1 Een Kerkelijke Rechtbank in het Bisdom Haarlem Mgr. M. P. J. Möllmann Zestig Jaar O O Nationale Spaar- en Emissieiiank i W Spinnewebjes 4 pCt. BUREAUX: NASSAULAAN49; t ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regat* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De spoorwegen en de vorst Vaticaan en Quirinaal De verdragen tusschen Vaticaan en Quirinaal Diplomatieke kwesties Treedt Kardinaal Gasparri af Pauselijke onderscheiding z. Cf. Kerkwijdingen in het Bisdom Haarlem De politie te Djokjakarta Sijkantoor NASSAULAAN 13 HAARLEM I AAN ONZE WEEK-ABONNE'S 2 Beleefd verzoeken wc onzen r 2 wcek-abonné's steeds op Maan- 2 2 dag het abonnementsgeld aan 2 den bezorger of agent te willen 2 voldoen, daar bezorgers en 2 2 agenten verplicht zijn alle abon- 2 2 ncmentsgelden op Woensdag 2 2 aan ons af te dragen. 2 Door tijdige betaling verge- 5 2 inakkelijkt n de taak van onze 5 I bezorgers. DE ADMINISTRATIE Een doodelijke slag Beter weer in uitzicht T elegrafisch weerbericht J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Voornaamste Nieuws £§t* (Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cl.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMS VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cl p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. TWEE EN VIJFTIENDE JAARGANG No. 17083 Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarder.| Oftfjlï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi 17 CA I uUUU." verlies van heidearmen. heide heenen of heide oogen. I UUi bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand.<1 OC _bij verlies van eenf Crt bij 'n breuk van t Jfl bij verlies v.een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UUUU« verlies van heidearmen, beide heenen of beide oogen. I UU» Uoodelijken afloop IZvUa een voet of een oog, duim of wijsvinger. rm> anderen vinger Een dezer dagen bevatten de Katholieke bladen het bericht, dat, in verband met de plannen om te geraken tot oprichting van een Kerkelijke Rechtbank in het bisdom Haarlem, Z. D. H. de Bisschop met de voor bereiding daarvan belast heeft en tevens benoemd tot officiaal, den Hoogeerw. heer Dr. Th. Vlaming, kanunnik van het kathe drale kapittel, die zich vanaf 1 Maart a.s. zal vestigen te Heemstede, Valkenburgerweg No. 12. Is dat een nieuwigheid, zullen vele lezers zich hebben afgevraagd, en wat is de taak van een rechtbank in de Katholieke Kerk van Haarlepi? Den meesten menschen is een heilige vrees voor alles wat met rechters en met recht bank te maken heeft als aangeboren. Het begrip rechtbank immers roept onwillekeurig de gedachte op aan rechtsvoorschriften en het dwingend karakter om die rechtsvoor schriften na te leven. Misschien zijn er wel onder de niet-Katho- lieken, die, bij het lezen van bovenstaand bericht, denken aan kerkers en straffen, allicht ook aan een soort Spaansche inqui sitie. Daarmede heeft de oprichting van een kerkelijke rechtbank echter niets te maken. De Katholieke Kerk zooals trouwens iedere gemeenschap van door gelijke gods dienstige gezindheid verbondenen heeft een geheel van dwingende normen, (leef regels), vastgesteld 'voor hare leden, die zij verplicht is met hare dwangmiddelen te handhaven. Ter uitvoering en bevordering van hare taak de zaligmaking der geloo- vigen vaardigt de Kerk in tal van rich tingen voorschriften uit voor hare leden. Allerlei belangen worden daardoor beveiligd, die de Kerk raken en haar Goddelijke zen ding. Die regelingen zijn bindend voor de leden en kunnen worden gehandhaafd door toepassing van straffen als boete-oplegging, verbod om. tot de heilige sacramenten te naderen, excommunicatie, schorsing b.v. van priesters in hun bediening, enz. Zoo bemoeit zich de Kerk vooral met het huwelijksrecht. Zij beschouwt het huwelijk als een sacrament en trekt daarom de rechtsregeling van dit sacrament aan zich en wel de huwelijksrege ling in haar geheelen omvangde vereisehten voor het aangaan van een huwelijk, de hu welijksbeletselen en de opheffing daarvan; de voltrekking van het huwelijk, de nietigver klaring van het huwelijk en de opheffing van de verplichtingen, die uit het huwelijk voortspruiten. De kerk heeft ook een bestuursinrichting bronnen van inkomsten, eigendommen. Die organisatie werpt niet zelden geschilpunten op, die door den bevoegden rechter moeten worden beslist. Het is onze bedoeling niet hier een volledig overzicht te geven van het geheele terrein, dat het rechtsgebied der Katholieke Kerk bestrijkt, ook niet om de geschiedenis van het kerkelijk recht te beschrijven en den mach tigen invloed, dien het Katholiek Kerkelijk recht op de openbare, de burgerlijke, rechts orde heeft gehad in den loop der eeuwen. Het is onze bedoeling, slechts even aan te stippen en aan te toonen, dat de Katho lieke Kerk rechtspraak uitoefent over de geloovigen, geestelijken en leeken. Elke ver- eeniging kan trouwens rechtspreken over hare leden. Deze dienen zich te houden aan de door de vereeniging gegeven voorschriften of moeten anders als lid bedanken. Maar de rechtspraak van de Katholieke Kerk is van veel hooger orde, omdat haar doel is de menschen tot hun eeuwige bestemming, den hemel, te voeren. Het recht der Katholieke Kerk wordt, met een vreemd woord, genoemd canoniek recht en berust op de openbaring Gods, uitspraken van kerkvaders, kerkverordeningen en pau selijke voorschriften cn uitspraken. Het is duidelijk, dat in den loop der eeuwen vele nieuwe regelingen— geen geloofswaar heden natuurlijk zijn uitgevaardigd en oude regelingen onder den invloed der tijden zijn vervallen. De verschillende regelingen zijn verschillende malen in een wetboek, in een codex, saamgebracht. Voor het laatst ge beurde dat onder het Pontificaat van Z. H. Paus Benedictus XV in het jaar 1917. Als de Katholieke Kerk nu, zooais uit het voorgaande blijkt, aan de geloovigen dwin gende voorschriften geeft, waarnaar zij zich hebben te voegen, dan volgt daaruit ook, dat er een bevoegde macht moet zijn om die rechtsvoorschriften te handhaven. Want in verreweg de meeste gevallen worden de rechtsvoorschriften wel vrijwillig nageleefd, maar de willige nakoming van die plichten kén achterwege blijven. In dat geval moet er een rechter zijn, die dat beoordeelt en. Waar noodig, de naleving van de voorschrif ten afdwingt of een straf voor de overtreding oplegt. Volgens canon 335, nu heeft de Bisschop het recht en de plicht het bisdom te bestu ren in geestelijke en tijdelijke zaken met wet gevende en rechterlijke macht, volgens den regel der heilige wetten uit te oefenen. De Bisschop wordt bij het bestuur van zijn bisdom geholpen door de personen, die de Zoogenaamde diocesane curie vormen. Daar toe behooren de Vicaris-Generaal van het •Bisdom, de officiaal enz. De rechtbank in eerste instantie is de bisschop; in tweede instantie de Aartsbis- *chop. De hoogste instantie, waarbij een rechtzoekende in beroep kan komen van gedane uitspraken, is de Paus, die voor de uitoefening van Zijn rechterlijke macht de volgende rechtbanken heeft: de Rota en de Signatura Apostolicae. De Bisschop kan zijn rechterlijke macht uitoefenen óf persoonlijk óf door anderen. Voor de gewone zaken moet de bisschop een officiaal aanstellen, die rechter is in alle zaken, behalve in die, welke de Bisschop zich zelf voorbehoudt. De officiaal kan alléén rechtspreken (denk aan ons instituut van den Politierechter) behalve in bepaalde ge vallen, waarin hij zich twee rechters moet assumeeren. Hij kan dit laatste echter altijd doen. Verder behoort bij het oprichten van een rechtbank de rechter van instructie, de grif fier, het openbaar ministerie (bij de Kerke lijke rechtbank ook de verdediger van het huwelijk), de deurwaarder en de uitvoerder van de vonnissen. In het Kerkelijk Wetboek worden de ver schillende voorschriften gegeven voor de processen, de getuigen, de deskundigen, de bewijzen, de uitspraak, het hooger beroep enz. en een vluchtige lezing van die artikelen overtuigt iedereen, dat de Kerk hier heel secuur te werk gaat. Aan het oordeel van den rechter kunnen onderworpen worden de geestelijke zaken. Hiertoe behooren vooral de vragen in ver band met de huwelijkswetgeving en de H.H. Wijdingen. Slechts bij uitzondering hebben wij te denken aan strafrecht, maar allerlei vragen over rechten van bestuurslichamen onderling worden veelvuldig aan het oordeel van den rechter onderworpen. Afzonderlijk geregeld zijn de processen van zalig- en heiligverklaring. Ziedaar de taak van een Kerkelijke Recht bank. Tot nu toe bestond in het bisdom Haarlem geen rechtbank, maar werd voor ieder geval dat zich voordeed, afzonderlijk een rechtbank benoemd. Nu zal er in den geest van het Kerkelijk Wetboek een blijvend instituut komen. Overbelasting bij het goederenvervoer De Nederlandsche Spoorwegen ondervin den grocte moeilijkheden van de felle koude, vooral omdat thans het verkeer en vervoer te water geheel stop staat en dus alle goederenvervoer zich op de spoorwegen poogt te dirigeeren. Bovendien zijn daar allerlei inconveniënten als bevroren wissels en wisse'bakken, bevroren luchtpompen der locomotieven en bevriezen der stoomverwar- mingen van de coupé's bij onvoldoend door blazen der geleidingen na gebruik. Ook ontstond stagnatie door het bevriezen der vetpotten van de wielen. Het sterkst deden al deze onregelmatigheden zich gevoelen des morgens, als de treinen den geheelen nacht hadden stil gestaan en op de kleinere stations, waar geen continu-dienst is. Men is bij de Spoorwegen, wat betreft het goederenvervoer, zóó overstelpt met op drachten, dat besloten is, om heden en Zaterdag alle aanneming van goederenver voer, behalve levensmiddelen e.d., stop te zetten om alsdan „schoon schip" te krijgen. De hoop het met doorwerken op Zondag gereed te zullen krijgen vóór Maandag, moest ais ijdel worden opgegeven. De Paus over de gesloten overeenkomst Een afvaardiging van leerlingen dei- Katholieke universiteit van Milaan in plech tige audiëntie ontvangend, hield de Paus een toespraak waarvan een gedeelte betrek king had op de tusschen Italië en het Vati caan tot stand gekomen overeenkomst. De tusschen den Heiligen Stoel en Ital gesloten overeenkomst heeft niet veel rechtvaardiging noodig noch naar buiten noch naar binnen, omdat de belangrijkste en meest besliste rechtvaardiging het concordaat is, dat de „conditio sine qua non" van het verdrag was. Een dergelijk verdrag zou onbestaanbaar zijn geweest in een land tot den toestand vervallen waarin Italië verkeerde door zooveel jaren van knevelarijen en roof van allerlei aard ge- ipleegd door vijandige regeeringen of, bewust of onbewust, vrienden der vijanden. Er moest, naar de Paus verder uiteen zette eerst een overeenkomst tusschen de beide machten worden getroffen, voor de positie van den godsdienst in Italië kon worden geregeld. Deze oplossing bestond hierin, dat men beide zaken parallel liet loopen, maar men stond voor zulk een groote, samengestelde en moeilijke opeen- hooping van aller'ei zaken, dat men er soms duizelig van werd. Wij moeten zeggen, zoo voegde de Paus er aan toe, dat men ons aan de overzijde op nobele wijze gesteund heeft. Misschien was er wel een man noodig zoo als de voorzienighe'd ons dien deed ont moeten, om al die wetten, al die schikkin gen te regelen. Dank 'ij God slaagden wij er met veel geduld en arbeid in. doordat wij zooveel edelen steun vonden, een concordaat te sluiten, dat, al is het niet het beste dat men zich zou kunnen denken zeker onder de beste moet gerangschikt worden. Met groote voldoening gelooven w~ dus, Gode zü dank, God aan Italië te heb ben teruggegeven en Italië aan God. De toehoorders begroetten deze woorden met levendigen bijval en met een ovatie. Een boodschap van den Paus aan de Katholieke •wereld Ter gelegenheid der ratificatie van het concordaat zal de Paus een boodschap zen den aan de katholieke wereld en persoonlijk een plechtige hoogmis opdragen. ROME, 14 Febr. De president van den Italiaanschen staatsraad heeft in een onder houd met een vertegenwoordiger van de „Giornale dTtalia" o.a. gezegd, dat men over de drie tusschen Vaticaan en Quirinaal gesloten verdragen nog niets kon zeggen, voordat de woordelijke inhoud bekend is. De politieke en financieele verdragen hebben echter een internationaal karakter, terwijl dit niet het geval is met het concordaat. In de verdragen wordt bevestigd, dat de Paus een internationaal rechtspersoon is. Wat den Vaticaanschen staat betreft, gaat t ongetwijfeld om een staat, die onderdanen zal hebben, al zijn hun plichten en rechten nog niet bekend. De vraag, wat er gebeurt wanneer deze onderdanen niet meer op het gebied van het Vaticaan wonen, blijft open. Een van de essentieele kenmerken van den Vaticaanschen staat is zijn neutraliteit. Betreffende de vraag, of deze neutraliteit een beletsel zou zijn voor toetreden tot den Volkenbond wordt in de verdragen niets gezegd. Men heeft er op gewezen, dat neu trale staten geen lid kunnen zijn van den Volkenbond. Naar in welingelichte kringen verluidt, ligt een toetreden van het Vaticaan tot den Volkenbond niet in de bedoeling, daar een heeie reeks van nauwelijks op te lossen vormkwesties daartegen spreekt. Niet uitge sloten is het evenwel, dat de Paus zal trach ten zjjn moreele macht ook in Volkenbonds aangelegenheden te gebruiken als hij c.at voor noodig houdt. De diplomatieke correspondent van dc „Daily Telegraph" schrijft: De volgende punten van diplomatiek belang zullen ook naar men aangeeft, als mogelijk uitvloeisel van het verdrag tusschen de Ita- iaansche regeering en het Vaticaan de aan dacht vragen Zal het herstel der tijdelijke macht van den Paus voor staten hetzij ze een overwegend Katholieke bevolking hebben, of niet, gelijk de Ver. Staten die tot nu toe geen verte genwoordiging bij het Vaticaan hebben, een aansporing zijn om ambassadeurs of gevol machtigde ministers bij den H. Stoel te be noemen? Zal het eventueel die staten, welke reeds een diplomatieke vertegenwoordiging bij het Vaticaan hebben, doch geen Pauselijke nun tii in hun eigen hoofdsteden hebben, bewegen toe te stemmen in de oprichting van nuntia turen in die hoofdsteden en in sommige ge vallen tot het verheffen van hun tegenwoor dige legaties bij het Vaticaan tot den vollen rang van ambassades? Zal hetVaticaan, welks tegenwoordig di plomatiek personeel mét eenige zeldzame uitzonderingen, bijna geheel gerecruteerd is, uit de rijen der Italiaansche prelaten en andere kerkelijke ambtsdragers, thans er toe overgaan dit personeel te internationalisee- ren? Dit punt is van politiek belang, want in het verleden kenden Pauselijke diplomaten zelfs van Italiaansche nationaliteit, wegens de breuk tusschen het Vaticaan en Italië ge acht worden, als een heel anderen kijk te hebben in hun eigenschap als diplomaten dan hun collega's van de koninklijke Itali aansche ambassades en legaties. Doch na de verzoening tusschen het Vati caan en het Quirinaal kunnen de gevoelens van verwantschap tusschen de twee groepen zoo sterk zijn, dat een tweevoudige Italiaan sche vertegenwoordiging mogelijk is. Bezorgdheid dienaangaande wordt, naar ik verneem, geuit in verscheidene diplomatieke kringen in Roomsch-Katholieke landen. In Juni ratificatie der verdragen ROME, 14 Febr. Het „Giornale dTtalia" meent te weten dat begin Juni al de formali teiten voor de ratificatie der verdragen tus schen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring vervuld zullen zijn. en dat koning Ema nuel in de tweede helft van Juni den Paus zal bezoeken, die dit bezoek zal beantwoor den. Gratieverleening Naar gemeld wordt, liet Mussolini gedu rende de feestelijkheden in St. Pieter door den kardinaal-staatssecretaris aan den Paus melden, dat hij, den vijf priesters uit Trioie die wegens een politieke actie, welke niet naar den zin was der fascisten, gerechtelijk gestraft waren, gratie heeft verleend. ROME, 15 Febr. Er gaan hier hardnek, kige geruchten, dat kardinaal Gasparri zou willen aftreden als staatssecretaris. De ge ruchten zijn grootendeels uit Weenen afkom stig. Zij melden dat kardinaal Gasparri vermoeid is van den zwaren last die de laatste 14 jaar geheel op zijn schouders drukte. Hij zou dit oogenblik kiezen om af te treden, daar thans een levenswerk is vol bracht. De geruchten worden evenwel door het Vaticaan categorisch tegengesproken. XX met H. Paus Plus heeft begiftigd het gouden Kruis Pro Ecclesia et Pontifice, den heer P. H. J. L. Lommen, burge meester van Cas. tricum. Burgemeester Lommen, die reeds ruim 11 jaren bur gemeester van Cas- tricum is, was voorheen burgemeester van Ursem en treedt op sociaal terrein op den voorgrond als voor zitter van de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis, secretaris-penningmeester van de Haarlemsche federatie van dezelfde instelling, terwijl hij daarnaast secretaris penningmeester is van de nationale federatie het Wit-Gele Kruis in Nederland. Daarnaast is hij lid van het bestuur van het Oranje Kruis en is mede bestuurslid van verschil lende andere vereenigingen op maatschap pelijk gebied. A.s. Maandag 18 Februari, wordt de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann. vicaris-generaal van Z. D. H. den bisschop van Haarlem, zestig jaar. Hoewel dit geen jubileum is en hoezee" wij dan ook, mede omdat Mgr. Möllmann zelf afkeerig staat van elk eerbetoon, aan het feit geen hooggestemd feestartikel zullen wijden, het bereiken van den zestigjarigen leeftijd door een bekend en geëerd inge zetene van Haarlem is belangrijk genoeg om het onder de aandacht van het kranten lezend publiek te brengen. Er zijn immers weinig stadgenooten, die gedurende zoovele jaren in Haarlem een vooraanstaande positie hebben bekleed als Mgr. Möllmann en daardoor een nauw con tact hebben gehad met het openbare leven van onze stad. In den regel worden openbare functies in onze stad slechts een luttel aantal jaren door denzelfden persoon vervuld. Leden van Gedeputeerde Staten en raadsleden komen en gaan, commissarissen en burgemeester heb ben m den regel een nog korter regeerings- periode; en ook onzen priesters is het maar zelcjen beschoren gedurende 35 jaren in Haarlem te vertoeven en dan nog in een zoo sprekende positie als door Mgr. Möll mann is vervuld. Want reeds 35 jaren is Mgr. Möllmann èen gezien ingezetene van Haarlem. Reeds spoedig na zijn H. Priesterwijding werd de Weleerw. heer Möllmann door Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne z.g. tot secretaris van liet bisdom benoemd. Tien jaar stond hij dezen goeden prelaat als trouwe hulp ter zijde en diende daarna Z. D. H: Mgr. A. J. Callier in dezelfde functie. En waar Mgr. Möllmann behoort tot die persoonlijkheden, die van elke posi tie, die zij bekieeden, iets belangrijks weten te maken, genoot hij reeds als secretaris van het bisdom de hooge achting van de Haar lemmers en was in onze stad een op den voorgrond tredend ingezetene. Toen in 1911 de toenmalige vicaris-gene raal Mgr. A. Brouwer stierf, benoemde Z. D. H. Mgr. A. J. Callier zijn secretaris in dit delicate en moeilijke ambt. Grooter waar deering van de uitmuntende gaven van dezen voortreffelijken priester was moeilijk denkbaar en in hooge mate heeft Mgr. Möllmann ook als vicaris-generaal het Haar. lemsche leven meegeleefd. Particulieren en vereenigingen mogen zich in de vriendschap en belangstelling van den vicaris-generaal verheugen. Is Mgr. Möllmann een vereerd Haarlem mer, zijn aanzien in het diocees is zoo moge. lijk nog grooter, zoowel bij leeken als bij de priesters. Zijn ambtsbezigheden immers streken zich voornamelijk ver over de gren zen van onze stad heen. Vele zijn de vereenigingen in het bisdom, die niet alleen jan zijn vaderlijke goedheid, maar vooral ook van zijn helder inzicht in zaken hebben genoten. En van hoeveie priester is Zijn Hoogeerw. de behulpzame raadsman, goede vriend en vader geweest! Bij het bouwen van kerken, scholen, pa tronaten, liefdadige inrichtingen, het stich ten van vereenigingen, de vestiging van religieuze orden en congregaties werd niet alleen zijn advies ingewonnen, maar ook bij de regeling van de financiën, die aan de vestiging van elke stichting verbonden is, was het Mgr. Möllmann, die goeden raad gaf en telkens weer toonde een helder inzicht in dikwijls ingewikkelde kwesties te hebben. Wij behoeven hierbij, om de groote moeilijk heden nog even nader te belichten, maar even te herinneren aan de moeilijke dagen tijdens en kort na den oorlog en aan den tijd dat er van onderwijspacificatie geen sprake was en de stichting van elke nieuwe R.K. school een berg van moeilijkheden achter zich aan sleepte. En al deze beslommeringen brachten veel werk mede. Te veel haast voor één man en daarbij kwam dan nog het toezicht, dat den Hoogeerw. heer vicaris-generaal is opge dragen op de eigendommen der kerkelijke instellingen, de inspectie der decanaten, de visitaties van verschillende kloosterorden, enz. Blijmoedig heeft Mgr. Möllmann zich echter van zijn moeilijke taak gekweten. In vogelvlucht- memoreeren wij het werk van Mgr. Möllmann, maar het is voldoende om vast te leggen, dat de nu zestigjarige een welbesteed en arbeidzaam leven achter zich heeft. Het past ons Mgr. Möllmann bij dezen mijlpaal in het leven dank te brengen voor het vele goede, dat hij ons gegeven heeft en hem a.s. Maandag te gedenken in een hartelijk gebed. Het zal een kleine vergelding zijn voor wat hij voor ons is geweest. Moge O. L. Heer dezen goeden, waardigen priester en voornamen Haarlemmer nog vele jaren in goede gezondheid voor ons bisdom en voor onze stad behouden. Het geestelijk leven zal er slechts wel bij kunnen varen. Voor het jaar 1929 zijn naar „St. Bavo" meldt in het Bisdom Haarlem thans de volgende kerkwijdingen reeds vastgesteld: 18 Februari Halfweg; 18 Maart Amsterdam, H Ignatius; 21 Maart Amsterdam, H.H. Mart. van Gorcum; 15 Mei Grootebroek; 16 Mei Hoorn, St. Bonifacius Missiehuis; 10 Juni Zandvoort; 13 Juni Wormer; 17 Juni Rot terdam, Schipperskerk18 Juli Onderdijk; 7 Augustus Bergen, Kapel der E.E. Zusters Ursulinen. Aneta seint uit Djokjakarta: Wij vernemen, dat een bedrag van 800.000 is beschikbaar gesteld door de beide Vorstenlanden ten behoeve van de huisvesting van de politie. Dit bedrag houdt een som in van 100.000 voor den bouw van een hoofdbureau van politie te Djokjakarta. NIJMEGEN (Direct ingaande) Zitdagen: >■- aandags, Woensdag en Vrijdag, var, C—9 uur n.m. Zatcraags van 59 V2 uur. m* Gisteren heeft de Amsterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den opkooper, die op 18 September van het vorige jaar in een twist een fruitkoopman een slag in het gezicht toebracht mpt hei noodlottig gevolg, dat deze over een kistje dat achter hem stond, viel en zoo ongelukkig met het hoofd op den grond terecht kwam, dat hij een hersenschudding kreeg en daar aan overleed. Daar uit het deskundig onder zoek gebleken was, dat het slachtoffer een buitensporig dunnen schedel had, zóó dun als slechts bij één van de honderd personen voorkomt, had het O. M. geen zware mis handeling, doch alleen mishandeling aange nomen en zijn ejach tot 40 boete of 20 day en hechtenis beperkt. De Rechtbank achtte mishandeling bewezen en iegae den verdachte twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf op. Het weerbericht van hedenmorgen doet weer eenige hoop herleven op mogelijk beter weer. Er wordt ten minste daarin gesproken van kans op stijging der temperatuur in 't Westen. In hoeverre die voorspelling bewaar heid zal worden, zullen we moeten afwachten. In ieder geval steekt dit nieuwe weerbericht eenigszins zonder ling af tegenover de meteorologische voorspelling uit Berlijn, waar men meent, dat een nieuwe koudegolf op komst is. De firma J. J. Weber Zn. te Ha: r- lem, deelt ons mede, dat gisteren en heden de volgende temperaturen te Haarlem zijn geconstateerd: Donderdagmiddag 12 uur: 19 graden F. vorst. Donderdagmiddag 3 uur: 20 graden F. vorst. Donderdagmiddag 5 uur: 14 graden F. vorst. Donderdagavond 9 uur18 graden F. vorst. Donderdagavond 12 uur: 22 graden F. vorst. Laagste stand hedennacht: 26 gra- F. vorst. Vrijdagmorgen 8 uur: 20 graden I'. vorst. Vrijdagmorgen 10'uur: 21 graden F. vorst. Aan het pompstation der Haarlem sche Waterleiding, in de duinen te Bloemendaal, is hedennacht een tem peratuur van 17 graden Ce>"is vorst geregistreerd. Dit is ongeveer 31 gra den Fahrenheit vorst. Hoogste barometerstand 763.2 m.M. te Stenseie. Laagste barometerstand 744.7 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Meest matige, aanvan kelijk nog oostelijke tot zuld-oostelijken wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk sneeuw, nog strenge tot matige vorst des nachts, overdag in het oosten nog weinig verandering, in het westen mo gelijk stijging van temperatuur. Barometerstand 9 uur v.m, 756. Stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op —De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.45. Verschenen is het verslag der vergadering van het Partijbestuur der R.K. Staatspari ij m De Tweede Kamer heeft gisteren eenige conclusies en wetsontwerpen goedgekeurd. Dc strenge vorst veroorzaakt veel stagna tie in het spoorverkeer en scheepvaart. II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de overblijfselen van het stad huis te Leiden dat door brand vernield is. Een hoofdopzichter bij de Öm bilinniijnen is door bankarbeiders aangevallen en ver moord. In geheel Europa houdt de strenge vorst aan. De voedselvoorziening en kolenlcve- ringen ondervinden stagnatie. Verdere ver- keersbelemmering en isolatie. Geruchten over het aftreden van Kardi naal Gasparri worden door het Vaticaan tegengesproken. Toespraak van Z. H. den Paus voor de studenten der Katholieke Universiteit te Milaan. Zeven leden van een smokkelaarsbende te Chicago vermoord. Sinds 1 Januari zijn in Engeland 2340 personen aan de griep bezweken. OP SNERT Diep en onbestemd gevoel, maar mij innig zoet Tollens. OP KLAPLOOPER 't Ia wonder, zoo hij vrienden heeft, Die altijd neemt en nimmer geeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1