Zoekend naar Beschaving Buitenlandsch Nieuws Economie en Hervormingen in Oostenrijk rWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 TUNIS KUNST EN KENNIS Een nieuwe uitvinding van Edison Een museum voor Edison De Katholieke Illustratie Door Mgr. dr. Ignaz Seipel, Oostenrijksch Bondskanselier De Moskee vast desi II. Lodewijk te Sidi-lsusi-Said SIDI-BOU-SAID I Ik heb altijd een zekeren eerbied voor dat wondernjooie stadje dat daar op een rcode vooruitstekende rots over de Middellandsche zee te spiegelen hangt, en voor de deftige ehio van de Aramei hu. die er wonen Een Arabier uit TugUs °P hoegenaamd geen indruk. Ze de kruipende onderda nen geworden van zooveel Westerlingen, de vertegenwoordigers van een ras, waaruit nu ook alle fierheid verdwenen is, en die heer lijke trots van den overwonnene, die den moed heeft zijn vijand openlijk te verachten. Maar anders gevoel ik me tegenover den Arabier van Sidi-bou-Said. Ik acht ze: cm hun minachtende houding voor onze aanwe zigheid, om hun geruste bewegingen, als zouden ijz de baas zijn in dit land; om de houtaine manier waarop ze zich verheven gevoelen boven onzen Westerschen geest. Misschien is bij nader toezien mijn achting voor hen een instinctieve vijandschap, niets meer dan het respect dat men den moedigen en rid derlijken tegenstander toedraagt een ver langen om ze eenmaal schaakmat te setten; om ze héél duidelijk en héél gevoelig te be wijzen, dat, ondanks hun verachting voor ons, wij toch, toch, hui. neerderen zijn, niet en kel politiek maar ook en vooral intellectueel; een soort leedvermaaak, omdat ze met al hun statigheid toch niet kunnen tippen aan onze Westersche beschavingskracht. In laatste analyse worden beide houdingen opgelost in een medelijdend verlangen om ze allen kruipende dienaars en trotsche ver slagenen op te werken tot de hoogte van een Christelijke levensbeschouwing. Maar sterker dan waar ook ook voor de jndoordringbare moskeeën -— voel ik hier aan: dat fanatisme, dat rüeksichtlosige door drijven van eigen meeningen," waarvoor de Arabier bekend staat. Een gevoel, dat nog fel ler wordt, wanneer ik de roode rots beklim 50 jaar terug zou geen Roumi dat hebben moeten wagen, hij kwam niet levend terug en dwalen ga door de smalle opïoopende straatjes, langs sneeuwige marabouts en moskees, in terrasvorm aangelegd (alles ijzig-gesloten)langs Moorsche trapvormige café's en hier en daar tusschen twee witte koepels door, een verrukkelijken uitkijk op het feillooze blauw der Middellandsche zee. Sidi-bou-Said is trotsch, is hautain, Is één van de weinige punten, waar de Arabieren hun gewoonten trouw in gesloten samenleving be waren. EnSidi-bou-Said is heilig, zoo heilig dat zeven pelgrimstochten naar haar Moskee evenveel waard zijn als een reis naar het sacrosante Mekka, naar de Kaaba. Want in Sidi-bou-Said ligt begraven onder den koepel van de moskee die naar hem genoemd werd de Heilige Lodewyk, koning van Frankrijk Althans volgens de goed-ingelichte Ara bieren, want wij, naïeve Westerlingen, denken, dat hij te Saint-Denis in de grafkapel der Fransche koningen rust, en willen zoowaar met onze droge wetenschap, die voor geen enkele romantische bevlieging gevoelig is. be weren, da die heilige man gesorven is e Carthago, aan de pestWij zijn zoo bar- baarsch geweest om op die plek een foeilee- ïyke (daarin hebben ze gelijk) kapel te stich ten. Ziehier de ware geschiedenis van Sidi-bou- Said, den Heer der Leeuwen, maraboe van deze plek, in de Christenwereld bekend staan de als Lodewijk de Heilige zooals ze ver teld wordt door Fatma aan Chérifa, en zooals Chérifa ze weer oververtelt aan de kleine Moundchia T oen de heilige Lodewijk zijn Kruistocht ondernomen had en op het strand van Ifrikia was aangeland dacht hij veel Mohammeda nen te bekeeren tot het Christendom. Maar het ondoorgrondelijke noodlot had anders beschikt. Niet zoo gauw had Lodewijk kennis gemaakt met den waren aard van den Islam of hy zag de dwaasheid van zijn plan, en het valsche van zijn godsdienst helder in, en zijn geest werd gewonnen voor de duidelijke waarheid van het Mohamedaansche geloof. En Allah waarschuwde eeu zéér heilig man Sidi Drift die hier op deze rots woonde: om af te dalen naar <Je vlakte van Carthago, het habijt van een monnik aan te trekken en binnen te dringen in de koningstent, waar een ziel, rijp voor den Islam, hem wachtte. En terwyi de prinsen en ridders zich gereed maakten voor den aanval op de Saracenen verklaarde Sidi Drift aan Sint Lodewijk de verzen van den Koran, leerde hem de gebrui ken van dep Islam en maakte van den ko ning een maraboe. een zéér heilig man, zoo ais hy zelf was. En terwyi onder de ongeloovigen de pest woedde en de besmettelijke ziekte, leidde mid den onder hen Sint Lodewijk een leven van Islamitische heiligheid en verzon hij alle mogeiyke middelen om den aanval op Tunis en de verdelging van zijn nieuwe broeders- n-het-geloof uit te stellen. Totdat, heel ongelegen voor Lodewijk. Ka- rel van Sicilië met z'n geheele vloot den Franschen te hulp komt; het gevecht, waar aan Lodewyk steeds trachtte te ontkomen I bij hem te biijven, dat Lodewijk toestemde j Chérifa werd een Mahomedaansche maagd en als alle maagden aan het contact met de mannelijke buitenwereld onttrokken. En rjc brachten Sidi Drift, Sidi bou Said en rijn dochter Chérifa hier gelukkige dagen door in de lofprijzing van God, de genietingen van de schoone natuur en de kalmte van een zwijgende meditatie Maar iedereen weet: hoè het vrouwenhari j ondoorgrondelijk is en weinig houvastgevend Een schoone Frankische ridder die niet met de anderen naar zijn vaderland was terug- j gekeerd raakt hier toevallig verdwaald. Chè- rifa ziet hem door de openingen van haat moucharabieh, het bloed stijgt haar naar het hoofd, ze wordt doodelijk verliefd op den jonkman en, alle eerbaarheid vergetend, er niet aan denkend dat ze een Mahomedaan sche maagd is, werpt ze hem een bloem toe. De jonkman vermoedt de beteekenis en komt den volgenden dag terug. Chérifa heeft de waakzaamheid van haar personeel misleid, j ontvangt den schoenen jonker en vertelt hem 1 heel haar geschiedenis. In den nacht gaan j de tweegelieven scheep naar Frankrijk om aan het verbaasde Europa het geheim mede te deelen van den Christenkoning, die, dood gewaand, als een Mahomedaansche bekeer- ling levend werd teruggevonden. Den volgenden morgen bemerkt Sidi bon Said wat er gebeurd is en wordt radeloos. Sidi Drift is gelukkig niet voor een klein kunstje vervaard Hij neemt z'n bet-mat een tapijtje, dat door de vele gebeden welke er op gestort zijn. een magische kracht ge kregen heeft werpt 'm in het water in. springt er op. spant z'n burnous uit als een zei! in den wind en voort gaat het schip Natuurlijk haalt hij de vluchtelingen ge makkelijk in. De bemanning wordt gedood de onfortuinlijke jonker laat hy in zee ver dwijnen ter overpeinzing van zijn kortstondig liefdesavontuur met Lodewijk's edele dochter en de avontuurlijke Chérifa wordt naar huis teruggebracht, waar haar vader besluit haar aan eén braven Mahomedaan uit te hu welijken, die wel raad weet met der vrouwen wispelturigheid Het huwelijk werd door Allah met veel kin deren gezegend; ailen werden ze Chérif ge- •oemd of Chérifa. naar haar moeder, en zoo ontstond de adel van Sidi bou Said's stadje, een adel die de meest authentieke is van ge heel Tunisië. Sidi bou Said, Sidi Drift en de edele Ché- ifa leefden nog héél lang en gelukkig en stierven in geur van heiligheid- Alle drie zijn zij begraven onder den koepel van deze mos kee. Sidi bou Said in het midden, zün vriend aan zijn rechterhand en zijn dochter aan zyn linkerhand Daarom is deze stad zoo heilig, daarom mocht tot voor vijftig jaar geen Roumi het wagen er te komen, en ook tegenwoordig nog worden Joden, sterke drank en varkensvleesch niet toegelaten. A Weinig gebeurtenissen hebben voor Oos- jtenryk in de laatste jaren zooveel onrust veroorzaakt, als het veelvuldige falen der Schwurgerichte." De Fondsregeering wij deze rechtspraak grondig hervormen. Het is te hopen, dat we hierbij niet dezelfde onder- vinding opdoen als bij het streven, om dc pers-wet te hervormen. Het beheer, vooraf I de executieve organen van den staat, mes ten van politiek worden vrij p;emrakt; dit behoort eveneens tot de noodzakeli e her vormingen. Ten slotte willen we ook de grondwet zelf wijzigen: we willen de ware democratie verzekeren, het vólk bewaren voor een parlementaire pseudo-democratie. Zulk een breed aangelegd hervormingswerk veronderstelt natuurlijk een hooge mate van •optimisme. Van dit optimisme ben ik ver- I vuld. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, wordt genoemd ais opvolger van den Britschen gezant te Washington Naar uit New-York gemeld wordt, is Edison van plan, ter gelegenheid van zUn 82sten verjaardag, een nieuwe uitvinding te pu- bliceeren. Het betreft een kruidachtige plant, waar van het sap een bruikbaar vervangmiddel levert voor rubber. De plant kan als graan aangebouwd worden. GENERAAL BOOTH DEFINITIEF AFGEZET. LONDEN, 13 Febr. De Kooge Raad heef: met 52 tegen 5 stemmen zijn vroegere be slissing gehandhaafd en besloten generaal Booth om gezondheidsredenen e.a. ongeschikt 'e verklaren zijn leiders hap van het Leger des Heils te behouden. Aan de keus van een opvolger staat dus niets meer in den weg. LONDEN, 14 Febr. Nadat de Hooge Raad met 52 tegen 5 stemmen generaal Booth definitief voor ongeschikt had ver klaard, werd tot opvolger Higgins gekozen. GROOTE BRAND DOOR HET DOEN ONTDOOIEN VAN EEN BEVROREN WATERLEIDING BERLIJN. 14 Febr. In de lakenfabriek van Kühn en Mohr is Woendagavond een brand uitgebroken, waaraan de geheele fa briek is ten ondergegaan. De oorzaak van den brand was, dat teen poogde met een soldeerlamp een bevroren waterleiding te doen ontdooien. niet opnieuw zonder vergunning het gebied te betreden. De Valera heeft geweigerd. SPOORWEGONGELUK BIJ WEENEN 35 „-ewondeii WEENEN. 13 Febr. Hedenmorgen heef® nabij Weenen een spoorwegongeluk plaats gehad, waarby vijf en dertig personen, van wie drie ernstig, gewond werden. De express-trein naar Arlberg, die te 9 05 uur van het Westerstation te Weenen moet vertrekken, vertrok met drie kwartier ver traging. Op het station Tullnerbach-Press- baum moest de trein door een defect aan de 'ccomotief stoppen. Even later reed de snel trein van Weenen naar Possau met een snelheid van 85 K M. op den stilstaanden express-trein in Deze trein werd getrok kendoor de nieuwste locomotief van de Oóstenri.iksche Bondsspoorwegen, ds sterkste locomotief van Europa. De botsing tusschen de beide treinen was geweldig. Een groot aantal wagens van den stilstaanden trein werd uit de rails geslingerd. Onmiddellijk werden uit Weenen hulp- treinen en verplegers gezonden. Voor zoover tot nu toe bekend werd, zyn 35 personen gewond, van wie drie levensgevaarlijk. Onder de gewonden bevindt zich ook de ecchtgenoote van den korten tijd celeden afgetreden directeur van de bondsspoorwegen Maschat. De niet gewonde rizigers konden spoedig na het ongeval de i eis met een anderen trein voortzetten. De materieele schade is zeer groot. Het spoorwegverkeer n.oet over enkel spoor ge leid worden, daar een lijn versperd is. Het opruimingswerk is onmiddellijk aangevan gen. REVOLUTIONNAIREN VEROORDEELD Vijf doodvonnissen Naar V.D. meldt, heeft de rechtbank te DE BIJEENKOMST DER DESKUNDIGEN TE PARIJS Een Reuter-bericht uit New-Yon komt in dat om den verjaardag zan den beroem den uitvinder Edison op waardige wyze te gedenken. Henry Ford een oef-ag ter waar de van 12 millioen gulden ter beschikking heef» gesteld voor den bouw -'au een mu seum waarin de uitvindingen van Edison /lü'.fr. worden tentoongesteld Gezicht op Sidi-bou-Said, het stadje op de roode rots De Katholieke Illustratie bevat deze week de volgende interessante foto's: Wonderplekje in een Tropisch Oerwoud; Nachtsafe te Rotterdam; Harnas voor agen ten: Chineesche kunst: Een noviteit in de filmwereld; Nederland vanuit de lucht 's-Hertogenbosch; Schimmenspel; Hoogeerw. Hëer G. C van Noort; 2 pagina's foto's „Uit Buiten- en Binnenland"; Wedstrijden in 't i.iszeilen op de Gouwzee: Een Bergafschuiving te Freiburg; De jeugdige, schaatskampioen Dolf van der Scheer; Het Duitsche stoom schip Deister schipbreuk geleden; Spoorweg ongeval nabij Den Haag- Radiografische Beeldverzending tusschen New-York en Lon den: Een 5-tal foto's van schilderijen van Jan Steen; Twee pagina's Rijke Roomsche Leven; Twee filmfoto's; De St. Pieter in ge vaar; De strijd tegen de criminaliteit; Her denking Koning Karei I. TEKST: De slapende Boeddha, roman door F. J. A. L. Cordens; West Lest, door M. v, W.; De winnaar, door Herman van Straelen: Radio-programma K.R.O.; Haar carnaval, door Jeanne; Artikel met foto's Wat was de oorzaak der Russische Revolutie? door Hans Kolcgriwow: Draadlooze praatjes door J. Schnabel; Het standbeeld voor Domela Nieuwenhuis, door Champ Blanc; Postzegel rubriek; Een geheele jeugdpagina; De wolven en het Lam naar het Engelsch van Js Flet cher; Het Kruis geplant fn Noorder ijskorst, door Pater Alph. Cuypers. Hel Hotel „George V", waar de zittingen p.aais vinden wordt dus onvermüdelijk. Zal hy nu zyn leger in den steek laten, en zijn ridders ver raden, die hoogmogende heeren die juist op zyn aandringen hét kruis hebben aangeno men? Nu treft het toevallig dat door de Sara cenen een Christen gevangen genomen is, die verrassend veel op Lodewyk lukt en die door de pest aangetast, spoedig zal bezwy- ken. Sidi Drift ziet een uitwegDe koning doet, alsof hy slek ls waarschyniyk de pest. en alvorens te sterven roept hy nog eenmaal al zyn bloedverwanten by zich. In een hartroerend afscheid wekt hy ze een laatste maal op tot medelijden en barmhar tigheid en sluimert - schynbaar voor eeuwig in. Van de algemeene verwarring die op dat plotselinge sterven volgt, maakt Sidi Drift handig gebruik om het „stoffeiyk over schot" des konings te verwisselen met het lük van den Christen gevangene, en samen vluchten ze 's nachts naar de roode rots. Van daar uit ziet de koning de hulptroepen van Sicilië aankomen, ziet, hoe de gewaande ko- waande koning vorstelijk begraven wordt, is getuige van den opmarsch der vereenïgde legers naar Tunis, van hun nederlaag, de vredesonderhandelingen, en van hun behou den terugkeer naar het vaderland. Allah en 't ondoorgrondeiyke noodlot had den alles goed beschikt. Ondertuss chen was zooais het bij de Christenen de gewoonte is Lodewyks dochter (we noemen haar Chérifa) op een mooien dag alleen buiten het kamp gaan wandelen. Ze dwaalt over de roode rots, en... herkent haar vader. En zóó drong zy aan om Het nieuwe Oostenryk, dat uit de ineen storting aan het eind van den oorlog is ont staan, was geen staat en geen economisch gebied. Deze toestand is voorby. De ijzeren noodzakelijkheid en een ongeloofeliike mate van opoffering hebben ons er toe gebrast dat we een staat zijn geworden: een onvol komen staat weliswaar, die voor verbetering vatbaar is maar een staat; we zijn een eco nomisch gebied worden, onvoldoende en arm, maar een economisch gebied Sómmige vraagstukken hebben we op den achtergrond moeten schuiven, omdat het onmogelijk is alles tegeiy'k te doen. maar we hebben ze daarom nog niet voor onbelangrük ver klaard Ik spreek van de vervulling van ze kere nationale wenschen er. van de oplossing van cultureele kwesties, die in elk volk, dat een verleden er. een geesteiyke ontwikkeling heeft als het Oostenrijksche, onvermijdeliik hier en daar aan de oppervlakte komen. We hebben er ons toe beperkt, pen bestaand ver schil van meening vast t.e stellen, de eischen op te sommen voor d? toekomst, de spontaan uitbrekende storingen af te weren in deD strijd van den dag en overigens te wachten tot we er den tijd voor hebben en tot on?:£ hoofden vrij zullen zijn van andere zorgen, die ons misschien niet zoo ter harte gaan maar die dringender zyn. Om zekere Itemeer; in de grondwet en in de rechtsorde van Oos tenryk definitief aan te vullen, schijnt me de tijd nog niet gekomen. Maar het is wel tijd. om met een breed opgezet hervormings werk te beginnen Sedert meer dan een jaar doen we moeite voor een investieleening. Als we ze dit jaar kunnen opnemen, dan hebben we dit te dan ken aan de financieele politiek, zooals we die tot nu toe hebben gevolgd: We zullen in de toekomst zeker den overgang kunnen vin den naar een normale geld-politiek, dus een zoodanige die van de belasting-dragers niet meer' verlangt, dan onvoorwaardeiyk noodig is De ondervinding, die we hebben opgedaan op den weg naar de nieuwe leening heeft mij htdi-boG-Said, genen van een ander punt al gedurende de Volkenbondbijeenkomst in September van het worlge jaar gelegenheid invloedt omtrent de richting van onze gegeven, een vereenvoudiging ln te leiden litieke en economische ontwikkeling van de praktijk, waaraan Oostenryk in lee- ningszaken is gebonden en op die manier langzamerhand weer geheele vrijheid te be reiken voor de geldpolitiek van Oostenrijk. Wat de handelspolitiek betreft: het aantal normale handelsverdragen, dat we hebben gesloten, is verblijdend groot. Deze verdragen kunnen niet op langen termijn ziin: er moet na betrekkelijk korten tijd nu hier. dan daar weer wat worden rewyzigd. Telkens weer dringen enkele economische groepen aan op de toevoegin van afvullende overeenkom sten. of de Ci-zeggir.st van bestaande verdra gen Dat we aan dii dringen niet zelden toegeven al is het dan ook niet onmiddel- ïyk beteekent nog niet, dat we geen vast doel voor oogen hebben, of onbestendig ziin. maar dit is eenvoudig het gevolg van den zwaren worstelstrijd der Oostenrijksche eco nomie om haar bestaan. De derde sphakel deeconomie, de sociale politiek, raag hoe noodzakelijk ze ook is niet in een luchtleege ruimte worden ge maakt. De sociale politiek leeft van de economie; de mogelijkheid, om speciaal- nolitieke eischen te vervullen houdt dus verband met de draagkracht der economie. Het kan gebeuren, ciftt men op het gevaar af. de economie te zwaar te belasten en daardoor de ellende v; i de mensohen, die in de economie willen werken, nog te vermeerde ren sociaal-politieke eischen te vroeg ver vult, om de ontevreden massa's te kalrnee- ren en op die manier grootere gevaren af te weren van staat en economie. Maar deze handelwijze mag geen blüvende instelling worden. Economie en rechtsorde eischen, dikt we in Oostenryk ook overgaan i tot een reg JIng van het huurwezen; we moe ien ten minste een weg zoeken, om dit over- biyfsel vau de oorlogs-economie te overwin nen. zie de beteekenis van de huur- en woningkwestie niet alleen in het herstel van het gemeentelijke reëele crediet, maar mcai nog daarin, dat de houding, die ons land tegenover deze kwestie aanneemt, in hooge mate het oordeel van de geheele wereld be- no- DE LUFTHANSA WEERT ZICH Hulp aan ingevroren schepen BERLIJN. 13 Febr. In den loop der beide laatste dagen heeft de Duitsche Lufthansa verdienstelijk werk verricht door het bren gen van hulp aan ingevroren schepen. Zoo bracht Dinsdag een driemotorig groot vlieg tuig proviand voor 11 dazen aan de be manning van het ten ZO. van Gjedser lig gende stoomschip „Sayn" en werd Woensdag een vliegtuig uitgezonden ter opsporing var- 5 vermiste stoomschepen, die allen zyn ge vonden in Lange1 andbelt vastgevroren in hel dichte pakijs. Het zijn twee Duitsche. een Zweedsche een Engelsch en een Finsch stoomschip. De bemanningen werden van proviand voorzien Zy waren er slecht aan toe. De zendingen werden met luid gejuich in ontvangst geno men Donderdag zullen weer vliegtuigen uit gezonden worden met proviand aan boord cl aar men vermoedt, dat in de streelt van Laaland en de groote Belt nog schepen zijn ingevroren, welke door den Oostenwind wer- fen afgedreven Tvi dp W"*sfe!iike Oostree zijn verder geen schepen gevonden Volgens d' vliegtuigen is het ook itsvrij, De oor' "luchten naar de Noord -eeeil and en Pell- worm.. Hallis Hoose en W«foehr vinden re- re!mafig plaats De Oostenrijksche luchi- saart Mij. zal eveneens hulp bieden. DE TOLK CAMERLYNCK OVERLADEN De beroemde tolk van het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken Camer- 'vnefc. is Dinsdagmorgen aan grien overle den. CamerlyncK. die 59 iaar oud is gewor den. was 'n ziin soort een genie Hii ver taalde bij diplomatieke conferenties de re devoeringen der deelnemers uit het hoofd mnder aanteekeningen te maken en gaf bi1 de vertaling met alleen precies den zin der woorden weder maar onwillekeurig ook het accent, en de gebaren der sprekers. Hij heeft de meeste diplomatieke conferenties na den oorlog bygewoond en was ais de of- ficteele tolk van de conferentie van ambas sadeurs met alle geheimen der internationale politiek vertrouwd De eersten, die de fa milie kwamen eonaoleeren. waren Poincarè en Briand DE VALERA VOORWAARDELIJKE IN VRIJHEIDSTELLING AANGEBODEN Aan Camon de Valera, die thans een ge vangenisstraf van dertig dagen ondergaat, omdat hij zonder vergunning het gebied van Ulster had betreden, is invrijheidstelling aangeboden, indien hü de belofte aflegt. Broessa vijf personen verdacht van het voe ren van revolutionnaire propaganda, ter dood veroordeeld en tien tot gevangenis straffen van zes maanden tot vier jaar. Ze- 'en reeds vroeger gearresteerde maar weer vrijgelaten personen zün opnieuw in hechte nis genomen. DE ACTIE VAN PORTES GIL Tengevolge van de door president Ported Gil afgelegde verklaring, waarin hy katho- 'ieke elementen beschuldigt van agitatie tegen de regeering, hebben hy en generaal Calles dreigbrieven ontvangen. Niet-ontplof- ~e bommen zün gevonden by de woningen van vooraanstaande leden der natlonaal-re- "oJutionnaire party, die zich ten doel stelt de politiek -van wijlen Obregon en Calles voort te zetten. COOLIDGE ONDERTEEKENT KELLOGG-PACT HET NEW-YORK. 13 Febr. Heden heeft Pre sident Cooliöge het Keilogpe.ct onderteekend, waardoor dit kracht van wet heeft gekregen. STEEDS STIJGT DE DOODENLIJST BOMBAY. 13 Febr. Onder degenen, die tydens de jongste onlusten zijn gedood, be- hooren volgens officieele opgave 7 Europea nen. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 138. In de sta<j zelf was het heden rustig; ook in de spoorwegwerkplaatsen en in 70 katoenspinnirijen werd het werk weer hervat. BRITTON DANKT COOLIDGE VOOR ONDERTEEKENING VAN HET VLOOTPROGRAM LONDEN. 13 Febr. De voorzitter van de vlootcommissie van het Amerikaansche rperesantenhuis publiceert een verklaring, waarin hu president Coolidge dank brengt voor de onderteekennig van de kruiservoor- stellen. err waarin hij er den nadruk op legt, dat bet vlootbcuwprogram. dat door Enge land is aangenomen, een directe bedreiging vormt voor het were iele venwieht. Nadrukke lijk zegt Britton dnn verder, dat de bü de Washingtonsche viootoonferentie aangeno men grondbeginselen door alle onderteeke- nende machten zijn overtreden behalve door de V. S., waardoor de Amerikaansche vloot verre is achtergebleven bij den te Washing ton aangenomen standaard 5:5:3. De deskundigen te Parijs bijeen, onder voorzitterschap van Owen Yoong

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5