afcktt VOOR DE HUISKAMER Sieuwe Haarlemsche Conranl H0EST~buien! ABDIJSIROOP AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 O, die AKKER'S Voorde Borst Ameland bereikt Zigeuners aan de grenzen KUNST EN KENNIS Een monument voor Jan Toorop Vondel-herdenking te Nijmegen POSTZEGELNIEUWS De opgravingen te Sichem BOEK EN BLAD De corruptie in het gasbedrijf RECHTSZAKEN De IJkwet contra het melk- besluit? Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Souverein vorst en graaf van Geleen-Wachtendonk LEGER EN VLOOT De gezondheidstoestand in het leger LANDBOUW EN VISSCHERIJ Invoer van fijne zaden Nieuwe zegels yuep cfougt W VRAGENBUS Spoort al Uw kenniseen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De proefrit Grijp in Uw vertwijfeling niet naar een van die .kalmeerende" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel versachtende en slijmoplossende Naar uit den Helder gemeld wordt, is de loodsboot „Amsterdam" gistermiddag 4 uur to Ameland aangekomen. Na de post, gist en andere zaken te hebben gelost, is het schip te 4 40 buitenom weder naar Nieuwe- Tiiep vertrokken. Dezer dagen werden nabij Stramproy <L.) have en goed van een uit 22 leden bestaan- den troep zigeuners door een Belgischen grensbewoner per kar ons land binnenge voerd. Door inmiddels gewaarschuwde rijks- en gemeentepolitie werd den man gelast, alles weer over de Belgische grens terug te brengen, wat gelukte, aangezien er 'op dat oogenblik daar geen Belgische politie aan wezig was. De zigeuners hadden zich in een wei in het z.g Broek gelegerd. Hier werden zij door de politie, bijgestaan door de Stram- proijsche burgerwacht, bewaakt. Onder stroo en wat meegedragen beddegoed bracht het nomadenvolk den nacht in de open lucht door. Intusschen blijven de Belgische gendarmen aan de andere en de Nederlandsche politie en burgerwacht aan deze zijde der grens de wacht houden. Oproep tot het comité tot Stichting van het monument Het comité tot oprichting van een monu ment voor Jan Toorop (beschermvrouwe: H. M. de Koningin-Moeder) heeft een circu laire rondgezonden, welke luidt als volgt: „Toen den 3den Maart 1928 Jan Toorop stierf, verloor Nederland een van zijn groote, markante figuren. Alom werd diep gevoeld, dat een onzer begaafdste en veelzijdigste kunstenaars was heengegaan. Hij liet in zijn werk het volk een schat na, verworven door jarenlangen noesten arbeid. Van mystieken oorsprong is dit werk aanvankelijk niet voldoende begrepen en ge waardeerd, maar daar het vervuld was van het edelste en innigste, dat in den men- schelijken geest is gelegd en daarvan kan uitgaan, geraakte men noodzakelijkerwijze allengs er mede vertrouwd, dat Toorop's werken ten slotte de bewondering en de liefde deelachtig werden van schier ons gan- sche volk. De stroom van bezoekers op zijn eeretentoonstelling kort na zijn dood, de eerbiedige belangstelling eener geheele be volking bij de begrafenisplechtigheden, heb ben duidelijk getoond, dat de natie hen erkende als een groote, machtige verschij ning; méér dan dat: in hem den verrijker van haar geestelijke schatten heeft llefge- kregen. Hem, behalve in zijn nagelaten werk, ook te eeren op andere wijze, is een behoefte, een plicht van zeer, zeer velen. Het initiatief voor het oprichten van een gedenkteeken, genomen door het Schilder kundig Genootschap Pulchri Sudio te 's-Gra- venhage, vond terstond spontane medewer- van alle vooraanstaande vereenigingen nstenaars in den lande n.l.: Architec- Amicitia, te Amsterdam, Haagsche Maatschappij Arti et Amicitiae, m, Maaschappij tot bevordering st, Bond van Nederlandsche Nederl. Kring van Beeldhou- Vereeniging voor Ainjjachts- t, Teeker.g°nootschap Pic- t, Vereeniging tot bevorde- Kunst, Vereeniging Sint am. comité werd gevormd, be estuur van Pulchri Studio n van de toegetreden ver- -g de vergelijking van de ie besproken plannen op genoemde uitvoerend co- t één afgevaardigde van vereenigingen. it van dit comité was om eere-comité zich te doen et oordeelde, dat een patro- erste rijen van onze landsbe- verzorgers van de geestelijke, ie en materieele belangen van ons •ereenstemmmg was met de waar- tionale hulde, welke hier staat te bewezen en dat van deze hulde al- ulk een patronaat op duidelijke wijze getuigen bij allen in den lande, die bij ezen een oproep ontvangen om, door een geldelijke bijdrage, mede te werken aan het tot stand komen van een monument, Jan Toorop alleszins waardig. Met groote omzichtigheid zal worden na gegaan, welke kunstenaar het meest bevoegd zal zijn dit monument zóódanig uit te voe ren, dat het zal voldoen aan de hoogste eischen, ook in verband met de omgeving waarin het zal worden geplaatst. Men stelt zich voor het monument te schenken aan de gemeente 's-Gravenhage, de plaats waar de kunstenaar bij afwisseling vele jaren van zijn leven heeft gewoond en gearbeid, en waar hij, na een langdurig lijden, ook gestorven is. Het comité vertrouwt, dat de plannen uw volle instemming zullen hebben en dat u gaarne bereid zult zijn, daarvan blijk te ge ven. Het uitvoerend comité is samengesteld als volgt: Willy Sluiter, voorzitter, H. C. Ver- kruysen, Albert Vogel, Georg Rueter, H. van der Kloot Meijburg, L. Bolle, J. F. van Royen, L. Verhoeven, S. Moulin en Ed. Gerdes. Secretaris-penningmeester is Th. B. van Lelyveld, Boreelstr. 19, 's-Gravenhage, Giro nummer Scheurleer en Zoonen: 8506. In het zeer omvangrijke eere-comité heb ben o.m. zitting genomen: Z.Em. W. Kardi naal van Bussum, H.H.D.D.H.H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht en J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, mgr. M. P. J. Möllmann, vice-gen. van het bisdom Haarlem en mgr. H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage. Te Nijmegen Nijmegen is in de rij van steden, die zich hebben opgemaakt ter herdenking van Neer- lands grootsten dichter, niet achtergebleven. Door de R. K. Universiteit was Woensdag een herdenkingsavond van Joost van den Vondel georganiseerd ter gelegenheid van de 250 verjaardag van Vondels dood. Tegenwoordig waren o.m. dr. F. Banning, lid van het Curatorium der R. K. Universi teit, mr. C. Prinzen, secretaris van het Curatorium, bijna alle hoogleeraren der R. K. Universiteit, de Senaat van het Nijmeegsch Studentencorps Carolus Magnus, de wethouder van Onderwijs, de heer Arn. Krootjes, vele Eerw. heeren geestelijken die alle orden vertegenwoordigden, welke binnen Nijmegen hun klooster of studiehuizen heb ben, bestuurderen van verschillende Katho lieke en andersdenkende standsorganisaties. Pater B. H. Molkenboer, lector aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, hield de ge dachtenisrede, waarin hij Vondel schetste als een autodidact, die zich door arbeid en vol harding zelf gevormd heeft. Noem hem den burgerman, den koopman, zeide spr., maar hij was een richter van koningen. Noem hem den winkelier, den eenvoudigen burgerman: hü was de ziener van Gods plan; deze taai- reus, deze daadwerkelijke Christen, dwingt geheel Nederland tot eerbied. Wij zien hem naar ons uitreden uit het aureool van de 17e eeuw, de blinkende eeuw, waarin hij uitblonk, waarin zijn geest straalde als een zoeklicht niet alleen over gansch de wereld, maar als een stralenbundel hemelwaarts tot in het empireum waar de Godheid zetelt. Het dichten werd door hem nooit als een liefhebberij beschouwd, het zat hem als een drang in het bloed. Toen zijn dokter hem eens het dichten verbood, zeide hij „beveel mij liever te sterven." Maar bovenal moet men bewonderen den moed zijner overtuiging. Hij durfde spreken voor de hooge heeren; hij durfde koningen voor de rechterstoel van God te sturen; men mag hem met betrek king tot Prins Maurits en de predikanten eenzijdigheid verwijten, erkend dient zijn moed in de dagen dat strop en zwaard een vlugge justitie vormden. Men zou Vondel onrecht aandoen wanneer men zijn practisch christendom verdoezelde, zeide spr. Hij heeft de groote ondeugden van zijn tijd als christen gebrandmerkt. Boven alles treft zijn harmonie als mensch, zijn voorbeeld als christen. De avond werd opgeluisterd door kunst zinnige declamatie van mevr. Ellen Russe, terwijl studenten der R. K. Universiteit den derden zangrei uit Adam in Ballingschap plastisch vertolkten. In de openbare Leeszaal op R. K. grond slag te Nijmegen wordt thans ook een bijzon dere Vondel-tentoonstelling gehouden, die Woensdag geopend is. Te Rotterdam Ook Rotterdam heeft zijn Vondelherden king gehad, gisteravond. Het Alg. Ned. Verbond had een bijeen komst belegd in het gebouw van de Ned. Handelshoogeschool. Prof. Sneller, de voorzitter, sprak een wel komstwoord. Daarna trad wederom Pater Molkenboer op, die een gedachtenisrede hield, welke aandachtig aangehoord werd en met veel applaus werd beloond. Na een dankwoord van prof. Sneller werd de bijeenkomst gesloten. wilde gooien. Primair was aan den verdachte wederom ten laste gelegd, de overtreding van artikel 29 lid 3 van de IJkwet, maar nu bovendien subsidiair de overtreding van art. 29 lid 1 dierzeflde wet, namelijk het voorhanden hebben van andere dan wette lijke maten. De ambtenaar van het O. M., mr. H. R. de Zaaijer, vroeg in zijn requisitoir vrijspraak van het primair ten laste gelgde, de over treding van artikel 29 lid 3 van de IJkwet, op dezelfde gronden, waarop deze vrijspraak vroeger door den kantonrechter was gege ven. Het subsidiair ten laste gelegde achtte het O. M. echter wettig en overtuigend bewezen. Volgens artikel 6 van de IJkwet staat vast, dat deze flesschen als maten zijn te beschouwen, omdat de inhoud daarop staat uitgedrukt, namelijk „inhoud 90 c.L." en „inhoud 95 c.L.". De raadsman van verdachte, mr. H. Veen- stra, advocaat te 's-Gravenhage, kon zich vereenigen met een vrijspraak ten opzichte van het primaire, maar niet met een veroor deeling ten opzichte van het subsidiair ten laste gelegde feit. Deze flesschen zijn niet als „maat" in den zin van artikel 6 der IJkwet te beschouwen. De flesschen zijn nimmer als iuhoudsmaat bedoeld, dit mcge ook hieruit blijken, dat de flesschen melk, inhoudende 90 of 95 c.L. melk, voor denzelfden prijs worden verkocht en bovendien beide ongeveer 97 a 98 c.L. melk bevatten. Mr. Veenstra concludeerde tot vrijspraak. De kantonrechter zal over een week von nis wijzen. Tentoonstelling te Leiden In tegenwoordigheid van tal van genoodig- den heeft gisterenmiddag in het Rijks Museum voor Oudheden te Leiden de offi- cieele opening plaats gehad van de afdeeling Palestijnsche oudheden, welke bij" de opgra vingen te Sichem ztjn gevonden en door de expeditie aan prof. Bühl, die daarvan deel uitmaakte zijn toegewezen. ZONSVERDUISTERING Marie Weyland Uitgave G. B. v. Goor, Gouda Een boek over schooljongens, voetballen, kampeeren, huiselijk geluk en leed, huisvlijt enz. Zooals de held Kees Burgers oftewel Zonsverduistering zich soms wat erg flink en edelmoedig toont, is het paedagogisch vernisje hier en daar te dik. De traditioneele rijke heer, die Kees als zoon aanneemt, zorgt voor een gelukkig einde. Twee verdachten voor het gerechtshof te Arnhem Gisteren stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht de 65-jarige oud-directeur van de gemeente-gasfabriek te Harderwijk, wegens het aannemen van steekpenningen, door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 200 boete subs. 30 dagen hechtenis. De procureur-geiieraal mr. Cnopius merkte in zijn requisitoir op, dat feitelijk allen, die zich aan gascorruptie schuldig maakten, over één kam dienden te worden geschoren. Toen indertijd de corruptie van v. d. Stel aan het licht was gebracht, werd deze directeur tot gevangenisstraf veroordeeld, doch toen naderhand bleek, dat het een usance was om retourcommissies te innen, werden de vol gende gasdirceteuren, die betrapt waren, op mildere wijze berecht. Men nam zelfs een standaard-straf aan, een prix-fixe van 200 of daaromtrent. Wanneer men echter even nagaat, wat deze directeuren hebben binnengehaald, dan komt men tot een heel wat hooger bedrag. Proc. gen. eischte ten slotte bevestiging van het vonnis der Zwolsche rechtbank. De tweede zaak betrof den gewezen direc teur der gasfabriek te Nijkerk, wegens een zelfde feit, door de rechtbank te Zwolle tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte was als gasfitter bij het gasbedrijf te Nijkerk in dienst gekomen en langzamer hand tot chef opgeklommen. Een aanstelling tot directeur heeft hij nooit ontvangen. Verdachte verklaarde, dat, waar het aan nemen van steekpenningen usance was, hij er geen kwaad in zag die gelden aan te nemen. De procureur-generaal mr. Cnopius wees er op, dat wel van een prixfixe in zaken als deze is gesproken, maar er zijn uitzonderin gen, zooals in dit geval. Spr. efcchte bevestiging van het vonnis der Zwolsche rechtbank. De uitspraak in beide zaken werd op 21 Februari bepaald. Een strafzaak voor den Kantonrechter te Wageningen Voor het Kantongerecht te Wageningen is wederom behandeld de strafzaak tegen den melkventer, die was gedagvaard, omdat hij op zijn melkwagen voorhanden had gehad flesschen, inhoudende melk, op welke fles schen wèl de inhoud stond uitgedrukt, maar die niet waren geijkt. Zooals indertijd reeds is gemeld, heeft een zelfde zaak op 16 November j.l. voor het Wageningsche kantongerecht gediend. De zelfde melkventer werd toen door den kan tonrechter vrijgesproken. De kantonrechter overwoog dat ten op zichte van een melkflesch al werd aangeno men, dat deze volgens artikel 6 van de IJk wet als maat moest worden beschouwd, omdat de inhoud daarop stond uitgedrukt. Tevens was ter zitting van 16 November ge bleken, dat de inhoud juist op de flesschen vermeld was, om te voldoen aan een wette lijk voorschrift. De ambtenaar van het O. M. had op die strafzitting er reeds op gewezen, dat, indien de flesschen, in plaats van de woorden: „in houdende", de woorden: „bevattende" (een bepaald aantal c.L. melk) vermeldden, er naar zijn meening aan den eisch van het Meïkbesluit was voldaan, en toch géén over treding van de IJkwet plaats vond, omdat een dusdanige flesch niet als maat zou zijn aan te merken, daar immers de „inhoud" daarop niet stond uitgedrukt. Het O. M. deelde thans mede, in dezen opnieuw een dagvaarding te hebben uitge bracht, omdat het een formeele fout van den vorigen keer wilde herstellen en omdat het de zaak tevens over een anderen boeg Sanapirin-Tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1,75 Bij Apoth. en Drogisten. De Kantonrechter te Heerlen heeft thans uitspraak gedaan in de zaak van dr. F, Leufkens te Heerlen, die terecht had gestaan voor het feit. dat hij in de Saroleastraat aldaar als bestuurder van een auto daar mede had gereden, zonder dat op of aan de voer- en achterzijde van dat rijtuig behoor lijk zichtbaar was aangebracht een nummer met letter. Verdachte, die de bekeuring had uitgelokt, voerde tot zijn verdediging aan, dat de Nederlandsche strafwet niet op hem toepas selijk was, omdat hij souverein vorst is en graaf van het vorstendom Geleen-Wachten donk en als zoodanig zou vallen onder de in art. 8 van het W. van S. bedoelde volken rechtelijke uitzonderingen. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis ook o a. dat, daargelaten of in het algemeen üe stelling, dat een vreemde souverein, wan neer hij zich op Nederlandsch grondgebied bevindt binnen het rijk in Europa, niet aan de Nederlandsche strafwet onderworpen zou zijn, opgaat, de verdachte in elk geval het bestaan van een vorstendom als bovenge noemd niet aannemelijk heeft gemaakt, veel minder bewezen. De kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O. M. tot betaling eener geldboete van 5 subsidiair twee dagen hechtenis. Maatregelen van den Minister van Defensie. In verband met het feit, dat in verschil lende garnizoenen militairen lijden aan griep, heeft de Minister van Defensie, op voorstel van den inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst, bepaald, dat in de garnizoenen voorloopig geen zware oefenin gen en langdurige marscben en nachtoefe ningen mogen worden gehouden en dat be vorderd moet worden, dat de ligging der manschappen zoo ruim mogelijk zij. De Mi nister van Defensie heeft tevens de schiet oefeningen der zevende en achtste infante riebrigades in den Harskamp afgelast. Het Hblcf. verneemt nog, dat er geen re den voor ongerustheid behoeft te wezen, maar dat deze maatregelen uit voorzichtig heid zijn genomen. Soortgelijke maatregelen zijn getroffen twee jaar geleden, in Januari 1927, toen eveneens een griep-epidemie in het leger dreigde. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Januari 1929 aan fijne zaden werd ingevoerd: Maanzaad (Papaverzaad): 278.947 kg. Karwijzaad: 3711 kg. Kanariezaad: 36.747 kg. Bruin mosterd zaad 20.100 kg. Geel mosterdzaad: 286.539 kg. Algerië Ingevolge tariefsverhooging der pakket- post op 1 Jan. 1.1. werden de volgende 3 op drukken in koers gebracht: 1 Fr. op 95c„ 1.50 op 1.40 Fr., 1.65 op 1.55 Fr.; alle drie donkergroen. Afghanistan De 10 paisa- lila der uitgave 1927 bestaat eveneens met gekleurden achtergrond. Alaonites De portzegel 1 pi bruin en rose der uitgave 1925 bestaat ook met dubbelen opdruk. België De nieuwe serie, welke onlangs werd aange kondigd, is dezer dagen, naar de Msb. meldt, verschenen. De waarden en kleuren zijn: 1 c. oranje, 3 c. bruin, 5 c. grijs, 10 c. brons, 20 c. lila, 25 c. rood, 35 c. groen en 50 c. blauw met den Belgischen leeuw. 10 Fr. bruin, 20 Fr. groen, 50 fr. paarsrood en 100 Fr. roodbruin met den kop van den koning in het oude z.g. Montenez-type der uitgave 192127. Als dienstzegels vertschenen de postzegels 5 c. grijsblauw, 10 c. groen, 35 c. groen en 60 c. grijsolijf der uitgave 1921—28 met een ge vleugeld rad als opdruk. Deze zegels zijn be stemd voor de officieele correspondentie der staatsspoorwegen. Borneo Met zwart middenstuk, tanding 12 Atype 1909, verscheen de 2 c. groen. Dit zegel werd eveneens, als portzegel, met den opdruk „Postage Due" in koers gebracht. Brazilië In het type- der 100 R. rood (1920) ver scheen nu de 100 R.. blauwgroen, tanding 11 X 13>S, met watermerk „Casa da Moeda." Naar verluidt zal binnenkort een definitieve serie luchtpostzegels verschijnen. Bolivia Behalve de onlangs vermelde 15 c. rood (op laag 4 millioen exempl.) verscheen nog de 5 c. groen (met een zelfde oplaag), voorstel lende den condor van de Andes. Verder wordt nog aangekondigd een 10 c. grijs (oplaag 3 millioen) met de beeltenis van den president der republiek. De witte landkaart van Bolivia op de 15 c. rood geeft de 3 voornaamste plaatsen aan: Sucre, La Paz en Potosi en in den uitersten rechter benedenhoek „Chaco Boliviano'.. Chili Met inschrift „Correos de Chili" tanding 13(4 X 14, watermerk ster veelvoud, type 1911, verschenen: de 15 c. violet en zwart, 20 c. rood en zwart en 25 c. blauw en zwart. Cuba In het type der uitgave 1917, tanding 12, met watermerk ster, verscheen de 8 c. bruin rood. Canada In het nieuwe type met de beeltenis van koning George is nog de 8 c. donkerblauw aan de reeds vermelde serie toegevoegd. Duitschland Dienstzegel 20 p. zwartgroen, tanding 14, watermerk ruiten, type 1927—28. Denemarken Er is een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van 3 zegels n.l. van 10, 15 en 25 welke met opslag ten bate van het fonds der kankerbestrijding verkocht zulen worden. Voor de beide beste ontwerpen zijn premies van .0 en 400 kr. beschikbaar gesteld. Egypte Het in koers zijnde expreszegel, uitgave 1926, watermerk meerv. kronen, tanding 13(4, verscheen nu in 2 kleuren n.l. grijs en rood. De 2 zegels, uitgegeven 15 Dec. 1.1. ter ge legenheid van het medische congres te Caïro, waarover onlangs uitvoerig is bericht, hebben volgens het „Buil. Mens" een oplage van 420.000 exemplaren elk. Gelijk bekend, zijn de waarden 5 m. bruin en 10 m. roodbruin, watermerk kronen veelv. tanding 13(4. De zegels zijn tot 15 Maart a.s. geldig voor de frankeering. Ecuador Het in koers zijnde zegel van 10 c. groen werd grijszwart. De 2 c. op 20 c. bruin, uitgave 1924, bestaat ook met kopstaanden opdruk, terwijl de 2 c. groen der uitgave 1927 met opdruk „Postal" bestaat met dubbelen opdruk. Ook verschenen de volgende fiseaal-zegels (consular), tanding 14, met den 3-regeligen opdruk: „Postal-Ferril Norte Est. Otavalo"^n de nieuwe waarde: 5 ctvos op 20 c. lila, 10 c. op 20 c. op 1 s. groen en de 20 e.op 1 s. groen type 1920. Frankrijk Naar „de Philatelist" meldt zal van 18 tot 26 Mei a.s. te Havre een internationale post zegeltentoonstelling worden gehouden. Het beschermheerschap werd aanvaard door Doumergue, president aan de Fransche repu bliek en den minister van handel, industrie en posterijen Hongarije Met het watermerk dubbel kruis, tanding 14, verscheen de 20 pi rood. Italië Ten bate van de oudstrijders verscheen een zegel van 50 en 10 c. olijfgroen, water merk kroon tanding 14, met een nieuwe beel tenis van koning Victor Emanuel, het wapen van het huis Savoye en den fascistischen lictorenbundel. Johore Met watermerk C. A. schrijfletter veelvoud, tanding 14, type 1904—12, verscheen de 3 c. paars en bruin. Leeward Eilanden- In het type der uitgave 1921—27, tanding 14, watermerk C A schrijfletter veelvoud, is de l'A p. bruin in plaats van rood in koers gebracht. Litauen Met watermerk zeshoeken, tanding 14, ver scheen een 50 c. bruinzwart, langwerpig for maat. Marokko (Spaansch) Van de uitgave 1922—26 van Spanje zijn de 5 c. karmijn en de 10 c. geelgroen met den 2 regeligen opdruk „Correo Espanol Marrue- cos" uitgegeven. Montserrat In het type der uitgave 1916, met water merk C A schrijfletter veelvoud, tanding 14, verschonen 1 p. rood en IA p. bruin. Nederland De TA c. rood in 4 zijdige roltanding is aan de bekende philatelistenloketten verkrijgbaar gesteld. Nieuw Zeeland In het type der uitgave 191522, watermerk N Z en ster, tanding 14, bestaan er ook exemplaren donkerpaars van de 4 p. Philippijnen Mot den 3 regeligen opdruk ,.L. O. F. 1928" en een vliegmachine verschenen van-de uit gave 1906--14 de volgende waarden: 2 c. donkergroen, 4 c. donkerrood, 6 c. violet, 8 c. bruin, 10 c. blauw, 12 c. oranje, 16 c. olijf (uitgave 1923), 20 c.g eel, 26 c. groen, 30 c. grijs en 1 p. lila. Polen Met het Poolsche wapen, tanding 12 x 12(4, verschenen de 5 g. donkerpaars en de 25 g. bruin. Portugal In het Cerestype zijn nog de volgende op drukken in koers gebracht: 15 op 20 c. grijs, 40 op 60 c. blauw, 40 op 64 c. blauw-groen, 40 op 75 c, rose en 40 op 80 c. violet. Rusland Van de twee, onlangs vermelde „Pro Juven- tute"-zegels is de 10 K 2 K bestemd voor het binnenlandsch en de 20 K 2 K voor het buitenlandsch verkeer. Saargebied De reeds eerder aangekondigde serie wel dadigheidszegels met inschrift „Volkshilfe Saargebiet", tanding 13 A is thans in koers. De waarden zijn: 40 c. bruinzwart, 50 c. bruinrood, 1 f. bruin- violet, 1 f. 50 blauw, 2 f. bruingeel, 3 f. grijs zwart en 10 fr. bruin en rood. Deze zegels worden voor het dubbele der nominale waarde verkocht. St. Christopher Met het inschrift St. Kitte—Nevis, type 1920, watermerk C A schrijfletter veelvoud, tanding 14, verscheen de 1p, bruin an plaats van rood. Suriname Aan „De Philatelist" is het volgende ont leend: Het „Gouvernements-Advertentieblad" van Suriname bevat een besluit van 4 De cember 1928 tot nadere wijziging van het buitenlandsch postbesluit van 1925. Voor zoover wij kunnen nagaan is het voor postzegelverzamelaars alleen van belang te vernemen, dat door de komende portoverla ging voor buitenlandsch drukwerk van 3 op 2 A cent per 50 gram het postzegel van 2 A cent weder in groene kleur zal verschijnen, terwijl de 3 cent, thans in groen, dardoor in een andere kleur is te verwachten. cAlhtre Urugay Als pakketpostzegels met zwart midden stuk, tanding 11, zijn verschenen: 5 c. stroo- geel, 10 c. blauw, 20 c. rose en 30 c. groen. Zuid-Afrika (Unie van) Postzegels type 1927, tanding 14; A P- don kergroen en zwart en 2 p. violet en zwart, Zuid-West Afrika Zuid-West Afrika (Engelsche bezetting) Met het inschrift „South Africa" en Sui- afrika en den opdruk S.W.A. verscheen de 4 p. bruinrood der uitgave 1928 van de Unie van Zuid-Afrika. Voorts het postzegel 1(4 p. bruin en zwart eveneens van de Unie, uitgave 1923—27, met den horizontalen opdruk „South West". Vr.: Voor ongeveer 4 a 5 jaar heb ik goederen opgeborgen van een mevrouw, die later overleden is. Haar eene zoon is in het buitenland (ik weet niet waar), terwijl de andere weigert het bergloon te betalen. Mag ik die goederen nu als mijn eigendom beschouwen? Antw.: Neen, maar u hebt het recht om het goed onder u te houden tot de volle voldoening van hetgeen u ter zake der be waring verschuldigd is Overigens kunt u van den rechter verlofbekomen om u van de goederen te ontdoen. Het is rustig in de dorpsstraat. Midden Juli. Bijna overal zijn de gordijnen neergelaten om de felle zonnestralen buiten te houden. 't Is gloeiend heet. De straatkeien zijn gestoofd, de musschen zitten loom op de dakgoot, te lui om veel spektakel te maken. Ergens gaat een deur open. Een klein jog drentelt naar buiten met een taschje onder den arm, voor boodschap pen bij het kruideniertje op den hoek. De vlugge stapjes over de straat klinken als een dragonderstred in een hollen nacht. De musschen kijken verwonderd. De kleine wandelaar, zich niet bewust van de rol, die hij op 't oogenblik in het dorpstooneeltje speelt, steekt het wegje over. Schel rinkelt de winkelbel, die baas Piepers van zijn middagdutje achter de kistjes met krenten, rozijnen, pruimedanten en sucade doet opschrikken. Met een smak valt het deurtje dicht. De rust is teruggekeerd, de musschen, even opge schrikt, droomen verder. De zon blakert., de huisjes stoven. Met ruwe vaart komt een wonderlijk ve hikel den hoek omgezet. De straat davert van de zeldzaam onge- meene rammeling van oud ijzer en roest, die te zamen 'n instrument pogen te vormen, dat in zijn goede jaren wellicht een auto zal zijn geweest. Knarsen en piepen, zuchten en steunen en de meest luidruchtige bewegingen van klappe rende stangen, kreunende portieren en dave rende motorkleppen doen de gordijnen van een scheuren. Nieuwsgierige, soms half sla perige blikken staren het middeleeuwsch voertuig aan. De man, die zich achter het stuur gewron gen heeft, maakt eenige zonderlinge grimas sen. Met de eene hand doet hij forsche gre pen buiten den wagen, zijn andere hand pro beert het viertuig in de goede richting te houden, wat maar ten deele gelukt. Het is duidelijk, dat de bestuurder aanstalten maakt om te stoppen. Of de wagen datzelfde voorne men koestert is voorloopig nog niet te con- stateeren, want de vaart, hoewel niet groot, vermindert niet noemenswaard. De manipulaties van den bestuurder wor den heftiger, tot hij tenslotte met beide han den de weerbarstige remmen grijpt en trekt, tot zijn gelaat de kleurovereenkomst met een roode kool heeft aangenomen. Het stuurrad, dat inmiddels den vrijen teugel is gelaten, maakt wonderlijke caprio len, de voorwielen dansen zigzag over de keien en de wagen schuift naar het trottoir. Dank zij de aanwezigheid van een ter plaatse staand steenen paaltje en het feit, dat de stoeprand tamelijk uit de kluiten is gewassen, kom het gevaarte tot staan. Zichtbaar opgelucht haalt de bestuurder een zakdoek te voorschijn, om daarmede het klamme zweet van zijn voorhoofd te vegen. Het kleine jog, dat inmiddels op een draf het winkeltje van den kruidenier is uitge- Ioopen, zonder aan zijn boodschappen te denken, heeft met de handen in de broek zakken, wijdbeens en met groote oogen het drama met zijn goeden afloop gadegeslagen. Dan zet hij er een draf in en rent naar huis, om moeder, die alles al gezien heeft, te vertellen van den wagen zonder paard en om tévens een standje op te loopen, omdat hij geen koffie, suiker en zeeppoeder heeft meegebracht. In „Het Gouden Haantje" was bij de aan komst van het vehikel 't kwam juist voor de deur tot staan leven gekomen. Achter de kleine ruitjes van het café waren eenige nieuwsgierige gezichten gekomen, die toen de chauffeur uitstapte, allen even sne! weer verdwenen. De man trad birihen en ging aan 't raam zitten. Brandend van nieuwsgierigheid had her bergier Bredemeijer het glas bier gebracht en was wat blijven treuzelen om te weten te komen wat dit ongewoon bezoek beduidde. „Mooi weertje, mijnheer". „Ja", pufte de ander. „Een beetje warm, vindt u niet?" De chauffeur knikte. „Maakt mijnheer een pleizierreisje?" In 't café lachten er een paar. De chauffeur keek op. Het gelach verstom de. „Ja, zoo half en half. Ik probeer 'm te verkoopen", merkte hij op, met dat ,,'m" klaarblijkelijk den wagen bedoelende. „Aardig wagentje mijnheer." De chauffeur keek achterdochtig, dronk een teug en staarde naar buiten. „Al ver gereden, vanmiddag." „Van Amsterdam." „Zoo, een heel eindEhNog geen koopers gehad?" De vreemde zuchtte. „Och",kletste de herbergier gemoe delijkhij is wel wat oud, maar voor 't dagelijksche werknou... ik zou zeggen..." „Heb je zin?", verrate de chauffeur hem. „Ik? Och Heere, nee-ik kan niet eens met 'n fiets uit den weg komen. En dan met 'n heuschen auto ,,'t Is gemakkelijk genoegIn 'n uur ken je 'tDan ga je Zondags met je vrouw en kinderen uit rijden De herbergier lachte ongeloovig. „Doen?" drong de ander aan. „IkNeenneen, hoordat is te zeggenWat moet u ervoor hebben?" „Twee honderd vijftig gulden." „Dat is geen geld," kwam een van de stamgasten tusschenbeide. De herbergier verloor terrein. „Een proefritje maken? Dat kost niets". „Maar, ik kan heelemaal niet rijden..." „Begrijp ik, maar dat hoeft ook niet. k rijd en jij komt naast me zitten." Het denkbeeld, in een heuschen auto t dorp door te tuffen was ^roïoKlelylï. "Sen autoritje, nu het te warm was om maar één stap buiten te zettenEen open wagentje.. Wel wat oudMaar 't liep toch. Waarachtig ja, 't liep. Glunderend was Bredemeijer ingestapt en had zich haast de zitplaats van den chauf feur gewrongen, die na lang werken den wa gen op gang kreeg. Daar gingen ze, de straat door. Signalen geven op den hoek was niet noodig. Om drie redenen niet:' er liep geen mensch, de wagen had geen claxon en tenslotte maakte het ve hikel zelf een geluid, dat minstens op 750 Meter afstand te hooren was. Maar baas Bredemeijer hoorde 't niet. Met 'n auto door 't- dorp rijden, dat gebeurt je niet alle dagen en dan, midden in de week, zoo uit je zaal; weggeloopen. Wat zou de oude Teun en schele Jaap, die altijd, zoo'n bluf hadden over hun Fordje, hem benijden, want wie weet, met wat voor een merk van wagen hij nu reed. Zigzag ging 't door het dorp tot op den straatweg, die als een lange sliert voor'den wagen uitging. Over onafzienbare lengte schaarden de boomen zich langs het plaveisel. In de verte hobbelde een boerenwagen. De auto rammelde voort. „Waar is de eerste zijweg?" informeerde de chauffeur. De herbergier knikte; hij had van de vraag niets verstaan, de wagen Overstemde elk geluid. De chauffeur schreeuwde en nu verstond de man, wat er gevraagd werd. „Zijweg?Ik weet er geenMisschien wel 5 K. M. verder „Maar zoover gaan we niet „Mijn benzine is op!" „Je wat?!" „Mijn benzineeeeü!" „Oh!Nou dan maar draaien". „Dat gaat niet". „De weg is te smal" „Vijf en twintig meter!" „Kan wel, maar de wagen kan over zoo'n afstand niet draaien" „Stop dan, dan zullen we 'm omzetten" De ander knikte. Dat was een idee. De remmen jammerden en krijschten, de wielen schuurden, de cardan rammelde, maar de vaart verminderde niet. „Hij wil niet!"jammerde de chauffeur. „Waarom niet?" De chauffeur gebruikte een krachtterm, maar de wagen jakkerde verder. Dan maar weer de noodgreep. Met beide handen omvatte hij de rem en trok de handle aan. De wagen, een oogenblik zonder bestuurder, maakte een zonderlingen sprong, de. her bergier schreeuwde en met een harden smak kwam het heele geval tegen een boom. On danks zijn zwaarlijvigheid had Bredemeijer, het gevaar ziende, een kloek besluit genomen en was er uitgesprongen. De chauffeur was achter het stuurrad blijven zitten, half ver suft. Bredemeijer had geen letsel. Hij was op den grond gerold, doch al spoe dig weer op de been. „Zeg!" De chauffeur keek wezenloos. „Je rijdt bestmaarhoe stop je nou, als er geen boom staat?'' Wat de chauffeur antwoordde, vertelt het verhaal niet. Een uur later sleepte de Ford van Schele Jaap een menigte oud roest, voorzien van vier wielen, naar de vuilnisbelt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10