f125. EN TOCH... EENZIJDIGE WAARDEERING Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49j DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG Na. 17077 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Zeven personen door het ijs gezakt en met veel moeite gered 4MSTERDAMSCHS liet dooden van schadelijk gedierte in gesloten jachttijd De nieuwe Gemeente-Secretaris van Bennebroek Het overlijden der Koningin- Moeder van Spanje De ontsporing van den sneltrein tusschen Meppel en Steenwijk Nog geen K.L.M.-vliegtuig naar Schiermonnikoog iNTHRACIET-MY» Vez"kckgeeide G»oo!ö Houtstr. 187 Tel. 12504 Dr. H. J. M. Weve Hst wordt te mal Soirée Katholiek Indische Club Een sleepboot gezonken Stagnatie in deluchtdiensten Lindbergh veilig geland De staking aan „De Industrie" te Vaassen opgeheven De Krakatau in werking Het ontslag van den secretaris-ontvanger van Wijk c.a. De Vasten-brief van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Poodelijk ongeluk in de Nauwe Appelaar- steeg Twee werklieden van 12 Meter hoogte naar beneden gevallen Voornaamste Nieuws De pont aan het Katerveer weder in werking J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem te tot Het. Museum-theater te Amsterdam De oogst in de vlakten hij Soerabaja en Madocra ernstig bedreigd Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.} per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEiV" 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij «ooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden f ODflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I vllUU» Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TER bij een ongeval met f 'ÏCJl verlies van heide armen, beide heenen of beide oogen; i IwU, doodelijkenafloop ifaUwt bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een bij 'n breuk van 'duim of wijsvinger: I«JU." been- of arm: I TÜ.' erZeKerU VUUI ecjl ucr unucci lll^CU wwww» vei uca v«u "UUC <11 iuv.ii, »viuv - www- «wv.uvu|nwu«iiv/up W w w W W wil w, v v v/w*., J bij verlies v. eer andercu vinger. In de jaren na den Napoleon tischen tijd otg het verarmde Europa uit naar nieuwe middelen en nieuwe wegen om het economi sche leven te herstellen. De techniek hielp op geheel onverwachte, doch zeer welkome wijze een handje: het begin der 19e eeuw aanschouwde de opkomst der spoorwegen, welke voor de ontwikkeling van den handel en de industrie van groote beteekenis zijn geworden. Het nieuwe vervoermiddel werd niet met gejuich begroet en binnengehaald. Velen immers werden bedreigd in hun bestaande bestuurders der diligences, de postiljons, de posthouders, de staljongenseen heel leger maakte zich mobiel. Zij protesteerden, ver vloekten de locomotieven, wagons, rails en alles, wat met het spoorwegwezen annex was. Vergaderingen werden belegd. In de Kamer werd er over gesproken. Ieder was begaan met het lot dezer arme drommels. En toch voltrok de vooruitgang zich, ondanks protest, ondanks tegenwerking. Een nieuw verkeerswezen kwam tot stand. Wat is er geworden van de duizenden, die broodeloos werden? Zij zullen zich voor het meerendeel hebben aangepast aan den nieuwen toestand. Niets is verstandiger dan zich aan te passen aan den vooruitgang. Veel wordt er in den laatsten tijd gespro ken en geschreven over de plannen voor den bouw van een tunnel onder het Kanaal. Van de allerlaatste dagen is het bericht, dat ook de Spaansche regeering tunnelplannen koes tert en wel voor een onder de Straat van Gibraltar. Na hetgeen in het Britsche Parlement hierover gezegd is, na de uitlatingen van Fransche zijde door de ministers Briand en Painlevé, die beiden zeer sympathiek tegen over de plannen staan, maakt men zich niet aan voorbarigheid schuldig door aan te nemen, dat eerlang de tunnel onder het Kanaal er zal komen. Wat honderd jaar ge leden voor den handel en de industrie in Engeland de spoorwegen waren, zal in de toekomst de tunnel worden. Hij zal nieuw leven en nieuwen bloei brengen in deze beide groote takken van bestaan. Het verkeer tus- schen het vasteland en Groot-Brittannië en omgekeerd zal verhonderdvoudigd worden. Het vervoer van personen en goederen zal vereenvoudigd en bespoedigd worden. Hoewel de gedachte van de Britsche „splendid isolation" is prijsgegeven, rijzen er toch nog andere bezwaren. B.v. van militaire Zijde. En een kleine minderheid maakt zich bezorgd over de equipages der stoombooten die nu van het vasteland geregeld personen vervoeren naar het Britsche eilandenrijk en omgekeerd. Wat zal er van hen worden? Ook zij zullen zich moeten aanpassen aan den nieuwen toestand, die in een niet te verre toekomst zal 'ontstaan. En ook hier zal de vooruitgang zich voltrekken. Om bü honk te blijven. Er wordt de laatste jaren aan onze nieuwe, onze twaalfde provin cie gewerkt. In de open zee, tusschen de Friesche en Noordhollandsche kust worden geweldige waterboüwwerken geconstrueerd De eeuwige kamp van den mensch tegen de natuur: terugwinnen, heroveren van land dat eens de zee den mensch ontnam. Binnen breede, zware dijken worden groote gedeel ten afgezet, en waar eens het water spoelde en schepen voeren, zal vruchtbaar land rijzen. Onze twaalfde provincie zal straks geboren worden. Ondanks de bedreigde visscherij en daarmee samenhangende industrie, ondanks bedreigde scheepvaart. Of we dan geen medelijden hebben met hen, die door den nieuwen toestand gedupeerd zullen woren? Tegenover groote hervormingen, tegenover een geweldig werk, dat arbeid en welvaart belooft te brengen voor honderdduizenden en nogmaals honderdduizenden, doet mede lijden zoo vreemd aan. Het is misschien wel misplaatst. Na een jarenlangen strijd is de drooglegging der Zuiderzee toch een feit geworden. De gedupeerden zullen onge twijfeld een moeilijke crisis doormaken. En tochzullen ook zij zich aanpassen en een volgend geslacht, dat de zegeningen van deze hervorming deelachtig wordt, zal zich ver heugen in den vooruitgang. Er is groote onrust in de muzikale wereld. Niet zonder reden. Pianisten, violisten en andere muzikale „isten", die een instrument bespelen, zien hun bestaan bedreigd door de jongste uitvindingen, die automatisch muziek voortbrengen ten gerieve en ter verblijding van de bewoners van dit dal van tranen (juister tijdsbeeld is wellicht: dal van zenuwen; tranen ziet men niet meer zooveel). Zij beklagen zich er over, dat de orkesten langzamerhand verdwijnen in de bioscopen, in de cafë's, in den schouwburg. Op al die plaatsen, waar muzikaliteit noodig of nuttig wordt geacht. De burgerman geniet van zijn gramofoon, bij de breede massa verovert de radio meer en meer terrein. De geluidsfilm is bezig zich baan te breken. Ook hun protesten zullen hier den voor uitgang niet tegenhouden, tenminste als hier van vooruitgang mag gesproken worden. De automatische muziek wordt meer en meer algemeen en niets zal deze verbreiding kun nen tegenhouden, waarvan als een voordeel mag genoemd worden, dat het kleinste ge hucht, de meest afgelegen woning muziek kunnen hooren, waarvan zij anders zouden verstoken zijn. En toch.... zoowel hier als op elk ander gebied, waar de vooruitgang stoornis brengt, zal hij zich voltrekken. En daarnaast geldt een andere wet, dat alles in orde komt, of met andere woorden, dat de tijd alle wonden heelt. Dezer dagen vonden wij in het „Handels blad" een hoera-artikel ter herdenking van „Van Speyk's Heldendood". Op 5 Februari 1.1. was het n.l. 98 jaar ge leden, dat Jan van Speyk te Antwerpen „zijn leven opofferde" aldus drukt het „Han delsblad" zich uit „liever dan zich aan den vijand over te geven". De dood van Van Speyk wordt in bedoeld artikel hoog verheerlijkt: om in den strijd tusschen Nederland en het opstandige België de eer van de Nederlandsche vlag te redden, stak hij den brand in den kruitvoorraad van zijn in de Schelde voor Antwerpen in het ijs vastgevroren oorlogsschip en vloog hij met heel het schip, met vriend en vijand, de lucht in Zichzelf en veertien zijner mannen joeg hij welbewust in den dood. Hier werd niet langer gestreden om eenige overwinning, hier viel men niet als slachtoffer van zijn plicht hier pleegde men zelfmoord èn veertienvoudigen moord om te verhinderen, dat de Belgen een plaatselijk en tijdelijk overwinninkje zouden behalen om (laten we 't mooi zeggen) de eer van onze vlag, de eer van onze natie te redden. Het lijkt ons echter heel ernstig de vraag, of de beroemde daad van Van Speyk alléén maar verheerlijking verdient en of er geer: reden is om deze daad ook critisch te be schouwen. Mocht Van Speyk zuiver moralistisch gesproken zichzelf en zijn medestrijders wel in den dood jagen omwille van het te bereiken resultaat? We moeten, ondanks alle nationaliteits gevoel, de dingen toch ook nuchter weten te zien en de kwestie zuiver weten te stellen. Wij onthouden ons van een positieve beantwoording der vraag, omdat wij ons tot een uitspraak in deze moeilijke materie onbe voegd achten, doch wij hebben gemeend, de o.i. al té eenzijdige waaraeering van het Van. Speyk-feit door het „Handelsblad" niet onopgemerkt te mogen laten. Er zit aan deze „heldendaad" toch werke lijk nog wel een ander kantje temeer, waar uit een (in het „Handelsblad" tevens afgedrukten) brief van Van Speyk duidelijk blijkt, dat deze er veel aan hechtte, „bravour" te behalen. Een weinig reserve bij de beoordeeling van Van Speyk's „heldendaad" schijnt ons niet overbodig. Gistermiddag heeft de Stoombootmaat schappij Bus de Ringvaart opengebroken. Het sterke ijs, waarop honderden schaatsten, gaf heel wat moeite. Zeer velen hebben daarop niet gelet, heter gezegd het niet gemerkt, zoodat 7 personen van 1820 jaar in de nabijheid van den Hil- iegommerdijk in de vaargeul geraakten. Met ladders en touwen en gevaar voor eigen leven zijn deze menschen gered. Vooral de heer Arendam heeft zich in dezèn zeer verdien stelijk gemaakt en zijn leven gewaagd om dat van anderen te redden. Een circulaire van minister Kan. De Minister van Binnenlandsclre Zaken en Landbouw, heeft door bemiddeling van de Commissarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën, tot de hoofden der plaatselijke politie de volgende circulaire ge richt: Bij dezerzijdsch schrijven d.d. 2 April 1923, directie van den Landbouw, no. 54 J. W. Af- deeling II, is medegedeeld, dat liet de bedoe ling is, dat van een jachtacte bij het schieten van schadelijk gedierte kan worden gebruik gemaakt zoolang de jacht tijdens den geldig heidsduur der acte in de provincie, waarin van de acte wordt gebruik gemaakt geopend is. Deze missieve was gegrond op de overwe ging dat de jachtacte volgens haar wezen de persoonlijke bevoegdheid geeft om te jagen en dat. daar de jacht alleen in open jachttijd mag worden uitgeoefend, de actehouder al leen in open jachttijd bevoegdheden aan de acte ontleent, en had de bedoeling actehou- ders, die op hun acte in gesloten jachttijd bij het opsporen, bemachtigen of dooden van schadelijk gedierte gebruik zouden maken van een schietgeweer, voor eventueele moei lijkheden te vrijwaren. Het is mij echter, na beraad met nnjn ambt genoot van Justitie, voorgekomen, dat deze opvatting, als is zij in theorie geenszins on verdedigbaar, in de bewoordingen der Jacht wet 1923 niet bepaald steun vindt. Met het oog daarop heb ik dan ook beslo ten de missive dvd. 2 April 1924, Directie van den Landbouw no. 54 J. W. Afdeeling II, in te trekken en in te nemen het standpunt, dat houders eener. jachtacte, voorzoover zij daar bij overigens de bepalingen der Jachtwet 1923 in acht nemen, ook in gesloten jachttijd bij het opsporen, bemachtigen of dooden van schadelijk gedierte op hun acte gebruik kun nen maken van een schietgeweer. Ik vestig op dit laatste speciaal uwe aan dacht opdat worde voorkomen, dat actehou- ders onnoodig een vergunning ex artikel 60 der Jachtwet 1923 aanvragen. In de gisteravond 'c Bennebroek ge- iouden raadsver gadering is be noemd tot gemeen te-secretaris, ont vanger. ambtenaar van den Burfcerl. rtand en corres- -"ondent voor •Ar beidsbemiddeling. de heer C. Bfc?- nan met 6—1 j^.ern De heer Breg- man werd 12 Dull 1890 geboren te Alkmaar,, 'alwaar hij de lagere school (be zocht. Hij was in die stad tot1910 werk zaam op verschillende fabrieken. In de Win teravonden bezocht hij de cursussen ]van 't nut. In Augustus 1910 trad hij als leerling- verpleger in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum. Hij behaalde daar de vereischte diploma's en verwierf er den rang van len verpleger. Hij was in de oorlogsjaren lid van de brandstoffeneommissie en vice-voorzitter der levensmidóelencommissie. Hij was gedurende een viertal jaren hoofdbestuurder van den Bond van Over heidspersoneel St. Paulus. De heer Bregman vond nog tijd om zich te bekwamen voor het diploma gemeente administratie en volgde daarvoor de lessen van den heer J. J. Roovers, secretaris van Amsterdam. Met ingang van 15 Januari 1910 werd hij aangesteld tot len ambtenaar ter secre tarie te Castricum, welk ambt hij tot op heden vervult. ■Hij is lid van de Patronaatscommissie en béheerder van den spaarkas van dat- in stituut. Hij is voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Genootschap van den Stillen Omgang en secretaris-penningmees ter van de Begrafenisvereeniging St. Bar bara. De heer Bregman is gehuwd en heeft 4 kinderen. In opdracht van H. M. de Koningin heeft haar ordonnans-officier, eerste luitenant I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, een bezoek afgelegd ten huize van den Spaan- schen gezant, graaf Pradere, om Hr. Ms. deelneming te betuigen bij het overlijden van de koninginmoeder van Spanje. In verband met de ontsporing van den sneltrein tusschen Meppel en Steenwijk, waarvan wij gisteren reed's melding maak ten, verneemt het Hbld. nog het volgende: Onmiddellijk nadat het ongeluk gebeurd was, liet de chef van het station Dedems- vaart, de heer L. F. Lancker, het personeel fakkels halen. Onder deze fantastische ver lichting stapten de passagiers uit, een heel experiment, daar de brug een en al ijzel was en begaven zich naar het sta tion. Toen de extra-trein uit Meppel arri veerde, stonden passagiers, post en bagage op het perron gereed. Öm 21.24 had de trein moeten vertrekken. De extra-trein vertrok te 22.45. dus slechts vijf kwartier later. Deze trein ging naar Leeuwarden. Uit Zwolle wa ren in dien tijd aangekomen twee extra- treinen met personeel en materiaal Het opruimingswei-k stond onder leiding van den hoofdwerktuigkundige Staalman uit Zwolle. Koortsachtig werd den geheelcn nacht doorgewerkt. De slechte verlichting, voornamelijk fakkels, en de koude bemoei lijkten het werk ten zeerste. Om 8 uur 53 gistermorgen was het eene spoor vrij, om 12 uur 49 het andere. Het geheele opruimingswerk was toen voltooid. Op het station stond nog slechts een be schadigde wagon en de locomotief no. 2126. Het voorwiel van deze locomotief is geheel afgebroken. De dikke ijzeren balken zijn fi naal afgeknapt. Een conducteur kreeg ecu verwonding aan liet gelaat. Hij bezeerde siin kaak en door den schok is hij een tand kwijt geraakt. Heden nog de start? Ook hedenmorgen is het vliegtuig, dat te negen uur van'Schiphol naar Schiermon nikoog zou vertrekken, niet. gestart, in ver band met de weersomstandigheden. De mogelijkheid is evenwel niet uitge sloten, dat de retourvlucht naar het eiland heden moe eemaakt zal worden. Prima brandstof Amsterdam HuveriumBussum ua de: Ook an orac et en örechco e: v. ceotr. verw Naar de Msb. verneemt, is dr. H. J. M. Weve, oog-arts te Rotterdam bij K. B. van 2 Februari 1C2D benoemd tot hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, door regenten van het Nederland sche gasthuis voor behoeftige en minvermo gende ooglijders aldaar, benoemd tot genees heer-directeur van dat gasthuis. Sinds November wachten de bestellers bij de Posterijen en Telegrafie, de assistenten, de adjunct-commiezen bij d'ien dienst en andere categorieën van personeel in Rijks dienst nu al op de in uitzicht gestelde ioons- verhooging. Voor een besteller bij de Pesterijen be draagt de vsrhocging twee gulden per week, welk voorbeeld! aantoont, dat het om be dragen gaat, die, vooral voor menschen, die al jarenlang op een verhooging zitten te wachten, van belang zijn. Men kan nu wel zeggen, dat wat in het vat is, niet verzuurt en de betrokkenen straks een niet onaardig spaarduitje in han den zullen krijgen, maar daar is toch een grens aan het lange wachten en de goed'e geest moet onder het lange wachten lijden. Men worft ongeduldig en uiteraard on gerust. „Zou er van verhooging nog wel wat komen?" vraagt men zich begrijpelijkerwijze af. En in duizend talen wordt intusschen d'oor de betrokken autoriteiten gezwegen. Deze handelwijze is niet juist. Het personeel heeft recht te weten waar het aan toe is en niet behandeld te worden als onmondige kinde ren. Mocht ó'e oorzaak van het lange tal men zitten in de moeilijkheid om voor iedereen uit te rekenen wat hem toekomt, dan is voor dit eenvoudige werk een ter mijn van ruim drie maanden veel te lang. De Posterijen hebben in de laatste jaren ge toond. dat zij zich in vele opzichten aan de eischen eener moderne samenleving weten aan te passen. Welnu, in een modern bedrijf weet men middelen te vinden om een der gelijke eenvoudige opdracht op korter ter mijn uit te voeren. Moc.ht er met ó'e verhooging een kink in den kabel gekomen zijn, ook dan hebben be langhebbenden er recht op, te weten, wat er aan de hand is. De onrust en ontevreden heid onder het personeel groeit, en wij kun nen geen enkele plausibele reden vinden om den autoriteiten het verwijt te onthouden, dat zij daar de schuld van zijn. In „Huize Voorhout" te den Haag is in intiemen kring het driejarig bestaan der Kath.. Club herdacht. Ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer, heette de vele aanwe zigen welkom en sprak, den wensch uit, dat de Club in bloei zal mogen blijven toenemen. Daarna sprak de heer J. Monod de Froide- ville, lid van den Volksraad en oud-voorzit ter van den Katholieken Socialen Bond in Ned.-Indie, de aanwezigen oud-Indischgasten en Indischgasten toe. Spreker wees op het groote nut dezer bijeenkomsten, waarvan hij in Indië reeds meermalen had gehoord. Nu, na eenige malen de bijeenkomsten te hébben bijgewoond, was spreker er van overtuigd, dat van deze Kath. Indische Club inderdaad in de toekomst nog veel kan worden ver wacht en verzocht de aanwezigen een drie werf hoera uit te brengen op Indië, De Indisëhe Club en op de leiders dezer club. Hieraan werd spontaan gevolg gegeven. Het was een goed geslaagde, zeer geanimeerde avond. Men meldt ons uit Amsterdam; Gisteravond heeft de „Kiltstroomko mende uit IJmuiden en bestemd voor de Coenhaven, de sleepboot „Pieter Goedkoop geramd, waardoor deze bij den Westelijken ingang van de Petroleumhaven is gezonken. Er vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. Wegens den mist Ook gisteren veroorzaakte de mist stag natie in het vliegverkeer. Alleen de dienst Londen vice versa is gisterochtend onder houden. Later op den dag is echter geen vliegtuig daarheen noch naar Brussel en Parijs vertrokken, terwijl vandaar evenmin vliegtuigen opgestegen zijn. Uit Miami wordt gemeld, dat Overste Lindbergh veilig te Christobal aan het Pa namakanaal is geland. Hij heeft den afstand Punta-Arenas (Costa Rica) Christobal, In totaal 2300 mill vlot in 21 vlieguren afge legd- Men meldt ons uit Vaassen: In een gisteravond gehouden vergadering van de leidei's van ó'e bonden, werd be sloten de staking aan de ijzer gieter ij en gas fabriek „Be Industrie" te Vaassen op te hef fen. De stakers zijn hedenmorgen weer aan den arbeid gegaan. De ontslagenen zullen vier weken vol loon krijgen. 50 Pet. der on- gehuwóen. Zij zullen geleidelijk weer aan het werk worden gesteld. Erupties tot 1000 Meter hoogte Aneta seint; De Krakatau vertoont kléine erupties. De hoogste ging tot 1000 Meter. Aan den Westrand is het nieuwe eiland iets lager geworden. De Oostzijde komt minder hoog boven water uit den gisteren. Vele malen viel een asehregen op Lang- eiland. Door Ged. Staten van Noord-Brabant niet goedgekeurd. Geef. Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring onthouden aan een besluit van den gemeenteraad van Wijk c.a. tot ontslag van den secretaris-ontvanger van „St. Bavo" bevat het volgende schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem: Het blijkt ons, dat verschillende Geeste lijken van meening zijn, dat de Vastenbrief op Zondag Quinquagesima moeilijk in zijn geheel zal kunnen worden voorgelezen. Dengenen, die dezelfde meening zijn toe gedaan, staan Wij bij deze gaarne toe, om een gedeelte van den brief te bewaren tot den eersten Zondag van Quadragesima. Op Quinguagesima kan dan geëindigd worden op blz. 3 na den zin: „Op dit feit, bem. gel. kunnen wij in onze dagen niet genoeg het licht laten vallen. Achter dezen zin kan men dan nog deze woorden voegen: „Aanstaanden Zondag zullen wij het tweede gedeelte van dezen herderlijken brief voorlezen." Op Quadragisim.fi beginne men dan met de alinea op blz, 3. „De gevolgtrekking waartoe wij moeten komen is dus deze" enz. t JOANNES Bisschop van Haarlem. Haarlem, 5 Februari 1929. die gemeente. EEN GEBROKEN STEIGERHAAK DE OORZAAK Gistermiddag omstreeks half 5 werden wij plotseling opgeschrikt door de mede- deeling dat er bij de Damstraat een steigt" naar beneden zou zijn gekomen en dat e. zes werklieden min of meer ernstig ver wond waren. We togen natuurlijk onmiddel lijk op onderzoek uit, maar in de Damstraat was niets te zien. Toen den omtrek maar verkend en jawel in de Appelaarsteeg bleek iets aan het handje te zijn, althans we za gen twee politieagenten met elkaar in ge sprek. En zulks duidt er in negen van de tien gevallen op dat er wat gebeurd is. Haastig gingen we het straatje in maar een politieagent, .wuifde reeds, met de hand dat we niet door mochten loppen. En toen wij toch doorgingen kwam hij ons al tege moet. Zoodra wist hij echter niet dat wij van de pers waren of hij was een en al ge dienstigheid; Op onze vraag wat er gebeurd was, vertelde hij het volgende: Aan het nieuwe gebouw van de fa. En schedé was een metselaar bezig de rollarg te metselen. Hij was aan de vierde verdie ping bezig en gebruikte voor zijn werk een z.g. hangsteiger, d.i. een smalle houten stei ger welke met twee haken aan den dakrand hangt. Een timmerman die ergens anders werkte kwam hem helpen den steiger te verzetten. Op een gegeven moment zijn toen de haken losgelaten en beiden vielen van pl.m 15 Meter hoogte naar beneden. Direct werd' geneeskundige hulp ingeroepen, die overbrenging van de twee slachtoffers naar het gasthuis noodzakelijk achtte. De met selaar was echter spoedig overleden. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit dat een der haken een nieuwe breuk had Op de plaats des onheils, aan den voet van het gebouw, was het een heele ruïne van bal ken en planken. Timmerlieden waren druk bezig de balken door te zagen om weer ruimte te krijgen. Langen tijd na het ongeval was het onder zoek nog in vollen gang, het resultaat kon ons echter nog niet worden medegedeeld. Door de politie waren de verschillende op de plek des onheils uitloopende steegjes afgezet. Volgens ons gedane mededeelingen is de naam van de overledene W. Koel, vermoede lijk wonende te Wormerveer. Bij informatie bij het St. Elisabeths-gast- liui.s werd medegedeeld (omstreeks half zes gisterenavond), dat de toestand van den tim merman Gersteberger zeer zorgelijk was. Een geestelijke was reeds bij hem geweest. Nader vernemen we nog, dat omtrent de oorzaak van het ongeluk nog niets met zeker heid kon worden gezegd. De steiger was bere kend op een gewicht van 12.000 K.G. Vandaag zulen de deskundigen van de ar beidsinspectie een uitvoerig onderzoek in- stallen Het officieele- poiitie-rapport van heden morgen vermeldde het volgende: Gisterenmiddag omstreeks 4 uur werd in de Nauwe Appelaarsteeg metselwerk uitgevoerd aan het gebouw van de fa. Joh. Enschedé en wel vanwege de N. V. Gewapend Betonbouw ..De Condor." De steiger welke werd gebruikt hing aan twee ijzeren haken achter den goct- rand. De onderkant van den steiger was 12 meter boven den beganeri grond. Op den steiger bevonden zich een timmerman en een metselaar. Op een gegeven moment be zweek een ó'er ijzeren haken en óe steiger viel aan één kant naar beneden, maar bleef aan één haak hangen: de twee werklieden stortten omlaag. De een, de timmerman W. Koel, oud 30 jaar, wonende Ruychaverstraat 4 ,was direct dood, de ander de metselaar H. M. Gerstenberger, oud 20 jaar. Duitscher van geboorte, wonende Voorzorgstraat 17, leefde neg, doch was bewusteloos. Per zie kenauto zijn ze overgebracht naar het SU Elisabeths-Gasthuis, waar bij aankomst Gerstenberger ook is overleden. Naar verluidt zouden de haken een ge wicht kunnen dragen van 12000 K.G., ter wijl de steiger hoogstens 500 K.G. woog. De poiitie stelt een ernstig onderzoek m. De pont van het Katerveer bü Zwolle is weder In werking gesteld, daar men een geul gemaakt heeft ln het ijs Verschenen is het Voorloopig Versla? der Eerste Kamer over de hoofdstukken Justitie, Defensie en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen dér Rijksbegrooting 1929. De „Batavier III" heeft gisteren ten ge volge van den mist op de Nieuwe Maas t# Rotterdam drie aanvaringen veroorzaakt. Vondelherdenkingen te Nijmegen en Rot terdam. Rijkspresident von Hindenburg he-Tt de ontslagaanvrage van von Guerard ingewil ligd. De Engeische koning zal zoo sp jedig mo gelijk naar Bognor vertrekken. De Eizasdebatten in de Fransche Kamer. Herriot aan het woord. In Finland is een autobus door het Üs ge zakt. De 12 inzittenden z 'n alien verdron ken. De rust is in Colom o weergekeerd. Door den drogen m oesson wordt de oog-st in de vlakte van Soerabaja, Grisek. Bodjo Negoro, Djcmbang er. Madeera ernstig be dreigd. Or JHR. V. DOORN Een felle doorn in 's tegenstanders oog Toen hij fier kampte om 't omstreden stuk Van 't hem gegund gemeenebest, Een vezeltaaie zwoeger voor zijns volks [geluk. OP JUBILARISSEN De beste menschen, die men vijndt Zijn zij,, die de zon op 't veld beschijnt. OP VOORTVLUCHTIGE Maar och! gij vaert te snel, gij Vaert te snel van hier. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.75 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.32. Hoogste barometerstand 776.9 ir.. M. e Weenen. Laagste barometerstand 731.5 m. M. Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen z Z.-W. wind, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, matige tot lichte vorst in het Zuiden, lichte verst om het vriespunt in het Noorden. Behandeling van de kwestie in den Amstecv damschcn gemeenteraad De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren, onder voorzitterschap van den waar nemend burgemeester ter Haar, in behande ling genomen het bekende voorstel van 3. en V/. tot bebouwing van het Museumterre n met een schouwburg van de Wagnervereer i- ging. Langdurig is daarover gedebatteerd. Ie heer E. Polak, S.D.A.P. verklaarde voor bit voorstel te zullen stemmen met de overgrrc ie meerderheid zijner fractie, als er voldoen Ie volksvoorstellingen komen en de f 5000 plaatsen, welke door de Wagnervere- mging als vaste plaatsen voor de oprichters wen ;len geëischt, er uitgaan. In de avondvergadering heeft o. m. mr. Romme, R.K. felle critiek tegen het voorstel gevoerd. Heden zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Men verwacht intusschen, dat het voorstel van B. en W. met één stem meer derheid zal worden aangenomen. Door den drogen moesson. Aneta seint uit Soerabaja: Door den drogen moesson worden de vlakten van Soerabaja: Grisen Bodjo Negoro en Djombang en ook Madocra, ern stig bedreigd. De resident van Soerabaja verklaaiae m geen acht jaren een dergelijken slec.nen toestand van den oogst te hebben mee gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1