LEEKEPREEKEN Spinnewebjes ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 Audiëntie R. K. F. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17078 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De ijspret in de Haarlemmermeer De Tweede Kamer verkiezingen Sluit assuranties op beurspolis tegen laagste premies. N.V.B., D.H.V.B. en H.V.B. lasten de wedstrijden voor Zondag af Gecompliceerder kan het niet Tegen een boom gereden Dè tariefsverliooging voo de ongevallenwet De proefvlucht van de Graf Zeppelin Wedstrijden afgelast B. N. Loerakker Negen personen door het ijs gezakt Het bagagevervoer op de spoorwegen Doodelijk ongeval -i De oplossing der Romeinsche kwestie Voornaamste Nieuws) LYHoiï J. J. VVFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Nederlandsche Folklore in Denemarken De Roodvonkepidemie te Maastricht De bloemkoolteelt om Beverwijk Centraal veilen Uit de R. K. Staatspartij BUREAUX: NASSAULAAN49] Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE* 35 ct. p. regel0 VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t tusschen den teksl 60 ct. per regel, r Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaanien iOfinn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor |"JCn I vuUUi" verlies van heide armen, heide heenen of heide oogen: I 1 UÜ> t)ij een ongeval met f OCfS doodclijken afloop l£vi)i bij verlies van een hand. £1 OC bij verlies van een ICfl I I 4.Ü«~duim of wijsvinger: I u J« hij 'n breuk van heen of arm: tecen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen IUUUU. verlies van heide armen, heide heenen of heide oogen: t l\3V. doodclijken afloop l4.<tfW.^een voet of een oog; I I A.U. duim of wijsvinger: |^H bij verlies v. een anderen vinger. 274 WIJ, KATHOLIEKEN, EN HET TOONEEL In de afgeloopen week hebben wij den 250sten sterfdag van den Nederlandschen dichter met het grootste aantal tooneelstuk- ken op zijn naam herdacht, terwijl gelijk met die herdenking een der grootste Neder - landsche tooneelkenners en -beoefenaars, de man, die het klassieke tooneel voor ons volk herleven deed, ten grave werd gedragen. Dit brengt er ons toe, heden eens iets te zeggen over de beteekenis van het tooneel in ons leven, wat wij te gretiger doen, omdat in den loop van den tijd al menigmaal ons oordeel over zaken, met het tooneel verband houdende, werd gevraagd en nooit de gele genheid zich voordeed om op die bezwaren in deze „preeken" in te gaan. Het tooneelspel behoort, zouden wij bijna kunnen zeggen, tot de menschelijke behoef ten. Het Calvinisme, dat het tooneel uit bande, deed hiermede de menschelijke natuur geweld aan. Immers, reeds als kind ontwaakt in ons de lust om ons te verkleeden, om te spelen in een andere wereld, om andere per sonen uit te beelden en andere toestanden rondom ons te tooveren. En die trek blijft den meesten menschen hun geheele leven bij. Feesten, bruiloften, kermissen, carnavals, het zijn alle gretig aangegrepen gelegenheden om uit het alledaagsche vel in een andere ver momming te kruipen. Wie daartoe zelf niet overgaat, ziet de transformatie van anderen toch meestal gaarne aan. En wie noch het een, noch het ander doet, die leest romans en leeft in zijn geest met helden en heldinnen in een andere wereld. Wanneer die menschelijke geaardheid een maal vaststaat, dan is het dom er geen reke ning mee te houden. Onderdruk de natuur op één plaats op een andere plaats springt ze des te krachtiger naar voren. En waarom de zucht naar tooneel te onderdrukken? Er schuilt op zichzelf niets kwaads in. Alles hangt af gelijk het met de meeste dingen op de wereld gaat van de manier, waarop Wij er gebruik van maken. Er is een tüd geweest en zij, die op middelbaren leeftijd en ouder zijn, weten dat nog uit eigen ervaring dat door de Neder - landsche katholieken de schouwburg als een gevaar werd gemeden. Het behoorde tot. de ongaarne geziene voorrechten van enkele kringen van artistiek aangelegden en min of meer wereldsche menschen onder ons. om enkele malen per jaar naar den schouwburg te gaan. De eenvoudige, goed RoomÈche man en vrouw kwam er nooit en keek zelfs met een zekere schuwheid naar de groote aan plakborden voor de schouwburgen. In dien tijd een kwart- tot een halve eeuw geleden stond het Nederlandsche tooneel nog geheel onder Franschen invloed en gaf 'weinig verheffends te zien; vandaar die afkeer, zal menigeen opmerken. We kun nen het ook omkeeren. Door den Calvinisti- sclien invloed in ons land werd langzamer hand de schouwburg in christelijke kringen zonder meer als 'n huis des duivels beschouwd, ongeacht hetgeen daarin vertoond werd. Nu zijn wij, katholieken, wel nooit zóó ver gegaan, dat wij het gebouw, den schouwburg zonder meer, voor zondig aanzagen; onder het protestantsche stempel, da.t onmisken baar meer dan twee eeuwen op ons openbaar leven gedrukt was, werd de schouwburg, het tooneel, toch altijd min of meer als een wereldsche, een eenigszins wufte instelling beschouwd. Men zou dus ook het omgekeerde kunnen beweren: dat n.m. het tooneel hoe langer hoe meer den wuften én Ijchtzinnigen kant uitging, omdat de brave christenen voor een groot deel het den rug toekeerden. Het zou de moeite waard zijn na te gaan, hoe bij het streven van het Nederlandsche Katho licisme naar vrijheid en het herwinnen van het eigen karakter het opleven van het tooneel in Roomsche kostscholen en inter naten, in de zalen van verenigingsgebouwen e.d. mede behoort tot de kenmerkende ver schijnselen van de katholieke emancipatie Toen deze, nu ongeveer een kwarteeuw ge leden, tot volle ontplooiing was gekomen, begon de katholieke pers aandacht aan den schouwburg te wijden, eerst schuchter en voorzichtig, langzamerhand vrijer en be slister. Duidelijk was toen al aanstonds een wisselwerking te bespeuren: de openlijke be langstelling van de katholieken voor het tooneel riep bij de directies der voornaamste tconeelgezelschappen den lust wakker, om met de katholieken rekening te houden. De pas overleden groote tooneelkunstenaar dr. Royaards heeft dit onmiskenbaar gedaan en hij niet alleen. De Roomsche tooneelrecen- senten onzer dagbladen, die zich al spoedig naam en invloed wisten te verwerven, zouden heel wat frappante staaltjes weten te vertel len, van wat zij door hun contact met de leiders van onze Nederlandsche tooneelgezel- schappen hebben weten te bereiken. En zoo heeft de hernieuwde belangstelling dei- katholieken in het tooneel ontwijfelbaar veel ten goede gewerkt. Achteraf kunnen wij dit nu gemakkelijk constateeren. Toen echter ongeveer twintig jaar geleden deze belang stelling in sommige kringen bij ons opkwam, was er twijfel en dispuut. Velen vroegen zich af, of het niet gevaarlijk zou zijn, om, door tooneelrubrieken in onze katholieke pers in te voeren, ons tot nog toe zeer voorzichtig en tegenover het tooneel gereserveerd publiek als het ware uit te noodigen naar den schouwburg te gaan. Dit zou de uithuizigheid, de weeldezucht, 't wereldsche onder de katho lieken maar in de hand werken; ook zou er gevaar voor afstomping zijn, zoowel bij recensenten als bij schouwburgbezoekers. Het is niet gemakkelijk, nu al reeds te beslissen, wie ten deze gelijk hebben gehad, de optimisten of de pessimisten. Zulk een oordeel kan gemeenlijk eerst veel later, óver een veel grooter afstand in de geschiedenis, worden geveld. Meermalen is ons de vraag gesteld, welke houding de katholieken, en vooral de katholieke pers, het beste doen aan te nemen tegenover stukken, die om inhoud ol aankleeding aanstootelijk moeten worden geacht, en waar de grens ligt. Dit laatste is al heel moeilijk aan te geven. Wij hebben echter een mooi devies, dat in ons heele leven veel diensten bewijst en wel dit.: „Bij twijfel onthoud u!" Beter een stuk minder gezien, beter den naam van al te voorzichtig op te loopen, dan het gevaar te lijden, langzamer hand te toegevend te worden en de grenzen te verdoezelen. En wat betreft de ongetwij feld ontoelaatbare of voor het overgroote deel van ons publiek ongewenschte en onge schikte stukken, daarvoor geldt Vondels, vermaning: wie het schrikkelijkst er van zwijgt, heeft 't allermeest gezeid! Zoo ge makkelijk maakt men reclame door afkeu ring; zoo licht bereikt een protest het tegen deel van wat men bedoelt. Dit werd al geschreven in Vondels tijd, toen de predikan ten van Amsterdam het gemeentebestuur ophitsten om de vertooning van Lucifer te verbieden. Juist dat ingrijpen der overheid en dat verbod prikkelden de nieuwsgierigheid en bezorgden aan het tooneelwerk verschil lende uitgaven. Een zaak, die men niet wenscht te bevorderen, kan men niet beter den hals omdraaien, dan door er over te zwijgen; ze dood te zwijgen, zooals de volksmond zegt. Nog te veel wordt dit o.i. vergeten. Men bewijst naar onze innige over tuiging aan het tooneel in het algemeen, en aan ons eigen Roomsch publiek in het bijzonder, geen beteren dienst, dan door goede stukken aan te prijzen, verkeerde in alle talen dood te zwijgen. Ons publiek leert dan, alleen daarheen te gaan, waarvan het iets goeds vernomen heeft, en de tooneeldirecties krijgen voor hun onvoorzichtighid of tact loosheid de beste les. Over de opvoedende kracht en de waarde van het tooneel valt later wellicht nog wel eens iets te zeggen. HOMO SAPIENS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s Maandag geen audiëntie verleenen. Vrijdag werd op somnrge vaarten en grachten in den Haarlemmf erpolder weder druk schaatsengereden. Hoewel de slechte onbetrouwbare plekken in 'het ijs zooveel mogelijk werden afgezet, moest voorzichtig heid in acht worden genomen. De vereeniging „Eensgezindheid" te Rijk heeft haar baan op de Ringvaart nabij Sloten schitterend in orde. De baan is 's avonds verlicht. Tegen heden (Zaterdag) heeft het bestuur een hardrijderij uitge schreven. Ook de ijsclub „Ons genoegen" te Vijfhui zen is actief werkzaam met het onderhou den van een goede baan op de Ringvaart aldaar. Een ringrijderij werd reeds gehou den. waarvoor veel belangstelling bestond, terwijl meerdere wedstrijden reeds zijn uit geschreven en nog in voorbereiding zijn. De ijsclub „Liefdadigheid zij ons doel" te Abbenes heeft op de Hoofdvrart aldaar ook reeds verscheidene wedstrijden georgani seerd, die goed van stapel liepen, terwijl ook plannen voor de eerstkomende dagen voor een Ijsfeest worden gemakt. Op de Hoofdvaart te Hoofddorp, waar het ijs thans uitgezonderd onder de bruggen vrij goed berijdbaar en betrouwbaar is, werdt de ijssport druk beoefend. Nu de Hoofddorpsche ijsclub geen activi teit aan den dag legt. hebben enkele lief hebbers van schaatsenrijders en andere be langhebbende personen het initiatief geno men om te zorgen, dat er in Hoofddorp een behoorijkle baan gemaakt wordt, die 's avonds wordt verlicht. Gisteravond leverde deze baan een gezelligen aanblik op en er werd dan ook naar hartelust genoten. Het referendum heeft geen wijziging ge bracht in de samenstelling van de soc- dem. groslijst, die voor de kieskringen Den Haag—Leiden was vastgesteld. De lijst luidt thans definitief als volgt, meldt het „Volk": 1. K. ter Laan; 2. A. W. IJzerman; 3. W. Drees; 4. W. v. d. Sluis; 5. K. R. van Staal; 6. F. S. Noordhoff. 'vj.Sï'V';' vT;? Tv-]"-' In verband met de ijsvreugde en onbe speelbaarheid der terreinen hebben boven genoemde bonden de wedstrijden voor Zon dag a.s. afgelast. Een uitzondering is door den N. V. B. ge maakt voor den wedstrijd N. A. C.P. S. V. te Breda. Wanneer de scheidsrechter daar dus het veld niet onbespeelbaar verklaart gaat deze ontmoeting door. Gistermorgen omstreeks 11 uur reden onder de gemeente Wijtgaard vijf auto's achter elkaar, namelijk twee melkwagens, een autobus en twee luxe-wagens. Van dc-n anderen kant kwam eveneens een auto. De autobus trachtte de beide melkwagens voorbij te rijden, hetgeen gelukte. De beide luxe-auto's trachtten toen het zelfde te doen, met het gevolg, dat de eerste in botsing kwam met den uit de richting Leeuwarden komenden auto. De vijfde auto reed toen op de beicte andere wagens in. Een der melkwagens kwam toen voor de keus te staan op de beide andere auto's in te rijden of in den sloot te rijden. De bestuurder koos het eerste, met het gevolg, dat ook deze auto beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op den Rijksweg SwalmenReuver, nabij het bosch, is een vrachtauto van een be schuitfabriek uit Amsterdam, door de glad heid van den weg tegen een boom gereden. De reiziger van de firma, die naast den chauffeur zat, is met het hoofd door de voorruit gevallen, en liep een ernstige hoofd wonde op. Hij moest naar het Louisahuis te Roermond overgebracht worden. De dokter constateerde hersenschudding. De chauffeur Fruitema uit Sittard, liep eveneens verwon dingen op. Het voorste deel van den auto en de motor werden vernield. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Beumer Het Tweede Kamerlid de heer Beumer hld de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister van meening, dat het Koninklijk Besluit van 28 December 1928 (Staatsblad no. 503), welk staatsblad is uitgegeven 15 Januari 1929 en van welk Koninklijk besluit de eerste alinea van Ar tikel 1 luidt: „Het tarief vastgesteld bij ons besluit van 16 April 1925 (Staatsblad no. 144) wordt, te rekenen van 1 Januari 1929, vervangen door het navolgende tarief", niet in strijd is met de wet van 26 April 1852 (Staatsblad no. 92), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 26 Juli 1918 (Staatsblad no. 499)? 2. Is de Minister, zoo hij meent, dat strijd, als bedoeld in sub 1 gestelde vraag, niet aanwezig is, bereid mede te delen, op welke gronden deze meening steunt? 3. Is de Minister bereid mede te deelen, wanneer de wetenschapplijke balans, in ver band waarmede de bovenbedoelde tariefs- verhooging heeft plaats gehad, is opge maakt? Het antwoord van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid luidt hierop ais volgt 1. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. 2. Srijd. als bedoeld in de sub 1 ge stelde vraag, is niet aanwezig, omdat de tariefsvérhooging niet betreft op 1 Januari 1929 reeds afgesloten betalingstijdvakken, maar uitsluitend betalingstijdvakken, waar van de vervaldag der over die tijdvakken verschuldigde premie is gelegen na 15 Ja nuari 1929 (in dn regel dus te beginnen met 1 Juli 1929). Voorts moge worden verwezen naar de op 27 Mei 1926 ingezonden ant woord van ondergeteekende op de d.d. 20 October 1925 door den heer Beumer be treffende deze zelfde aangelegenheid ge stelde vragen. 3. De derde vraag berust blijkbaar op de onderstelling, dat een tariefswijziging alleen mag geschieden na en in verband met het opmaken van een wetenschappe lijke belans. Deze onderstelling Is evenwel onjuist, hetgeen reeds blijkt ui de oeliching in de Ongevallenwet 1901 (Zitting 18971898, 482) Memorie van Toelichting op het ontwerp- op de artikelen 27, lid 4 en 37, lid 4 (over eenkomende met de artikelen 29, lid 3, en 40, lid 5. der Ongevallenwet 1921), dat n.l, niet is uitgesloten, dat de indeeling in ge- varenklassen en het tarief tusschentijds kunnen worden herzien. Overigen kan wor den medegedeeld, dat de laatst gepubliceerde vijfjaarlijksche wetenschappelijke balans van het ongevallenfonds betreft den toestand op 31 December 1922 en de laatst gepubli ceerde wiskundige balans betreft den toe stand op 31 December 1926. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister middag te 2.15 uur opgestegen voor een proefvlucht, die in de eerste plaats dient voor het onderzoeken van de radio installatie. Het nevelige weer, waardoor het opstij gen steeds werd uitgesteld, is opgeklaard. Dicht bij den grond is echter nog een lichte nevel. Omtrent de te volgen route is niets be kend. Vlot geland Na een vlucht van 21/. uur is de „Graf Zeppelin" om half vijf plaateelijken tijd weer vlot geland. Voor de z.g. drie-werelddeelenvlucht zul len nog 2 of 3 proefvluchten gehouden worden. Ook de R. K. F. heeft thans alle voor Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden afgelast. De naam Loerakker heeft een goeden klank en vooral in landarbeiderskringen Geen wonder is het daarom, dat de land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" zich opge maakt heeft, om morgen zijn 2den voor zitter, den heer B. N. Loerakker, te huldigen bij diens koperen jubileum als bezoldigd bestuurder van „St. Deus Dedit". Wel is 14 Februari de eigenlijke datum, maar de Zondag is voor de huldiging ge kozen, omdat die dag er zich beter voor leent. Iet- kwporen - -jubileum van den heer Loerakker valt daarenboven ongeveer samen met zijn 25-jarig lidmaatschap van den bond. Een dubbele reden tot feestviering dus! Gaarne is deze gelegenheid aangegrepen, om dezen stoeren werker te huldigen. Even als de heer A. J.. Loerakker heeft ook de jubilaris van morgen hard geijverd voor den bloei van „St, Deus Dedit". Hij behoorde tot de oprichters van den bond en is steeds in het gareel gebleven. Met hart en ziel heeft hij immer den bond behoord en niets was hem te veel, als er iets te bereiken viel. Bekend genoeg is het, hoeveel moeilijk heden de Bond gekend heeft en hoeveel offers het heeft gekost om hem te brengen op het peil, waarop hij nu staat. Daartoe waren onafgebroken werkkracht en ijver noo- dig en de heer B. N. Loerakker heeft ai die jaren getoond, die eigenschappen te bezitten. Vol toevijding was hij en is hij nog voor de belangen der arbeiders. En deze van hun kant hebben getoond, dien ijver en plichts betrachting van den a.s. jubilaris te begrij pen, want vanaf de oprichting van de af- deéling Hillegom heeft men hem immer als voorzitter behouden. Zoo toonde men zijn waardeering en erkentelijkheid jegens hem Ook de huldiging van mórgen zal in het teeken van waardeering en erkentelijkheid staan en dat zal den heer Loerakker tevens eenige vergoeding geven, voor het vele on aangename, dat hij in den loop der jaren ondervonden heeft. Want ook voor hem is het niet altijd zonneschijn geweest, maar op den blijden dag van morgen past het niet, aan droevige zaken te denken en daar om mogen die nu aan den kant gezet worden. Het zal een ware huldiging worden morgen en een welverdiende, want al zit de heer Loerakker het meest in de landarbeiders- beweging, ook op ander gebied heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. In de Hoofdvaart onder Nieuw-Vennep zijn gisteren bij het schaatsenrijden 9 perso nen door het ijs gezakt. Allen wisten zich echter te redden, zoodat zij er met een koud, bad afkwamen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben be paald dat bagage óók vervoerd kan worden, indien de eigenaar zelf niet op reis gaat en dus geen plaatskaart toont. In dit geval wordt het drievoudige van de bagage vracht geheven. Vrijdagmiddag heeft in de nieuwe plaat werkerij van de N.V. machinefabriek „Jaffa" aan den Groenenweg te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gevonden, waarbij de 18-jari- ge grofbankwerker K. J. Fasch uit Bunnik het leven verloor. Een ijzeren kookketel van 3500 K.G. viel van een lorrie en kwam op den man terecht, die er levenloos onder vandaan werd gehaald. De politie stelt een onderzoek in .w iitiipwiiirri Nadere bijzonderheden omtrent de diplomaten-ontvangst door Kardinaal Gasparri De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph'' seint aan zijn blad nog het volgende over de ontvangst der diplo maten door kardinaal Gasparri, die Donder dagmorgen, in verband met de oplossing der Romeinsche kwestie plaats had: Alle ambassadeurs, gevolmachtigde minis ters en andere diplomatieke vertegenwoor digers, geaccrediteerd bij den H. Stoei, aldus de correspondent, waren op het Vaticaan ontboden. De kardinaal ontving hen in zijn particu lier audiëntie-vertrek met ongewone plech tigheid. Meèr dan 25 diplomatieke vertegenwoor digers waren aanwezig en het was duidelijk te zien dat zij allen de belangrijkheid van de plechtigheid voelden. Kardinaal Gasparri begroette alle ambas sadeurs en ministers op voorname wijze met zijn gewonen hoffelijken glimlach en, ter wijl hij de handen samenvouwde, deelde hij mede, eindelijk tot zijn vreugde te kunnen verklaren, dat een overeenkomst over de Romeinsche kwestie tusschen den, H. Stoel en de Italiaansche regeering was bereikt. Deze overeenkomst hield in de plechtige erkennning door de Italiaansche regeering, van de souvereiniteit en onafhan kelijkheid van den H Stoel en al de sou- vereine rechten, welke dit insluit. De kardinaal vervolgde: „Ik betreur het, dat ik op het oogenblik om redenen, die u wel kunt gissen, nog niet in staat ben, de details der overeenkomst mede te deelen. Eén der redenen is, dat de documenten, welke gereed zijn, nog niet hun ondertee- keningen hebben ontvangen. Doch ik mag zeggen, dat dit slechte een kwestie van tijd is en niet lang zal worden vertraagd. Het eene groote bevredigende feit is, dat ik in staat ben u mede te deelen, dat 'n over eenkomst bereikt is, die de H, Vader heeft geaccepteerd." Een oogenblik stilte volgde en de diplo matieke vertegenwoordigers, die zich de be teekenis der mededeeling realiseerden, wachtten op eenige woorden van uitleg. Doch daar er geen volgden, vroegen verscheidene vertegenwoordigers, of zij eenige vragen mochten stellen. Zij wenschten n.l. te weten of de overeenkomst eenigevlei gewag maakte van de territoriale kwestie. Kardinaal Gasparri zeide: „Ja. er is een geringe uitbreiding van het tegenwoordige pauselijk gebied," Een tweede vraag luidde, of, zooals was gemeld, de publieke mededeeling der ver dragen a.s Zondag zou geschieden. De kardinaal antwoordde hierop, dat hij geen precies antwoord kon geven AI, wat hij kon zeggen, was, dat de openbaarmaking mogelijk a.s. Zondag zou geschieden. Hij be treurde het. geen verderè details of ophelde ringen te kunnen geven. De Mdidenstandsraad heeft den minister vrj» Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht stajt- pen te doen ten einde een wijziging der Wa renwet te bewerken. Het rapport der commissie van onderzot3c naar de toestanden in de haringvissciierij ia verschenen. Een proefvlucht van de „Graf Zeppelin." Nadere bijzonderheden omtrent de ont vangst der diplomaten door kardinr.al Gas parri in verband met de oplossing der Ro meinsche kwestie. De Engelsche Koning zal heden zeer waar schijnlijk naar Bogrtor worden overgebracht» OP ULEVELLEN EN APENOOTJES. Geen kind de Schouwburg lastig zij Toebakspijp, bierkan, snoeperij Noch geenerlei baldadigheid. Wie anders doet, wordt uitgeleid. Holl. Spectf+or. OP NIEUWE GRACHT. Hier sprak het heldere verstand, Doch vond zijn uiting in wat zar. 1. Achilles. Barometerstand. 9 uur v.m.: 7.70. Achtera* OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.34 en overmore :n om 5.36. B. N. Loerakker Zij, die met zijn werkzaamheden als raads lid van Hillegom en lid van de Prov. Staten bekend zijn, weten maar al te goed, hoe hij steeds op de bres staat voor het algemeen belang en hoe hij zich daarbij altijd laat leiden door zijn principieel-katholieke begin selen. Want zijn katholiciteit blinkt in alles uit en zijn katholieke overtuiging handhaaft hij krach lig, in welke omgeving hij ook ver keert. Nu gaat men dezen beginselvasten werker in het sociale leven huldigen, maar die huldi ging zal hem niet ijdel maken. Zij zal hem, die vol eenvoud is, slechts een aansporing zijn, op den ingeslagen weg voort te gaan. ten gunste van het sociale leven. Uit Kopenhage wordt aan het Persbureau Vaz Dias o m. geschreven: Op initiatief van den Nederlandschen gezant in Denemarken, Ridder van Rap- pard, heeft de heer D. J. van der Ven, in samenwerking met prof. Julius Röntgen op 31 Januari en 1 Februari j.l. te Kopenha gen twee folklorische filmvoorstellingen gegeven, die met medewerking van de Deensch-Nederlandsche Vereeniging geor ganiseerd waren dor het groote Deensche dagblad „Berlingske Tidende". De eerste avond werd geopend door een inleiding van prof. Hammerieh, hoog leeraar in de Germaansche philologie, die tevens te Kopenhagen colleges geeft in de Nederlandsche taal en letterkunde. De heer Van der Ven, die vervoglens aan het woord kwam, vertoonde, na een korte inleiding, zijn film over de oogstge- bruiken in de verschillende deelen van Nederland. Het genot van deze van hooge cultureele waarde zijnde film werd nog verhoogd door de muzikale illustratie van den gema len grijzen meester prof. Julius Röntgen, die een welverdiend aandeel kreeg in het warme applaus. De gezant en mevrouw van Rappard ver- eenigden de vertolkers van deze avonden aan een déjeuner, met eenige vooraan staande leden van de Deensch-Nederland sche Vereeniging. Op Zaterdagavond 2 Februari traden de heeren Van der Ven en Röntgen met groot succes in intiemen krinbg op voor de leden der Deensch-Nederlandsche Vereeniging. Naar wij vernemen heeft de „Berlingske Tidende" voorbereidingen getroffen om den heer Van der Ven in April a.s. te laten op treden in verschillende plaatsen in Dene marken als Odense, Aarhus en Aalborg. Hoewel de roodvonkepidemie te Maas tricht nog niet als geweken mag worden be schouwd, znullen de scholen op 13 .Februari a. s. weer worden opengesteld Gisterenavond werd in het café „De Groen» tenbeurs" te Beverwijk een vergadering ge houden, uitgeschreven door „De Eendracht" en welke vergadering door een S0-taI van de voornaamste aangesloten bloemkooltelers werd bijgewoond. Het doel dezer bijeenkomst was verandering te brengen in de manier van bloemkooiveü en. De heer N. Tervoort, die de vergadering leidde, zeide in zijn openingswoord, dat thans de tijd gekomen geacht moet wordenom "•er- andering te brengen in de manier van vei 'en. Gaat men in de geschiedenis terug, dan blijkt het, dat het voorheen bijna uitsluitend de heer Hofland was, die in de behoefte acn bloemkool op de Beverwijksche markt voor zag. Momenteel is dat anders geworden. Go- durende de laatste jaren is de teelt belang rijk toegenomen, zoodat naar giootere koop lieden en exporteurs moet wore en uitgezien. Dit jaar beginnen weer nieuwe telers de* cultuur op groote oppervlakten toe te passen. Derhalve is de tijd gekomen om te herzien. Ook met het oog op de glascultuur in de om geving van Beverwijk, daar elk exporteur gaarne een gemengden wagon laadt. Voorgesteld werd nu om de bloemkool voortaan onder de klok in de z.g. Molen (Beverwijksche exportveiling) te veilen. Na eenige bespreking werd hiertoe beslo ten. In verband hiermede werd de wenschelijk» heid geuit om zich in verbinding te stellen met de andere veilingen om op deze wijze alle bloemkool bijeen te krijgen, hetgeen ia het belang van het product geacht werd. Door de veilingmeesters zullen pogingen in het werk gesteld worden om dit te bereiken. Besloten werd vervolgens o n geen 3e soort meer te veilen. Het 2e soort zal voor geen lageren prijs dan 3 cent mogen worden ver kocht. Kan het dezen prijs niet opbrengen, dan wordt de kool ingezouten. Mededeeling werd nog gedaan van de re sultaten van het inzouten der bloemkool, het vorige jaar. Er werden 272 vaen ingemaakt Hiervan zijn verkocht 120 vaten eerste soort* a 20 per vat en 113 vaten 2e soort a IS per vat. Te verkoopen zijn nog 8 vaten eerste soort en 31 vaten 2e soort. Na rondvraag sloot de heer Tervoort de vergadering met een woord van dank voor ondervonden medewerking. De kwestie-Veraart „De Morgen" deel' nog mede, dat het be richt over het niet houden van een vergade ring van den Partijraad in Februari in ver band met de kwestie-Veraart niet afkomstig was van eenige bestuursinstantie, doch van een bij2onderen correspondent, die voor meer dan één blad werkzaam is. Het woord „com muniqué" past dus op dit bericht nie'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1