Stadsnieuws De Nederl. R. K. Bond. van Bouwpatroons Heringa Wuthricii, Haarlem De Jaarvergadering der afd. Haarlem De grootsche viering van het twaalf en een half-jarig ambtsjubileum van den Burgemeester van Heemstede Stofzuigerhuis MAERTERS RESTANTEN OPRUIMING I Fa. G. Schous Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10796 üefiisaÜëiï EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Centrede Verwarming 9 Februari Agenda Nog eens de autobussen De plannen tot bouw eener manege te Bloemendaal Aanvaring met gevolgen VAN ONZE RECHTBANK Voor den Politierechter IJsberichten Heemstede enthousiast Personalia Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Een nieuw succes voor de Fokker-fabrieken Vliegtuigen zullen ook te Praag in licentie gebouwd worden Loosdrecht, ijs-paradijs l eoZortert mT(rri«ta4) Ged. Oude Gracht 30, Tel. 10352 Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 7 uur Feestavond Haarlemsche Handelaars- bond. St. Josephgezellen-vereeniging Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur „Eerste Lighal uitvoering." Schouwburg Jansweg kwart voor 8 uur feestavond voor de leden van het Corps van leerlingen der M. T. S. Luxor-Theater Groote Houtstratat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse- senen). "Rem brandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Hillegom Gebouw Coöperatieve Veilingver- eeniging Weersteinstraat Bloembollen tentoonstelling. Lisse Veilingvereeniging Bloemententoon stelling. De aangekondigde wijzigingen in de Toutes van de autobussen zijn gisteren in gevoerd. Volgens den wethouder zouden ze gering brengt en wel op hygiënisch gebied. Het is Aan den Raad der gemeente Bloemendaal is het volgende adres gezonden: Ondergeteekenden, bewoners van het villapark „Oosterduin" te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal, deelen bij deze mede, dat het hun ter oore gekomen is, dt plannen beraamd worden tot het bouwen van een manege in genoemd villapark, park. In verband hiermede verzoeken zij geen afwijking te willen verleenen van het be sluit, genomen in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, gehouden den 17en Augustus 1911, waar bepaald wordt, dat op gronden genaamd „Oosterduin" „slechts enkele of dubbele woningen gebouwd (zullen) worden". Ondergeteekenden toch zijn van oordeel, dat het afwijken van deze bepaling de waarde zal verminderen van de perceelen in hun bezit, doordat aangetast zou worden het karakter door die bepaling aan het terrein gegeven, n.l. dat van een villapark. Voorts vestigen zij ook de aandacht op het servituut, rustende op de terreinen, landsche Maatschappij tot Exploitatie van door hen gekocht van de N. V. „Neder- Roerende en Onroerende Zaken", waarbij o. a. wordt bepaald: „dat op het perceel niet mag worden uit geoefend eenige nering of bedrijf, terwijl daarop niet aanwezig mogen zijnstal len of remiseshebbende het terrein de bestemming van villaterrein, welke be stemming het steeds zal moeten behouden." Ondergeteekenden achten het van be lang, dat van deze bepaling, die in den geest is van het raadsbesluit, 17 Augustus 1911 genomen, niet zal worden afgeweken. Tenslotte wijzen zij op andere bezwaren, 1 die een manege noodzakelijk met zich zijn, maar wie de nieuwe met de oude lijnen vergelijkt, komt tot de ontdekking, dat er van de oude lijnen weinig overgeble ven is. Voor een groot deel beantwoorden ze ten «lotte aan in ons blad geuite wenschen. Intusschen zal er ook wel gemopperd worden over de nieuwe regelingen. Het Leidsche kwartier is met één slag al zijn autobussen kwijt. Niet één komt er meer door en de Leidsche kwartierders moeten naar de Leidsche vaart gaan, om daar op de bus te wachten. De bewoners van Oud-Schoten zijn ook heelemaal niet te spreken. Nog steeds gaat er maar om het kwartier een bus van de Maasstraat af naar de stad. Natuurlijk veel te weinig om de 10.000 bewoners van over de Jan Gijzenvaart te vervoeren. Rade wie het kan, wat daarvan de reden Is geweest. Een goede verbinding was die, welke van liet Nagtzaampiein naar de Maasstraat op Dud-Schoten ging. Voor één dubbeltje wa ren de menschen van het eene kwartier In het andere en er werd een druk ge bruik van gemaakt. Dat was te mooi blijk baar en men heeft die lijn naar den Kleinen Houtweg verlegd. Wie nu van het Amster- damscne Kwartier naar Schoten wil, moet 15 cent betalen. Afgewacht zal moeten worden of de ver beteringen in staat zullen zijn het bedrijf loonend te maken. Wij blijven daaraan twij felen, om onze reeds eerder uitgesproken overtuiging, dat Haarlem niet groot genoeg is voor een loonende exploitatie van zes tram- en drie buslijnen. Het einde zal dan ook wel zijn, dat een of meer autobuslijnen Opgeheven zullen moeten worden. Intusschen heeft de tram uit Schoten (de gele) zoo'n concurrentie gekregen, dat ieder onbevooroordeeld toeschouwer zich afvraagt of er uitsluitend de bedoeling bij voorzit, de tram het leven onmogelijk te maken. Alle autobuslijnen beginnen nu in Schoten en voeren de passagiers naar verschillende deelen van de stad. Heel wat passagiers zullen zoo de tram worden afgesnoept, maar gewild vervoermiddel zal de autobus niet worden, zoolang zij niet drukker dan om het kwartier kan rijden. Men wacht in een etad als Haarlem niet zoo lang op een bus. Met de lijn, die naar den Kleinen Houtweg gaat, hebben ook de Schouwburg aan den Jansweg en de Gemeentelijke Concertzaal een verbinding gekregen, maar op drukke dagen zal de bus niet voor haar taak be rekend zijn, wijl zij niet op massa-vervoer is ingericht. Grooter fout is, dat de lijn niet doorloopt naar de Hazepaterslaan. Ook het Diaconessenhuis zou dan een verbinding j hebben. En ten slotte om het bij deze opmer toch bekend, dat stallen en daarbij behoo- rende mestputten hinderlijke lucht ver spreien en zij avendien een vormen voor vliegen, muggen, ander ongedierte. kweekplaats ratten en Gisteravond vertrok uit de visschersha- ven te IJmuiöen de motorbotter U.K. 152 m ö'e sardijnvisscherij onder de kust uit te oefenen. Bij het uitvaren van de pieren, dat tijdens de mist geschiedde, raakte het vaartuig de Noodpier, waardoor het schip een lek opliep. Uit vrees voor zinken keer de ó'e schipper met zijn vaartuig terug, en trachtte langs den Zuidpier naar binnen te komen om het, indien het noodzakelijk werd. gemakkelijker aan den grond te kun nen zetten. Doch in de nabijheid van d'e Zuidpier ontstond een ontploffink aan boord daar het water, dat door het ontstane lek in het ruim drong, bij een bus met carbid kwam, en dit na een hevige knal ontplofte, waardoor het dek vernield werd en het vaar tuig in brand geraakte. Gelukkig was de U. K. 152 de pier dicht genaderd, zoodat de drie opvarenden op de blokken konden springen. De botter ligt met het achterschip ge zonken, doch veroorzaakt geen gevaar voor de scheepvaart. Alle bezittingen hebben de opvarenden verloren. Het visschersvaart-uij was ver moedelijk niet verzekerd. Ondank is 's werelds loon Hij was aan lager wal geraakt, nu 5 jaar geleden. Een instelling had hem aan werk geholpen, hij werkte ijverig, zoodat hem ten slotte eenige verantwoordelijkheid werd toevertrouwd. Hoe 't eigenlijk gekomen was durfde hij niet te vertellen, maar toen op een goeien dag de kas zou worden ge controleerd, ontbraken er bijna 400. Er moest voor den avond raad gevonden worden. Een expediteur, die hem van de instelling kende, verzocht hij 150 te willen leenen voor 3 dagen. Het geld was noodig om een jongen, die gestolen had te redden, want als hij het gestolene zou terugbetalen, bleef alles zooals het was. De expediteur kende hem, geloofde en gaf het geld. Bij een slager haalde het heerschap dezelf de truc uit, daar kreeg hij 100 los. De boel wras spaak geloopen en nu had de 35-jarige kingen te laten wordt er geklaagd over kantoorbediende T. B. zich voor de Recht- de vele ongevallen, die de bussen in de j ^ank te verantwoorden, stad veroorzaken. Gedurende de eerste j beweerde het geld niet ten eigen bate dagen is door de politie hiervan geen mede- i te hebben gebruikt, omdat hij aan menschen deeling aan de Pers gedaan, maar het schijnt j leende, die in de positie verkeerde, waarin toch zoo raak te zijn, dat de politie de bus- j bij zelf ook eens was komen te vervallen, sen het liefst heelemaal kwijt zou zijn.Meer vertelde hij niet, tot ergenis van den Dit is wel in tegenspraak met de meening van hen, die de bus een voor de stad veel geschikter vervoermiddel achten dan de tram. De oorzaak daarvan zal wel gezocht moeten worden in de veel te smalle stra ten van Haarlem. Belediging. Voor den Politierechter stond hedenmor gen terecht de 51-jarige makelaar C. J. B„ wonende te Hillegom, ter zake van belee- diging Hij had op 17 November aan T. L. te Bennebroek een brief geschreven waarin stond dat hij zijn goeden naam niet wilde vereenzelvigen met dergelijke sujetten als A. W. N. Ook had hij N. daarin een onbe trouwbaar merk genoemd enz. T. L had dien brief een poosje onder zichi gehouden maar de zaak kwam toch langzamerhand in Hillegom ter sprake Zelfs om de ronde tafel bij een barbier werd er over gesproken. N. had daarom aan L. gevraagd: „Laat mij dien brief eens lezen?" Toen had hij zich beleedigd gevoeld en een aanklacht ingediend. Verdachte verdedigde zich in een schitte rende rede en zei o.m. dat het niet zijn opzet was geweest N. te beieedigen. Hij had den brief meer als een waarschuwing geschreven De Officier vond het een rare manier om zoo te waarschuwen en eischte daarom te gen verdachte 40.— boete subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter achtte het feit niet strafbaar omdat de brief aan L. was gericht en niet aan N. en ontsloeg verdachte daarom van rechtsvervolging. Verzet tegen de politie. Op 13 December des namiddags half 6 lag op het perron te Velsen een president, die hem maar niet aan het praten kon krijgen. Verd. is onmiddellijk ontslagen en werkt nu in Den Haag als adressenschrü- ver. De Officier achtte het feit zeer ernstig, omdat verd. schromelijk misbruik van ver trouwen heeft gemaakt. Daarbij heeft hij nog steeds geen eerlijke bekentenis afgelegd, zoo dat de Officier een gevangenisstraf van 6 maanden eischt. Verdachte vraagt om een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak Donderdag a.s. In den foyer van het Rembrana't-theater werd gistermiddag de jaarvergadering ge houden van de afd. Haarlem en omstreken van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons. Deze werd bijgewoond door den geestelijken adviseur en het dagelijksch bestuur van de R.K. Middenstandsvereeniging. Des morgens was in de Spaamekerk een H. Mis voor de leden opgedragen waaronder dezen ter H. Tafel naderden. De voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, opende deze 12e jaarvergadering op .de gebruikelijke wijze en wierp een korten terugblik op het afgeloopen jaar. Hij moet nu als voorzitter heengaan en z. i. is dit noodig, opdat er misschien eens een nieuwe koers ingeslagen kan worden. In die 12 ja ren leeft hij echter altijd met pleizier in d'e vereeniging gewerkt, omdat de organi satie steeds achter hem stond. Hij wenscht zijn opvolger een zelfde medewerking toe. De notulen der vorige jaarvergadering en der laatste ledenvergadering werden gelezen en ondér dankzegging goedgekeurd. De voorzitter deed uitvoerige mededeelin- gen over het geschil tusschen het rijk en de aannemersbonden in zake het opnemen van arbitrage in de bestekken, waarbij hij opmerkte, dat de Dagelijksche Besturen der Bond'en het Hoofdbestuur adviseeren, het compromis-voorstel van den Minister van Waterstaat te aanvaarden. "Voor werken van gemeenten, welke de oude regeling handhaven, mag, volgens be sluit der bonden door de aannemers niet ingeschreven worden. Uit de rekening en verantwoording over 1928 van den penningmeester, den heer D. van Buuren, bleek, dat deze sloot met een bedrag van 6216.80. Het bezit der ver eeniging omvat een bedrag van f 6656.48. De commissie bela'st met het nazien der boeken, had alle besluiten in dte beste orde bevonden en onder vriendelijke dankzeg ging werd den penningmeester décharge verleend. De contróle-commisie had. blijkens me- d'edeelingen, voor een goede kas gezorgd, waarvoor «de voorzitter haar welgemeen- den dank bracht. Medegedeeld werd, dat het Fonds op naam 3350 telde 31 December 1.1. De begrooting voor 1929 werd in inkom sten en uitgaven vastgesteld op 5730. Tot leden der Kascommissie werden voor 1929 benoemd de heeren Boerrigter, Tromp en Bastiaans en tot plaatsvervangers de heeren Eldering, Van Putten en Cobelens. Aan het keurige en zeer volledige jaar verslag van den secretaris, cfen heer J. P. A. Nelissen, ontleenen wij het volgende: Heeft het afgeloopen jaar ons gegeven, hetgeen we er, bij het begin staande, van verwacht hebben? Ik geloof het niet en als ik het Jaar verslag eens doorlees, dat eenige weken ge leden is opgesteld door den voorzitter van de Kamer van Koophandel in ons district, dan ben ik er zeker van dat het afgeloopen jaar ons niet alles gebracht heeft #wat we verwacht hadden of liever gezegd, de illu sie, die wij er op gebouwd hadden, is niet in vervulling gegaan. In genoemd verslag Is tot uitdrukking ge komen, wat elk voor zichzelf wel wist, dat de burgerpatroons door het publiek weinig met werk begunstigd zijn en daarenboven nog veel last ondervonden van beunhazerij door werkloozen en arbeiders, die geen raad met hun velen vrijen tijd weten, en dat in de aannemerij weinig werk ter markt kwam en daardoor de concurrentie groot en de cij fers klein waren. Herinnerd wordt aan het feit, dat de gees telijk adviseur, kapelaan H. Wennen. 15 Mei 1928 benoemd is tot Rector te Amster dam en daardoor als adviseur voor de ver eeniging verloren ging, en aan de benoeming van den nieuwen adviseur, kapelaan H. W. Haselaar. Alhoewel in het jaar 1928 een paar in grfjpende besluiten door de bonden geno men zijn, is het ook voor de afdesling een rustig jaar geweest, waar geen buitengewone gebeurtenissen van te vermelden zijn. Bedroeg het ledental op de vorige jaar vergadering 60, een kleine vooruitgang valt weer te constateeren, thans bedraagt dit 62 plus 1 tijdelijk lid. Er werden 4 ledenvergaderingen en 10 be stuursvergaderingen gehouden. Ofschoon het een slap jaar geweest is, wat vereenigingszaken betreft, toch is door het bestuur nog wel een en ander in het belang van het Haarlemsche Patronaat ge daan, al is het dan ook dat diet altijd naar buiten uit bekend wordt. In het afgeloopen jaar zijn 105 brieven en circulaires, den bond en het vak betreffende ingekomen en 94 brieven door het secreta riaat verzonden. Door het dagelijksch bestuur zijn bespre kingen gehouden met het bestuur van de Te Vijfhuizen Donderdagmiddag organiseerde de ijsclub „Ons Genoegen" een ringrijderij voor paren. Achttien paartjes hadden zich daarvoor aangemeld. De winnaars waren M. d'Hane met mej. Anna Jansen 1ste prijs; de heer D. Schoorl met mej. T. Schoorl 2de prijs; de heer M. v. d. Flier met mej. van Bakel- v. d. Flier 3de prijs en de heer G. Samson en mej. P. van Rijn de 4de prijs. Op het ijs gevallen Donderdagmiddag had mej. N. Meijer het ongeluk op het ijs te Vijfhuizen te vallen. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat ze een ernstige wonde aan haar kin opliep. Na voorloopig te zijn verbonden door de wijkzuster, moest zij voor verdere behande ling naar een dokter te Hoofddorp. Te Heemstede Stucadoorspatroonsver. over een financieel geschil met een der leden. Door het bestuur is een arbitrage-com missie samengesteld ter oplossing van een geschil over geleverd werk tusschen 2 ieden der afdeeling, zijn er besprekingen gehouden ten stadhuize met den Wethouder van Pu blieke Werken en werkgevers en werkne mersorganisaties over wijzigingen in de Haarlemsche Bouwverordening inzake te plaatsen steigers, schaftlokalen, W. C.'s, uri noirs, waschgelegenheden, drinkwater, enz. Met de werklieden-organisatie is een m'd- del besproken en vastgesteld tot net weren van beunhazerij. Besprekingen zijn gehouden via de S. P. V. met de loodgieterspatroens tijdens de groote loodgietersstaking. De voorzitter en secretaris hebben ook in het afgeloopen jaar deel uitgemaakt van de Haarlemsche Contractcommissie, waar vele kleine geschillen tusschen werknemers en werkgevers een goede oplossing gevonden hebben en waar botsingen in het vak voor komen zijn. Ook in debestuursvergadering van de S. P. V. werd veel goed werk verricht en vooral in de laatste maanden van het afgeloopen jaar tot op heden had dat bureau volop gelegenheid zijn bestaansrecht te toonen door de actie inzake borgstelling en arbi trage. Enkele zaken van den bond worden in het verslag gememoreerd, o.m. het feit, dat ook de borgstelling voor publiekrechtelijke licha men met ingang van 1 Januari 1929 zou worden afgeschaft en arbitrage voor alle geschillen geëischt werd. In het jaarverslag wordt uiting gegeven aan de meening dat zeer spoedig de goede oplossing ook voor Rijkswerken een feit zal zijn. Het leek den secretaris een kwestie van nog korten tijd volharden Reeds in de eerste dagen van dit jaar heb ben het bestuur der vereeniging en dat der afdeeling Haarlem van den N. A. B. een oproep gericht tot alle patroonsvereenigingen in Noord-Holland, om gezamenlijk de actie te voeren. Ook met de handelaren in bouwmaterialen en de neutrale vereemgingen zijn door het dagelijksch bestuur vele vergaderingen voor dat doel gehouden en tot dusverre met suc ces. Het jaarverslag merkte ten slotte nog op. dat onder de energieke leiding van hef te genwoordige middenstandsbestuur veel wordt gedaan voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand en dat door de goede samenwerking in de middenstadscen- trale de katholieke vereeniging uit haar isolement is verlost en voor de Haarlemsche middenstanders meer bereikt kan worden, dan elke vereeniging op zich tot stand kan brengen. Levendig applaus der aanwezigen en warme woorden van den voorzitter be loonden den samensteller van dit correcte jaarverslag. De voorzitter, die periodiek moest aftreden, was volgens de bondsstatuten niet herkies baar, doch daar statutenwijziging op handen is, werd vanuit de vergadering voorgesteld de verkiezing aan te houden tot na die sta tutenwijziging en dat de voorz. verloopig nog zöu -blijven. Met daverend applaus stemde de geheele vergadering met dit voorstel in en toen met op 1 na algemeene stemmen dit voorstel aangenomen werd, stemde de voor zitter er m toe, voorloopig nog zijn functie waar te nemen. De heer Cobelens feliciteerde voorzitter en vereeniging met dit besluit. De voorzitter dankte voor het bewijs van waardeering en erkentelijkheid, hem door het gevallen besluit geschonken en zeide zijn volledige medewerking aan de vereeni- gingen toe. Besloten werd, den afgevaardigden man daat te verleenen, zich te verklaren voor het nieuwe contract, waarin 3 vacantiedagcn voor de werknemers worden opgenomen. R. K. Bouwpatroons Bij de rondvraag werd nog het woord ge voerd door den geestelijk adviseur, kap Ha selaar en door den voorzitter der R. K. Mid- denstandvereeniging den heer P J M v Tetering. Des avonds vond in de keurig versierde bovenzaal van „de Kroon" een gemeen schappelijke maaltijd plaats, waarbij vele vriendelijke woorden werden gesproken. Aan tafel werd mededeeling gedaan, van de ko mende oplossing der Romeinsche kwestie, en onder daverende toejuichingen werd de eerste dronk gewijd aan den Paus-Koning, Verder werden o.m. dronken ingesteld op H. M, de Koningin, Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, den bloei der vereeniging, haar voorzitter, de R. K. Pers, de goede samen werking- tusschen de R. K. Vereenigingen en de R K. Pers, de R. K. Middenstands vereeniging e.a. De maaltijd werd door mu ziek opgeluisterd. De ijsbaan „de Volharding" heeft haar banen wederom geopend. Vooral in de avond uren was het weer druk. IJs en weder dienende worden Zaterdag middag wedstrijden georganiseerd. Eerstens dronkenzal het clubkampioenschap verreden worden, den en zal de heer II. Mulder zijn wisselbeker persoon, die door zijn kameraden uit coupé was gesmeten. De politie wilde hemte verdedigen hebben. wegsleepen maar hij maakte zoo'n kabaal Verder zullen er handicapwedstrijden ge- h»»)» Hat ini geboeid I houden worden om luxe-prijzen, mits mui en verzette zich zoo hevig dat hij geboed. daarvoor InschrJjft moest worden. De dronkeman EV d e Dg Uefhebbers yan de „ssport zijn thans niet verschenen was, werd eree niet meer aangewezen op de paar banen, die den eisch veroordeeld tot subs. 10 dagen hechtenis. 20.boete Bij het politiecorps te Amsterdam, is als politieagent benoemd de heer J. Lohman, alhier. tot nog toe geschikt waren, c'aar het Spaarne vanaf de Crugnius tot de Craijenestervaart in prachtconditie is. Reeds gistermiddag zwierden er al velen over de groote ijsoppervlakte, en mocht de vorst aanhouden, dan zal daar de groote massa Zaterdag en Zondag wel de mooie ijssport gaan beoefenen. Groot zijn de voorbereidingen geweest, lang is er gewerkt aan een programma, dat de liefde en de hoogachting zou kunnen weergeven van de Heemsteedsche Burgerij aan hun gemeente-vader, Jhr. J. P. W. van Doom De kinderen wisten al lang te voren, dat er feest zou zijn in Heemstede, ze leerden liedjes van buiten, ze vertelden thuis, dat ze er héél, heel mooi moesten uitzien op Vrijdag 8 Februari, omdat ze dan den burge meester moesten huldigen. V/at kon er be ter en mooier bedacht worden dan een kinder-aubade, als eerste uiting van de ge voelens jegens den jubilaris? Zouden de menschen wel vlaggen? Natuurlijk. Bijna huis aan huis wapperde vanmorgen de vaderlandsche driekleur, zon der dat iemand daartoe speciaal was aan gespoord. De burgemeester viert feest, dus Heemstede viert feest! Dat zal vandaag de leuze zijn. Om 11 uur vanmorgen werd een aubade gegeven door de leerlingen van de hoogste klassen van alle Openbare en Bijzondere scholen in de gemeente. Om 2 uur werd bij monde van den voor zitter van het Uitvoerend Comité, den heer Jhr. A. van de Poll aan den jubilaris ten Raadhuize het huldeblijk van de ingezetenen aangeboden. Het verdere programma luidt: Kwart voor drie de aanbieding van het huldeblijk vah het gemeente-personeel. Van half vier tot vijf uur zal ten Raad- iedereen de gelegenheid wordt gegeven zijn opwachting bij den jubilaris te komen ma ken. De dag wordt besloten met een fakkel optocht, die om 8 uur een rondgang zal maken door de gemeente. In het uitvoerend Comité hebben zitting: De wethouders jhr. A. van de Poll als voorzitter, en dr. E. A. M. Droog als vice- voorzitter; de heeren Jos. M. J Braam, voor zitter der afdeeling Heemstede van de al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, secretaris, mr. J A. de la Hayze. nota ris, penningniester, leq^n: dr. M. Colenbran der, voorzitter der Wijkverpleging, H. M. van Unen, raadslid, t C. R. M. van Em- pelen, voorzitter R k. Middenstandsver eeniging, P. C. Oosterhoorn, voorzitter Mid- denstandvereeniging, N. Vos, gemeente secretaris. Behalve dezen hebben zitting in 't huldi gingscomité de ingezetenen: A. P. Audretsch raadslid, mevr H. Bigot-Kuss, raadslid, W. M. de Boer, raadslid, C. W. Breed, raadslid, Ir. V/. J. A Duynstee, directeur bedrijven, J. M. van der Eem, J. W. van der Erf, raadslid. H Jansen, C. W. Jansen Hendriks, J. de Jonjg, hoofd eener school. C. H. Kemper, in specteur van politie, D. Kikkert, hoofd eener school, Dr. F W A. Koff, C. L. Kwak, raads lid, Jhr. Mr D E. van Lennep, E. J. van Lent, N. J. van der Linden, raadslid, J. Moolenaar, raadslid, Jhr. R. W. P. F. von Mühlen gemeente-ontvanger, A. Muller, huize receptie worden gehouden, waarbij hoofd eener school, Past. P. J. Nieuwenhuis, J H. M. Peeperkorn, Jhr. A van der Poll, Jhr. P. N. Quarles van Ufford, G Rekoert, S. Rijkes, raadslid, J. Schelling, hoofd open bare werken, J. J. Schelvis, raadslid, C. Schipper, D J. van der Stad, hoofd eener school, M. R. H. Straetmans, hoofd eener school, A. A. Swolfs, oud-gem.-secretaris, Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, Ds. A. Trouw, Mevr. R. C. A. de Voogt—De Vogel, raadslid, J. Vring, raadslid, J. C. van der Weiden, D. F de Wilde, N. Wildschut, Past. H. A. V. IJzermans. De aubade Voor het huis van den burgemeester wa ren ze opgesteld, ruim 500 kinderen van de zeven scholen te Heemstede. Het terrein was er schitterend voor, juist groot genoeg. Achter de kinderen, die met begeerige ge zichten naar het huis keken of ze den jubi laris niet zagen, stonden de muzikanten van het fanfarekorps „Excelsior". Klokslag 11 uur bood' Ankie v. d. Heuvel, van de Nic. Beetsschool, namens de kinderen een bloemstuk aan, en Ans Boeke van de Bosch- en Hovenschool een oorkonde, welke onder dankzegging door den jubilaris wer dén aangenomen. Dan beklom de heer D. J. v. d. Stam, hoofdonderwijzer, den cathederhet diri geerstokje ging omhoogdaar klonk plechtig en statig het feestlied door de lucht. Hier vereend uit alle scholen Zingen wij een vroolijk lied, Neen, de vreugd is niet verscholen 't Is al blijdschap wat men ziet. Alle burgers, één van zin Stemmen met ons feestlied in. Allen, wat hen ook vervulde, Allen, zij het groot of klein, Allen, wie 't ook mogen zijn Stemmen in. stemmen in met onze hulde. Voor uw liefde, voor uw zorgen, Voor uw toegewijde kracht, Wordt u op dezen morgen Door een ieder dank gebracht Al den tijd dat gij hier waart, Hebt gij zorg noch kracht gespaard Wakend voor de dorpsbelangen. Heemstee, wat ook sta of val, Heemsteê gaat u bovenal. Wil dan nu, wil dan nu zijn dank ontvangen In zeer moeitevolle dagen Hebt gij hier uw ambt aanvaard, Moedig u er door geslagen En uw frissche kracht bewaard. Distributienarigheid Eneen annexatiestrijd, Niets kon uwen ijver koelen, Heemsteê. wat ook sta of val. Heemsteê gaat u bovenal. Volksbelang, volksbelang was uw bedoeling. Heemsteeds schooljeugd komt u vragen, Namens heel de burgerij, Of ge nog zoovele dagen, Blijft besturen frank en vrij. Trouw en liefde en leed bewaard, Worde gij voor ons gespaard. Moge 't ons dan zijn gegeven, Eenmaal als wij grooter zijn, Eenmaal als w' ook burgers zijn 't Zilveren fee..t, 't zilveren feest ook te bejeven. De sympathieke jubilaris volgde voor het openstaande raam de woorden. Soms glim lachte hij, wanneer hij bedacht, dat die kinderen d'aar zulke levensware woorden aan zijn adres richtten. Mevrouw v. Doorn wenschte ook van de aubade te genieten. Op een rustbed, even van het raam verwijderd tuurde zij' naar buiten, naar die kinderen met d'ie lieve, hooge stemmetjes, die in haar een onbe grensd gevoel van tevredenheid en gelaten heid moesten opwekken. Voor mevrouw was deze eerste plechtigheid waarschijnlijk het ontroerendste en onvergetelijk. Het feestlied was uit, de burgemeester applaudisseerde enthousiast en de om standers namen het applaus overde kinderen keken elkaar lachend aan, alsof ze wilden zeggen: „dat is nou voor ons, of 't is ook goed geweest." Toen zongen ze een echt Hollandsch liedje „Holands Vlag je bent m'n glorie". E tot slot 2 coupletten van het oude Wilhelmus, ook door de Harmonie begeleid. De aubade was voorbijtoch niet, want de burgemeester kwam naar buiten en sprak de kinderen recht hartelijk toe. „Kinderen," aldus de jubilaris, „ik dank jullie allemaal hartelijk en ik vind het vreeselfjk lief, dat jullie op dezen mooien dag zoo aardig voor me gezongen hebt. Jullie zijn nu nog maar kleine burgers, doch over 12)4 jaar zullen jullie groote burgers zijn. Dan zal ik nog niet vergeten wat jullie vandaag voor me gedaan hebben." Dan kleterde 'n daverend applaus van alle kanten. De burgemester schudde den dirigent, den heer v. d. Stam, joviaal de hand als dank voor de vele moeite, die hij zich ge troost heeft, om den kinderen de liedjes te leeren. De verschillende scholen defileerden daarna langs het bordes, waar de jubilaris menigen krullebol over het hoofd streek en een echten Holandschen jongen eens bij zijn arm pakte, die dan met een verheerlijkt ge zicht en hoogroode kleur naar zijn jaloersche vriendjes keek. Een grootsche tractatie was de belooning, voor het mooie zingen. Dat viel in goede aarde! Toen de kinderen vertrokken waren, brach ten de meeste toeschouwers den jubilaris en zijn echtgenoote een stille hulde, door langs de ziekenkamer te loopen, en met hand, hoed of pet een groet te brengen, wat door den heer en mevr. v. Doorn op hoogen prijs werd gesteld. Nog kunnen wij melden, dat twee leer lingen van de U.L.O. school aan den Bron- steeweg: Piet v. d. Pol en André Hoijer een radioinstallatie hebben aangelegd vanaf het Raadhuis naar de woning van den burge meester, zoodat mevr. v. Doorn vanaf haar ziekenkamer de feestelijkheden op het Raad huis Kon medemaken. Aan de woning van den burgemeester werden voortdurend bloemen aangedragen, zoodat al vrij spoedig het huis in een bloem hof was herschapen. Het is een bijzonder aardige attentie van de directie der N. Z. H. T. M., dat zij de trams, die van Schoten naar Heemstede rijden, aan vóór- en achterzijde met onze nationale vlaggen heeft getooid. Vele Haarlemmers zouden anders niet zoo vlug geweten hebben, dat er in Heemstede grootsche feesten gevierd worden. De Fakkeloptocht Lag het aanvankelijk in de bedoeling, dat de fakkeloptocht pas op het laatst de Van Merlenlaan zou passeeren, waarbij de geza menlijke muziekcorpsen eenige nummers zouden spelen en de zangvereenigingen ee-iige liederen ten gehoore zouden brengen, nu, door het overlijden van mevr. Enschedé zal een en ander uitgevoerd worden voor het Raadhuis. Hierdoor is de route van den fakkeloptocht aldus gewijzigd. De opstelling zal eveneens plaats hebben op de Molenlaan. Vandaar vertrek om 8 uur langs Valkenburgerplein, Heemsteedsche Dreef, Nic. Beetsstraat, Nic. Beetsplein, Wil- helminaplein, Achterweg, Laan v. Insulinde, Borneostraat, Sumatrastraat, Molenwerfs- laan, Cloosterweg, Camplaan, naar de van Merlenlaan, Vervolgens naar Heerenweg, Kerklaan, Bleekersvaart, Koediefslaan, Bin nenweg, Raadhuisstraat en Raadhuisplein, alwaar de muziek- en zangvereenigingen zich zullen opstellen voor het raadhuis, ter uit voering van de verschillende muziek, en zangnummers. Nadat afgevaardigden van de verschil lende organisaties hierna hun opwachting bij den jubilaris in het raadhuis hebben ge maakt, stelt de stoet zich weer op en mar cheert over Raadhuisplein en Caxnplaan naar het Wilhelminaplein, alwaar de stoet wordt ontbonden. De volgende vereenigingen en zaken zullen in onderstaande volgorde aan den fakkel optocht deelnemen. Muziekvereeniging „Eensgezindheid5": Zang- vereeniging „Sursum Corda"; Indische buurtvereeniging; Kruisverbond „St. Jozef"; Poloclub H. P. C.; Tuinliedenvereauiging „Aerdenhout en Omstreken"; R.K. Volks bond; Vrijwillige brandweer; R.K. Vootbal- vereeniging H. B. C.; Gezamenlijke Winske- liersvereeniging; R.K. Jongensbond; Kunst kring „Heemstede"; Muziekvereeniging „Ex celsior"; R.K. Zangvereeniging „St. Bene- dictus"; Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur; R.K. Middenstandsvereeniging: „De Hanze"; R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef"; Christelijke Jongelingsvereeni- ging „God met Ons"; IJsclub „De Volhar ding"; R.K. Damclub „St. Bavo"; Gemeente- werkliedenvereeniging „Door Eendracht Sterk"; Vischelub „De Morgenstond"; R.K. Werkliedenvereeniging van Overheidsperso neel „St. Paulus"; R.K. Jongenspatronaat; Christelijke Bouwvakarbeidersbond; R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk"; R.K. Harmonie „St. Michael"; N. Wildschut, C. v. Lent, E. J. v. Lent, Jac. Roest, Piuim- veevoederfabriek T. Oosterhoorn en Zn., C. v. Lent, H. Jansen, Faber's Tapijthandel, N.V. Heemsteedsche boek- en handelsdrukke rij, P. G. M. v. Houten. (Wordt vervolgd). Thans licentie in elf landen De sedert eenigen tijd gevoerde onderhan delingen tusschen de Nederlandsche Vlieg tuigen-Fabriek en de bekende Avia A. G. für Flugzeugbau, te Praag, betreffende den bouw van Fokker-vliegtuigen in Tsjecho- Slowakije, zijn, naar wij vernemen, thans afgesloten, waardoor genoemde Pragsche firma het recht heeft verworven Fokker vliegtuigen in licentie te bouwen. De vlieg tuigen, voor den bouw waarvan dit recht is verleend, zijn de eenmotorige Fokkers F VII, die met met lucht gevulde Jupiter-mo- toren worden uitgerust, en de drie-motorige Fokkers F VII 3 m„ welke toestellen Wight-Whirl-Wind-motoren krijgen. De motoren worden eveneens in Tsjecho- Slowakije vervaardigd, te weten de Wight- motoren door de Skoda en de Jupiter- mötoren door de firma Walter te T*raa«? Met Tsjecho-Slowakije worden thans in elf landen Fokker-vliegtuigen gebouwd in licentie. Dit beteekent wel het grootste aantal licentie-contracten, ooit door een vliegtuigen-fabriek afgesloten. (N iet-Officieel). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 8 Februari 1929. 5e Klasse 17e Lijst. 13133 niet me' premie van 3000.— 17376 100.-. 855 Prijzen van 70 883 1419 1570 2716 3359 5303 5456 5507 5774 7557 10414 11829 12009 12377 12777 13263 15193 17372 18222 18467 NIETEN: 228 29? 466 644 668 721 909 1144 1227 1343 1493 2773 2789 2958 3156 4411 4514 4780 5452 5562 5598 7261 7382 7776 7994 S039 8149 8171 8696 8816 9340 9708 9958 10416 10896 11217 11292 11474 11636 11799 13201 13570 14209 14227 14460 14629' 15063 15239 16162 16703 16774 16807 16904 16967 17106 17207 18860 18928 1S996 19036 19124 19491 19793 20292 2(950 5337 12295 19537 1114 2963 6090 8443 10954 14083 16166 17542 20011 Verre plassen, vreemde plaatsen., 't Ijs ontsluit een nieuw verschiet. Wie niet thuis is op de schaatsen, Die kent ook z'n landje niet FdÜriKdnïéh -f. Dister schaatsen Nooitgedagt: f6.00 jDuitsche namaak: f2.50 en f4.00 iComplete Nooitgedagt-sorteering.i 'oiMhca*** 'i „Racker" f 3.25. [STALEN KUNSTSCHAATSEN merk „Polar" Prijzen: f6.25, f9.25, f 10.25 Model Wien f 15.— van Nikkelen Kunstschaatsen, tegen sterk verlaagden prijs g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2