00^ DE WAERELB ROND TWEEDE BLAD BLADZIJDE 4 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EEN EIGENAARDIGE PROCEDURE Johnny Farrel, de golfmeester van Amerika, is van meening, dat men niet vroeg genoeg met het golfspel beginnen kan. Hier ziet men hem les geven aan een aardig groepje kleuters! Als de reddingboot moet uittrekken wordt iedereen in het dorpje Creswell verzocht te helpen trekken. Hier ziet men zulk een toonceltje, dat doet denken aan het lied van den Wolga-bootsman! Een buitengewone schoonheidswedstrijd werd in Los Angeles (Californië) gehouden, waarbij de schoonste leeuw gekroond werd en een schoon heidskoning en koningin uitgeroepen. De leeuwin Jackie, die den eersten prijs verwierf Daar, waar de scheepvaart niet geheel door ijs belemmerd is, ondervindt zjj toch veel moeilijkheden door den zwaren ijsgang. Een mooie foto van de Elbe in Hamburg, even voor zonsondergang Onder: Menschen uit het land van Amanoellah. Vrouw uit het volk, die zich zonder sluier niets op haar gemak voelt. Boven Een opperhoofd uit het Westen van Afghanistan, het land waaruit Amanoellah verdreven werd In het Vaticaan worden groote verbouwingen uitgevoerd. Op bovenstaande foto ziet men het Belvederehof met de nieuwe fontein Een hoekje uit de Vondel-tentoonstelling te Nümegen, die gistermiddag in het bijzijn van vele professoren en genoodigden is geopend Verleden jaar maakte de bekende Parij- zche tooneeïspeetster Gilda Darthy op een morgen een autoritje in het Bois de Bou logne. Ze chauffeerde zelf. Plotseling ko men een drietal wagens haar tegemoet ra zen, een daarvan wijkt niet voldoende uit en botst tegen den auto van de actrice aan, die daardoor zoo'n schok krijgt, d'at ze met haar hoofd 'tegen de ruit valt en een lee- lfjke wond aan den schedel oploopt. Gelukkig bleek die kwetsuur niet gevaar lijk: een kleine, operatie was echter noodig, en om die te kunnen verrichten, moesten haar mooie krullen, waarop ze zoo trotsch was, en waarom ze zoo bewonderd werd, worden weggeschoren. Na tien dagen was de wond aleer zoowat genezen, de krullen echter bleven vooralsnog achterwege. Macame Darthy was wanhopig, ze durfde zich aan niemand vertoonen met een hoofd als een biljartbal, pas na verloop van drie maanden begon ze er weer eenigszins „be hoorlijk" uit te zien, vertelt het Hbld. Natuurlijk had ze niet nagelaten een eisch tot schade-vergoeding in te stellen tegen den onvoorzichtigen chauffeur, die de oorzaak geweest was van haar tijdelijke „mismaaktheid". Dezer dagen kwam het geval voor. De getrice verscheen keurig gekapt, zoo keu rig als maar ooit tc voren. Al haar krullen had ze terug. De schadevergoeding, die de rechtbank haar toekend'e werd des ondanas- op 125.000 francs bepaald. Heel Parjjs praat ei' 'over. Duizenden vrouwen beweren, dat ze voor zoo'n som niet drie maanden, maar haar heele leven wel kaal zouden willen zijn pruiken zijn er immers nog genoeg te krij gen! en een tooneelspeelster'is aan het dra gen van pruiken gewend, smalen ze. Gild'a Darthy heeft kalm de 125.000 francs opgestreken, ze vindt dat die -haar met het volste recht toekomen en dat de Parijsche rechters mannen van smaak zijn. die niet alleen een groote actrice, maar hok haar krullen weten te waardeeren. En ze laat de menschen nu verder' maar praten wat -ze willen HONDERD JAAR BRAILLE-SCHRIFT Louis Braille, de zoon van een zadel maker te Coupvray (depart Seine et Mar- ne), was drie jaar oud, toeri hij zich in het atelier van zijn vader .verwondde aan het oog, door op onvoorzichtige wijze een mes te gebruiker. De wonde verergerde, de ontsteking tastte beide oogen aan. Het kind verloor het ge zicht, Dit gebeurde in 1812. Er was destijds te Parijs een gesticht, op gericht door Valentin Haüy in 1784. Daar werden jeugdige blinden opgenomen, meer om ze te verzorgen dan op te voeden Louis Braille deed daar in 1819 zijn intrede. Va lentin Hüay had wel een schrift gemaakt van typografische letters in relief. Maar a werd de blinde daafmee in staat' gesteld tr lezen, schrijven kon hij geen enkel woord In 1827 werd Braille leeraar aan het in stituut van Valentin Haüy. Twee jaar later in samenwerking met den natuurkundige Poucault. aan wien' de optische wetènschap grooten vooruitgang dankt, schiep Louis Braille het naar hem genoemde eii bekende puntenschrift, dat de blinden in staat stel' net behulp van een stokje te lezen. Voortaan was blindheid geen beletsel meer voor intellectueelen arbeid. De geheele we reld nam het Braiile-schrift over voor het onderricht der blinden Belangrijke biblio- heken werden gesticht De bijbel bv be sloeg m Braiile-schrift twee en zeventig deelen De honderdjarige herdenking van de ontdekking van het Braiile-schrift mae niet onopgemerkt voorbijgaan. De geheele menschheid heeft diepe erkentelijkheid voor den auteur van dit bij uitstek philantro- pische werk. DE IJVERIGE OVERHEID In de groote stad kwam een landman het politiebureau binnen om te vertellen, dat hij zijn portemonnaie verloren had. Men be loofde hem. dat men al zijn best zou doen om het verlorene te vinden, en dat geen Steen op den ander gelaten zou worden om den man-weer in het bezit van zijn recht matig eigendom te stollen. Hij moest den volgenden dag maar eens terug komen. Den volgenden morgen wandelde hij door •l de stad en zag dat op verschillende plaatsen werklieden bezig waren de straten op te bre ken. Dat is toch aardig, vertelde hij tot een ander, die ook naar het werk stond te kijken. Als ze mijn portemonnaie niet vinden, zei het toch zeker niet aan hen liggen. DE KATTEN VAN NAPOLEON Toen Napoleon in. 1815 de reis naar Sint- Helena wilde aanvaarden, had een Engelsch- rnan in Manchester de aardigheid een op roeping aan te plakken, waarin werd mede gedeeld, dat op Sint-Helena veel muizen en ratten voorkwamen. De bevolking had er erg Veel last van. Daarom, zoo heette het, was Napoleon van plan om wel 10.000 katten mee te nemen, ten einde op die wijze zoo weinig mogelijk hinder van de plaag te hebben. Verder werd verteld, dat iedere gezonde kat naar het volgende tarief betaald zou worden: een kater voor 16, een kat voor 10, kleine katten voor 2 shilling, terwijl de al lerkleinste dieren, met 2 pence per stuk zouden worden betaald. Het bedrag zou door den stedelijken betaalmeester onmiddellijk voldaan worden. Er liepen verscheidene menschen "in! Onder hen bevonden zich vele boeren, die „ter markt'" gekomen, moesten hooren, dat ze beetgenomen waren. Massa's lieten huft poesen in hun eerste opwelling van boos heid rondloopen, zoodat men later ongeveer 4000 katten heeft moeten opvangen en doodschieten. De bedrogen eigenaars liepen te hoop en wilden het raadhuis bestormen en verwoes ten. Met moeite werd dat door de. troepep belet; hierbij werden niet minder dan 36 personen gewond. De aanlegger van dit kattentumult is nooit ontdekt, niettegenstaande de overheid een premie van 50 pond sterling had uitgeloofd. EERE WIEN EERE TOEKOMT De geschiedenis speelt in Nederlandsch- Indië op een der kleine passagiers-schepen, die regelmatig tuschen China en Java varen. In een haven van Sumatra komt een heer aan boord, die zeer voornaam doet. Hij ver langt den kapitein te spreken. De kapitein een joviale kerel, komt. „Ik wilde graag een plaats naar Batavia?" „Dat spijt me zeer, maar het schip is tot op de laatste plaats bezet." De heer geeft den kapitein te kennen, dat hij absoluut naar Batavia, op welke wijze dan ook, verscheept moet worden. „Goed, ik zal u medenemen, wanneer u tevreden bent met een stoel in een salon. Ik zal een paar kussens en reisdekens laten brengen en dan zal het voor vannacht wel gaan." De heer richtte zijn hoofd verwaand om hoog. „Op een stoet? Wat denkt u wel? Weet u wel wie of ik ban? Ik ben En nu volgt een ellenlange titel. De kapitein krabt zich achter de ooren en zegt: „Ja mijnheer, dat is wat anders, dat wist ik niet. In dit geval zal ik u twee stoe len brengen." ZENUWACHTIGE ARTISTEN Het is algemeen bekend, dat groote kun stenaars dikwijls zeer zenuwachtige men schen zijn. Caruso, de beroemde zanger, heeft eens gezegd: lederen keer als ik zing, ben ik bijzonder zenuwachtig en als ik ge zongen heb, ben ik een flauwte nabij. Gounod, de componist van de „Faust", was bijzonder zenuwachtig, zoodat hij zelfs zijn eigen werken niet durfde dirigeeren. Zelfs Wagner, toen hij naar Londen kwam om In Albert Hall te dirigeeren, was zoo zenuw achtig bij de repetities, dat hij zijn wenschen niet aan het orkest kon overbrengen en aan dr. Richter zijn dirigeerstok moest over geven. Ferdinand David, een bekend violist, was dikwijls zoo ziek, dat hij naar bed moest, eenigen tijd voordat hij in 't publiek moest optreden, en Wieniawskl kon onder dezelfde omstandigheden dagen van te voren niets eten. Eugen d'Albert floot zacht voor den aan vang van een voorstelling om zijn zenuw achtigheid te verbergen. Christine Nellson leed zoo aan zenuwen, dat, wanneer zij haar rol met den orkest directeur repeteerde, zij gewoonlijk de kan ten en verdere garneering van haar japon scheurde door 't voortdurend plukken er aan. DE VUILE HANDEN VAN LINCOLN Toen de later zoo vermaard geworden pre sident der Vereenigde Staten Lincoln, nog als kleine jongen op de schoolbanken zat, zag de onderwijzer bij de schrijfles, dat de knaap een buitengewoon vuile hand had en riep hü toornig: Alleen als er hier in de klas een zit met nog vuiler hand dan JU- zal ik je de verdiende aframmeling kwijt schelden. Onmiddellijk daarop liet de kleine Lincoln zijn verborgen gehouden linkerhand zien, ende straf werd kwijtgescholden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8