Een Ouderwetsche Winter Koude-Golf en Levenskunst Bespiegelingen TWEEDh, BLAD NIEUWE HAARI.EMSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE i Record-temperaturen VERKEER EN POSTERIJEN Telegrammen naar Roemenië Een tijdelijke regeling der wegenbelasting LUCHTVERKEER Een niet-officieel hoogte record record voor de laagste gemiddelde tempe ratuur in Februari volgens termijnwaarne. rningen te de Bildt overtroffen. Maandag j was de gemiddelde temperatuur 12.9 graad onder nu) (16, 3, 8, 8, 13, 6 graad vorst». Donderdag, 13.1 graad onder nul (17, 8, 9, 8, 11, 6 graad vorst). Het laagste bekende daggemiddelde voor andere maanden is 14 graden vorst op 22 Januari 1850; dit is ecliter bereken"! uit waarnemingen te 8.14 en 22 uur, terwijl nu de waarnemingen van 8.14 en 19 uur zün gebezigd. Vervangt men ditmaal 19 door 22, dan wordt het gemid delde van Maandag 13.5 graad vorst tegen 16.1 graad op 17 Februari 1855. Ook de hoogste temjieratuur van Donderdagmiddag 9.7 graad verst is voor zoo ver na te gaan vroeger nooit voorgekomen. Na de mededeeling van Maandag j.i. wa-, nog te Vliswingen en wellicht te Maastricht de absoluut laagste temperatuur aangetrof fen; te Vlissingen werd Dinsdag 15 graden en te Maastricht Donderdag 20 giaden vorst gemeld. Koude-record te Roermond Gisternacht heeft de vorst te Roermond en omstreken een record bereikt Oni 7 uur gisterenmorgen wees de thermometer te Roermond 18 gr. C. aan .erwijl bij v siuw in de Weerd bij Roermond een tempo ratuur van 22 gr. C. werd genoteerd Ten gevolge van de aanhoudende vors; en het strijken van de stuw in de Weerd en in verband met het vele drijfijs in ie Maas de stand van het waater zoo laag e wenden, dat verschillende aken en een sleipboot aan den grond zijn geraakt. Nog één autoweg naar llraban. Voor automobilisten zal het van belang zijn te vernemen, dat er op het oogeiiblik nog één weg bestaat naai het Zuiden des lands. Deze route leidt over Cr.lemburg, waar men via het ijs de rivier kan over steken, Daarna volgt men den weg van Uei- dermalsen naar Kuil. Hier moet men rechts afslaan en rijden tot het veer op Brakel, waar men eveneens over het ijs den anderen oever kan bereiken. Van Brakel neemt men den weg tot Zaltbommel, waar men verder rijdt naar Hedel. In deze laatste plaats be staat nog gelegenheid om te worden over gezet. Van Hedel volgt men dan den gewonen weg naar 's-Hertogenbosch. Treinvcrlraging De vorst heeft gisteren aan de stations te .otcerdam weer veel vertraging in het trei len verkeer teweeggebracht. De locomotieven zijn niet dan met zeer veel moeite op gang te krijgen en de voedingspompen op de ran geerterreinen zijn vaak bevroren. Bovendien ontstaat vertraging doordat de machines harder moeten stoken ten gevolge waarvan onderweg meer dan anders kolen moeten worden ingenomen. Nu zich gisteravond nog een fijne dichte sneeuwval bij de strenge vorst heeft ge voegd, wordt het nog moeilijker. De inter nationale treinen waren dan ook alle veei te laat. De Duitsche trein bijv., welke onge veer zevén uur binnen moet zijn. was bij elven nog niet aan hei station D.P aange komen. Van het Maasstation is o.a de trein, welke daar 9.26 naar Utrecht moest vertrekken, pas om kwart voor eli onder de kap vandaan gestoomd. Het werk van de ijsbrekers Elke nacht maakt de ijsmassa's in de Amsterdamsche havens grooter, steeds moei lijker wordt de vaart In het Noordzeekanaal. Toch staat Amsterdam er nog betrekkelijk gunstig voor; de vaarweg naar de Noordzee is niet dichtgevroren, de groote schepen kunnen den dienst onderhouden. Dat dit zoo is, is te danken aan de acties van de ijsbre- kers 1 en II van de Vereeniglng „Algemeene Sclieepvaartbelangen", welke achttien uren per etmaal varen en b.v. Woensdagavond tot middernacht onafgebroken dienst heb ben gedaan. De „IJsbreker I' de z.g. groote ijsbrekei de II is echter ook van flinken omvang vaart heen en weer tusschen Amsterdam en IJmuiden en zorgt er voor, dat er steeds een vaargeul blijft. Als men bedenkt, dat het kanaal 30 k m. lang is, kan men begrijpen weik een arbeid hier wordt verricht om het ijs. dat 20 c.m. en meer dik is. te breken Bij de hevige vorst vriezen de schotsen, die soms een oppervlak hebben van 50 M2., spoedig 'aan elkaar vast. Men heeft en met recht vaak medelijden met de men- schen. die in deze lage temperaturen op straat moeten werken, maar denkt men ook wel eens aan het personeel, dat vele uren achtereen dienst doet op de open bruggen van de ïjsbrekers om de scheepvaart op Amsterdam mogelijk te maken? Dat zijn inderdaad prestaties, waarover men nie', ge ring moet denker. De groote moeilijkheid is. dat er naast niet kan worden gespuid. In andere winters kon het ijs worden losgemaakt en dan bij eb in de Noordzee worden geloosd Dat is nu onmogelijk, omdat het water in het kanaal geleidelijk al zoo laag is geworden, dat men vreest bij spuien te veel water te verliezen, zoodat de diepte van het vaai wa ter gering zou worden. De groote ijsbreker kan. daar het vaartuig De Aikmaar-Facket staakt den dienst. De Ai-.maar-Packet heeft gistermorgen haar dienst van Amsterdam naar Zaandam en IJmuiden, die tot dusver nog met ver traging werd uitgevoerd, gestaakt. Het pontveer aan de Hembrug' vaart niet meer. Ook het pontveer aan de Hembrug heeft den strijd tegen de vorst moeten opgeven. Het autoverkeer met Amsterdam kan alleen geschieden over den Noorder-IJ- en Zeedijk. Het veer Ridderkerk-Alblasserdam. Op het veer Ridderkerk-Alblasserdam over den „Noord" kunnen geen auto's of andere voertuigen meer overtocht krijgen. De veer man is met een ploeg werkvolk bezig een vaargeul te maken en men hoopt dat heden de post weer kan varen. Dit laatste is ech ter zeer te betwijfelen, in verband met ae zeer Strenge vorst. Er is thans een voetpad voor personen en rijwielen. Gorcum-Sleeuwijk. Het is thans mogelijk om met luxe-auto's over het ijs van de Merwede van Gorcum naar fcueeuwijk te rijden. Met kar en paard over den IJsel. Tengevolge van de strenge vorst geduren de de laatste dagen is de verbinding van de oeide Useloevers te Olst hersteld, doordat het ijs thans van zoodanige sterkte is, dat ook voertuigen er zonder gevaar over kun nen rijden. Uit Kampen wordt gemeld; Nu de veerdiensten zijn gestaakt, heeft hei verkeer van Kampen naar het Kamperei land over het ijs plaats en wel over den IJsel te voet, terwijl men het Ganzendiep zells met paard en wagen passeert. zeer diep ligt, niet in de zijwateren komen. Dr.ar werkt de kleine breker (II) en werkt ook de havendienst. Op aanstichting van den havenmeester, den heer Van de Poll, heeft het gemeentebestuur een sleepboot, de „Da niël Goedkoop" gecharterd, om bü het breken assistentie te verleenen. Er wordt dus, m voortdurende en goede samenwerking tusschen „Algemeene Scheepvaartbelangen" en den havendienst al het mogelijke gedaan om de scheepvaart te onderhouden. Dank zij de actie van de brekers blijft het lis in het IJ voortdurend stuk en kunnen de gemeenteponten den dienst onderhouden De Hembrugpont heeft den dienst echter moeten opgeven en de binnenscheepvaart op het IJ ligt stil. Hoe streng de vorst is moge hieruit blijken, dat, naar het Hbld. meldt, de sche pen in de sluizen te IJmuiden tijdens het schutten gisteren invroren; zij konden echter altijd met eigen kracht weer loskomen. Onze fotograaf „nam" de eerste waaghalzen, Als er één schaap over de brug js '.Ci kruien van het ijs t>ij den Moerdijk Hevige stapels schuiven op elkaar. Zoo men, ziet, is de spoorbrug bijna bereikt, veel hoogcr rnag het dus niet gaan De scheepvaart op de Westerse held!-. Het drijfijs op de Westerschelde brengt voor de scheepvaart steeds meer moeilijkhe den en vooral de provinciale stoombooidien- slen ondervinden grooien overlast. De diens; Neuzen rfoeaekenskerke— Hansweert kan zeer onregelmatig worden uitgevoerd en syoensdagavond moest ook de laatste re;s Gissingen—Neuzen en terug vervallen. Een slachtoffer. In een oud huis aan de Steenstraat te Nijmegen is de 56-jarige alleenwonende s. op een ijskoude kamer dood in zijn bed ge vonden. De buren hadden hem al een dag gemist. Toch het volle loon. Uit Tegelen meldt men aan de Msb.: Dooi de geweldige vorst zijn nagenoeg alle arbei ders werkzaam m de kleiwaren-industrie werkloos. Door de directie der N. V. Gebr. feeuwen's Kleiwaren-industrie, welke hare fabrieken heeft in Tegelen, Reuver, Blerick en Kaldenkirchen, werd evenwel besloten aan al hare werklieden, welke door de vorst werkloos zijn geworden, het volle weekloon uit te betalen. De vorst en de vlsch. De hevige vorst van de laatste dagen heeh tot gevolg, dat de visschen behoefte krijgen aan open water. Hiervan maken verschillen de gepatenteerde als clandestiene visschers gebruik om bijten in het ijs te hakken en de begeerlijke visschen zonder veel moeite te vangen. Zoo gebeurde het dezer dagen meldt de Ned. dat een visscher in den polder Mas tenbroek nabij Genemuiden op één dag niet mindir van 200 pond karper schepte, waar onder exemplaren van circa 20 pord ge wicht. Op de markt te Barneveld Donderdag zijn op de markt te Barnevelc honderden, wellicht duizenden eieren stuk- gevroren. Wanneer men zich een oogenblik in de nabijheid van onbedekte eitjes bevond, kon men de schalen onophoudelijk hooren knappen. Ook zijn groote hoeveelheden in gekuilde aardappelen door de vorst onbruik baar geworden. Het vervoer van zieken per K. M Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche lioode Kruis heeft aan de Koninklijke Lucht- die zich op de Maas dorsten te begeven, nietwaar, volgen de auto's vanzelf 11. Al de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik namen gisteren de ruïne van bat Leicis.he Stadhuis in oogenschouw. Men ziet op deze foto de ijskolommen, die 'net droevig beeld n -g eenigszins bedekken vaart Mij. voor Nederland en Koloniën een ziekenraam met schokdoozen en klemmen ter beschikking gesteld, voor'het geval, dat tij dens deze ijsperiode het noodig mocht blij ken van de Wadden-eilanden patiënten per vliegmachine over te brengen. 400 dekens voor noodlijdende gezinnen De Raad der gemeente Vriezeveen besloot n zijn gistermiddag gehouden spoedverga dering o.m. om 400 dekens beschikbaar te stellen voor de noodlijdende veenbevolking „e Sibento in die gemeente. Per auto over het ijs van Monniken dam naar Marker- De tocht over het ijs per auto van Monni kendam naar Marken is thans mogelijk. Gis- eren volbrachten drie auto's den tocht. Raekclooze waaghalzerij Drie jongemann enondsrnamen gistermor gen den tocht van Lemmer op schaatsen naar Ui'k, zonder ijsvlet. Deze waaghalzerij kwam een hunner duur te staan, want 10 K. M. van de kust zakte deze door iiet ijs. Hij kon nog' worden gered, doch meest zien na aankomst te Lemmer onmiddellijk ondei geneeskundige behandeling stellen. Schaatsenrijden op het kanaal van Zuid-Bevcland. Op het kanaal van Zuid-Beveland wordt schaatsen gereden, wat sinds 1J-91 niet is voorgekomen. De provinciale booten op Walsoorden en Neuzen onderhouden nog steeds, hoewel on geregeld, den dienst. De Waal zit vast van Gorkurn tot Lobith Het veerpersoneel te Nijmegen heeft gisteren een pad door de ijsschotsen gemaakt, dat des middags druk beloopen werd. Velen lieten op hun wandeltocht over de Waal het pad iinks liggen. Gemakkelijk maakten zij het zich op die wijze niet. want de aan elkaar óevroren ijsschotsen zijn zeer oneifen. Ook iichte sleevrachten passeerden het veerpad. Een door twee personen geduwde handwagen, waarop enkele zakken steenkolen lagen, zakte op het pad door het- ijs. zoodat het neg niet gewaagd is met zware vrachten of auto's over de Waal te trekken. Stagnatie op de scheepswerven. Uit Slikkerveer meldt men ons: Door de strenge koude ondervinden de scheepswerven in deze plaats, evenals te Bol nes veel last. Vele scheepswerven hebben het buiten werkend personeel naar huis ge zonden wegens de koude. Op de scheepswerf De Maas", waar anders 800 arbeiders wer ken, zijn er thans nog slechts 200 werkzaam. Het mocht niet meer baten. De hulp, verleend door den Marine-Vlieg- dienst bij het vervoer van Texel naar het hospitaal te Den Helder van de 9-jarige C. M. Dalmeyer heeft niet mogen baten. Hoe wel het vervoer in den kortst mogelijken tijd geschiedde en onmiddellijk na aankomst in het hospitaal tot operatie werd overgegaan, s het patiëntje in den voornacht overleden. Paard en wagen over de Lek. Te Wijk bij Duurstede is hedenmorgen over de bevroren rivier de Lek de eerste met een paard bespannen wagen met meel gegaan. IJs langs de geheele kust. Volgens het rapport van gisteren te IJ muiden binnengekomen schepen ligt iangs onze geheele kust een breede strook ijs. Te vens begint zich ook in de buitenhaven te IJmuiden ijs te vormen. Een stoomschip vast in het ijs? Volgens rapport van een gisteren te IJmui den binnengekomen stoomtrawler had men waargenomen. dat een sloomSchip nabij Eierland in een zeer breede strook drijfijs vastzat. De stoomtrawler kon onmogelijk in de nabijheid komen om assistentie te ver leenen, doch moest zeL uit de kust blijven om niet bekneld te geraken. DREIGT ER EEN NIEUWE KOUDEGOLF? De Berlijners waren aan de Siberische koude der afgeloopen week langzamerhand reeds zoodanig gewend geraakt, dat de stij ging tot 10 graden, die gistermiddag werd geconstateerd, hun bijna weldadig aandeed. Indien zij echter mochten hebben gehoopt, dat thans binnen enkele dagen een zoel len teweertje te verwachten zou zijn, dan zal de voorspelling van den meteorologischen dienst hen inmiddels bitter téli :r hebben gesteld, zoo meldt een telegram uit Berlijn aan de Telegraaf. Voorspeld won't door dezen dienst namelijk, dat na het ophouden van de sneeuw een nieuwe koudegolf met ongekend lage temperaturen het Duitsche rijk zal teis teren. Voor de rijkshoofdstad begin*" de toestand op het gebied der kolenvoor. lening thans echter reeds zeer dreigend te worden. Het bruinkolensyndicaat heeft zfc'n wegens den bestaenden kolennood tot de voornaamste olenkleinhandelaars van Berlijn gewend, ten einde gezamenlijk maatregelen te ovei- wegen. Dientengevolge besloten de kleinhan delaars. dat voorloopig geen grootte hoe veelheid dan 250 KG. ineens zal worden af geleverd. Gebleken is o.m., dat onder het pu bliek een paniekachtige stemming is ont staan. hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat- veel meer is gekocht, dan voor directe be hoefte noodig was. Ook het tekort aan aardappelen doet zich steeds meer gevoelen, daar de aanvoeren voor de voorziening der Berlijnsche' bevol king ten eenenmale onvoldoende zijn. Om deze reden zijn de aardappelhandelaars in de markthallen heden tot rantsoeneering overgegaan. Echter wordt verwacht, dat bin nen enkele dagen weder voldoende hoeveel heden zullen worden aangevoerd. De berichten uit het geheele riik maken gewag van vrijwel dezelfde moeilijkheden Als merkwaardigheid kan worden gemeld, dat in een klein gehuchtje in de provincie Brandenburg de waterleidingen in alle hui zen zijn bevroren Ten eind- in de aller dringendste behoefte te voorzien, is men er thans toe overgegaan, met sproeiwagens heet water aan te voeren. Voorts wordt ge meld dat op den Rijn bij Kehl honderden wilde eenden op het ijs zijn vastgevroren Het angstgekrijsch der ten doode opgeschre ven dieren is tot in verren omtrek te hooren, Op de Schneekoppe is de temperatuur plotseling met 11 graden gestegen, zoodat zich daar het eigenaardige verschijnsel voordoet, dat het op 1690 M. hoogte minder koud is dan aan den voet van het gebergte Het verschijnsel Is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat door de depressie uit Italië lucht van hooger temperatuur wordt aangevoerd Hetzelfde verschijnsel wordt, trouwens op het oogenblik door aviateurs geconstateerd. Te Danzig ligt de scheepvaart sinds Zon dag geheel stil In de haven bevinden zich ongeveer honderd schepen, die niet meer kunnen vertrekken. Te Potsdam werden de scholen van 15 tot 23 dezer m verband met de aldaar heer- schende kolenschaarste gesloten In de overige door de koude bezochte Europeesche landen blijft de toestand even eens zeer moeilijk. Uit Tsjechoslowakije wordt gemeld dat in het geheele land het verkeer ernstig ont wricht is Presburg is ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm geheel van de buiten wereld afgesneden. Te Brünn moest de tramdienst vertraagd worden. In het kolen- district van Ostrau staat het goederenver keer stil; de stations staan propvol goede rentreinen. Ook in Hongarije heeft de sneeuw het ver keer geheel in de war gebracht. Niet minder dan acht treinen zijn onderweg blijven ste ken; twee daarvan zijn bij pogingen om weer od gang te komen ontspoord. De trei nen uit Fiume en Spalato bereiken al sinds drie dagen de Hongaarsche grenzen niet meer. Te Oedenburg konden vele deuren niet geopend worden tengevolge van de opgehoopte sneeuw, zoodat de bewoners dooi de ramen op straat moésten zien te komen. Terwijl uit geheel Europa melding van abnormale koude wordt gemaakt, werd te Vardö in het Noordelijkste deel van Noor wegen aan de Noordelijke IJszee een tem peratuur van 8 graden Celsius boven 0 ge constateerd. IJsland doet zijn naam eveneens onee» aan, aaar er voortdurend een temperatuur van 3 5 graden Celsius boven het vries punt heerscht. Uit Groenland komen berichten binnen over grooten nood onder de bevolking we gens gebrek aan sneeuw en ijs, waardoor de op hondensleden aangewezen wa'visch- vangers hun bedrijf niet kunnen uitoefe nen. De vertraging van telegrammen naar Roe menië is opgeheven. De Bond van Bsdrijfsa» ouders in Ne derland. deelt mede dat naar aanleiding van zijn verzoek de Minister van Financiën in verband met de bijzondere vorsttoestan- den. heeft bepaald, dar tot 15 Maart a s. aan alle houders van vrachtauto's op hun ver- zeek door de ontvangers der directe belas tingen speciale wegenbelastingkaarten zul ten worden verstrekt. Deze dagkaarten gel den voor ten minste zeven achtereenvolgen de dagen; het tarief is per dag 1/360 van het jaarbedrag, voor deze vrachtauto's aan wegenbelasting verschuldigd Zij, die hun waeens buiten bedrijf stelden, kunnen nu wellicht hun auto's goed gebruiken. Deze regeling geldt niet voor vrachtauto's, welke een geldende wegenbelast m-kaart hebben. Nadere inlichtingen zijn verkrijgen aan het secretariaat van den T B. NLaan Co pes van Cattenburgch 10, Dec Haag, tel. 17766 De Amerikaansche vlieger-luitenant John son en kapitein Stevens hebben volgens De- richten uit Dayton met een legervliegtuig een hoogte van 39.000 voet bereikt. Ofschoon daardoor practisch het hoogterecord van 38.420 voet gebroken is, geldt deze vlucht niet als officieel record, daar de vliegers ten gevolge van gebrek aan brandstof op een ander vliegveld moesten landen, terwijl zü volgens de bepalingen op de startplaats hadden moeten neerstrijken. Gistermorgen is een. goederentrein op een stootblok geloopen te Hiilegom. De locomotief ontspoorde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eiken morgen herhaalt zich dezelfde cere monie gedurende deze koudegolf-periode die zich van vele andere en vroegere onder- scheldt, dat zij gestaag in hevigheid toe neemt. Verhalen van voor- en grootvader; over koude zus en zoo doen geen opgelc meer. Eiken morgen steek ik m'n neus boven 't tiek en hoewel ik weet, wat er gebeurt, is het teikens ais een nieuwe ervaring voor me iwëe smalle straaltjes damp komen uit mijn neusvleugels, wat bewijst, dat de lucht bui en mij veel kouder is dan in mij- Het kijken naar je kleeren, die over eer, koel hangen m den omtrek van het bed naakt je huiverig Zij zijn zoo dicht bij en loch zoo onoverkomelijk ver van je af. Er benden lange dunne stokken in den handel e worden gebracht, waarmee men z'n klee- •en kon onvisschen. te beginnen met sokken >n jarretels Toch zou dat ook niet de op- ossing brengen, want je moet er bij op- -itten, waardoor de indringende koude on- niddeilijk alle voordeelen zou doen verloren taan. En bi.i vergissing zou men z'n bretels -irnnen opvisschen in plaats van z'n sok- kenhouders. Een schepnetje zou misschien beter geschikt zijn. Maar ook dan was 't euvel tiet verholpen Want at zou men er in slagen zijn kleeren 'e „scheppen", ze zouden even koud blijven Vesten vooral zijn koud. Het kost, geweldige zelfoverwinning een warme borstkas in een koud vest in te knoopen. Eigenlijk deugen de slaapkamerstoelen niet. Daarin moesten zit tingen zijn met een electrischen verwarmer. Dan bleet een vest den ganschen nacht warm en 's morgens bij het aankieedcn kon men er op gaan- zitten. Eskimo's kennen deze moeilijkheden niet Zij slapen in hun kleeren. Daar is wat voov te leggen Abnormale tijden wettigen abnor- nale maatregelen. Het wasschen, dat anders de verfrlssching en complete ontwaking brengt, doet ie hloed bijkans stollen De badkamer, die gemeenlijk n het koudste vertrek van het huis staat verheugt zich niet in druk bezoek. Een bad -ehoorde eigenlijk onder het bed te staan. Natuurlijk zou er in voorzien moeten wor den. dat iemand niet onverhoeds 'n het warme water kan plonsen. De beddenfabri kanten staan heden ten dage voor niets. Er vorden bedder, gemaakt die, wanneer ze -uiten gebruik zijn. er uit zien als een xleer- -ast. Waarom zouden ze geen bed kunnen naken, dat door middel van een hefboom if anderszins in een bad werd veranderd? 'den schaduwzijde ven dit systeem zou ziin wanneer een art eloos slaper in 't holle van den nacht met z'n linkervoet in 't water be- 'andde- Scheren is bij deze koudegolf misschien een nog ingewikkelder probleem. Op stations in groote steden bestaan toestellen, waarin rijen z'n voeten steekt, om er een minuut later met keurig opgepoetste, schoenen uit te voorschijn te komen Waarom bestaat er geen apparaat waarin men zijn gezicht steekt, om 't later glad en gepolijst terug te trekken? Waarom niet? Maar als ze werke lijk bestonden, zouden er slechts enkelen ge bruik van maken op koude ochtenden als we nu beleven, wat de kwestie niet meer tot een kwestie maakt. Op 't bureau. Mijn radiator straalt 'niet uit oE straalt vruchteloos uit tegenover de kou, die door spleten en kieren binnendringt. M'n hand verkleumt bij 't beschrijven van 't koude papier. De melkboer kondigt met kloppen z'n be zoek aan. Hij heeft karmozijnen k nonen, een rooden neus. Zijn oogen tranen. Hij slaat •zijn handen die in dikke handschoenen steken, tegen elkaar en zegt, dat. 't zoo niet langer gaa':. j De tweece bezoeker kondigt zich aan. Hij ziet er verstijfd ui- en bleek. Waarom maakt de !:ou bü den een een rood gezicht en waarom schünt. bü den ander het bloed uit het gelaat te wijken? Hü gaat zitten, na eerst mün radiator te hebben net ast. Hü weeklaagt niet over de kou en schijnt be rustend te aanvaarden, wat de dag brengt. Terwijl hij zit te praten, komt een derde binnen. Op hoogen toon verklaart hjj, dat hü zijn dikke das zal omhou- den en gaat dan woedend ver der; „Eenvoudig idioot, zoo'n kou! De menschen van tegenwoordig kunnen zulke temperaturen niet meer verdragen. Het menschdom is in den loop der eeuwen ver zwakt. Zenuwen, spieren en ade ren missen den noodigen weer stand. Als 't og langer aan houdt, zal men de menschen als musschen zien omkomen." „Wat mü betreft," zei de blee- ke, „ik voel wel, dat ik 't niet lang meer zal maken." Toen heb ik gelachen, w: .t hm schü'nbaar zeer mishaagde. „Je gelooft 't niet?" ging num mer drie voort. „Als jü er te gen kunt, sluit dat niet uit, dal anderen er onder zullen be- zwüken. Heusch, de kou is voor de men- schen van onzen tüd niet te dragen. „Het is waar," zoo begon ik, „wat ons ruw aandoet, wat ons hard aanpakt is bij dit verfijnde, genotzieke geslacht niet het meest welkom. De geschiedenis leert, hoe zü. die volhouden en doorzetten, meer bereiken in het leven dan zij. die altijd weer toegevend heid toonen en zich aanpassen willen. Dezi strenge vorst die ons in haar ijzeren greep gekneld houdt en niet lo laten wil, kan ons iets leeren. Wü vinden 't niet aange naam Maar de vorst volbrengt desondanks haar taak. Diep dringt zü door in de aard korst en doodt het ongedierte, dat wacht op de lente. In woud en veld houdt zü oprui ming onder zwak en ziekelijk gedierte er gewas en prikkelt de le"enskracht der ge zonden tot hoogste krachtsontplooiing. Ook voor ons menschen is de vorst heilzaam. Zü dwingt ons tot snelleren gang, tot diepere ademhaling. En niet eer zal deze koude- periode eindigen, vóór gedaan is, wat vol gens hooger beschikking gedaan itfoet wor den. Het gezonde, sterke en krachtige in ons. vordt naar buiten gebracht en wij groeien in kracht, niet alleen naar het lichaam. ,vant zooais met vele dingen in het leven, die ons onaangenaam zijn. is het gesteld met de vorst; zü duren niet zoo lang als wij wenschen, maar zoo lang als zij duren moeten. En hier komen we in het rijk. waar dke menschelijke beschikking nutteloos, elk nenscbelijk verlangen waardeloos is. Hier moet de mer.sch buigen. Zijn niet de knoppen der planten groen en die van den kastanje glimmend bruin? En ,eeft niet de zon warmte? Zij werkt even hard als de vorst, om te overwinnen. En zij -al overwinnen. Het werk Gods ligt niet al leen in de handen van ruwe trawanten, er zijn nog welmeenende helpers, die zich voorgoed zullen laten gelden, als de vorst haar werk gedaan heeft en nieuw, krachtig 'even zich zal ontplooien." „En toch blijf ik er bü. dat ons geslacht oj) deze temperatuur niet meer is berekend", hield nummer drie halsstarrig vol. „Betrekkelijk. Allemaal betrekkelijk, vriend, 'n Doorslaand bewijs? Onze dienstbode ging dezer dazen uit bü ee^ temperatuur van 28 graden inzijden kousen. Het kind ze is zeventien is monter en gezond ge- b'even. Ik vind 't verkeerd en wikkel zelf m'n beenen in ribana en dikke wollen sok ken. Maar als je beweert, dat ons geslacht er niet tegen bestand is. kijk dan naar die arme schapen. Ze loopen bij heele kudden rond." de B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5