Het Roode Blad der Katholieke Socialisten In de Koude-Golf f750.-: Spinnewebjes DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 170S2 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Groote Bloemen tentoonstelling te Lisse Pastoor Th. Vlek De PH-ADX naar Urk vertrokken Na de onderteekening tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering Een patiëntje per vliegtuig van Texel naar Den Helder vervoerd R.K. Leeszaal Een postvlucht van de K. L. M. naar Url: Te voet van Enkhuizen naar Urk Mr. A. Joekes Pastoor J. W. M. van der Bom t De strenge vorst houdt aan 38 graden Fahrenheit vorst Telegrafisch weerbericht Voornaamste Nieuws BUREAUX:NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE* 35 ct. p. regai VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij voornitbcl. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEITNGEN tusschcn den teksl 60 ct. per regel, f» Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaardenl Qfijflfi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ÜUUUt Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf"7Rn bij een ongeval met I ft Crt bij verlies van een hand, II ftC _bij verlies van een IC ft "doodelijkenafloop: lfcUU«*"een voet of een oog: I I fc*J»~duimof wijsvinger: I vU.~ verlies van lieide armen, beide beenèn of beide oogen; bij 'n breuk van f 4II bij verlies v.eer been of arm: anderen vinger. Onbezonnen jeugd-idealisme, door sluwe roode leiders ge ëxploiteerd Wat hebben we te denken van „het roode blad der katholieke socialisten," het blad met den zonderling-tegensprakigen titel, daarvan onlangs onder redactie van Hein- rieh Mertens te Keulen het eerste nummer verscheen? Allereerst de vraag: Hoe kon een katholiek ertoe komen, do leiding van een dergelijk blad op zich te nemen? Want deze meening schijnt men in Keulen algemeen wel toegedaan en dat was ook de indruk, welken wij in een persoonlijk onderhoud met den heer Mertens kregen: dat deze jonge man het eerlijk meent èn met zijn godsdienst, èn met zijn sociale be weging: hij schijnt er eerlijk van overtuigd, dat de tegenwoordige maatschappij het socialisme noodig heeft, juist om ae geloo- vige massa van het socialisme af te voe rend); „wij moeten," zegt hij, „den mate- rieelen strijd, steunend op economische en sociale strijdvragen, medestrijden om ons voor den arbeider „seelisch" toegankelijk te stellen, om hem „christlich" te kunnen grijpen;" eerst daarna zal het volgens den heer Mertens mogelijk zijn, dat de strijd tusschen katholicisme en vrijdenkerdom met voor het katholicisme gunstigen eind uitslag wordt gestreden. De „katholieke socialisten" geiooven, aldus verder de heer Mertens, dat de tegenwoordige proletariërs door den loop der dingen, vooral in en na den oorlog, voor het socialisme gedisponeerd zijn, en dat er nu alleen nog maar voor gezorgd kan worden, dat de katholieke proletariër zich nu ook niet „seelisch" van ons verwijdert„wij moeten hem dus tegemoet komen, we moeten hem grijpen, en dat kunnen wij doen door het kapitalistiscne Marxisme te aanvaarden, echter onder uit drukkelijke voorwaarde, dat we het „w e 11 a n s c h a u 1 i c h e" Marxisme ver werpen." De heer Mertens zeide van plan te zijn. in ieder nummer van „Das rote Blatt" een scherpen strijd te voeren tegen het socia lisme, voor zoover het cultureele en ethische dingen betreft; hij ging zelfs zoover, dat hij zijn blad een zekere „missionaristische Tendenz" toegekend wilde zien; immers, onder de socialistische leiders van heden, die niet met onzen gedachtengang bekend zijn, zou het blad betere begrippen omtrent het katholicisme verspreiden Voegen wij hier nog aan toe, dat de heer Mertensheel jong is en bekend staat als iemand, die gaarne een leidende rol speelt, dan is deze journalistieke leider voor onze lezers al reeds vrij duidelijk gety peerd. Wij blijven aannemen, dat de heer Mertens het eerlijk meent, en daarom spreken wij er niet van, dat hij met de socialisten gemeene zaak zou maken, maar zijn naïeve opvattingen betreffende dt bruikbaarheid van het kapitalistisch Marxisme, betreffende de mogelijkheid van uitbanning van het „weltanschauliche" m het socialisme, betreffende de kansen: den katholieken arbeider door het socialisme voor het geloof te behouden, en ten slotte betreffende een soort bekeerings-actie onder de socialistische leiders, die natuur lijk van God noch gebod hooren willen, al deze naïeve opvattingen zijn toch waar- j ljjk welhaast onverklaarbaar-verbluffend. j En hij schijnt er zich niet eens van be wust, wat hij nu eigenlijk wel begonnen is; Hoe hij ijzer met handen wil breken, hoe hij water en vuur wil verzoenen, hoe hij stelling neemt tegen Pausen en Bisschop pen, die het socialisme uitdrukkelijk en uitvoerig motiveerend veroordeelden, en hoe hij met zijn jeugdige hand wil ombuigen den loop der historie, welke jaar In jaar uit, lederen dag opnieuw, de onvereenig- baarheid van katholicisme en socialisme bewéés Het komt ons voor, dat de heer Mertens, met zijn onbezonnen jeugd-idealisme en met zijn ongeloofelijke en onverklaarbare naïeveteit, een licht te verschalken prooi geweest is voor sluwe socialistische leiders. Deze schijnen al langer met hem „samen gewerkt" te hebbenonder auspiciën van den hoofdredacteur der socialistische „Rhei- nische Zeitung", den Israëiietischen Georg Beyer, voerde hij vroeger alreeds de redac tie van-de „Tribüne," feitelijk niet anders dah een bijblad van genoemd socialistisch orgaan! Ep wat nog sterker is: „Das rote Blatt wordt uitgegeven door de drukkerij van de socialistische „Rheinische Zeitung" en is eigenlijk slechts een doodgewone voortzet- ting van de voorheen geheel roode J „Tribüne"!! Het blykt uit alles, dat de roode lieerenj onzen naïeven Mertens danig weten te exploiteeren en dat deze een gewillig s om niet te zegen:' een willoos werktuig! I? in hun handen. Ondanks al zijn wellicht goede bedoeltn-J gen. j „Das rote Blatt" blijkt uit te gaan van....j de sociaal-democraten, die toevallig een katholieken enthousiasteling bereid vonden, hen ondanks hemzelf te steunen in het groote bedrog. Maar die twee kapelaans dan, die in het eerste nummer van „Das rote Blatt" hun artikelen schreven? zal men vragen. Welnu: die twee kapelaans hebben wij op onzen onderzoekingstocht niet kunnen vinden Het is een feit, dat er in Rijnland geen kapelaans van deze namen bestaan, en we moeten hier dus met pseudoniemen te doen hebben. Het is natuurlijk mogelijk, dat er nog méér naïevelingen-a-la-Mertens leven en dat twee hunner ondanks priesterbestu- öeerdheid de groote dwalingen niet inzien, doch deze mogelijkheid is welhaast ondenkbaar: een priester is een weten schappelijk mensch; hij weet, wat het katholicisme ènwat het socialisme is, hij wéét, dat en waarom beide absoluut onvereenigbaar zijn; en boven dien verzet een goed priester zich niet tegen Pausen en Bisschoppen, ook niet onder pseudoniem. Veel meer ligt het dan ook voor de hand. dat hier grof bedrog gepleegd is met priester-pseudoniemen. Wellicht kan de heer Georg Beyer ons hieromtrent wel nadere inlichtingen ver strekken. Hiermede meenen wij de „beteekenis" van „Das rote Blatt" genoegzaam bepaald te hebben: het blijkt het product van onbe zonnen jeugd-idealisme eener- en van sluwe exploitatie anderzijds. En na d t vastgesteld te hebben, zouden wü onze taak als geëindigd kunnen beschou wen, ware het niet, dat de verschijning van „Das rote Blatt" intusschen een lang niet onbedenkelijk symptoom genoemd moet worden. Niet om het onheil en de verwarring, welke er hier en daar misschien door ge sticht worden: een ernstige „Abbruch" van het Centrum wordt in tot oordeelen be voegde kringen van deze katholiek-socialis tische beweging niet gevreesd; maar wél om de geestesgesteldheid onder een deel der katholieke jongeren in Rijnland de geestesgesteldheid, waaruit het verschijnsel „Das rote Blatt" kon voortkomen. Vele zielzorgers vragen zich bezorgd af, hoe het toch mogelijk is, dat overigens goedmeenende katholieke jongeren zóó ver in het socialisme verdwaald raakten, en meerderen onder hen schromen niet, te erkennen, dat de katholieke leiding in deze streken zélf aan het jammerlijke verschijn sel niet geheel vreemd is. Men heeft het natuurlijk niet zoo kwaad bedoeld, men heeft in alle oprechtheid voor zoover althans geen laksheid een groote rol speelde gemeend, het algemeen be lang zóó te moeten behartigen, maar intus schen ligt er het feit, dat er op sociaal gebied in verhouding tot den eisch der omstandigheden vaak te weinig gedaan werd; „de menschen van tegenwoordig," zoo zeide ons een hoogstaand priester, „moeten niets meer hebben van de oude patriarchale toestanden: dat hebben we hier in Duitsch- land te laat ingezien en daar plukken wij nu de wrange vruchten van." Terwijl het socialisme na den oorlog, blijkens de cijfers der verkiezingen, reus achtig is toegenomen, blijft het aantal uit tredingen uit de Katholieke Kerk maar heel laag, waaruit te concludeeren valt, dat vele katholieken op socialisten stemmen, der halve een groote vergissing begaan en hun eigen hoogste belangen tegenwerken; 't zijn de heel bijzondere maatschappelijke om standigheden, welke een deel der katho lieken tot deze groot e vergissing brachten en tot de zelf-misleiding, dat men gods dienstig wel katholiek en tegelij kertijd politiek wel socialist kon ofmoest zijn. Dat zij zich hierin deerlijk vergissen, zul len zij zelf gaan inzien, wanneer in den Rijksdag maar eenmaal de „kultur-politi- sche" vraagstukken der beide partijen met elkander in botsing zuiien komen iets, wat niet uitblijven kan; maar intusschen heeft de dwaling zich verspreid, waarvan ook een Mertens het slachtoffer werd. Groote kwalen eischen sterke geneesmid delen en de katholieke leiding in Rijn land zai zich moeten bezinnen op ingrij pende maatregelen Ziet zij in de verschijning van „Das rote Blatt" een waarschuwend teeken des tijds, dan zal hier misschien uit het slechte nog weer het goede geboren worden. De bekroningen D. W. Lefeber en Co., Eereprijs van Z. K. H. Prins Hendrik; beker van Graaf J. van Lijnden, 1 groote gouden medaille, 1 verg. zilveren medaille, voor mooiste mand dub bele vroege Tulpen; H. de Graaf <fc Zonen, Beker van Boerenleenbank; J. C. van Woer den, 1 verg. zilveren medaille; J. J- van Meeuwen. Beker van R. V. van Zanten, 1 groote gouden medaille; Jac. L. Veldhuis van Zanten, I groote gouden medaille; Gebr. Nieuwenhuis, 1 kunstvoorwerp; De Graaf „Gerarda", 1 kleine beker N. N.; J. P. Lefeber, 1 verg. zilveren medaille, mooiste mand enkele vroege Tulpen; L. van Grie ken Zonen, 1 kleine gouden medaille; Doeksen, züveren medaille; J. J. Grulle- mans Zonen, Beker Lissesche Kistenfa briek, 1 groote gouden medaille; J- P. So gers, 1 kunstvoorwerp; Gebr. Tromp, 1 kl gouden medaille; Ant. v. de Vlugt Mz-, 2 gr. gouden medailles; J. W. A. Lefeber, 1 kleine gouden medaille, 1 kunstvoorwerp; Gebr. Tegelaar, Beker der Gemeente Lisse, Beker Bond van Bloemboüenhandelaren. 1 gou den medaille Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, 2 groote gouden medailles, 1 kleine gouden medaille, 1 verg. zilveren medaille, voor mooiste mand Hyacinthen, 2 kunst voorwerpen; Th. v. d. Vlugt, 1 gr- gouden medaille, 1 kl. gouden medaille, 1 bronzen medaille, 2e prijs mooiste mand enkele vroege 'Tulpen; Van Rijn Beelen, zilve ren medaille; G. van der Mey's Zonen, Zil veren schaal, Lissesche Bank, 2 gr. gouden medailles, 1 verg. zilveren medaille, 1 verg. zilveren medaille, mooiste mand Hyacinten 1 verg. zilveren medaille, mooiste mand dubb. Tulpen; Gebr. Vreeburg, 2 groote gouden medailles, 1 verg. zilveren medaille mooiste mand enkele vroege Tulpen; J. Pijn- acker Zonen, Beker Twentsche Bank; L. Onderwater, 1 kl. gouden medaille, 1 kunst voorwerp. Hedenmorgen om 9 uur 51 is het K. L. M. vliegtuig, de P.H.-A.D.X., bestuurd door den vlieger Sillevis, terwijl zich voorts twee me caniciens aan boord bevinden, van Schiphol gestart met bestemming naar Urk. Het vliegtuig heeft 786 KG. post aan boord en 40 K.G. aist. Er zijn geen passagiers mede genomen. Gelukwenschen aan Z. H. den Paus Feestvreugde te Milaan De rijkspresident Von Hindenburg# heeft aan Zijne Heiligheid den Paus ter gelegen heid der herdenking van Zijn kroningsdag het volgende telegram gericht: „Uwe Heiligheid verzoek ik bij haar kro ningsfeest mijn meest oprechte en warme gelukwenschen te aanvaarden." (W.g.) VON HINDENBURG, Rijkspresident. De Paus antwoordde daarop als volgt: „De attentie en innigste gelukwenschen van Uwe Excellentie beantwoorden Wij zeer dankbaar met hartelijke zegenwenschen voor uw persoon en het heele Duitsche volk. PIUS XI" Z. M. Koning Albert heeft aan Z. H. Paus Pius XI een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Samen met al de Katholieken van Bel gië, verzoek ik Uwe Heiligheid mijne vurige gelukwenschen te willen aanvaarden ter ge legenheid van den zevenden verjaardag van Uwe Pcuskroning. Ik stel het op prijs, hierbij de geluk wenschen te hernieuwen welke, in opdracht van mjj, door mijn regeering reeds aan den H. Stoel zijn gezonden voor de jongste ge beurtenis van de gelukkige overeenkomst tusschen den Opperherder en Z. M. den Koning van Italië." Z. H. de Paus heeft gisterenmorgen de H. Mis in de consistoriezaal opgedragen voor de professoren en de studenten van de Katholieke universiteit van Milaan. De „Intransigeant" zegt, zinspelende op de Pauselijke zouaven, dat de Franschen. die voor den H. Vader gestreden hebben hun offer niet tevergeefs gebracht hebben. De „Journal des Débats" verklaart dat het concordaat met Italië de Kerk een maxi mum van voordeelen brengt. De Katholieke Kerk wordt in den vollen zin des woords staatskerk. FEESTVREUGDE TE MILAAN Om uiting te geven aan de vreugde der Milaneesche bevolking over de verzoening tusschen Italië en het Vct.icaan heeft de spaarbank de stichting bevolen van een „verzoeningsfonds" van twee millioen. waar van één millioen is bestemd voor de Ara- biwannsche bibliotheek, welke den Paus zoo bijzonder dierbaar is. De openbare inschrijving voor een semi narie, dat den naam van den Paus zal dragen, heeft de twee millioen reeds over schreden. fMsb.) Men schrijft ons uit Vijfhuizen: Z. D. H. de Bisschop heeft den Zeereerw. Heer Th. A. J. M. Vlek, benoemd tot pastoor te Berkel. Wij wénschen Zeerw. daarmede geluk, maar betreuren zijn heengaan voor ons zelf. Deze ijverige priester toch heeft vanaf No vember 1925 onze uitgestrekte parochie lief devol bestuurd, met veel werken, veel zór gen en veel opoffering. Goed principieel-Katholiek onderlegd was hij een stuwkracht voor het R K. organi satie-leven, zoowel op godsdienstig als op charitatief gebied. De zorg voor het ziele- heil zijner verspreidwonende parochianen blonk vooral uit in zijn groote zorg voor de zieken en deed zich ook daadwerkelijk ken nen, toen hij in 1923 aan Vijfhuizen een kerk en school kon schenken. Wie de toestanden in Haarlemmermeer weet en met de afstan den bekend is zal begrijpen hoeveel moeite en zorgen het stichten van een kerk en school den pastoor heeft gekost, maar ook inzien welk voordeel deze stichting heeft voor de bewoners van Vijfhuizen, die hem daarvoor alleen reeds steeds dankbaar zullen gedenken. Wij wenschen onzen scheidenden Herder van ganscher harte Gods overvloedigen zegen toe, op al zijn ondernemingen, opdat hij ook in zijn nieuwe standplaats verdienstenvol werkzaam moge zijn aan het heil der hem toevertrouwde zielen. Tengevolge van de aanwezigheid van zwaar drijfijs in het Marsdiep en de haven van Nieuwediep, was het eiland Texel geduren de twee dagen volkomen geïsoleerd en eerst gistermorgen slaagde de Texelsche boot erin de verbinding te herstellen. Dat een dergelijk isolement voor ernstige zieken levensgevaar kan opleveren, wordt weder bewezen door het volgende geval: In de Koog op Texel was een patiëntje, een meisje van negen jaar, ernstig ziek aan buik- vliesantsteking. Een operatie was dringend noodig. Maar hoe het kind in Den Helder te krijgen? De marine-vliegdienst bood uit komst. Hoewel natuurlijk de marine-vlieg tuigen niet op het vervoer van zieken zijn ingericht en er ook nog wel technische be zwaren waren op te lossen, heeft men alie bezwaren weten te overwinnen. Het patiën tje werd per auto van haai- woonplaats naar de 't dichtst bij 't vliegkamp de Mok gele gen boerderij van den lieer Lap vervoerd. Het kind werd om te voorkomen, dat het tijdens den overtocht in het open vliegtuig kou zou vatten en ook dat geen wapperen de uiteinden van de dekens in aanraking zouden kunnen komen met dé stuurdraden van het vliegtuig geheel in dekens ge naaid. Om twee uur gistermiddag was inmiddels een vliegtuig van de marine, bestuurd door den chef-instructeur van het vliegkamp De Kooy, met een ziekenverpleger naar Texel vertrokken. Op het landingsterrein waren eenige manschappen aanwezig om 't vlieg tuig op te vangen, zoodat liet met draaien- den motor voor de blokken kon blijven staan. Van het starten en vervoeren van het pa tiëntje verwachtte men geen nadeel, wel echter van den schok bfj 't landen. Om de zen zooveel mogelijk te breken, nam de zie kenverpleger het kind op den schoot. Aan het vliegkamp De Kooy stond een zieken auto gereed, waarmede de zieke direct naar het marine-hospitaal werd getransporteerd. Nader werd uit Den Helder aan het Hbld. gemeld, dat daar te vier uur het vliegtuig met het Texelsche meisje M. C. Dalmeijer uit de Kooy arriveerde. De patiënte werd direct naar het hospitaal vervoerd en on middellijk geopereerd. Wegens de strenge koude en ziekte van het personeel, zal de R.K. Leeszaal des avonds tot nader bericht niet geopend zijn. Aneta seint uit Semarang: Wij vernemen, dat B. en W. den gemeen teraad zullen voorstellen mr A. Joekes, lid van de Tweede Kamer, op diens verzoek Te ontheffen van zijn functie als vertegen woordiger der gemeente Semarang in Ne derland. Voorgesteld wordt in plaats van den beer Joekes te benoemen den heer Engelhart. Dc retourvlucht naar Schier monnikoog. Gisteren te ruim 1 uur is het K. L. M.- vliegtuig van de retourvlucht naar Ame land en Schiermonnikoog op Schiphol teruggekeerd. Aan boord waren zeven passagiers en 58 K.G. pott. Naar Araeland en Schier monnikoog werden vervoerd 606 K. G. post en vóór beide eilanden één passagier. De burgemeester van Ameland heeft tij dens het korte verblijf van het vliegtuig op het eiland gistermorgen den piloot Sil- nevis en l>eide mecaniciens een zilveren dasspeld met het wapen van Ameland ten geschenke aangeboden. Heden een vliegtuig naar Urk. Naar wij vernemen, zat de K. L. M. heden een vliegtuig naar het eiland Urk zenden. Behalve post en postpakketten, zal zoo mogelijk een lading bier van de Amstel- brouwerij voor het eiland worden mede genomen, dear men op het eiland on danks de koude alle bier verbruikt heeft. Van Enkhuizen naar het eiland Urk gcloopen. Van de zes Urkers, die gistermorgen te tien uur uit Enkhuizen zijn vertrokken, ten einde te trachten over het ijs loopende, het eiland Urk te bereiken, zijn hedenmiddag te half vier drie personen aangekomen. Het zijn Jan Willem de Boer, Cornells Hendrik Post en Luut Harmen Bakker. De andere drie Urkers hebben den tocht halverwege opgegeven en zijn naar Enkhui zen teruggekeerd. Reeds dikwijls heeft men geprobeerd dezen tocht over het ijs te doen, maar zelfs de oudste bewoners van Urk herinneren zich niet, dat het' ooit gelukt is, aange zien in het Val van Urk een zeer sterke stroom staat. De Rijn is gaan vastzitten De Rijn naar Arnhem is gistermiddag gaan vastzitten. Er is èen pad gebaand voor voetgarfgers en fietsers. Terschelling verlost uit zijn isolement De postboot „De Volharding" is gisteren te half tien uit Harlingen vertrokken en slaagde er na een zwaren tocht door het ijs in, Terschelling te bereiken, waar zij te één uur in de haven binnenkwam. De boot had vracht en passagiers aan boord. „De Volharding" zal heden weer naar Harlingen vertrekken. Gisteren is te Aarlanderveen waar hij pastoor was, op ruim 63-jarigen leeftijd over leden de Zeereerw. Heer J. W M. van der Bom. Johannes Wilhelmus Maria van der Bom werd 25 Mei 1865 te Oudenbosch (N.-Br.) geboren en 27 Mei 1893 priester gewijd. Hi) kwam over naar het bisdom Haarlem en was achtereenvolgens kapelaan te Boskoop, Heemstede, Zoeterwoude en Den Burg en vicaris van Veere. 10 April 1909 werd hij benoemd tot pas toor te Aarlanderveen. Dc ijstoestand van Amsterdam in dc haven De groote scheepvaart in de haven van Amsterdam ondervindt nagenoeg geen last van het ijs. De IJsbrekers der stad houden de vaargeul voortdurend open. Met de binnenvaart is het evenwel anders gesteld. In de binnenstad kan nagenoeg niet meer gevaren worden. Wat het havengebied betreft heeft de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, heden maatregelen genomen om het üs in de kleinere havens te breken. De groote ijsbrekers kunnen daar niet komen en daarom heeft de gemeente de sleepboot ..Antoinette" van de firma Goedkoop voor het. ijsbreken gecharterd. Onder de persoonlijke leiding van. den heer Van de Poll werd in de kleinere ha vens en vaaiten van de hoofdstad het ijs gebroken. Hierdoor wordt het mogelijk, dat de binnenvaartuigen de ladingen van de zeeschepen overnemen en naar den vasten wal brengen. Vervoer per schip het land in is op het oogenblik niet mogelijk, zoodat de goederen of te Amsterdam moeten worden opgesla gen, of per as moeten worden vervoerd. UrkSchokland per ijsschuit Gistermiddag 12 uur verlieten vijf per sonen het eiland Urk met een kleine ijs- schuit om te trachten Schokland te be reiken. Zij slaagden hierin en arriveerden daar om vijf uur. Tusschen Schokland en Urk was nog een groot stuk open water. Hun bedoeling was gisteravond nog door te ioopen naar Kampen. Dc nood in de Veenstreken Van bevoegde zijde wordt gemeld: In sommige bladen wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hoogere uitkeeringen dan zeven gulden, welke gedaan worden aan uitgevroren arbeiders, in strijd acht met de Armenwet. Deze en soortgelijke mededeelingen om trent ingrijpen vanwege Binnenlandsche Zaken en Landbouw in de grootte van de uitkeeringen. gebaseerd op individueels behoeften, zijn ten eenenmale onjuist. Integendeel, de Minist er heeft, door be middeling van den inspecteur voor de werk verschaffing in de Noordelijke provincies geseind, dat aan allen, die uit hoofde van de vorst werkloos zijn, hulp moet worden verleend, waarbij, voor zoover mogelijk, met individueele behoeften rekening diende te worden gehouden. De vanwege Binnenlandsche Zaken in uitzicht gestelde hulpvoorziening maakt het geenszins noodig, dat men zich, gelijk in sommige berichten wordt opgemerkt, met aardappelschillen moet voeden. Grond over een lengte van 1000 M. gebarsten Vermoedelijk door de strenge vorst is te Emmer-Compascuum over een lengte van meer dan 1000 meter de grond gebarsten. Die barst is boven circa 5 c.M. wijd. De oestercultuur in moeilijkheden Men meldt aan de Msb. uit Bergen op Zoom: De scheepvaart te Bergen op Zoom staat geheel stil. Geen schip kan meer de haven binnenkomen of verlaten. Ook de oestercul. tuur heeft moeilijke dagen mede te maken. Dit bedrijf is geheel stilgelegd, terwijl te recht gevreesd wordt, dat ten gevolge van deze strenge vorst de schade aanzienlijk zal zijn. Het is niet uitgesloten, dat evenals dat in den winter van 1890 het geval Was, deze schaaldieren door de hevige koude zijn ge dood. Nog steeds houdt de strenge vorst, blijkens de gegevens, die men ons ver strekt, aan en ook het weerbericht wijst er op, dat van stijging der tem peratuur voorloopig nog geen sprake is. De firma J. J. Weber en Zn. te Haarlem deelt ons over de standen van den thermometer gisteravond en in den afgeloopen nacht het volgende mede: Woensdagmiddag 4 uur: 5 gr.-<vn F. vorst. Woensdagmiddag 6 uur: 7 graden F. vorst. Woensdagavond 8 uur: 12 graden F. vorst. Woensdagavond 10 uur: 18 graden F. vorst. Woensdagavond 12 uur: 21 graden F. vorst. Hedennacht laagste stand: X graden F. vorst. Hedenmorgen 8 uur: 22 graden F. vorst. Hedenmorgen 10 uur: 22 graden F. vorst. Hoogste barometerstand 784 mJC. te Stensele. Laagste barometerstand 744.7 mM te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen later mogelijk toenemende noordelijke tot oostelijken wind. gedeeltelijk be wolkt met waarschijnlijk sneeuw, meest strenge vorst des na. hts. over dag meest matige vorst Aan het pompstation van de Haar- lemsche Waterleiding, dus in de Bloe- mendaalsche duinen, waar een hulo- post van het Kon. Meteorologisch Instituut is gevestigd, werden de vol- S gende! laagste temperaturen geregis treerd Zondag graad Celsius vorst Maandag 18 graden Celsius vorst Dinsdag 18 graad Celsius vorst Woensdag 18 graden Celsius vorst Donderdag 21 yc, graad Celsius vorst. Dit is dus ongeveer 38 graden Fahrenheit vorst. De koudegolf in Europa. Scholen en \md huizen ie Berlijn gesloten. Verkeer^rtrcm ming. Sneeuwval. Scherm hyrrwen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp betreffende samenvoeging der douane-be handeling aan de grer.? in het sehee.rvaart- verkeer op den Rijn aangenomen. De strenge vorst. Vandaag onden» emt de It. L. M. een postvlucht naar Urk. Verschenen is het rapport der commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp tot wijziging van het strafstelsel. Te Aarlanderveen is plotseling overleden de Zeereerw. heer pastoor J. IV. M. van der Bom. De datum van opkomst voor inlijving en oefeningen in het leger is in verband met de heerschendc griep verschoven. Een adres van dc landbouworganisaties der vier Noordelijke provincies in verband met het wetsontwerp betreffende de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten Bij den stadhuisbrand te Leiden is nog een gedeelte van de geboorteregisters vrij wel onbeschadigd teruggevonden. Higgins als opvolger van generaal Booth, tot leider van het Leger des Heils benoemd. Portes Gil en Calles ontvangen dreigbrie ven. President Coolidge heeft de kruiserwet onderteckend. Aanslag op den president van Venezuela, Gomez. VOOR DEN POLITIERECHTER Ach! waren alle menschen wijs. En wilden daarbij wel! De wereld was een paradijs, Nu is ze meest een hel. Kamphuizen. OP KOSTHUIS 't Is of ik in de hel woon. Sara Burgerhart. Barometerstand 9 uur v.qa.: 7.65. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.43.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1