Sport en Wedstrijden Tweede blad Jaarvergadering Diocesanen Haarlemschen Gymnastiekbond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 De eischen voor vaardigheidsproeven De viering van het tweede lustrum \h, Lighal-uitvoering Uitvoering B. V. G. Bloemendaal Haarlemsche R.K. Gymn. ver. „Ursus" R.K S.V. „Hercules" Zaaluitvoering K.T.K. ZWEMMEN Jaarlijksche Algemeene vergadering van den Haarlemschen Zwembond SCHAATSENRIJDEN Hardrijden Wereldkampioenschappen te Oslo VOETBAL De man met de fluit Lezing van den heer Katoen Tram- en Spoorweg competitie School-voetbalwedstrij den D. H. V. B. Scheidsrechters Loting Jubileumwedstrijden J unioren-competitie £>e Diocesane Haarlemsche Gymnastiek- ^hd hield Zondag in het gebouw St. Bavo Haarlem zijn jaarlijksche algemeene ^gadering. Deze vergadering, ondanks algemeen ijs- ^maak druk bezocht werd o.m. byge- oond door Pater Esser voorzitter van den d' H' V' B' en den heer Ki-uyver uit Zaan- aiB, voorzitter van den D. H. A. K. Te kwart over een opende de voorzitter heer Groot uit 's-Gravenhage d'e ver- «dering met den christelijken groet, en een "tord van welkom, bijzonder tot Pater Es- Jer, die tevens den afwezigen geestelijken Jflviseur, rector Braakman, verving en Pater ahsen uit Den Haag. voorzitter zeide, weer optimistischer zijn dan verleden jaar. Wij komen lang- ^ttterhand waar wij willen wezen. Er zal wel een jaar overheen gaan. voordat de ®rSanisatie geheel in orde is, maar naar spr.'s 'ertuiging gaat de D. H. V. B. een jaar aji bloei tegemoet. He notulen der vorige jaarvergadering *°rden na een kleine wijziging goedgekeurd. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken is op de eerste ^ats een schrijven van den geestelijken ^viseur, Rector Braakman, die in dit ^drijven de hoop uitspreekt, dat het be duur door een afgevaardigde van Amster- voltallig zal wbrden gemaakt, dat de ^en hun financieele verplichtingen zuilen J&komen, wat voor een goeden gang van za- in den bond noodzakelijk js, ien slotte ^■akte de geestelijke leider eenige wen den kenbaar ten aanzien van de kerke- viering van het tweede lustrum. ,.Van de afd. Rotterdam is een schrijven •hhengekomen, tot wijziging van de agen- •a, waarom direct wordt overgegaan tot Mistelling van de plaats der volgende al- »eöieene vergadering. Het bestuur stelde hier weder Haarlem voor aan te wij- omdat Haarlem het centrum van den rj'hd is en hij daar ook is gevestigd. Rot- J^dam stelde voor de vergadering te laten !®aieeren over Den Haag, Amsterdam, Rot- l^dam en Haarlem. Met meerderheid van Atomen werd aldus besloten. Mededeelingen volgden over de op terich- rJJ R.K. Tumfederatie. Het ligt in de be uling voor deze federatie 5 ets. per lid heffen. De vergadering verklaarde zich tegen en prefereerde een pondspondsge- ^ize heffing Zoowel voor dit punt als nog I^ige andere kwesties werd den afgevaar- 'kden naar de binnenkort te houden ver- roering, waar men tot definitieve oprich- r1? van een tumfederatie hoopt te komen, masdaat gegeven. Ihgekomen was nog: Schrijven van den heer Sperling, waarin ^e bedankt als lid en voorzitter van de Etnische commissie. 'Tdem van den heer Hermans waarin deze Hankt als redacteur van het bondsorgaan, ^ededeeling van de oprichting van den irhg West-Friesland, waar bereids een ■öftai vereenigingen toetrad, i^en felicitatie-schryven van den kring J°tterdam, bij de tiende jaarvergadering .H dg secretaris nog een jaar in porte- 'lilie zal móeten houden. Voorstellen van Den Bosch betreffende de 'v*ntueel te houden Nationale Gymnastiek- jpten, werden aangehouden. Het bestuur zat „eZe aangelegenheid eerst onder de oogen Jaarverslagen. Bit, het jaarverslag van den penntngmeea- bleek, dat in kas was een bedrag ad 42.50. Rottei-dam had het grootste aan tal in de contributie-afdracht. De schul- 'ehstaat bevat een bedfrag van 1403.50 aan ^huiden en 593 aan vorderingen. .Ben garantiekwestie met de vereeniging O. S. S. uit Gouda loopende over een ^drag van 50 zal met het bestuur nader «eregeld worden. Hoor den Kring Rotterdam werd voor gesteld, dat alle turnkringen een eere- of j^opaganda - avond zonden organiseeren voor jjïen rekening en de baten hiervan aan den 7hd zouden worden afgecl-agen. Toezeg- ^hgen in dezen geest werden gedaan. De voorzitter wyst op de nog achterstal- Se contributie over 1927 en 1928. Indien *Üe vereenigingen aan hun verplichtingen 'óldeden zou d'e bond binnen een paar jaar "'t zyn schuld zyn. Besloten werd op de Ogende jaarvergadering de namen van de Uitbetalers te publiceeren. He penningmeester werd voor zijn gehou- beheer gedechargeerd. Besloten werd de i10? te ontvangen achterstallige contribu- 'e te bestemmen voor aflossing der oude dulden. Het jaarverslag van den secretaris gaf een jUideljjk beeld van den bloei van den bond. ^Jet alleen, dat het ledental is toegenomen de bond bijna 1800 telt, maar ook bleek 't de mededeelingen van verschillende ver wittigingen, dat er hard en serieus wordt ge- Vkt. &tet een dankwoord aan den secretaris ®erd het jaarverslag goedgekeurd. Het orgaan. Betreffende het orgaan deelde de voor ster mede, dat het idee aanvankelijk be- J^hd een eigen orgaan te stichten, doen JJt stuitte op financieele bezwaren, waarom Sh besloten had met het bondsblad van Bisdom Roermond voort te gaan. Tot acteur werd gekozen de heer S. Hooy te arlem. He heer Goris, bracht het jaarverslag «h de Technische commissie uit, dat werd ^gekeurd. Wijzigingen bepalingen vaardig heidsproeven. Ik He Technische commissie stelde ingrij- V5tlde wijzigngen der bepalingen en eischen vaardigheidsproeven voor. Deze wijzi ngen achten wij belangrijk genoeg om in geheel op te nemen. A Vrouwelijke en mannelijke leden van Vereenigingen, aangesloten bij den D. H. Ij' B. boven deh leeftijd van 17 jaar, kun- «•1 eenmaal per jaar het Vaardigheids- (Woma verwerven, wanneer aan de gestel- sisehen van vaardigheid wordt voldaan k Het diploma wordt ingesteld voor len, en 3en graad. Zij, die het diploma ver- l^Vven, ontvangen bovendien een ondeir- L^tdingstéeken (speldje). Bij het voldoen C1 de eischen voor de 2e, 3e en 4e maal in lk^chiUende jaren en in dezelfde afdee- wordt tegen inlevering van hét reeds verworven onderscheidingsteeken een nieuw uitgereikt, waarop het respectievelijke nummer is aangebracht. 3. De regeling voor het afnemen van vereis dl te proeven berust bij de T. C. Zy doet telkenjare op de Algemeene vergade ring mededeeling betreffende den tijd, waarop en de plaatsen waar de proeven zullen worden kunnen afgelegd. Twee maan den voor bedoeld tijdstip maakt zij, middels het orgaan de oefeningen bekend. Het bedrag van het mleggeld wordt door het Bondsbestuur bepaald. Inieggelden wor den niet teruggegeven. 4e De kleeding der deelnemers(sters) moet zijn zooa^s is voorgeschreven voor de wed strijden van den D.H.G.B. Eischen voor de vaardigheidsproeven voor Turnsters a. Een vrije of gereedschap-oefening op de plaats. b. Een vrije oefening van de plaats. c. Een evenwichtsoefening. d. Een oefening aan de horizontale ladder. e. Een oefening aan de ringen. f. Een oefening aan de brug. g. Soronven over het paard. h. Hoogtesprong 1. en r. samen 2.20 Meter voor len graad, 2 Meter voor den 2en graad er 1.80 Meter voor den 3en graad. i. Een vertesprong 1. en r. samen, 5.50 M. voor len graad, 4.50 Meter voor 2en graad en 4 Meter voor 3en graad. k. een vrije balworp (korfbal) 1. en r. samen, voor len graad 25 Meter, voor 2en graad 22 Meter en 18 Meter- voor 3en graad. 1. Een snelloop van 80 Meter binnen 11 seconden voor len graad. 15 seconden voor 2en graad en 16 seconden voor 3en graad. Elke oefening, welke onvoldoende wordt uitgevoerd, mag terstond eenmaal woiden overgedaan, behalve de snelloop. Het diploma wordt niet uitgereikt aan haar, die meer dan 4 onvoldoenden heeft. Op het diploma wordt aanteekening ge daan van een eventueel afgelegde zwem- proef. Eischen voor de vaardigheidsproeven voor turners. Afdeeling A. 1. Een vrije of gereedschapsoefening. 2. Een volledige oefening aan het paard. 3. Een oefenmg aan de brug. 4. Een oefening aan het hoogrek. 5. Een oeiening aan de ringen. 6. Sprongen over het paard. Afdeeling B. 1. Een hoogtesprong 1. en r. zonder plank, samen 2.50 Meter voor len graad en 2.30 Meter voor 2en graad en 210 Meter voor 3en graad. 2. Een vertesprong 1. en r. met aanloop, samen, 7.50 Meter voor len graad, 6.50 M. voor 2en graad en 6 Meter voor 3en graad. 3. Snelloop 100 Meter binnen 14 seconden voor len graad, 15 seconden voor 2en graad en '16 seconden voor 3en graad. Elke oefening, welke onvoldoende wordt uitgevoerd, mag terstond eenmaal worden overgedaan, behalve de snelloop. Het diploma wordt niet uitgereikt aan hem, die meer dan 2 onvoldoenden heeft in afdeeling A en meer dan een onvoldoende in atdeelmg B. Afdeeimg C. Niet verplichtend. 1. Een polsstok-hoogtesprong ter hoog te van 2.50 M. voor len graad, 2.10 Meter voor 2en graad en 1.80 Meter voor 3en graad. 2. Een polsstok-vertesprong van een lengte van 7 Meter len graad, 6 Meter 2en graad en 5 Meter 3en graad. 3. Kogelstooten 7.25 K. G. links en rechts, samen 12 Meter voor len graad, 10 Meter voor 2en graad en 8 Meter voor 3en graad. Speerwerpen met of zonder aanloop over een afstand van 30 Meter voor len graad, 26 Meter voor 2en graad en 22 Meter voor 3 en graad. Wordt voldaan aan de eischen in afdee ling C genoemd, dan wordt daarvan een aanteekening gesteld op het diploma, ais- mede vart een eventueel afgelegde zwem- proef. Voor afdeeling C gelden de bepalingen als voorgeschreven bij N. A. U. De heer Reins van Rotterdam, had schrif telijk zijn bezwaren tegen de voorstellen van de T. C. ingediend. Naar diens meemng moeten de bestaande eischen gehandhaaid blijven, ais vastgesteld op de algemeene ver gadering. De heer Goris acht het een taktische fout, uit te voeren oefeningen van te voren vast te leggen. Daardoor krijgen wij een een zijdige ontwikkeling in de gymnastieK. Na een technische bespreking over dit punt, wordt tot stemmingovergegaan en met 38 tegen 9 stemmen worden de voor stellen van de T. C. aangenomen. De voorzitter legde er nog even den na druk op, dat door aanneming van de voor stellen het geenszins de bedoeling was af breuk te doen aan het werk van de oude T. C., waar spieker niets dan waavdeering voer heeft. Op voorstel van her bestuur wordt be sloten, dat leden van de T. C. M. O.- bevoegdheid moeten hebben. Tot leden van de T. C. worden benoemd de heeren Goris, P. Olthoff en C as telen;. Reglementswijziging Aangaande de regimentswijziging wordt besloten een commissie uit de kringen te benoemen, die de verschillende wijzigingen onder de oogen zal zien, waarna dan in een speciaal daartoe te beleggen vergadering deze kwestie zal worden behandeld. De commissie wordt samengesteld uit de heeren Reijns van Rotterdam, Van Leeuwen van Den Haag, De Zwager van Haarlem, F. olthoff van Amsterdam, Meh. Zoet van Leiden en den heer Groot. De kring West-Friesland zal nader een afgevaardigde aanwijzen. Contributie De contributieregeling van het vorige jaar blijft gehandhaafd. Bestuursverkiezing De zittende leden van het bestuur wor den herkozen, terwijl het bestuur werd uit gebreid met de heeren F. Olthoff van Am sterdam en Polman van Grootebroek. Tweede lustrum! De voorzitter deelde mede, dat men het tienjarig bestaan van den bond goed wenschte te vieren. Spreker wilde geen wedstrijd, maar een demonstratie houden. Hierover ontspon zich een lange discus sie. Men meende, dat de animo voor een demonstratie niet groot genoeg zou zijn, en een en ander daardoor op een financieel fiasco zou uitloopen. De mentaliteit van de turners is nu eenmaal van dien aard, dat men meer voor wedstrijden voelt dan voor demonstraties. Ten slotte werd in principe besloten in Juni a. s. het feest in Den Haag te vie ren, dat evenwel alleen dan zal doorgaan, als de financieele basis gezond is. Verdere uitwerking der plannen werd in handen gegeven van de T. C. Aan het slot van de vergadering nam Pater Esser het woord, waarby hij de aan dacht er op vestigde, dat wy vooral het ideele in de gymnastiek-beoefening moeten nastreven. De laatste jaren is de activiteit van den bond steeds stygende. Spreker hoopt, dat de bond by zyn tienjarig be staan een myipaal in zijn geschiedenis zal hebben bereikt. De voorzitter sloot daarop de vergadering. De Ligha luit voering en, meer bekend nog als de Meijerink-uitvoeringen, mogen zich steeds in een groot e belangstelling ver heugen. En geen wonder. Immers hei nuttige en aangename gaai hier samen mei het lief dadige, daar hel batig saldo bestemd wordt voor het Haarlemsche Lighalfonds. Stonden deze uitvoeringen steeds onder de beproelde leiding des heeren '.'Teijennksr voor de eerste maal berustte deze thans bij Mej. M. B. Roosen en den i eer B. J. V ielar.d-Los. Het was voor len geen ge makkelijke taak den heer Meijerinks te vervangen, doch zijn daar uitstekend in geslaagd, hoewel ook dit jaar nog, zooar wi) lat er merkten, de heer Meijerink zijn oeste krachten gaf, al was het dan alleen maar voor de financieele zijde. Aan deze uilvoering werd medegewerkt door meisjes en jongens, leerlingen der open bare scholen 17, 18 en 19 en de dames en heeren der Beverwij ksche Gymnasltek- vereeniging „Turnlust". Het uit zeventien nummers bestaande pro gramma was zoo samengesteld, dat duidelijk gedemonstreerd werd hei verschil tusschen hei oude en het nieuwe in de gymnastiek, het oude met zijn stramme, min of meer stijve bewegingen, het nieuwe mei zijn meer soepelen oefeningen. Tevens werd laten zien hei verschil tusschen schoolgymnasuek waar in de eersie plaats de opvoedinf van hei kind op den voorgrond komt en de ver- eenipingsgymnastiek, waar hei sportieve genoegen meet nummer een is. De verschillende oefeningen der meisjes en jongens werden alle met veel animo uit gevoerd. T. No. 5. Vrije oefeningen volgens INiets Bukh uitgevoerd door imtgenr der scholen 17 en 18, en no. 11 Vrijeliefentngen door de jongens van school 19 uitgevoerd, waren pittig en correct van uilvoering, zoo ook de touwoefeninf en van de jongens der 3e klasse van school 19. Maar ook de meisjes weerden zich kranig. Zangspel, leerlingen 3e klasse scholen 17, 18 en 19, maakte een mooien en kleungen indruk door de aardige costuumpjes. De rhythmische oefeningen, meisjes 6e klasse van al de drie medewerkende scholen, waren mooi van samensi ellinj en correc van uitvoering. De leidster moest hierna een welverdiende bloemenhulde in ontvangst nemen. Van de nummers door de dames en heeren van Turnlusi uitgevoerd, noemen 'wij het eersi de knotsoefening en j in één woord schitterend. De uaafoefeningen, uitgevoerd op een melodie uii Faust, waren eveneens onberispelijk van uitvoering. Verder zagen wij van deze vereeniging nog een mooien dans, voorstellende een muzikamendroom. Ook de leider van deze avond trad nog voor he voetlicht om een gedicl voor te dragen een ode aan de sport en den turnvader L.F., [ahn. Maar ook den heer Meijerink zagen wij op hei tooneel verschijnen, om dank te bren gen aan de leidster en leidér van deze uit voering. Gemeentebestuur van Haarlem en hoofden van scholen, voor hun steun, leden van Turnlust en de leerlingen voor hun medewerking. Een exu a-woord van dank bracht hij aan een oud leerlinge, die op reis naar Indië op de boot f 190 voor dit goede doel had opgehaald. Spreker deelde mede, dat met een bedrag van f 500, dat hij nog ontvangen moest, de totar.l opbrengst van deze uitvoering ongeveer f 2500 bedroeg. Dit was het mooiste moment van den ge- heelen avond. De Bloemendaatsche Gymnastiek-Ver- eeniging gaf Zaterdagavond in Hotel „Vree burg" haar le uitvoering in dit seizoen. Den goeden indruk welken wij verleden jaar van B. G. V's nieuwen leider, den heer D. Beets kregen, heeft 'hij deze keer zeker niet beschaamd. De geheele uitvoering getuigde van een uitstekende voorbereiding, al werd natuurlijk hier en daar wei eens een foutje gemaakt. De heer Beets hield rekening met de krachten der gymnasten en streefde tevens naar een correcte afwerking der oefeningen. Vlot en pittig werd het geheele programma afgewerkt, doch van een gejaagdheid, waartoe men dan zoo licht in vervalt, was geen sprake. Na een eenvoudigen opmarsch, waar trou wens, gezien de geringe ruimte die „Vree burg" biedt, niets anders viel te maken, trad de voorzitter van de B. G. V., de heer W. Pronk, naar voren, om den talrijk opgekomen aanwezigen een woord van wel kom toe te roepen. In de eerste plaats heette hij welkom de heeren hop en van Opijnen, als leden van het Dag. Kring- bestuur, de leden v.d. Kring T. C. en de af gevaardigden van de zustervereeniringen. Spreker sprak de hoop uit dat deze avond er toe mocht bijdragen tot versterking van hel ledental der B. G. V. Het eerste nummer, laag brugmeifjes, sloeg dadelijk in. Wat werd hier pittig en correct werk geleverd. Wij mogen gerust zeggen het mooiste nummer van de uit voering. Het springnummer van de adspiran- ten kon ons minder bekoren, daarentegen stond het nummer horizontale ladder weer op hoos peil. De vrije oefeningen det longens (Niels Bukh-oefeningen) waren eveneens goed van uitvoering. Het streven van den leider om in deze oefeningen eenige afwisse ling te brengen, slaagde volkomen. De B. G. V. beschikt nog steeds over een goed stel turners, dat bewezen de Niels Éukh-cefening en siaafcefentngen maar voor al hei brugturnen. Jammer, dat deruimtede B G. V.zoo zeer in haar bewegengen be lemmert. Dit was vooral bij het brugturnen goed waar te nemen. Van de dames zagen wij paard, ongelijke brug en oefeningen in net voortbewegen, alle goed van uit voering. Het slotnummer, knolsoefeningen viel ons tegen. De eerste oefening leed zeer door ongelijkheid, al herstelden de dames zich bij de laatste oefening volkomen. Over het algemeen genomen was bei een schitterend geslaagde uitvoering, waarmede wij de B.G.V. en haar leider van ganscher harte geluk wenscben. lijk worden medegewerkt door de keur- turnsters en turners K.N.G.V. Dit zijn de tu sters en turners, welke Nederland op de POlympische Spelen hebben vertegenwoor digd en daar zoo'n uitstekend figuut sloegen. Voor liefhebbers van gymnastiek dus een reden om 4 Mei vrij te houden en de Kring- zaaluitvoering in de Schouwburg aan den Jansweg te bezoeken. Secretariaat: Vooruitgangstraat 79, Haarlem Voorgesteld als lid bij de jongensafdeeling J. Pot, Tugelastraat. De „Ursus"-jongens hebben gisteren een goedgeslaagde hardrijderij op de schaats ge houden. Wel werden de uitnoodigingen daartoe laat verzonden, ten einde een anders zekeren dooi te voorkomen, maar toch had den de meesten aan de „oproep met spoed" gehoor gegeven. Dank zy vooral een stevigen bries in den rug werden er tijden genoteerd, die in Davos of St. Moritz tot 'de zeldzaamheden behoo- ren. De drie overwinnaars van dit prettige wintertournooi waren N. Goes, J. Jansen en G. Klitzie. Rest nog te vermelden, dat de „jury" onder leiding van den heer N. de Zwager, geen al te zware taak had. Gisteren werd ons aantal donateurs te vens met twee vermeerderd; het begin om vooruit te komen is er dus De jaariyksche H. Mis, die reeds voorloo. pig was vastgesteld op 24 Februari, moet nog even worden uitgesteld, doordat onze geesteiyke adviseur dien dag elders vertoeft. Ook de jaarvergadering moet worden ver zet. in verband met een meer belangrijke vergadering van het Comité van Katholieke Actie. „Hou er den moed maar in!" PIM. Secretariaat: Schotcrweg 2 In verband met den Vastenavond zal er Dinsdag a.s geen oelenavond zijn voor de heeren. wel voor de adspiranten. In de afgeloopen week heeft de lustrum commissie vergaderd, en kan nu mededeelen, dat wy na de vasten onzen feestavond houden. Hiervoor vragen wy natuuriyk de medewer. king van alle leden en adspiranten. Ook zullen wy binnenkort onze jaariyk sche onderlinge wedstrijden houden, laat dit nu voor ieder een aanmoediging zyn om geen enkelen oefenavond te verzuimen. Aan de zaalunvocim^ van den xvennemer Turnkring, welke zal worden gehouden 5- Haarlem op 4 Met a.s., zal hoogstwaarschijn Vrijdagavond werd in de tuinzaal van café- estaurant Brinkmann de jaarlijksche alge meene vergadering van den Haarlemschen Zwembona gehouden. Om ongeveer 8.15 uur opent de voorzitter, de heer M. J. Huizinga de vergadering en heet de afgevaardigden van de verschillende vereenigingen harte- hjk welkom, in het byzonder die van de nieuwe zwemvereenigingen. De notulen der vorige vergadering alge meene vergadering werden ongewyzigd voor gesteld evenals het jaarverslag dat onder dankzegging aan den samensteller goedge keurd werd- Het verslag van de Polo-commissie werd -veneens zonder eenige vetderp opmerkingen goedgekeurd. Door ziekte van den penning meester, denbeer G. J. P Verschoor, bracht de voorzitter verslag uit over den toestand der financiën Op voorstel van de kascom- nissie bestaande uit afgevaardigden van HP-C De Waterratten en H.V.G B werd dp oenningmeester voor zyn accuraat en zui nig beleid gedechargeerd. Bij de bestuursmededeeling over de drie Bondenontmoeting Den Haag, Haarlem Utrecht werden de trainingsplannen ter sprake gebracht, alle vereenigingen verklaar- len zich bereid om voor de eventueele oefe ningen een gedeelte van hun oefenuur be schikbaar te stellen. Voordat tot de bestuursverkiezing kan worden overgegaan ontspint zich een uitge breid debat over den aard van 't bestuur van den bond. Volgens de opvatting van den voorzitter en diverse afgevaardigden moet men in het bestuur van den Haarlemschen Zwembond feitelijk zien een contact-com missie. waarin dus alle aangesloten vereeni gingen vertegenwoordigd zijn. Na een lang durige bespreking wordt door de H-V.G B afgevaardigden de volgende motie inge- diend: „De vergadering spreekt zich uit, dat in m-incipe in het bestuur van den Haarlem schen Zwembond alle vereenigingen verte genwoordigd moeten zijn." Dit voorstel werd met 4124 stemmen aangenomen. De bestuursverkiezing had het resultaat dat bij enkele candidaatstelling de aftre dende en nieuwe bestuursleden werden be noemd. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld n.l. De heeren dr. M. J Huizinga, voorzitter- A. J- Braun, secretaris; G J. P. Verschoor, penningmeester; J. Veldhoff, T. v. Luyken H G. de Jager, H. Wiinekers en de dames Brands en M van Ommeren. De waterpolocommissie bestaande uit de heeren Boere, Braun en de Buyn werd ge heel herkozen, de taak van deze commissie werd - uitgebreid tot bet samenstellen van vertegenwoordigende zeventallen Bij de bespreking van de jaarvergadering verden de verschillende voorstellen onder de 'mtpe genomen, in het a'<*°"">een bleek we! dat de Haarlemsche vereenigingen ook el kaar op de as. bondsvergadering zullen steunen, In de rondvraag bracht de afgevaardigden van H P C de adspiranten-comnetitie ter sprake en stelden voor een regeling te tref fen. et at missrinden als in het afgeloopen seizoen gebeurd niet meer k'uinzp plaats vinder. Na een uitgebreids discussie werd een desbetreffend voorstel geformuleerd en aangenomen Om -nge-cvr kwart voor twaalven sloot de voord Her dvze geanimeerde vergadering, waer alle vereenigingen vertegenwoordigd waren, met een woord van dank voor de sa menwerking. Uitslagen van Zondag: Oegstgeest 1. J. van Rij, 2. Th. Kerkvliet, 3. W. Rulg- rok, 4. E. P. Bakels Noordwykerhout Hardrijderij voor mannen. 1. C. Guldemond, 2. A. Bouwmeester, 3. A. van den Berg, 4. W. Heemskerk Alphen aan den Rijn 1. S. Koopmans, 2. J. Kamping. 3. A. van Nagel. Uitslag ringrijderij voor paren: 1. Mej. G Vonk en K. van Egniond, 2. Mej A. Winkel en D. Pouw. Hoorn 1. J. Timmermans, 2. P. Nooi, 3. T. de Graaf. Wedstrijd voor paren. 1. Mej. Oudebrugge en Brouwer, 2. mej. Schoof en De Groot. Spaarndam 1. A. Klaassen (Haarlemmermeer), 2. P. Gersteynen (Haarlem), 3. J. Oorthuis (Spaarndam) IJsclub De Liede Uitslagen vas Zondag, Ringryden: I. W. v. Wyk, 2. G. Geldorp, 3. L. v. Elk. Dames: X. Mej. Greta Bont, 2. Marie van Loon, 3. Mevr. Brokhof. Thunberg wereldkampioen De uitslag van de Zaterdag en Zondag gehouden wédstryden te Oslo lulden: 500 M.: 1. Thurnberg (Finland), 43 1/10 sec.; 2. Haakon Pedersen (Norwegen). 44 4/10 sec.; 3. Ballangrud (Noorwegen) 44 5/10 sec.; 4. Hugo Nijgren (Noorwegen) 45 sec.; 5. Staksrud (Noorwegen) 45 3/10 sec. 5000 M.: Ivar Ballangrud in 9 min. 3 sec.; 2. Staksrud, 9 m. 5.1 s.; 3. Sténback (Noorw.), 9 m. 68 sec.; 4. Thurnberg, 9 m. 11.1 sec.; 5. Anderson (Zweden) 9 m. 14.5 sec. 1500 M.: 1. Clas Thurnberg, 2 min. 21.9 sec.; 2. Ballangrud 2 min. 25 sec.; 3. Staksrud 2 min. 25-3 sec.; 4. Andersen, 2 min. 28,1 sec. 10000 M.: 1. Staksrud 17 min. 57 sec.; 2. Ballangrud 17 min. 59.2 sec.; 3. Larsen, 18 min. 11.1 sec.; 4 en 5 A. Carlsen en Anders- son elk 18 min. 193 sec.; 6. Thurnberg, 18 m. 20.1 sec. 20. De vorige week lieten wij een vraag over een handsgeval binnen het strafschopgebied onbeantwoord. De vragensteller redeneerde aldus: „In een van uw vorige stukjes las ik, dat alleen penalty gegeven mag worden bij een moed willigen handsbal. In den laatsten Holland-België wedstryd maakte Averbecke hands, volgens alle bladen en ook volgens den radioman op de tribune „per ongeluk" doch zoo duideiyk. dat ieder het zag. Omdat het goed zichtbaar was gaf de scheidsrechter penalty. Mocht dat? Het was toch niet moedwillig." Op de allereerste plaats dient opgemerkt,, dat niet alleen het maken van hands „op zettelijk" (de schryver praat van moedwillig opzetteiyk is beter) moet geschieden, wil er voor gestraft worden, maar iedere overtreding van welken aard ook, moet opzettelyk ge schieden. anders mag de scheidsrechter niet straffen. Wy stippen dit even duidelykheids- halve aan. al biyft de vraag of een over treding al dan niet opzettelijk geschiedde, natuurlijk een kwestie van appreciatie, waar van de beoordeeling alweer alleen aan den scheidsrechter is. Vast staat dus, dat alleen penalty gegeven mag worden voor een opzettelyk handsgeval binnen het strafschopgebied. Nu het geval HollandBelgië. Dat de opinie in alle Hollandsche dagbladen letter- lyk wel zoo was als schryver doet voorkomen betwyfelen wU sterk. In ieder geval, zal in geen enkel verslag, door een deskundige ge schreven, gestaan hebben, dat de scheids rechter penalty gaf. omdat iedereen kon zien. dat hands werd gemaakt. Ook schrijver dezes is bij den wedstryd tegenwoordig geweest en van meening, dat het toekennen van den strafschop een zeer juiste beslissing was. Veel menschen praten in dergelyke gevallen vaak over het feit, dat „te zwaar" gestraft is. Een dergeliike term kent onze voetbalwet niet. Wy hebben uit sluitend met de regels te maken. Constateert de scheidsrechter een opzetteiyke overtreding, binnen de beruchte HJnen, dan moet hij een strafschop geven. Verdere overwegingen gel den niet. Men straft, of niet. Een middenweg is er niet, dus van te zwaar straffen kan feltehjk nooit sprake zyn. Het antwoord op lezers vraag ligt nu voor de hand. De scheidsrechter heeft een opzettelijk handsgeval geconstateerd. By een poging van den bedoelden achterspeler om den bal weg te koppen, stopte hU het leer met de vuist. Feit is, dat wanneer hy den bal had laten gaan. deze zeer zeker achter gegaan zou zyn. Dit is evenwel een omstandigheid, niet ter zake diende. Men kan verschil van meening hebben of hier al dan niet sprake is geweest van een opzettelijk handsgeval. De scheids rechter heeft de overtuiging gehad, dat op zettelijk hands was gemaakt, anders zou by Holland geen penalty hebben toegekend. Wij zien hier weer overduidelijk uit wat op deze plaats al zoo dikwyis is aangetoond, dat bij de .eiding van een wedstrijd, alleen des scheidsrechters meening geldt. Of nu een radioman of wie dan ook, meent, dat per ongeluk" een overtreding wordt begaan, als de scheidsrechter een andere overtuiging heeft is de beslissing anders. ARBITER In één der zalen van Brinkmann hield gisteravond de bekende scheidsrechter Ka toen een lezing voor scheidsrechters en spelers van den H.V.B. De opkomst was zeer bevredigend en toen de H.V.B.-voorzitter, d? heer Dankelman, den avond opende, waren ruim 100 belangstellenden aahwezig. Reeds meermalen heb ik dergelyke causerieën mee gemaakt en al heb ik mij nooit op zoo'n avond verveeld, kan ik me toch levendig in denken, dat velen het een allesbehalve ge- zelligen avond vinden. De spelregels zelf zyn daar de oorzaak van, want zooals met alle besprekingen van reglementen, komt het hier ook vaak neer op eentonige opsomming van regels. Men moet dan ook wel een groot liefhebber zyn, om met genoegen zoo'n be spreking mee te maken Met de lezing van den heer Katoen was het evenwel anders Hiervan durf ik zelfs beweren, dat men in 't geheel geen enthousiast behoeft te zijn om haar met pleizer mee te maken. Dat is in de eerste plaats te danken aan de animee- rende wijze, waarop scheidsrechter Katoen zyn voordracht houdt, maar bovendien aan het belangryke hulpmiddel, of beter gezegd, leermiddel, dat hem ten dienste staat. Hij heeft geen zwart bord met kryt van noode, want elk geval, dat hij bespreekt, wordt door middel van de projectie-lantaarn op het doek vertoond. Hij is in het bezit van een uitgebreide, met zorg samengestelde col lectie lantaarnplaatjes, die de toehoorders, (toekijkers is eigenlijk beter) in staat stelt alles te bezien zooals het werkeiyk op het voetbalveld gebeurt. Buitenspel, freekick, verkeerd ingooien, het nemen van een strafschop, het al of niet buiten het veld gaan van den bal enz., ja byna alles wat er tydens een wedstryd kan gebeuren, ziet men op het doek. Een kleine maar buitengewoon heldere uiteenzetting gaat er mee gepaard, zoodat men den in druk wel moet krygen, dat de spelregels niet zoo moeilyk zijn, als menigmaal gedacht wordt. Aan de hand van de lantaarnplaatjes liep de heer Katoen het geheele spelregle- ment door, terwijl hierna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld nog vragen te stellen. Daar ook dit gedeelte naar volle te vredenheid verliep, kunnen we constateeren dat deze propaganda-avond niet zal nalaten z'n nut af te werpen en er zeker veel toe bij gedragen heeft de spelregelkennis van ar biters en spelers te verruimen. Met een woord van dank aan den spreker en het aandachtig gehoor sloot de voorzitter te ruim elf uur de bijeenkomst. H. T. M. II—H. T. M. I 5—6 Op een hard doch zeer goed bespeelbaar terrein stelt H. T. M. I zich met drie inval lers op, terwyl H. T. M. II volledig is. H. T. M. II trapt af en brengt onmiddellijk eenige gevaarlyke bezoeken voor het doel van het eerste. Reeds na drie minuten spelen geeft Knaapen dan ook het 2de de leidmg. 10. Door dit succes aangemoedigd, blyft H. T. M. II geruimen tyd in het offensief. Wanneer H. T. M. I dan den aanval over neemt, maakt Jeu, na mooi spnenspel, fraai gelyk, 1—1. Weinige minuten later maakt Kokshom er 1—2 van, terwyl Bruggeman zorgt dat het spoedig 1—3 is. H. T. M. 2 is echter geens zins ontmoedigd en ziet zyn werken beloond door toedoen van Fokkie (2—3). H. T. M. I speelt beter samen en daardoor wordt Koks. hoorn in de gelegenheid gesteld er 24 van te maken, üit een fraai genomen vrijen schop tegen den doelverdediger, wegens te lang wandelen met den bal, maakt Knaapen er 34 van. Voor rust komt in dezen stand geen verandering. Kort na rust is het Jeu, die den stand op 3—5 voor het 1ste elftal brengt. Uit een vryen trap brengt echter Hunego den stand weder op 4—5. Tot 10 minuten voor het einde krijgen wij nu een gelyk opgaanden strijd te zien. Na goed samenspel wordt de Groot in de gelegenheid gesteld er 46 vn te maken. De H. T. M.-reserves geven zich echter nog niet gewonnen en forceeren eenige comers. Uit een dezer corners, door Cras zeer goed genomen, maakt Hunego er op zeer fraaie wyze 5—6 van. Hoe de laatste minuten ook gezwoegd wordt het baat niet meer en met 56 in het voordeel van H. T. M. I komt het einde van deze spannende ontmoeting. Deze doelpuntenregen vindt in hoofdzaak zyn oorzaak in de hardheid van het speelter rein, waarop vooral de spelers van H. T. M. I zich niet geheel dorsten te geven- Wederom zullen gedurende de Paasch- vacantie Scvhoolvoetbalwedstryden georgani seerd worden. Ook dezen keer zal er in drie afdeelingen gespeeld worden. Hoogstwaar- schynlyk zal de deelname, in verband met het geanimeerde verloop van het vorig jaar, ditmaal belangrijk grooter zyn. Toen deden er 36 elftallen mee, terwyl nu zeker de 50 bereikt zullen worden. Onnoodig is het, hier nog over het belang van deze wedstryden te spreken. De voetbalsport verhoogt het saamhoorigheidsgevoel der leerlingen, leert het individu zich ondergeschikt maken aan het geheel en werkt sterk karaktervormend door het ontwikkelen van deugden, welke sportbeoefening naar voren brengt. Ook zyn deze wedstryden van hooge waarde, omdat zy de deelnemers terughouden van die ver keerdheden, waaraan leerlingen buiten de sportterreinen zyn blootgesteld. De jongens schynen den reuk er al van te hebben, want verschillende scholen zyn druk aan 't oefenen. Daar moet het juist heen; alle Maandagen en Zaterdagen naar de sportterreinen, om in de frissche buiten lucht ver van het gevaar, dat de bebouwde kom oplevert, den vryen tyd op aangename, nuttige wyze te besteden. Op Donderdagavond 21 Februari 1929 a.s. zal een vergadering worden gehouden van alle onder bovengenoemd district ressor- teerende scheidsrechters, waarby tegen woordig zal zyn de Diocesane Scheidsrech- terscommissie. De heeren scheidsrechters gelieven boven- genoemden datum, voor het bezoeken van deze vergadering, vrij to houden. De plaats en het aanvangsuur zullen nader door de commissie worden bekend gemaakt. Houdt dezen avond vry en komt allen op. Het zyn altyd leerzame en onderlinge vriendschap versterkende avonden. Namens de District-commissie P. P. SMIT, voorzitter tevens lid D. H. V. B.-qpmmissie Zaterdagavond 1.1. werd in café Zomerlust te Leiden bovengenoemde loting gehouden. Deze loting bad voor ons District het na volgende resultaat: Haarlem en Amsterdam zyn in een kring ingedeeld. De eerste elftallen waren van loting voor de eerste ronde vrij. H. B. C. 3—Zwaluwen 3 B. S. M. I—De Meer 3 N. V. A. 1—Z. P. C. 2 Zwaluwen 4Amsteldijk 2 N. V. A. 2—S. V. F. 1 Santpoort 3—Amsteldyk 1 V. V. A. 2—R K A V 3 Concordia 2—Santpoort 2 De namen der lste-klassers in dezen kring zyn: Concordia 1, Geel-Wit 1, H B C 2, India 1, de Meer 2, R. K. A. V. 2, Santpoort 1 T Y B B 2, Zwaluwen 2, The Unity. De wedstryden zullen zoo spoedig mo gelijk een aanvang nemen. Programma 17 Februari 1929 lste klasse Santpoort 5—Geel Wit 3, 1 uur. Alliance 3—Onze Gezellen 3, 1 uur. H B C 4—R K V Z 3, 1 uur. T Y B B 5—Concordia 4, 2 uur. 2de klasse T Z B 1—Alliance 4, 2 uur. V V F 2Conc#rdla 3, 2 uur. T Y B B 6—H B C 5, 1 uur. R K V Z 4—B S M 4, 1 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7