De Romeinsche Kwestie Brieven uit België De NIEUWE R. K. Kerk te Halfweg 1 Ifieuwe Haarlemsclie Coaranl ELCK WAT WILS De Bouw- en Sierkunst AAN ONZE LEZERS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT - ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 Vlaamsche kinderen in het Brusselsch onderwijs Hoofdklasse-competitie van den Nederl. Dambond SPORT EN WEDSTRIJDEN DAMMEN District H. en O. van den Nederl. R. K. Dambond R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys" Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De wedstrijden om het pers. kampioenschap Zoo zal dan de dag van 10 Februari 1929, de dag, waarop de stukken betreffende de regeling tusschen het Vaticaan en de Itali- aansche Regeering, aangaande de oplossing der Romeinsche Kwestie volgens stellige berichten zullen worden uitgewisseld, met gulden letteren worden geboekstaafd, niet alleen in de Romeinsche geschiedenis, of die van Italië, maar in de geschiedenis der geheele wereld. Zoo zal dan de vrijwillige Romeinsche ge vangenschap der Pausen eindigen, na onge veer denzelfden levensduur te hebben be reikt als weleer de Babylonische gevangen schap. Moest men echter van deze laatste erken nen, dat zij het aanzien en de macht van het Pausdom aanmerkelijk schaadde, dit geldt geenszins van den tijd der Romein sche gevangenschap, welke, niet het minst door de sublieme figuren der Pausen, die in deze welhaast 70 jaren het Schip van Petrus hebben geregeerd, een voortdurende periode van aanzien en opbloei voor Kerk en Pausdom is geworden, niettegenstaande haat en vervolging bijna voortdurend bei der deel waren. De Piëmonteezen slaagden er wel in een bres te schieten in de Porta pia en daar door op 20 September 1870 Rome, het Rome der Pausen, wederrechtelijk binnen te drin gen, maar de vijanden der Kerk zijn er in die 70 jaren nimmer in geslaagd, een bres te schieten in het machtig bolwerk, dat de Katholieke Kerk, met hare vertakkingen over de geheele beschaafde en onbeschaafde wereld, vormt. De statenroof werd dan voltrokken dank zij mede de houding van den derden Napoleon een onrechtmatig plebisciet be sliste over het erfgoed van den H. Petrus, maar heden ten dage wordt opnieuw beves tigd, dat Gods molen langzaam maar zeker maalt en dat niet tevergeefs voor de Kerk staat geschreven: „Ik zal met zijn tot aan het einde der eeuwen". Fier rijzen nu voor on?en geest op, die 5 verheven Pausen te beginnen met Pius IX en sluitende met onzen thans nog roem rijk regeerenden Paus Pius XI die hun gevangenschap met zooveel christelijke held haftigheid tot heil der Kerk hebben gedra gen. Wjj zien weer voor onzen geest, die heer lijke figuur van Pius X z.g„ wiens laatste bezoek vóór Zijne gevangenschap betrof de Scala Santa, de trap waarlangs de Heiland naar boven werd gevoerd vóór Pilatus. De laatste tocht van Pius IX, voordat hij de gevangene werd in het Vaticaan, was een bezoek aan deze heilige plaats. Des morgens had de H. Vader een mededeeling ontvan gen, welke al zijn verwachtingen vernietigde. Het lot van Rome en van den Paus was daardoor beslist! Was voorheen de Paus ge woon, om, als leed en bitterheid over hem kwamen, een blik te werpen op het kruis beeld, dat altijd vóór hem stond op zijn schrijftafel, om den kelk te drinken, die hem nu werd toegereikt, had hij behoefte aan meer, aan .krachtiger versterking: hij begaf zich naar de Scala Santa. Ieder die Rome bezocht, herinnert zich het beeld in devoot biddende houding, dat die gebeurtenis in de heugenis van allen doet voortleven. Wij denken weer aan het fiere gebaar, waarmee dezelfde godvreezende Paus, uit hoog plichtsbesef alleen, de garantiewet af wees. Wij denken weer aan het offer, ook van hun leven, dat zoovele zouaven. ook uit Ne derland, voor Paus en Kerk in die dagen hebben gebracht. Wij denken aan den onsterfelijken Garcia Moreno, den President der Zuidamerikaan- sche Republiek Ecuador, het eenige Staats hoofd, dat tegen de overweldiging van Rome protesteerde, doch spoedig door de wraak der loge getroffen werd. Al die heldenfiguren worden nu in onze herinnering wakker en wij omringen hen in den geest met onze diepgevoelde piëteit, onze hulde en onze dankbaarheid. Men meende destijds Kerk en Pausdom te hebben vernietigd, maar beiden staan op den dag van heden vóór ons met meer veer kracht en vitaliteit dan ooit te voren. Blijven wij echter niet langer bij het ver leden en 't heden stilstaan, dan mogen wij Katholieken hoopval in de toekomst staren. Men zou over profetische gaven moeten beschikken, om te kunnen voorspellen, welke perspectieven de gebeurtenis van 10 Februari 1929 voor Paus en Kerk, voor Katholieke en niet-Katholieke wereld, met Gods gena de openen zal. Wij verwachten vol vertrouwen af en ver panden als Katholieken bij voortduring ons gebed voor den Paus-Koning. Viva il Papa-Re, in dien éénen juichkreet zullen millioenen katholieke stemmen over den ganschen aardbol in deze dagen eikan ker vol dankbaren jubel samen vinden! Een foto van het gebrandschilderde raam in de gemetselde concha van de nieuwe R.K. Kerk te Halfweg, welke Maandag- 18 Februari a.s. door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent wordt geconsacreerd. De afbeelding er in is van den gekruisigden en gestorven Christus „Salvator Mundi" (Redder der wereld). Het ontwerp is van den sierkunstenaar Lambert Lourijsen te Haarlem In verband met de consecratie te Half weg, welke op Maandag 18 Februari a.s. plaats vindt, is het wel aardig liet een en a-ider te vertellen van dit schitterende bouwwerk, weiks toren tot ver in den om trek zichtbaar is. Vóór 35 jaar was het pastoor Graaf, thans te Amsterdam, die de oude R.K. kerk in het midden van het dorp bouwde. De ligging van het bedehuis bleek later, toen het moderne verkeer zich steeds uitbreidde, een groote hinderpaal te zijn voor het verkeer en er werd besloten een nieuwe kerk te bouwen, ver van de drukke verkeerswegen af. Dooi den architect Jan Kuijt Wzn. werden de ontwerpen gemaakt en op 12 December 1927 werd de eerste paal geslagen. Thans op 18 Februari a.s. zal de consecratie door Mgr. J. D. J. Aengenent plaats vinden. Aanneemster van den bouw is de fa. Bemtsen en Braam te Nijmegen, terwijl de betonwerken door de N. V. Bredasche Be tonbouw werden uitgevoerd. De moderne indirecte verlichting werd naar de plannon en onder leiding van Ir. J. C. van Dooren uitgevoerd. De versierin gen als altaren, gebrandschilderde ramen etc. werden ontworpen door den hoer Lam bert Lourijsen. Vóór de kerk treft men een groot voorplein aan, dat een oppervlakte heeft van 45 bij 35 Meter en dat gebruikt kan worden bij verschillende kerkelijke plechtigheden. Ten oosten van dat plein be vindt zich de kerk, ten zuiden de pastorie, ten westen de kosterswoning en de stalling en ten noorden een hekwerk. Een geheel stratenplan is op grond dat aan de keik behoort, ontworpen, terwijl een pont over de Ringvaart den toegang voor de Zwanen burgers gemakkelijk zal maken. Bij den bouw stuitte men op groote moeilijkheden, want op de plaats waar nu de ker.t. pas torie en bijgebouwen verrezen zijn, hebben in vroeger jaren de doorbraken plaats ge had van den grooten Haarlemmermeer naar het IJ en de grondgesteldheid was daardoor zeer slecht. Dit maakte het noodig, dat een uitgebreide stevige fundeering toegepast moest worden; 604 palen van 14 M. lengte steunen geheel den onderbouw van de kerk. De lengte van het godshuis is 45 M., de breedte 19 M., de toren is 38 M. hoog, ter wijl het middenschip 650 zitplaatsen bevat. De architectuur is dusdanig, dat men van alle plaatsen een vrij en onbelemmerd uit zicht heeft op het priesterkoor en hoog altaar, dat zich 9 treden boven den kerkvloer verheft. De uitvoering, zoowel van binnen, als van buiten, is in gelen baksteen. De kolommen zijn van gemetaliseerd beton; de kapiteelen van natuursteen. Zeven betonnen bogen in, Ogief-vorm overdekken het mid denschip en zijn onderling met betonnen spanten verbonden. Het dak van de kerk is afgedekt met de typische roode pannen, terwijl het priesterkoor en de toren een koperen dakbedekking hebben, welke na eenigen tijd de mooie groene kopertint zal verkrijgen. Door de ruime giften welke de pastoor ontving, werd hij in staat gesteld om ook een groot deel van de versiering en afwer king van het gebouw te doen uitvoeren. Het groote voordeel hiervan was, dat li)aris door directe en goede samenwerking tus schen den architect en den versierenden kun stenaar, een mooi harmonisch geheel ver kregen is. Bij het betreden der kerk wordt terstond de geheele aandacht gevestigd op het priesterkoor dat door een rijzigen 12 M. hoogen koorboog van het schip der kerk wordt gescheiden. In de gemetselde concha is een groot rond raam aangebracht, met een afbeelding er in van den gekruisigden en gestorven Christus „Salvator mundi", de Redder der wereld. Deze 2.50 M. hooge figuur, op een diep paarsblauwen achtergrond, zal gedurende 't H. Misoffer voor den priester en alle ge- loovigen een herdenking zijn van Jesus' K. Lijden. Het hoogaltaar is geheel opgebouwd in goudgeelgeaderd marmer (Jaune de Sien na Uni). De massieve marmeren mensa (al taartafel) is 15 c.M. dik en 3 M. lang. Op de stipes is aangebracht een aloud christe lijk versieringsmotief, dat door Mgr. Wilpert den bekenden archeoloog ontdekt is geworden bij de opening'van de oude pauselijke kapel „Sancta Sanctorum" te Rome, die gedu rende 13 eeuwen gesloten gebleven is. xn 1908 werd zij voor het eerst weer geopend. Dit versieringsmotief wijst naar Christus die het licht en het leven der wereld is en zal in de verdere toe te passen versieringen in de k?rk worden doorgevoerd. Het tabernakel. <Je voortdurende woon plaats des Heeren, heeft een kapelvormige bekroning, waarop in laag relief gedreven seraphijnui voorkomen, die met hun ge spreide vleugelen den troon van God dekken. Op beide deuren, die ingelijst zijn door een kostbaren filigram-rand, zijn de afbeeldingen van aanbiddende engelen in drijfwerk uit gevoerd. Het geheel is door een konings kroon gedkt. Het tabernakel is in oud zilver. In de 12 ramen van het schip der kerk zijn de afbeeldingen der apostelen aange bracht. Paulus is hier, zooals algemeen ge bruikelijk is, in de rij der apostelen opge nomen als machtige verbreider van het ge loof. Het groote ronde venster in den voor gevel geeft een afbeelding van Maria Onbe vlekte Ontvangenis, de Patrones der Kerk. De als ambo uitgebouwde preekstoel, bene vens het zijaltaar, en de communiebanken zijn alle in hetzelfde goud-geel geaderde marmer als het hoofdaltaar uitgevoerd.. Uit al deze gegevens blijkt wel, dat de kerk een pronkjuweeltje is waar de Half- wegsche Katholieken met recht trots op kunnen zijn. of ook deze kamp zal een uiterst vlot verloop hebben. Ook aan spanning zal het wel niet ontbreken, daar dit tournooi ditmaal zeer sterk bezet is. De eerste ontmoetingen zullen plaats hebben op Maandag 18 Februari in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Brou werskade. Gisterenavond speelden te Amsterdam voor bovengenoemde competitie: ..Utrechtsen Damgenootschap" I Damclub Haarlem" I. UtrechtHaarlem 1. L. van Santen KolffK. W. Zitman 02 2. R. KrietemeijerChr. F. Vi.se xx 3. W. de Vries—D. A. van Abs xx •1. A. Becker—G. P. He.ai: 1—1 5. J. v. d. LindenJ. Lycklema 11 6. S. C. KortewegH. A van Abs xx 7. At BertcenA. M. Berghuys xx 3. L. de Raad—J. van Berkum 02 9. P. Barneveld—J. Singeling 2—0 10. C. R. Ulhorn—J. P. Exel Jr. x—x Dc T. E. P.S. D. O.-combinatic Woensdag 13 Februari aanstaande zal er een belangrijke vergadering plaats hebben voor de leden van bovengenoemde damclui Zooals men reeds uit de gehouden le 'das clubcompetitie heeft kunnen zien, kwamen deze vereenigingen met een gecombineerd tiental hierin uit. Ondanks het feit, dat de spelers niet voldoende getraind waren en enkele wijzigingen in de samenstelling van het tiental aanmerkelijk ten goede had gekomen, wist deze combinatie in het afge- loopen seizoen de tweede plaats te bezetten. Als hoofdpunt van de agenda zal "dan ook worden besproken de handhaving van deze combinatie, om zoodoende tot een krachtige vereeniging te geraken. Wanneer men hierin mocht slagen, zal dit gebeuren in den toe komst zeker van groot belang voor het district Haarlem zijn. Deze bijeenkomst zal plaats heben in het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Teijlerplein. Voorloopige uitslag voor Haarlem 46 De met een x gemerkte partijen afgebro ken en worden arbitrair beslist. Vermoedelijk eindresultaat 128 voor de Damclub „Haar lem" I. Secretariaat: K. v. Manderstraat 88 Hedenavond van 6.307.30 uur contributie betalen en Donderdagavond half 8 uur, club- avlnd in de R. IC Mil.-Vereeniging, Zoete- straat. HENK. Het is niet noodig, elke der vele zijden van den Vlaamschen taalstrijd te drama- tiseeren. Daar zijn heel wat uitingen van Vlaamschhaterij, die met een glimlach kunnen aangehoord, of met een schouder schokken dienen beantwoord. Doch daar komen er ook voor, die in schijn onbeduidend, toch werkelijk zeer ern. stig zeer betreurenswaardig, onduldbaar zijn. En tusschen deze moeten degenen, waaron der kinderen, Vlaamsche kinderen, vanwege fanatieke Franskiljons en dweepzuchtige Walen, te lijden hebben, als behoorende tot de meest laffe en walgingwekkende be schouwd. Wanneer ooit een schrijver het op zich neemt, en er in slaagt, een tafereel op te hangen van hetgeen Vlaamsche kinderen in tal van Franschtalige Belgische onder- wijs-gestichten te verduren hebben, dan zal het de verbaasde en verontwaardigde wereld blijken, dat zij reeds van in hun prilste jeugd misacht, bespot en vervolgd werden wegens hun Vlaming-zijn, zoowel door de overgroote meerderheid der profes sors van die onderwijsgestichten, als door de algemeenheid van dezer leerlingen, die het Vlaming-zijn aanzien als een vlek van min derwaardigheid. Er zijn menigvuldige omstandigheden, in welke het den Vlaamschen ouders uiterst moeilijk, ja onmogelijk is, him kinderen naar Nederlandsch-talige scholen te zenden. Dit is bijzonder het geval met degenen, die in Wallonië of te Brussel en omgeving wonen Want al zou men denken, dat ten mins ve in de hoofdstad, eigenlijk geographisch en historisch behoorende tot het Vlaamsche land, de taal der groote meerderheid van de Belgen ten minste eenigszins zou geëerbie digd worden, toch is het een feit, dat wel licht nergens in den lande de Fransche dol heid zóó hevig, de Vlaamsch-verachting zóó nijdig woeden, als in de Brusselsche onder wijsgestichten. En wel voornamelijk in die van de bur gerklasse. Wordt in het kosteloos stads, of gemeente onderwijs, gevolgd door de volkskinderen, wier ouders meerendoels van Vlaamsche afkomst zijn, dit euvel minder sterk gevoeld, in de betalende scholen krijgt het een felheid en een scherpheid, die élken dag tot een teistering maken voor de er zich verloren voelende Vlaamsche kinderen. Want deze staan, weinig in getal vereenzaamd tusschen de honderden, ,die van huis uit niets dan wantrouwen, minachting hebben voor al wat Vlaamsch is, en die hun dit bij iedere voor komende of gezochte gelegenheid doen ondervinden, onder het onverschillig of sym pathiek toeziende oog van de met zélfde vooroordeelen behepte leeraren. Wie de mentaliteit van het gros der Brus selsche burgerij inzake taalkwestie, wenscht te kunnen in al wat ze aan kleinzieligs, be krompens, eenzijdigs en don s heeft, dient maar eens een dag of wat in een der onder wijsgestichten van de hoofdstad door te brengen. En bij voorkeur nog, in een der zoogenaamd voorname, waar de eveneens zoogenaamde „élite" haar kinderen heen zendt." Uit de woorden en de daden van die kin deren zal men dan volledig bekend geraken met de woorden en de daden van hun ouders. En letterlijk verstomd zal men staan, dan te ervaren, hoe die zoogenaamde „élite" zich gedraagt als de vulgaerste sjouwer tegenover al wat Vlaamsch is; wat een mangel aan de elementaire begrippen van den taalstrijd er bij haar heerscht; hoe ze geen brijzei benul heeft van het rechtmatige der Vlaamsche eischen, van de natuurlijke opwellingen en behoeften der Vlaamsche ziel; hoe ze steeds, als een ge-oogklepte knol in den rosmolen blijft ronddraven in haar erbarmelijk-beperkt kringetje van „la Fran ce. centre du monde civüisé"; en dat ze nog nimmer, met een aan al ie redeneering weer. barstige stompzinnigheid, in iederen Vla ming een Vlaamsch-nations list, in alle Vlaamschg-ezindheid Duitschgezindheid, blijft verachten en vervolgen. - Hoe hard de schar<cr e Vlaamsche kin deren, welke, noodgedwongen, die Brussel sche schelen moeten bijwonen, het dagelijks hebben, moge blijken uit een paar, tusschen tientallen dergelijke, genomen voorbeelden. Een kneap droeg, in het knoopsgat van zijn vest, het bonciotcoken van den Eucha- ris.ischen Kruistocht, die met zulk heerlijk welslagen sinds jaren in alle katholieke onderwijsgestichten gevoerd wordt, onder de levenwekkende en bloeibrengende leiding .-der Patajrs Norbertijnen van Averbode. Terwijl dc "Brusselaartjes op hun bondsteèken de beginletters der Fransche benaming hadden staan (C. Croise de Eucharistique), droeg voornoemde knaap er een met de initialen van den Nederlandschen titel: IVK. (Eucha ristische Kruistocht). Niet zodra werd het opgemerkt, of hij begon last Ie krijgen van zijn kameraadjes, die hem, onder meer, ook uitscholden voorBormsi En men vergoelijke nu niet met te zeggen, dat aan kinderpraat nr.: méér waarde .cliënt - gehecht aan hij verdient, namelijk bitter weinig. Want die kinderpraat is de trouwe weergalm van den ouderp aat, brengt over in de school wat er opgevangen wórdt in het salon cf in de eetzaal. En dan, men bedenke ook dit: Die kinderpraat wordt gevoerd- tot een kind De oudere leerlingen wijzer, bezadigder? Bij de massa-betooging der Fransch- kiljonsche en Waalsche studenten, te Brus sel, op 20 December j.l„ zoogezegd tegen de amnestie en vooral tegen de vrijlating'-van dr. Borms, maar in den grond tegen Vlaan deren en tegen de Vlamingen, waren na tuurlijk ook de zonen der hoofdstad-élite, zonder één uitzondering aanwezig. Want de uitzondering was méér nog dan een reden tot argwaan. Zij gaf zekerheid nopens de anti- Belgische en pro-Vlaamsch-nallenalistische, zijnde pro-Duitsche gevoelens van den ont houder. Dat moest esn Vlaamsch student van de hoogste klas 's anderendaags onder vinden, toen hij, op dc vraag waarom hij niet had mee gemanifesteerd, antwoordde, dat hij geen deel nam aan een anti-Vlaam sche betooging. Wasrop hij en dat was zuiver Brusselsche logica de scheldnamen van „boche" en „activist" naar het hoofd kreeg. Onnadenkende jeugd? De professoren waardiger, verstandiger? Een hunner hield, enkele dagen na voor melde manifestatie, een voordracht. En daarin zei hij onverbloemd, dat, zoo de regeering dr. Borms vrijliet, er een man moest opstaan, die hem, den landverrader, doodschoot, en dat de jury, welke over dien moord zou te oordeelen hebben, den dader vrij moet spreken, daar hij de wreker was van: „la conscience et l'honneur nationales". Zóó voedt men in Brusselsche onderwijs gestichten kinderen op. Ook Vlaamsche kinderen. Nu in andere districten nog gestreden wordt om het clubkampioenschap, beginnen binnenkort in Haarlem reeds de voorwed strijden voor den kampioenstitel. Deze wed strijden staan evenals verleden jaar onder leiding van den districtsvoorzitter, den heer Th. Kok. Wij twijfelen er dan ook niet aan. iSSiS® V V.Ï U V 3W«§ v Hi Het wrak van het bottertje, dat Donderdagavond op de pier te Umuiden Is geloopen en daar in brand vloog. De uitgebrande boeg steekt boven water uit TREKJES NO. 588 Het deftige huis van de gracht Het staat daar apart, Breed en statig In 't oude Gedeelte der stad, Te midden van Tuinen en paden, Verscholen in Hoog, wuivend blad. Het prijkt daar voornaam Met zijn spitsen, In oer-onverwoestbare kracht; En wordt haast Met eerbied bekeken Het deftige huis van de gracht. De Zondagsche Wand'laars vertragen Hun stap als zij gaan Langs het hek Bepraten de weelde Daar binnen Bij eigen tekort en gebrek. En veel wordt Gemord en gescholden, En veel wordt Lichtvaardig gedacht Bij 't gaan langs De sierlijke lanen Van 't deftige huis van de gracht. Wat moet 't daar Schitt'rend en rijk zijn, Wat leeft men daar Vroolijk en duur, Wat vindt men Steeds and're genoegens In ieder"'weer aanrollend uur. Wat eet men daar Heerlijke spijzen Men feest ei- Bij dag en bij nacht. Zoo wordt soms Benijdend gesproken Van 't deftige huis van de gracht. Wanneer al die Menschen eens wisten, Wat leeft in het Huis van den schijn, Zij zouden misschien Nog heel dankbaar, Of minstens tevredener zijn. Wanneer zij een Blik konden werpen In 't trotsche gebouw Met zijn pracht, Zij wilden de Woners niet wezen Van 't deftige huis van de gracht. Want 's morgens En 's middags en 's avonds Js 't somber en Droef daar, en kil Geen lied klinkt In gangen of zalen, Knecht, meid doen Hun werk. stroef en stil En van de schatrijke Bewoners Telt men er niet één, Die 'ns lacht Het kon ook 'n Graf-monument zijn, Dat deftige huis van de gracht. 'n Ziek'lijke Half-kindsche vader. Die schrikt Van het minste geluid, Suft stom in 'n hoek Heel de dagen Het restje van 't Leven daar uit. Een leger van Specialisten Heeft daar reeds Zijn kennis gebracht; Niet één kon Een lichtstraaltje brengen In 't deftige huis aan de gracht. Dan leeft er een Echtpaar Als vreemden De liefde trok weg Uit het huis De vrouw draagt, In kleeren van zijde, In spottende weelde Haar kruis. In eenzaamheid Slijt ze haar dagen, Geen woord, dat er Lijkt op een klacht Want, wanklanken Mag me" niet hooren In 't deftige huis van de gracht. Geen kind maakt Met speeltuig of liedjes Haar drukkende Dagen iets blij De moeder-troost Ging reeds voor jaren De statige villa voorbij. De man vindt vermaak In de „wereld" Waar steeds „versche liefde" Helh wacht Alleen voor 't „fatsoen" Is en blijft hij De héér van het huls aan de gracht. 't Blijft alles Correct daar en ord'lijk, 't Blijft aristocratisch En fijn Maar 's avonds, Als alles in rust is, Gehuld in het Nacht'lijk gordijn Dan zoeken Twee oogen 't verleden, Dan snikt er Een vrouwangstig-zacht Want niemand mag Dat geluid hooren In 't deftige huis aan de gracht. Het staat daar apart. Breea en statig, In 't oude gedeelte Der stad, Te midden van Tuinen en paden, Verscholen in Hoog, wuivend blad. Het prijkt dear voornaam, Met zijn rpitsen, In oer-onver* testbare kracht En word*- haast Met eerbied bekeken Het deftige huis van de gracht. Wat moet het daar Schitt'rend en iijk zijn! Wat leeft men daar Vroolijk en duur! Wat vindt men steeds And're genoegens In ieder weer Aanrollend uur. Ai, menschen Bekijkt met „van buiten" De weelde, de. rijkdom En macht Kijkt binnen"' En peinst dan tevreden Voor 't deftige huis van de gracht. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5