Buitenlandsch Nieuws Rome en Belgrado FEUILLETON DÈ SCHANDPAAL RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Het Italiaansch-Joegoslavische Verdrag KERKNIEUWS Na 37 jaar ongeschonden in het graf gevonden Naar de missie NIET HERNIEUWD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Pastoor Verbraak-stichting MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Reeds een jaar geleden heeft men, in ver band met het verdrag van Tirana en de Netcuno-verdragen, die jaar en dag op de ratificatie hebben moeten wachten, van het Italiaansch-Joegoslavische vriendschapsver drag gehoord, terwijl er aan werd getwijfeld, of dit bij den afloop zou worden hernieuwd. Nu is dit verdrag dezer dagen werkelijk af- geloopen, zonder dat het is hernieuwd; hier uit worden nu verschillende gevolgtrekkin gen gemaakt voor de toekomstige ontwikke ling van de betrekkingen tusschen de belde huur-staten aan de Adria. Deze gevolgtrekkingen zijn zeker niet juist, Voor zoover ze betrekking hebben op vijan dige plannen van Italië of Joego-Slavië. Een vriendschapsverdrag beteekent eigenlijk bovennormale, bijzonder nauwe betrekkingen en wanneer zoo'n verdrag wegvalt, is dit zuiver formeel beschouwd enkel de terug keer naar een normale verhouding tusschen Italië en Joego-Slavië. Er is dan ook en in Rome en in Belgrado verklaard, dat er in de Wederkeerige verhouding geen verandering zal komen. Maar, om de situatie juist te kunnen beoordeelen, is het van belang, de historische ontwikkeling van deze aangele genheid voor oogen te houden. Het vriend schapsverdrag zou al, in verband met de weigering van de ratificatie van het Nettuno- Verdrag, een jaar geleden zijn opgeheven, als Italië toer niet, met het oog op de bemoeiin gen van het Toegoslavische Kabinet voor de ratificatie door de Skoeptsjina, den termijn tot 27 Juli had verlengd. Ten aanzien van de complicaties, die met de bloedige daad in de Skoeptsjina en den dood van den boeren leider Raditsj waren ingetreden, werd de loop tijd stilzwijgend verlengd tot 27 Januari. Joego-Slavië heeft dan in Rome gevraagd omtrent de hernieuwing, nadat van te voren de Nettuno-verdragen waren geratificeerd. Mussolini heeft echter een opvatting aan den dag gelegd, die niet ongegrand schijnt tegen over de heele ontwikkeling van de Joego- slavisch-Italiaansche betrekkingen. In Rome schijnt men van meening te zyn, dat dit vriendschapsverdrag eigenlijk nooit levende kracht heeft bezeten en dat de for- meele handhaving er ,-an wel nauwelijks kan voldoen aan een duidelijke en oprechte po litiek. Men heeft daarom verklaard, dat een ander verdrag, op breederen grondslag nood zakelijk schijnt om in de belangen van beide landen te voorzien. Men heeft den Joegosla- vischen gezant in Rome, Rakic, verzocht, een overeenkomstig ontwerp te maken. Zoo'n ontwerp is kort voor den afloop van het vriendschapsverdrag door Joego-Slavië voor gelegd, maar een uiting van Mussolini is tot nu toe niet gevolgd, zoodat er sedert eenige dagen geen bijzondere verdrags-verhouding meer bestaat. De achtergrond van deze ont wikkeling is duidelijk: „Joego-Slavië heeft door het verdrag van Tirana, waardoor Italië definitief een belangrijke invloed-zone voor zich op den Oostelijken Adria-oever heeft geschapen, een toestand zien ontstaan, die zich niet dekt met het begrip van een bij zonder vriendschapsverdrag. Italië daarente gen heeft in het verbonds-verdrag van Joe go-Slavië met Frankrijk, dat gesloten werd zonder dat Belgrado zich ook maar het minst met Rome in verbinding had gesteld, een schending van den geest van vriendschaps verdragen gezien. In de heele verhouding tjsfchen Joegoslavië en Italië speelt dus Frankrijk een groote rol, zonder ooit op den voorgrond te treden. Dit feit is voor de poli tiek van Italië en dus ook voor zijn handel wijze in de gegeven kwestie van beslissende beteekenis, hoewel voor een dilatorische be handeling der aangelegenheid op dit tijdstip bij Mussolini waarschijnlijk nog de wensch meespreekt, om af te -'achten, óf en in wel ken vorm de staatsrechtelijke en werkelijke toestand in Joego-Slavië zich, onder de ko- nings-dictatuur, zal consolideeren. Verdragen, die in strijd zijn met de wer kelijke verhouding der beide partijen tot elkaar, zijn doelloos. Het is bevorderlijker voor den vrede en de vriendschap onder de Europeesche buur-staten, wanneer door het wegvallen van ondoelmatige verdragen of zulke, die een herziening verlangen, de weg w -dt vrijgemaakt voor verdragen, die in de praktijk bruikbaar zijn en tot nieuwe rege lingen leiden. DE ROL VAN DE VOLKSPARTIJ. EERLIJN, 7 Febr. (VD.j Het orgaan van de Volkspartij de „Nr.viuoal-liberale Korres- pondenz", schrijft mei betrekking tot de door het uittreden van het centrum uit de regecring ontstane toestand o.a het vol gende: „De verklar.ng, die het centrum geel: is meer den gebrekkig en in ieder ge val vol tegenspraken. Men kan slechts aan- r.iunen, dat het centrum zelf niet weet, "at het eigenlijk wil. Of bereidt het zich voor op een langdurige oppositie? Inder daad heeft men er nog niets van gehooro dat het zijn politiek wil doorvceren tot. de hooge politieke beambten, die het als zijn vertegenwoordigers in de rijks ministeriën gebracht heeft. Misschien bestaan er cen trumkringen, die zich thans als dictatoren voelen van Duitschland, aangezien zij zien meenen in staat te zijn op ieder hun pas send moment de ryksregeering ten val te brengen. Daartegenover kan men het ge vallen kabinet slechts toeroepen: Regeer! Het eenige succes, waarop het centrum in dit geval kan rekenen, is een algemeene én versterkte afkeer in de uitgebreidste krin gen van het Duitsche volk tegen den over moed van het centrum. Terecht heeft de Duitsche Volkspartij het feit begroet, dat het dat het kabinet aanblijft. Ook Rijkspresident von Hindenburg is daarmee accoord gegaan. Kenteekenend is, "dat ook de het centrum zoo na staande Beiersche Volkspartij haar minister Schaet- zel laat aanblijven- In zeer bijzondere mate Is thans de Duitsche Volkspartij de taak ten deel gevallen de belangen van de Duit sche burgerij te verdedigen. Zij moet bij de vorming van de begrooting de leiding op zich nemen. Nieuwe belastingen kunnen in geen geval meer worden opgebracht. Het deficit moet deels door bezuiniging deels door vermindering van de overschij- vingen op de landen overwonnen worden. Onder omstandigheden moet zelfs een defi- citbegrooting in de oogen gezien worden. Misschien zou men in dit noodjaar kun nen denken aan afbouw van het Rijnland- ministerie. De Duitsche Volkspartij is zich in ieder ge val bewust van de verhoogde verantwoorde lijkheid, die haar door het uittreden van het Centrum wordt opgelegd. HET DEMOCRATISCHE WEERPROGRAM BERLIJN, 7 Dec. Het door den vroegeren rijksminister van binnenlandsche zaken aan de weercommissie der democratische partij voorgelegde en door deze goedgekeurde weerprogram zal den 12en van deze maand door de democratische partij besproken worden. Er wordt in gezegd, dat de Rljksweer een veilig instrument van den staat moet zijn, ter bescherming van het Duitsche volk en wan de ongedeerdheid van de Duische Re publiek. Daarom moeten alle leden van de weer- i Bij den tweeden dans nam Wilhelm de étiquette in acht en ging mevrouw Wall- muth vragen. Toen de derde dans begon,, stond Wilhelm andermaal met van vreugde stralend gelaat voor Marie en zij gaf hem de voorkeur, ofschoon ook andere dansers zich aanmeldden. Nu werd het den ouden Schnittler toch wat al te erg en blijkbaar niet in de beste .stemming verliet hij, zonder zich om me vrouw Wallmuth te bekommeren, de tent. Wilhelm stond dicht bij het orkest te wachten op zijne danseres, die men voor een extra-dans was komenhalen. Opeens klonk een schelle, krijschende toon dicht aan zijn oor, zoodat hij naar het orkest omkeek. De lange hoornist, die hem voortdurend had gadegeslagen, boog zich tot hem voorover en keek hem met een spottenden glimlach aan. Eenige seconden staarden de beide mannen „elkaar in het gelaat, en de gelijkenis hun ner trekken zou voor iedereen opvallend moe ten geweest zijn, als men niet te zeer met macht in diepste en nauwste verbinding itaan met alle lagen van het volk. Selectie van manschappen, vervanging rfficieren en bevordering moesten daarom uit een oogpunt van persoonlijke en niet -an klassegeschiktheid geschieden. Politiseering van denRijksweer moet wor den afgewezen. Alle buiten de Rijksweer staande militaire of op weermacht gelij kende bonden moeten eveneens worden af gewezen. Overzichtelijkheid en helderheid van le ger- en marine-begrooting zijn een natuur- ijke eisch; oncontroleerbare reserves mo ren niet voorhanden zijn. De voor ontslag ln aanmerking komende leden van de weermacht moeten een ju- idische aanspraak hebben op economische verzekerdheid. VON GUERARD TREEDT AF BERLIJN, 7 Febr. De Rijkspresident heeft de ontslagaanvrage van den Rijks- verkeersminister Von Guérard ingewilligd. Op voorstel van den Rijkskanselier zal diens portefeuille voorloopig worden waargenomen door den Minister- voor de Rijksposteryen, Schaetzel. DE ENGELSCHE KONING LONDEN, 7 Febr. Het volgend officieele bulletin werd hedenavond bekend gemaakt Hoewel nog geen algemeele beterschap is bereikt, is de toestand van den koning toch van dien aard, dat de voorgenomen over brenging naar de Zuidkust thans wensche- ïyk is. Uit deze laatste woorden wordt afgeleid, dat de koning zoo spoedig mogelijk naar Bognor zal vertrekken. De doctoren plegen thans nog slechts overleg aangaande den datum, welke tevens van den toestand der wegen zal afhangen. DE INFLUENZA LONDEN, 7 Febr. Het aantal slacht offers van de influenza in Engeland is sedert de vorige week meer dan verdubbeld. Het aantal dooden bedraagt thans 652. zichzelf bezig was geweest om op anderen te letten. Wilhelm keek den muzikant aan als kon hij zijn oogen niet gelooven, terwijl de ander pleizier scheen te hebben over zijne verbazing. Het scheen dat de muzikant nu zijn doel bereikt had, want langzaam, alsof er niets voorgevallen was, bracht hij der. hoorn weer aan zijn mond en begon uit alle macht te blazen. Dietrich was als vernietigd. In peinzende houding stond hij tegen een pilaar geleund en scheen alles rondom hem te vergeten, totdat een zacht geritsel naast hem, er hem aan herinnerde, dat Marie te rug was. De dans was nog niet uit; nog voor eenige minuten had de jonge man nauwelijks het oogenblik kunnen afwachten om zich weer triet haar onder de dansenden te begeven. Maar nu!Hij beefde over al zijne lede maten, hij voelde zich duizelig en snakte naar lucht. Doch om geen opzien te baren deed hij zich geweld aan en nam met Marie aar den dans deel. Deze zag wel, dat er iets tiiei 'n den haak was, maar zij was te bescheiden im hem de oorzaak ervan te vragen. Hij ging trouwens zoo vlug weg, toen hij haar uaar haar plaats gebracht had, dat zij er oo en gelegenheid voor had. Marle wist niet. wat zij van dezen plotselin- gen omkeer moest denken en zocht tevergeefs eene verklaring er voor. Met een gemengd gevoel van vrees en hoop had'zij het bal te gemoet gezien; misschien, zoo had zü ge dacht, zou hij van do gelegenheid gebruik de wereldproductie, hetgeen juist hetzelfde percentage Is als in 1927. De productie der andere landen was als volgt- Duitschland 377.000 ton, Nederland 177.000 ton, Denemarken 139.000 ton, zwe den 107.000 ton, Japan 104.000 ton, Ver- eenigde Staten 92.000 ton. Bijna 44 pet. van de op de geheele we reld te water gelaten schepen bestaat uit motorschepen, John Barr, de vroegere president van de Werkgeversfederatie in de Scheepvaart, gaf als zijn meening te kennen, dat de toestand in den Britschen scheepsbouw beter is dan gedurende vele jaren het geval was. DE DESKUNDIGENCOMMISSIE De duur van de conferentie der com missie van deskundigen wordt op twee, mis schien zelfs drie maanden geschat. Volgens een bericht in de „Times" zal Croot-Brittannië zich in de deskundigen conferentie slechts met een overeenkomst kunnen vereenigingen, waarbij het, overeen komstig de nota van Balfour van Augustus 1922, aan betalingen van Duitschland en de geallieerde mogendheden evenveel ont vangt als het Amerika verschuldigd is. DE DUITSCHE DESKUNDIGEN NAAR PARIJS BERLIJN, 7 Febr. De president van de Rijksbank, Schacht, en Geheimrat Kast! zijn hedenavond tegen 10 uur met de gewonen trein van Berlijn naar Parijs vertrokken. Vögler en de bankier Melchior zullen zich onderweg bij de eerste deskundigen aan sluiten. DE ELZAS-DEBATTEN PARIJS, 7 Febr. Donderdagmiddag zijn de Elzasdebatten voortgezet. De communist Beron voerde het woord, doch gaf geen nieu wen kijk. Hij noemde de Elzaskwestie een kwestie van nationale minderheden. Met grooten nadruk wendde zich vervol gens Herriot tegen de bewering, dat zijn verklaring over de invoering van de leeken- wetgeving de autonomistische beweging aan het rollen zou hebben gebracht. Onder groo ten bijval van de Kamer oefende hij critiek uit op de rol van dr. Ricklin, die in 1915 nog tegen alle vijanden te keer was gegaan en die thans als Franschman verontwaardigd was. Ten slotte werd de vergadering ver daagd tot Vrijdagmorgen. ERNSTIG ONGEVAL IN FINLAND HELSINGFORS, i Febr Heden is een autobus door het ijs van een fjord gezakt, waarbij alle 12 inzittenden vertrokken. HET DEENSCHE KONINGSPAAR NAAR DE RIVIERA MADRID, 7 Febr. Het Deensche ko ningspaar heeft het bezoek aan Spanje ln verband met de hofrouw, afgebroken en is via Barcelona naar Cannes vertrokken. LETLAND EN HET LITWINOW- FROTOCOL RIGA, 7 Jan. Estland is van plan het jtwinow-protocol gezamenlijk met Polen en Roemenië op den 9 Februari te onder- 'eekenen. Letland daarentegen wil afwachten hoe Litaueri en Finland zullen handelen. De Letlandsche regeering heeft Moskou uitge- noodigd deze staten uit te noodigen en te gelijkertijd Litaueh en Finland ingelicht over het Russische voorstel en het stand punt van Letland. VATICAAN EN QUIRINAAL Overeenstemming bereikt. Gistermorgen om half elf is het diplo matieke corps, geaccrediteerd bij den H. Stoel, door kardinaal Gasparri ultgenoodigd in zijn appartementen te verschijnen, waar de kardinaal-secretaris mededeeling deed. dat weldra overeenstemming zal zijn bereikt tu -chen den Heilieen Stoel en Italië tot re geling der Romeinsche kwestie. ANNESTIE IN ZUID-SLAVIË By K. B. is amnestie verleend voor een reeks delicten, begaan aan den vooravond van het optreden van de regeering- Zivkowitsj. Het betreft hoofdzakelijk politieke vergrij pen en beleedigingen. De pers wijst er op, dat het amnestie- besluit geteekend is juist een maand na de invoering van het nieuwe regime, ten einde dien datum in het bijzonder in her innering te krijgen. WEER RUST IN COLOMBO maken en ziin toespelingen van hedenmorgen herhalen. Haar jeugdig har was daardoor n spanning geraakt doch die spanning bleek nu geheel overbodig. Het bal werd voortgezet, maar Wilhelm kwam niet meet ipdagen. Haar meisjestrots dwong Marie zich inverschillig te houden. Doch hoeveel ver eerders haar ook omringden, haar pleiziet was weg en had plaats gemaakt voor een kwellende onrust. Mevrouw Wallmuth was ook niet erg or baar gemak, toen haar eindelijk de lange af wezigheid van den jongen man opviel. Zij 'reek naar Marie, of die ook schuld had aan zün plotseling heengaan. Opeens kwam haar in de gedachte, dat mogelijk Marie's vader hem iets in den weg gelegd had. Hij was daartoe in staat, dacht zij. Ook haar avond was bedorven. Zij had zich zooveel van dit feest voorgesteld en gehoopt, dat de Jongelui vandaag tot eene veridaring zouden komen. En nu hoe kon hij Marie zoo verwaarloozen? 't Zou haar niets verwon deren, of hij was buiten zijn vrienden gaai •nzoeken, omdat het dansen hem niet beviel Mevrouw Wallmuth's oordeel over de man ten in het algemeen was op dit oogenbli' Met zeer gunstig „Ze zijn onbegrijpelijk dom en laten de jeste gelegenheid voorbijgaan." III Wilhelm had Intusschen doelloos rondge zworven. Hij was nog geheel van streek; hoe onverklaarbaar het hem ook toescheen, hij twijfelde er niet aan, of de lange hoornist, dien hij ln de tent gezien had, was zijn broe der. Wie eenigszins met de geschiedenis der fa milie Wallmuth bekend was, begreep, hoe zeer Dietrich bij het onverwacht verschijnen •an zijn broeder, die, naar hij meende, ln 't verre Westen was, moest ontstellen. Willy Wilhelm was de bewuste oudste zoon der familie Wilhelm, die zooveel leed en kom mer over het gezin had gebracht. Hij wa> eeh beeldschoon, begaafd kind geweest, hei troetelkind der familie, niet in 't minst van zijne moeder, die, hoewel steeds zoo verstan dig en ernstig, met hem te veel toegevendheid bad gebruikt. Zijn vader, die het tamelijk hoog in 't hoofd had, meende dat Willy tot iets groots in de wieg gelegd was, hij liet hem daarom de beste scholen bezoeken en schonk hem een bijzonder fijne opvoeding. Doch de verwende knaap gaf reeds vroeg blijk, dat hij al'e slechte eigenschappen voornamelijk de lichtzinnigheid van zijn va ler had geërfd Evenwel voltooide hij dank 4jii goedën aanleg, zijne studiën met he' beste gevolg. Daarna echter Het hij zich doo Vféts weerhouden van het leven te genieten bfschoori mét deft financieelen toestand zi1- rief ouders volkomen op de hoogte, beging hij de grootste'buitensporigheden en leefde or orgeloos op los. Herhaalde malen had hy by zijn moeder aangeklopt en ook zijn jongeren broer had rij dikwijls om geld lastig gevallen, maar nooit had hij er over gedacht naar een of indere betrekking rond te kijken. Toen hij zindelijk van zijne familie geen hulp meer kon verwachten, trachtte hij door oneerlijke niddelen aan geld te komen. Zoo zonk hij steeds dieper; ten slotte bleef hem niets over dan hoe eer hoe beter het va derland te verlaten en ln de nieuwe wereld •ijn geluk te beproeven. Zijn moeder had alle' in 't werk gesteld om ten minste zijn eer er oeden naam te redden. Ook Dietrich haa alles gegeven om zijn broeder in staat te stellen, ginds een nieuw Wen te beginnen. Drie jaren waren sindsdien voorbijgegaan. Willy's laatste brief was gedateerd van het schip, dat hem naar Amerika brengen moest Na dien tijd had men niets meer van hem ge hoord. Daarover waren zij echter niet ver wonderd, want zij waren gewend, dat hij slechts dan, als hij ze noodig had, iets van zich liet hooren. Zijn moeder echter trok zich het lange stilzwijgen van haar zoon aan. Dietrich "had de hoop gekoesterd, dat zijn broeder op vreemden bodem het verkeerde van zijn vroeger gedrag zou Inzien en einde- M.jk zich zijne vele talenten ten nutte zou maken. Ook voor de muziek had Wiliy vee1 aanleg en nadat hij zich als jongen dikwijls op den waldhoorn zijns vaders had geoefend, had hy op zijne wispelturige wijze achtereen volgens alle mogelijke instrumenten ter hand genomen. Ofschoon Dietrich wel eens eraan gedacht had, dat zijn broer in tijd van nood zich met het geven van muzieklessen een bestaan zou kunnen verschaffen, nooit had hij tóch kun nen denken, dat hij hem als rondtrekkend muzikant zou aantreffen. Daarenboven kon zijn terugkomst na het vroeger gebeurde, de ergste gevolgen hebben. Het hinderde Dietrich voornamelijk, dat in den blik, dien zijn broeder op hem geworpen had, volstrekt geen schaamte of ver'egenheid te bespeuren was geweest; Integendeel, het had hem veeleer toegeschenen, dat bij plei zier had gehad van den schrils en de ont steltenis zijns broeders. Zoodoende was zijn medelijden geenszins opgewekt, maar met bitterheid dacht hy aan de vele ontberingen en offers, die hij zich voor wiftv getroost had. Waarom zou hy teruggekomen zijn? Dietrich was trotsch van aard en bekom merde zich misschien wel wat al te zeer om het oordeel der wereld. Een vaag voorgevoel, dat de terugkomst van Wtlly op geen ongelegener tijd had kunnen plaats hebben, maakte zich van hem meester. Voor niets ter wereld zou hy nu ln de tent teruggaan. Hy verbeeldde zich, dat iedereen nem zou aankyken en dat zyn geiykenis met den muzikant voor iedereen opvallend moest ziin. (Wordt vervolgd) DE WERELDSCHEEPSBOUW LONDEN, 6 Februari V. D. Thans zyn de cijfers van Lloyds Register over den wereldscheepsbouw in 1928 gepubliceerd en daaruit biykt, dat Groot-Brittannië en Ierland meer scheepsruimte produceeren dan alle andere landen ter wereld te zamen. De productie van de Britsche en Iersche scheepswerven bedroeg 1.445,920 ton, het geen een stijging van 200:000 ton is, verge leken by de productie van het vorige jaar, en by de productie van 1.253.194 ton in and. re landen. De productie van de Britsche en Iersche scheepswerven bedroeg derhalve 53.6 pet. van LONDEN, 7 Febr. Naar uit Colombo gemeld wordt, is de orde aldaar weer her steld. De stakenden hebben zich teruggetrok ken uit het hoofdkwartier van politie, waar de onlusten plaats hadden, zoodat ook de politie en de militairen zijn teruggeroepen. i DE ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY De schermutselingen tusschen de Hindoes en de Mohammedanen worden bij de dokken en in het Noorden der stad voortgezet. De algemeene indruk is, dat de ge- I vechten heviger worden. Gemeld wordt, dat vier Hindoes werden 'gedood. De troepen werden versterkt. De troepen waren genoodzaakt tweemaal op de menigte te schieten, doch er zyn nog geen byzonderheden omtrent het aantal slachtoffers. Het aantal dooden wordt thans op 29 geschat. DE V. S. EN HET HAAGSCHE HOF De Amerikaansche oud-minister van buitenlandsche zaken, senator Elihu Root, heeft zich gereedgemaakt voor een niet officieele zending, ten einde te trachten overeenstemming te verkrygen tusschen de mogendheden ten aanzien van de reserves welke de V. S. zouden maken alvorens toe te treden tot het Internationale Hof te 's-Gravenhage. OOK HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN NEEMT HET KRUISERPLAN AAN NEW-YORK, 7 Febr. Het Huis van Afgevaardigden heeft het vlootbouwprogram, met inbegrip der aangebrachte veranderin gen aangenomen. Het plan is terstond aan Coolidge ter teekening voorgelegd. DE MOORD OP OBREGON Toral's laatste kans Het Opperste Gerechtshof heeft gewei gerd de terechtstelling van Toral, den ver- moedelijken moordenaar van president Obregon, tegen te houden. De president kan hem thans nog gratie verleenen. Het tramverkeer in de groote Duitsche steden De Keulsche tram heeft in 1928 ruim 244 millioen personen vervoerd. Te Dresden overschreed het totaal der personen, vervoerd door tram of autobus, het kwart milliard. Een overwinning van de „Frank furter worstjes" Volgens een door een bevoegd gerechtshof geveld vonnis, zullen in de toekomst alleen nog worstjes, die wel degelyk te Frankfort zyn gemaakt, als „Frankfurter Würstchen" in den handel mogen worden gebracht. Druk grensverkeer te Beuthen Te Beuthen in Oppersilezië zyn in één jaar tyds 24 millioen personen, 136.000 wa gens en 225.000 automobielen en vracht automobielen over de Duitsche grens ge komen. Een afschuweiyke misdaad By Skaryszow in het zuideiyk deel van Congres-Polen heeft de reeds 17 maal ge strafte boer Jasinski op straat zijn schoon ouders met bylslagen afgemaakt.' Daarop snelde hij het huis van zyn zwager in en doodde dezen in zijn bed. Vervolgens vlucht te hij in zyn eigen huis, doorstak met een hooivork zijn vrouw en zijn pas geboren kind, stak de woning in brand en vluchtte. Tot dusver bleef de vervolging nutteloos. De koude De nieuwe koudegolf uit Rusland heeft zich vrywel over geheel Duitschland uitge breid Gemiddeld heerscht in Noord-Dultsch- land een 15 tot 20 gr. vorst. Het hevigst vriest het in Silezlë, n.l. 25 gr. Daarentegen is de koude in Oost-Pruisen iets vermin derd- Alleen tot Z.-W Duitschland is de koude golf nog niet doorgedrongen. De deskundigen zien nog geen einde van de vorstperiode. Wraakneming op Zigeuners Begin October van het vorige jaar ging de mare door het land, dat in 't in 't kleine dorpje Pobedim (Tsjecho Slowakije) tot een hevig gevecht was gekomen tuschen de dor- oelingen en de bewoners van een vlak bij gelegen kolonie van Zigeuners, De stryd had zes menschen het leven gekost, terwijl er vier zwaar en veertien licht gewond werden. De bewoners van Pobedim, zoo vertelt thans de „Prager Presse", stonden reeds sinds jaren op voet van oorlog met de Zigeu ners. In den nacht van 1 October gingen zy in hun haat tot daden over. Met vuurwapens, stokken en steenen gewapend, trokken de dorpsbewoners naar de Zigeunerkolonie, die uit zestien hutten bestond en maakten er vijftien van met den grond gelijk. Degenen van de bewoners, die niet tydig konden vluchten, werden mishandeld, eenigen zelfs gedood. De bewoners van Pobedim beklaagden zich steeds erover, dat de Zigeuners op de meest ergerlyke wyze, zelfs op klaarlichten dag. alles in het dorp stalen, wat maar van hun gading was: aardappelen, graan, eieren, kip pen, zelfs eens een geheel varken. Om ge vangenisstraf gaven zij niets meer; zoodra zij weer op vrije voeten waren, begonnen zij onmiddellijk weer het, oude spel. Herhaaldelijk moeten de dorpelingen er op hebben aangedrongen, dat de zigeunerkolonie naar elders zou worden verplaatst, waarvoor zy zelfs geldelyke ofers over wilden hebben, maar er kwam geen verandering in den toe stand. Ten einde raad zouden de boeren toen tot deze strafexpeditie hebben besloten. Dadelijk na het nachtelijk bloedbad in het zigeunerkamp aangericht, werd een streng onderzoek ingesteld. Maar daarby bleek het uiterst moeilijk achter de waarheid te komen de haat van de dorpelingen was zoo groot, dat allen het diepste stilzwygen bewaarden, zoodat de justitie bijna alleen inlichtingen kon krijgen van de Zigeuners. Ten slotte wer den dertig personen in hechtenis genomen. Slechts vier van hen zullen echter als be- klaagdden voor de juryrechtbank verschy'nen, die Vrijdag met de behandeling van deze opzienbarende zaak begint. In de akte van beschuldiging wordt uit voerig melding gemaakt van de sinds langen tyd bestaande vyandige verhouding tusschen de dorpelingen en de Zigeuners, waarin een schildering volgt van het bombardement van de hutten der Zigeuners, waarbij met aller lei vuurwapenen in den blinde werd gescho ten. Des nachts om twee uur was de bloe dige wraakoefening geëindigd. By het vooronderzoek hebben alle dorps bewoners verzekerd, van niets te weten en niets te hebben gehoord. Zy hadden in de dorpsherberg gedanst of hadden in hun bed gelegen. De getuigen tegen de boeren zijn uitslui tend Zigeuners, op één na. Deze is de mu zikant Borak, die bij het dansen in de her berg speelde. Deze getuige heeft verklaard, dat de gas ten tegen middernacht uit de herberg weg trokken en dat tegen half twee ook binnen de gesloten herberg het schieten en het lawaai te hooren waren geweest. Na twee uur waren enkele bewoners weer in de herberg teruggekeerd. De commandant van de dorpsbrandweer zou toen de woor den hebben gesproken: Ziezoo, gelukkig, dat zaakje is in orde. 'Met spanning wordt in het geheele land het verloop van het proces tegemoet gezien. De Dernière Heure meldt, dat men te Tilleur een merkwaardige ontdekking heeft gedaan. Enkele dagen geleden overleed aldaar een der religieuzen van de Congregatie der Zus ters van den H. Vincentius. Men wilde het lijk doen bijzetten in den grafkelder, die destyds door het gemeentebestuur van Til leur voor het klooster gereserveerd was als belooning van de door de zusters aan de emeente bewezen diensten. Doch nu deed zich het feit voor, dat daar reeds drie zusters waren bijgezet en er niet voldoende plaats meer was voor een vierde. Het gemeentebestuur besloot dan, het stof felijk overschot van de twee eerst begraven '•eligieuzen in één nieuwe kist bijeen te bren gen. Deze waren mère Jeanne Castanet, over ste en stichteres van het klooster van Sa- lessin en zuster Euphrasie Servauge. Beiden werden daar in 1891 begraven. Het lichaam van deze laatste was een skelet geworden, doch tot een ieders verba zing was het lichaam van mère Castanet absoluut ongeschonden bewaard gebleven. Zelfs de kleeren en de kap waren bijna ge heel intact. Het ljchaam was niet styf en men zou gezegd hebben, dat men hier voor een lyk stond van slechts enkele uren oud. Mère Castanet werd in 1831 te Parys ge profest. Zy heeft zich in haar leven vooral gewijd aan de verpleging van cholerazieken, zoowel in Frankrijk als in België en over leed op 81-jarigen ouderdom, na 60 jaar religieus leven. Door Monseigneur van Velsen is, naar „de Koerier" meldt, aan den heer F. Kunst onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eer vol ontslag verleend als secretaris van het gecommitteerden-bestuur der Pastoor Ver braak-Stichting te Weltevreden-Meester Cornelis- De heer A. Eyspaart, voorzitter der afdee- ling Batavia van den R.K. Onderofficieren- Bond Sint Ignatius, is tegelijkertyd als zoo danig genoemd. Woensdag zyn uit het missiehuis der Eerw. Zusters Ursulinen te Vught naar de misie op Java vertrokken Soeur Rodriguez (J. Severijnen uit Tilburg), Soeur Laurentia <M. Bosma uit Lemmer), Soeur Henrfette (M. Simons uit Vierlingsbeek) en Soeur Maria, uit het klooster Bleyerheide, onder geleide van Rev. Mére Clémence (Koch) die een half jaar geleden naar Holland was ge komen voor provinciale aangelegenheden. De Zusters reizen per motorschip „Indrapoera" van den Rott. Lloyd. Des avonds te voren had een plechtig Lof plaats met afscheids- predikatie, waaronder de H. Geloften werden vernieuwd en eenige diepgevoelde afscheids liederen werden gezongen. AMSTERDAM, 7 Febr, (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.503.70» blauwen f 3.603.80, bi. Eigenheimers f 3.103.20 per hl. Juin f 6—6.50 per 50 kg. Eigenheimers f 2.40—2.60, blauwe poters f 1.90— 2.10, bonte poters f 1.902.10, IJpolder bravo's f 2.3a— 2.50, blauwe Eigenheimers f 33»*o, roodstar f 2,50 2.75, Bevelanders f 2.502.70, Noord-Holl. Eigenheimers f 2.402.60, blauwe Eigenh. f 3—3*10, Anna Paulowna zand f 2.503.50. Beverw. zandaardappelcn f 3.854*20, Hillegommer id. f 2.503.50, Drentsche Eigenheimers 2.803.50, Flakkeesche Eigenheimers f 2.60—2.70, Eigenh. poters f 2.102.20, Spuische Eigenheimers f 2.50 2.70, Eigenh. poters f 2.10—2.20, Friesche borgers 2.302.50 p. hl. HALFWEG, 7 Febr. Eierveiling. Aanvoer 8000 st., kippen- f 7.358.25, eenden f 7.50. Handel vlug. AMSTERDAM, 7 Febr. Eieren. (Eierveiling Prinsen- ZATEREDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM. 1071 M 12.15--a.00 Concert door het A.V.R.O-Trio 2.00—3.00 Dansmuaek 3.004.00 Aansl. van het Theater Tuschinsky. Orkest o. L v. M. Tak P. Palla, orgel 4.005.00 Italiaansche lessen 5.00— 5.30 en 5.30—6.00 Fransche lessen 6.00—6.45 Con cert door het A*V.R.O-Trio 6.457.45 Duitsche lessen. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1853 M Uitsl. K.R.O- uitz. 12.301.30 Concert door het K.R.O-Trio 3.00— 4.00 Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. S. Nuwenhuis v. d. Ryst— 5.306.30 Gramofoomnuziek 6.30—6.50 Spr, J. v. Roosmalen Het snoeien van fruitbooraen 0.50—7.00 Kathol, berichten 7.007.30 Engelscfae les 7*3<y— 8.00 Kniples 8.008.20 Lezing door Dr. A. W. Au- sems 8.20 Concert. Amsterdammsche a ca pell a koor „Bel Canto," o. 1. v. Alph Vranken. Amsterdamsch salon-orkest o. 1. v. F. Boshart. DAVENTRY, 1562 M 10.35 Kerkdienst 11,0511.20 Lezing 1.202.20 Carlton Hotel Octet. 3.15 Rugby wedstrijd Engeland-Ierland 4-50 Dansmuziek 5.35 Kinderuur 6.30 Muziek 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek 7.05 Pianomuziek van Debussy—7-2oOmroep- praatje 7.35 Sportpraatje 7.50 Concert. De militaire kapel. B. de la Porte, alt. Sh. Russell, cello 9.30 Nieuwe ber. 9.35 „Six strange Saturdays," van Holt Marveil 9.50 Nieuwsb. 9.55 Variété en dans-orkest* Lenden Palladium 10.55—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS,." 1750 M 13.50—2.10 Dansmuziek 4.055.05 Dansmuziek 7.05—7.50 Gramofoonmuziek 8.35 Symphonieconcert. Mme. An dree Gérard, zangeres. LANGENBERG, 462 M 9,35 Gramofoon muziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25x.50 Orkestconcert 5.05—5.50 Gramofoonmuziek 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot X2.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M 11.203.50 Lezingen 3.50—4.50 Orkestconcert 4.507.05 Lezingen 7.20 „Die Medaille," comedie in 1 acte van Thoma Daarna dans muziek 10.05 Orkestconcert xo.50 „Ein Fest beis Prinzen Orlowsky," Strauss. HAMBURG, 395 M 10.20ïi.20 Gramofoonmuziek 3.50 Kamermuziek 4.50 Orkestconcert 6.45 „Louise, roman in 4 bedr. Charpentier— 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509M 5.30 Orkestconcert 7-05 Pianocon cert 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Operaconcert. Orkest 10.45 Gramofoonmuziek 1.30—1.20 Dans muziek. gracht). Aanvoer deze week 160.000 stuks. Hoogste prijg f 9.85, middenprijs f 8.25» laagste prijs f 6. Eendeneieren f 7.758, kalkeieren f 6. Handel vlug. BARNEVELD, 7 Febr. Eieren. Aanvoer 500.000 at. Prijzen witte i 7.508.40, bruine f 8—9. Handel vlug. HOORN, 7 Febr. Kaas. Aangevoerd 16 stapels fabrieks- kaas f 47.50, i st. boerenkaas f 48, 1 st. fabriekscommissie f 50, totaal wegende 15.846 kg. Handel goed, GOUDA, 7 Febr. Kaas. Ter markt waren 95 partijen. Prijzen f 4548, rijksmerk ie s. f 5356, 2e s. f 5053. Handel matig. IJMUIDEN, 6 Febr. Heden kwamen van de treilvis- scherij alhier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 196 (Hercules) met f 4829 IJ.M. 59 (Clasina Luther) met f 3666 IJ.M. 327 (Victoria) met f 2803 IJ.M. 176 (Hol land II) met f 2338 IJ.M. 179 (Holland III) met f 2950 IJ.M, 197 (Zaanstrooxp IV) met f 3731 j IJ.M. 155 (Avila) met f 3179 IJ.M. 83 (Voorwaarts) met f 2195 IJ.M. 133 (Clyvia) met f 2x61 IJ.M. 61 (Frisca) met f 2286 IJ.M. 77 (Poolzee) ,met f 2619 IJM. 15 (Cornelis) met f 3209 IJ.M. 73 (Carolina) met f 2266, en de loggersN.W. 1 (Johanna Jacoba) met f 1098 Sch. 130 (Warrior) met f 1463 Sch. 336 (Noordster) met f 1413 K.W. 25 (Wil* helmina I) met f 1241 K.W. 44 (Dirk) met f 392 K.W, 178 (Vier Gebroeders) met f 1165 K.W. 8 (Petronella Fierman) met f X257 i K.W. 79 (Wilhelmina) met f 1301 aan opbrengst. KON. HOLL. LLOYD KENNEMERLAND (uitr.) 6/2 van Rio de Janeiro. ORANIA (thuisr.) 6/2 van Coruna 9/2 nam. te Amsttf» dam verwacht. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MAK IAN Rotterdam naar Batavia 6/3 van Aden. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 6/2 van Syracuse naar Catania. AGAMEMNON 4/2 van Kingston naar Jacmel. BOSKOOP 6/2 van Amsterdam naar Cueagao. CLIO 6/2 van Constantinope! naar Lirnni. FAUNA 6/2 van Hamburg naar Amsterdam. ILOS 6/2 van Rotterdam naar Oran. IRIS 6/2 van Swinemunde naar Amsterdamwegens ijf gang weer te Swinemunde teruggekeerd. JASON vertrekt 7/2 van Curasao naar Maracaibo* JUNO 6/2 van Tarragona naar Buyrriana. NICKERIE 7/2 van West-Indiê te Amsterdam. ODYSSEUS 6/3 van Amsterdam te Danzig. PERSEUS, Cuxhaven naar Kopenhagen, pass. 4/2 S kagen* PRINS FREDERIK HENDRIK 3/2 van Barbados. SATURNUS 6/2 van Smyrna te Constantinopel. THESEUS 6/2 van Amsterdam naar Rotterdam, ZEUS 6/2 van Cadix naar Céula. HOLLAND—AFRIKA UJN ISLEWORTH (uitr.) 7/2 van P. Natal naar Delagoabaai, MELISKERK (thuisr.) 7/a van Algoabaai naar Kaapstad. NIEUWKBRK 7/2 van Hamburg naar Antwerpen. RANDFONTEIN (uitr.) 6/2 te Beira. SUMATRA (thuisr.) 5/3 te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Rotterdam naar de Padfickutt 5/a ti Los Angeles. EEMDIJK 6/2 van Rotterdam naar Vancouver en pa». 7/2 Vlissingen. KINDERDIJK 6/2 van Tacoma te Portland (O.) NARIVA, Pacifickust naar Rotterdam, 6/2 te Liverpool. RIJNDAM, Rotterdam naar New York 6/2 nam. 9 uur van Boulogne. SPAARNDAM Rotterdam naar New Orleans, 6/2 vaa Coruna. HOLLAND—AJJSTRALIë LIJN ARENDSKERK (uitr.) 7/2 van Port Said. DJEM3ER (thuisr.) 6/2 Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN SOMMELSDIJK (uitr.) 6/2 van Madras. JAVA—NEW YORK LIJN BLIJDENDIJK 6/2 van Java te New York, BREEDIJK Java naar New York 3/3 van Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (thuisr.) pass. 6/2 Finisterre. INDRAPOERA (uitr.) 7/2 v.m. 9 uur te Southampton. LIBAJAK (thuisr.) 6/3 van Marseille. SIBAJAK (thuisr.) 6/3 te Marseille. TAMBORA (uitr.) 7/2 van Suez. TERNATE (thuisr.) pass. 6/2 Sagres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCHIBA (thuisr.) 5/2 van Bahia. STOOMVAART MU OCEAAN PHILOTETES, Japan naar Rotterdam 6/2 van Hong kong. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER V 7/2 v.m. 7 uur 50 van R'dam te Gravesend BRUNSWIJK 6/3 van HeeJva naar Nantes. CALIJPSO 5/2 te New York. CHRISTINE 29/1 van Huelva te Bona. DUBNE 5/2 van Cardiff te Buenos-Ayres. FQXHOL, Lammers, 6/2 van Ostende naar Brussel. HARDENBERG 5/2 op 190 mijl Z.W. van Valencia. gesign., New-Orleans via Rotterdam naar Moerraansk. HILLEGOM 28/x van Santo Domingo te Maracanbo, IJSELHAVEN 6/3 van Casilda naar New-Orleans. KELLEHAVEN 2/2 van Nuevitas naar New York. MAASBURG 3i/x van St. Thomas, Vancouver n. R'dam. MEUSE, m.s. 4/2 van Amsterdam te Rouaan, REGINA 5/2 van Great Yarmouth te Fecamp. RIJSWIJK 6/3 van Rotterdam te W. Hartlepool. ROZENBURG 6/1 van Rotterdam te Bordeaux. SAN ANTONIO ms., 5/2 van Cardiff naar Portimao. SELENE 3/2 van Singapore te Mombassa. STAD ZAANDAM 6/2 van Pauillac te Bilbao. THEANO 6/2 van Belfast te Dublin. THEMISTO 6/2 Lizard gep.. Portland (Mc) naar R'dam* TRENT 7/3 van Havre naar Rotterdam. VECHT 6/2 van Rotterdam te Nantes. WAAL 6/2 van Algiers te Gandia. WIELDRECHT 5/3 op 400 mijl W. van Scilly gesign. Antwerpen naar Philadelphia. WINTERSWIJK 3/2 van Rosaria naar Bordeaux. ZEEHOND, Nooitgedacht, 6/a van Londen naar Niel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6