Onze Staatsinrichting Binnenlandsch Nieuws fORMAMSHT t derde blad NI VA TANDPASTA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 Verkiezingen en Rechten der Staten Generaal Staten Generaal Tweede Kamer De finantieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten Z. K. H. Prins Hendrik Het drama te Hoek van Holland AsSeil gaat vrij-uit De ziekenverpleging in de strafgevangenis te Scheveningen De wijziging van het strafstelsel Uit de R.K. Staatspartij De „Tantalus" in de Amsterdamsche haven De wegen in Westland Politie voor de deuren der Geref. kerk te Herkingen De S. D. A. P. en de Tweede Kamer-verkiezingen Formamint is beter dan gorgeldranken— VERKEER EN POSTERIJEN Het verkeer met de Zuid- hollandsclie en Zeeuwsche eilanden Telegrammen voor Roemenië UIT ONZE OOST Plannen om den Sultan van Langkat te vergiftigen De Krakatau 31 meter boven de zee Zeven dooden De Zondagsdienst bij dé Posterijen f VOORKOMT TANDBEDERF en poetst '5-morgens en 's avonds «net 7ö ets.per '/i tube, Z5clyp. '4 tube. BOEK EN BLAD Mannenadel en Vrouweneer ii In het vorig artikel heb ik reeds gezegd, dat de leden van de 2e Kamer rechtstreeks gekozen worden door de mannelijke en vrou welijke Nederlanders en door de wet erkende Nederlandsche onderdanen, die 25 jaar zijn en niet gevangen zitten of wegens krank zinnigheid of zwakheid van vermogens het beheer over hun goederen verloren hebben, of uit de ouderlijke macht ontzet zijn. Nu zal ik iets naders over dit kiesrecht vertellen. Voorheen werd liet kiesrecht afhankelijk gesteld van: 1. kentekenen van geschiktheid: 2. maitschappelijken welstand. Het art tkel, waarbij dit bepaald werd, werd om zijn rekbaarheid caoutchouc artikel ge noemd. Onder Minister van Houten in 1895 hadden we le woningkiezers; 2e loonkiezers; 3e spaaikiezers en tenslotte nog de examen kiezers. Onder het bewind van het extra parlemen tair ministerie Cort v. d. Linden kwam in 1917 het algemeen mannenkiesrecht, terwijl op voorstel var. het 2e Kamerlid Marchant in 1922 het vrouwenkiesrecht ingevoerd werd. Nu iets over de verkiezingen zelf. Voor 1922 was het land verdeeld in 100 districten. Wie in een district de volstrekte meercvheid behaalden was gekozen. In Br rn Limburg stond het als een paal boven ier, dat een Katholiek gekozen werd. In andere provincies was het weer net anders om. Iedereen zal inzien, dat deze regeling geen juiste weergave van den politieken toe stand gei. Dit heeft men ook ingezien. Thans heeft elke stem waarde. Was voorheen het Rijk verdeeld in 100 districten, tegenwoordig heeft men 18 kieskringen: deze zijn o.a. weer verdeeld in stemdistricten. In eiken kieskri ig wordt een hoofdstembureau inge steld, samengesteld uit een voorzitter en 4 candidaatljjsten ingediend worden. Elke lijst moet oud ar teekend zijn door tenminste 25 kiezers van den kieskring. De candidaat- stelling heeft plaats den voorlaatsten Dins dag in Mei. Ieder hoofdstembureau doet de geldige lijsten onverwijld toekomen aan het Centraal Stembureau, dat ze in de volgorde, door het lot aangewezen, nummert. Veronderstel nu, dat bij het Centraal Stem bureau lijsten zijn ingekomen van de vol gende partijen: 1. R. K. 2. S. D. A. P. 3. C. H. 4. A. R. 5. Vrijheidsbond. 6. Vrijzinnig Democraten. Bij de verkiezingen worden op deze par tijen in totaal 2000.000 geldige stemmen uit- gebrach De kiesdeeler is dus 2000.000 100 is 20.000. Dit aantal stemmen is als volgt ver deeld: 1. R. K. 612.000. 2. S. D. A. P. 288.000. 3. C. H. 476.000. 4. A. R. 124.000. 5. Vrijheidsbond 185.000. 6. Vrijz. Dem. 315.000. Bij de eerste verdeeling krijgen dus de R.K. 30 zetels en een overschot van 12.000 st. S.D.AR. 14 zetels en een overschot V. 8.000 st C.H. 23 zetels en een overschot van 16.000 st. A.R. 33 zetels en een overschot van 4.000 st. Vrijhb. 9 zetels en een overschot van 5.000 st. V.D. 15 zetels en een, overschot van 15.000 st Totaal 97 zetels en een overschot van 60.000 st. Nu alles gedeeld is komt de wet op de overschotten in actie. De partij, die bij de eerste verdeeling geen zetel verkregen heeft, krijgt bij de 2e ver deeling eerst dan een zetel, wanneer het stemmenaantal meer bedraagt dan y, van deö kiesdeeler. Dit is hier niet het geval. Van dt overschotten profiteeren nu nog de C. H., Vrijzinnige Democraten en de R.K. Reeds eerder heb ik gezegd, dat de Konin gin bij het benoemen van Ministers rekening houdt met de staatkundige meerderheid der Staten Generaal. Ons tegenwoordig Mini sterie is evenwel niet op dezen leest ge schoeid. Ik zal in 't kort trachten te ver tellen, hoe de vork aan den steel zit. Tot voor eenige jaren hadden de drie grootste rechtsche partijen, t.w. de R. K„ C. H. en A. R. de meerderheid In de 2e Kamer, 't Gevolg was, dat het MLristerie uit deze partijen benoemd werd. Deze drie partijen vormden dus de coalitie. Geen der Hooge Heeren had kunnen bevroeden, dat zij slechts zeer kort Minister zouden zijn, Bij de begrooting in 1925 kwam de post „Uitgaven Gezant bij het Vaticaan" ter sprake. Ds. Kersten, afgevaardigde van de Staatkundige Gereformeerde Party, diende een motie in, om diert post van de begroo ting te schrappen. Gesteund door de linker zijde en de C. H. werd deze motie aange nomen. De gevolgen bleven niet uit. De R. K. Ministers dienden direct hun ontslag in. De coalitie was dus gebroken. Maar nu? De S.D.A.P. zocht contact met de R. K., om eventueel met de Vrijzinnig Democraten een coalitie te vormen. Het resultaat was nihil. Na veel bedankjes van de zijde der candi- daten werd een Ministerie benoemd, vrij- staande van de politieke meerderheid in de Staten-Generaal. In afwachting, wat dit jaar ons brengen zal, blijft het tegenwoordige extra parlementaire Ministerie zoolang aan het roer. Dit artikel zal ik besluiten met iets te vertellen over de rechten van de Staten- Generaal. De. Eerste Kamer heeft 't recht van enquête en van interpellatie. De Tweede Kamer heeft meer rechten. De rechten dezer Kamer zijn: initiatief, amendement, enquête en inter pellatie. Het recht van initiatief wil zeggen, het recht een nieuwe wet samen te stellen en dat wetsontwerp de beide kamers aan te bieden. Ik wil er wel even by zeggen, dat dit niet dikwijls gebeurt. Meestal gaat het initiatief uit van een Minister; doch hier over later. Bij de beraadslaging over de artikelen in de Tweede Kamer, hebben deze leden het recht wijzigingen in het wetsvoorstel te maken: het zoogenaamde recht van amen dement. Enquête wil zeggen: onderzoek. De leden der beide Kamers hebben dus het recht, alle voorvallen grondig te onderzoeken. Van het recht vair interpellatie wordt het meeste gebriuk gemaakt. ïnterpelleeren of ondervragen kan zoowel schriftelijk als mon deling geschieden. Een mondelinge inter pellatie moet Ingediend worden bij den Voorzitter der Kamer. Deze vraagt de leden, of zij erin toestemmen, dat b.v. Jansen den Minister mondeling tea: verantwoording roept. Vinden dezen het goed, dan kan mynheer Jansen met zijn vragen voor den dag komen. In het volgend artikel zal ik o.m. uiteen trachten te zetten, hoe een wet tot stand komt. A. de B. te worden geschaad? Het geldt hier zoo danige formaliteiten, dat wij zouden wen- sehen, dat zij geheel zouden verdwenen. Wanneer dit ideaal bereikt zou kunnen worden, zou men dat dan niet willen ter wille van enkelen? Het gaat hier om het oponthoud, dat veroorzaakt wordt. Inter nationaal zouden wy ons belachelijk maken als wy deze vereenvoudiging zouden afwijzen na in conferenties steeds te hebben aange drongen op opruiming van tolbelemmerin-1 gen. Het geldt hier reorganisatie van liet' maatschappeiyk verkeek Verwerping van dit ontwerp zal interna tionaal een treurlgen indruk maken. De heer VAN SCHAIK dient een motie in om de beraadslagingen te schorsen teneinde de regeering in de gelegenheid te stellen een onderzoek te doen naar de economische ge volgen voor de betrokken streek om dan schadevergoeding toe te kennen. Deze motie wordt met 50 tegen 13 stem men verworpen, waarna het ontwerp wordt aangenomen. Nadat nog eenige conclusies zijn aange nomen, wordt de vergadering tot heden ver daagd. In de vergadering der Tweede Kamer deelde gisteren de voorzitter jhr. mr. Cn. Ruys de Beerenbrouck mede, dat zijn be noemd tot voorzitters der af deeling de heeren Nolens, Heemskerk, van Gijn, Albarda, en Dr. de Visser; tot ondervoor zitters de heeren Beumer, van Basse van Vsselt, Schaper, Lovink en Marchant. De VOORZITTER stelt voor de interpel- latie-Duym&er van Twist toe te staan en op een nader te bepalen dag te houden. Spr. had overwogen of deze interpellatie we) noodig was omdat binnenkort de begrooting van het Zuiderzeefonds wordt behandeld Dan zal echter misschien de tijd ontbreken voor een uitvoerige behandeling der kwestie. Aldus wordt besloten. Vervolgens zijn eenige conclusies aan de orde, waaronder ook de conclusie van het verslas: der commissie omtrent de Inlich tingen op het adres van P. J. Aukes, ge- wezen waarnemend directeur der thans op- geheven gemeentelijke normaallessen te Alkmaar, wonende te Bakkum gemeente Castricum, houdende te willen bevorderen, dat aan het onderwijzend personeel der thans opgeheven gemeentelyke normaalles sen te Alkmaar van Rijkswege het geldelijk nadeel worde vergoed, dat dit PersoJ?®' door de niet geleidelijke omzetting van a - normaallessen in een Rijkskweekschool heeft geleden. De heer BIJLEVELD (A.-R.) vraagt hierbij of geldelijke gevolgen voor rekening van het Ruk komen bij het omzetten van de normaallessen te Alkmaar ln een Rijks- De heer KETELAAR (V.D.) zegt, dat de regeering zich moet houden aan een over eenkomst door een hoofdambtenaar ge maakt en schadeloosstelling moet betalen. MINISTER WASZINK zegt, dat de ge meente Alkmaar een vergoeding van ruim 1300 zal ontvangen waarvan zij directeur en leeraren van de normaallessen schadeloos stelling kan betalen. De conclusie wordt zonder hoofdelijke etemuing aangenomen, evenals enkele andere conclusies. De Douanebehandeling op den Rijn. Kij het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 April 1928 te Beriyn gesloten ver drag met slotprötocol tusschen Nederland en Duitschland over samenvoeging /an de douane-behandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Ryn, maakt de heer V. VOORST TOT VOORST (R. K.) eenige opmerkingen. Hij wijst op de talryke adressen, waarin gewezen wordt op de nadeelen van deze samenvoeging, voor spreker is het de vraag, of de voordeden van het ontwerp wel opwegen tegen de nadeelen, die bet ontwerp meebrengt voor neringdoenden en land-en tuinbouw. Lobith-tolkamer heeft zijn bloei geheel aan de aanwezigheid der douanekantoren te danken. De praktijk zal uitwyzen, dat de schippers reeds in Rotterdam het proviand aan boord zullen nemen in plaats van in Lobith. Ook zullen zij in Duitschland pro viandeeren. Daartegenover staat alleen eenige tijdwinst voor de schepen. Bij verdragen met Duitschland trekken wij altijd aan het kortste eind. Dat hebben wij ook gezien by het handelsverdrag met Duitschland. Sedert eeuwen is de streek van Lobith op de scheepvaart aangewezen. Emmerik heeft die voordeelen nimmer ge had en kan er geen aanspraak op maken. Het verdrag dient alsnog gewyzigd te wor den. Opgaande schepen wil spr. voor Lobith behouden. De heer v. SCHAIK (R K.) sluit zich aan bij dit betoog. De stagnatie op den Rijn is hoofdzakelijk een gevolg geweest van de mijnwerkersstaking in Engeland. Zij droeg een abnormaal en tydeiyk karakter. Van zulk een stagnatie is thans geen sprake meer. De voordeelen der samenvoeging zijn, naar spr. meeat, opgeschroefd. De heer J. J. C. VAN DIJK (A.-R.) zegt, dat het locaal belang niet steeds behoeft te wijken voor het algemeen belang. Het is in dit geval niet eenvoudig een juiste waarde bepaling te dezer belangen te geven. De heer KNOTTENBELT (V.B.) meent, dat douane-formaliteiten het verkeer in economischen zin belemmeren. Deze moeten dan ook tot het uiterste worden geredu ceerd. De strekking van het verdrag ver dient dus op zichzelf reeds instemming. Het verkeer is gebaat bij de nieuwe regeling, dat kan niet worden tegengesproken. In 1927 passeerden ruim 117.000 schepen de grens en het oponthoud, dat zy gezamenlijk heb ben gehad, becyfert hy op 20 jaren. Door het instellen van winkelschepen kan men in groote mate tegemoet komen aan de nadeelen die het verdrag met zich brengt. De heer KORTENHORST (R. K.) onder schrijft de meening van den heer Knotten belt. Spr. zal gaarne voorstemmen. Hy heeft niet den indruk dat Duitschland aan het langste eind trekt. De oplossing van de Inklaring alleen in Lobith te doen geschie den, acht spr. niet mogelijk. Voor Duitsch land is de inklaring <Je hoofdzaak en het zal dat in het eigen land willen houden. De heer BRAUTIGAM (S. D. A. P.) meent, dat dit ontwerp een groot deel der Kamer niet sympathiek is. Uit een oogpunt van scheepvaart is het natuurlyk van be lang, dat zoo min mogelyk formaliteiten in den weg worden gelegd. De wijze waarop dit hier geschiedt, schaadt echter groote belan gen. De regeering zou kunnen probeeren om de belangen van den handel en die der schippery tot elkaar te brengen. Laat men de beraadslagingen daarom schorsen. De heer BULTEN (R. K.) is op grond van de groote nadeelen tegen het ontwerp. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R. K.) is ook tegen het ontwerp. Hei druischt ln tegen het rechtsgevoel van de neringdoenden in de buurtschap. Laat de regeering het verdrag nog eens nader be zien. De heer v. RAPPARD (V.B.) sluit zich aan by degenen, die tegen het ontwerp ge sproken hebben. MINISTER DE GEER is verwonderd over de sterke bestrijding van het ontwerp Moet men de toeneming van de productie tegen houden omdat tydelyk, gedurende den over gang, de belangen van sommigen schijnen Een adres van de landbouworganisaties dei- vier Noordelijke provincies Het bestuur van de Groninger My. van Landbouw heeft, mede namens de Friesebe My. van Landbouw, den Veenkolonialen Boerenbond, het Drentsche Landbouw Ge nootschap en de Overyselsche Landbouw Mij. een adres gericht tot de Ministers van Fi nanciën en van Binn. Zaken en Landbouw, waarin naar aanleidingvan het adres der Vereeniging van Ned. Gemeenten te kennen wordt gegeven, dat juist in de genoemde provinciën groote waardeering bestaat voor de wijze waarop de Ministers de financieele verhouding van ryk en gemeenten tot een oplossing trachten te brengen. Nergens zou de teleurstelling grooter zyn dan juist in de Noordelyke provinciën als het aanhangige ontwerp van de baan zou i geraken of indien daarin wyzigingen zouden j worden aangebracht, welke aan de beginse len, waarvan de ontwerpers zijn uitgegaan, geweld zouden aandoen. Als een zoodanige wijziging zouden zy het beschouwen, indien aan de gemeenten het recht op een eigen inkomstenbelasting werd gelaten, teneinde daardoor de gelden te vin den, welke ze door de toepassing van de nieuwe wet te weinig zouden ontvangen. Het is naar hun meening een gebiedende eisch, de financieele verhouding zoodanig te regelen, dat het uitgesloten mag worden geacht, dat de behoefte aan verhooging van het voorgestelde maximum van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting zich anders dan in werkelyk noodlijdende gemeenten ooit zal doen gevoelen. Mocht bij de toepassing der wet blyken, dat nog een aanzienlyk aantal gemeenten onder de regeling van paragraaf V zou val len, dan vertrouwen zy, dat het ook voor deze gemeenten mogelyk zal worden gemaakt, hare huishouding behoorlijk te voeren, zon der haar zoodanig aan banden te leggen, dat daardoor vitale belangen zouden worden ge schaad. by het bepalen van de meest gewensohte straf of maatregel gelaten, teekent de minis ter aan, dat deze geheel ligt in de lijn van het op het oogenblik bestaande. Ten aanzien van de vraag of het ge- wenscht zou zijn, de beslissing de voorwaar delijke invrijheidstelling bij den rechter te brengen, of althans te verzekeren, merkt de minister o.m. op, dat dit instituut geen vermomde gratie mag worden. Ook de Minister is by nadere overweging van oordeel, dat uitbreiding van bet insti tuut der voorwaardelijke invrijheidstelling tot de straf van plaatsing in een tuchtschool gewenscht moet worden geacht. Deze uit breiding is in het gewijzigd wetsontwerp op genomen. De mogelijkheid van een gelijktydig op leggen van een onvoorwaardelijke vrijheid straf, is door de regeering speciaal gedacht voor de meer ernstige delicten waarvoor, ge zien den ernst van het feit, een voorwaarde lijke veroordeeling alleen bezwaarlijk kan worden aanvaard. In het gewyzigd ontwerp laat de minister de mogelijkheden (gedeeltelijk voorwaarde lijke, gedeeltelijk onvoorwaardelijke vrij heidstraf; combinatie van voorwaardelyke vryheidstraf met onvoorwaardelijke geld boete) ook voor de tuchtschoolstraf gelden Naar aanleiding van bij het overleg ge maakte opmerkingen, verklaart de minister o.m. dat van een splitsing naar geloofsrich tingen met mag worden afgezien. Bij de samenstelling van het personeel in de jeugdgevangenissen zal er naar worden gestreefd, dat zooveel mogelyk alle gedeti neerden leiders zullen vinden, die tot beoor deeling van hun godsdienstige gezindheid en levensbeschouwing in staat zijn. Prins Hendrik heeft het eerevoorzitter schap aanvaard van het eere-comité voor het in Juli van dit jaar te 's-Gravenhage te houden elfde „congres internationale de l'enseignement secondaire" en het bescherm heerschap van het eere-comité, gevormd ter viering van het honderdjarig bestaan van de Maatschappy tot bevordering der Toon kunst te Amsterdam. Ter gedachtenis van de dappere mannen van de .Prins der Nederlanden", die by hun poging om hun medemenschen te redden, op zoo tragische wyze het leven lieten, is by drukkerij „Libertas" te Rotterdam onder den titel, „Heldendood" een boekje versche nen, waarin een journalist, de heer G. H. Hoek uitvoerig verslag doet van de gebeur tenissen in die droeve dagen te Hoek van Holland- Onlangs is te Assen een raadscommissie ingesteld om te onderzoeken of er zich bij andere takken van gemeentedienst dan de gasfabriek ook misbruiken van aanneming van steekpenningen, retour commissies of dergelijke hebben voorgedaan. Uit het door deze commissie aan den raad overgelegd rapport biykt, dat van het aan nemen van ongeoorloofde voordeelen niet Is gebleken en evenmin van feiten of omstandigheden, die het vermoeden zouden wettigen, dat het aannemen van zoodanige voordeelen niettemin is voorgekomen. Het lid der Tweede Kamer de heer Van der Heide, heeft den minister van justitie de volgende vragen steld: Worden de ziekenzaaltjes, die zich in de strafgevangenis te Scheveningen bevinden, gebruikt voor het doel, waarvoor ze bestemd zyn? Zoo niet, waarom geschiedt dit niet? Zijn er onder de bewaarders personen, die geacht kunnen worden geschikt en in staat te zijn zieken te kunnen verplegen? Zoo ook deze vraag ontkennend moet wor den beantwoord aan wie wordt de verple ging van zieken dan opgedragen? Het rapport der commissie van voorbereiding Thans is verschenen het verslag van de Commissie van Voorbereiding inzake de wetsontwerpen; ten eerste nadere voorzie ning betreffende de voorwaardelyke veroor deeling en de voorwaardelijke invryheidstel- ling; ten tweede nadere voorzieningen be treffende de ten uitvoer legging van gevan genisstraf, ten derde nadere voorzieningen betreffende bzeroeps- en gewoonte-misda digers. Daarin wordt mededeeling gedaan van de gedachtenwisseling tusschen de commissie en de regeering De veranderingen waartoe de regeering zich bereid verklaarde, zyn neergelegd in twee Nota's van Wijzigingen. Ten aanzien van de vrijheid, den rechter De diskwalificatie van Prof. Veraart Het besluit van het Partijbestuur, volgens hetwelk Prof. Veraart gediskwalificeerd werd als candidaat voor den kwaliteitszetel voor arbeidszaken, luidt als volgt: „Het Partijbestuur, uitvoering gevende aan art 15 Ud 2 Kiesreglement ten aanzien der aanwyzing van Prof. Dr. J. A. Veraart voor den kwaliteitszetel van een deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeids vraagstuk; overwegende, dat het Centraal College ten aanzien van deze kwaliteltsomschryving be. sloot: „De aanduiding doelt op deskundigen, die uit de praktyk der arbeidersbeweging hunne deskundigheid voor de beoordeeling van bedoelde vraagstukken en aangelegen heden zich hebben verworven"; overwegende, dat de autecedenten van Prof. Dr. J. A. Veraart, als daar zyn: 1. economisch adviseur van de Boekdruk kerspatroonsbonden 2. economisch adviseur van den Ned. R.K. Middenstandsbond; 3. professor in de sociaal-economie aan de Technische Hoogeschool; 4. Voorzitter van den Centralen Raad van Bedrijven den aangewezene niet geplaatst hebben ui de praktijk der arbeidersbeweging; overwegende, dat het Centraal College aan deze deskundigheid uitdrukkelijk tot eiscli stelt, dat zij uit de praktijk der arbeiders beweging zou zyn verworven; overwegende, dat de bovengenoemde antecedenten den aangewezene wel in aan raking met de arbeidersbeweging brachten, doch dit niet voldoende is om te beantwoor den aan de door het Centraal College ge stelde omschrijving; besluit de aanwijzing van Prof. Dr. J. A. Veraart voor den kwaliteitszetel Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk niet goed te keuren". Ingevolge art. 15 lid 4 Kiesreglement wordt Prof. Veraart beschouwd te zyn aangewezen voor een vrile plaats in de kieskringgroepen, waar hij gesteld is, tenzij hij vóór 26 Febr. heeft bericht, dat hij daarvoor niet in aan merking wenscht te komen. Naar aanleiding van de aankomst van het Engelsche motorschip Tantalus, aan boord waarvan zich twee pokken-patiënten bevon den, in de Amsterdamsche haven, deelt men ons uit Amsterdam mede: Uit het onderzoek, door den rijks-quaran taine-arts, dr .van der Kooi, den Directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, dr. L. Heyermans en den leider der afdeeling Volks gezondheid dr. W. F. Veldhuyzen ingesteld, heeft men geconstateerd, dat een lid van de Engelsch-sprekende bemanning, dat nimmer ingeënt was, tydens de reis aan de pokken was bezweken, terwyi nog twee pokken-lij ders aan boord waren. De eene patiënt, die kwaadaardige pokken heeft, was als kind in geënt, terwijl de tweede patiënt, die eenige jaren geleden nogmaals werd ingeënt in lich ten graad door deze gevaarlijke ziekte is aan getast. Beide pokkenlyders zijn in het Wiihelmina- gasthuis ter verpleging opgenomen. Alle andere leden van de bemanning, 56 in getal, werden naar de quarantaine-inrich ting op Zeeburg overgebracht, waar zij ge durende ten minste drie dagen zullen moeten verblijven, mtusschen zal het schip ontsmet worden, waarna tot lossing van de voor de Amsterdamsche haven bestemde goederen zal worden overgegaan. Vermoedelijk zal de Tantalus dan weer Za terdag as. met de geheele bemanning die hier geen contact met den wal mag hebben, naar Londen vertrekken. Wy vernemen, dat in de haven van Padang het schip waarschymyk besmet is. Overigens is ook nog in ander opzicht de reis met de Tantalus ongelukkig geweest. Op weg van Batavia naar Amsterdam is nl. een lid van de bemanning, vermoedelys in een vlaag van delirium, overboord ge sprongen en verdronken. schrift, waarin wordt aangedrongen op den aanleg van een weg van Loosduinen, langs Schipluiden naar Vlaardingen, welke de ontworpen Rijkswegen van Hoek van Hol land naar 's-Gravenhage en naar Rotter dam verbindt. De aanleg van zulk een weg zou aan de genoemde bezwaren tegemoet komen en de wenschen van het Westland bevredigen. Spaar de boomen Een tweede adres van de beide verkeers- organisaties betreft de verbetering van den Rijksweg tusschen Leiden en de Haagsche Schouw. Ten behoeve van de verbreeding van het gedeelte tusschen Lelden en De Vink, zul len vermoedelijk alle boomen langs dien weg moeten vallen, omdat tusschen de beide boomenrijen geen voldoende ruimte is voor het maken van een zes meter breede weg verharding. Naar de meening van adressanten kunnen deze boomen, die aan den weg een groote bekoring geven, zoodat het verdwijnen daarvan zeer te betreuren zou zijn, zeer wel gespaard blijven, zonder dat aan de eischen van het verkeer te kort wordt ge daan, indien achter de oostelijke boomenrij, geheel buiten den bestaanden rijweg, een weg van zes meter breedte voor het rijver- keer werd aangelegd. De bestaande weg tusschen de boomen kan dan gbruikt worden voor het rijwiel- verkeer en de westeiyke wegberm thans rijwielpad als voetpad. Het westland, van oudsher Hollands vruchten- en groententuin, dat zich ont wikkelt heeft tot een der meest productieve gewesten van Nederland, gevoelt sterk het gemis van goede wegen, welke deze nyvere streek voor haar verdere ontwikkeling noo-j dig heeft. De op het Rijles- en op het Provinciaal wegenplan van Zuid-Holland voorkomende wegen in de dichtbevolkte streek tusschen 's-Gravenhage, Rotterdam en Hoek van Holland, zijn niet voldoende voor de ver- keersbehoeften van dit gebied. Die van het Rijkswegenplan zijn gelegen langs de grenzen van het Westland. De tuinbouwindustrie echter heeft voor den aanvoer van grondstoffen en den afvoer van haar producten in de eerste plaats be hoefte aan een goede verbinding met het havengebied van Rotterdam en met de hoofdverkeerswegen, die voorkomen op het uitbreidingsplan van 's-Gravenhage-West. Deze overwegingen hebben den A. N. W. B. en de Kon. Ned. Automobielclub er toe ge- leid gezamenlyk zich te richten tot den Minister van Waterstaat met een verzoek- Ministerieel antwoord op de vragen van ds. Kersten Op de vragen van den heer Kersten be treffende het beletten door den burgemees ter van Herkingen van het in gebruik nemen van het nieuwe kerkgebouw door de leden der Geref. Gem„ antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben 24 December j.l. gehandhaafd de beslissing van B. en W. van Herkingen, waarby aan den kerkeraad der Geref. Gem. voor de stichting van het in de vragen be doelde kerkgebouw verlof is geweigerd, be doeld in artikel 7 der wet op de kerkgenoot schappen. Krachtens deze beslissing mocht dus dit kerkgebouw niet in gebruik worden genomen en was de sluiting bevolen. Op Nieuwjaarsdag is, naar de burgemees ter bericht, getracht de bevolen sluiting te handhaven met een gemeenteveldwachter by elk van de twee toegangen tot de kerk. Deze veldwachters waren gewapend als bij hun gewonen dienst. Naar de burgemeester verder mededeelt is gebleken, dat deze politiemacht te gering was, toen de kerkgangers met geweld in het kerkgebouw drongen. De politie had dit nl. niet gewapenderhand trachten te beletten ter voorkoming van erger. In verband hiermede is op Zondag 6 Jan. de politiemacht uitgebreid tot vijf a zes man, op dezefde wijze bewapend. Maandagavond 7 Januari was acht man politie aanwezig, mede in verband met het feit, dat, naar gevreesd werd, een gedeelte vair de Herkingsche bevolking, dat den kerkgangers niet goed gezind was, daadwer kelijk wilde meehelpen aan deze betoogin gen een einde te maken. De Minister kan, gezien deze feiten, niet inzien, op welke andere wijze naar het oor deel van den steller der vragen de sluiting, welke krachtens de beslissing van Gedepu teerde Staten moest geschieden, zou zijn te handhaven geweest. In de te Breda gehouden vergadering van het verkiezingscomité voor het Zuiden 1929 der S. D. A. P. werd de uitslag van de stemming over de groslijst als volgt vastge steld: L W. H. Vliegen; 2. W. Drop; 3. C. Woudenberg; 4. A. M. Overhoff; 5. P. G. Gruys; 6. C. H. Pieters. Het referendum over de groslijst van can- didaten voor leden der Tweede Kamer der S. D. A. P. in Gelderland heeft in die gros lijst geen verandering gebracht. Definitief zijn dus voor de kieskringen Arnhem en Nijmegen candidaat gesteld: 1. A. B. Kleere- koper; 2. H. J. van Braambeek; 2. ds. J. L. Faber; 4. C. A. WeersmaVan Duin; 5. F. S. Noordhofr; 6. M. Rademakers. Het referendum voor de Kamerverkiezing in de kieskringen Helder—Haarlem, heeft de volgende definitieve lijst der S. D. A. P. ge bracht: 1. mr. J. E. W. Duys; 2. Cli. G. Cramer; 3. C. Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. F. van der Walle; 6. W. van de Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. v. Meurs. (Volk) Want in tegenstelling met gor gelen zult ge met Formamint Uw mond en keel blijvend ont smet houden. Formamint dringt door tot in de uiterste hoeken van mond- en keelholte. Het vernietigt de ge vaarlijke bacteriën, de dragers van besmettelijke ziekten zooals Influenza, Diphtheric, Griep, enz. Genees keelpijn en bescherm U tegen besmettingsgevaar met De Keelontsmettendc Tabletten. In alle Apoth. en Drog. k fl. 1,-p. flesch. Het Comité voor Verkeersver;31ering van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en West-Brabant heeft in zijn tweede vergadering besloten, in verband met de as. behandeling van de lx yrooting van het Wegenfonds voor 1929 in de Staten-Ge neraal, •zich in afwachting var een me ar uitgebreid plan per adres tot de Tweede F ta mer te richten met verzoek te willen bev*- deren het spoedig tot stand konen van: lo. een zoo goedkoop mogelyk, regelmatig varend veer van Numansdorp nar.r Wille.n- stad; 2o. het opnemen in het Rijkswegen üan van den weg Willemstad—Halsteren— 3er- gcn-op-Zoom. Hierdoor zou dan tot uitdrukking' komen, naast het international belang het groot nationaal belang van dezen weg welke zoo dicht mogelijk cis eilanden Goeree en Ovar- flakkee en Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland nadert en hierdoor zouden deze ei landen dan, door het tot standbrengen van een verbinding naar dien weg, een behoor lijke verbiding krijgen op het wegennet van het overige gedeelte van ons land. Groote vertraging mogelijk. Ingevolge de weersomstandigheden zijn de telegrafische verbindingen tuschen Tsjecho- Slowakye, Hongarye en Polen ter eene zijde en Roemenië ter andere zijde verbroken, waardoor telegrammen naar Roemenië aan groote vertraging onderhevig kunnen zyn. Aneta* seint uit Medan: Het zelfbestuur van het sultanaat van Langkat is op het spoor gekomen van eene verdachte goena-goena-affaire, welke zich afspeelt in het paleis van den sultan. Het schijnt, dat er geheime plannen werden ge smeed om den sultan te vergiftigen. De in dit complot betrokken Bataksche goeroe heeft twee handlangers. Voorts worden een vrouwelijke bediende en een chauffeur van den sultan verdacht, zy werden door het zelfbestuur aangehouden. Aneta seint uit Batavia: Het door de uitbarsting van den Krakatau geschapen nieuwe eiland steekt thans 31 me ter boven het oppervlak van de zee uit. Aneta seint uit Bandoeng: Op de onderneming Dewata in het Tji- widejsche is een boom door den storm om gewaaid en op een huis gestort. Van de zich in het huis bevindende personen werden er zeven gedood en zeven gewond. Vragen van liet Kamerlid r. d. Heuvel aan den Minister van Waterstaat. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen, welke redenen hy heeft gehad, om niet te voorkomen de massa-uitbreiding van den Zondagsdienst, welke 17 Februari zal ':n/aan, doordat 592 hulppostkantoren, welke tot dus ver voor den telefoon- en telegraafdk ast des Zondags geheel gesloten zijn, na 17 Februari van 8—9 uur voor deze diensten geopend moeten zijn? Is de minister bereid, alsnog de enorme uitbreiding van den Zondagsdienst, welke uitvoering van dienstwijziging no. 5 zal bren gen, te verhinderen en in élk geval deze op te schorten tot de volksvertegenwoordiging gelegenheid heeft gehad, haar gevoelen over deze zaak uit te spreken? Is de minister bereid, bij het geven van een antwoord op voorgaande vraag te over wegen: of het elgenlyk niet afkeurenswaar dig is, om de geleidelyke vermindering van den Zondagsdienst, onder de ministers van Waterstaat in de laatste ministeries 1 >t stand gebracht, voor een zoo groot deel te vernietigen; dat door dezen maatregel v ie ambtenaren, die nu of heel niet of hoc»- stens een kwartier aanwezig behoeven te zijn voor den postdienst, nu niet slechts vr.n 8—9, maai- door de desbetreffende bepalin gen 'soms tot 9.45 dienst zullen hebben, waar door zij verhinderd zijn de morgengods- diens toef erring hij te wonen? Februari-af levering Pater Boddeke schrijft als openings artikel: Een opwekkend woord van den H. Petrus, vooral gericht tot de christelijke vrouw. Tot deze ook wendt zich Marie Kxnmans in haar artikel: Apostolaat door kleed in In een artikel van Pater Meibery. Ver stand en Zedelijkheid, worden enkele be schouwingen gewijd aan het verstandelijk element in de zedelijkheid. Door voorbeeld, gebed en actie, zy iedereen een Eer en Deugd-apostel, is de conclusie van Practicus, in een artikel onder dezen titel. Verder bevat deze aflevering een uit gebreide rubriek: Van Hier en Ginds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9