Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Dr. J. Witlox )ERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT MAANDAG 11 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1* Het Wegenfonds De toepassing der Pensioen wet 1922 De actie der aannemers Het Douane- en Crediet- verdrag tusschen Nederland en Duitschland De contact-commissie in het mijnbedrijf De centrale commissie voor de filmkeuring Gevaarlijke spoorwegen De heer H. Stulmeijer Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck LANDBOUW EN VISSCHERIJ De allernieuwste nieuwigheid Een radicale opruiming Een vader vermoordt zijn eigen kind De mislukte moordaanslag op kapelaan Terpoorten te Hoensbroek In een wak gereden en verdronken Overwintering op de Zuiderzee Vier slachtoffers van het ijs Door den mist ingesloten Een internationale hotelrat aangehouden Wie is de eerlijke vinder? Slimme streken Bij het spieringkloppen verdronken Overreden en gedood Nog juist op 't nippertje De suggestie werd hem te machtig LEGER EN VLOOT Het 3e half-regiment huzaren Nederlandsche marine officieren bij den keizer van Japan De begrootïng voor 1929 De Vereeniging het Nederlandsche Wegen congres heeft de begrooting van het Wegen fonds voor 1929 uitgegeven. De inkomsten worden geraamd op ƒ30.560.000, waarvan ƒ5.098 500 als uitkee- ring uit de Algemeene middelen, 7.325.000 ais opbrengst der wegenbelasting, ƒ5.500.000 als opbrengst uit de rijwielbelasting en 12 645.000 uit voorschotten, door het Rijk en het Wegenfonds te verstrekken. De begrooting van uitgave voorziet o.m. in ƒ1.401.862 voor Personeel enz., ƒ23.823 520 voor onderhoud, verbetering en aanleg van rijkswegen, voorkomende op het Rijkswegen plan; ƒ3.847 500 uitkeering aan de provin ciën, 200.000 voor afkoop tollen (krachtens octrooi of concessie geheven)400 000 voor bouw van bruggen over de groote rivieren. Voor wegenverbetering is o.m. voor Noord- Holland uitgetrokken; ƒ4.228.000 (o.a. ƒ480 000 voor het maken onderdoorgang kruisingspoorweg Amsterdam -—Hilversum. VechtNaarden; ƒ425.000 voor CrailoBaarn, 300.000 grondaankoop voor VelsenAlkmaar, 420.000 voor nieuw weg dek HembrugVelsen). Voor de provincie Zuid-Holland is uitge trokken 7.099.800 voor verbetering rijks- Wegen Den HaagNoordhollandsche grens: ma ken bitumineus dek (ƒ250.000); aanleg nieuw vak bewesten Oegstgeest met verbetering rijwielpad 385 000) Haagsche SchouwLeiden en LeidenBo degraven; maken gesloten dek tusschen Haagsche Schouw en De Vink (Leiden) met tracé-verbeteringen, verbreeding klinkerbe strating en verbreeding en versterking bruggen; Delft—Overschie: verbreeding 250.000); VianenGorinchem: verbreeding klinkerbe strating en afdekking met bitumineuze laag 80.000); RotterdamDordrecht; verbreeding, ver harding en aanleg rijwielpaden; DordrechtMoerdijk; verbreeding. verhar ding en aanleg rijwielpaden en tracéverbe teringen; BoonswegNummansdorp: aanbrengen klinkerbestrating 148.000); op Rozenburg: verbreeding, verharding en tracé-verbeteringen BrielleHellevoetsluisverbreeding klin- kerbestrating en aanleg rijwielpaden; aan leg rijkswegen; Sassenheim—Noord-Hollandsche grens grondaankoop (memorie); RijswijkRotterdam met zijtak naar Delft: grondaankoop en uitvoering werken (ƒ340 000) 's-GravenhageHoek van Holland: grond aankoop en uitvoering werken 340.000) 's-GravenhageHoek van Holland: grond aankoop (memorie) - RotterdamBodegravenHarmeien: grond aankoop (300.000) verlegging om Nieuwerkerk en bouw brug over de Ringvaart 500.000); verbetering vak NieuwerkerkMoordrecht en vernieuwing bruggen 250.000) 's-Gravenhageweg RotterdamBodegra ven: grondaankoop 100.000); Gouda—Noord-Hollandsche grens: grond aankoop en bouw bruggen 200.000); Rotterdam—Hoek van Holland: grondaan koop en uitvoering werken (memorie); Rotterdam—GorinchemGeldersche grens grondaankoop en uitvoering werken (memo rie); VianenGeldersche grens in de richting van Culemborg; grondaankoop (memorie). vHjn' installatie als hoofdredacteur van de Maasbode Zaterdagmiddag heeft te Rotterdam in 'n bijeenkomst van bestuur, directie en redactie de installatie plaats gehad van den Zeereerw heer Dr. J. Witlox als hoofdredacteur van De Maasbode. Daarbij werd het woord gevoerd door den heer H. G M van der Vijver, president commissaris, die den nieuwen hoofdredac teur begroette en de beste wenschen voor diens nieuwen arbeid uitsprak terwijl hij tevens den heer L. J. M. Hazelzet, den waarnemend hoofdredacteur, dank bracht voor hetgeen deze gedaan heeft in den tijd. dat hij het hoofdredacteurschap waarnam Daarop installeerde de directeur, de heer H. Kuypers, den nieuwen hoofdredacteur. Nadat de heer Hazelzet voor de waardee- rende woorden en den steun gedurende zijn interregnum ondervonden, had dank gezegd, nam dr. Witlox het woord. Na van zijn dankbaarheid jegens God voor deze verantwoordelijke taak getuigd te heb ben, wees spr er op, dat hij zijn benoeming tot hoofdredacteur als een voorrecht be- 8 schouwde. Zich tot de verzamelde redactie leden wendend, zeide spr. o.m.: 8 Wat ik als hoofdredacteur op dit oogen- blik van u zou vragen of tot u zou kunnen 4 zeggen is mij zelf nog niet rech.t duidelijk Eén zaak staat echter vast. Wat ik zelf zoo 3 ruim mogelijk hoop te geven en wat ook van u allen met het volste recht en 'n de 3 ruimste mate zal mogen vragen: dat is ae grootst mogelijke toewijding. Laat mijn eerste woord tot u z,ïn- niet zoo zeer een woord van den nog al te onervaren leider, maar het woord van den priester. Want het is toch eigenlijk op de eers e plaats in deze kwaliteit, dat ik hier voor u sta en 't is de eenige eisch. die uitdrukkelijk in uw statuten aan den hoofdredacteur wora gesteld, en 't is wel eigenlijk ook het eers e dat ik voor u zou willen zijn, in navolging van mijn vereerden voorganger. Wat ik dan als priester op de eerste plaats heden van u zou willen vragen? Vooreerst een steeds open oog voor den ideëelen kant van uw taak. Ik hoop, dat gil steeds en ten volle zult mogen beseffen de groote weldaad van de Voorzienigheid, dat gij de materieele zijde des levens moogt verzorgen in dienst van een zoo hoog ideëele En dan in aansluiting op dit eerste, dat gij de ideëele taak. die gij verrichten moet. voor God en voor God alleen, zult steunen iederen dag door uw gebed. En moge dan uw werk, dat is een aposto laat, worden gedragen door het woord van den apostei bij uitstek: de liefde Chnsti dringt ons. Moge onze liefde voor ons werk dan dragen het gouden kenmerk der echte liefde: de edelmoedigheid, de zelfopoffering Het Tweede-Kamerlid de heer Gerhard aeeft de minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de toepassing van de art. 67 tweede lid, der Pensioenwet 1922, zooals zij' luidde vóór de wijziging bij de wet van 28 Mei 1925, en IXXXIV van laatstgenoemde wet tot verschillende moeilijkheden aanlei ding geeft? Kan de minister mededeelen, van hoeveel personen, die pensioen ontvangen, sedert de inwerkingtreding der in de vorige vraag ge noemde artikelen reeds ontvangen pensioen moest worden terugevorderd en van hoeveel personen het pensioen is verminderd, alsmede tot welke bedragen dit geschiedde, in ver band met inkomsten, die de bedoelde perso nen ontvingen uit de aanvaarding van een anderen werkkring of de vestiging van een bedrijf? Zijn bij den Pensioenraad gevallen bekend, waaruit blijkt, dat de toepassing van de wetsartikelen, in de eerste vraag genoemd, geleid heeft tot moeilijkheden voor de ge- pensionneerden, omdat soms plotseling het pensioen moest worden ingehouden, en wil de minister van deze gevallen mededeeling doen? Is de minister bereid om, indien blijkt, dat de in de eerste vraag genoemde wetsartikelen tot moeilijkheden bij de toepassing aanleiding geven, te doen nagaan, op welke wijze deze moeilijkheden zouden kunnen worden opge heven? Opschorting van het besluit tot I Juni 1929 De Nederl. Aannemersbond deelt het vol gende mede: Den len Februari j.l. hebben bestuurs leden der Aannemersbonden een bespreking gehad met den minister van waterstaat Het resultaat was. dat de minister gene gen bleek met de Bonden over de arbitrage regeling te onderhandelen, als de atmosfeer daartoe geschikt was. Te dien einde werd het voorstel gedaan het besluit tot niet- inschrijving zoolang buiten werking te stel len. De minister zegde dan toe vóór 1 Juni a s. de onderhandelingen tot een einde te brengen. Waar thans de zakelijke besprekingen binnen begrensden tijd in uitzicht gesteld zijn, hebben de hoofdbesturen besloten het besluit tot niet-inschrijving op te schorten tot 1 Juni a.s Ten opzichte van andere openbare licha men, waarmede eveneens nog geen regeling is tot stand gekomen, gaf de minister te kennen, eenzelfde gedragslijn wenschelijk te vinden. Van verschillende zijden blijkt nl. dat cewacht wordt op het overleg met den mi nister. Om alles te vermijden wat overeenstem ming in den weg zou kunnen staan, zijn de Bonden ook daartoe bereid, doch alleen voor die lichamen, die ten opzichte van de borgstelling eenzelfde standpunt innemen als de minister. Het tweede Kamerlid de heer Kortenhorst heeft den min van Arbeid H. en N. en van Buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Kunnen de ministers mededeelen, welk ge volg gegeven is aan het gestelde in par. 2 van het protocol behoorende bij het tus schen Duitschland en Nederland op 26 No vember 1925 gesloten Douane- en Crediet- verdrag, waarbij het navolgende werd over een gekomen: Indien bij de binnenkort te verwachten onderhandelingen over handels verdragen voor hol glaswerk, Douanetarief no. 737 en voor kabels, enz. geen concessies op het gebied der douanerechten gedaan worden of zoodanige, dat zij door hare spe cialiseering aan de bijzondere Nederland sche belangen bij den uitvoer niet beant woorden, dan is de Duitsche Regeering be reid over de aanvulling van het onderhavige verdragstarief op deze gebieden onnieuw te onderhandelen, zonder op bijzondere tegen prestaties aanspraak te maken?" Zijn de ministers niet van oordeel, dat. gezien den looptijd van het verdrag, het -wwenblik reeds lang crekomen is om aan de Duitsche Regeering de inlossing van haar uit het protocol voortvloeiende verplichtin gen, te vragen? Het Tweede-Kamerlid de heer Drop heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, niet alleen „de op schrift gestelde uitkomst" van het onderzoek naar klachten omtrent de wijziging van ar beidsvoorwaarden buiten de Contaet-com- missie in het mijnbedrijf om, de niet-aan- neming van een arbeider bij een Staatsmijn- bedriif na ontslau bij een ander, omdat de betrokkene geweigerd had in een Gezellen- huis te gaan wonen, de verandering van diensten van een arbeider, die een procedure wegens ontslag had gevoerd, en de behande ling van zaken door de leiding der Geschil lencommissie aan een Oranje-Nassaumijn, behandeld bij de interpellatie over toestanden in het Mijnbedrijf op 28 Oct. 1928, ter kennis van de Kamer te brengen, doch ook over te leggen de volledige dossiers, welke op de genoemde aangelegenheden betrekking heb ben? Een statistisch overzicht over 1928 Aan het statistisch overzicht van de door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring verrichte werkzaamheden in 1928, is het vol gende ontleend In totaal werden in het afgeloopen jaar (10 maanden) gekeurd 5611 films en wel 2090 nieuwe films en 3521 z.g. overgangsfilms. Van het totaal aantal nieuwe films zijn 1631 films toegelaten voor alle leeftijden en wel 1151 journaals, reclamefilms, actualitei ten enz.(AI); 348 kleine films (één- en twee- acters) (AID; 133 groote films (AIII)199 films werden toegelaten voor personen boven den leeftijd van 14 jaar en wel 1 journaal e.d. (BI)56 kleine films (één- en twee- acters) (BID; 142 groote films (BHD; 239 films werden toegelaten voor personen bo ven den leeftijd van 18 jaar, te weten 5 journaals e.d. )CI); 39 kleine films (éen- en tweeacters) (CII); 195 groote films (CIII). Niet toegelaten voor openbare vertooning werden 20 films, waarvan er 15 weer bij her keuring werden toegelaten. Niet toegelaten werden 19 films, waarvan er bij herkeuring 10 weer werden toegelaten voor openbare vertooning. De vergelijking tusschen de uitspraken van de gemeentelijke Bioscoopcommissie van 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam en die der Centrale Commissie is: Van de films, welke door de vermeide commissies voor alle leeftijden werden toe gelaten, is in 1887 gevallen een gelijkluidende uitspraak der Centrale Commissie gevolgd. 413 films werden toelaatbaar geacht voor personen boven den 14-jarigen leeftijd; 129 films werden toelaatbaar gesteld slechts voor personen boven den leeftijd van 18 jaar, ter wijl 1 film niet voor openbare vertooning werd toegelaten. Van de films, die oorspronkelijk waren toegelaten voor personen boven den leeftijd van 14 jaar, zijn de uitspraken als volgt ge worden: 47 werden toegelaten voor alle leef tijden; 419 voor personen boven den 14-jari- gen leeftijd; 138 voor personen ouder dan 18 jaar, terwijl 2 films niet werden toegela ten voor openbare vertooning. Voor de films, welke slechts voor personen boven den 18-jarigen leeftijd toegankelijk waren gesteld, werden de uitspraken als volgt: 23 werden toegelaten voor alle leeftijden: 70 voor personen boven den 14-jarigen leef tijd; 367 voor personen boven den leeftijd van 18 jaar; 6 films werden niet toegelaten. Geheel zuiver is dit overzichtje niet, aan gezien de gemeentelijke Commissies van Rot terdam en Amsterdam niet dezelfde leef tijdsonderscheidingen hadden als door de Bioscoopwet zijn voorgeschreven. Toch kan wel uit deze cijfers blijken, waar 689 films naar hoogere leeftijdsgren zen verschoven zijn en slechts 140 films naar lagere groepen, dat de Centrale Commissie strenger keurt, dan vroeger door de drie ge noemde plaatselijke commissies geschiedde. Nieuwe producties 2090 films toegelaten, hiervan: a. alle leeftijden, 1632 is 77 54 pet.; b. boven 14 jaar, 199 is 954 pet.; c. boven 18 jaar. 239 is 13 pet. Oude producties 350 films toegelaten, hier van: a. alle leeftijden, 2430 is 70 pet.; b boven 14 jaar, 606 is 1754 pet.; c- boven 18 jaar, 466 is 12)4 pet. Gemiddeld toegelaten; a. alle leeftijden, 7354 pet.; b. boven 14 jaar, 1354 pet.; c. boven 18 jaar, 13 pet. Op grond van art. 24 van het Bioscoop- besluit werden 2356 films door den voor zitter alleen gekeurd, met een totaallengte van 816.976 meter. Van deze films werden er 849 gekwalifi ceerd als films, bedoeld in artikel 1 sub.. 22e der Bioscoopwet Van de door keuringscommissies gekeurde films werden er nog 139 als zoodanig aan gewezen. De totaallengte van deze films bedroeg 377.379 meter. Er vonden in het geheel 50 herkeuringen plaats. In 24 gevallen werden de uitspraken der keuringscommissies bevestigd. In 20 ge vallen werd een lagere leeftijdsgrens bepaa.d In 6 gevallen werd een hoogere leeftijdsgrens door de keuringscommisie vastgesteld. Eenige dagen geleden werden eenige heeren van het Eindhovensche Comité „Verbetering Overgangen Spoorwegen'' in audiëntie ontvangen door den Minister van Waterstaat teneinde een uiteenzetting te geven van den noodtoestand van de spoor overwegen te Eindhoven en op verbetering aan te dringen. De Minister, overtuigd van de dringende noodzakelijkheid eener spoedige verbetering, deelde mede, dat men reeds bezig is met het ontwerpen van plannen tot verbetering en dat op spoed zal worden aangedrongen. Burgemeester van Schiedam? Naar verluidt, is eerlang de benoeming te verwachten van Dh. H. Stulemeijer, bur gemeester van Bergen op Zoon, tot burge meester van Schiedam, als opvolger van Dh. A J. Gijzen, die dezer dagen overleden Vrijdagavond vergaderde het dagelijksch bestuur der R. K. Staatsparty wederom onder de leiding van Z.Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Terwyi ook gisteren de vergadering van het Partijbestuur onder zijn voorzitterschap plaats had. wy mogen allereerst jhr. Ruys zelf, maar met hem ook de R. K. Staatspartij geluk- wenschen met het herstel van haar kloeken president en met het feit, dat hij zyn plaats op de commandobrug wederom heeft inge- nomen. (Hgz.) Eenmelkveiling De Melkveehouder" deelt mede, dat de laatste'kring uit den Bond van Melkveehou ders, te samen met den R. K. Bond van Melk veehouders te 's-Gravenhage, heden in „Anu- citia" (Westeinde, 's-Gravenhage) een gecom bineerde vergadering houdt, ter bespreking van oprichten eenermelkveiling. De overzichtschrijver van het blad schrijn naar aanleiding daarvan: „De allernieuwste nieuwigheid is wel het voornemen, om in Den Haag tot het veilen van melk te komen. Over het melkveilen zelve kan nog weinig worden gezegd, omdat dit tot dusverre, voor zoover ons bekend, nog nimmer werd ver toond. Zien wij daarentegen naar andere landbouwvoortbrengselen, zal zal de lezer ons moeten toegeven, dat er vooral wat de land bouwproducten betreft, byna geen artikel meer geproduceerd wordt, dat niet wordt ge veild, terwijl de omzetten van de diverse vei lingen steeds in omvang toenemen. Er sijn tuinbouwveilingen in ons land, die op het oogenblik tot de allergrootste gerekend mogen worden, terwijl zij bij de oprichting voor eenige tientallen jaren zóó bescheiden in om- vang waren, dat de hoeveelheden der te vei len producten in een cafétje op het biljart kon worden uitgestald. Dat de eerste aanvoer ders door hun collega's harteiyk werden uit gelachen, spreekt van zelf. Dit is helaas nog maar al te vaak de gewoonte, waarmede zelfs door de belanghebbenden alle nieuwigheden worden begroet. De veilingen hebben dus in den loop der jaren hun nuttigheid al bewezen en wij willen daar in een adem aan toevoegen: ook hunne noodzakelijkheid. wy zijn er van overtuigd, dat, wanneer de veilingen plotseling werden stopgezet, dit een catastrophe voor den geheelen tuinbouw zou beteekenen. Inmiddels zullen wij afwachten, waartoe dit nieuwe initiatief zal leiden en wy wenschen den ontwerpers van deze gedachte van harte succes." Zooals reeds gemeld, zijn vrijwel onmiddel lijk na de inbraken te Waalwijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegd, drie verdachten gearresteerd tegen wie zeer sterke aanwijzingen bestaan, dat zij dé voor naamste daders zijn van de talrijke inbra ken en roofovervallen welke aanleiding had den gegeven om te spreken van: de onveilig heid in Noord-Brabant. De 's-Hert. Crt. verneemt nu, dat de Duit- acher. die zich onder hen bevond, indertijd betrokken is geweest bij de inbraak in de Ned. Bank te Kampen, waar de buit uit 75 000 bestond. De man werd te Arnhem tot 6 jaar ver oordeeld en nadien wegens krankzinnigheid opgesloten in het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel. Twee jaar geleden wist hij uit deze inrichting te ontsnappen. Hij staat onder verschillende namen bekend, maar zijn eigenlijke identiteit schijnt men nooit te hebben kunnen vaststellen. Te Oss is eveneens een viertal personen aangehouden, verdacht van diefstal van schoenen, terwijl later nog twee vrouwen werden gearresteerd onder verdenking zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Bij een harer zijn manufacturen ter waarde van omstreeks 100 in beslag geno men: vermoed wordt, dat deze goederen van diefstal afkomstig zijn. per tram naar Arensdonk (België) laten terugkeeren, doch op de grens haakte de Belgische Marechaussée de tramwagens af, zoodat slechts de locomtief kon doorrijden. Voorloopig heeft men hu het nomaden- volkje onderdak verleend in de Belgische tramwagens, maar het is intusschen toch op Nederlendsch grondgebied. Men meent, dat de vrouwen alvast waren vooruitgezonden en dat de mannen nog op komst zijn en dat men met hetzelfde gezel schap te doen heeft als dl vorige week in de buurt Budel opereerde. Drama te Dordrecht Te Dordrecht heeft zich in een perceel aan de orensraa een drama afgespeeld. In het gezin van den 25-jarigen G H werd een dokter ontboden, omdat een kindje van zeven maanden was overleden. De ge neesheer constateerde echter aanstonds, dat het kindje geen natuurlijken dood was ge storven. De politie werd gewaarschuwd en het bleek nu, dat de vader het kind in een opwelling van toorn zoodanig had mishan, deid. dat het aan de gevolgen is overleden. De moeder was tijdens de mishandeling niet aanwezig. Zeer ontsteld was zij, toen ze hoorde, dat haar man het kindje gedood had. De man is gearresteerd. In de volkrijke buur is de veronwaardi- ging algemeen. Het lijkje is ter schouwing naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. In verband met den mislukte moordaanslag op kapelaan Terpoorten te Hoensbroek. wordt nog het volgende gemeld: De dader, de Serviër Macal, die in het begin van het vorige jaar in de mijn „Emma" een ongeval j opliep, werd nadien weer op de mijn aange- 1 steld doch niet meer in dezelfde functie. Hij I kreeg lichter werk, waarmee hy echter niet tevreden was. Eenigen tyd later werd M. weer aan zyn vroeger werk gezet, maar nu wei gerde hij te komen, wat zijn ontslag ten gevolge had. Langzamerhand zette zich bij M. het idee fixe vast, dat de kapelaan, die toch alles voor het gezin over had om den nood te lenigen, van alles de schuld was. Donderdag j.l. vervoegde M. zich ten huize van den kanelaan, die echter op dat oogen blik verhinderd was. Vrijdag kwam M. terug en nadat hij in de kamer was toegelaten, trok hij plotseling onder den uitroep: „ik wil wraak nemen en laten zy mij dan maar op sluiten," een halve schaar uit zijn zak. en stak hiermee verschillende keeren naar den geesteiyke. Deze verweerde zich flink en riep om hulp. De huishoudster kwam toen spoedig toeloopen, die den dader kordaat bij den kraag pakte, en hem op den grond wist te krijgen. Op dit moment sloeg M. nog naar den kapelaan die daardoor niet ernstig aan den linkerschouder verwond werd. Met vereende krachten werd M. daarop de deur uitgewerkt. M. sloeg op de vlucht. De politie w'st hem echter weldra te grijpen. By zijn arrestatie bracht hy zich drie steken onder het hart toe. Gelijk bekend, werd hy in het hospitaal te Heerlen opgenomen. voetbalscène. De twee SpartaFeijenoord- enthousiasten zitten op Lot bankje voor de tribune. Buziau komt op. loopt kersen te eten, zwaait naar zyn vrienden op de tribune en gaat op een gegeven moment zitten tusschen de SnartaFeijenoord-supporters. Hij leest mee in een krant van één van hen, begint de letters te verslinden, kijkt plotseling op en ziet het publiek aan met een gezicht van „o jé wat lees ik nou"? Weer slaat hij aan het schrokken en begint invillekeurig voor te dra gen wat hij leest. Hij maakt angstige buik- krampgebaren, grijst even. r, aakfc weer een gebaar van „zoo ging het er uit!" en „zoo heelemaal in het rond, overal heen. stroomde het," en wijst de zaal in, de zaai uit en dan I weer het gebaar „zoo heelemaal in 't rond" om dan plotseling tot het besef te komen, dat hem als keukenprins zooiets eveneens had kunnen gebeuren. En dan staat hy ineens purée te slaan. Voor één van de R. V. S.'ers was deze scène echter, zoo meldt de „Msb.", te machtig ge worden. Op een gegeven oogenblik kreeg de man het zoo te kwaad, dat hij de zaal moest verlaten, daar hij geen macht meer had over zijn eigen maag en precies dezelfde dingen moest doen. die zijn collega's hem hadden voorgedaan, den bewusten Vrijdagavond van de massa-vergiftiging. Alleen de suggestie had den man zulke kwade parten gespeeld want volgens zijn zeggen, had het slachtoffer niets bijzonders gebruikt. Het is hem dien Te Oudepekela is een 17-jarige arbeider uit Meeden in een wak geraakt en verdron ken. Gebrek aan levensmiddelen op de „Oude Zeug" het- Op het meer „De Flessen" bij Warns (Fr.) zijn drie kinderen in een wak gereden. Een voorbijganger wist twee hunner te redden, doch het 8-jarig zoontje van den heer H. Mulder te Rijs, schoot onder het ys en ver dronk. Te Hulst zijn twee knaapjes, resp. 10 en 8 jaar oud, te Schore een 9-jarige jongen door het «s gezakt en verdronken. Een koude nacht op de Zuiderzee Een 19-jarige weesjongen uit het Wees huis te Kampen had zich Vrijdagmiddag per schaats naar de Zuiderzee begeven. Door den dikken mist kon hij echter den weg niet terug vinden en moest daardoor den nacht op het ijs doorbrengen Met bevroren handen keerde hy den volgenden morgen terug. De politie van het bureau Singel te Am sterdam, heeft met de aanhouding van een 31-jarigen man van Spaansche nationaliteit naar alle waarschijnlijkheid een goede vangst gedaan. Sedert eenige maanden kwam het naar „Het Volk" meldt, bij tusschenpoozen voor, dat in de hotels te Amsterdam diefstallen ten nadeele van de gasten werden gepleegd, maar hoewel men waakzaam was, kon men den dader niet vinden. Doordat de politie het signalement van dezen man onder het personeel der verschil lende hotels had verspreid, trok het Vrijdag middag omstreeks drie utir de aandacht van een employé van hotel l'Europe in de Doe lenstraat, dat zich op de bovenverdiepingen in het gebouw een man bevond, die niet ge woon deed. De bediende zag, dat hij de deu ren van verschillene kamers opende en in enkele ook was binnen gegaan. Toen hij werd aangesproken, antwoordde de man eerst in het Fransch, daarna in het Spaansch er. liep toen naar beneden. Inmid dels had de bediende de directie gewaar schuwd, maar de onbekende had de straat reeds bereikt Men zag hem juist het Doe lenhotel binnengaan. Hier liep hij regelrecht naar de leeszaal en vervolgens naar de W.C Men zorgde er dadelijk voor, dat de on bekende het hotel niet zou kunnen verlaten. Men telefoneerde de politie, die den eigen- aardigen gast mee naar het bureau Singel nam. De verdachte, die beweert artist van zijn •beroep te zi.in, hoewel daarvan uit de op hem bevonden papieren niets blijkt, stelt zich op het politiebureau aan den Singel, waar hy thans logeert, allerzonderlingst aan. Het schiint. dat de man simuleert niet wel bij het hoofd te zijn, maar vooralsnog ge looft de politie daar niet veel van. Zij meent integendeel op een sluwen internationalen hotelrat de hand te hebben gelegd. Een brief, geadresseerd aan den koopman L. R, te Delft, welke een chèque groot 4000 bevatte, en tydens de bestellingen werd ver loren, is door een knaap aan de woning van den heer R. bezorgd. Den jongen, die tot dusver onbekend is gebleven, wacht, naar gemeld wordt, een goede belooning. De zigeuners, die voor eenige dagen naby Stramproy met have en goed trachtten ons land binnen te komen, zyn thans, dank zy de strenge bewaking en het tactisch optreden onzer ryks- en gemeentepolitie en de bur gerwachten van Hunsel en Eli, door de Bel gische gendarmen per auto dieper België in gebracht. Een twintigtal zigeuners, meest vrouwen, heeft naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, kans ge zien by Reusel over dé grens te komen. De burgemeester dezer gemeente, wilde haar Bij het spieringkloppen op zee te de 29- jarige visscher A. Jansen uit Harderwijk in een wak geraakt en verdronken. Naby Poortershaven is de 42-jarige boeren arbeider Jan Speier, toen hij. de spoorbaan overstak, door den van Rotterdam komenden trein overreden en gedood, de man laat een vrouw met tien kinderen na. Een voortvluchtige kantoorbediende ge arresteerd. Hij had poging tot oplichting, verduiste ring en valschheid in geschrifte gepleegd. Op het Centraal Station te Utrecht is gearreseerd de 23-jarige kanoorbediende J. H. S., wonende te Rotterdam, wiens opsporing en aanhouding telegrafisch was verzocht door den hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, wegens poging tot oplichting van 22.000, valschheid in geschrifte en verduis tering van 2000 ten nadeele van de firma K. v. d. K. en Co., commissionnair in effec ten aan de wynhaven te Rotterdam. De kantoorbediende S. was sinds eenige jaren in dienst by de firma K. v. d. K. en Co. Vrijdagmorgen was hy uitgezonden om een kwitantie te innen groot 2000. Hij kwam echter niet terug en tevens bleek, dat hy op een kwitatie van het agentschap der Nederl. Handel-Maatshappy \f 22.000 heeft willen innen door valschheid in geschrifte. Juist toen de firma K. v. d. K. en Co. bij de politie aangifte deed van deze ver duistering en poging tot oplichting werd de Rotterdamsche politie telefonisch door de politie uit Gouda gewaarschuwd, dat by een winkelier te Gouda een verdacht persoon was geweest, om een costuum te koopen. Hij was met een Fordauto van de richting Rotterdam gekomen. Zoo ver mogeiyk Werd zijn signalement opgegeven. Zijn rechterarm was, volgens den bediende, die hem had te woord gestaan, langer dan zyn linkerarm. Dit signalement klopte precies met het signalement gegeven door een der firman ten van K. v. d. K. en Co. Daar de Goud- sche politie kon opgeven, dat de verdachte persoon met zyn Fordauto in de richting Utrecht was verdwenen, wesrd terstond, de politie te Utrecht opgebeld. Overal werden posten uitgezet en het ge lukte de Utrechtsche recherche nog juist bytyds op het Centraal Station den jeug digen oplichter uit den trein te halen. Hij wesrd nog in het bezit gevonden van 1900, plus een geladen revolver. De kantoorbe diende is terstond op transport gesteld en aan de Rotterdamsche politie uitgeleverd. Dat de kantoorbediende nog juist gepakt is kunnen worden, is mede te danken aan het feit, dat hy in een verkeerden trein was gestapt. Hij had naar Duitschland willen uitwijken en deze trein was reeds vertrok ken maar door vergissing had hy den trein naar Zeist genomen. Hy te in verzekerde bewaring gesteld. Men schrijft van Wieringen aan „Nwsbl. van het Noorden": Ten gevolge van den langen winter begint op de Oude Zeug (het door de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken tus schen Wieringen en Medemblik opgespoten eiland) zoo langzamerhand een noodtoe stand te ontstaan. Sedert het begin van deze maand te het namelijk niet meer mogeiyk geweest het eiland te bereiken, zoodat gedurende al dien tyd geen levensmiddelen aangevoerd rijn. Wel zijn er voldoende aardappelen, scheeps beschuit en geconserveerde groenten aan wezig, docht het brood is op en er is ook groote behoefte aan melk voor de kin deren. Door de radio-installatie van de M. U. Z. wordt de verbinding met Wieringen onder houden en om de noodige levensmiddelen gevraagd, doch de pogingen om deze aan te voeren, zijn tot nu toe alle mislukt. Woensdag en Donderdag heeft een boot van de M. U. Z. zee gekozen, doch ze moest al spoedig terugkeeren, daar de zee vol ijs is. Gevreesd wordt, dat bij invallenden dooi, gevolgd door een Westenwind, de werken op de Oude Zeug het nog hard te ver antwoorden zullen krijgen, daar het ys dan in hevige mate zal kruien. Vooral voor de langs de dijkgloooting gebouwde woon keten bestaat dan gevaar. In het geheel zijn ongeveer honderd men- schen op de Oude Zeug, Dezer dagen heeft het buiten- en binnen- dienstpersoneel van de R. V. S. opnieuw Bouwmeester's revue „Wonder boven wonder" te Rotterdam bezocht. Was het eerste bezoek een jammerlyke mislukking geworden van wege de colibacteriën, de tweede vertooning zou alles weer goed maken. Een ieder ver wachtte natuurlyk, dat het trio Buziau, Siem en Jetje Davids op een of andere wyze de ver- giftigings-gebeurtenis wei op het tapyt zou brengen. En dit is dan ook gebeurd op waar lijk kiesche wijze. Het begon al dadelyk toen Buziau in zijn kokskleeding ten tooneele kwam. Steeds had hy het over al of niet vergiftigd éten. De „zaal" had daar natuurlijk heel wat pret om, Siem Nieuwenhuyzen, de andere kok, deed er het zyne nog by, door aan Buziau den raad te geven, wanneer het hem eens mocht over komen, dat de purée(„zooiets komt bij my niet voor!!" aldus Buziau)de eet- gasten dan te verzekeren by de R. V. S. Dit was echter nog niets vergeleken by de 115-jarig bestaan Den 13en Februari 1814 werd te Mechelen een regiment Huzaren opgericht onder den naam van Chevau-Légers beiges door den Graaf C. A. L. A. van der Burch met auto risatie van den Opperbevelhebber !n de voormalige Oostenrijksche Nederlanden, Her tog Karei, August van Saksen-Weimar. Van af dien datum heeft dat Regiment onafgebroken bestaan, al heeft het ln den loop van die jaren verschillende oranisa- ties ondergaan en in verband daarmede tevens verschillende namen gevoerd. Nadat door het Congres te Weenen uitge maakt was, dat de voormalige Oostenrijk sche met de vroegere Vereenigde Nederlan den tot één Koninkrijk zouden worden ver- eenigd onder Prins Willem Frederik van Oranje (later Koning Willem I) werd het een beslist Nederlandsch Regiment en ver wisselde zijn naam in dien van Lichte Dra gonders No. 5. Onder dien naam nam het een roemrijk aandeel in de veldslagen bij Quatres-Bras en Waterloo in 1815 onder bevel van den toenmaligen 27-jarigen kolonel E. A. J. G. de Mercx en aan den tien-daagschen veldtocht ln 1831 onder den Luitenant-Kolonel J. F. Graaf Du Monceau. Ter herinnering aan de in die veldtochten verrichte daden voert het Regiment thans nog de opschriften: Quatres-Bras Waterloo 1815 en Tiendaagsche Veldtocht 1831 ln zijn standaard. Bij de reorganisatie van 15 Mei 1922 heeft het den naam gekregen van 3e half-Regi- ment Huzaren. Het vormt met het 2e haif- Regiment Huzaren te Breda het He Regi ment Huzaren, onder commando van den Luitenant-Kolonel Clavareau, E. P. M. En nu herdenkt het op 13 Februari as. zyn 115-jarig bestaan. Verschillende feestelijkheden staan voor dien dag op het programma. Blykems een by het departement van de fensie ontvangen bericht, werd de schout- by-nacht A. ten Broecke Hoekstra, die met Hr. Ms. kruiser „Java" de vlootrevue ter ge legenheid van de kroning van den keizer van Japan bywoonde, op 6 Deoember te Tokio door Z. M. in gehoor ontvangen. Z. M. sprak zyn byzmdere waardeering en dank uit voor het zenden van Hr. Ms. Java ter bywoning der revue. Na bet onderhoud van den schout-by- n&cht werd de commandant van het schip, de kapitein ter zee A. F. H. Dalhuisen, aan Z. M. voorgesteld. De keizer heeft aan den schout-by-nacht het groot-officierskruis van de orde van den Heiligen Schat verleend en aan den kapi tein-ter-zee het commandeurskruis. L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9