De Plannen tot Raadhuis- bouw in Bloemendaal Stadsnieuws KENNEMERLAND AMSTERDAMSCHE BEURS CHEQUE-KOERSEN Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Aan den Bloemendaalscheweg of aan den Zeeweg? Behandeling bij Ged. Staten van bezwaarschriften tegen den bouw aan den Zeeweg Tocht over het ijs van de Zuiderzee Agenda 15 Februari De felle koude Ijs wedstrijden te Zuid-Schalkwijk Door het ijs gezakt en verdronken BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT. Bartel jorisstr. 16-Tel. No. 10756 HOBBY VLOERWBIJVERS f 125.- VELSEN Marktbericht Rijksvischafslag prtis Brown En Avant Pelikaan IJMUIDEN IJMUIDENOOST BEVERWIJK HEEMSKERK WIJK AAN ZEE Staat van Besommingen ioo%. Ut 267%, 171% 426% 297% 201 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK 59.20 9.70 34.70 1 enden 12.11 48.- 13.- 7.35 27. - Kopenhagen 66.55 66,55 Stockholm 66.70 De veerdienst Maassluis— Rozenburg gestaakt In verband met den buitengewoon lagen waterstand op de rivier, de strenge vorst en den sterken Noord-Oostenwind is de veer dienst van Maassluis op Rozenburg gestaakt moeten worden. Van provinciewege heeft men zich met L. Smit en Co.'s internationale sleepdienstonderneming in verbinding gesteld om eventueel door middel van haar zeesleep booten te trachten de Rozenburgsche stei gers te bereiken, maar ook deze sleepdienst zag er, voornamelijk in verband met den buitengewoon lagen waterstand, evenmin kans toe om dit te volbrengen. Een vogel vriest vast op zijn zitplaats Als een bewijs van de strenge vorst meldt men, dat de landbouwer R. v. d. L. te Bar- neveld, een buizerd met de hand kon grijpen, doordat het beest met zijn staart aan het ïjzerdraad was vastgevroren, waarop het was gaan zitten. Met melkwagens over den IJsel Het ijs in den IJsel nabij Olst heeft een dusdanige sterkte, dat de melkwagens er geregeld overheen rijden van den eenen oever naar den anderen. Het ijs om Maastricht Uit Maastricht wordt gemeld, dat het kanaal naar Luik dichtligt. De Maas is over meer dan een derde met anderhalf c.m. dik dryfijs bezet. Een ijsvlakte De veranderde windrichting en de stroom ■hebben het ijs. dat de geheele oppervlakte Van het Marsdiep bedekte, meer Westwaarts gestuwd, waarbij het z.g. dood tij thans een compacte ijsmassa vormt. Een wandeling langs den Helderschen zeedijk biedt nu het interessante schouwspel van een Poolland schap. Zoover men zien kan strekt het zeeijs zich uit, alleen nabij de haven is een open plek en hier en daar zijn open plekken in het ijs, welker donkerblauwe kleur fel af steekt tegen het sneeuwijs. Vele meters hoog is het ijs tusschen de pieren omhoog geschoven, hetgeen de schilderachtigheid van tiet landschap in niet geringe mate verhoogt. Maatregelen der P. T. T. Vanwege het hoofdbestuur der P. T. T. is gisteren telegrafisch aan de hoofden van den dienst machtiging verleend, om gedurende de heerschende strenge vorstperiode aan het personeel, dat bijzonder aan de strenge koude is blootgesteld (straat- öf stations dienst) voor rijksrekening warme dranken (koffie, melk e.d.) te verstrekken. Voorts wordt toegestaan eenige verande ring in deze tijden van uitvoering der be stellingen, voor zooveel het publiek belang niet te zeer wordt geschaad; verder vermin, dering van den dienstduur, indien de aard van de taak van den ambtenaar daartoe aanleiding geeft en het bezigen van een eigen, warmer hoofddeksel of das door het uniformdragend personeel. Over het ijs tusschen Dordrecht en Zwijndrecht De pontonniers hebben, onder leiding van den eersten luitenant van der Flier, aan beide oevers van de Oude Maas tusschen Dordrecht en Zwijndrecht een langzamen naar het ijs afloopenden oprit voltooid. De afritten zijn aangebracht tegen de steigers van de veerpont. De afrit bedraagt te ^Dordrecht een lengte van ongeveer 35 meter. Beide afritten kunnen een gewicht van 5000 K.G. torsen. Thans heeft het verkeer plaats over de rivier alleen voor voertuigen mini mum gewicht 2000 K.G. Risico van ongeluk ken zijn voor rekening van den bestuurder. Het overlaten van voertuigen geschiedt tot des avonds 9 uur. Voor personen is deze gelegenheid dag 'en nacht opengesteld. Het verkeer op de Zaan In tegenstelling met het bericht in enkele dagbladen, dat het verkeer op de Zaan ge heel gestremd zou zijn, deelt de fa. Hoogen- dijk te Amsterdam medé, dat de vaart door haar met twee booten wordt gaande gehou den. Een fonneele kloppartij op het ijs Toen schipper Kees van Schoorl, geassis teerd door een zware trekauto zich met zijn motor door het iis der Groote Sloot onder Zijpe wilde werken naar het Noordhol- landsch Kanaal, waardoor een mooie ijsbaan •zou worden vernield stuitte dit op hevig ver zet. Alsof het een gevaarlijke vijandelijke aanval betrof werd de dorpsklok geluid om de inwoners te wapen te roepen. De burge meester was spoedig met politie-assistentie aanwezig. Daar in Noord-Holland geen ver ordening dienaangaande bestaat kon de politie niet anders doen 'dan de zijde van den schipper kiezen, waarvan een formeele klop partij het gevelg was. Het publiek werd, mede door de charges met de sabel door de politie, buitengewoon onrustig en eerst na dat eenige harde klappen waren gevallen keerde de dorpsche kalmte terug. Het ze- atuur der IJsclub trad met den schipper in onderhandeling en wist hem met een gelde lijke vergoeding te bewegen zijn pogingen op te geven. 2700 borden erwtensoep verorberd Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren vond voor den tweeden maal vanwege het gemeentebestuur aan allen die daaraan be hoefte hadden, een warm middagmaal tegen den billijken prijs van 5 cent verstrekt. Hier voor was dit keer grootere belangstelling dan op den eersten dag. Circa 2700 porties erw tensoep met worst werden in de 9 school lokalen, waar B. en W de gelegenheid had den opengesteld, verorberd. De verstrekking van het warme voedsel had overal een geregeld en ordelijk verloop. De Maas bij Venlo De rivier de Maas is te Venlo voor zoover het oog reikt voor ruim met zware en groote schollen ijs bedekt. Ieder oogenblik kan worden verwacht, dat de schotsen zullen worden opgestopt en de stremming Is een feit. Te Arcen, Lom, Velden en Steijl zijn de overzetponten uit de rivier gehaald en is het verkeer tusschen beide oevers opgeheven. Van Oeffeit af maakt men reeds gebruik van de spoorbrug om in Limburg te komen. Te Katwijk is door ijssehollen de pontketting afgebroken en de pont met de schollen me degevoerd in de richting Grave. De vlucht- haven ligt vol schepen. Het water is 42 c.M. gevallen. Peilschaal 10.56 M. Stagnatie te Maastricht Daar in de fabrieken te Maastricht op de Carnavalsdagen niet gewerkt werd en men de centrale verwarming had laten uitgaan, kwam men Woensdagmorgen tot de onaan gename ontdekking, dat de waterbuizen ge sprongen waren en water en ijskegels het verblijf in de werkplaatsen onmogelijk maakten. Op vele plaatsen moesten de werk lieden naar huis worden gezonden, terwijl de loodgieters de handen vol hadden om de schade te herstellen. Op het ijs geïsoleerd Dinsdagavond is de gemeente Oud-Beijer- land eenigszins in beroering gebracht door een voorval, dat gelukkig goed is afgeloopen. De familieleden maakten zich ernstig on gerust over het uitblijven van zes opgescho ten jongens, die 's middags van huis gegaan en niet teruggekeerd waren. Inmiddels had men op het havenhoofd in de duisternis een vuur gezien en men kwam tot de ont dekking, dat dit in verband stond met de verdwijning. Eenige jongens wisten te ver tellen, dat zij zich 's middags met een clubje vrienden ever het Spui naar het eiland den Beer hadden begeven, om aan de andere zijde van dit eiland den toestand van het ijs op de Oude Maas te verkennen. Door den lagen stand van het water had den zij gemakkelijk de rietgorzen en grien den van het z.g. Schaar kunnen bereiken Ze waren echter teruggekeerd, terwijl de overigen hun ontdekkingstocht voortgezet hadden. Wat was nu het geval? Toen de laatste zes van de jeugdige ont dekkers terug wilden keeren, moesten zij tot hun, schrik ervaren dat zij door den vloed totaal geïsoleerd waren. De griend, waarop zij zich bevonden, was door den vloed van het eiland den Beer afgescheiden, doordat het ijs losraakte. Onderwijl beraamde men in Oud-Beijer- land plannen om hulp te bieden, daar men vermoedde, dat de jongens in levensgevaar zouden verkeeren. Voortvarende lieden wil den zelfs de klok laten luiden, maar dat bleek niet noodig, want twintig personen, waaronder twee politieagenten, toonden zich bereid om hulp te gaan verleenen. Gewapend met planken, dreggen en touw lijnen begaf men zich met lantaarns op weg. Het was toen half negen. Het gelukte de reddingsexpeditie om de jongens met een lijn op den vasten wal te sleepen, waarbij echter nog eenigen van hen door het ijs zakten en een nat pak opliepen. De Maas dicht ült Cuyk meldt men ons: De rivier de Maas is hedennacht dicht gevroren. De Rijn bij Lobith vast Uit Lobith wordt gemeld: Vannacht onj drie uur is de Rijn bij Lobith gaan zitten. Hardrijderij te Bennebroek Voor de kinderen der leden van de ys- vereeniging „Bennebroek en Omstreken", was gistermiddag te 2 uur een hardrijderij georganiseerd. De wedstrijden hadden pen zeer geregeld verloop en trokken groote belangstelling. De deelnemers waren naar leeftijd in twee groepen gesplitst, de eerste groep van 14—15 jaar, de tweede groep van 12—13 jaar. Respectievelijk werden prijswinnaars: 1. A. de Gier, een paar schaatsen, 2. P. J. Bos, 3. G. Heemskerk; 1. J. v. d. Staay, 2. Th. Assendelft, 3. N. Hulsebosch. Een vijftal bewoners van het eiland Urk, die met hunne vaartuigen zich bevinden in de haven van Enkhuizen, hebben Woensdag morgen het stoute plan opgevat, te trachten over het ijs hun eiland te bereiken, zooals wij reeds meldden. Dit plan beteekent een tocht van 5 5 6 uur over het ijs. Toen de groep al een eind onderweg was, besloot een tweetal terug te keeren. De drie anderen zetten door en na een lange koude reis kwamen zij in het gezicht van Urk. Hier bleek evenwel, dat het z.g. Val van Urk niet geheel was dichtgevroren. Van Enkhuizen uit was inmiddels getelefoneerd met Urk en kennis gegeven, dat de mannen in aan tocht waren. Van uit Urk is men den koenen Urkers te geinoet gevaren rnet een ijsvlet en het ge lukte, hen aan boord te nemen. 'Naar men ons mededeelt, hebben' meer te Enkhuizen vertoevende Urkers het plan ge maakt op deze wijze hun eiland te bereiken. Sociëteit „St, Bavo" 8 uur Cursus R.K. Volksbond Gecombineerde besturen R.K. Kiesvereeniging 8 uur Haarl. Gemengd Koos 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Albprdingk Thijm 8 uur ledenvergade ring Zuivelbereiders 8 uur Bestuur Bouwvakarbeldersbond half 6 uur Kin derkoor „Inter Nos". St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 8 tot 10 uur geopend. HILLEGOM. Raadhuis kwart voor 2 uur uur vergadering van den Gemeenteraad. LISSE. Gebouw Veilingvereeniging Bloe mententoonstelling. Weldadigheid naar Vermogen Het bestuur dezer vereeniging schrijft ons: Het gure weer bezorgde ons eenige mooie extra gaven voor ons liefdadig werk. Twee belangstellende leden onzer vereeniging zon den ieder 100, met de bepaling dat dit geld direct besteed zou worden. In onze brievenbus vonden wij 10 van iemand, die het zelf warm heeft, met ver zoek in deze koude dagen te zorgen voor een warm maal aan eenige gezinnen. Iemand bracht ons 25 op het bureau. Eene dame gaf zich telefonisch op als lid onzer vereeniging, voor een contributie van 5 -, Van een onzer leden te Aerdenhout ontvin gen wij tien wollen dekens en van een ande ren wilden gever kregen wij 4 stuks. Voor al deze giften zijn wij zeer dankbaar. De hulsbezoeksters zijn in staat gesteld de gezinnen was extra's te verschaffen. Gistermiddag hield de üsclub Christiania op haar banen op het Zuider Buiten Spaar- ne een wedstrijd voor de leden. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat de drie gebroeders Willemse den len, 2en en 3en prijs wonnen, terwijl de troostprijzen werden gewonnen door P. Op de Kelder en A. Vroolyk. Gistermiddag wilde de gebroeder C. L. en N. Duivenvoorde op de schaats naar de harddraverij gaan op het Kagermeer. Door de gevallen sneeuw raakten zij de baan kwijt, waardoor zij op een gegeven oogen blik tn een wak zakten. De 20-jarige Nico D. kon zich aan het ijs vastklampen, zijn 30-jarige broer zonk echter in de diepte. Hoewel op het hulp geroep spoedig menschen toeschoten, was het niet mogelijk de laatste te redden. Hij werd vrij spoedig opgehaald, maar de levensgeesten •waren door de ontzettende koude, reeds ge- De gemeenteraad van Bloemendaal besloot 4 October 1928 met 75 stemmen vap de Erven Van der Vliet 2 H.A. grond aan te koopen voor 2000, gelegen aan den Zeeweg. Woensdagmiddag werd deze zaak ln open bare vergadering van Ged. Staten behandeld. De heer Prinsenberg had er ln zijn request op gewezen, dat het voorstel tot aankoop van den grond aan den Zeeweg niet op de agenda had gestaan, dat daarenboven in die raadsvergadering van 4 October 2 raadsleden afwezig waren, die tegenstanders van den bouw aan den Zeeweg waren, zoodat by een voltalligen raad de stemmen zouden gestaakt hebben (de heer Luden bleef buiten stem ming), dat bü tweemaal staken der stemmen het voorstel verworpen zou zijn. Dan ging het request na, dat grond aan den Bloemendaalscheweg reeds in 1919 voor raadhuisbouw bestemd is. Door allerlei oor zaken kost die grond nu reeds een 75.000. Gebruikt men dien grond niet voor raadhuis- bouw, dan is dat geld weg, want op dien grond ligt een servituut, dat er slechts een raadhuis gebouwd mag worden. Die grond is 5000 M2. groot en de heer Prinsenberg had een teekening gemaakt, vol gens welke een raadhuis er ruimschoots gebouwd kan worden. Door den bouw van het raadhuis aldaar Zou tevens een goede wegverruiming ontstaan. Het ligt daar goed voor alle deelen der gemeente. De Zeeweg kan, volgens het request-Prinsenberg, nooit centrum der gemeente worden. Nog waren bezwaren Ingekomen van de raadsleden Verdegaal, Nuijens, Dorhout Mees en De Waal Malefijt. B. en W. hadden 17 October aan Ged. Staten gemeld, dat het eerst aangewezen niet groot genoeg Is, dat daar reeds gebou wen voor Publieke Werken staan en er een openluchtspeelplaats is voor de kinderen van school D. Daarenboven ligt die plaats juist bij de grens van Haarlem, hetgeen B. en W. niet gewenscht achten. Voorts is er een groote. geregelde uitbrei ding van oost naar west en juist daarom achten B. en W. den Zeeweg voor den bouw veel geschikter. Wethouder Van Nederhasselt had een adres gezonden, waarin hij mededeelde, dat tot het antwoord van B. en W. besloten was ln een vergadering van B. en W., waarin wethouder Laan afwezig was. De stem van den burgemeester was toen beslissend. Het adres van den heer Van Nederhasselt stemde in met de argumenten-Prinsenberg. 25 October 1928 kwam er een adres van B. en W. in, waarin zij zelf verzochten,, het besluit tot bouw van een raadhuis aan den Zeeweg niet goed te keuren. Dat was dus een adres tegen hen zelf. Het adres-Dorhout Mees wees op de hoogé egaliseerkosten van het uitgekozen terrein aan den Zeeweg. De hoofdingenieur van den Prov. Water staat achtte het terrein aan den Bloemen daalscheweg heel geschikt voor dén raad huisbouw. Hij adviseerde niet goed te keuren het raadsbesluit tot bouw van het raadhuis aan den Zeeweg. De heer Prinsenberg gaat de behandeling' van het raadsvoorstel na. Hij merkt- op, dat 26 September 1928 een schrijven aan den raad is gericht: „onder geheimhouding", waarin mededeeling werd gedaan, dat vol gens den wensch der Erven Van der Vliet de zaak in geheime vergadering zou behan deld worden. De behandeling in openbare vergadering was dus wel een verrassing en men kan zich niet onttrekken aan de mee ning, dat gebruik is gemaakt van de afwe zigheid van den heer Laan, die bekend te genstander der zaak was. Spoedeisehend was de zaak niet, daar geen termijn was gesteld. Voor een nieuw raadhuis zou, om het ruim te nemen, 1000 M2. noodig Zijri. Het terrein aan den Bloemendaalscheweg is 5000 M2, groot, dus groot genoeg. Voor bebouwing van dat terrein door winkelhuizen is niet veel ruimte over, daar deze ruimte ingenomen is door gemeente gebouwen en in verband met de nieuwe rooilyn. Spr. becijfert, dat de kosten van het eerst gekozen terrein 75.000 bedragen. Dat het terrein aan den Bloemendaalsche weg nabij de Haarlemsche grens ligt, acht spr. geen bezwaar; het ligt gemakkelijk voor de verschillende deelen der gemeente. Ook de architectonische bezwaren acht spr. niet gewettigd en evenmin het bezwaar, dat het terrein „in een kuil" ligt. Dit laatste acht hij juist een voordeel. Spr. merkt op, dat het uitbreidingsplan geen licht geeft over de bebouwing aan den Zeeweg. Het is de vraag, of bebouwing daar gewenscht is in verband met behoud van het natuurschoon. Hij acht het gewenscht, belangrijke stukken natuurschoon te behou. den. Om dit alles heeft spr. verzocht, het raads besluit niet goed te keuren. De heer Van Nederhasselt, wethouder van Bloemendaal, gaf aan, dat de Bloemendaal- sche Bouwverordening voorschrijft, dat de huizen op minstens 70 M. van elkander moeten staan. Er zouden dus aan een zijde van den Zeeweg slechts 30 a 40 huizen kun nen komen, zoodat er dus nooit een- bouw centrum zal kunnen komen. De heer De Waal Malefijt, raadslid van Bloemendaal, merkte op, dat architect De Bazel indertijd een plan ontworpen heeft tot bouw op het oude terrein van een raad huis, politiepost en 2 woonhuizen. Hij achtte dat terrein dc plaats voor het nieuwe raad huis. Indertqd is besloten met algemeene stemmen, daar het raadhuis te bouwen, ter- wyi ook met algemeene stemmen besloten is, da^r een servituut op te leggen voor den raadhuisbouw. Spreker zette uiteen, dat aan de rech terzijde van den Zeeweg niet gebouwd kan worden. Links vindt men de waterleiding en komt het gebouw voor de meng machine. De heer Bornwater, raadslid van Bloe mendaal, verdedigde het op 4 October 1928 genomen besluit in zake den raadhuis bouw. 1 Februari 1928 kwam er een plan- Prinsenberg voor den bouw van een raad huis „in den kuil". 24 Mei d. a. v. werd een officieuze be spreking gehouden door de raadsleden. Men kon niet tot overeenstemming komen en bij stemming werd met 87 stemmen uit gemaakt, dat het raadhuis niet aan den Bloemendaalscheweg, doch aan den Zee weg zal worden gebouwd. De voorstanders achtten de oude plaats niet geschikt, omdat zij na de grenswijziging zoo dicht bij de Haarlemsche grens was komen te liggen, omdat er geen ruim raad huis gesticht kon worden, omdat er na den bouw geen voldoende verkeersruimte zou zijn en omdat de Zeeweg het beste punt geacht werd, mede omdat deze weg de aangewezen weg voor de toekomst is. Spreker werd in de commissie benoemd, die de zaak moest voorbereiden. Na onderhandeling met mevrouw Burdet bleek, dat deze geen terrein aan den Zee weg wilde afstaan. De Erven Van der Vliet wilden zoo goed als gratis eenige hectaren grond afstaan. In de raadsvergadering van 4 October 1:1. werd de zaak aanhangig gemaakt. Ai waren er raadsleden afwezig, het besluit van Mei had z.i. toch moreele kracht. Spreker zou het betreurd hebben als door tweemaal staking van stemmen ad calendas graecas verschoven was. Dan komt spreker tot het bezwaaischrift- Prinsenberg. Dat het nieuwe terrein eerst 1 Januari 1930 vrij komt, acht spreker geen bezwaar, daar aan dezen raadhuisbouw veel meer vastzit. Ook spreker wil niet het heele duinter rein volbouwen, maar voor dezen bouw is men op duinterrein aangewezen. Mogelijk is het servituut op liet oude terrein opgeheven te krijgen. Het oude terrein is groot genoeg, maar spreker meent, dat het raadhuis nooit in dat leelijke milieu moet komen, terwijl daar nooit een goed dorpsplein kan komen. Spreker gelooft maar niet dadelijk de bewering, dat aan den Zeeweg niets ge bouwd kan worden. Spreker acht het een treurig verschijnsel, dat de wethouders vooruitloopen op een be sluit, dat nog genomen moet worden. Hij acht dat biet in het belang der gemeente. De heer Wijdeveld, aldus merkt spreker tegenover den heer De Waal Malefijt op, heeft zich pertinent verklaard tegen den bouw op het eerst uitgekozen terrein. De burgemeeser van Bloemendaal, jhr. A. Bas Backer, onderschreef het door den heer Bornwater gesprokene. Toen deze hem 26 September het voorstel kwam mededeelen, v.ius spreker cr zoo enthousiast voor; dat'hij onmiddellyk de zaak ter kennis van den Raad bracht, Zij is in geheime vergadering besproken en de raad verwierp tóen het voor stel tot verdaging en besloten werd daarop, de zaak in openbare vergadering verder te bespreken. Spreker merkte op, dat de meerderheid van den raad tegen den raadhuisbouw aan den Bloemendaalscheweg is, inclusief de heer Luden, die niet mede mag stemmen over den bouw aan den Zeeweg, omdat hij deh grond aanbiedt. Spreker begrijpt de oppositie niet, nu de gemeente zoon belangryk geschenk krijgt. Het kan aan alle wenschen voldoen, zoowel aan die voor behoud 'van natuurschoon als voor ruimte van het raadhuis. De heer De Waai Malefijt kwam 4 Octo ber niet in de raadsvergadering, omdat hii jarig was. Als men slechts een voltalligen raad tot het nemen van besluiten wenscht, zou de minderheid het nemen van besluiten altijd kunnen beletten, als bijv. een lid weg bleef. De voorzitter van Ged. Staten merkte op, dat Ged. Staten niet hebben te beslissen, wat de meest geschikte plaats is voor den bouw van het raadhuis. Is de bouw van het raadhuis inhaerent aan den koop van grond aan den Zeeweg? Hierop werd bevestigend geantwoord. De voorzitter van Ged. Staten vroeg, waarom aan het raadsbesluit van 1919 tot stichting van het raadhuis aan den Bloemen daalscheweg geen uitvoering is gegeven. Burgemeester Bas Backer deelde mede, dat architect De Bazel ziek geworden was, waarna de heer Wijdeveld de plannen ver der zou maken. De onzekerheid door de dreigende annexatie sloeg het gemeentebe stuur lam ten aanzien van de stichting. Men wist niet, waar mei» het raadhuis zou moe ten bouwen. Slechts de Erven Van der Vliet hebben nog grond te koop voor de gemeente. De heer Laan, wethouder van Bloemen daal, wees op de kosten van den bouw en merkte op, dat de Bloemendaalsche bur gerij onaangenaam getroffen was door het feit, dat dit besluit genomen was in een vergadering, waar juist twee tegenstanders afwezig waren. Spreker verdedigde den raadhuisbouw op het terrein aan den Bloemendaalscheweg. Aan den Zeeweg zal het raadhuis als afzon derlijk komen te staan, zonder aangrenzend Bloemendaalsch gebied. De Zeeweg is geen j prettige weg om er heen te gaan. Gedeputeerde Staten zullen later een be slissing nemen. wekken. Ook kunstmatige ademhaling mocht niet helpen. De ongelukkige was juist een jaar gehuwd. Getrouwd: i2 Febr. H. F. Hós en G. Schagen. Geboren: 10 Febr. d. van S. Kolkman- Arendse; z. van H. S. Paalman-Kuiper;;j z. van A. P. M. van Es-Weber; d. van G. L. G. Kuipers-van Zadel. 11 Febr. z. van C. Huijboom-Beljaards; 2 dochters van J. M. Silvis-van Oei. Overleden'. 11 Febr. P. Paap, 79 jaar, Luite- steeg; M. van Santé, 67 jaar, Olivlerstraat; E. F., 12 d., z. van G. Sproet, K. Laken straat; H. A. W. Oosterling-Verhagen, 45 jaar. Laurierstraat; G. Veen, 71 jaar, Saenre. damstraat: W. A. Pieters-Gadella, 54 jaar, Frans Halsstraat; M. Huizing-Lenters, 32 jaar, Romolenstraat. 12 Febr. O: Busselman, 77 jaar, Schoterweg; F. M. v. d- Werff. 56 jaar, Delftstraat; G. v. d. Zwet-v. d. Vliet, 60 jaar, Kamperlaan. Een onbewaakte overweg De 37-jarige overweg wachter H. J. H. te IJmuiden had de spoorboomen niet gesloten toen er een trein in aantocht was. Zelfs toen de trein passeerde, waren ze nog ge opend gebleven. De ambtenaar vond het feit ernstig, om dat daardoor levensgevaar ontstond voor hen, die den overweg wilden passeeren en eischte 20 boete of 20 dagen hechtenis. De veroordeeling luidde 15 boete of 15 dagen. Losloopend hondje De 71-jarige F. H. K, wonende te Velsen, heeft een hondje, dat op zekeren keer los liep. lii Velsen mag dat niet, maar in Amster dam was het dier het anders gewend. De eigenaar van 't verwende beestje werd conform den eisch veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Verbreeding van den Groote Hoiit- of Ko ningsweg. Van de N. V. Koninklijke Ne- .erlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, ontvingen B. en W. een schrijven, waarbij zij zich bereid verklaarde, ten be hoeve van de verbreeding en verbetering van den Groote Hout- of Koningsweg te Veisen, een strook grond tot een totale oppervlakte van ongeveer 1350 M2, gratis aan de ge meente af te staan, onder voorwaarde dat: 1. de kosten van het plaatsen van een een voudig hek langs het terrein der N. V. aan genoemden weg, over een lengte van onge veer 60 M„ en van het opruimen van oude en het opstellen van nieuwe tuinafscheidin- gen met draaihekjes, over een lengte van ongeveer 92 Meter, benevens het achteruit leggen der tuintjes, het verplaatsen van watermeterputjes en het wijzigen van een rioolaansluiting door de gemeente aan de Vennootschap zullen worden vergoed; 2. langs de nieuwe weglijn door de ge meente een trottoir van basaltinetegels zal worden gelegd, ter breedte van 2 Meter en de bestrating van den rijweg in aansluiting daarmede zal worden verbreed; 3. de gemeente de noodige stappen zal doen om tot verbreeding van den spoorweg overgang in den Groote Hout- of Konings weg te geraken. Voorts verzoekt de Vennootschap gelijk tijdig met de hiervoren genoemde werk zaamheden op den hoek van meèrgenoemden weg en de Noorderlaan een plantsoentje aan te brengen. Nadat B. en W. zich met de Directie der Hoogovens in verbinding hadden gesteld werd de oorspronkelijk door haar gestelde eisch, dat de aanleg van het trottoir en de verbreeding van de bestrating vóór den zo mer van 1929 zou moeten geschieden, inge trokken en verklaarde zy de helft der kos ten van de voortuin-afseheldingen (in to taal geraamd op 1100) voor hare rekening te zullen nemen. De ten laste der gemeente blijvende kos ten voor het uitvoeren der onder voorwaar de 1 bedoelde werken worden, volgens een door de vennootschap ingezonden begroo ting. geraamd op 1250. De uitvoering der onder voorwaarde 2 bedoelde werken en de aanleg van een beplanting op den hoek van den Groote Hout- of Koningsweg en de Noorderlaan zullen naar raming een uitgaaf vorderen van 16.000. Het aanbod der Vennootschap komt B. en W. aannemelijk voor, waarom zij den Raad voorstellen hun ter bestryding van eerstbedoelde kosten een crediet toe te staan van 1250. Omtrent het verbreeden van den weg en den aanleg van een plantsoen zullen B. en W. te zijner tijd een voorstel doen. HunnerzydS zullen stappen worden ge daan om tot verbreeding van den bedoelden spoorwegovergang te geraken. Personalia. B. en W. hebben benoemd tot fitter in vasten dienst by de bedrijven voor gas en water W. A. de Vries, en tot werk man in algemeenen dienst by die bedryven A. van dér Wint en M. van Oefelen. Hoogste Laagste prijs Tarbot per K.G. 2.60 0.80 Griet per 50 K.G. 65.— 26.— Tong per K.O. 2.10 1.80 Groote Schol per 50 K.G. 24— 18.50 Middel Schol per 50 K.G. 26— 22.50 Zet Schol per 50 K.G. 33— 25.— Kleine Schol per 50 K.G. 28— 12.— Bot per 50 K.G. 6— 2.60 Schar per 50 K.G. 13.50 12.50 Tongschar per 50 K.G. 52— 49— Rog per 20 stuks 32.— 15— Vleet per stuk 2.50 1.45 Pieterman en Poon per 50 K.G 10— Groote Schelvisch p. 50 K.G. 45.— 35— Middel Schelvisch p. 50 K.G. 43.— 35— KI. m. Schelvisch p. 50 K.G. 30— 27,— Kleine Schelvisch per 50 K.G. 22.50 9.50 Kabeljauw per 125 K.G. 36.— 26— Gullen per 50 K.G 15.— 8— Leng per stuk 1.58 0.45 Heilbot per K.G. 1.70 1.40 Wijting per 50 K.G. >t 11.— 3.80 Koolvisch per stuk V 0.65 0.25 A E. 18 1300— A E. 122 1210— B. C. 20 3166— H H. 70 2357— Balder 1781— 1739— Derika 16 1850— Luther 3459 3862 3636— Maria Elisabeth Beugers 4044— VI 172 596— VI. 80 Loggers 1104— VI. 155 45— Sch 66 693— Sch 7 1340— Sch'. 8 1046— Sch. 353 937— GEEN TRAWLER NAAR ZEE i Waren gisteren reeds weer eenige stoom trawlers naar zee uittrokken, vanmorgen heeft de vorst zulks verhinderd. Geen enkele trawler is vanochtend uitgevaren. Ook heden waren weer eenige Duitsche stoomtrawlers, die de Duitsche havens niet konden binnenloopen, aan den vischafslag alhier, om hun vangst te late» veilen. De onderzoekingstocht „WUlibrord Snellius" Gisteren is alhier het schip der Ned. Kon. Marine WUlibrord Snellius na een proef-on- derzoekingstocht in den Grooten Oceaan van 10 dagen te IJmuiden binnengeloopen om hedenmorgen te 4 uur weer te vertrekken. Zooals men weet, is het doel wetenschap pelijk onderzoek door onze Indische zeeën. De leider der expeditie is Dr. v. Driel. Gymnastiekvereeniging opgericht. Alhier is een gymnastiekvereeniging voor heeren opgericht. Eiken Dinsdag worden de oefe ningen gehouden in de R.K. jongensschool door een gediplomeerd leeraar. De leden oefenen van half negen tot half tien en de aspirantleden van Zes tot zeven uur. Contributie voor leden bedraagt 15 cent, voor aspiranten 10 ct. per week. Gelegenheid tot opgeven wordt geboden des avonds in de school en bü den Eerw. kapelaan onzer Pa rochie. Het gevaarlijke ijs in het Noordzeckanaal. Gisterenmiddag werd assistentie der politie ingeroepen, daar er weer jongens zich op het gevaarlijke Us ln het Noordzeekanaal hadden begeven. Juist op het moment dat de politie ter plaatse verscheen, was een der jongens. E. v. P. genaamd, in de vaar geul geraakt en werd met veel moeite door een anderen jongen A. B. gered. Goede reis. Gisterenavond waren alhier 12 trawlers binnen, waaronder 4 Duitsche. Over het algemeen waren de reizen slecht geweest zelfs werd er 72 manden gemeld. De IJm. 37 Maria Elisabeth maakte de buitengewone uitzondering van 510 manden viseh. Hij was nog al schappelijk. Gisteren was een bezoeker H. V. genaamd, van het café van den heer P. v. d. B. op den Zeeweg in zyn roes zoo baldadig, in het café 4 ruiten stuk te slaan. Door tusschenkomst der po litie was het heerschap spoedig genegen de aangerichte schade te betalen. R.K. Ziekenfonds. De jaarvergadering wordt gehouden op Vrijdag 15 Februari des avonds half 8 in de K. S. A. Punten van behandeling zijn o.m.; Rekening en verant woording van den Penningmeester. Verslag Commissie van Controle. Verkiezing voorzit ter, wegens aftreding van B. Jansen. Verkie zing 2 bestuursleden, wegens aftreding van de heeren G. Hoogland en P. Bruyns Mz. (De aftredenden zijn herkiesbaar). Wijziging van art. 2 Huishoudelijk Reglement. Mede- deelingen van het Bestuur. Besmettelijke ziekte. In de week van 39 Februari hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. R.K. Metaalbewerkers. Morgen, Vrijdag avond houdt de R.K, Metaalbewerkershond een ledenvergadering óm 6 uur. Gevonden: een ketel met pek en lepel. In lichtingen by den gemcentebode. Besmettelijke ziekte In de week van 39 Februari heeft zich in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voorgedaan. van DONDERDAG, 14 Februari. Stoomtrawlers DONDERDAG 14 FEBRUARI Koersen Heden Opening Staatsleeningen 6% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 fa Nederl. 1916 4 y2 Nederl 191'/ 6% N.-fndie 1923 D 4K N.lnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank...... Gert. Handel My Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philips...... Industr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Periak Peudawa Marland Oil Robber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubo Rott. Tapanoell Serbadjadi Stlau V t. C. O, Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Seheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker R. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem... Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab voorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw St Paui Kansas City South Erie Railr Prolongatie '4 101»% 100 */u 100"/». 100*/!, 99% 252»/. 170 184»/. 360»/. 167 387»/, 148% 339 H 863 S/i 363»/. 139 381 187»$ 47% 387/. 273»/, 191% 189»% H7»/. 227 109 162 84% 12%, 82% 79% 93%. 218»% 6n/i« ■39 662% 92»% 160 145 559 457 213»% 520% 223»% 73 26%. 89% 69»/, 4% DONDERDAG 14 FEBRUARI Madrid 39.10 35.— New-York (cable' 2.49 Warschau 59.30 9.80 34.80 12.12% 48.10 13.10 39.20 35.10 2.50 7.45 27.10 66.65 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2