Stadsnieuws TRANSPOMT CHEQUE-KOERSEN N. V. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 De werkloosheid in onze stad en Omgeving De strenge koude maatregel zou'ook toe te juichen zijn Ijzige werkelijkheid en bevroren fantasiën R. K. Kring Au o's (disponibel van 2 lot en met lO ton DR. O. BAKKERLAAN - BLOEMENDAAL TELEFOON De Jaarvergadering der St. Vincentius- Vereeniging Z.D.H. de Bisschop zal haar bezoeken Het sneeuwruimen door de Gemeentereiniging Burgerlijke Stand Verkoopingen Een vrachtauto bij Gorinchem door het ijs gezakt Rijwiel-diefstal Onteigening van duinen voor Haarlem's Waterleiding? Hinderwet HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS R.K. Staatspartij Vergadering van het Partijbestuur Een groot heerenhuis te Den Bosch afgebrand Tien visschers op een ijsschots afgedreven De koude in Denemarken Een hoofdopzichter bij de Ombilin-mijnen gedood Hevige sneeuwval Een gruwelijke moordpartij te Chicago FINANCIËN Te voet over de rivier de Nieuwe Maas De overeenkomst tusschen Vaticaan en Quirinaal De koude boven Duitschland R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jacobus den Meerdere te Spaarnwoude aan de Liede medegedeeld door DE SPAARNEBANK Een demonstratie De strenge vorst blijft maar aanhouden en daarmede ziet het er voor de werkloosheid in Haarlem en omstreken slecht uit. Wat voor de Roomsche werklcozen gedaan wordt is zeker niet weinig. In het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat is een goed ver warmde zaal beschikbaar gesteld waar de werkloozen iederen middag moeten komen teekenen op de lijsten van de Werkloozen- Commissie. Die zaal is den geheelen tijd open en de werkloozen die geteekend hebben kun nen daar den middag blijven doorbrengen. Zij kunnen dan dammen, domineeren en kaarten om prijzen, welke gewoonlijk bestaan uit worst, sigaren, thee, koffie enz. De vorige week is er op een middag een kienwedstrjd geweest, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld door particulieren en winkeliers. De stemming onder de menschen was natuurlijk buitengewoon goed. Een keer of twee drie per week worden de werkloozen vergast op een filmvoorstelling of lichtbeeldenvertooning, terwijl er zoo nu en dan eens een spreker komt. Door den R. K. Volksbond wordt 's middags voor hen die blijven, thee inge schonken en sigaren gepresenteerd. Totaal zijn er een kleine 200 Roomsche werkloozen, waarvan 120 van den R. K. Bouwvakarbeidersbond. Op initiatief van de zen bond is het ook dat in de Bavo-zaal deze regelingen getroffen zijn. Zaterdag werd door dien bond meer dan 1000 uitge keerd. Dat de werkloozen buitenmate tevreden zijn met hetgeen voor hen gedaan wordt, laat zich denken en de stemmng is dan ook ver boven nul. Het is werkelijk een genoegen die menschen daar te zien zitten met een sigaar of pijp in den mond en een lekker warm kopje thee vóór zich. Ze stellen hetgeen voor hen gedaan wordt zeer op prijs. Het Burgerlijk Armbestuur doet ook zoo veel het kan. De aanvragen van alle onder steunden, waaronder ongeorganiseerde werk loozen en zij die uitgetrokken zijn, om extra brandstof, dekens en verhooging van steun, worden in ongeveer alle gevallen ingewilligd. Verleden week is er een algemeene extra verstrekking van brandstof geweest, want de leden van het Burgerlijk Armbestuur houden wel degelijk rekening met de weersomstan digheden. De gemeente heeft in de Lange Wijn gaardstraat een verwarmingslflkaal ingericht en 's middags kunnen de werkloozen bij de spijskokerij van de St. Vincentiusveveeniging gratis warm eten bekomen. Er wordt dus van alle zijden werkelijk veel gedaan. Doch niettegenstaande dat trok toch gisteren een 40-tal werkloozen door de stad die met zich meevoerden tv/ee borden, waarop met krijt geschreven stond: „Wij zijn geen bedelaars. Wij eischen een menschwaardig bestaan" en ..Wij eischen een extra toelage van 3." Door het bestuur van „Aller be lang." de plaatselijke afdeeling van het Werkloozen-agitatie-comité, was deze demon stratie georganiseerd als protest tegen een weigerend antwoord op een door 256 werk loozen geteekend verzoek aan het B. A. waar in een extra toelage van 3 ineens gevraagd werd. Onder het roepen van: ..Wij eischen geld en arbeid. Wij willen werken voor onze huisgezinnen," trok de stoet o.a. naar het bu reau van het Burgerlijk Armbestuur in het Proveniershuis. Nadat de demonstranten op de Groote Markt waren gekomen zijn enkele bestuurs leden om 11 uur naar het stadhuis gegaan om een onderhoud te vragen met B. en W. Om 12 uur moest men terug komen en toen wilde wethouder Gerritsz de deputatie ont vangen. Maar dit aanbod werd geweigerd, omdat zii met den wethouder toch niet verder zouden komen, aldus een der bestuursleden. Dat ook in de omgeving van Haarlem veel gedaan wordt voor de werkloozen blijkt wel uit het volgende: In Heemstede is de werkloozenuitkeering voor georganiseerden en ongeorganiseerden met 2.50 per week verhoogd, terwijl voor ieder kind beneden 15 Jaar 50 cent extra wordt uitgekeerd. Ook het B. A. verstrekt uitkeeringen. Aan B. en W. van Hillegom is door het bestuur van den Hillegomschen Bestuurders- bond een bijzondere steunregeling gevraagd voor de arbeiders die uitgetrokken zijn. In Haarlemmerliede worden de werkloozen die uitgetrokken zijn. naar gelang van geble ken behoefte, geldelijk gesteund. In Bloemendaal is de steun nog niet noodig, daar aan werkloozen elke week werk ver schaft wordt. Vanavond wordt in Velsen een vergadering gehouden van de commissie van steunverles- ning. waar de plannen van B. en W. om de ■steunuitkeeringen te verhoogen. besproken zullen worden. Het ligt in de bedoeling den wachttijd van ongeorganiseerden, van 14 da gen op 1 week terug te brengen. Het aantal werkloozen bedraagt daar ongeveer 500. De warm-voedsel-voorziening Gisterenmiddag is het in de Zoetestraat storm geloopen bij de uitreiking van warm voedsel aan de werkloozen. De zuurkool, on geveer 800 Liter is schoon opgegaan en het scheelde niet veel of er was te kort geweest. 350 a 400 werkloozen zijn er geweest en sommigen werkten 3 a 4 borden zuurkool naar binnen. Vandaag was er andijvie met aardappelen gestampt. Om 12 uur werden de werkloozen die om 1 uur sneeuw moesten ruimen toege laten. Zoolang de voorraad strekte konden ze ook rijst krijgen die was overgebleven van de uitdeeling van „Kindervoeding." Om 1 uur kwamen de anderen en er werd gegeten dat het een lieve lust was om te zien. Er was thans ruim 800 L. gereed gemaakt, terwijl ook een 100 Liter naar Spaarndam verzonden werd. Een 10-tal heeren van St. Vincentius schep ten de borden vol en ze hadden druk werk. In één hoek deden eenige vrouwen niets an ders dan maar borden en lepels wasschen. Aan den kant zagen wij ook een aanfs' vrouwen zitten eten. Het smaakte hun goed. een teeken dat Kok Joren de kunst van goed koken wel verstaat. Voor hst loket stonden er zeer velen te w-achten om de overschotjes mee naar huis te nemen, maar we betwijfelen het of dat veel zal zijn. Onverwarmde schoollokalen B. en W. van Haarlem hebben aan de hooiden der openbare lagere scholen een cir. culaire gezonden, waarin deze gemachtigd worden, die klasse of klassen vrijaf te geven, waarvan de lokalen niet tot minstens 50 nraden Fahrenheit verwarmd kunnen wor den. Voor de gymnastieklokalen is een te mperatuur vastgesteld van 40 a 45 graden. 'Tan het vrij-af geven moet telkens kennis r '"ven worden aan B. en W, en aan den i. -i. sur van het Lv O. voor de invoering op de bijzondere scholen. Als de besturen dier scholen zich dienaan gaande tot den inspecteur van het L. O. wenden, zal deze ongetwijfeld verlof geven tot invoering van dien maatregel op de bijzondere scholen. Verkeersagenten Tramperso neel met koffie Kheumati- sche opoe Domme coquette meisjes Liefdadigheid Be vroren vogels Slothymne. We komen er niet over uitgepraat; we zijn dolblij, dat we nu eens gezellig bij de rood-gloeiende kachel kunnen boomen over de ontzettende koude, die ons nu sinds een week bij den neus neemt. 't Is wel waar, alies went, maar de men schen, die den geheelen dag buiten moeten zijn, denken zoo ver nog met. En laten we maar direct het meest beklagenswaardige wezen noemen: den verkeersagent. Alle ver keersagenten, die deze koude-priode zonder kleerscheuren of afgevroren voeten door komen, verdienen uitgenoodigd te worden door een Noordpool-expeditie, om een jaar tje mee te trekken. Of ze het doen zouden weten we niet, maar uithouden is gegaran deerd. Vergeten worden onze dappere groot- leiders van het moderne verkeer echter niet. Gisteren is de firma Franken met koffie begonnen en we zijn er van overtuigd, dat de agent op het Verwulf vandaag zijn hoedendoos kan vullen met dranken en spijzen, waaraan hij tot April genoeg heeft. De omwonende winkeliers draven natuurlijk koffie, thee, bouillon, chocolade en anijs melk aan. Heck's Lunchroom zal den agent op het Stationsplein wellicht van snert, zuurkool of boerenkool voorzien. De eige naars van Hotel Royal en Brinkmann zor gen voor de cognac en de de heete kwast, terwijl Jamin voor warme cake een extra mannetje zal laten aanrukken. Werkelijk, als het nog lang koud blijft, is er wel wat voor te voelen om verkeersagent te wor den al was het alleen maar om de snert. Het trampersoneel is zeer tevreden over den maatregel van de directeie der N. Z. H. T. Mook daar smaakt de koffie als ambrozijn. Toch brengt die koude nog heel wat ziek ten mee. We schreven Maandag, dat het mechaniek van de treinen, dat maar even aan slijtage onderhevig was, niet wenschte te loopen bij de strenge vorst. Is het zoo ook met den mensch? In jaren heeft men geen last meer van maagpijn gehaden daar opeensde koude, mijnheer; het mecha niek raakt in de war. Met veel moeite was met behulp van een eindelooze rustkuur opoe eindelijk van haar rheumatiek ge nezendaar zakt me die thermometer als een bezetene, dikke bloemen op de ramen... en opoe kreunt en loopt weer moeizaam met een stokje, rillend en bevend dor het huis. Maar we dragen zelf ook wel schuld, vooral onze meisjes. Dunne kousjes hooren niet op de Noordpool thuis, ook geen zijden japon netjes; anders gaat het als met die jonge-, dame in Nauen (Duitschland) die meende ook in deze koude met ragfijne kousen te kunnen rondloopen, met het gevolg, dat waarschijnlijk haar beenen geamputeerd moeten worden. De Berlijnsche gezondheids dienst meldt aan Wolff, dat ook andere meisjes, die te dunne kousen droegen, nog niet aan de gevolgen ontkomen zijn. Opge past meisjes! Gezondheid gaat voor de quefcterie Er is anders in deze dagen wel liefdadig heid te beoefenen, er wordt veel armoede geleden, speciaal daar. waar men het niet zou verwachten. Een staaltje van spontane menschlievendheid willen we hier nog even aanhalen: In de Zijlstraat liepen twee kleine meisjes met een emmer erwtensoep, die ze u raadt het natuurlijk al b« de St. Vincentiusvereeniging gehaald hadden. Handschoenen hadden ze niet en toch moes ten ze den emmer naar huis dragen. Brrr wat was het koud en wat deden die hand jes een pijn. Langzaam gingen ze verder, steeds deden die vingers meer pijn, totdat ze op het laatst huilden van de narigheid. Dat zag een automobilist, hij stopte, nam de kleinjes bij zich in den warmen auto en bracht ze naar het Rozenpriëel, waar ze woonden. Is dat niet een daad van groote menschlievendheid? En toch heeft die automobilist waarschijnlijk nog nooit zoo'n blijen dag gehadeen mooie, nobele daad! Ook het Leger des Heils draagt het zijne bij tot leniging van den nood. Vanaf van morgen stelde zij voor ieder gratis koffie beschikbaar in de gebouwen aan het Spaarne. Voor de vogels wordt gelukkig goed ge zorgd. Gistermiddag klaagde een juffrouw echter over de brutaliteit van die groote meeuwen. „Ik strooi brood voor de musschen," mop perde ze, „en die akelige groote beesten eten alles op." „Ja juffrouw, dat is de macht van den sterkste." En om hiervan een bewijs te geven, jaagde diezelfde .juffrouw de meeuwen weg, waardoor de musschen heelemaal niet meer terugkwamen. Hoe lang zal dat wintertje nu nog duren? We durven het niet te zeggen. Wellicht krijgen we nog een flink pak sneeuw, dat hoort nu eenmaal bij een flink Noordpool- weertje. Let u er nu eens op, vandaag of morgen wordt u op de 2de etage wakker, terwijl de bakker tegen uw slaapkamerruiten tikt. Als het echter zoover komt, treft ons geen schuld. Onaangename weerberichten zijn en blijven buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Maandag 18 Februari a.s. komen de R.K. Joüfcemannen weer bijeen in de kapel van het Lyceum te Overveen, om kwart voor ne gen. Kap. Timp zal de geestelijke oefening leiden. Dinsdag 19 en Woensdag 27 Februari zal de heer Jos. de Lobel in de kringzalen een vervolgcursus houden over „Levenskunst"; zoowei voor de bijeenkomst in de kapel als voor de lezingen onder auspiciën van de studieclub „St. Bavo" wordt een groot aantal jongemannen verwacht. Tot Maandagavond in de kapel van het Lyceum! t De algemeene jaarvergadering' der Haar- lemsche St. Vincentius-Vereeniging zal in 't gebouw der Vereeniging aan de Nieuwe Groenmarkt 22. a.s. Dinsdag, des avonds kwart over 8, gehouden worden. Aan deze jaarvergadering zal bijzondere luister worden bijgezet, doordat Z. D. H. ds Bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent, haar zal bijwonen. In die bijeenkomst zei het gebruikelijke verslag' der werkzaamheden door den secre taris worden uitgebracht. Gisteravond te half 7 is de Gemeente reinigingsdienst, in verband met den sneeuwval, wederom met zand-zout- strooimachines uitgerukt. Met eigen personeel heeft men den ge heelen nacht doorgewerkt. Gepekeld werden zoowel de geasphal- teerde als de andere wegen. Hedenmorgen Is men overgegaan tot het aannemen van los personeel. In het posthuis Lange Lakenstraat zijn te 7 uur 138 sneeuwruimers aangenomen; te 9 uur 80; in het posthuis Delistraat te 7 uur 50 en te 9 uur 13, en in het post huis Schotersingel te 7 uur 65 en te 9 uur 33 sneeuwruimers. Geboren: 13 Februari: W. BoomsWar mer, dochter; 13 Februari: A. Schoon Mars, dochter; 14 Februari C. A. Luijten Vroolijk, zoon; 12 Februari C.M. Hauer Beek, dochter; 13 Februari C. Mesman Van Leeuwen, zoon; 13 Februari: G. J. A. H. van den BergPieters Graafland, zoon; 14 Februari: A. van der Wal Peetoom, zoon; 13 Februari: M. J. Stokman Hesseling, zoon; 13 Februari: J. Tonnes senDammers, dochter. Ondertrouwd: 14 Februari: J. T. Huij- boom en G. van den Brom; A. F. Dalman en J. W. Steenkist; H. H. Ploeg en R. D. Deelen; C. J. Spronk en J. G. H. Warning. Getrouwd: 14 Februari: M. F. Ragetlie en J. Vens; J. A. Daeij Ouwens en N. van Amerom; H. Daudeij en E. M. Stefener. Overleden: 13 Februari: N. KosterDe Bruin, 57 jaar, Lange Margarethastraat 13 Februari: T. VisseLangedijk, 76 jaar, Eikentraat; 13 Februari: A. Beukers Boogaard, 61 jaar, Schreveliusstraat; 13 Februari E. Wigersma, 46 jaar, Klopper- singel; 13 Februari; M. C. J. van der Dus- senPennarts, 55 jaar, Karolingenstraat; 13 Februari: P. SparwerVlotman, 84 jaar, Hoofmanstraat. Uitslag van de perceelen verkocht in "t Notarishuis", Bilderdijkstraat la, b. d. Zijl- weg, Haarlem, op Donderdag 14 Febr. 1929 des avonds na 7 uur. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 1. Het Winkelhuis met bovenwoning te Haarlem aan de Botermarkt no. 20, groot 54 c.A. P. G. Hetem, 9600. Notaris G. WOLZAK Hzn. No. 2. Het Woonhuis met erf, grond, schu ren en vrije pooi't te Haarlem aan de Bake- nessergracht no. 59, groot 2 A. 85 c.A. No. 3. Het Pakhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan het Krom no. 16, groot 58 c.A. De perceelen no. 2 en 3 gecombineerd, G. J. Hopman q.q. 11.300. No. 4. Het Woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Adriaan Loosjesstraat no. 8 (vroeger 2a) groot 1 A. 1 c.A. J. W. Wale- wijn 3710. H. M. L. M. SCHREURS cand.-notaris-pl.v., waarn. het kantoor van wijlen Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 5. Een Winkelhuls en erf te Haarlem aan de Kleine Houtstraat no. 113, groot 1 A. 34 c.A. No. 6. Een Woonhuis, erf en poort te Haarlem aan de Kleine Houtstraat no. 113a liggende in een poort ten zuiden van en grenzende aan het vorige perceel, groot 36 c.A. Be perceelen no. 5 en 6 gecombineerd, Pcstma en v .Nieuwenhoven q.q. 10.325. No. 7. Een Pakhuis met afz. opg. boven woning te Haarlem aan de Lange Hofstraat no. 2 zwart en rood ten noorden van en grenzende aan perceel no. 5, groot 22 c.A. No. 8. Een Huis met afz. opg. bovenwoning te Haarlem aan de Lange Hofstraat no. 4 zwart en rood ten oosten van en grenzende aan de perceelen no. 5 en 7, groot 41 c.A. De perceelen no. 7 en 8 gecombineerd, W. G. Cramer q.q. 3940. Notaris T, BRUYN Fzn. No. 9 .Een Heerenhuis en erf te Haarlem aan den Koninginneweg no. 97, groot 1 A., 3 c.A. P. A. de Ruig q.q.q 8100. Notaris D. M. KLIJZING. No. 10. Het Huis met werkplaats, erf en tuin te Haarlem aan het Klein Heiliglana no. 41, groot 1 A., 64 c.A. G. JJSllens 8000. T. M. L. M. SCHREURS, cand.-notaris-pl.v. waam. het kantoor van wijlen Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 11. Een Pakhuis en erf te Haarlem aan de Patientiestraat no. 19, groot 77 c.A. Opgehouden voor 1475. Notaris N. J. HOEFLAKE. No. 12. Een Woonhuis, erf en open plaatsje te Haarlem aan de Lange Raamstraat no. 33, groot 49 c.A. P. R.oeland 2410. Notarissen Mr. M. SLINGENBERG en J. VAN MUNSTER VAN HEUVEN. No. 13. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning, apart ver huurd wordenden kelder en erf te Haarlem aan de Riviervischmarkt 110. 19 zwart en rood. hoek Lange Begijnestraat, groot 52 c.A. Opgehouden 10.500. No. 14. Een Café met woonhuis en erf te Haarlem aan de Riviervischmarkt no. 17 naast het vorige perceel, groot 61 c.A. Op gehouden 9500. Notaris B. M. SERNé. No. 15. Een Huis en erf te Haarlem aan de Gortestraat no. 22, groot 47 c.A. A. v. d. Putten 1215. Notaris D. M. KLIJZING. No. 16. Het Heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Baan no. 3, groot 2 A., 96 c.A. B. P. Sleper q.q. 21.000. No. 17. Het Heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Leidschevaart no 112, hoek Brouwersstraat, groot 2 A„ 21 c.A. Opgeh. voor 10.000. No. 18. Het Burgerwoonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Asterstraat no. 4 met uitgang in de Kamperstraat. Opgehouden voor 3450. No. 19. He solied gebouwd Woon- en Win kelhuis met erf en bovenwoning te Haarlem aan de Teylerstraat no. 19, groot 77 c.A. P. Creemers q.q, 4750. Nos. 20—23. Vier Huizen en erven te Haar lem aan de Lange Annastraat, als: Nno. 20. No. 14. No. 21. JNto. 12i. No. 22. No. 12h. No. 23. No. 12 g. De perceelen No. 20 tot en met 23 te za- men groot 2A., 02 c.A. gecombineerd. W. P. N, Seveld 5335. Uit Gorinchem meldt men ons: Gistermiddag is de overtocht voor auto's over het ijs van de rivier opengesteld. Hedenmorgen Is de zware vrachtauto van de firma R. J. Kroot te Gorinchem, beladen met kruidenierswaren en levensmiddelen in het zgn. „Sleeuwijksche gat" door het ijs gelakt. De chauffeur wist zich tijdig in veiligheid te brengen, maar de auto ver dween in de diepte. In verband met dit ongeval is de over tocht tijdelijk gestaakt. Het pad zal thans omgelegd worden over dikker ijs. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel uit den tuin voor het perceel aan de Rozenhagenstraat. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het gemeentebestuur van Haarlem bericht, dat hij genegen is het tot stand kómen van een wetsontwerp te bevorderen, waarin het a'ge- meen nut wordt uitgesproken van een ont eigening van een groot duinencomplex, gren zende aan den nieuwen Zeeweg, ten behoeve van de Haarlemsche Waterleiding. Dit duin complex ligt in de gemeente Bloemendaal, dicht bij de z.g. Schietbanen. S. L. Hoes is bij H. M. de Koningin in be roep gegaan van voorwaarde d van de be schikking van B. en W. d.d. 18 Jan. 1919, bij welke beschikking hem onder diverse voor waarden vergunning is verleend tot oprich ting van een fijn-wasscherij in een te stich ten gebouw op het terrein gelegen aan de Mr. Cornelisstr. hoek Brakenburghstr., waar bij gebezigd zullen worden een stoomketel van 20 M2 verwarmend oppervlak en 7.2 atmosfe ren overdruk en 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 10 yt p.K. voor de aandrijving van diverse werktuigen. van drie weken voor de verzending der oproepingsbrieven, in verband met den datum der indiening van het verzoek (31 Jan.) het onmogelijk maakt aan het ver zoek te voldoen, om vóór 15 Februari eene vergadering van den Partijraad te houden. Bij de mededeelingen van het Dagelijksch Bestuur (o.a. in zake de a.s. oprichting der Vereeniging' van leden van R. K. Staten- clubs), werd op grond van lid 1 art. 5 Kies reglement het P. B. in kennis gesteld van eene beslissing van het D. B. over de uit voering van art. 19 lid 1 en 2 jo. art. 16 lid 3 Kiesreglement. Het betreft hier het geval, dat de voorzitter van een Kring organisatie zelf candidaat is. Het D. B. be sliste, dat, voor wat aangaat lid 1 art. 19, de voorzitter der Kringorganisatie, die op één na de meeste leden telt, de leiding dei- vergadering der samengevoegde Kringorga nisaties heeft, en zoo vervolgens. Zijn alle voorzitters candidaat, dan komen in gelijke volgorde de onder-voorzitters in aanmer king. Voor wat aangaat art. 19 lid 2, wordt, ais de voorzitter eener Kringorganisatie candi daat is, afgevaardigd naar de vergadering der samengevoegde Kring-organisaties, de ondervoorzitter. Is deze eveneens candidaat. dan een door het Kringbestuur aan te wijzen lid van het bestuur. Hierna werden ingevolge art. 15 lid 2 Kiesreglement de verzamellijsten der aan wijzingen nagezien en werden de beslissin gen genomen over de aanwijzing voor de speciale kwaliteiten. De formuleering der besluiten omtrent niet-goedgekeurde aanwijzingen werd vast gesteld. Deze besluiten worden den betrok kenen medegedeeld, terwijl ook de betrokken Kringbesturen ervan in kennis zijn gesteld. Een en ander ingevogle lid 3 art. 15 K. R. Krachtens lid 6 van art. 15 K. R. werd de verazmellijst van de speciale kwaliteit voor Internationale Vraagstukken, waarvoor slechts één candidaat de desbetreffende aanwijzing had laten handhaven, aangevuld met de namen der heeren mr. dr. L. F. Regout te Meerssen en P. J. S. Serrarens te Bilthoven. Hierna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. De kolennood neemt tóe en vele klemhan- delaren hebben hun zaken gesloten. Op straat ziet men voor vele winkels 1 files van menschen, die wachten om aan de beurt te komen, niet alleen voor kolen, maar ook voor aardappelen. Veel wordt in deze dagen ook geëischt van de brandweer, die honderden malen moet uitrukken om kleine branden te blus- schen en bij het springen van waterleidings- buizen assistentie te verleenen. Ook in het Westen van Europa houdt de koude aan. Parijs meldt 10 graden vorst, Midden- en Oost-Frankrijk 22 gradén en Londen heden morgen 11 graden. Op Spitsbergen dooit het weer. IJSVERMAAK TE HEEMSTEDE Donderdagmiddag had onder groote be langstelling de uitgestelde estafette-hard rijderij plaats voor ploegen van 3 personen, bestaande uit twee heeren en 1 dame. Hoewel het bestuur alle mogelijke moeite had gedaan, om dezen wedstrijd te doen slagen bleek bij den aanvang dat eenige da mes nog niet present waren, waardoor de wedstrijd een uur later aanving. De deelnemende ploegen 8 in getal, wer den bij loting vastgesteld, hetwelk zeer ze ker een goede oplossing was, gezien de zeer aardige spannende momenten. Reeds dadelijk bleek dat de mededingers elkander zooveel mogelijk de eer wilden ont futselen, echter door valpartijen en het niet tijdig overreiken van het estafette-stokje, gingen vele illusies in rook op. Reeds na eenige ronden bleek dat de ploe gen 4 5. 7 en 8 om de vastgestelde prijzen moesten kampen. Een aardig moment ont stond. toen de veteraan L. Koovman, zich door het te laat overreiken van het stokje een 20-tal meters zag ontgaan, waardoor de jeugdige Bierman kans zag het eerst de finish te bereiken. Na afloop bleek dat de uitslag als volgt was: Ploeg 4. bestaande uit mevr. Schuurman en de heeren Dam en Bierman. 1ste pr.; ploeg 7, best^ uit mevr. Pronk en de heeren L. Kooyman en Van der Weiden, 2e pr.; ploeg 6. best uit me.i. v. Seggelen en de hee ren J. Kooyman en W. Botbijl, troostprijs, ploeg 8. best uit mej. v. d. Eem en de hee ren J. Koynian en W. Botbijl, troosprijs De regeling was in handen van de hee ren D. Kat en G. Braam. Des avonds had onder groote belangstelling de uitreiking plaats van de prijzen. Bij ver hindering van den voorzitter reikte de heer N J. van der Linden de prijzen uit. Spr. meende een ernstig woord van mis noegen te moeten uitspreken, en wel over het feit dat alle moeite en zorgen die het bestuur betoont door de leden en door Inwoners van Heemstede niet op de juiste wijze worden gewaardeerd. Hij hoopte dan ook dat bij een volgende gelegenheid het ijs in letterlijken zin gebro ken zou zijn en dat bij een eerstvolgende gelegenheid, de deelnemers zouden toestroo- m en. De prijzen werden door hem uitgereitk en iedere prijswinner en prijswinster kreeg on der een geestig toespraakje zijn of haar prijs in bezit. Na de prijsuitreiking bleef men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen Op Zaterdag 9 Februari j.l. vergaderde het bestuur der R. K. Staatspartij in het Kasteel van Antwerpen te Utrecht. Het bestur was voltallig aanwezig. Prof. Veraart (Den Haag) en de heer Gouverneur (Leiden) werden vervangen door hun plaatsvervangers mr. v. d. Oever en A. G. van Berkel. De vergadering werd geleid door Z.Exe. jhr. Ruys de Beerenbrouck. Na opening der bijeenkomst en goedkeu ring der' notulen werden eenige ingekomen stukken afgehandeld. Daaronder behoorden de aanvragen voor een vergadering' van den Partijraad van vijf leden van dien raad, ingekomen op 31 Januari j.l. In de origineele aanvragen werd als ter mijn voor zoodanige vergadering genoemd 1 Februari of uiterlijk begin Februari. Tele grafisch waren deze termijnen gewijzigd in „vóór 15 Februari." Het Partijbestuur besloot den aanvragers mede te deelen, dat art. 15 lid 5, Partij- regelment voorschrijvende een termijn Gistermiddag circa 3 uur ontstond een ernstige brana op de bovenverdieping van het groote heerenhuis der familie Grasso aan de Oude Dieze te den Bosch. Het vuur greep onmiddellijk met groote snelheid om zich heen. Het werk van de brandweer, die onmiddellijk met veel mate riaal aanwezig was en onder leiding van den heer Mulder het vuur energiek aan pakte, werd zeer belemmerd, door het feit, dat bij na alle brandkranen bevroren waren Zij werden echter spoedig in bruikbaren staat gebracht en binnen een kwartier werd met vele stralen den enorme hoeveelheid water in de vlammen gestort. Toch kon men niet verhoeden, dat de groote koepel," die grootendeels uit hout bestond, instortte en in zijn vaart bijna de geheele 1ste verdieping een prooi der vlammen maakte. Het blusschingswerk vond onder zeer moeilijke omstandigheden plaats, terwijl de brandweerlieden wel haast in bewegende ijsklompen veranderden. De schade van dezen brand is zeer aan zienlijk en wordt door een verzekering tot een bedrag van 100.000 gedekt. KOPENHAGEN, 15 Februari Naar uit Göteborg gemeld wordt, zijn Donderdag 10 visschers op een ijsschots naar zee afgedre ven. Het was Donderdagavond ondanks ener gieke pogingen nog niet gelukt de visschers te vinden. KOPENHAGEN, 15 Febr. De hevige noordoosterstorm, die gisteren boven Dene marken woedde en met hevigen sneeuwval gepaard ging, heeft groote moeilijkheden voor het verkeer veroorzaakt. Alle verbindin gen over zee waren verbroken. De wegen worden onbegaanbaar. De sporen hadden zeer ernstige vertraging. In het Kattegat en in de Groote Belt liggen vele schepen in het ijs vast. Autobusdiensten moesten den dienst stop zetten. De melk te Kopenhagen wordt gerantsoeneerd. Door bankarbeiders Aneta seint uit Padang: Wij vernemen, dat de hoofdopzichter bij de Ombilin-mijnen, Kasanwiroso. Dinsdagmid dag j.l., terwijl hij het werk in de mijnen inspecteerde door een aantal bankarbeiaers werd aangevallen en vermoord. WEENEN, 15 Febr. De directie van de Oostenrijksche Bondsspoorwegen te Weenen deelt mede, dat gisteren uit Agram geen treinen te Weenen zijn aangekomen, tenge volge van den hevigen sneeuwval. De Don derdagavond uit Weenen naar Boedapest vertrokken treinen moesten weer naar Wee nen terugkeeren. Donderdagavond is het te Weenen weer gaan sneeuwen. De sneeuw val duurde den geheelen nacht door. Thans acht slachtoffers New-York, 15 Februari Het aantal per sonen, dat gisteren bij den overval in een expeditiezaal te Chicago werd gedood, is tot acht gestegen Het staat intusschen vast, dat alle slachtoffers vooraansaande leden van een vereeniging' van alcohol-smokkelaars waren, onder wie de gisteren veroordeelde afgevaardigde van den gemeenteraad van het district, waar de overval heeft plaats gehad. Het ingestelde onderzoek naar de daders heeft tot nu toe geen resultaat ópgelever:!. De bevolking is in groote opwinding. Da moord speelde zich af tegen den muur van e engarage en in een met boomen beplante laan. De plaats bood een vreeselijken aan blik en was geheel met bloed bedekt. De slachtoffers waren gedeeltelijk ver brand Zij stonden wel bekend als beruchte bandieten, die in de omgeving een waar schrikbewind voerden. BOLNES, 15 Febr. Het ijs in de rivier de Nieuwe Maas voor Bolnes is thans zoo sterk, dat men een pad heeft gemaakt, naar Krimpen a. d. Lek. Hiervan wordt een druk gebruik gemaakt. Vele personen rijden schaats op de rivier. ROME, 15 Febr. Inzake het verdrag tussfchen Vaticaan en Quirinaal wordt nog medegedeeld, dat de tekst zal worden gepu bliceerd, nadat het Parlement het verdrag zal hebben aangenomen. Als gevolmachtigde van den Paus zal kardinaal Gasparri namens het Vaticaan het Verdrag ratificeeren. Om trent het politieke verdrag wordt medege deeld dat het bepalingen bevat, volgens welke het begaan van overtredingen tegen den Paus zal worden beschouwd als het begaan van overtredingen tegen de veiligheid van den staat. Het onderdaanschap van de Vaticaansche stad wordt waarschijnlijk ver bonden met dat van Italië. BERLIJN, 15 Februari In de verdeeiing van het luchtdrukgebied valt nog steeds geen verandering waar te nemen. Het ongewoon krachtige maximum-gebied in het Noorden blijft daar standvastig lig gen, terwijl ook de depressie boven de Mid- dellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan aanhoudt. De sneeuwval heeft zich uitgebreid over geheel Duitschland. De temperaturen in de verschillende stre ken van het Rijk loopen nogal uiteen. In Si- lezië vroor het in den afgeloopen nacht 25 tot 27 graden, terwijl de temperatuur hedenmorgen opliep tot 15 a 16 graden on der nul. Te Hannover bedroeg de tem peratuur hedenmorgen 25 graden onder nul, te Aken 12 graden en te Mtinchen 28 gra den, tegetiover in den afgeloopen nacht 31 graden onder nul. Volgens het laatste weerbericht zal de sneeuwval ophouden, maar de koude voort duren. Te Berlijn vroor het in den afgeloopen nacht 17 graden en vanmorgen vroeg 14 graden. 5 pCt. Leening groot 140.000 De firma F. Th. Everard te Haarlem be richt, dat vanaf lieden de inschrijving is opengesteld op een 5 pCt. Obligatteleening, groot 140.000, ten laste van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Jacobus den Meerderen te Spaarnwoude aan de Liede in stukken van 1000, 500 en 100 tot den koers van 100 pCt. Aan de toelichting bij deze leening is het volgende ontleend: Het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Jacobus den Meerderen te Spaarnwoude aan de Liede, daartoe gemachtigd door Zijne Heiligheid Paus Pius XI en Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid Monseigneur J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, wenscht eene geldleening aan te gaan groot 140.000. De gelden dezer leening worden aangewend voor aflossing der uitstaande 6 pCt. Obliga- tieleening en ondershands geplaatste 5 pCt. en hooger rentegevende schuldbekentenissen. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur is met al zijn bezittingen en inkomsten aanspra kelijk voor de richtige nakoming der ver plichtingen uit deze leening voortvloeiende. (De Rijkssubsidie voor de Parochiale Scholen bedroeg over het afgeloopen Jaar 6200.—.) De leening draagt 5 pCt. rente 's jaars, betaalbaar halfjaarlijks op den len Maart en len September van ieder jaar. Zij is ver deeld in 100 Obligation van 1000, 70 O'oli- gatiën van 500 en 50 Obligation van 100. De leening wordt a pari afgelost volgens onderstaand plan: 1 Maart 1930—1939 per jaar ïooo, 1 Maart 1940—1949 per jaar 1500, 1 Maart 19501959 per jaar 2000. 1 Maart 1960— 1969 per jaar 2500, 1 Maart 19701979 per jaar 3000 en 1 Maart 1980—1989 per jaar 4000. De uitlotingen zullen plaats hebben in de maand Januari van ieder jaar, terwijl de uitgelote stukken op 1 Maart d.a.v. zullen worden betaald. Het B-K. Parochiaal Kerkbestuur behoudt zich het recht voor, de aflossingen te ver- grooten of de geheele leening te allen tijde a, pari af te lossen. VRIJDAG 15 FEBRUARI. 59.20 59.30 9.70 9.80 34.65 34.75 12.11V; 12.12 48.— 43.10 Rome 13.— 13.10 39.05 39.15 35.— 35.10 New-York (cable; 2.49 J/. 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 66.55 66.65 66.55 66.65 69.70 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10