordenaar van Grootegast Uit Praag wordt gemeld, dat Dinsdag avond aldaar is overleden onze bekende land genoot de Zeereerw. heer dr. Jan Theodorus Aloysius Strotmann, die daar als priester van den Oosterschen ritus werkzaam was onder de Russische uitgewekenen. Dr. Strotmann had Dinsdagavond een af spraak gemaakt met den Nederlandschen consul te Praag, den heer A. Doorn, met wien Jiij zeer bevriend was, om den avond j door te brengen. Ondanks zijn stiptheid was hij niet ge komen. Men had hieraan geen verdere aandacht gewijd. Gistermorgen echter werd de consul ge waarschuwd. dat de apartementen, die dr. Strotmann bewoonde, nog gesloten waren De politie werd verwittigd en deze liet de kamers openbreken. Dr. Strotmann werd dood gevonden, in nachtgewaad op zijn rug liggende. Van zijn avondmaal had hij een en ander genuttigd, doch, naar bleek, later over gegeven. Een nader onderzoek naar de doodsoor zaak wordt ingesteld. Dr. Strotmann werd 1 November 1900 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het Klein-Seminarie Hageveld en enkele jaren te Warmond. Vandaar begaf hij zich naar Rome. om de Grieksche dogmatiek te studeeren en zich aan het werk tier Hereeniging te wijden. Zijn doctoraat in de theologie behaalde hij aan het Grieksch college. Met Kerstmis 1925 werd hij t Rome j priester gewijd in den Oosterschen ritus. Nadat hij te Leiden en te Rotterdam zijn eerste H. H. Missen volgens dezen ritus had opgedragen, begaf hij zich wederom naar Rome, om zyn studiën te voltooien. Vandaar werd hij door Z. H. den Paus naar de nuntiatuur te Praag gezonden om werkzaam te zyn onder de Russische uit gewekenen. Hier was hij. een gaarne ge ziene bezoeker in de Russische en Griek sche kolonie, waar hij voora! om zijn voorkomendheid en weldadigheidszin zeer werd bemind. Sinds 24 uur ontbreekt elk bericht Uit New-York wordt geseind: Volgens een bericht uit Miami ontbreekt sedert 24 uur elk bericht „van of over Lind bergh, die, zooals men weet, een groote vlucht door Centraal Amerika maakt. Hij is van Costa Rica gestart naar Panama, Een adres aan de Tweede Kamer De Ned. R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". de Alg Ned. Christ. Amb- tenaarsbond en de Ned Christ. Bond van Personeel Ut Publieken Dienst hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het rapport der Reorganisa tie-Commissie voor 's Rijks Werven, in welk rapport o.m. geadviseerd werd de rijkswerf te Hellevoetsluis te sluiten. Adressanten verzoeken daarentegen te wil len bevorderen, dat het personeel der Rijks werven niet ingekrompen wordt, de werf te Hellevoetsluis behouden blijft en nader on derzocht wordt hoe deze werf meer econo misch kan worden ingericht en de noodige maatregelen te nemen zijn om in het voor de bedrijven geschikte stopwerk te voorzien opdat de Rijkswerven zoo voordeelig moge lijk werkende, de herstellingen en voorzie ningen van de vloot 'en andere diensten kun nen verrichten. Het adres gaat vergezeld van eenige „Op merkingen" die in een uitvoerige bijlage zijn vervat. Engelsche officieren aangekomen Uit Termez wordt gemeld, dat twee Engel iche officieren op uitnoodiging van Habib Oellah te Kaboel zijn aangekomen in de iwaïiteit van militaire adviseurs. De chef van den Generalen Staf, luite nant-generaal P. J H. van der Palm. heeft den wensch te kennen gegeven in aanmer king te worden gebracht voor een eervol ontslag uit den militairen dienst met ingang van i Mei a.s. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren met 25 tegen 17 stemmen besloten de voordracht betreffende demping van de Vij zelgracht aan te houden en een onderzoek in te stellen naar de vraag, in hoeverre een goede oplossing mogelijk is zonder demping. Tweehonderdveertig woningen verwoest. Een brand te Mshaüa, m dc prov. Gharbia (Egypte), verwoestte 240 weringen van in landers en veroorzaakte den dood van drie personen, terwijl twee andere ernstig werden gewond. De aangerichte schade wordt op een bedrag van 600.000 gu'.den geschat. Aneta seint uit Bandjermasin: De Chineescne kustboot „G.G. Kroese' die den 13 Jan. j.l. uit Mendawai (Z. en O afd. van Borneo) alhier werd terugverwacht wordt vermist. De bemanning bestaat uit 15 koppen, terwijl de eigenaar zich tevens aan boord bevond Hoe groot het aantal passa giers is, is onbekend. Vermoed wordt, dat het schip vergaan is tijdens den storm in den nacht van 8 op 9 Jan. j.l. De Minister van Defensie heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden waarin wordt medegedeeld, dat H. M, de Koningin een nieuw Dienstplichtbesluit heeft bekrachtigd- Volgens art 11 daarvan zal de opening en de sluiting van het inschrijvingsregister voortaan plaats hebben op 10 Februari of indien deze datum op een Zondag' valt, op 11 Februari, voormiddags 9 uur. De keuring zal voortaan plaats hebben tusschen begin April en half Mei. Zij, die wegens broederdienst of wegens opleiding tot geestelijken enz. van den dienstplicht zijn vrijgesteld, zullen niet aan den keurings dienst worden onderworpen. Wolff seint uit Friedrichshafen Er worden voorbereidingen getroffen voor een nieuwen langdurigen tocht van 't Zep pelin-luchtschip de „Graf-Zeppelin": een tocht,, die zich zal uitstrekken langs de kus ten van drie werelddeelen. Dr. Eckener, dien men hierboven met de voornaamste leden van zijn bemanning ziet, zal waarschijnlijk als bestuurder van het luchtschip optreden. Aneta seint uit Batavia d.d. 6 Februari: Volgens een van het Lang-eiland ontvan gen telegram heeft de Krakatau in het afge- 'oopen etmaal 8506 erupties te zien gegeven De grootst bereikte hoogte was 750 meter. De oostelijke rand van den krater steekt by 3b 21 meter boven water uit. De wenschen der belanghebbende vereniging worden gevraagd Voor een billijke verdeeling van den zendtijd De Radioraad heeft den volgenden brief aan de omroepvereenigingen gezonden: De minister heeft aan den Radioraad ad vies gevraagd omtrent een billijke verdeeling van den zendtijd. Teneinde een billijke ver deeling te vinden is het voor alles noodig, de wenschen te kennen van de belangheb bende vereenigingen. De raad noodigt u uit, uw wenschen ten aanzien van de verdeeling van den zendtijd uiterlijk 15 Februari ter kennis te brengen. Voor het geval het ge- wenseht mocht blijken deze wenschen nader toe te lichten, zal u een betreffende uitnoo diging worden gezonden. OP SPEENHOFF Brave lieden, wilt me aanhooren, 'k Ben een arme liereman, Die geen ander ambacht kan, En tot zingen werd geboren. T. v. R'jswyck. OP EEN „FAT" Wil Je iets nieuws, een modeplaatje, Zie je zeiven jongeheer! B. van Meurs. OP DROOMERS „O mensch, keer tot u zeiven in!" Hoor, droomer, dat beduidt: Daal in u./ hart en zoek en zin, Maar.... haal er ook wat uit! Barometerstand 9 uur v.m.: 7.76. Vooruil. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.30. Hoogste barometerstand 779.2 te Breslau. Laagste bans-and 750.1 te Isafjord. Verwachting: Meest matige oostelijke tot Z.O. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, strenge tot matige vorst in liet noorden, in het zuiden matige tot lichte vorst. Aneta seint uit Soerabaja: Naar het Soerabajasch Handelsblad ver neemt, zullen de drie geschorste zelfbestuur ders van de Sangi-eilanden tercht staan voor de Adat-rechtbank. Men meldt ons uit Wijk aan Zee: Hedenmorgen is op de tweede bank vlak voor het dorp Wijk aan Zee. gestrand de stoomzeillogger K. W. 96. De positie van het schip is gunstig en de z?e is kalm. Ver moedelijk zal het vaartuig bij hoog water weer kunnen worden vlot gebracht. Op de Ringvaart te Aalsmeer begat zich gistermiddag de 19-jarige blostnistknecht J van Eijk op het ijs, hoewel dit des mor gens in deze vaart nog opengebroken was. Naby het Slob gekomen ^leed hij uit, met het noodlottig gevolg, dat hij in de open vaargeul verdween. Alle reddingspogingen zyn mislukt, terwijl zijn lijk even later is opgehaald. Geringe materieele schade Men meldt ons uit Steenwijk: Gisteravond is de sneltrein, die om 10 uur te Steenwijk moet aankomen, tusschen Meppel en Steenwijk nabij de Smildervaart ontspoord. De locomotief kwam dwars over de rails te staan. Zeven wagons ontspoorden. De oorzaak van de ontsporing is hieraan te wijten, dat voor een onveilig signaal aan de Smilder-Vaart geremd moest worden, waardoor een band van een der wielen van den locomotief sprong. Daar de trein geen noemenswaardige vaart meer had, is het bij een betrekkelijk geringe materieele schade gebleven Nog gisteravond werd een extra-trein in gelegd, om de reizigers verder te vervoeren, terwijl de weg spoedig weer vrij was ge maakt, zoodat het treinverkeer hedenmor gen weer normaal kon verloopen. Heden, 7 Februari, heeft de inzegening plaats gehad van het nieuwe studiehuis der Paters Jezuïeten, dat, na 50 jaar te Ouden bosch gevestigd geweest te zyn, nu naar Nijmegen is overgebracht en daar is gehuis vest in een prachtig nieuw gebouw aan de Houtlaan te Nijmegen. De inzegening had plaats door den Hoog- eerw. Pater Provinciaal H. Kitselaar S. J., met assistentie van den rector van het Berchmanianum, Pater G. Lamers S. J. Er werd aan de plechtigheid geen offi cieel karakter gegeven, slechts in intiemen kring vond zij plaats. Behalve de architecten, Joseph en Pierre Cuypers, aannemers en opzichters, merkten Woensdagmorgen begaf de 18-jarige Ger- brand Eijk. wonende aan den Kruisweg nabij den Sloterweg in Haarlemmermeer, zich in dc Ringvaart bij Aalsmeer per roeiboot naar de overzijde van het water, in gezel schap van zijn 15-jarigen neef. Ze legden, aldaar aangekomen zijnde, de boot aan den kant vast en wilden zich over het i.is verder begeven. Plotseling zakten beiden er door De 15-jarige knaap wist zich met veel moeite te redden, doch de 18-jarige Ger- brand Eijk schoot onder het ijs en is jam merlijk verdronken. Toen hij gevonden werd, kon de ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Het Kellogg-pact door den Duitsehen Rijksdag goedgekeurd. Von Guerard handhaaft zijn verzoek om ontslag. Afschuwelijke moord te Antwerpen. Een vader doodt drie zijner stiefkinderen. Kicklin, de Elzasser afgevaardigde, richt een tweeden open brief aan Poincarc. Een brand te Mehalla, Egypte, verwoest 240 huizen. we op den rector-magnificus der R.-K. Uni versiteit, mgr. prof. dr. J. Hoogveld, den pastoor der parochie O. L. Vrouw van Lour- des, den rector van Brakkenstein, den heer FA Jurgens, op wiens landgoed Heyendaal het college is gebouwd en voorts de meeste oversten der Jezuïetenhuizen en een groot aantal paters uit Nijmegen zelf. Na de plechtigheid werd een Hoogmis op gedragen, waaronder de Missa Iste Confessor van Palestrina, door de Schola Cantorum van het College zelf, keurig werd gezongen. Na het hierop volgende ontbijt werd een rondgang gemaakt door het gebouw, waar over wy dezer dagen enkele bijzonderheden zullen meedeelen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake verlaging van den accijns op gedistil leerd aangenomen. Begin Maart zal de eerste Kamer een aan vang maken met de behandeling der Rijks- begrooting voor 1929. Een nieuwe groote tocht van de „Graf Zeppelin" wordt voorbereid. De „Merauke" is vlot gekomen. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer is verschenen over de begroot'ng van Bui- tenlandsche Zaken voor 19.9 en de begroo ting van Arbeid, Handel e i Nijverheid. Een wetsontwerp tot regeling van het aan vullend onderwijs is ingediend. Nadere verklaringen van Chamberlain In zake Afghanistan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1