AlLJA' WEILL I© In de Koude-Golf De Winter in het Buitenland FEUILLETON DE SCHANDPAAL BARTEL JOR1SSTRAAT 26-28 RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN VRAGENBUS van Bontmantels, Mantels met bont gevoerd, Vossen, Moffen, Costumes en Mantels. amain Een postvlucht van de K. L. M. naar Urk Te voet van Enkhuizen naar Urk Het isolement van Texel Berlijn sluit zijn scholen en badhuizen AANSLAG OP PRESIDENT GOMEZ LONDEN, 14 Febr. Naar gemeld wordt, is in de nabijheid van de Venezuelaansche grens in de Columbiaansche stad San José de Curuta een aanslag gepleegd op den pre sident van Venezuela Gomez. De aanslag is evenwel mislukt. Terwijl de president met eenige begeleiders op een autotocht was in de nabijheid van Maracal, een dieht bij Caracas gelegen stad, werden door 6 man nen, die in een auto den president gevolgd hadden, schoten op hen gelost. De schoten troffen evenwel geen doel. De begeleiders van den president beantwoordden het vuur. Alle 6 aanvallers werden gedood. De presi dent en zijn begeleiders bleven ongedeerd. Toenemende werkloosheid in Duitschland 4 Onlangs heeft de'rijksminister van arbeid Wissell in den Rijksdag verklaard, dat er reeds twee millioen werkloozen zijn, die on dersteuning krijgen en dat bij aanhou dende vorst nagegaan zou moeten worden, of in de bestaande regeling geen verandering zou moeten worden gebracht. De kans schijnt groot, dat het inderdaad daartoe zal moeten komen, de werkloosheid althans neemt steeds grooter omvang aan. Naar V. D. uit Berlijn meldt, is de werk loosheid in de vakken, waarin door de vorst niet gewerkt kan worden, op zich zelf reeds groot, maar het aantal dier vakken neemt steeds toe. In de bouwbedrijven kan natuur lijk niet gewerkt worden, doch de langdurige stilstand van den arbeid op dit terrein heeft tot gevolg, dat ook in de metaal- en houtbe- werkingsbedrijven gebrek aan werk komt. Niet alleen, dat de vorst het transportbe drijf stillegt, maar vele ondernemingen, wel ke niet rechtstreeks door de koude tot stop zetten van het bedrijf worden gedwongen, moeten thans den arbeid staken wegens ge brek aan grondstoffen. Het aantal werkloozen neemt dan ook steeds toe. Brand bij Lasker Het zomerverblijf van den bekenden schaakmeester dr. Emanuel Lasker, een vil laatje te Thyrow bij Teltow, is dezer dagen door brand totaal vernield, waarbij een oude dame. een tante van Lasker, die er alleen had overnacht, om het leven is gekomen. Men vermoedt, dat zij bij het opstoken van den haard door het inademen van kooloxyd bewusteloos is geworden, waarna wegsprin gende vonken den brand hebben veroorzaakt, die wegens watergebrek tengevolge van de vorst niet kon worden gebluscht. Huwelijken met niet-Turksche vrouwen Iedere Turksche regeeringsambtenaar, hoog of laag, die trouwt met een buitenland- sche vrouw, moet dadelijk zijn ontslag ne men. De maatregel heeft terugwerkende kracht, zoodat binnenkort vele ontslagaan vragen worden verwacht. Lindbergh verloofd Morrow, de Amerikaansche ambassadeur in Mexico heeft de verloving van zijn doch ter Anne met den beroemden vlieger Lind bergh aangekondigd. De loopbaan van een Ameri- kaansch kapper Te New York heeft Louis Morgen, de be kende „millionaire hairdresser", zijn kappers- bedrijf, dat hij uitoefende in Hotel Mc Alpin aan den kapstok gehangen om verder te gaan rentenieren. Hij is één van de vele Ameri kanen, die met niets begonnen zijn, maar hij is van begin af aan in het vak gebleven, dat hij koos. Toen hij tien jaar oud was, werd hij barbiersjongen met een inkomen van twaalf shilling per week. Later bekleedde hij het ambt van schoenpoetser en hulp tapper in een winkel op Astor Place. Tot degenen, die Morgen schoor, behoorde ook George Mc Alpin, die een harden baard had en ten slotte door niemand anders dan door len jongen Morgen geholpen wilde worden. Toen McAlpin het McAlpin-Hotel liet bou wen, bood hij Morgen voor den duur van L'5 jaar het privilege aan van de zorg voor -ijn gasten. Onder de klanten en vrienden •an Morgen waren president Taft, president Vilson, president Roosevelt en generaal Pershing. In een plechtige afscheidstoespraak tot zijn ijftig employés maande hij hen aan de olgende beginselen in acht te nemen, wilden ij succes oogsten; 1. Weest steeds beleefd. Maakt u niet druk om de fooien, die ko ren vanzelf wel. 3. Neemt les in practische ■vvchologie en tracht uw klant in een opge- ekte stemming te brengen. Indien hij •'ommend binnenkomt, zendt hem dan met en glimlach op de lippen weg. 4. Spreekt iet te veel; doch indien ge spreken moet, oet het met verstand. 5. Leest de hoofdarti- elen in de kranten en houdt u o pde hoogte an de onderwerpen van den dag. Vr.: 1. Bestaat er in Haarlem een bureau oor het bekomen van inliclAmgen, tot het n dienst treden bij het Indische leger? 2. Op welke dagen en uren is het geopend? Antw Zoo'n bureau bestaat te Haarlem riet. Wend u om inlichtingen tot den com- nandant van de Koloniale Reserve, majoor .1. J Barendsen, te Nijmegen. Vr.: Is men verplicht lid te zijn van de Xamer van Koophandel? Ik ben in loon- lienst en heb een winkel als bijzaak. Antw.; Men behoeft geen lid te zyn van le Kamer v. Koophandel. Wel moet men in- eschreven ^taan in 't Handelsregister. Wend i om verdere inlichtingen tot de Kamer van koophandel, Nassauplein 1, Haarlem. (Herplaatst wegens misstelling.) ga De retourvlucht naar Schier monnikoog. Gisteren te ruim 1 uur is het K. L. M.- vliegtuig van de retourvlucht naar Ame land en Schiermonnikoog op Schiphol teruggekeerd. Aan boord waren zeven passagiers en 53 K.G. post. Naar Ameland en Schier monnikoog werden vervoerd 606 K. G. post en voor beide eilanden één passagier. De burgemeester van Ameland heeft tij dens het korte verblijf van het vliegtuig op het eiland gistermorgen den piloot Sil- nevis en beide mecaniciens een zilveren dasspeld met het wapen van Ameland ten geschenke aangeboden. Heden een vliegtuig naar Urk. Naar wij vernemen, zal de K. L. M. heden een vliegtuig naar hét eiland Urk zenden. Behalve post en postpakketten, zal zoo mogelijk een lading bier van de Amstel- brouwerij voor het eiland worden mede genomen, daar men op het eiland on danks de koude alle bier verbruikt heeft. Van Enkhuizen naar het eiland Urk geloopen. Van de zes Urkers, die gistermorgen te tien uur uit Enkhuizen zijn vertrokken, ten einde te trachten over het ijs loopende, het eiland Urk te bereiken, zijn hedenmiddag te haif vier drie personen aangekomen. Het zijn Jan Willem de Boer, Come lis Hendrik Post en Luut Harmen Bakker. De andere drie Urkers hebben den tocht halverwege opgegeven en z|jn naar Enkliui- zen teruggekeerd. Reeds dikwijls heeft men geprobeerd dezen tocht over het ijs te doen, maar zelfs de oudste bewoners van Urk herinneren zich niet, dat het ooit gelukt is, aange zien in het Val van Urk een zeer sterke stroom staat. De Rijn is gaan vastzitten De Rijn naar Arnhem is gistermiddag gaan vastzitten. Er is een pad gebaand voor voetgangers en fietsers. Terschelling uit zijn isolement verlost De postboot „De Volharding" is gisteren te half tien uit Harlingen vertrokken en slaagde er na een zwaren tocht door het ijs in, Terschelling te bereiken, waar zij te één uur in de haven binnenkwam. De boot had vracht en passagiers aan boord. „De Volharding" zal heden weer naar Harlingen vertrekken. Urk—Schokland per ijsschuit Gistermiddag 12 uur verlieten vijf per sonen het eiland Urk met een kleine ijs- schuit om te trachten Schokland te be reiken. Zij slaagden hierin en arriveerden daar om vijf uur. Tusschen Schokland en Urk was nog een groot stuk open water. Hun bedoeling was gisteravond nog door te loopen naar Kampen. De nood in de Vcenstreken Van bevoegde zijde wordt gemeld: In sommige bladen wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hoogere uitkeeringen dan zeven gulden, welke gedaan worden aan uitgevroren arbeiders, in strijd acht met de Armenwet. Deze en soortgelijke mededeelingen om trent ingrijpen vanwege Binnenlandsche Zaken en Landbouw in de grootte van de uitkeeringen, gebaseerd op individueels behoeften, zijn ten eenenmale onjuist. Integendeel, de Minist er heeft, door be middeling van den inspecteur voor de werk verschaffing in de Noordelijke provincies geseind, dat aan allen, die uit hoofde van de vorst werkloos zijn, hulp moet worden verleend, waarbij, voor zoover mogelijk, met individueele behoeften rekening diende te worden gehouden. De vanwege Binnenlandsche Zaken in uitzicht gestelde hulpvoorziening maakt het geenszins noodig, dat men zich, gelijk m sommige berichten wordt opgemerkt, met aardappelschillen moet voeden. Grond over een lengte van 1000 M. gebarsten Vermoedelijk door de strenge vorst is te Emmer-Compascuum over een lengte van meer dan 1000 meter de grond gebarsten. Die barst is boven circa 5 c.M. wijd. De oestercultuur in moeilijkheden Men meldt aan de Msb. uit Bergen op Zoom; De scheepvaart te Bergen op Zoom staat geheel stil. Geen schip kan meer de haven binnenkomen of verlaten. Ook de oestercul tuur heeft moeilijke dagen mede te maken. Dit bedrijf is geheel stilgelegd, terwijl te recht gevreesd wordt, dat ten gevolge van deze strenge vorst de schade aanzienlijk zal zijn. Het is niet uitgesloten, dat evenals dat in den winter van 1890 het geval was, deze schaaldieren door de hevige koude zijn ge dood. De veerdienst Maassluis Rozenburg gestaakt In verband met den buitengewoon lagen waterstand op de rivier, de strenge vorst en den sterken Noord-Oostenwind is de veer dienst van Maassluis op Rozenburg gestaakt moeten worden. Van provlnciewege heeft men zich met L. Smit en Co.'s internationale sleepdienstonderneming in verbinding gesteld om eventueel door middel van haar zeesleep booten te trachten de Rozenburgsche stei gers te bereiken, maar ook deze sleepdienst zag er, voornamelijk in verband met den buitengewoon Jagen waterstand, evenmin kans toe om dit te volbrengen. Een vogel vriest vast op zijn zitplaats Als een bewijs van de strenge vorst meldt men, dat de landbouwer R. v. d. L. te Bar- neveld, een buizerd met de hand kon grijpen, doordat het beest met zijn staart aan het ijzerdraad was vastgevroren, waarop het was gaan zitten. Met melkwagens over den ÏJsel Het ijs in den IJsel nabij Olst heeft een dusdanige sterkte, dat de melkwagens er geregeld overheen rijden van den eenen oever naar den anderen. Het ijs om Maastricht Uit Maastricht wordt gemeld, dat het kanaal naar Luik dichtligt. De Maas is over meer dan een derde met anderhalf c.m. dik drijfijs bezet. Een ijsvlakte De veranderde windrichting en de stroom hebben het ijs, dat de geheele oppervlakte van het Marsdiep bedekte, mfeer Westwaarts gestuwd, waarbij het z.g. dood tij thans een compacte ijsmassa vormt. Een wandeling langs den Helderschen zeedijk biedt nu het interessante schouwspel van een Poolland schap. Zoover men zien kan strekt het zeeijs zich uit, alleen nabij de haven is een open plek en hier en daar zijn open plekken in het ijs, welker donkerblauwe kleur fel af steekt tegen het sneeuwijs. Vele meters hoog is het ijs tusschen de pieren omhoog geschoven, hetgeen de schilderachtigheid van het landschap in niet geringe mate verhoogt Maatregelen der P. T. T, Vanwege het hoofdbestuur der P. T. T. is gisteren telegrafisch aan de hoofden van den dienst machtiging verleend, om gedurende de heerschende strenge vorstperiode aan het personeel, dat bijzonder aan de strenge koude is blootgesteld (straat- of stations dienst) voor rijksrekening warme dranken (koffie, melk e.d.) te verstrekken. Voorts wordt toegestaan eenige verande ring in deze tijden van uitvoering der be stellingen. voor zooveel het publiek belang niet te zeer wordt geschaad; verder vermin dering van den dienstduur, indien de aard van de taak van den ambtenaar daartoe aanleiding geeft en het bezigen van een eigen, warmer hoofddeksel of das door het uniformdragend personeel. Over het ijs tusschen Dordrecht en Zwijndrecht De pontonniers hebben, onder leiding van den eersten luitenant van der Flier, aan beide oevers van de Oude Maas tusschen Dordrecht en Zwijndrecht een langzamen naar het ijs afloopenden oprit voltooid. De afritten zijn aangebracht tegen de steigers van de veerpont De afrit bedraagt te Dordrecht een lengte van ongeveer 35 meter. Belde afritten kunnen een gewicht van 5000 K.G. torsen. Thans heeft het verkeer plaats over de rivier alleen voor voertuigen mini mum gewicht 2000 K.G. Risico van ongeluk ken zijn voor rekening van den bestuurder. Het overlaten van voertuigen geschiedt tot des avonds 9 uur. Voor personen is deze gelegenheid dag en nacht opengesteld. Het verkeer op de Zaan In tegenstelling met het bericht in enkele dagbladen, dat het verkeer op de Zaan ge heel gestremd zou zijn. deelt de fa. Hoogen. dijk te Amsterdam mede, dat de vaart door haar met twee booten wordt gaande gehou den. Een fonneelc kloppartij op het ijs Toen schipper Kees van Schoorl, geassis teerd door een zware trekauto zich met zijn motor door het ij3 der Groot® Sloot onder Zijpe wilde werken naar het Noordhol- landsch Kanaal, waardoor een mooie ijsbaan zou worden vernield stuitte dit op hevig ver zet. Alsof het een gevaarlijke vijandelijke aanval betrof werd de dorpsklok geluid om de inwoners te wapen te roepen. De burge meester was spoedig met politie-assistentie aanwezig. Daar in Noord-Holland geen ver ordening dienaangaande bestaat kon de politie niet anders doen dan de zijde van den schipper kiezen, waarvan een formeele klop partij het gevolg was. Het publiek werd. mede door de charges met de sabel door de politie, buitengewoon onrustig en eerst na dat eenige harde klappen waren gevallen keerde de dorpsche kalmte terug. Het ze- stuur der ijsclub trad met den schipper in onderhandeling en wist hem met een gelde lijke vergoeding te bewegen zijn pogingen op te geven. 2700 borden erwtensoep verorberd Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren vond voor den tweeden maal vanwege het gemeentebestuur aan allen die daaraan be hoefte hadden, een warm middagmaal tegei den billijken prijs van 5 cent verstrekt. Hier voor was dit keer grootere belangstelling dan op den eersten dag. Circa 2700 porties erw tensoep met worst werden in de 9 school lokalen, waar E. en W. de gelegenheid had den opengesteid. verorberd. De verstrekking van het warme voedsel had overal een geregeld en ordelijk verloop De Maas bij Venlo De rivier de Maas is te Venlo voor zoover het oog reikt voor ruim met zware en groote schollen ijs bedekt. Ieder oogenbiik kan worden verwacht, dat de schotsen zullen worden opgestopt en de stremming is een feit. Te Arcen. Lom, Velden en Steijl zijn de overzetponten uit de rivier gehaald en is het verkeer tusschen beide oevers opgeheven. Van Oeffeit af maakt men reeds gebruik van de spoorbrug om in Limburg te komen. Te Katwijk is door ijsschollen de pontketting afgebroken en de pont met de schollen me degevoerd in de richBng Grave. De vlucht- haven ligt vol schepen. Het water is 42 c.M. gevallen. Peilschaal 10.56 M. Stagnatie te Maastricht Daar in de fabrieken te Maastricht op de Carnavalsdagen niet gewerkt werd en men de centrale verwarming had laten uitgaan, kwam men Woensdagmorgen tot de onaan genamer ontdekking, dat de waterbuizen ge sprongen waren en water en ijskegels het verblijf j.n de werkplaatsen onmogelijk maakten. Op vele plaatsen moesten de werk lieden naar huis worden gezonden, terwijl de loodgieters de handen vol hadden om de schade te herstellen. Op het ijs geïsoleerd Dinsdagavond is de gemeente Oud-Beijer- land eenigszins in beroering gebracht door een voorval, dat gelukkig goed is afgeloopen. De familieleden maakten zich ernstig on gerust over het uitblijven van zes opgescho ten jongens, die 's middags van huis gegaan en niet teruggekeerd waren. Inmiddels had men op het havenhoofd in de duisternis een vuur gezien en men kwrm tot de ont dekking, dat dit in verband stond met de verdwijning. Eenige jongens wisten te ver tellen, dat zij zich 's middags met een clubje vrienden ever het Spui naar het eiland den Beer hadden begeven, om aan de andere zijde van dit eiland den toestand van het ijs op de Oude Maas te verkennen. Door den lagen stand van het water had den zij gemakkelijk de rietgorzen en grien den van het z.g. Schaar kunnen bereiken. Ze waren echter teruggekeerd, terwijl de overigen hun ontdekkingstocht voortgezet hadden. Wat was nu het geval? Toen de laatste zes van de jeugdige ont dekkers terug wilden keeren, moesten zij tot hun schrik ervaren dat zij door den vloed totaal gesoleerd waren. De griend, waarop zij zich bevonden, was door den vloed van het eiland den Beer afgescheiden, doordat het ijs losraakte. Onderwijl beraamde men in Oud-Beijer- land plannen om hulp te bieden, daar men vermoedde, dat de jongens in levensgevaar zouden verkeeren. Voortvarende lieden wil den zelfs de klok laten luiden, maar dat bleek niet noodig, want twintig personen, waaronder twee politieagenten, toonden zich bereid om hulp te gaan verleenen. Gewapend met planken, dreggen en touw lijnen begaf men zich met lantaarns op weg. Het was toen half negen. Het gelukte de reddingsexpeditie om de jongens met een lijn op den vasten wal te sleepen, waarbij echter nog eenigen v„n hen door het ijs zakten en een nat pak opliepen. De Maas dicht Uit Cuyk meldt men ons: De rivier de Maas is hedennacht dicht gevroren. De Rijn bij Lobilh vast Uit Lobith wordt gemeld: Vannacht om drie uur is de Rijn bi) Lobith gaan zitten. Hardrijderij te Bennebroek Voor de kinderen der leden van de ijs- vereenlging „Bennebroek en Omstreken", was gistermiddag te 2 uur een hardrijderij georganiseerd. Dewedstrijden hadden een zeer geregeld verloop en trokken groote belangstelling. De deelnemers waren naar leeftijd in twee groepen gesplitst, de eerste groep van 1415 jaar, de tweede groep van 1213 jaar. Respectievelijk werden prijswinnaars; 1. A. de Gier, een paar schaatsen, 2. P. J. Bos, 3. G. Heemskerk; 1; J. v. d. Staay. 2. Th. Assendeift, 3. N. Hulsebosch. VRIJDAG 15 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M- 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Tno 2.454.00 Gramofoon-muzie k - 4.004.30 Huisvrouwen-halfuurtje J.O.W Rens Aanleg van tuinen 5.005.30 Piano-concert door W. Pfeiffer 5-306.00 Radio-praatje 6.007-15 Concert door het A.V.R.O.-Trio 7.15—7-45' Schippersles 8.45 Piano-concert, W. Grosz met eigen werken 10.00 Persber. 10.15 Muzikaal intermezzo - 10.30 Aansh van het Geb. v. Kunsten en Wetenschappen Deo Haag, Steden kennis making-avond, versterkt omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, Lotn Muskens -Sleurs. sopraan. Hél ene Cals, sopraan, L. Zimmermann, viool. HUIZEN, 336,3 M. Na zes uur 1852 M. 12.30—-1.30 Concert door het K.R.O.-Tno, K.R.O. 3.004-00 K.R.O. Vrouwenuurtje door mej. Cl. Kramer 4.00 5.00 Gr2mofoonmuziek 6.457-°° Spr. K.R.O. Pastoor H.W.J. Hoosemans (names de Fed. Sobrietas) Oud en Nieuw in het vasten. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing 11.20 Gramofoon-muziek 12.20 Sonaten- concert 12.50 Orgel-concert 1.302.20 Orkest concert 3.15 Muziek 3.20 Lezing The prairies 3.40 Muziek 3.45 Lezing Darwin 4-00 Muziek 4.50 Orkest-concert 5.35 Kinder-uurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7.05 Liederen van Purcell (banton 7-20 Muzick-critiek 7-35 Muziek 7.45 Lezing Mind in animals 8.05 i en verrassing 8.20 Het B.B.L. Symphonie-Concert o.l.v. Alb. Coates, W. Reeves en S. Kneale Kelley, viool 9.20 Nieuwsber. 9.35 (Vervolg)-Concert 10.20 Nieuwsber. 10.25 Actueele causerie 10.40 Piano concert door E. Lush 11.05 Gedichten van Ella Voysey 11.2012.20 Dans-tnuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkest-concert 4.05—5.05 Orkest-concert 7.05— 7.50 Gramofoon-muziek 8.20—ir. 10 Lit er. causerie. Daarna „De dochter van Madame Angot". operette van Lecocq. LANGENBERG, 469 M. 9-35 Gramofoon-muzaek 11.30 Gramofoon-muziek 12.25—1.50 Orkest-concert 5.055.50 Concert, Werag-Orkest 7-208.15 Concert, T. MüllerSalander, piano H. DünnschiteL viool. ZEESEN, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen 3.50— 4.50 Orkest-concert 4-507-05 Lezingen 7»20 Mozart-concert, Wendling-kwartet 8.30 Lezing 8.5010.05 Concert, Marak Weber en zijn orkest. HAMBURG, 395 M. 10.2011.20 Gramofoon-muziek 5.20 Orkest-concert 10.0511.10 Dans-muziek. BRUSSEL, 5*2 M. 5.20 Orkest-concert 6.50 Trio concert 7.20 Gramofoon-muziek. Uit Den Burg vernemen wij: Hedenmorgen is de Texelsche boot er weer- in geslaagd het eiland Texel te be i-erken. De boot kon de haven niet binnen varen maar legde aan bij den dijk aan het Zuidpunt van het eiland. Vermoedelijk zal later op den dag geen poging meer gewaagd kunnen worden, het eiland te bereiken. BERLIJN. 13 Febr. (V.D.) Het gemeen tebestuur van Berlijn besloot heden, bij wijze van brandstofbesparingsmaatregei alle scho len van 14 tot en met 21 dezer te sluiten, tenzij technische redenen de sluiting van een school ongewenscht zouden maken. Aan den anderen kant zuilen in dicht bevolkte stads wijken enkele scholen goed verwarmd wor den om den kinderen beschutting te geven. Tevens zullen verschillende badinrichtingen gesloten worden. HET RIJN-HERNEKANAAL DICHT GEVROREN GELSENKIRCHEN-BUER, 13 Febr. (V.D.) Het Rijn-Hernekanaal is geheel toegevro- ren en kan door IJsbrekers niet meer open gehouden worden. De scheepvaart ligt geheel stil. IN ZWITSERLAND BAZEL, 13 Febr. (V.D.) Ten gevolge der hevige koude is in het kanton Aargau een 22-jarig man bevroren. In het Appenzell. werd een 14-jarige jongen naar het dorp gestuurd. Hij verdwaalde op den terugweg en werd den volgenden morgen dood gevon den. De hooge plaatsen, waar het tot nog toe vrij zacht was, zijn nu ook kouder ge worden. De Saentis meldt min 29 graden. Op het Duebendorfer vliegveld werd minus 37 graden genoteerd. IN ITALIË MILAAN, 13 Febr. De buitengewone koude, die sedert den afgeloopen nacht ook in Triëst heerscht, heeft thans, behalve tal rijke gevallen van bevriezing, ook 3 men- schenlevens geëischt. Een ijskoude storm heeft van vele huizen de daken weggerukt. Een tramwagen werd uit de rails gelicht. Uit Udine wordt een temperatuur van 16 graden onder nul gemeld. In Tarvis heelt de vorst de ongekende felheid van 32 graden bereikt. Ir Venetië vroor het 10 graden, iets, dat se dert 1755 niet meer is voorgekomen. De Lagune is sinds 1788 voor het eerst weer dichtgevroren. Op een klein eiland liep een moeder met 6 kinderen gevaar te verhonge ren en van koude om te komen. De brand weer heeft zich een weg gebaand door sneeuw en ijs om hen te redden, hetgeen ge- lukt is. Twee visschers zijn aan bevriezing gestorven. HET VERKEER VERLAMD AGRAM, 13 Febr. De sedert 24 uur on onderbroken woedende sneeuwstormen heb ben een ernstige belemmering van het ver keer veroorzaakt. Het spoorwegverkeer naar Dalmatië is volkomen stopgezet. Ook de lijn Agram-Belgrado is sedert Woensdag zeer on der gewaaid.zoodat van het voornaamste sta tion te Agram slechts de 10 belangrijkste treinen vertrokken zijn in plaats van de da- gelijksche 110 Vele telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. In Agram moest het tramverkeer, evenals het autoverkeer stopgezet worden Alle scholen zijn gesloten 15 CENTIMETER SNEEUW AAN rffc RIVIERA PARIJS, 13 Februari (V.D.) De in Frankrijk heerschende koude is Woensdag nog weer toegenomen. In Parijs vroor het 16 graden. In een theater in Rouaan zijn- 2 brand- bluschapparat'en gesprongen, waardoor een deel van de toeschouwersruimte onder wates werd gezet. In Noord-West Frankrijk daalde de tem peratuur tot 22 graden onder nul. In Bordeax vriest het 11 graden, terwijl het sterfeijfer een ongekende hoogte heeft bereikt. Dagelijks sterven er 35 tot 40 per sonen tegen 15 tot 20 m normale tijden. De geheele Rivièra, Marseille, Nizza en Cannes, liggen onder een sneeuwlaag van 15 c.M. Het dorp L'Hospitalet in Auvergne, is door sneeuw van de buitenwereld afge sloten. IN BELGIë BRUSSEL, 13 Februari. (V.D.) De koude en voortdurende sneeuwval hebben thans oolc België overrompeld. In de haven van Antwerpen zijn vele bas sins toegevroren. In de Ardennen vriest het 21 graden. Men heeft verscheidene- doodgevroren wilde zwij nen gevonden. Reeën waagden zich in ae dorpen om voedsel te zoeken. In een fort van Namen is een schildwacht doodgevroren. De textielfabrieken in de buurt van Ver- viers hebben liet bedrijf moeten stop zetten. Overal komen sterfgevallen ten gevolge van bevriezing voor. DE STRENGE VORST IN ROEMENIE BOEKAREST, 13 Februari. (V.D.) li deze stad bereikte de sneeuw een hoogt» van bijna 70 c.M., hetgeen het straatverkeei ernstig beiemmerde. Ook het treinverkeer ondervindt groot» vertraging; zoo bleven, afgezien van veil provinciale treinen, de sneltreinen uit Nizza Triëst bij het Plattenmeer In de sneeuv steken. Een 60-jarige nachtwaker en zijn vroun zijn nedenmorgen vroeg in bevroren toe stand aangetroffen; de man was reeds dood HET IJS OP DE ZWARTE ZEE BOEKAREST, 13 Februari. (V.D.) - Naar uit Konstanza wordt gemeld is dl Zwarte Zee voor zoover het oog reikt, dicht gevroren. Kilometerlange ijsbergen van reusachtige afmetingen, drijven op de golven en vormer een groot gevaar voor de scheepvaart. Zeelieden verklaren, dat zij sedert 40 jaai niet zulka ijsbergen op de Zwarte Zee ge zien hebben. De haven van Odessa is eveneens dicht gevroren. IN ENGELAND LONDEN, 13 Februari. (VJD.) De koude houdt in geheel Engeland onvermin derd aan. In Herfordshire vroor het 21 graden Cel sius. De Theems draagt in den bovenloop veel ijs, evenais vele andere rivieren en kanalen. Op vele plaatsen zijn waterleidingen ge sprongen, o. a. te Londen, waar duizenden waterleidingen sprongen en groote schade veroorzaakten. 14 Wat hij met mevrouw Wallmuth ver handeld had, wist zij niet, doch zij begreep wel, dat de reden, waarom zij naar huis noest komen, slechts een voorwendsel was. Wat Dietrich betrof, kon zij gerust zijn. In stilte dankte zij God, die alles zoo beschikt pad, dat het misverstand, dat tusschen hen jeider. geheerscht had, nog juist bijtijds, vóór de scheiding, opgehelderd was. Marie nad r,lti)d gehoord, dat de liefde zelden oen e fen pad vond, en zij was overtuigd, lat rr t volharding en geduld alle zwarig heden uit den weg geruimd zouden worden. Zij -Wijfeldc er niet aan, of zoodra haar oude - Dietrich leerden kennen, zouden zij nzie. dat er geen enkele reden was, om nun tf estemming te weigeren. Misschien ou hi ar vader er tegen zijn, omdat zij nog v ar. jong was, doch dit werd alle dagen oeter, cd tot dusverre had haar vader haar nog b 'Oit iets geweigerd. In w -erwil van al haar leed klopte haar art toch sneller, toen zij het plekje gronds nader 1waar zij als kind gespeeld en ge stoeid had, waar bekende gezichten haar toeknikten, ja zelfs de hond en de kat haar welkom heetten, vooral toen eindelijk aan de deur het vriendelijk gelaat harer moeder zich vertoonde. Mevrouw Schnittler was ditmaal bij de begroeting wat minder kalm, dan men anders van hav gewoon was. Zij was zoo bijzonder hartelijk, alsof zij eenig ver moeden had, dat het haar kind zwaar ge vallen was, huiswaarts te keeren. Marie was te zeer een echt buitenkind, dan dat zij niet dadelijk, nu ze weer thuis was be langstelling voor huis en hof in zich voelde ontwaken. Maar toch, haar Jeugdig hart liet zich niet tot zwijgen brengen. Misschien zou het minder gevoelig zijn geweest, als haar moeder werkelijk haar hulp noodig had gehad, wat nu niet het geval was, want mevrouw Schnittler wilde het bewijs leveren, dat zij het best alleen afkon. Zoodoende had Marie tijd genoeg, om over alles na te denken en zich aan droome- rijen over te geven; want daar haar vader druk werk op het land en haar moeder haar huishoudelijke bezigheden had, zat zij soms urenlang alleen in de huiskamer. De kleine handwerkjes, waarmede jonge meis jes zich onledig houden, zijn ook ai nl?t geschikt om aan de gedachten afleiding te geven. Bezoek kwam er weinig, 's Zondags ge beurde het wel eens, dat iemand uit de buurt een praatje kwam maken. Schertsend maakte men dan soms de opmerking, dat Marie nu op den leeftijd was, dat er spoe dig aanbidders zouden komen opdagen, Haar moeder antwoordde gewoonlijk daarop, dat Marie niets geen haast behoefde te ma ken om te trouwen, en was haar vader aan wezig, dan voegde hij er op zijn norsche manier een woordje bU, zoodat men spoedig uitgepraat was. De wijze, waarop vader en moeder hun antwoord inkleedden, stelde Marie gerust, die, toen ze zoo onverwacht naar huis gehaald was, vreesde, dat haar ouders ander huwelijksplannen voor haar op het oog hadden. Dag op dag, week op week verliep, zonder dat er tijding van Dietrich kwam en Marie naakte zich over dat stilzwijgen zeer onge rust. Hij had beloofd aan haar ouders te ichrijven, zoodra hij van zijn bezoek aan zijn ouderlijk huis zou zijn teruggekeerd. Marie verdiepte zich in gissingen, wat toch de oorzaak kon zijn van zijn lang talmen. Kort na haar terugkomst in Wiesen had zij aan mevrouw Wallmuth geschreven en haar de groeten voor allen opgedragen, meer durfde zij er niet bijvoegen. Haar vriendin had echter niet geantwoord. 't Was reeds herfst geworden, toen Marie ïp een Zondagmiddag uit de kerk komende n haar vaders vertrek luid hoorde spre- -en. Haar moeder vond zij in de keuken bezig met koffie zetten Zij begreep terstond dat er bezoek was en dat dit in verband stond met Dietrich Wilhelm. Haar moeder was blijkbaar verlegen, toen zij vroeg, wien haar vader bij zich had. In plaats van te antwoorden maakte zij zooveel leven met den koffiemolen, alsof zij niet genegen was een gesprek aan te knoopen. 't Scheen haar niet mee te vallen, dat Marie reeds zoo vroeg terug was. Zij vroeg, of de kerk vandaag niet bijzonder gauw uit was, en stelde haar dochter, die haar met onderzoe kenden blik angstig aanstaarde, voor een harer vriendinnen te gaan bezoeken. Marie lette intusschen niet op wat hare moeder zeide, zij liep naar buiten en bleef daar staan met de hand op 't hart gedrukt en het oog onafgewend op de deur gericht. Kon het Dietrich ook zijn, die eindelijk met haar vader kwam spreken? Doch neen, zijn stem was het niet. Eindelijk ging de deur open en de bezoe ker trad naar buiten. Klaarblijkelijk scheid de hij niet in de beste verstandhouding met haar vader, die met hoogrood gelaat op den drempel zijner kamer bleef staan, zonder zich te gewaardigen zijn gast tot afscheid de hand te reiken. Marie was onwillekeurig een eind achter- uigegaan, zooda hare gesalte achter de geopende deur schuilging. Hoezeer haar hart ook van verwachting geklopt had, nu zag zij dat haar voorgevoel haar hedrogen iad. Het was 'n bejaard man, die uit haar va ders vertrek kwam, een lange, breede ge stalte in 'n oude houtvesters-uniform, waar op eenige militaire ridderorden bevestigd waren. Zijn rood opgeblazen gezicht had een sluwe, onaangename uitdrukking. Zou het Dietrich's vader zijn? Dit scheen haar niet mogelijk, en toch kon zij zich niet verhelen, dat de oude man wel eenigszins op >em geleek. Met onzekeren tred, blijkbaar verontwaar digd, liep de man voort, terwijl hij iets mom pelde van: „Vervloekte boerentrots". Hij had vooruit wel geweten, dat zijn zoon een ezel was om zich met dat volk in te laten. Marie had in haar ontsteltenis niet begre pen, wat hij bedoelde. Zij zag alleen hoe haar vader den vreemdeling met gramstorigen blik nakeek en dan de deur sloot als vreesde hij dat hij terug zou komen. Dadelijk daarop hoorde Marie hoe haar vader hare moeder afsnauwde omdat deze de koffie binnenbracht voor den vermeenden gast. Heftig verklaarde hij, dat hij voor zulke ui geen plaats aan zijn tafel had. „Zoo'n vent kon niet eens nuchter komen." Verschrikt droop zijn vrouw stilletjes naar de keuken af. Daar bevond zich Marie, die met doodsbleek gelaat en onvaste stem vroeg: „Wie was dat, moeder? Heet hij Wilhelm?" Bijna onverstaanbaar kwam die naam over aar lippen. De dikke mevr. Schnittler had niet graag met opgewonden menschen te doen, het ge laat harer dochter joeg haar angst aan. Zij bad den naam niet goed gehoord, zeide zij ontwijkend, de man had gevraagd om den gaas te spreken, zij had niet binnen mogen komen. Marie behoefde niet langer te twijfelen; zij :ag in, dat zij van haar moeder geen steun, ion verwachten, en een trek van vastbera denheid vertoonde zich op haar anders zoo zacht gelaat. De oude Schnittler, die ook nog niet van zijn opgewondenheid bekomen was, wilde om wat te bedaren een poosje naar bulten gaan. Met de muts op het hoofd, be gon hij zijn korte pijp te stoppen. Toen hij ■iemand binnen hoorde komen, keek hij mis noegd op, doch op 't gezicht van zijn dochter verhelderde zijn gelaat. Alsof er niets voor gevallen was, vroeg hij Marie, of ze naar de kerk was geweest en of ze een eind met hem ging wandelen. Marie deed, of ze zijn vragen niet hoorde. Zonder er zich om te bekommeren of het •ogenblik gunstig was vroeg zij: „Was dat houtvester Wilhelm, die juist bij u was? Wat wilde hij van u vader?" Zonder eenig antwoord wilde de boer de *amer ver'aten.' doch Marie, die tegen de deur stond, hield den knop stevig vast, zoodat hij haar niet dan met geweld op zij kon schuiven. „Is mijnheer de houtvester je zoo goed be vallen, dat je zoo naar hem informeert?" vroeg hij spottend. „Hij heeft altijd den vrou- ,ven het hoofd op hol gebracht, net als zijn zoon." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6