In en om China Buitenlandsch Nieuws De Winter in het Buitenland FEUILLETON DE SCHANDPAAL RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Hongersnood en Ziekte WOLVEN OVERVALLEN EEN DORP EN DOODEN 22 MENSCHEN Vi BE GRUWELEN VAN DEN HONGERS NOOD IN HONAU. Nanyangfu (Honau China). De toestand is hier op het oogenblik zeer critiek, de levensmiddelen zijn schaarsch en daarbij niet te betalenhet volk sterft van honger. In het begin weken er velen uit naar de aangrenzende provinciën, maar nu zijn de grenzen gesloten. De groote voor raden zijn nagenoeg uitgeput en het duurt nog vijf maanden eer de nieuwe oogst rijp is. Men kan gemakkelijk berekenen, dat een derde gedeelte van het volk van honger moet omkomen. De ouden van dagen en de zieken zullen niet lang weerstand kunnen bieden aan zulke ontberingen. De kinderen dwalen het land rond om ergens nog iets op te doen om hun feilen honger te stillen, maar ook zij zullen het niet lang meer vol houden. Velen zien er uit als wandelende geraamten, anderen zijn al half idioot, weer anderen eten gras en andere vuiligheden, hun lichaam is opgezwollen en staat vol uitslag, weer anderen hebben geen kleeren om him uitgeteerde ledematen te verwar men en moeten van kou sterven Het geboortecijfer is zeer laag en deze kinderbeperking wordt eenvoudig goed ge praat door het gezegde: „Waarom zouden wij ze onnoodig laten lijden?" Vrouwen en meisjes worden verkocht. Bij dozijnen ziet men de jonge meisjes op de markt ten toon gesteld om verkocht te wordenZij wor den ook wel gratis weggegeven, wanneer er geen koopers komen. Van deze laatsten komt natuurlijk niets terecht. Zij worden geëxpor teerd naar Zuid-Amerika. Bij de bedreiging van dien verschikkelii- ken hongerdood, vertoont zich het egoisme op een schandelijke manier, ieder gevoel van menschelijkheid is hier bij deze heidenen verdwenen. Ieder denkt nog slechts aan dit? ééne: zichzelf te redden, ook ten koste van het leven van anderen. De hulpactie heeft tot nu toe nog niet de minste resultaten opgeleverd. In de bladen verschijnen oproepingen om steun, aankon digingen van hulpverleening door de Regee ring. Er is een bevel uitgevaardigd om wa terputten te graven, volkskeukens op te richten, om gratis voedsel uit te deelen, maar niemand trekt er zich iets van aan. en het is wel treurig om te zeggen, maar het is de waarheid: niemand is bereid om eenig geld te storten. Bij den hongersnood in 1920, die lang niet zoo erg was als nu. werden verschillende millioenen ter beschikking van het hulpcomité te Nanyanfur gesteld. Die gelden werden verzameld door Katholieke en Protestantsche zendelingen en ook vele rij ken stortten een flinke som. Maar nu, na de socialistische en communistische propa ganda willen de hoogere standen er niets van weten en de armen sterven van honger. Wij doen alles wat we kunnen, maar de prijzen zijn zóó hoog opgeloopen, dat wij met onze zwakke krachten niets uit kunnen richten. Onze Apostolische Vicaris is thans op weg om hulp in te roepen. Hij gaat naar Hankau, Shanghai en Peking en wij hopen dat hij eenig succes behaalt. Wanneer het ons niet gelukt om hulp te verleenen in deze ontzettende toestanden, dan zullen de heidenen ons nooit leeren waardeeren en er zal zelfs een verkeerden indruk bij onze arme Christenen achterblijven, die voortdurend door onze vijanden worden aangevallen, waarbij geen middel gespaard wordt om het van de kerk en de missie los te scheuren. Pokken, melaatschheid en Typhus Men schrijft ons uit Kentung, Indië: Reeds meer dan twee jaren wordt het ge- heele gebied van onze Apostolische Pre fectuur, die aan de grenzen van China, Si- am. Indochina en Indië ligt, door verschrik kelijke besmettelijke ziekten geteisterd. Bijna alle dorpen zijn besmet. Een der gelijke besmetting wordt zeer gemakkelijk overgedragen bij gebrek aan hygiënische voorzorgsmaatregelen en vooral ook door de totale onwetendheid van de bevolking. De inboorlingen gelooven dat de besmet ting wordt overgebracht door een oude vrouw, die onzichtbaar overal rondsluipt en met haar speeksel de gevreesde ziekte overplant. Wanneer zij op een lichaam spuwt, dan komen er vlekken op en daar uit ontstaan de pokken. Bovendien is de oude vrouw blind en daarom moet zij zeer langzaam gaan en zij kan ook niet gaan waarheen zij wil; maar zij richt haar schre den daarheen waar zij eenig geluid ver neemt. Daarom wordt tijdens deze epide mie geen gerucht gemaakt en iedereen tracht ieder geruisch te vermijden en zich rustig te houden. De kinderen mogen niet luidruchtig spelen, er mag niet gezongen worden, de muziekinstrumenten zijn opge borgen; men heeft zelfs de hanen, die den naderenden dag aankondigen, geslacht op dat zij de stilte niet zouden verstoren En toch breidt deze ziekte zich zoo gemak kelijk uit. Een der inboorlingen echter heeft de voorzorgsmaatregelen van zijn stamgenoo- ten sterk in twijfel getrokken. De regeering heeft naar alle dorpen ge- neesheeren gestuurd om de menschen in te spuiten. Maar het volk heeft daar heeie- maal geen vertrouwen in. Zij zijn bang dat de dokters hun zielen komen rooven en hun geld afnemen. Wanneer ze ingespoten moe ten worden komen zij naar de missionaris sen die zich in den loop der jaren zeer be mind gemaakt hebben bij het volk. Zelfs uit de dorpen waar de missionaris tot nog toe geen toegang kreeg, komen de inboor lingen om medicijn vragen aan den missie post. Een onzer catechisten heeft reeds meer dan 4000 inentingen verricht. De dankbaar heid der patiënten is bewonderenswaardig en voor velen is hun ziekte aanleiding ge worden om nader kennis te maken met het christendom. In deze Apostolische Prefectuur hebben wij ook een groot aantal melaatschen. In ons lazaret verblijven op het oogenblik 172 patiënten. Telkens opnieuw wordt er ge sproken van een nieuw middel dat men zou uitgevonden hebben om deze verschrikke lijke ziekte te genezen. Het zou een zeer eenvoudig middel zijn, n.l. een injectie met koemelk in de aangetaste lichaamsdeelen. Er wordt beweerd dat hiermee reeds schit terende resultaten bereikt zijn. God geve dat het waar is! Wij zijn ook van plan om dat nieuwe middel in ons lazaret te beproe ven. Met een serum dat wij uit het terapeu- tisch instituut van Milaan ontvangen hebben ■.ci terende resultaten bij ty- phuspatiënten. Wij hadden destijds vier typhuspatiëntenook de Apostolische Pre fectuur was ziek. Na twee injecties waren allen weer hersteld. Sindsdien hebben wij dit middel steeds met succes toegepast bij veel zieken. Het is voor onze streek, waar typhus zoo veelvuldig voorkomt een ware uitkomst dat er zoo'n doeltreffend middel is uitgevonden. KEULEN, 11 Pebr. (V.D.). Terwijl in het Oosten temperaturen van 35 graden onder nul voorkomen, werden in Keulen slechts 10 graden genoteerd op Zondag. Daar echter een ijzige wind door de strateh woei is ook hier van het carneval niet veel te merken ge weest. Het drijfijs staat in den Rijn sedert Zon dagmorgen boven de Lorelei volkomen stil. Over een afstand van 4 K M. vormt de Ri)ii een samenhangend ijsveld, hetgeen sedert tientallen jaren niet meer is voorgekomen. Vooral in de streek van Winningen is de opstuwing van het Moezelijs groot. Op de stuwplaats torenen de schotsen tot 4 M. op. In het Westerwald daalde de tem peratuur in den loop van den Zondag op 2o graden onder nul. De winterkoude KOWNO, 11 Pebr. (V.D.) Naar uit Moskou gemeldt wordt, zijn ten gevolge van de koude in Moskou, Leningrad alle Universiteiten ge sloten. Ook alle scholen werden gesloten. Ir. den loop van den Zondag werden in Moskou 140 menschen in de ziekenhuizen binnenge dragen, die door de koude verwondingen had den opgeloopen. Vooral moeilijk is de toe stand geworden voor de buitenlandsche schepen, die voor Leningrad liggen en de haven niet kunnen binnenloopen. De marine heeft de opdracht gekregen de reddings maatregelen der 'üsbrekers in den Finschen Golf te ondersteunen. Uit verschillende deelen van Rusland worden temperaturen gemeld van 44 graden onder nul. De kondste Zondag van dezen winter te Berlijn BERLIJN, 10 Pebr. (V.D.) In de laatste 24 uur is de koude, die hier toch reeds streng heerschte, nog belangrijk toegenomen. Terwijl de temperatuur Zaterdag te Berlijn nog 6 graden onder nul was, staat de thermometer Zondagmiddag in de binnenstad permanent tusschen de 20 en 23 graden onder nul, zelfs aan de zonzijde der straten. Kort na zons ondergang daalde de temperatuur in de binnenstad tot 26 graden en in de omgeving van Berlijn tot 30 graden onder nul. De wolkenlooze hemel en de snijdende oosten wind doen verwachten, dat in den komenden nacht de temperatuur in de binnenstad ook wel 30 graden zal dalen. Voorloopig wijst nog niets op verandering in de weersgesteldheio In de stad is duidelijk te merken, dat dc temperatuur abnormaal is. De straten zijn betrekkelijk leeg aangezien de voetgangers alles doen, om hun verblijf in de buitenlucht zooveel mogelijk te bekorten, terwijl het oponthoud in trams en autobus al bijzonder onaangenaam was, aangezien de daar aan wezige verwarmingsmiddelen niet voldoende zijn om een draaglijke temperatuur in de wagens te brengen. Boven de Spree en de door Berlijn loopende grachten en kanalen h^d zich 's middags tenz gevolge van 't tem peratuursverschil tusschen de lucht en het water een dichte nevel gevormd, welke na zonsondergang een sterke ijsafzetting ten gevolge had. In talrijke huizen heerscht ge brek aan water, aangezien de waterleidingen bevroren zijn. In tegenstelling met de binnen stad toonde het Berlijnsche wintersportge bied, het Grunewald en de Mueggelbergen. ondanks de strenge koude een opgewekte drukte. Er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot skiën, bobben en' schaats- rijden. Het weinige wild, dat zich nog in de omgeving van Berlijnschuil houdt, heeft veel van de koude te lijden en vertoont zich tot dicht bij de bewoonde gedeelten. De koude in Duitschland BERLIJN. 10 Pebr. (V.D.) De koude golf. die Zaterdag uit Noord-Rusland binnendreef is nog veel heviger dan de vorige. Er worden temperaturen gemeld tot 35 en 38 graden onder nul (in de Silezische bergen). Ook in de oostelijke grensgebieden komen dergelijke temperaturen voor. De schade door de koude aangericht is bijzonder groot. Uit alle mogelijke streken komen berichten over ongevallen döor den Üzel. Op vele plaatsen in het oosten des lands moesten Zaterdag de scholen gesloten wór den, daar de lokalen niet meer voldoende te verwarmen waren. Het vee vriest in de stal len dood. Het wild in de wouden komt om van kou en gebrek. Een fietser, die zijn han den niet voldoende beschut had, moest deze beide missen, daar ze bevroren waren. Ook in het spoorwegverkeer en c'.e telefoon is door de koude groote storing opgetreden. Vooral de treinen uit het noorden en zuiden hadden groote vertragingen. De telefoon Parijs—Berlijn moest worden omgelegd even als de lijnen naar zuid-Europa, daar vele draden ten gevolge van de koude gebroken waren. In de binnenstad van Berlijn werd Zon dagavond 28 graden onder nul opgeteekend. De brandweer moest ongeveer honderdmaal uitrukken voor gebarsten waterleidingen Bovendien moesten nog eenige brandjes ten gevolge van oververwarming gebluscht wor den. Ook in Midden-Duitschland daalt de tem peratuur sterk. In Leipzig vroor het Zondag 25 graden, tegen den avond 26 graden. De meeste sportwedstrijden moesten door de kou worden afgelast. Naar uit Weenen gemeld wordt, heerscht ook in geheel Oostenrijk een ongekende boude. Bij de Wiener Peischsbrucke is het water ten gevolge van ijsopstuwingen 2 M. gestegen. Een plotseling intreden van den dooi zou zeer gevaarlijk zijn. Berichten uit Belgtrdo melden, dat ook op vele plaatsen in Zuid-Slavië de vorst 30 graden onder nul bereikte. De minister van onderwijs heeft alle scholen doen sluiten. De sneltrein van Agram had 5 uur vertraging. In de vroege ochtenduren werd in Breslau een temperatuur genoteerd van 31 graden onder nul hetgeen sinds 1791 niet meer is voorgekomen. Deze temperaturen kunnen niet meer ge meten worden met kwikthemometers. Zelfs hebben verscheidene ijsbanen moeten sluiten, omdat niemand met deze kou kan rijden. Het observatorium Breslau-Krietem voor spelt echter voor de eerstvolgende dagen nog een toenemen van de koude. In Obersilezlë werden de treinen zoodanig vertraagd, dat er geen sprake meer was van een rijden volgens de gezette tijden. Talrijk zijn de gevallen van dood door bevriezing Zoo zijn in Lublinitz 3 kinderen doodgevro ren, die door hun ouders in een onverwarmd vertrek waren achtergelaten. In het Kalzer-Wilhelmkanaal is het scheepvaartverkeer stopgezet. Uit Hususi wordt gemeld, dat een druk gebruik gemaakt wordt van het autobusver- keer van het vasteland n„ar de wadden. Ook op de Elbe ondervindt de scheepvaart steeds meer belemmering, niet alleen door het ijs. doch ook doordat door den oostenwind het water zeer laag wordt. DE DESKUNDIGEN CONFERENTIE Owen Young tot voorzitter gekozen De gedelegeerden der deskundigenconfe rentie hebben met algemeene stemmen den Amerikaan Owen Young tot voorzitter ge kozen. Parker Gilbert, de agent-generaal voor de schadevergoedingsbetalingen, die thans te Parijs verblijf houdt, is gisteren vertrokken naar Berlijn. half elf verlaten. Door het neerhalen van den koninklijken standaard werd aangekon digd, dat de tocht naar Bognor, een reis van drie uur, begonnen was. Een zeer groote me nigte had zich bij het paleis verzameld. Het was stil toen de ziekenauto met den patiënt naderde tot men door de ruit van den auto den koning waarnam, wiens hoofd ietwat opgeheven was- en die met de rechterhand wuifde tec beantwoording van den stillen groet der menigte. Doch toen brak de menigte in een luid gejuich uit, terwijl de koning met de hand bleef wuiven. De route was niet meegedeeld, doch de auto werd in het voorbijgaan herkend en «oor het publiek gegroet. Vlak achter den ziekenauto volgden vier auto's met leden der hofhouding, docto ren en verplegers. De koningin verliet het paleis enkele mi nuten later. i De koning is goed te Bognor aangekomen. Een officieel bulletin omtrent de reis van den- koning naar Bognor meldt, dat de ko ning de reis zonder overmatige vermoeienis heeft gemaakt en dat zijn algemeene toe stand bevredigend is. LONDEN, 10 Pebr_ Het heden om 6 uur 's morgens uitgegeven bulletin luidt: Z. M heeft een goeden nacht doorgebracht en de vooruitgang gaat door, hoewel de koning eenigszins vermoeid was aan het eind van den tocht van gisteren, die 2 uur en 50 mi nuten duurde naar Bognor Kort na den aankomst kon Z. M. een kleine lunch tot zich nemen. Later sliep hij een gezonden en natuurlijken slaap van 4 uur Het bulletin van hedenavond luidt: De reis heeft den koning niet overmatig vermoeid en zijn algemeene toestand is bevredigend Op Craigwell House, waar de koning te Bognor verblijf houdt werd hedenmorgen medegedeeld, dat de koning een heel goeden nacht had doorgebracht en heel goed voor uitging. VATICAAN EN QUIRINAAL De historische gebeurtenis van de tusschen Italië en het Vatikaan en Volkenbond tot stand gekomen verzoening maakt de kwestie der betrekkingen tusschen Vatikaan en Vol kenbond opnieuw actueel. In Volkenbonds kringen verluidt nog niets, doch men herin- i nert aan de uitspraak van 'n hooggeplaatste katholieke persoonlijkheid, die de redenen uiteenzette waarom het Vatikaan geen lid van den Volkenbond kan worden. Ook na het herstel van de wereldlijke macht van den paus ondergaat de toestand geen verandering. De teekentng van het verdrag ls definitief op heden vastgesteld. Kardinaal Gasparrl en Mussolini zullen er aan deelnemen. De tee- kening zal achter gesloten deuren plaats hebben. In het diplomatieke corps zijn de meenin gen verdeeld over de territoriale kwestie. Sommigen meenen dat het herstel van de wereldlijke macht wellicht het zekerste mid del zou zijn geweest, zoo niet tot het waar borgen van de volstrekte onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel, deze dan toch in de oogen der geheele wereld te doen uitkomen, doch in godsdienstige kringen is men een stemmig van oordeel dat het herstel der wereldlijke macht met zijn consequenties de positie van den Heiligen Stoel slechts delica ter zou maken. Men citeert het volgend woord van kardinaal Gasparri nopens de wereldlijke macht: „Wij zouden zeer in on gelegenheid komen, indien er een staking uitbrak". Men vindt dan ook aanleiding tot hei prijzen van de oplossing, welker bepalin gen in den tegenwoordlgen staat der bezit tingen van den Heiligen Stoel wijzigingen aanbrengen, die strikt noodzakelijk of' on vermijdelijk zijn. Naar aanleiding van den twijfel, in het buitenland in verband met de oplossing der Romeinsche kwestie geopperd ten aanzien van het regime der scheiding van Kerk en Staat, hetwelk zou blijven bestaan, kan wor den verklaard,-dat er naast het accoord ter regeling der Romeinsche kwestie een concor daat een eind schijnt te zullen maken aan genoemd regime. Een Internationale waar borg als waarvan gesproken werd zou niet in het voornemen liggen. Men kan alleen zeg gen, dat het verdrag ter regeling der Ro meinsche kwestie door uitstekende rechts geleerden is opgesteld en geïnspireerd door de regelen van het internationale recht. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE Naar Bognor vertrokken De koning is naar Bognor vertrokken. De koning heeit Buckingham paleis te Het Spaanscbe volk brengt een serenade voor het venster van Primo de Rivera Von Guérard, de afgetreden Duitsche Rijks verkeersminister, en zijn opvolger Severing. *ANCHEZ GUERRA OVERGEBRACHT DE POGING TOT REVOLUTIE IN SPANJE NAAR EEN AFRIKAAN S CH EILAND PARIJS, 10 Pebr De „Chicago Tribune" verneemt uit Madrid, dat generaal San chez Guerra naar een der Chafarinas eilan den aan de kust van Afrika ls overgebracht In een verklaring der regeering wordt ge legd, dat de regeering niet het plan heeft ,egen den leider van een samenzwering de doodstraf toe te passen. De echtgenoote van Guerra en zijn dochter, die te Parijs ver toefden, zijn Zaterdag naar Spanje ver trokken. Mevrouw Guerra besloot naar Spanje terug te keeren, nadat zij een brief van haar gemaal ontvangen had, waarin haar zulks werd aangeraden. LONDEN, 10 Febr. In de Grieksche jrensgebieden worden, volgens berichten ui- Athenë talrijke dorpen door wolven be dreigd, Een bende hongerige wolven over viel aldus berichten uit Mahina he' gehucht Cokytze en doodde 16 inwoners 4 soldaten en 2 politiebeambten. DE ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY Het schrikbewind duurt voort Er is nog geenerlei afneming waar te nemen in het hier heerschende schrik bewind. De inwoners gaan zeer onder de gebeur tenissen gebukt en ten gevolge van de plun deringen en de botsingen, heerscht er een atmosfeer van achterdocht. De troepen moesten heden op twee plaat sen van de vuurwapenen gebruik maken. Er werden zes menschen gedood en elf gewond. Veertig menschen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Tot dusver zijn er tachtig personen ge arresteerd. Gepubliceerde maatregelen verbieden sa menscholingen van meer dan vijf personen op de openbare plaatsen, evenals het slen teren langs den weg tusschen zeven uur des avonds en zes uur der morgens. Het was Zaterdagavond kalmer in de stad, doch een ernstig handgemeen te Kal- badevi dwong de militairen op de bevol king te schieten, waarbij vier personen werden gedood en verscheidene gewond. TOENEMENDE KOUDE IN DE V. S. 40 gr. onder nul! In vele staten is de koude nog toege nomen. In Wyoming en Montana heeft zij op tal van plaatsen 40 gr. C. onder nul bereikt. Door den sneeuwval, de grootste sedert vele jaren, is met name in Oklahoma en Noord-Texas groote schade aangericht; het verkeer is er in belangrijke mate door gestoord. MODERNISEERING SLAGSCHEPEN Een crediet van 14.8000.000 dollar De Senaat hechtte zijn goedkeuring aan een wetsontwerp, waarbij een crediet wordt verleend tot een bedrag van 14.800.000 dollars ten behoeve van hetmodemisee- ren van de slagschepen „Pennsylvania" en „Arizona". Het wetsontwerp is naar president Coo- lidge gezonden. TORAL GEëXECUTEERÜ Uit Mexico-City wordt gemeld, dat Toral, beschuldigd van moord op president Obre- gon, Zaterdag met den kogel is geëxecu teerd. AANSLAG OP PRESIDENT PORTES GIL MEXICO-CITY, 10 Febr, De trein waar mede president Emilo Portes Gil reisde werd hedenmorgen vroeg met dynamiet over vallen De aanslag mislukte. De president werd niet gedeerd, terwijl zijn wagen in de rails bleef, ofschoon twee andere wagons en de locomotief derailleerden en zwaar be schadigd werden, terwijl een stoker werd gedood. NA DEN MILITAIREN OPSTAND IN SPANJE Verscherping der dictatuur Het Staatsblad publiceert ter aanvulling van het besluit van 3 Februari een Konink. lijke beschikking, waarin het volgende be paald staat: 1. Alle personen, die in het openbaar on gunstige voorspellingen voor het land doen en de ministers en hooggeplaatste ambtena ren becritiseeren en hun gezag en aanzien trachten te schokken, moet worden ge arresteerd. Te Madrid moeten zij aan de veiligheidspolitie, in dè provincie aan de gouverneurs worden opgegeven. 2. Vereenigingen, die de bepalingen schen den, die voorschrijven dat zij zich van politieke uitlatingen dienen te onthouden, worden, wanneer hun leden zich schuldig maken aan de in het eerste artikel ge noemde vergrijpen, ontbonden. 3. De militaire autoriteiten zullen lijsten aanleggen van namen der beambten zoowel van het centraal bestuur als van het pro vinciaal bestuur en der plaatselijke bestu ren. met aanteekeningen over hun politieke gedragingen en in het bizonder diegenen opgeven die zich als tegenstanders van het regeeringsregiem doen kennen en zijn gezag en aanzien doen aan te tasten. De onder de bestuurs- of regeeringspunten staande organisaties worden, wanneer zij het regiem bestrijden ontbonden. De in het eerste artikel genoemde per sonen worden met gevangenis van één tot veertien dagen en boeten van 25 tot 2500 peseta's gestraft, ongeacht de straffen die de rechtbanken tegen hen mochten vorderen. De straffen voor de in de artikelen 2 tot 4 genoemde personen worden door den minis ter vastgesteld, wiens belissing onherroepe lijk is. VERKLARINGEN VAN PRIMO DE RIVERA TEGEN OVERDREVEN BERICHTEN MADRID, 9 Febr. In een officieele nota aan de Spaansche vertegenwoordigers in het buitenland waarschuwt Primo de Rivera tegen de overdrijving in de berichten in een groot deel der buitenlandsche pers over de laatste gebeurtenissen in Spanje in verband met de onlusten te Ciudad Real en te Va lencia. Hij wijst er op, dat de jongste opstand bij de artillerie een gebeurtenis is, zooals er In de vorige eeuw in Spanje aan de orde van den dag waren, wanneer anti-vader - landsche kringen, waartoe hij een deel van het corps-officieren bij de artillerie rekent, zich tegen de staatsmacht verzetten. Als be. wijs, dat de rust in Valencia niet verstoord was betoogt hij, dat Zondag j.L de wedstrijd om het voetbalkampioenschap te Valencia in tegenwoordigheid van meer dan 30 000 personen werd gespeeld. Primo de Rivera wijst er tevens op, dat juist de arbeiders klasse zich verzet tegen elke ordeverstoring en een strenge bestraffing der schuldigen in het belang van de rust In het land eischt. Verder wordt er aan toegevoegd, dat vooral de Fransche bladen zich aan schromelijke overdrijving hebben schuldig gemaakt. Her. haald kan slechts worden, dat te Madrid, te Barcelona en in andere groote steden de orde niet verstoord is. geweest. De bevolking nam In het geheel geen notitie van de ge beurtenissen. Een acuut gevaar voor de regeéring heeft niet bestaan, daar de samen, zwering tijdig door de politie was ontdekt. DINSDAG 12 FEBRUARI HILVERSUM, X071 M. 12.152.00 Concert door bef A.V.R.O.-Trio 2.002.30 Kookpraatje 2.30—3.00 Gramofoon-muziek 3.004.00 Kniples 5.00—6.00 Orgel-concert door Jan Zwart 6.007-15 Concert door het Omroep-orkest 7.157.45 Engelsche les 8.15 „Othello", lyrisch drama van Verdi, ui* te voeren door de Italiaansche opera te Amsterdam. In de pauze persber. Daarna dansmuziek door het A.V.R.O.-daas- orkest. HUIZEN. 336,3 M. Na zes uur 1852 M. (K.R.O.) 12.30—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio 5.306.30 Gramofoonmuziek 6.307.00 Duitsche les 7 00 7.30 Cursus Kerklatijn 7.308.00 Cursus Kerklatijn g|8.oo8.30 K.R.O. Spr. W. v.d. LugtVerkeer en vooruitgang8.30 Concert, Velser Harmonie St. Caecilia o.l.v. P. N. Joosen, accordeon-virtuoos Ch. Dekker, Aug. de Laat Jr., en Sr., humoristen. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst u.05 Lezing 11.20 Gramofoon-muziek 12.20 Concert Chaple-Trio 1.202.20 Orkest-concert 3.50 Muziek 3.55 Fransche les 4.20 Orkest-concert 4.^5 Voor de scholen 4.50 Orkest-concert 5-35 Kinder-uurtje 6.20 Gedichten-voorlezing 6.35 Nieuws 6.50 Muziek 7.05 Liederen van PurceU (bariton) 7.35 Muziek 7-45 Lezing 8.05 Concert, Gershom Parkington-Kwintot G. Parr, alt W. Glnne, tenor 8.208.50 Lezing The modern oulook 9.20 Nieuwsber. 9.33 Muziekles 9.55 Nicuwsber. 10.00 Variété. Dansmuziek 11.3512.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkest-concert 4.055.05 Trio-concert 7.05 -7.50 Gramofoon-muziek 8.50u.20 Concert, uedjes en dansmuziek. LANGENBERG. 469 M. 9.35 Gramofoon-muziek ji.30 Gramofoon-muziek 12.251.50 Orkest-conccrt 5.055.50 Carnevals-muziek, trio en liedjes b-d. luit 6.50 „Die Fledermaus", operette in 3 acten van Joh. Strauss 10.30 Sluiten. ZEESEN, 1649 M. ix.203.50 Lezingen 3*50 4.50 Orkest-concert 4.507.10 Lezingen. HAMBURG, 395 M. 10.2011.20 Gramofoon-muziek 5.35 Dansmuziek 6.45 „Carmen", opera in 4 acten van Bizet 10.05 Actueeie causerie10.20—x 1.20 Dans-tnuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Orkest-concert 6.50 Trio concert 8.35 Gramafoon-muziek 8.5010.3* Concert o.l.v. Flor. Alpaerts. Mile Luger, zang. 11 „Die zullen my misschien even graag zien komen als jij," gaf hij hooghartig ten ant woord. „Mijn positie is ook juist niet schit terend. Ik moest incognito reizen en vooral over de grenzen is het niet raadzaam, dat ze mij zien. Wij hebben ook maar een kort oponthoud hier groet de oude lui maar voor mij! „Ik weet, dat je voor drie dagen ge- engageerö bent," zeide Dietrich, „en vandaag is het de eerste kermisdag. Des morgens en des avonds heb je altoos een paar uur vrij. Dan kunnen wij nog wel eens samen spre ken. Het is toch onnatuurlijk als we zoo van elkaar gaan." Dietrich deed zich geweld aan om zoo te spreken, omdaj; het hem niet van harte ging. Hij voelde, dat hij zijn moeder beter onder de oogen kon komen, als hij zoo han- helde. „Heb je soms iets noodig?" vroeg hij ver der. „Kunnen wij niets voor je doen, om je een beter bestaan te verschaffen?" „Dank je wel!Je bent toch een goede yent, Dietrich!" gaf Willy getroffen ten antwoord. „Op 't oogenblik heb ik niets noodig^ En voor de toekomst maak ik mij nooit bezorgd. Als het je echter te doen is om mij nog eens te zien wat 'k haast niet gelooven kan zoo kunnen wij het misschien wel schikken om nog eens bij el kaar te komen, zonder dat iemand anders het gewaar wordt. Je bent toch hier in de buurt?" „Ik ben op Gutstedt, op twee uur afstand van hier." „Dat is voorbij den molen, nietwaar? Be paal maar een plaats, waar we elkaar zullen treffen." „Kom dan maar bij den afgodspaal, morgen of overmorgen wat je het beste uitkomt, 's avonds tegen negen uur. Dan ben ik vrij. Den paal kun je gemakkelijk vinden." „Ja, ik weet waar hij ls," antwoordde Willy, „vanmorgen ben ik er voorbijgeko men. Vader sprak er vroeger ook wel eens over. Ik zal wat voor moeder meebrengen; dan ziet ze toch, dat ik nog wel aan haar denk. Zij maakt het toch goed?En de oude? Zeker altijd nog dezelfde, die neemt het leven ook niet zwaar op. Dat heb ik van hem, zooals jij het zorgen van moeder. Maar de pauze is zoo uit ik moet mijn keel nog eens smeren. En je moet naar je dame toe, anders wordt zij voor je neus weg gekaapt. Dus tot overmorgen bij den afgods paal!" Nu liet Dietrich hem gaan.. Hij had er bijna spijt van dat hi) die afspraak gemaakt had, zoozeer stuitte hem de lichtzinnigheid zijns broeders tegen de borst. Met loome schreden begaf hij zich naar de tent, om mijnheer Wallmuth er van te verwittigen, dat hij vast naar huis ging. Toen mijnheer Wallmuth hem schertsenderwijze ter verantwoording riep, hoe 't kwam, dat hij zoo plotseling ver dwenen was en de dames zoo aan haar lot overgelaten had, wist Dietrich niets beters te zeggen, dan dat hij bekenden had aange troffen, die hem iets onaangenaams meege deeld hadden, waardoor zijne stemming bedorven was. Hij klaagde tevens over hoofd pijn en verzocht mijnheer Wallmuth hem bij de dames te verontschuldigen. Wallmuth, die bemerkte hoe ontdaan hij er uit zag, begreep, dat hij inderdaad zeer onaangename tijding moest gehad hebben. Daar hij met de omstandigheden der familie Wilhelm bekend was, veronderstelde hij, dat het weer om geld te doen was geweest. Gewil lig stond hij Dietrich een zijner paarden af om naar huis te rijden en beloofde hem bij de dames te excuseeren. Doch niet door allen werd Wilhelm's ge drag zoo welwillend beoordeeld. Juist, toen hij met mijnheer Wallmuth voor de tent in gesprek was, had men het binnen druk over hem. De oude Schnittler had zijn gezelschap weer opgezocht en mevrouw Wallmuth kon niet nalaten te vragen, of hij Dietrich Wil helm ook gezien had. Met een sluw gezicht gaf de oude te kennen, dat hij geloofde, dat mijnheer de opzichter zich in de andere tent uitstekend amuseerde. Het ging daar'heel vroolijk toe, zoo even was er zoo'n spektakel geweest, dat de politie er aan te pas moést komen. Naar men zei was ér twist ontstaan over een meisje en men had den fijnen heer te lijf gewild. Duidelijk had hij de groene muts en het jachtbuis van Dietrich kunnen onderschei den. 't Scheen den oude goed te doen, dat hij zooiets kon vertellen, want met onverholen genoegen staarde hij de dames aan Marie deed, alsof zij niets gehoord had, terwijl me vrouw Wallmuth Dietrich's party opnam en ronduit verklaarde, dat hy zich met betrek king tot Wilhelm moest vergist hebben. Dietrich toch, zou de laatste zijn, die zich onder zulk gezelschap begaf, er waren er trouwens zooveel op de kermis die zoo'n muts op hadden, men kon ze best verwarren. Toén eindeiyk haar man terugkwam met het bericht, dat Wilhelm reeds naar huis was gegaan, omdat hem iets onaangenaams overkomen was, dacht zij bij zichzelf, dat ze misschien toch wat voorbarig was geweest met haar verdediging. Ofschoon mynheer Wallmuth het als iets heel gewoons vertelde, vertoonde het gelaat van den ouden Schnitt ler een uitdrukking van leedvermaak en ook mevrouw Wallmuth was niet op haar ge mak. Marie zei geen woord en men kon niet gissen, wat zij yan de zaak dacht. Op den terugrit scheen zy het echter erg benauwd te hebben, ofschoon de avondlucht tamelyk koel was. Een paar malen schrok zy onderweg, wyi het haar toescheen of een paar schitterend bruine oogen haar door het struikgewas spottend aanstaarden. Een zon derling voorgevoel zei haar, over welk meisje de twist ontstaan was. Mevrouw Wallmuth's bewering, dat het best mogeiyk was, dat men een ander voor Dietrich had aangezien, kwam dien zelfden avond nog uit. De kleine bultenaar had den ganschen dag de groene muts van Wilhelm in 't oog ge houden en getracht Dietrich te naderen, 't Moest wel een dringende aangelegenheid zyn, die hem bewoog, met zooveel volharding zijn doel te vervolgen. Ook hy.had onder het gedrang der twistenden den gezochte her kend, hy had hem niet kunnen bereiken. Even daarna meende hy in een nauwen doorgang achter de groote tent zyn man te herkennen en wilde nu deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Met veel buigingen en plichtplegingen ging hij op Wilhelm af. Deze scheen liever niet met hem te doen te hebben en vroeg op hoogen toon, wat er van zyn dienst was. 't Scheen, dat hy iemand anders wachtte, want vorschend keek hy rond. De bultenaar liet zich echter niet van zyn stuk hrengen. Hy verklaarde, dat hy reeds den beelen dag naar mynheer gezocht had. omdat hy iets met hem te verhande len had en met omhaal begon ny over het voorgevallene met de molenaarster te spre ken. Op een aanmaning om kort en goed te zeggen, wat hy eigenlijk wilde verzekerde het kereltje, dat hy Wilhelm zeer goed kende en dat mynheer de opzichter zich wel zou herinneren, dat hy de oude vrouw geld had ingewisseld en daarvoor bankpapier te ruggekregen had. Nu waagde hy het, myn heer nog eens lastig te vallen om hem het bankpapier in ruil met zilvergeld terug te vragen. Nog barscher dan de eerste maal gaf de aangesprokene te kennen, dat hij van die wartaal niets begreep en dat hij geen mynheer Wilhelm en geen opzichter was. Tegeiykertyd'duwde hij het ventje, dat hem sprakeloos van verbazing aanstaarde, on zacht op züde. Dit aangapen scheen den ander nog wre veliger te maken, want hy dreigde de politie te halen, als men 't hem nog langer lastig maakte, 't was toch maar bedriegery. Deze bedreiging had een vreemde uitwerking. De bultenaar streek over het voorhoofd, alsof hij vreesde dat het daarbinnen niet pluis was, eindeiyk scheen hem een licht op te gaan. „En een Wilhelm zyt ge toch, al zijt ge dan ook niet de opzichter van Gutstedt," siste hy den man in 't oor, die by deze woorden ontstelde. „Ja, kyk me maar niet aan of je me overhoop wilt steken," vervolg de de bultenaar. ,„Als ge de opzichter van Gutstedt niet zyt, dan zyt ge zyn broer. Ik weet, dat er nog een van jou slag is en ik weet ook neg veel meer. Maar 't is beter vriend dan vyand te zijn. Kom even mee achter de tent, dat ik eens verstandig met je redeneeren kan het geldt uws vaders eer en goeden naam." „Wie zyt gy en wat wilt ge?" vroeg de ander. „Ik heb niet lang tyd, ik ben hoornist by den troep in de tent en ik moet op mUD post zUn." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6