Katholieke Socialisten I Bij 24 Graden Vorst Spinnewebjes BUREAUX:NASSAULAAN4$ ADVERTENTIES 3S ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 13 FEBRUARI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAl VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL. De strenge koude *5 Voornaamste Nieuws Het werelduurrecord voor dames Personalia Concours-Hippique in Hoofddorp Ontvangst te Amsterdam van dr. August Borms Bloemententoonstelling te Sassenheim De brand in het theater Flora te Amsterdam De reis van het Belgisch Kroonprinselijk paar naar Ned. Indië FAILLISSEMENTEN Vischbakerij voor militairen te Huizen Pokken aan boord van de „Tantalus" Büdmer. Verduistering van belasting gelden De PH-ADX naar de geïsoleerde eilanden vertrokken J. J. WF8ER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch weerbericht Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 66 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, n TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 170SI Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door{*7Ejffj hij een ongeval met f 0C0 bij verlies van een hand, 7 7 OEj bij verlies van eenCrt bij 'n breuk van bij verlies v.eer verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I tJU«"" doodëlijken afloop I fcwü»~een voet of een oog: I I faU«"duimof wiisvinaer; I wU»"* been of aria: - Alleabonné'« op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeof ODfifl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUUU> duim of wijsvinger: anderen vinger. Zijn die bestaanbaar? Zouden er dan töch katholieke socialisten kunnen bestaan? Van kindsbeen af hebben wij geleerd, dat katholicisme en socialisme om met een voornamen socialistischen leider te spreken elkander evenmin verdragen als water en vuur; PaifSen en Bisschoppen, priester- en leeken-geleerden alsook hoogstaande mannen uit de beweging stelden bij voort during en zeer nadrukkelijk de absolute onvereenigbaarheid van katholicisme en socialisme vast en sinds wij in latere jaren den politieken strijd hier en elders volgden en de dingen om ons heen leerden zien en begrijpen, konden wij in de praktijk des levens niet anders dan de bevestiging der veel besproken en ook veel aangevallen .onvereenigbaarheid" constateeren Hebben wij in den loop der jaren ook maar één katholieken socialist of socia listischen katholiek ontmoet? Kenden wij één van huis uit katholieken socialist, die in de socialistische beweging zijn geloof behouden heeft? Neen, niet één. Integendeel: wél hadden we talloos vele katholieken, die aan het socialisme waag den, in en door het socialisme van het geloof zien vervreemden enafvallen. Dat was de praktijk. En in die richting werd en wordt het door de socialistische leiders ook ge stuurd. Neen, katholieke socialisten behoorden steeds tot de onmogelijkheden evenals de kwadratuur van den cirkel. Maar vanwaar dan het plotselinge ge rucht. dat er in Keulen, zoo dicht bij huis, in Keulen, voorheen zoo gaarne het Rome van het Westen genoemd, echte, heusche katholieke socialisten zouden huizen? Langs een omweg kregen wij er kennis van: Geruimen tijd geleden bevatte „Het Volk" een uit een Zwitsersch blad overgenomen aankondiging van een nieuw maandblad, dat zou heeten „Das rote Blatt der katholi- schen Sozialisten" en dat te Keulen zou wor den uitgegeven. Naam en adres van den uitgever stonden er bij vermeld, en nieuwsgierig als wij nu eenmaal zijn op dit gebied we bestelden het eerstenummer ter kennismaking. Na verloop van eenigen tijd verscheen het eerste exemplaar, en we hebben er een avondje aan besteed om het grondig te bestudeeren. Dat zag er op het eerste oog dreigend gevaarlijk uit! Vooreerst een hoofdartikel van den ver antwoordelijken redacteur, Heinrich Mer- tens, 'n man, die toch werkelijk katholiek moest zijn en desniettemin hier neerschrij ven durfde: „Katholieke mannen en jongelingen, deel uitmakend van het volk van morgen, van het proletariaat van heden, hebben de roode banier met het zwarte kruis ontplooid: Katholieke socialisten treden blijmoedig in den strijd!" Verder waren de kolommen doorspekt van uitspraken en motto's van socialistische en.... katholieke autoriteiten, welke uit spraken en motto's hier natuurlijk begrijpe lijke diensten moesten verrichten; maar vooral werden wij getroffen door een twee tal artikelen, welka blijkens de ondertee- kening van priesterhand geschrèvèn zouden zijn: „Kaplan Friedrich Kumpel" schreef het artikel „Der falsche Messianismus" en „Kaplan Lukas" gaf een Kerstbeschouwing „Kommt zum Kinde". Wat moesten we van dit alles denken? Het stond natuurlijk van meet aan voor ons vast, dat dit allemaal geen zuivere koffie kón zijn, en in die meening wer den wij al terstond gesterkt, toen wij ergens heel achter In het blad heel onopvallend geplaatst een „naschrift der redactie" vonden, waarin verklaard wordt: „Enkele in dit nummer gepubliceerde citaten uit de pen van gezaghebbende katholieke priesters, geleerden en poli tici zouden den indruk kunnen wekken, f alsof dezt schrijvers de gedachtenwereld van het socialisme of zelfs de socialis tische vak- en partijbeweging zouden toebehooren. Wij beschouwen het als een plicht van journalistieke eerlijkheid, er met nadruk op te wijzen, dat dit niet het geval is. De geschriften, waaraan wij de citaten ontleend hebben, zijn ten deele zelfs tegen het socialisme gericht. Zonder dat den door de schrijvers be doelden zin op een of andere wijze ge weid Is aangedaan, hebben de citaten ook buiten hun oorspronkelijk verband zooveel zelfstandige waarde, dat wij er aanleiding toe gevonden hebben, deze bier weer te geven." Het is natuurlijk heel eerlijk van redac teur Mertens, dat hij deze bekentenis, zjj het ook eenigszins „achteraf", doet, maar, was hij zoo eerlijk niet geweest, dan was de zaak toch uitgekomen, en den insider zou de poging tot misleiding toch niet ontgaan zijn. Ons „vertrouwen" in „Das rote Blatt" werd er niet door versterkt; en onze vermoe dens Waren vele Was dit nu werkelijk een orgaan van katholieke zijde? Was de verantwoorde lijke redacteur wel een bezadigd en zelfstandig persoon? Waren die „Kaplar. Friedrich Kumpel" en „Kaplan Lukas" wel echte priesters? Verborgen zich achter deze vertrouwenwekkende namen geen andere personen? Was deze verschijning niet geheel of ten deele een min of meer handige poging tot bedrog van socialistische zijde? Wilden de Rijnlandscbe socialisten met het oog op den modernen „hang" naar het religieuze onder zekere socialisten en met het oog op de voor het socialisme bestemde katholieken op deze wijze misschien zieltjes behouden en zieltjes winnen voor de partij? Onze vermoedens ware vele Doch met dat al konden wij ons hier geer. zekerheid verschaffen. Dies werd onzerzijds te Keulen een onder zoek ingesteld. En het resultaat van dit onderzoek was, dat onze argwaan alleszins gemotiveerd bleek en dat onze „booze" vermoedens voor zoover het onderzoek dit kon uitwijzen vrijwel geheel bevestigd werden. Neen,- ook in Keulen kunnen er geen katholieke socialisten bestaan. Hoezeer ook in „Het Volk" van 29 Januari 1.1. alreeds triomph uitgekreten werd over de geboorte van den nieuwen mensch, den katholieken socialist! Met begrijpelijke instemming nam ge noemd blad n.l. op genoemden datum een artikeltje over uit het orgaan der Duitsche socialisten in Tsjecho-Slowakije, de „Sozial- demokrat", waarin wij o.a. lezen: „Er is wat ongewoons gebeurd: een paar dagen geleden is te Keulen ver schenen „het roode blad van de katho lieke socialisten". Katholieke socialisten? Wijst de katholieke kerk dan niet principieel de leer van den klassen strijd af en is zij niet altijd uit om er voor te waken, dat de grenzen tusschen „katholiek", .socialist" of „marxist" niet worden uitgewischt? Beweert zü dan niet altoos, dat onder haar baldakijn alle klassen en alle standen in volle harmonie vereenigd kunnen zijn? Zeker, het katholicisme heeft vele stormen doorstaan, heeft een wonderlijk aanpassingsvermogen getoond bij de menigvuldigste staats- en maatschappij- vormen. Maar in dezen tijd worstelt het katholicisme met een groot probleem, dat de leer van de harmonie in groot gevaar brengt. Dat is de leer van het kapitalisme, de toenemende scheiding der klassen, waardoor het eiken dag moeilijker wordt, de leer te handhaven van de verzoenende taak der kerk En nu, opeens, komt „het roode blad van de katholieke socialisten" Onder de dwingende macht der kapi talistische productiewijze verdwijnen de grenzen tegen het socialisme, ook al doen de leiders wanhopige pogingen, deze grenzen te handhaven. De eens bestreden sociaal-democraat wordt klassebroeder en geen waarschu wing voor zijn zoogenaamde vijandschap tegen den godsdienst kan verhinderen, dat men elkander in de dagelijksche school van het praktische, sociale leven de hand reikt"..'.. Zóó jubelde het blad der socialisten van Tsjecho-Slowakije en de Nederlandsche roode pers jubelde dapper mee. We kunnen den heeren echter de stellige verzekering geven, dat zijte vroeg ge jubeld hebben! Wanneer zij uit de verschijning van „Das rote Blatt" concludeeren, dat thans een nieuwe aera is ingeluid, dan zal een deer lijke ontgoocheling hun niet bespaard blijven. Uit een bespreking van de resultaten, welke ons onderzoek te Keulen opleverde, zal in een volgend artikel genoegzaam blijken, welke beteekenis wij hebben te hechten aan dit zonderling gebeuren. Bijzondere maatregelen van B. en W. Kostelooze verwarming Extra uitkeeringen In verband met de zeer strenge koude hebben B. en W. van Haarlem besloten: een lokaal in de voormalige bakkerij van „Vooruitgang" aan de Lange Wijngaard straat te doen verwarmen en kosteloos vóór ieder epen te stellen van des voormiddags 7 uur tot des avond 8 a 9 uur, opdat ieder die zulks wenscht zich daar kan gaan ver warmen; uitdrukkelijk de aandacht te vestigen op de door het Burgerlijk Armbestuur met de St. Vincentius Vereeniging getroffen rege ling betreffende het verstrekken van Warm voedsel, behalve op Zondag. Ieder die zulks wenscht kan aan het gebouw der St. Vin- centius-Vereeniging aan de Zoetestra&t No. i kosteloos warm voedsel gebruiken des middags om 1 uur, doch op Donderdag en Dinsdag om 4.30 uur. Ock bestaat er op die uren gelegenheid gratis warm voedse; af te halen, ingang Spijskokerij der St. Vin- centius-Vereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22; het Burgerlijk Armbestuur zal aan hen die daarvoor in aanmerking komen een extra verstrekking geven; aan de uitgetrokken gezinshoofden er, I kostwinners zal voor eens een toeslag van 15% op de uitkeering worden gegeven; wanneer het bestuur der werkloozenkas- sen het zullen voorstellen, zal een bijslag aan gezinshoofden en kostwinners worden gegeven voor eenmaal van 1-50 voor brandstof. De verbinding met hersteld. het eiland Texel is Reuter seint uit Los Angeles: Miss Bobby Trout, een aardige jongedame van 32 jaar, heeft met haar ééndekker het duurrecord voor vrouwelijke aviatem's op haar naam gebracht. Zij bleef 17 uur 5 min. 37 sec. in de lucht. In het hoofdbestuur van „Onze Vloot" hebben o. m, zitting de heeren: H M. van Bemmelen, alhier, voorzitter; A. F. Goos- zen, gepensionneerd vice-admiraal, oud commandant der Zeemacht in Ned.-Indië te Bloemendaal; mr. C. H. Guépin, oud directeur der Nederlandsche Handel maatschappij. op Spaarnberg, te Santpoort; E. baron van Heerdt tot Eversberg, oud zeeofficier, te Aerdenhout; H. G. J. Uil- kens, oud-gezagvöerder te Haarlem; E. G. Wesselink, directeur der Hollandsche Stoombootmaatschappij te Bloemendaal. In het dagelijksch bestuur heeft zitting onze stadgenoot de heer H. M. van Bemme len, oud-kapiein ter zee, als voorzitter. In den Algemeenen Raad heeft zitting de heer M. C. Koning, directeur der Stoom vaartmaatschappij Nederland, huize Koe- duin te Vogelenzang. Voorloopigc datum 18 Juli In de ledenvergadering van de vereeniging „Vooruit", onder voorzitterschap van den heer M. A. Noordam te Heemstede, gehouden te Hoofddorp, werd door den secretaris Jac. Claij in zijn jaarverslag gememoreerd, dat het op 18 Juli 1928 gehouden concours naar wensch is geslaagd. De Olympische Spelen hebben zooais wel was gevreesd aan het bezoek geen schade gedaan. Vreemd is het gegaan, dat de wisselbeker in het springconcours niet kon worden verreden; de prijswinners der laatste vier jaren waren niet opgekomen. In het geheel werden uitgeloofd aan prijzen: een groote som ln geld, 18 medailles en 40 kunst voorwerpen. De jaarjijksche loterij, waartegen sommige leden een en ander maal bezwaar hadden gemaakt, werd niet gehouden, omdat de minister van justitie te bezwarende voor waarden gesteld had. De financiën der vereeniging staan er goed voor; de schuld is verminderd; het aantal leden bedraagt nog 60. Besloten werd in den komenden zomer weer een concours-hippique te honden; voor- loopig werd als datum vastgesteld Donder dag 18 Juli a.s. Met de concours uitschrij vende vereenigingen te Hilversum en 's-Gra- venhage zal overleg worden gepleegd om zich ook de deelname van de buitenlanders te verzekeren. Het is niet onmogelijk, dat de rijschool uit Weenen, die dit jaar weer in Aken verwacht wordt, ook op een of meer der genoemde sportfeesten zal optreden. In de zalen van het gebouw „Bellevue" te Amsterdam heeft gisteravond een talrijke menigte den onlangs uit de gevangenis be vrijde Vlaamschen activist Dr. August Borms gehuldigd. Reeds onmiddellijk bij de bin nenkomst van Dr. Borms en het comité van ontvangst (waarin behalve tal van veroor deelde activisten o a. zitting hadden genomen Prof Burger, Henriëtte Roland Holst, Mr P. W. de Koning. Prof Heringa e.a.) rees het publiek spontaan op en zong „De Vlaamsche Leeuw". In zijn openingsrede zeide Prof H. Burger o.a.: „De alles overheerschende iiefde van Borms voor zijn volk, zijn vastberadenheid zijn ontembare moed roepen in onzen geest de schimmen, op der helden uit den grooten boerenoorlog Zooals toen zullen ook thans alle edele zielen begrijpen en goedkeuren dat in de worsteling der rassen in Z. Neder land ons hart meeklopt met dat onzer stam- genooten. Er is een geestelijke noodtoestand in Vlaanderen. En aldus spr. staat Ma- saryk, staat Pilsoedski als verrader schuldig tegenover de wereldgeschiedenis? Worden dp Iersche nationalisten ten onrechte gevierd als martelaren voor een heilige zaak? Spr. eindigde met Dr Borms de verzekering te geven van de broederlijke gevoelens zijner landgenooten jegens het Vlaamsche volk. René de Clercq, die daarna het woord voerde, wees er op, dat Nederland altijd een vrijplaats was geweest voor ballingen en ver drukten, en dit ook thans weer geweest was voor de Vlaamsche activisten, die hier eerst recht hun ware vaderland vonden Ten slotte voerde Dr. Borms zelve het woord In korte eenvoudige woorden schetste hij, hoe hu' tot het activisme gekomen was, dit was gegroeid en ontwikkeld, en hoe mén eindelijk in Vlaanderen, niet heulende met Duitschland. doch gedreven door een uiter ste noodzakelijkheid, was overgegaan tot het aanvaarden van een Nederlandsche Univer siteit uit de handen van den bezetter. Er moest een strijd gestreden worden tegen 2 fronten, eenerzijds tegen hen, die Vlaan deren wilden verfranschen, anderzijds tegen hen, die Vlaanderen wilde verduitechen. Al onze hoop. aldus spr., was gevestigd op een onbeslist blijven van den wereldoorlog en een vrede bij vergelijk. Wij wilden dan de groote mogendheden voor een feit stellen en moes ten daarom een onafhankelijke Vlaamsche regeering scheppen. Wij hebben dit gedaan. Onze wenschen ziin niet in vervuiling ge gaan e" daarom moest één in België blij ven c getuige van wat wij gewild hadden voor het Vlaamsche volk. Ik heb dit moeten doen, doch gelijk ik tien jaar geleden voor den rechter zeide, ik heb de gevangenis niet verlaten, voordat de deuren der gevangenis door het Vlaamsche volk waren openge- beukt. Dit is gebeurd door mijn verkiezing met 83.000 stemmen. De rede van Dr. Borms werd enthousiast door bet talrijk aanwezige publiek begroet, dat staande het Wilhelmus zong. Te Sassenheim zal hedenmiddag te half twee de groote jaarlijksche tentoonstelling van bloeiende bolgewassen in het gebouw „Bloemlust" worden geopend, alwaar de nieuwste soorten narcissen en tulpen zullen worden tentoongesteld. Omtrent den feilen brand, die gewoed heeft to het Theater Flora aan cte Amstei- straat te Amsterdam, vernemen wij uit Am sterdam nog het volgende: Uit den grooten toeloop van het publiek, vooral tijdens het kóffleuur, bleek gisteren wel, dat het nieuws van den brand in het theater Flora zich snel door de stad ver spreid had. Het verkeer door de Arastel- straat was echter gesloten gehouden, zoodat men het uitgebrande theater niet kon nade ren en slechts van verre iets kon zien. Een indruk van de geweldige verwoesting, welke deze br&fc heeft aangericht, Is even wel eerst te verkrijgen, als men binnen ln het gebouw, waarvan de gevel intact is ge bleven, is geweest. Van de geheele zaal-in ventaris is niets meer over; men vindt er zelfs geen enkelen stoel meer. Alles is door het vuur verteerd en de overblijfselen zijn met dikke korsten ijs bedekt. Alleen de décors en verschillende muziek instrumenten hebben dank zij het intact ge bleven ijzeren tooneelscherm, weinig of in het geheel niets van het vuur te lijden ge had. Omstreeks een uur gistermiddag kon de brandweso' het blusschen staken. Zij had nog veel moeite met het opbergen van ae slangen, waarvan de koppelingen meeren- deels bevroren waren. Deze moesten eerst worden ontdook! voordat de slangen konden worden weggehaald. Daardoor kon ook het tramverkeer niet eerder dan om 1.45 uur geheel hersteld worden. Aneta seint uit Menado: De Kroonprins en de Kroonprinses van België, reizende onder den naam van graaf en gravin de Retry, zijn gisteren te Menado aangekomen Uitgesproken faillissementen van 12 Febr. H. J. Rol, garagehouder te Haarlem—Noord an Sillernstraat 4; curator Mr. R. C. Bakhui- :en van den Brink alhier; Rechter Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linsehoten. Opgeheven werden de faillissementen van: H. F. Boelè, wonende te Nieuw Vennep; cu rator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama; S. H. Vermeeren, wonende te Hillegom; cu rator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier; J. Pieke, wonende te Haarlem; curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier; G. van Eerden, wonende te Bloemendaal; curator Mr. Julius Hoog alhier; Tli. Hoogduin, wonende te Haarlem, cura- or Mr. W. de Rijke alhier Het Tweede Kamerlid de heer K. ter Laan heeft den min, van Defensie d'e volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar den toestand der visch- bakkerij voor militairen te Huizen (N.-H.) I Extra-maatregelen worden door B. en >V. van Haarlem genomen in verband met de strenge koude. Het feest van den Paus-Koning. Rome en Italië in fecsttooL De Pauselijke zegen aan een menigte van honderdduizenden. Het of- ficleele communiqué. Nadere bijzonderheden omtrent de ver woesting van het stadhuis te Leiden. De Tweede Kamer heeft de begrooting der Staatsmijnen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid omtrent het voorontwerp van v ct tot wijziging der Stuwadoorswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der L. O.-wet 1920. IJsbelenimering. Een nieuwe vlucht van de K. L. M. naar de Friesche eilanden. De zomertijd zal dit jaar duren van 15 Mei tot 6 October. Ontploffing in een fabriek te Bannen; drie dooden, vüf gewonden. Op de Schelde, bij Antwerpen, is een Bel- j gische sleepboot gezonken; vijf personen om gekomen. Mededeelingen van dr. Schacht in de commissie der deskundigen omtrent den algemeenen toestand in Duitschland. Maatregelen van den nieuwen president van Mexico tegen de R.K. Kerk. Het stoomschip „Tantalus" van de Stoom vaart Maatschappij Oceaan, kwam gisteren avond te 7 uur te IJmuiden binnen. Aan boord bevonden zich nog twee pokken- lijders. Om 9 uur begaven zich Dr. D. v. d. Kon, quarantaine-arts te IJmuiden en Dr. L. Heyermans, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst en dr. Veldhuizen, in specteur der volksgezondheid te Amsterdam aan boord van het in de buitenhaven liggen de stoomschip. Nadat de gebruikelijke qua rantaine formaliteiten waren verricht kon de boot schutten. Om 12 uur vertrok het schip naar Amster dam. Naar wij vernemen is de toestand van beide zieken gunstig. OP STRENGE VORST De spijze moet naar de moge zijn. J. de Brune. VERLIEFD OP T EERSTE GEZICHT Slechts éénmaal heb Ik u gezien. GU waart Gezeten in een sneltrein, die den trein Waar ik mee reed passeerde in volle vaart, I De kennismaking kon niet korter zijn. P. Paaltjes, j OP OUDBAKKEN VERHALEN Men spijst het volk niet met HJkan. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soerabajasehe Handelsblad verneemt uit Amboina, dat de adjunct-controleur van financiën Boers, alhier, verdacht wordt van verduistering van belastinggelden. Hedenmorgen om 10 minuten voor tien is het K.L M-vliegtuig, de PHADX, bestuurder Sillevis, gestart van Schiphol, teneinde post en passagiers te brengen naar de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. Er bevinden zich 2 passagiers aan boord, voor elk eiland één. Voorts heeft men 566 K.G. post en 40 K.G. gist voor de beide ei landen meegenomen. Het vliegtuig zal on geveer 12 uui op Ameland arriveeren. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.68. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om: 5.41. Een nieuwe postvlucht naar de Friesche eilanden. Hedenochtend onderneemt de K. L. M. in opdracht van de posterijen een tweede postvlucht naar de Friesche eilanden. Ge tracht zal worden ook op Ameland, waar voor een groote hoeveelheid post aanwezig is, te landen. Voor de terugreis van Schier monnikoog hebben zich reeds 7 passagiers opgegeven. Dc overtocht van Zw(jndrccht naar Dordrecht. De overtocht naar Dordrecht heeft vanaf Zwijndrecht over de bevroren rivier plaats. Heden heeft men een weg door de schotsen gebaand voor'voetgangers, welke des avonds kunstmatig verlicht Is. Dit zeldzame schouw spel heeft veel volk op de been gebracht en de personen, die van dezen door het Us aangelegden weg gebruik maakten bedroeg honderden. Er zUn op afstanden van 100 M. schouwen op het Ijs geplaatst, welke aan een staaldraad verbonden zijn, dienende voor eventueele ongelukken. Onder de tal rijke personen, die zich Maandagmiddag op het Us bevonden was ook de burgemeester der gemeente Dordrecht tegenwoordig. Het ligt in de bedoeling het verkeer van voertuigen over de rivier te leiden. Hier voor zullen door pontonniers uit Dordrecht bruggen worden aangebracht bU de aanleg steigers van de veerponten. BU de spoorbrug heeft zich een ïjsdam gevormd. De rivier is thans bstrour.haar voor vo;U Dordtsche Kil en de z.g. Punt bü de Zalm- visscherU „De Volharding" aan de Oude Maar. De oevers blUvcn onbetrouwbaar door het versohuiven der Usmassa's met eb en vloed. Het isolement van Texel. Het ss. Maasdiep heeft na den mislukten tocht van gistermorgen, gistermiddag nog maals getracht vanuit den Helder het ei land Texel te bereiken, maar ook ditmaal zonder resultaat. Het zware pakUs noodzaakte den kapitein, nadat hij twee uur lang met het Us had gestreden, terug te keeren. De boot was op dit moment nog slechts weinig gevorderd. Een visschersvaartuig in zwaar drUfUs. Het visschersvaartuig Philippine 88 met 3 man bemand, is te Wemeldinge voor de ha ven op de Ooster-Schelde in het zware drijf- Us gekomen. Het bergingsvaartuig „Dorus RUkers" van Smit's Bergingsbedrijf is er met veel moeite in geslaagd verbinding met het vaartuig te krijgen en is bezig het schip binnen te brengen. Te Noord-Scbarwoudc. Door de strenge vorst is de groentenvei- ling te Noord-Scharwoude geheel stopgezet. Ook de export is niet meer mogelUk. Dc Lek bU Schoonhoven dichtgevroren. Gisternacht is de Lek bU Schoonhoven dichtgevroren. Voetgangers liepen reeds gis termorgen over de rivier. Lckke.rkerk zonder drinkwater. Wegens den lagen waterstand van de Uk Hoogste barometerstand 783.3 m.m. te Tempele. Laagste barometerstand 733.2 m.m. te Vestmanor. AANHOUDENDE VORST Verwachting: Zwakke tot matige, veranderlüke. meest Noordelüke tot OostelUke wind, gedeeltelUk bewolkt, mogelUk eenige sneeuw. Strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige vorst. In het Noorden iets minder. Te Haarlem vroor het hedennacht 24 graden Fahrenheit onder het nul punt. Omstreeks kwart over acht, be droeg de temperatuur nog 20 graden Fahrenheit onder nul. gangers vanaf Noord en Merwede tot aan de zitten de gemeenten Lekkeikerk, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel en Ouderkerk a. d. IJssel zonder drinkwater. De oorzaak hiervan is, dat er geen water in den water toren van Lekkerkerk, die tevens de andere gemeenten bedient, kan worden gepompt. Daar de rivier vol ijs zit, is het niet moge lUk een pompmotor te ontbieden, zoodat het wachten is op een andere windrichting, waar door een hoogtU ontstaat. De burgemeester deelde mede dat er plannen tot reorgani satie van het waterioiciingbedrUf bestaan, zoodat een toestand als thans niet meer kan voorkomen. Hiervoo- is een crediet van f 42.000 a&ngevraagt.' Warm voedsel van gemeentewege te Amsterdam; 1409 borden snert Gistermiddag tusschen 5 en 6 uur is als noodmaatregel, welke door B. en W. van A-stprd-rt in verband- met de felle koude is getroffen, in 9 gemeentelokalen over de st&i verspreid gelegenheid gegeven, aan hen, die daaraan behoefte hadden, om te-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1