Van Alles en van Overal Binnenlandse!» Nieuws FEUILLETON DE SCHANDPAAL VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 HET NIEUWE STUDIEHUIS DER PATERS JEZUÏETEN TE NIJMEGEN Hoog water in Nov. 1928 De Novemberstormen W. R. A. C. graaf van Rechteren Limpurg 1 Het comité tot bestrijding der openbare zedeloosheid SOCIAAL LEVEN De Middenstandsraad De relaties tusschen Nederland en Zwe.den Puwe Huid Schrale Li Het conflict in de Goudsche Aardewerk-industrie R. K. Mijnwerkersbond LUCHTVERKEER De voorbereiding van den Noordpooltocht met de „Graf Zeppelin" Opsporing van vliegtuigen ONDERWIJS De eere-doctoraten voor de heeren Deter ding en Stork De werktijden in het mijnbedrijf UIT ONZE OOST Drama op de „Rotti .1 186 Vijftig jaar lang hebben de a.s. Jezuïeten hun filosofische studiën te Oudenbosch ge daan an nu af zullen zij dat te Nij megen doen. Van Mariëndaal in Grave, waar zij na hun noviciaat nog één a twee jaar Latijn en Grieksch studeeren, komen de jonge aanstaan de geestelijken op ongeveer 22-jarigen leeftijd dus voortaan naar Nijmegen om er hun dne jaren filosofie-studie te doen, met de bijvak ken natuurkunde, scheikunde en biologie, om daarna ten slotte in Maastricht nog vier jaar de theologische studie te volgen, ge durende welken tijd zij na het sub-diaco- naat en het diaconaat, ten slotte in het vierde jaar priester worden gewijd. En om te zorgen dat na al die studie de nederigheid niet zoek raakt, gaan ze, na de priesterwijding, dan nog weer een jaar terug naar 't noviciaat in Mariëndaal te Grave, om daar weer als van ouds allerlei nederigen arbeid vloeren vegen enz. te verrich ten. Nu begon de inrichting voor de filosofie studie te Oudenbosch, na een beslaan van een halve eeuw, wel wat klein te worden en daarom werd naar een gelegenheid uit gezien om een nieuw gebouw te stichten. Waar? Sedert Nijmegen de zetel is van de R.K. Hoogeschool, is dat eigenlijk geen vraag meer het nieuwe studiehuis, dat bekend za" zijn onder den naam Berchmanianum, meest natuurlijk in Nijmegen komen; de Hooge school zoo vlak naast de deur, wat was ge makkelijker. EV werd een prachtig terrein van niet minder dan 3J4 H.A.. gelegen aan de Hout laan, gekocht en daarop is door de archi tecten Joseph en Pierre Cuypers, zoon en kleinzoon van den beroemden Roermond- schen bouwmeester een imposant gebouw gezet, dat, zooals reeds op den dag zelf in dit blad vermeld. Donderdag j.l. door den Hoogeerw. Pater Provinciaal H. Ritselaar S. J. is ingezegend. Hoewel, in overeenstemming met de be stemming en de bewoners, het gebouw een voudig is gebleven en alle overtollige franje en architectonische liefhebberijen zijn weg gelaten, zijn de architecten, aan wie na tuurlijk een program van eischen werd voor gelegd, er in geslaagd, iets moois te maken. Langs de Houtlaan, die het terrein aan de Zuidzijde begrenst, ontwikkelt het Berch- mann-college, 20 M. uit de grens, zijn groot ste breedte van pl.m. 100 M.; ongeveer in het midden daarvan bevindt zich de hoofd ingang. In dit middengedeelte bevinden zich beneden de portiersloge en vijf spreekka mers, benevens de hoofdtrap, die voert naar de drie verdiepingen, waarop hier de ka mers van alle professcten zijn bijeenge bracht. Aan de Westzijde wordt dit midden gedeelte afgesloten door de recreatiezaal en de leeszaal voor de Paters en een tijdschrif ten-leeskamer, die ook voor personen van buiten het gebouw toegankelijk is. Hier sluit verder aan de Westzijde een korte vleu gel aan, die Noordwaarts zwaait, waarin de bibliotheek van 4 verdiepingen en de zieken- afdeeling zijn ondergebracht. Die bibliotheek is een kos'elijk bezit van het college, met haar 30.000 boeken, waar onder zich uiterst kostbare en zeldzame werken, o.a. tal van incunabelen bevinden, is zij een rijke bron van studie voor de inwonenden. Aan den Zuidoosthoek vormt de keuken het centrum van cfe huishoudelijke afdee- ling, waarbij in Noordelijke richting de on- derwijsvleugel zich over 80 M. uitstrekt. Op den beganen grond bevinden zic'n daarin de vier klasse-lokalen langs een 3 M. breede wandelgang, d.e zich van de overige gangen in het gebouw onderscheidt door ruimere af metingen, warmere kleur der wanden en gewelfsteentjes en rijker glas-in-lood-mo- zaïek, en die niet alleen geschikt is om op som mige tijdstippen den stroom van scholastieken op te nemen, maar ook zal dienst doen als rustige wandelgang voor de Paters, als kloos tergang dus, voor het geval weersomstandig heden beletten het breviergebed of andere oefeningen in den tuin of het bosch te ver richten. Tusschen de klasse-lokalen ligt de recrea- wrichten vormen. Het karakter van de stichting bracht mee, geen monumentale hoofdtrap te bouwen; wel echter is de be langrijkste trap, die in den hoofdvleugsl, waarin ook nog de fraaie en ruime kape* zich bevindt, als toren uitwendig doorge bouwd. Deze traptoren ontwikkelt zich naast den zes M. onder de hoofdverdieping gele den verwarmingskelder, voert dan langs den Refter naar d'e kapel, naar de zangerstri bune, naar den zolder van het Patershuis, waarnevens aansluiten een reeks slaapka mers voor de Broeders. Waar een redelijke soberheid bij heel den bouw moest worden in acht genomen, heb ben de bouwmeesters een gewenscht kleu renspel weten te verkrijgen door de iuiste keuze d'er materialen. Zoo zijn bij voorbeeld door de kleurkeuze en de vermen ging van verschillende fabrikaten baksteen aardige effecten verkregen, terwijl de gevel- vlakken tot waarde komen door ae tegen- n^md wordt. stelling van krachtig geconstiueerde, wat ge verfde kruiskozijnen. Nog even wil ik terugkomen op de kape.. die ruim en mooi is ingericht om te vertel len dat in de glas-in lood-ramen de drie geloften der orde: armoede, zuiver heid en gehoorzaamheid worden voor gesteld. Naast deze groote kapel letjes, zoodat een vijftal priesters te gelijk de H. Mis kan opdragen, terwijl op de bo venste verdieping zich nog een zesde kapel letje bevindt, waarop vier ziekenkamers uit komen, zoodanig, dat de daarin zich bevin dende zieken alle uit bed op het altaar kunnen zien. Het geheele gebouw, waarin wij bij de be zichtiging werden rondgeleid door ó'en Zeer- eerw. Pater H. W. Spijker, die ook als bi bliothecaris den staf zwaait over de schitte rende bibliotheek en als minister de rech terhand en eventueele plaatsvervanger is van den Zeereerw. Pater G. Lamers, den rector, maakt een prettigen indruk en is niettegenstaande de soberheid bij het bou wen in acht genomen, een woning, waarin het best is uit te houden. En naar buiten vertoont het een. ook a eenvoudigen, maar niettemin sierlijken ge vel, die voor het aanzien van Nijmegen een aanwinst is, zooals de geheele inrichting da- voor het geestelijk aanzien dier stat.' is. ARTHUR TERVO'fREN In mijn vorige „Van Alles en van Overal", is de samensteller der R. K. Verkiezingsfilm eenige malen Pater Hendriks genoemd. Be doeld was Pater Hermans, zooals hij trou wens in het begin van het artikel ook ge- Een slip of the pen van mij, of een fout van den zetter. Ik weet het niet. Maar dat doet er ook weinig toe, 't was een fout en die is nu verbeterd. A- T. In de provincie Utrecht. Ir. A. A. Mussert, hoofdingenieur van den Utrechtschen Provincialen Waterstaat, heeft een rapport in zake den hoogen waterstand in November j.l. aan Ged. Saten der pro vincie gezonden. Wij ontleenen daaraan het volgende In hoofdzaak is. deze hoogwaterperiode een gevolg van hoogfi Zuiderzeestanden. De ri vierstanden waren wel hoog, maar niet zoo, dat daardoor gevaar ontstond. Het zwaarte punt der bedreiging lag dan ook in de Vecht streek. maar tegelijkertijd werden ook moei lijkheden in de Geldersche vallei ondervon den. In de Grebbellinie, die in eigendom toebehoort- aan den Staat (Departement van Defensie), was de stormvloed op 25 Novem ber zoo hoog, dat de hoogste rivierstand werd bereikt. Daar het Departement van Defensie geen voorzieningen wenscht aan te brengen, is dit geschied in eerste instantie door het gemeentebestuur van Hoogland, en daarna door den voorzitter van den Bun- schoter Veen- en Velden,dijk op het daartoe vanwege het provinciaal bestuur gerichte verzoek. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de op stuwing te Amersfoort, gepaard aan den aanzienlijken neerslag in de Geldersche val lei. over de geheele lengte de bezwaren derd ontstaan die reeds van ouds bekend zijn en die eerst zullen ophouden als de Zuiderzee is afgesloten, de hoofdwatergangen zullen zijn genormaliseerd en verruimd en de in wendige waterstaatkundige toestand zal zijn verbeterd, waarmede tenminste nor een half dozijn jaren" is gemoeid; wanneer het denk beeld tot het maken van de Amsterdam- pajnverbinding voortgang zal hebben, zou deze tijdsduur nog aanmerkelijk grooter worden. Tot dien zal men in den reeds zoo vele jaren bestaanden toestand moeten be rusten. I minister van Buitenlandsche Zaken, graaf I Moltke en tot leden de oud-Fransche ambas. sadeur te Washington Jusserand, de oud- Britsche ambassadeur te Rome, sir Jamc Rennal Rodd, de Zweedsche oud-mmister van Justitie en oud-lid van het hoogge rechtshof Ekeberg en de Nederlandsehe oud minister van Oorlog en van Financiën Colijn. De schade aan den polder Walcheren Het dag. bestuur van den polder Walche ren te Middelburg heeft aan commissarissen mededeeling gedaan van de schade, die dooi de stormen van 17—18 en 23—28 November aan de zeeweringen is toegebracht. Aan de Noordwatering (o.a. Westkapelschen zeedijk) tiezaaï der studenten. In de drie bovenvar- is behalve groote schade aan de verdedi- diepingen bevinden zich de kamers voor on geveer 60 scholastieken, met toiletten, posts kamers, linnenkamer enz. De kamers zijn zóó gelegen, dat zij, door de Noord-Zuid - richting van dit gedeelte van het gebouw, alle ten minste een halven dag door de zon worden beschenen. Het Noordoostelijke paviljoen bevat, over de verschillende verdiepingen verdeeld, zoowel de speciaal ingerichte klasse-lokalen voor natuurkunde, scheikunde en natuurlij ke historie, als de daarbij behoorende labo ratoria, zalen voor opstelling van natuur kundige instrumenten en verzamelingen van natuurlijke historie (beicie een schat van, vaak kostbare, leermiddelen bevattend) en een vertrek voor den amanuensis. Voor berging van allerlei is er dan nog boven de vier verdiepingen van het gebouw een groote zolder. De trappen in het gebouw zijn zoodanig verdeeld, dat zij telkens op de vier verbin dingspunten der vier vleugels die ten ge volde van de verschillende bestemmingen ook afwisselende verdiepingshoogten moes ten hebben, als het ware de verbmdenae ge- gingswerken 3900 m3. grond verloren gegaan Aan het Zuiderstrand is de duinvoet 3 tot 5 m., aan het Noorderstrand 4 tot 8 m. afgenomen. Aan de herstellingswerken is aan de Noordwatering tot 1 Januari reeds 80.000 uitgegeven en moet naar raming nog 100.000 worden verwerkt. De Zuid- watering kost 3500, terwijl aan de West watering 12000 is uitgegeven en nog 56.000 noodig wordt geraamd. Totaal dus 251.000. Te Velp is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer W. R. A. C. graai van Rechteren Limpurg, ridder van de Comman derij Nederland van Johanniter-orde. Vergadering te Utrecht Te Utrecht heeft vergaderd het comité tot bes.rijding van de openbare zedeloos heid en hare gevolgen. Wegens ongesteld heid van den voorzitter dr. J. Lammert; van Bueren, presideerde mr. A de Graaf. Aanwezig waren verscheidene politie ambtenaren uit de groote steden, gemeente raadsleden en tal van vertegenwoordiger? van de vereenigingen, die zich op dit ge bied bewegen. Mr. J. C. J. W. Hermans, subst.-officier van Justitie te VGravenhage hield een in leiding over de bestrijding van de porno grafie. Eje heer Hogendijk, chef der zedenpolitie en kinderpolitie te Amsterdam zeide weinig heil te verwachten van wetswijziging of wetsaanvulling zonder meer. Naar zijn mee ning zal. zoolang geen centraal bureau be staat, vanwaar uit de bestrijding der porno grafie over het geheele land op uniforme en goede wijze wordt geleid en beïnvloed, van verbetering van den thans onbevredigender! toestand geen sprake kunnen zijn. Zoo'n bureau zal zich bestendig op de hoogte moeten stellen van alles wat aan verdacht; boeken, periodieken, afbeeldingen enz. in den handel wordt gebracht; van toestanden, personen en verkoopplaatsen, verband hou dende met den vuilhandel; van rechterlijke beslissingen aangaande het onderw 'p. Men zal dan op den duur wellicht in staat zijn hierin zoo noodig voorgelicht door een verschillende richtingen vertegenwoordigen de commissie normen vast te stellen van wat als pornografie moet worden beschouwd en wat als kunst welke weer als richtsnoer zullen dienen voor politie en justitie. Spreker meende dat uiteraard voor het verrichten der* r werkzaamheden is aange wezen, het rijksbureau tot bestrijding van den vrouwenhandel en den handel in on tuchtige uitgaven, welke taak verruimd zou moeten worden. De „Deutsche Zentral Poli- zeistelle für Bekampfung unziichtiger Bilder Schriften und Inserate" werkt reeds in den hierboven aangegeven geest. Aan de discusie werd verder nog deelge- den gemeenteraad te Amsterdam, en de hee ren mr. A de Graaf, J, Balkestein, J. N van Munster en mr. J. A. Vunderink, hoofd ambtenaar aan het rijksbureau tot bestrij ding van den handel in ontuchtige uitgaven te Batavia. De vergadering was algemeen van mee ning; dat de oplossing van het vraagstul' in de door den heer Hogendijk, aangegever richting moet worden gezocht en achtte het wenschelijk, dat de minister van Justitie hiermede ill kennis wordt gesteld. Verpakte artikelen Het voor eenigen tijd door den Neder- iandschen Grossiersbond ingestelde onder- mek naar de wenschelijkheid van het aan- JEven van netto maat of gewicht op ver pakte artikelen, heeft den Middenstandsraad aanleiding gegeven de vraag te overwegen af het element van misleiding en van on eerlijke concurrentie, dat gevolg is van het afwijken van normale maten en gewichten londer dat de afwijking vermeld wordt, van zoodanige beteekenis is te achten, dat het .reffen van een wettelijke voorziening wen- ïchelijk is. De Raad' heeft deze vraag be vestigend beantwoord, in de overtuiging, dat .iet particulier initiatief niet in staat zat zijn verbetering van eenige beteekenis in da bestaande wantoestanden aan te brengen. Het kwam de» Raad voor, dat geen af- onderlijke wet in het leven behoelde te worden geroepen, doch volstaan kon wor den met op enkele punten de Warenwet te wijzigen, waardoor deze meer dan tot dus verre bevorderlijk kan zijn aan de bestrij ding der oneerlijkheid in den handel. Hoe wel ook op dit oogenbiik de Warenwet dit doel nastreeft, is haar hoofdoogmerk toen vooral het dienen van de belangen van dc volksgezondheid De Raad oordeelde het wel van beteeke nis, dat meer dan tot dusver zou uitkomen, dat het doel der Warenwet is in beide rich- ingen werkzaam te zijn, in verband waar mee de considerans van de wet zou hebben ie vermelden, dat voorschriften kunnen worden gegeven niet alleen ten aanzien van de aanduiding van W&ren, maar ook met be- 'rekking tot de hoeveelheid van verpakte on daarmede gelijk te stellen waren. In aansluiting hieraan zouden ook enkele rrtikelen der Warenwet dienen gewijzigd of aangevuld te worden. Het komt voor, dat door het bezigen van fantasie-namen het publiek misleid wordt omtrent den aard of de samenstelling van een koopwaar; het :ou aan de eerlijkheid in den handel ten goede kunnen komen, indien de wetgever bevoegdheid had te bepalen, dat voor de aanduiding van „bepaalde waren en artike len uitsluitend de benaming, die den aard of samenstelling van de waren .en/of arti kelen aanduiden, mag worden gebezigd." Een toevoeging, die den wetgever deze bevoegd heid geeft, ware als een nieuw lid bij art. 14 onder te brengen. Hoofdzakelijk vindt misleiding van het publiek plaats omtrent de hoeveelheid van :en koopwaar, in dier voege b.v., dat een klos garen, een kluwen sajet, een bus groen en. een pakje maizena, minder inhoudt dan de kooper recht heeft te verwachten. Hier ligt ook de groote bron van oneer lijke concurrentie, waarover de bona-fide 'i andeJaar te klagen heeft, en die er op den duur toe leiden moet, dat de algemeene standaard daalt en dus b.v. een klos garen minder meters bevat, dan de gewoonte is, 'onder dat het publiek dit bij het koopen Ier waar kan ccnstateeren. Een voorziening tegen misleiding is zoo vel in het belang van het publiek als van den bona-fide fabrikant en handelaar een dringende eisch Art, 328bis van het Wet boek van Strafrecht geeft geen voldoende bestrijding dezer oneerlijke concurrenten "en gevolge van het voorschrift, dat de han delingen niet zijn bedriegelijk. De middenstandsraad pieent niet, dat de voorziening zoover behoeft te gaan, dat be- oaalde maten of gewichten in acht moeten worden genomen en dus b v. cacaopoeder alleen zou mogen worden verkocht in bus sen van A K.G. en niet van 1 lbs., aange zien daardoor de fabrikant en de handel meer belemmerd zouden kunnen worden dan ter bestrijding der oneerlijkheid in den handel noodig is, doch dat volstaan zou kun nen worden met een bepaling, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur kan worden voorgeschreven, dat op of aan de koopwaar aanduidingen moeten voorkomen omtrent de hoeveelheid of het gewicht van die waren. In verband hiermede zou dan aan art. 18 der Warenwet een lid moeten worden toe gevoegd, waarvoor de Middenstandsraad de volgende redactie ontwierp: „Wij behouden ons voor bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen, dat en hoe of aan waren en andere artikelen bij dien maatregel aan te wijzen, of op of aan de voorwerpen of de omhulsels, waarin die waren eft andere artikelen zijn vervat, dui delijke aanduidingen moeten voorkomen omtrent maat, gewicht of getal van Dokter: „Wel. hoe voel je je vandaag?" Patiënt: „Veel beter. Zoodra u die ther mometer begon te gebruiken, bén ik opge knapt." die nomen door mej. N. A. C. Crielars, lid van waren en die andere artikelen, ongeacht ds 10 En toch vond hij het onnatuurlijk om zijn broeder niet op te zoeken, om te ver nemen, wat hem tot zulk een avontuurlijk leven had doen besluiten. In dezen tweestrijd verliep de tfjd, zon der dat hij er aan dacht, hoe schandelijk hij Marie in den steek gelaten had. De avond begon reeds te vallen; de me nigte ging langzamerhand uiteen, maar in de tenten werd het, naarmate het uur vorderde, levendiger en vroolijker, vooral daar, waar gedanst werd. Dietrich was moe geworden en had aorst gekregen- hij verlangde er naar iets te ge bruiken- 'hij begaf zich daarom naar een der mindere tenten. Ook hier werd gedanst en een springende en joelende menigte be woog zich in de rondte. Hij drong door om een plaats te vinden, waar hij rustig over alles zou kunnen na denken. Hij wist, dat zijn kennissen m de andere tent waren. Het gelukte hem een afgelegen hoekje te vinden, waar hij hoopte ongestoord te zitten. Doch reeds na eenige minuten .werd ny Tusschen Nederland en Zweden is destijds een verdrag gesloten, waarin voorzien wordt in een permanente verzoeningscommissie voor geschillen tusschen beide landen, welke niet door het Permanent Hof van Interna tionale Justitie worden berecht, d.w.z. ge schillen van niet-juridischen aard. Ingevolge dat verdrag zijn thans in deze permanente verzoeningscommissie benoemd: tot lid en voorzitter de Deensche oud door een bekende stem aangesproken. Jenka stond voor hem, aan den arm van een kra- nigen landsverdediger, dien zij zonder com plimenten losliet, toen ze Dietrich aan sprak. Het gezicht van het meisje gloeide en haar oogen glinsterden van uitgelaten vreugde, zoodat het Wilhelm speet het johge ding, aan zichzelf overgelaten, in dit ruw gezelschap aan te treffen. Hij vroeg hoe het kwam, dat zij alleen hier was en of de oude vrouw van haar plan om vroeg huiswaarts te keeren, ver anderd was. Het meisje lachte, zoodat haar witte tanden te voorschijn kwamen. Zij had net vandaag goed gehad. „De een zijn dood is den ander zijn brood", zeide zij, een oud spreekwoord bezigend. Het oudje was over de geschiedenis van het valsche geld zoo verdrietig geweest, dat zij des middags naar huis was gegaan. Zij, Jenka, zou met andere menschen, die een rijtuig hadden, nakomen, dan kon zij het op de kermis gekochte mee brengen; die lui gingen echter pas laat naar huis. Zoodoende had zij ook een prettig dagje. Eindelijk vroeg zij, waarom mijnheer de opzichter zoo alleen zat, of hij ook niet eens een dansje mee moest maken, een zinspe ling, waaruit hij duidelijk kon opmaken, waar ze heen wilde. Dietrich was echter niet gestemd om plezier te maken; hij had veel meer zin om haar aan te raden naar huis to gaan en onder het oog te brengen, hoe ongepast het was, dat zij zich nog zoo laat op de kennis in dooi.n vao 30-60 n> 90 ct. Tube 80 tl. Bn Apoih. ta Drogutt» voorwerpen of omhulsels, waarin die waren sn andere artikelen zijn vervat." Bestrijding van oneerlijkheid Tot voorbereiding van de algemeené maat regelen van bestuur is in art. 17 der Waren wet een speciale commissie ingesteld. Aan gezien tot dusver het hoofddoel der Waren wet is geweest het dienen van de belangen v.an de volksgezondheid, is aan de kringen van industrie en handel in die commissie een slechts geringe plaats ingeruimd. Zal voortaan d'e Warenwet in meerdere mate dienstbaar worden gemaakt aan de be strijding van de oneerlijkheid in den han del, dan zal de invloed van industrie en handel bij de voorbereiding van de alge meene maatregelen van bestuur veel groo ter moeten zijn dan thans het geval is Uit breiding der bestaande commissie met een aan'al handelaren en fabrikanten zonder meer acht de Middenstandsraad niet aan tc bevelendaardoor toch zouden personen ge roepen worden omtrent een aantal maat- rege'en ter bevordering van de volksge zondheid een oordeel uit te spreken, terwij' zij op dit gebied volslagen leek zijn; terwij! anderzijds een aantal hygiënisten mede zou den hebben te besluiten omtrem maatrege len in het belang van de eerlijkheid in der handel, hoewel zaj noch de noodzakelijkheid noch de gevolvcn van d'en rnoat—~»i kunnen beoordeelen. Vandaar, dat de Middenstands raad het le lid van art. 17 vervangen wil zien ioor het volgende nieuwe lid: „Tot bijstand in de uitvoering van her bepaalde in de artikelen 14, 15. 16 en 2Z derde lid stellen wij twee commissies in. een uitsluitend voor zooverre betreft het belan,T "van de, volksgezondheid en een uitsluiten-' voor zooverre betreft, de bostrrding van d' -memT'kheid in d=n handel. we'k°- )»«•-»> wij benoemen en ontslaan en van welke die- -repe wordt geboord over ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur ïe ne mer krachtens een van die artikelen welke daarvoor in aanmerking komt. al naar ge lang het belang van de volksgezondheid of van de bestrijding van dé oneerlijkheid ir den handel in aanmerking komt. Indien een bepaald ontwerp zoowel de volksgezondheid als de bestrijding van d- oneerliikheid in den hend-i bet~ft. z'Oipr- déSe commissies gemeenschappelijk overleg gen en adviseeren. De commissies of een van de commissie? kan eigener beweging aan ens voorsteller doen betreffende de uitvoering van die ar tikelen." De raad ts van oordeel, dat het instel len van een commissie uit belanghebbenden sneciaal ter bestriid'ng van oneerlijkheid in den handel de noodige zekerheid verschaft da- voldoerde met de bejmgen ven ird"?- trie en handel rekening zal worden gehouden en een gevaar dreigt, dat algemeene maat regelen van bestuur zullen worden voorge steld anders dan in noodzakelijke gevallen en voor artikelen van algemeen gebruik. De Middenstandsraad heeft den minister van Arbeid.- Handel en Nijverheid verzocb* de noodige stappen te doen. teneinde to- een wijziging van de Warenwet in den aan gegeven zin te geraken. Nog steeds geen resultaat Naar gemeld wordt, heeft de heer J. A. Donker, wethouder van Gouda wederom zijn bem'ddelingspogingen in het Goudsche Aardewerkconflict Voortgezet. De gehouden besprekingen bleven zonder resultaat. Binnen enkele dagen wordt opnieuw ge confereerd. Met ingang van 1 Maart zijn dóór het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K. Mijnwerkersbond aangesteld tot vrijgestel den van den bond, de heeren P. J. H. Wil- lems uit Nuth en W. J. A. Mulders uit Schaesberg. bevond; hij wilde haar voorstellen met hem mee te gaan, om dan met het rijtuig der familie Wallmuth huiswaarts te keeren. Want hij zag, dat er onder de aanwezigen verscheidenen waren, die meer gedronken hadden dan dienstig was en hij wist, dat zulke lui maar al te vaak twist zochten. Reeds spoedig bleek zijn vermoeden niet ongegrond. De soldaat, dien het meisje om zijnentwil had laten loopen, had voortdu rend met gramstorigen blik naar den defti- gen heer zitten kijken, die hem, zoo het scheen, zijn meisje afhandig had gemaakt, en hij was mét eenige anderen overeen gekomen, het den fijnen sinjeur betaald te zetten. Jenka. die zich onder Wilhelm's hoede veilig wist, weigerde mee te gaan, de jonge lui dreigden daarop geweld te zullen ge bruiken. Wilhelm sprong in de bres voor voor dezen dans gevraagd had. Op hetzelfde voor dezen dans evraagd had, op het zelfde oogenbiik sloeg hij zijn arm om haar heen en in een ommezien hadden zij al dansende den uitgang der tent bereikt. Buiten stonden er eenige politie-agenten, die terstond bereid waren, zoo noodig hulp te verleenen, te meer daar zij Wilhelm ken den en hij hun uitlegde, waarom hij het meisje onder zijn hoede had genomen. Met eenige ernstige woorden verweet hij Jenka haar lichtzinnigheid en bood haar aan, haar naar de menschen te brengen, met wien zij naar huis zou rijden. Hij bemerkte niet, dat de oude Schmittler in de nabij heid stond en het geheele voorval gezien had; evenmin zag hij, dat de kleine bulte naar hem afloerde en hem achterna ging. Het meisje gaf ongeveer de richting aan, waar zij haar bekenden dacht te vinden, en met gebogen hoofd, berouwvol naar zijn vermaningen luisterend, liep zij naast hem voort. Snikkend verzekerde zij, dat nog nooit iemand zoo goed tot haar gesproken had. Zij kon niet in de betrekking blijven, waar zij nu was, voegde zij er bij. De dames met wie zij vanmorgen meegereden had, wa ren zoo lief, vooral de jongere. Of mijnheer de opzichter er geen mouw aan kan passen, om haar op de hoeve een dienst te bezorgen; zij wilde graag werken en kon dat ook. Plotseling hield ze stil en keek verlegen rond. Zij stotterde, iets, dat zij de menschen, met wie zij mee zou rijden, al gezien had, en bedankte hem voor zijn geleide. Voor Wil- hem goed begrepen had, wat zij zeide, was zij reeds tusschen de kramen verdwenen. Dit deed hem eigenlijk pleizier, daar het ook voor hem tijd was, om naar huis te gaan. Toen tiij zich omkeerde, om zijn weg te vervolgen, stond hij andermaal tegenover zijn broeder, die hem met denzelfden half- lachenden blik als vanmiddag aanstaarde. Dietrich ging een pas terug de andere scheen ook rustig door te willen gaan. Maar liet betere gevoel van Dietrich kreeg de overhand; zij waren toch kinderen van een moeder! Hij trad op zijn broeder toe en reikte hem de hand. Naar uit N. T. A. uit Washington meldt, heeft Fridjof Nansen Woensdag een bezoek I gebracht aan den Amerikr anschen minister van marine Wribur en een ge hooge ambte naren van diens departement. Hij verzocht om ondersteuning van de vlucht naar de Noordpool van het luchtschip „Graf Zeppe lin" door het oprichten van een landing- mast te Nome op Alaska en het vervoer van benz ne naar de basis van het luchtschip in het Amerikaansehe poolgebied. Wilbur gaf Nansen in overweging een schriftelijk verzoek in te dienen, waarvar hij een welwillend onderzoek toezegde. Blijkens een bericht aalucht varenden is de aandacht gevestigd op een regeling, ter bevordering van de veiligheid getroffen met be.rekking tot het langs radio-telegra fisch jn weg melden van luchtvaartuigen, welke geen radio-station aan boord hebben de. het. Kanaal overvliegen. Voorts zal in de volgende gevallen aange vangen worden met de pogingen tot opspo ring en redding van luchtvaartuigen: 1. Bij ontvangst van een radio-noodsein van een luchtvaartuig, dat een radio-station aan boord heeft; 2. Bij ontvangst van een betrouwbare m- llchfing, dat een in nood verkeerend lucht vaartuig is gezien; 3. Wanneer een luchtvaartuig met bestem ming naar Engeland meer dan een uur over tijd is of wanneer da melding van een lucht vaartuig met bestemmir? naar het vaste land meer dan anderhalf uur over tijd ia. De uitreiking van de diploma's aan ct eere-doetoren Sir H. W. Deterding en ir. C. F Stork zal niet geschieden in deze maand, zocals aanvankelijk het voornemen was, doch in een buitengewone senaatsvergade ring van de Technische Hoogeschool, dia gehouden zal worden omstreeks half Maart aanstaande. De R.K. Mijnwerkersbond en de Prot. Chr. Mijnwerkersbond hebben van de directie der Oranje-Nassaumijnen bericht ontvangen, dat op. de vier Oranje-Nassaumijnen thans ook dezelfde werktijd-regeling voor boven- gronders op Zaterdag zal worden ingevoerd, als op de Staatsmijnen zal worden getroffen. Ook op de Oranje-Nassaumijnen zal dus 's Zaterdags de schafttijd worden verkort, zoo dat de arbeiders om vier uur des middags vrij zullen zijn. De regeling treedt a.s. Zaterdag in wer king. De muzikant nam ze aan en begroette zijn broeder zoo onverschillig, of hij nooit weg was geweest. „Je was wel ontsteld toen je mij zag," zeide hij, „je dacht zeker, dat ik nog in Amerika zat. Maar daarginds is ook al niet veel te halen. Een paar muzikanten, die naar hier moesten, namen mij mee terug. Op den duur bevalt het me hier toch beter dan bij de Yankees. Ik heb tot nu toe met den troep rondgetrokken. Het is nog zoo'n kwaad leventje niet, vandaag hier, morgen ginds, en men is vrij. Maar," vervolgde hij, „ik heb je toch niet gestoord in je aan genaam onderhoud? Ik zie met genoegen, dat mijn gestrenge heer broeder tegenwoor dig ook van goed gezelschap schijnt te houden; vanmorgen zag ik je ook al met het aardige kind. Nu, je hebt geen slechten smaak. Ik had het niet van je gedacht." ,,'k Weet niet, wat je bedoelt," gaf Die trich trots ten antwoord. „Het meisje, dat je zooeven gezien hebt, is vanmorgen toe vallig met ons meegereden. Zij zoekt een dienst dat- is al wat zij wil. De groote tent ben ik uitgegaan, omdat bet mij on mogelijk was te dansen, nadat ik je herkend had. Wie had dat kunnen denken, dat ik je hier nog eens zoo zou zien!" Onwillekeurig bedekte Dietrich zijn gelaat met beide han den. „Wat is mijnheer de opzichter trotsch," hernam de ander een weinig verlegen, „het gaat je goed, zooals ik zie, je ziet er ten minste patent uit. Je was zeker bans. Op de „Rotti" heeft een schepeling clcafc eersten en tweeden hofmeester aangevallen* De tweede hofmeester is aan de bekomen verwondingen overleden. De „Loc." deelt heft volgende mede: Op den bewusten middag, omstreeks eer» uur of drie, gaven vuurpijlen, stoomfluitsig nalen en Morse-seinen aan boord van heft ter reede van Tegal liggende stoomschip» „Rotti" te kennen, dat er aan boord waft bizonders gebeurd moest zijn en assistentie? van den wal verzocht werd. Aanvankelijk- wist men niet voor welk feit deze hulp were# verzocht, maar toen enkele heeren van de» Handelsbank tHet Tegalsch agentschap) zioni; per motorboot naar het schip begaven, kwant men onderweg een sloep van de „Rotti" tegen, van welke bemanning vernomen werd*, dat een mata-gelap geworden schepeling ar-n. boord de beide hofmeesters op bloedige wijze- geattakeerd had. Onmiddellijk werd .naar den wal teruggevaren, waar de politie en de- havenarts, dr. Versteegh, gewaarschuwd verden. De politie arriveerde spoedig aan boord' om den inmiddels reeds gevatten moordlus- tigen schepeling over te nemen en naar den wal te brengen. De man, die op reis nogal enkele aanmerkingen op zijn werk bekomen had van de beide hofmeesters en hierover sakithati (wrok) had gehad, dacht zich op deze wijze in het holst van den nacht zonder vrees voor ontdekking' op de beide heeren te hebben kunnen wreken. Allereerst drong hij de hut van den eersten hofmeester, den heer P. C. Hagen binnen, wien een emmertje gloeiend warm water over het lichaam geworpen werd. De hof meester van schrik en pijn wakker geworden, zag een man wegloopen en achtervolgde hem tot diens hut. Toen de Javaansche bediende zich ontdekt zag, trok hij zijn mes en atta- keerde op deze wijze den hofmeester, die steken in de borst en den linkerarm bekwanu-, Onder hulpgeroep trok de heer Hagen terug naar den eersten officier. Van dezen aftocht maakte de bediende gebruik om in de hut van den tweeden», hofmeester te verdwijnen, wien hij een der—j tiental messtejeen toebracht. De tweede hof-1 meester, de heer H. A. van Hout, een physiek nogal stevig man wist, ondanks zijn ver wondingen. den man vast te grijpen en d». hut uit te dringen, waarna de bediende tl* aankomst van de politie aan deze overge geven werd. Dr. Versteegh, die inmiddels ook reeds gearriveerd was, verzorgde de beide gewon- I den, doch achtte tenzij zich geen compll- j caties zullen voordoen de verwondingen van minder ernstigen aard, zoodat de beide; hofmeesters niet naar den wal werden over-! gebracht. De moordlustige schepeling Soewadi overgebracht naar de gevangenis te Tegal. I dat onze gelijkenis opgemerkt zou worden., en in het fijne gezelschap, waarin je je bevindt, kon je broer de muzikant best ge-1 mist werden. Het bic i de meisje, me' wie je, het bal geopend heo moet, naar ze eggen.; de rijkste partij uit het land zijn. Onze! fluitist, die hier uit de streek is, heeft heft) mij verteld. Op die manier ben ik te -veten»! gekomen, wie het is, die je zoo het hol maakt, 't Doet me toch pleizier, oude jon-i gen, dat jij, oude zedenpreeker, opeens zoo, galant bent geword n tegenover het schoons geslacht. Doch wees maar gerust, ik zal js niet verklappen. En nu wil ik je ook niet langer ophouden," voegde hij er bij, terwijl hij hem de hand reikte. Dietrich had meer dan genoe-; "'en zijnfc! lichtzinnig gebabbel, maar hij kon het tocl* niet van zich verkrijgen, hem zoo heen tot laten gaan. „Willy," zeide hij, hem staande houdend# jij vraagt niet eens naar onze ouders, naar moeder, die zoo verdrietig is, omdat zij niet» van je hoort. Je weet, waarom het beter is, dat men je hier niet herkent Maar nu je toch in den omtrek bentwil je de oud») lui niet eens bezoeken?" De aangesprokene kleurde eenigszins. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13