Stadsnieuws i n D Stofzuigerhuis iMERTEIS Heringa Wuthrich, Haarlem |De vorst en de waterleiding MUZIEK Sarteljorisstr. 18 - Tel. No. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 16 Februari De invloed van de radio op het concertbezoek Weldadigheid naar Vermogen Groentemarkt te Haarlem Het wordt te mal Uitbreiding Gasbedrijf Eere wien eere toekomt „J. J. CREMER" te Zwolle ZANDVOORT HAARLEMMERMEER Het Gymnastieklokaal van de R.K. Scholen te Oud-Schoten jyttvts Haarlem's Tramfanfarecorps V erkoop, V erhuur, Inruilen, Reparaties Mr. W, H. Hoijer HEEMSTEDE FINANCIËN R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jacobus den Meerdere te Spaarnwoude aan de Liede Sociëteit „St. Bavo" 3 uur Bestuur Pro vincie Kieskring Velsen 6 uur Giet Wit 7 uur gewone zittingen. St. Josepfcgezellenvereeniging Jansstraat 59 van z10 uur geopend. LISSE Gebouw Veilingvereeniging, Bloe mententoonstelling. Van verschillende zijden bereikten ons dachten en ook wij zelf hebben het meer malen geconstateerd, dat het concertbezoek, niet alleen in Haarelm, maar ook elders, zoo buitengewoon gering is. Wü voor ons konden de oorzaak tot nu toe niet vaststellen, al vermoedden we wel één reden. Daarom heb ben wij ons licht eens opgestoken bij eenige personen, die er belang bij hebben volle concertzalen te zien. Tot den heer Alphenaar, die buiten een muziekhandel ook een concertbureau heeft op den Kruisweg, wendden wij ons omtrent deze belangrijke kwestie het eerst. De heer Alphenaar vertelde ons ongeveer het vol gende: Het slechte concertbezoek in den laatsten tijd is hoofdzakelijk te wijten aan het toenemend aantal plaatsingen van radio- ontvangtoestellen. In mijn zaak kan ik den invloed van de radio geweldig merken, want er worden abnormaal weinig piano's ver kocht; de animo voor orgels blijkt er echter nog wel te zijn. Maar hoe het met den pianohandel in de toekomst moet gaan, is niet te zeggen. Het ziet er in ieder geval weinig hoopvol uit. De instrumenten staan in de zaak, een heel kapitaal tezamen en wat wordt er van verkocht? Weinig of niets, en met rente en alles er bij kosten ze mij zelfs nog veel &sjrt Violen en mandolines verkoop ik zoo .^^als niet meer. Er zijn jaren geweest, waart'- ik 80 tot 100 mando lines per jaar ve ivocht, maar nu, het klinkt ongeoofelijk, vier a vijf stuks! De kleine clubjes gaan cr heelemaal uit. Alleen de grootere blijven bestaan en dat allemaal door de radio. Het eenige, waarop de radio gunstig heeft gewerkt, is de verkoop van muziekstukjes. Velen, die een piano hebben, kochten tot dusver maar pianpstukjes, welke hun door een of ander werden gerecomman deerd of waarvan zij de melodie ergens had den gehoord en wel aardig gevonden. De radio brengt een keur van muziek ten ge- hoore en als men soms een stukje eenige malen hoort en men vindt het aardig, dan wordt het gekocht. Populaire moppen gaan er in als boter! De H. O. V.-concerten wor den thans ook slecht bezocht. Mocht vroeger steeds op 800 bezoekers gerekend worden en werd dit getal dikwijls nog overschreden, nu zijn er soms nog geen 500 menschen aan wezig. De oorzaak? Alweer de radio, want op Donderdagavond, wanneer de H.O.V.- concer{en plaats vinden, speelt ook het Men gelberg-orkest voor de microfoon. En het is, jammer genoeg, logisch, dat de meesten een gezellig zitje thuis, met koffie en een koekje en een Mengelbergconcert, preferee- ren boven een wandeling of rit naar een concertzaal, waar men al deze gemakken mist. De opheffing van de ceintuurbaan schijnt echter ook wel een beetje schuld aan het verminderde bezoek te hebben. Onze zegsman verwachtte, dat binnenkort het concertbezoek nog wel veei meer zou verminderen. Er zijn gelukkig nog menschen, die de musici niet alleen hooren, maar ook zien willen, doch als het televisie-apparaat zijn „blijde incomste" zal doen in onze hui zen, dan, ja, dan kunnen de musici wel ver trekken en zullen de concertzalen herschapen worden in verkooplokalen! De muzikanten zien is de eenigste trek naar de concertzaal tegenwoordig, hooren niet meer. Bij het concertbureau Vernout, waar wij ook eens poolshoogte hebben genomen, ver namen wij precies hetzelfde als bij onzen vorlgen zegsman. De concerten, gegeven onder leiding van het concertbureau dr. de Koos gingen niet door wegens te weinig belangstelling, maar het ergste is wel dat de Peltenburg-Andriessen-serie niet door gaat, omdat er zelfs van de zijde der Haar lemmers geen belangstelling bestaat voor hun eigen gevierde stadgenooten. Dit is toch wel een sterk voorbeeld, dat duidelijk de groote tijdsverandering demonstreert. Met de gemeentelijke orgelconcerten is het al even treurig gesteld; er komen een kleine 300 muziekliefhebbers luisteren en daarmee is het basta. Ja, eenmaal was het uitverkocht. Dat was toen mevrouw Noordewier als soliste optrad, maar dat was dan ook maar de eenigste keer! De entréeprijs kan onmogelijk een beletsel zijn om te gaan luisteren, want 25 cent is toch een uitgaaf, welke de schrale beurs ook wel kan lijden. Maar 't is nog eens gezegd: allemaal de j schuld van de radio. Als het zoo doorgaat, zullen de concertbureaux een voor een van den aardbodem verdwijnen, want voor die menschen valt weinig of niets meer te ver dienen. Het zal misschien niet eens zoo lang meer duren Sluit 's nachts de hoofdkraan af. Rrrrrrrr Met de Waterleiding. Juffrouw kunt u mij ook zeggen Hoe u uw kraan moet ontdooien! Wel neen. juffrouw, ik zou een mijnheer willen spreken, die mij kan inlichten over den algemeenen toestand van de waterlei ding. O, in verband met de vorst Juist juffrouw. Even zien of die mijnheer er wel is (Mijnheer, daar is een mijnheer die ver langt inlichtingen omtrent de waterleiding in verband met de vorst). Hallo, ja mijnheer wat wenscht u. Mijnheer ik zou u eens willen vragen hoe staat het toch met de waterleiding! Best mijnheer ten minste wat betreft de leidingen in de publieke straat. Nog nergens is in den grond een leiding gesprongen. Dat is mooi! Maar in de binnenkamers. Mijnheer, schei maar uit! Zeker wel honderdmaal zijn wij vanmorgen weer op gebeld en telkens hetzelfde liedje: mijn heer, de kraan is bevroren, kunt u iemand sturen om haar te ontdooien Ja, wat moeten die menschen daar nu eigenlijk aan doen. Wat zij daar aan moeten doen! Voorkomen mijnheer, voorkomen. Makkelijk gezegd. Neen mijnheer, niet makkelijk gezegd. Wanneer de menschen 's nachts de hoofd kraan afsluiten en het water dan aftappen, dan kan er zoo gauw niet wat gebeuren. Maar wanneer de waterleiding nu toch bevriest? Mijnheer dat kan niet. Ja, maar wanneer nu toch Wel, dweilen om de hoofdkraan leggen, heet water daarop gieten en de zaak komt in orde. A propos, hoe komt het eigenlijk dat het water in de bassins niet bevriest. O mijnheer, we houden de vorst eruit! We houden de vorst eruit! Ja, zoodra zich maar een vliesje pleegt vast te zetten op het water, wordt het er terstond uitgehaald. Dat is een heel werk! Hadden ze dat op de groote rivieren ook maar gedaan, dan zou de scheepvaart Nu, mijnheer is u tevreden! Ja, zeker, ik dank u zeer hoor. Aldus schrijft de „Msb." Men moet er uit concludeeren, dat het middel, om het bevriezen der waterleiding te voorkomen, is: afsluiten van de hoofd kraan 's nachts. Wij hebben er ook reeds zoo dikwijls op gewezen. Wanneer men 's avonds de hoofdkraan afsluit en vervolgens door het aftapkraantje de buizen leeg laat loopen (daarbij even de kranen open zetten) dan heeft men zeker geen last, dat de huisleidiftgen zullen be vriezen. Wanneer de kolk, waarin zich de hoofd kraan bevindt, in de vestibule of dicht bij een buitenmuur is, dan verdient het boven dien aan beveling, deze met matten, zakken of wollen dekens wat af te dekken, anders beloopt men nog kans, dat de hoofdkraan bevriest. In verscheidene perceelen zijn leidin- aan de buitenmuren aangebracht, waardoor het onmogelijk is de leiding voor bevriezen te behoeden Dit zelfde geldt voor de lei dingen van huizen met voortuinen waar de watermeter vlak bij den weg is geplaatst, en de leiding, die nie taltijd even soliede is. door den tuin loopt. Het is gebleken, dat da aftapkraan niet steeds op de juiste plaats is aangebracht en het water in de leiding toch bevriest In gewone omstandigheden leveren die leemten niet zoo veel bezwaren op, doch nu bij deze strenge vorst komen die bezwaren voor den dag. LEDENCONCERT H. O. V. Soliste: Mevr. Sepha v. Beinum- Jansen (viool) De sneeuw en de temperatuur moeten ve len hebben weerhouden, Donderdagavond den weg te zoeken naar de Gemeentelijke Concertzaal, waar 'n prachtig programfna de leden der Haarlemsche Orkest vereeniging wachtte. De zaal toch was slechts voor de helft bezet. Echter, laten we er aanstonds bijvoegen, dat de minder trouwe opkomst niet den gè- ringsten invloed heeft gehad op de presta ties van orkest noch soliste. De laatste had in haar vioolconcert van Tschaikowsky wel even te kampen met een weerbarstige snaar, maar zij heeft ons dit uiterst moeilijke en geraffineerde concert van den grooten Kus voorgespeeld met een, we zouden bijna zeggen echt Slavisch tempe rament, indrukwekkend van weemoedige zah- gerigheid in de langzame gedeelten, zooals de heerlijke Canzonetta, virtuoos en levendig, exuberant en tintelend in de snelle passages van het Allegro Vivaeissimo. Mevrouw Sepha v. BeinumJansen weet op haar viool te tooveren en het schijnt wel alsof ze met de opeengestapelde moeilijkheden speelt. De bloemenmand en de ruikers welke zij in ont vangst mocht nemen, waren dan ook ten volle verdiend en de enthousiaste aanwezigen riepen haar tot driemaal terug om haar staande te bedanken voor haar heerlijk warm en temperamentvol spel. V/aren we in het Zuiden geweest, dan zou haar zeker een stormachtige ovatie zijn ten deel gevallen. De soliste betrok ooi: het orkest in de hulde en den dank haar gebracht: en mèt den diri gent, die zich zoo bescheiden op den achter grond hield, had het dit zeker wel verdiend. Op een enkel moment na, waarbij de blazers vooral, even zelfs ook de strijkers, wat traag waren in het volgen der door den dirigent fel opgedreven stuwing van het' tempo, was de begeleiding, Welke eveneens groote eischen stelt van vaardigheid en aanpassingsvermo gen, waarlijk te roemen. Welk een rijkdom van orchestratie en welk een schitterende rhythmische vondsten gaf ons de vertolking te hooren van Sme tana's „Vlatava" (mijn Vaderland). Dit sympho- nisch gedicht is alleen reeds door het inder daad zeer eigendommelijke rhythme en door de felle stuwingen naar de rein muzikaie hoogtepunten het hooren overwaard. Maar behalve dat is het werk toch bovendien nog rijk aan melodieën, welke men niet licht ver geer. Het orkest speelde het werk in groot- schen. epischen vorm, en het publiek toonde zich bij herhaling daarvoor zeer dankbaar. Ook het werk van de Falla genoot heden avond een vertolking die „af" was: rhyth- misch zoowel als figuratisch. Alle instrumenten ongeveer krijgen in dit echt Spaansche werk gelegenheid om solis tisch den dans in zijn sterke rhythme te illustreeren en alle zonder uitzondering de den dit met smaak en groote volgzaamheid, terwijl het ensemble zeer sterk was en tot op het onderdeel der seconde sloot met zelden geëvenaarde strakheid van discipline. Trouwens: de nog altijd imposante en vic torieuze „Egmonf'-ouverture van Beethoven, met bravour en geestdrift gespeeld, deed. ons reeds het beste van dezen mooien avond ver hopen. En we zijn blij, dirigent, soliste en orkest te kunnen danken dat we van onzen avondlij ken tocht door de sneeuw en de Siberisclje koude geen seconde spijt hebben gehad! Integendeel! J. S. Het bestuur dezer vereeniging deelde ons het volgende mede: Een onzer huisbezoekers kwam tien gulden brengen van iemand, die zelf een voordeeltje gehad heeft. Bij die tien gulden waren de volgende regels gevoegd: Daar reikt van den hemel weldadig een hand Om 't lot van den arme te meten En wie er de handen ook morrende beur', En wie er ook weeklage, steene of treur', Geen arme wordt immer vergeten. Van een onbekende kwam vijf en twintig gulden binnen. Een dame vrbeg telefonisch een giro-nummer aan, omdat zij ons een extra-gift wilde doen toekomen. Aan allen betuigen wij onzen hartelijken dank. Op deze wijze wordt het werk van de huisbezoekers en bezoeksters gemakkelijk gemaakt. Haarlem en Omstreken: mr. J. A. P, C. Ten Bokfcel, Nieuwe Gracht 11, tel. 11359 en des ayonds Middenlaan 17, tel. 14966. Helpt ons in deze dagen het lot der dieren te verzachten. - Appelen 3070 cent per K.G. Roode kool 813 cent per stuk. Gele kool 820 cent per stuk. Groene kool 512 cent per stuk. Boerenkool 0.801.40 per kist. Spruiten 3.505.50 per zak. Brusselseh lof 3638 cent per K.G. Seldery 825 cent per bas. Pieterselie 1230 cent per bos. Prei 1030 Cept per bos. Uien 3.504.50 per zak. Men wacht »P het Koninklijk Besluit Onder den titel: „Het wordt te mal", ves tigden wij dezer dagen de aandacht op het feit, dat de in uitzicht gestelde loonsver- iiooging o.m. voor verschillende groepen Van postpersoneel, nog steeds niet is uitbe taald Het hoofd van den Persdienst bij het Staatsbedrijf der P. T. T. vestigt thans, naar aanleiding van bovenstaande, onze aandacht er op, dat door den P. T T. dienst reeds de noodige voorbereidingen werden getroffen voor de spoedige uitbetaling van de bedoelde verhooging zoodra en hier is het wachten op hét nieuwe bezoldigings besluit zal zijn tot stand gekomen. De be rekeningen zijn geschied, overeenkomstig de voorstellen van de Centrale Commissie van Overleg: deze voorstellen zijn echter als "gezegd nog niet door een Koninklijk Be sluit van gelijken inhoud gevolgd. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie Is gereed, aldus besluit de mededee- ling. Tot zoover dit antwoord, waarvoor wij het Hoofdbestuur der P. T. T. dankbaar zijn. Maar al moge het Hoofdbestuur In deze vrijuit gaan, dan wordt het zwaartepunt van once klacht slechts verlegd naar het lange dralen met het teekenen van het des betreffend Koninklijk Besluit. Vooral in deze dagen zou het postperso neel met wat vluggere afwerking zeer ge baat zijn Bij beschikking van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland d.d. 23 Januari 1929 is aan B. en W. vergunning verleend tot uitbreiden van het gemeente-gasbedrijf aan den Harmenjansweg No. 131, door het plaatsen van een ondergrondsch benzine- reservoir met een maximalen inhoud van 6000 L. met benzinemeetpomp en verder toebehooren. VEREENIGING TEGEN HET MISHANi DELEN VAN DIEREN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Het secretariaat van bovenstaande ver eeniging schrijft ons: Gedenkt thans in deze koude dagen me^r dan ooit de dieren: door eenvoudige midde len kunt u hun lot helpen verzachten. Laat geen honden en katten thans bui ten des nachts. Zorgt voor toedekking van uw trekdieren, indien zij moeten staan en wachten. i! Verzorgt de vogels. Als steeds zijn vetbol len verkrijgbaar tegen een zeer matige ver goeding van 0.10, dit is onder den kosteh- den prijs. De vetbollen kunt u verkrijgen bij mevrouw mr. G. D. Pasteur—Züyderhoft, Baan 39 alhier, tel. 10945, die thans, nu hét meer dan ooit noodig is, klaagt over zeer slechte afname. Zorgt er voor, steeds broodkruimels te strooien en zorgt vooral dat de vogels water kunnen krijgen voor drinken. Het drinkwaterprobleem lost u thans ge makkelijk op door b.v. een bloembakje mét Iwater te plaatsen op een bloempot; in dén [bloempot zet u op een verhooging een of meerdere theelichtjes, de z.g. waxine licht jes, die acht uur branden. Zet het geheel bulten den wind en het water zal, althans sverdag, niet bevriezen. Voor den luchttoevoer moet u in den bloempot eenige gaten ma ken, liefst ter hoogte van den onderkant Dinsdagmiddag om 4 uur zakte een jon- 'van het waxme-liehtje. Ook op een door glas >t-» trflT» m iaor ol cnolonrfa rlnnr n«af nc 1 - De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" behaalde In den uitnemendheids - tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de Kon. Rederijkerskamer „Zwolle" aldaar, den eersten prijs, namelijk de zilveren eere-1 medaille van H. M. de Koningin en 350,1 met „Moordromance" van A. Defresne, benevens den eersten prijs, namelijk een verguld zilveren medaille voor regie. Personeele prijzen werden als volgt toe gekend le prijs: hoofdrol, gouden medaille den heer H. Bakker, als Joe Burns. 2e prijs: hoofdrol, verguld zilveren me daille den heer A. Schinkel, als Jacques. 3e prijs: hoofdrol, zilveren medaille mej. L. Berendes, als Echtgenoote van den Min. "an Koloniën. ie prijs, bijrol, zilveren m'-iaiile de heer C. J. C', miciw, als Mees. Dc loonceivereeniglng A. D. O. van 's-CJravenhage; de toonee'vereeniging Pieter Nieuwland v..n Amsterdam en de rederij- kareskamer Nicolaas Beets van Utrecht, behaalden onderscheidenlijk den tweeden, derden en vierden prijs. gen van 10 jaar al spelende door het ijs in het Spaarne bij de Houtmarkt. Redding was gevaarlijk, daar hij wel 12 Meter van den wal was. De heer Van Doorn, dit ziende, begaf zich met gevaar voor eigen leven op het ijs en redde den knaap. Een woord van lof komt toe aan eenige jongens van het kaaspakhuis van de Firma Gebr. Stuyt, die door eenige planken op het omgeven theelichtje blijft het water natuur lijk goed. [-. Nu bijna overal het water is bevroren, hebben de vogels aan verzorging op dit gfe- bied behoefte. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door mevrouw Pasteur voornoemd, die ook een model van drinkwaterbakje gaarne zal laten zien. Verder kunt u steeds inlichtingen ijs te leggen en zich daarop te begeven tot krijgen bij het Secretariaat van de Vereert! de redding hebben bijgedragen. - ging tegen het Mishandelen van Dieren vdor Arbeidsbemiddeling Aan het door den heer J. L. Vinken opgemaakte verslag over het Bureau van Arbeidsbemiddeling, dienst jaar 1928, ontleenen we het volgende: Het verslag vangt aan met de opmerking, dat ook dit jaar de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap, niet vergaderd heeft. Plaats eil openstelling van het Bureau ble ven onveranderd. Op verschillende tijden werden mededee- iingenèn opgaven verstrekt over het aantal ingeschrevenen, verdeeld naar de beroepen en de uren van openstelling der Arbeids beurs. Ook is eenmaal óp ruime schaal een cir culaire verspreid, gericht aan werkgevers en bedoeld als propaganda, om van de Arbeids beurs werkkrachten te betrekken. Het aantal aanbiedingen van werkzoeken den bedroeg het afgeloopen jaar 548 en wel 529 mannen en 19 vrouwen, Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg 53 en wel 37 mannen en 16 vrouwen. Geplaatst werden 46 mannen en 14 vrou wen. In 't verslag wordt hierbij de opmerking geplaatst dat bij twee werkgevers werden ge plaatst 2 en 7 werknemers. Aan de aanvragen van werkgevers kon bijna steeds voldaan worden uit het aantal ingeschrevenen. Van aanvragen voor vrouwelijk personeel kan dit niet gezegd worden, maar de corres pondent heeft zich de moeite getroost om door bekendheid met de plaatselijke toestan den zooveel mogelijk daarin te voorzien. Minstens iedere maand woi^Jen de kaarten der werkloozen nagezien in verband met de verplichting of de betrokken werklooze ver zekerden tijdens den duur der werkloosheid ingeschreven waren bij het orgaan van de Arbeidsbeurs. Zooveel noodig werd iedere week een op gave verstrekt aan de Districts-Arbeidsbeurs te Haarlem van het aantal der verschil lende groepen ingeschrevenen. Tweemaal per maand werd een opgave ver strekt aan den Rijksdienst te 's-Gravenhage van het aantal ingeschrevenen b'i het corres pondentschap. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Aan de ge meentelijke Arbeidsbeurs waren deze week als werkzoekenden ingeschreven 8 schilders, 46 grondwerkers, 9 visschers, 8 metselaars, 35 opperlieden, 8 timmerlieden,- 2 stratenmakers en 2 bakkers, totaal 118 werkzoekenden. fie groote stijging van de aangiften wijst er op, dat deze vorstdagen een remmende werking uitoefenen op de werkgelegenheid. De centrale verwarming bevroren, 't Was koud, maar dat de centrale verwarming be vriest is toch nog wel wat anders dan koude. Maandagmorgen waren in twee likolen van school C de radiatoren van de stoom- verwarming bevroren. In een der klassen was een temperatuur beneden het vriespunt. Ook op andere scho len had men te kampen met de koude, al was het niet zoo erg als op C. Dat echter niet alles te wijten is aan 't stoken of aan de leiding bleek Woensdag, toen er buiten een andere wintertempera- tuur heerschte na de Noordpoolkoude. De temperatuur toen bereikt met dezelfde capa citeiten liep tot over de zestig en in enkele lokalen tot over de zeventig, een zelfs tot 76 graden. De jagende oostenwind schijnt op deze school dus een kwaden invloed uit te oefe nen, al zal er aan de installatie ook wel wat haperen. Het Witte Kruis In hotel de Groot te Hoofddorp hield de afdeeling Haarlemmer meer van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" een ledenvergadering. De opkomst liet nogal te wenschen over. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris verslagen uitbracht omtrent den arbeid van het „Witte Kruis", alsmede over de wijkverpleging en den arbeid voor de tuberculosebestrijding. In 1928 kon het te Nieuw-Vennep ge bouwde wijkgèboüw met magazijn en zus- terswoning in gebruik worden genomen; een vrij groot kwantum verplegingsmateriaal werd aangeschaft en naar behoefte over de verschillende in de gemeente aanwezige magazijnen verdeeld; niet minder dan 1385 maal werden goederen uit de magazijnen uitgeleend, terwijl in 99 gevallen ijs aan patiënten werd verstrekt; een drietal hoog te zonnen werd aangeschaft en geplaatst in de wijkgeböuwen te Nieuw-Vennep, Vijfhui zen en Abbenes. Het ledental bedraagt bijna 3200. Omtrent de wijkverpleging in deze groote gemeente kon worden geconstateerd, dat deze. algemeen wordt gewaardeerd. In totaal werden 15238 bezoeken voor de wijkverple ging: afgelegd; 638 maal werd in dé polikli niek hulp aan patiënten verleend; 1654 maal vonden bestralingen plaats met de hoogtezon; 25 maal werd hulp verleend bij het vervoer van zieken naar ziekenhuizen; 121 bezoeken werden afgelegd voor maat schappelijk werk aangepast aan de wijk verpleging. Ten aanzien van de tuberculosebestrijding kon worden getuigd, dat ook van dezen tak van dienst steeds gunstige resultaten wor den verkregen, dank zij ook den steun, die verkregen werd in de vele vacantiekolonies. De wijkverpleegsters legden 2418 bezoeken af; 12 maal werden patiënten naar een her stellingsoord of lighal gezonden; verder werden eenige malen goederen ter ontsmet ting opgezonden; woningen en ligtenten ontsmet. Dr. v Slooten, die vanaf het begin het consultatiebureau te Hoofddorp heeft geleid, is vervangen door Dr. Kielstra. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester konden de volgende eindcijfers worden genoteerd. Witte Kruis; ontvangsten 18884.16 uitgaven 18773.98)5: batig saldo ƒ110.18. Wijkverpleging; ontvangsten ƒ18052.17: uit gaven 18631.31: nadeelig saldo ƒ579.14. Tu berculosebestrijding; ontvangsten 9897.911/,: uitgaven 10438.02, nadeelig saldo 540.10 Gelezen werd hét verslag van den afge vaardigde naar de vórige algemeene verga dering. hetwelk met aandacht werd aan gehoord.' Verder werd liet bestuur gemachtigd als er voorst ellen, voor de volgende algemeene ver gadering mochten Inkomen,, dezè in te zenden," alsmede om' een candidaat op te geven voor lid van het hoofdbestuur, ter voorziening in de vacature-Soepnel. De ijsclub „Hoofddorp" opnieuw gecon stitueerd In een gisteren in „de Land bouw" te Hoofddorp onder voorzitterschap van den heer S. Silver gehouden vergade ring, die. door ongeveer 40 personen werd bezocht, sprak de heer Silver een openings woord, waarbij hij tevens een overzicht gaf van het werk van de ijsclub „Hoofddorp" over de laatste jaren. Hij vestigde er ook de aandacht dat er van verschillende zijden over geklaagd werd, dat door het bestuur van deze ijsclub niet of niet actief genoeg werd opgetreden, vooral nu daartoe toch werkelijk gelegenheid te over was en stemde toe, dat die klachten niet geheel ongegrond waren, hoewel er anderzijds toch ook wel verschillende z.i. geldige motieven zijn aan te voeren, waardoor een en ander werd ver oorzaakt. i Spreker stélde voor nu de vergadering !zoo goed was bezocht tot verkiezing van een nieuw bestuur over te gaan en dat daar toe dan het bestaande bestuur in zijn geheel izou aftreden. De bestuursleden H. J. Treur en W. N. Bakker verklaarden zich hierop bereid in het nieuwe bestuur zitting te nemen, terwijl de heeren Silver. Bruin, Linthout en Asjes zich niet meer beschik baar stelden. Verder gaf de voorzitter gelegenheid eventueel op- of aanmerkingen op het be leid van het tegenwoordige bestuur nu maar kenbaar te maken en vragen te stellen over zaken, de ijsclub betreffende. Algemeen scheen men echter van gevoe len, dat het beter is om van het vroeger optreden der vereeniging niet in bijzondere details te treden, doch zich meer te bepalen bij hetgeen nu te doen staat. De secretaris kreeg nog een welverdiend pluimpje voor de Op Maandag 4 Maart a s. zal Haarlem's Tramfanfarecorps een uitvoering geven in de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw. Het Mandolinegezelschap „Avanti", di recteur de heer Court, zal medewerking ver- leenen, alsmede het gezelschap van der Hilst. Ook Haarlem's Tramfanfarecorps zal eeni ge nummers uitvoeren. uitnemende redactioneele verzorging vaa de notulen, waarna de penningmeester een overzicht gaf van het gehouden beheer, waaruit bleek, dat een batig, saldo van 27 aanwezig was en nog door 81 leden contri butie wordt betaald. Hierna werd tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag was, dat tot bestuurs leden werden gekozen de heeren Jb. Mole naar, voorzitter; I D. Smits, secretaris; H. J. Treur, penningmeester en W. N. Bakker, A. de Nijs, G. Osksm en W, Spaans, com missarissen Allen verklaarden de benoeming te aanvaarden. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, die door den voorzitter werden be antwoord, waarop 30 nieuwe leden toetra den. De voorzitter sloot hierop de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de gezellige bespreking. A's een bewijs van erkentelijkheid en waardeering voor de vele. belangrijke dien sten, die de heer Silver gedurende zoovele jaren in het belang van de ijsclub heeft be wezen, werd hij onder applaus tot eerelte der ijsclub benoemd. Ridder in de Orde yan den NederL Leeuw Bij Koninklijk besluit' van 6 Februari 1929- is aan mr. W. H. Hoijér, op zijn verzoek, met ingang van 15 Februari "1929, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van officier van justitie bij de arrondissements rechtbank alhier, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diénsten door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen. Verder is Mr. H. W. Hoijer benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw IJSVERMAAK TE HEEMSTEDE Donderdagmiddag had onder groote be langstelling de uitgestelde ëstafettè-hard- rijderij plaats voor ploegen van 3 personen, bestaande uit twee hëer enen 1 dame. Hoewel het bestuur alle mogelijke moeite had gedaan, om dezen wedstrijd te doen slagen bleek bij den aanvang- dat eenige da mes nog' niet present waren, waardoor do wedstrijd een uur later aanving. De deelnemende ploegen 8 in getal, wer den bij loting vastgesteld, hetwelk zeer ze ker een goede oplossing was, gezien de zeer aardige spannende 'momenten. Reeds dadelijk bleek dat de mededingers elkander zooveel mogelijk de eer wilden ont- futslen, echter door valpartijen en het niet tijdig overreiken van het estafette-stokje, gingen vele illusies in rook op. Reeds na eenige ronden bleek dat de ploe gen 4 5, 7 en 8 om de vastgestelde prijzen moest' enkampen Een aardig moment ont stond, toen de veteraan L- Kooyman. zich door het te laat overreiken van het stokje een 20-tal meters zag ontgaan, waardoor de jeugdige Bierman kans zag hét eerst de finish te bereiken. Na afloop Week dat de uitslag als volg4 was: Ploeg 4, bestaande uit .mevr. Schuurman en de heeren Dam en Bierman, 1ste Pr-: Ploeg 7, best uit mevr. Pronk en de heeren Ij. Kooyman en Van 4er Weiden, ,2e pr. Ploeg.6, best. uit mei., v Set-'seieiy en qp.Beu ren A. Botbijl en J. de' Kei-dei', 3é'? .Pr Ploeg 8. best. uit mej. v d. Eem en de hee ren J. Koynian en W. Botbijl, troosprijs De regeling was, in handen van de hee ren D. Kat en G. Braam. Des avonds had onder groote belangstelling de uitreiking plaats van de prijzen, Bij ver hindering van den voorzitter reikte- heer N J. van der Linden de prijzen uit- Spr. meende een ernstig, woord van mis noegen te moeten uitspreken, en wel over het feit dat alle moeite en zorgen-die het bestuur betoeftd en door de leden en door inwoners van Heemstede nit op de. juiste wijze wordt gewaardeerd. Hij hoopte dan ook dat bij een volgende gelegenheid het üs in letterlijke zin gebro ken zou Zijn en'dat bij een eerstvolgende gelegenheid, de deelnemers zouden toestroo- men. De prijzen wrden floor hem. uitgereikt en iédere prijswinrter en prijswinster kreg on- dr een geestig respraakje zijn of haar prijs in bezit. Nd d prijsuitreiking bleef men nog jeenl- gen tijd gezellig bijeen (Ongecorrigeerd) 5 pCt. Leening groot 140.000 De firma F. Th. Everard te Haarlem be richt, dat vanaf heden de inschrijving is opengesteld op een 5 pCt. Obligatieleening. groot 140.000, ten laste van het R. K- Parochiaal Kerkbestuur van St. Jacobus den Meerdere te Spaarnwoude aan de Liede in strikken van 1000., 500. en 100, tot den koers van 100 pCt. Aan de toelichting bij deze leening is het volgende ontleend: Het R.K. Kerkbestuur der Parochie van St. Jacobus den Meerdere te Spaariiwoude aan de Liede, daartoe gemachtigd door Zijne Heiligheid Paus Pius XI en Zijne Doorlich- tige Hoogwaardigheid Monseigneur J. D. J- Aengenent, Bisschop van Haarlem, wenscht eene geldleening aan te gaan groot 140.000- De gelden dezer leening worden aangewend voor aflossing der uitstaande 6 pCt. Obliga tieleening en ondershands geplaatste 5 pCt- en hooger rentegevende schuldbekentenissen. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur is met al hare bezittingen en inkomsten aanspra kelijk voor dè richtige nageköming der ver plichtingen uit deze leening Voortvloeiende- (De Rijkssubsidie voorde Parochial® Scholen bedroeg over het afgeloopen jaar 6200.—.) De leening draagt 5 pCt. rente 's jaars- betaalbaar halfjaarlijks op den len Maart en len September van ieder jaar. Zij Is ver deeld in 100 Obligatiën van 1000., 70 Obli- gatiën van 500. en 50 Obligatiën van l"9' De leening wordt a pari afgelost volgens onderstaand plan: 1 Maart 1930—1939 per jaar 1000., J Maart 1940—1949 per jaar 1500., 1 "Maart 19501959 per jaar 2000.. 1 Maart 199°;K 1969 per jaar 2500., 1 Maart 1970—I97* per jaar 3000. en 1 Maart 1980—1989 Per jaar 4000. De uitlotingen zullen plaats hebben W d_ maand Januari van ieder jaar, terwijl uitgelote stukken op 1 Maart d.a.v. zuil® worden. Het R.K. Parochaal Kerkbestuur beh°I°. zich het recht voor, de aflossingen te v grooten of de geheele leening te all®n u a pari af te lossen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2