Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Schrale Neus TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Staten-Generaal Tweede Kamer Wonden KLOOSTERBALSEM De procedure in Kanton gerechtzaken Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck De griep te Arnhem Zyn vader was Minister van Waterstaat Het bezoldigingsbesluit LANDBOUW EN VISSCHERI Nat. Vereen, tot bevordering der Paardenfokkerij De interparlementaire Unie Gewestelijke uitbreidings plannen in Zuid-Holland Aanslagen volgens werkelijke gegevens De Stadhuisbrand te Leiden f 400 vermist Afgewerkte gassen van den motor Kolendampvergiftiging Een acetyleencylinder uit elkaar gesprongen Van een wissen dood gered Een Nederlandsche dame te Parijs bestolen Voorzichtig met gloeiende kachels Een slangenmensch- acrobaat-inbreker Na het drama te Grootegast Een brandstichter Van de kar gevallen Kortsluiting bij de Enka te Ede Een bankkantoor uitgebrand Een vierde pokkengeval Ia de vergadering der Tweede Kamer wamen gisteren verschillende wetsontwer- en en conclusies aan de orde, waaronder ok een wetsontwerp tot goedkeuring van et besluit van den vice-president van den itaad van Ned.-Indië, bij afwezigheid van den Gouverneur-Generaal belast met het iagelijksch beleid der zaken, tot nadere .'tjziging en aanvulling van Afdeeüng III A van de begrooting van Ned.-Indië 1928. dat na eenige bespreking werd aangenomen. Bi) het wetsontwerp: In de gelegenheid stellen van hen, die ingevolge de wet van 30 December 1926 geen visum op hun bewijs van vestiging nebben ontvangen, om alsnog van hun practische bekwaamheid te doen blijken, betoogt mevr. BAKKER-NORT (V DJ, dat het gewenscht is, dat een vaste lijn wordt getrokken ten aanzien van het con- stateeren der bevoegdheid van tandtechnici en dat de klove tusschen theorie en practijk moet worden overbrugd. Voorts vraagt zTJ of de minister bereid is, een maatstaf aan te leggen ten aanzien van het bewijzen der vestiging van vóór 10 Juni 1913. De heer LANGMAN (C. H.) adviseert den minister loyaal te zijn jegens hen, die zich daartoe melden, om hun de gelegenheid te geven, aan het examen deel te nemen. De heer DUYS (S. D. A. P.) kan in het algemeen met het ontwerp meegaan. Ook spreker wenscht de gelegenheid tot dee'- neming aan het examen voor allen, die op 10 Juni 1913 gevestigd waren, te Óen open gesteld. Spr. wijst op de Inconsequentie da.t een tandheelkundige met den strafrechter in aanraking kan worden gebracht, wanneer hjj een kindje van een los melktandje af helpt, terwijl dezelfde een boer, die met gezwollen gezicht bij hem komt om een nieuw gebit, wèl alle noodige tanden zou mogen uittrekken. In het eerste geval kan de technicus ook vallen in handen van den Raad van Discipline, waarin z'n aarts- vilanden. de tandartsen, zitting hebben In Duitschland gaan ook de bezwaren niet tegen een mindere bekwaamheid van tandheelkundigen niet-tandartsen wegens hun practischen arbeid, maar tegen de omstandighe'd, dat voor de ziekenkassen '•erstgenoemden 10 pet. goedkooper werken De rest van de bezwaren is allemaal apen- kool. De VOORZITTER: Zopdt u woorden al3 ..onenkool" niet liever willen achterwege laten? De heer DUYS: Zit 'm dat dan in den aan of in de kool? De VOORZITTER: In de combinatie! Voortgaande, beveelt de heer DUYS een regeling aan, gelijk deze in Duitschland is getroffen, ten gunste van de niet-acade- misch gevormde tandheelkundigen. Met instemming gewaagt spreker van de beschouwingen van dr. SchuurmansStek hoven in de N. R. C. te dezen aanzien en hij ziet niet in, waarom in ons kleine land niet kan, wat in Duitschland wèl moge lijk is. Spr. zou een amendement willen Indie nen, strekkende tot toekenning van de vol ledige bevoegdheid aan hen, die in het be zit van een diploma van tandheelkundige en van het 2e visum zijn, na het afleggen niet van een theoretisch, doch van een practisch examen. De heer BOON (V.B.) vindt het onlo gisch, dat de betrokkenen geen gewone extracties zouden mogen verrichten en wel allerlei arbeid, strekkende tot vervanging van tanden. De heer DE WILDE (A. R.) meent, dat de minister slechts uitvoering heeft gege ven aan wat hier op 15 Mei 1928 in de Ka mer is aangenomen, n.l. hooger beroep voor hen, die het 2e visum niet hadden verkre gen, of een examen. Spreker zou echter den minister willen vragen, wat hij onder een practisch examen verstaat. MevT. DE VRIES—BRUINS (S. D. A. P> is, in tegenstelling van den heer Duys. van meening. dat het niet aangaat, hen, die het 2e visum hebben, zonder meer toe te laten tot het practisch examen, na aflegging waarvan zij dan met tandartsen ge'ijk zouden worden gesteld. Zij bestrijdt het aangekondigde amendement-Duys. De heer dx. VOS (V. BJ erkent, dat er iets valt goed te maken jegens ben aan wie bereids eenig voorrecht werd toegekend en dat werd weggenomen door de conclusies van de commissie-Limburg. Spreker proes- teert tegen uitlatingen van den heer Duys, die in sterke mate een blaam heeft gewor pen op den tandartsenstand. De heer Duys heeft wel van zéér weinig waardeering van de universitaire opleiding blijk gegeven. Men gaat toch ook maar niet aan zaak waarnemers, die wat aan de rcchtspracty* gewerkt hebben, zoo maar den titel van jurist toekennen? De heer BEUMER (A. RJ is tegen het ontwerp, waarmee trouwens de zaak geens zins is afgedaan. DE MINISTER VAN ARBEID. HANDEL EN NIJVERHEID, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, erkent, dat er destijds fouten Ójn begaan en hij pleit daarvan zichzelf niet vrij. Spreker zou zijn rede Dinsdag willen voortzetten, Daarna wordt de vergadering tot Dinsdag verdaagd. aarzelend en onder protest toe overging omdat hij ,.er niks vö gedaen ao." Ja, dit moert het huis van den gezochten vrachtrijder wel zijn. Een uithangbord nood de tevens vriendelijk uit: „In de halve Maan Vrienden, ójt gij vermoeid van 't gaan. Blijft dan voor de deur niet staan. Maar treedt „in 't Maantje" binnen En gebruikt iets naar Uw zinnen. Jenever, brandewijn en bier, Ook wijn in soort verkoopt men hier. Hier stalt men paarden bij J. KESTELOO." De bode bleek tevens herbergier te zijn. Natuurlijk was Kestelóo aanstonds bereid de heeren te helpen. Hij haalde vlug Marie uit den stal en toog haastig op weg om 't „veerewaegentje van Lein van Pier" te ha len. Het gezelschap bleef zoo lang in de gelagkamer van die eeuwenoude dorpsher berg, waar Martien, Jan's vrouw, zoolang de honneurs waarnam. Na een kwartiertje stond 't mooie huif- wagentje op veeren al voor. De jongehee- ren stapten in. Vader wilde liever achter aan fietsen. In den wagen was weldra een gesprek begonnen, want Jan kon goed met stads volk overweg. Hij kwam immers met den bodewagën, vergezeld van z'n hond „Bruun van Jan Kesseloo" minstens driemaal per week „ln de stad"! En Ja, Jan vertelde en vroeg van alles en nog wat. Eindelijk moest hy toch ook eens weten, wat voor „vrachtje" hij wel vervoerde en kwam de vraag, die al lang op z'n tong gelegen had: ,JEit-je vaoder soms ook 't een of 't aore betrekkiengesje?" „Ja," klonk 't vriendelijke antwoord van een der zonen, „hij is Minister van Water staat." De vader met 't een of ander betrekkinkje peddelde intusschen van niets bewust kalm pjes achter 't wagentje op den grintweg naar Westkapelle. huiduiUfcg, springen de handen, kloven, win- terteenen, dadelyk ver dachten eni verzorgen meti AKKER s A k bijt niet! J KGeen goatf 200 goed. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 11 Jan., houdende bepalingen betreffende de procedure in kantongerechtzaken, in wer king treedt met ingang Van I Maart a.s. De president van de Tweede Kamer, Jhr. Mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft Dins dag j.l. na de eerste zitting, welke hij pre sideerde na zijn ernstige ziekte, van de journalisten der Perstribune een bloemstuk ontvangen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren, veór de ótting begon, een bezoek gebracht aan de perskamer, om persoonlijk voor deze attentie zijn dank te benrgen. Maatregelen van B. en W. B. en W. van Arnhem hebben in verband met de daar ter plaatse sterk heerschende griep besloten de leerlingen uit de klassen, waar meer dan 50 procent der kinderen ont breekt, voor een week naar huls te sturen. Tengevolge hiervan i3 een groot aantal school' lassen geslotenop de openbare lagere school no. 6 vier klassen, op school no. 13 één klas, op school no. 14 vier klassen, op school no. 16A drie klassen, op school no. I7A één klas, op school no. 21 twee klassen en op school no. 21A twee klassen. Alle gemeente-bewaarscholen zijn gesloten tot Maandag a.s. In verband met de koude kwamen de kleuters toch bijna niet meer. Ook de meisjesschool aan de Marktstraat is wegen talrijke ziektegevallen gesloten tot Maandag aanstaande. De „Nederlander" verhaalt de volgende anecdote uit 't leven van oud-minister Lely: Tijdens een vacantie reden minister Lely en zijn zonen per fiets het dorpje B.kerke door, op weg naar Westkapelle, om er den beroemden dijk te gaan bezichtigen. On gelukkigerwijze raakte een der fietsen on klaar. Wat te doen? In die dagen was een „fielesepee" (vélo- clpède) in het kleine dorpje B. nog een zeldzaam verschijnsel en een fietsenherstel- ler was er dus niet te vinden. Daar valt het oog der reizigers op de „stravalje" (hoefstal) van de smederij; mis schien kan de smid wel helpen. Kees de smid komt naar voren, morrelt wat aan het rijwiel, maar erkent eerlijk: „Nee, meneer, ik kan Je tot m'n spict nie éllepe." Ook de knecht schiet te kort in fietsen- kennis. Daar de stoomtram naar Domburg toen nog niet reed, vraagt de „meneer": „Hoe komen we nu in Westkapelle?" .Moctte je nè Westkappel? O, dan kan Jan Kesseloo julder wè brienge mee 't veere waegentje van Lein van Pier. Ie breng wè is meer volk weg." De woning van bode Kesteloo wordt ge wezen. 't Gezelschap gaat er heen, nadat „Kees de amid" nog eerst een gulden ln ontvangst te nemen had, waar hij slechts Vragen van den heer Kuiper aan den minister van Financiën Het Ud der Tweede Kamer de heer Kuiper ueeft den minister van Financiën de volgen de vragen gesteld: lo. Wij de minister mcdedeelen of, en. zoo Ja, in hoeverre waarde moet worden gehecht aan de geruchten omtrent ernstige stagnat bi) de Invoering en toepassing der aanhan gige wijzigingen in het Bezoldigingsbeslui ■oor de Rijksambtenaren? 2o, Kan de minister mededeelen, wanneer ie invoering van het gewijzigde Bezoldigings besluit is te verwachten, en wil hij mede met het oog op de extra kosten der tegenwoordige weersgesteldheid, de bedoelde invoering zoo veel mogelijk bespoedigen? Als secretaris is aan de commissie toege voegd de heer ir. G. C. Lange B.I. Door den Minister van Staat, Commlssari: der Koningin in Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek werd te dezer gelegenheid een toespraak gehouden, warin hij de taak en het belang der commissie schetste. Nadat de voorzitter, de heer van Boeijen, deze rede had beantwoord, waarbij hij o.m. dankte voor het in de leden gestelde vertrou wen, ging de commissie over tot de behande ling van eenige aan de orde gestelde onder werpen. Jaarvergadering te Den Ilaag Te Den Haag heeft de Nationale vereeni- ging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland onder voorzitterschap van den heer H. A. van Beuningen haar jaarverga dering gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter werd het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. Aan het verslag over 1928 wordt het vol gende ontleend: De toestand der vereeniging Is, de om standigheden in aanmerk ng genomen be vredigend, maar de financieele resultaten der paardenfokkerij lieten helaas over 1928 nog veel te wenschen over en er is op dit oogenblik ook geen uitócht dat spoedig een belangrijke verbetering in de marktwaarde der paarden zal optreden. Toch zal deze verbetering wel komen, daar ons lend voor de productie van tuig- en landbouwpaarden zeer geschikt is geb'eken en de prijzen natuurlijk stijgen, zoodra de wanverhouding tusschen aanbod en vraag tot het verleden behoort. De aanfok is na den wereldoorlog enorm toegenomen, het verbruik verminderd en thans, 10 jaar daarna is natuurlijk bijna overal het aantal voljarige paarden te groot. Nu de laatste jaren het aantal gedekte merriën zoo sterk is teruggeloopen, zijn de prijzen der jonge paarden in verhouding tot de oudere wat verbeterd, maar toch is de vraag naar veulens nog kleiner dan het aanbod waardoor heel wat veulens worden geslacht. De verbetering in de prijzen moet echter komen, omdat de paarden niet gemist kun nen worden, vooral bij den akkerbouw niet, en ten slotte niemand bereid is zonder ver dienste marktproducten te leveren Het is te hopen, dat de fokkers er gelijktijdig toe overgaan alleen die dieren voor de productie te bezigen waarvan gebleken is. dat zij vooj hun werk werkelijk zeer geschikt zijn Dit moet den naam van onze paarden ten goede komen en de rentabibteit der fokkerij onge twijfeld verhoogen. De marktwaarde wordt wel grootendeels op het exterieur bepaa'd maar een geregelde afzet en een toenemende vraag worden alleen verkregen door het feit, dat de vroeger gekochte producten aan de verwachting voldeden. Het ledental bedroeg aan het eind van 1928 1198 (verdeeld over de zes af deelingen als volgt: Gelder'and 319. Zuid-Holland 204. Noord-Brabant 199, Noord-Holland 186, Overijssel 173 en Utrecht 117) tegen 1227 over 1927. Het aantal ingeschreven hengsten was 8, dat der merriën 284 en dat der veulens 454, tegen resp 8, 263 en 363 over 1927. Uit de reken''ng blijkt, dat het batig saldo is geslonken van 2679 62 tot 2190.04, welke teruggang vooral verband houdt met het feit, dat in het tekort der tentoon- ste'ling in 1928 1196 Is bijgedragen, waar van in 1929 nog f 650 wordt terugontvan gen. Sinds 1920 zijn de inkomsten geleide lijk teruggeloopen, waarmee de uitgaven in overeenstemming zijn gebracht. De veulencontröle is over het geheel naar wen.sch verloopen. De vereeniging heeft ook over 1928 gebruik gemaakt van het verleend recht om hengsten, ingeschreven ln haar stamboeken voor dekking te keuren. Als leden der jury voor de Inschrijving van hengsten werden vervoglens herkozen de heerén C. Bulk te N.-Vennep en J. W. E. van der Horst te Cothen en als p'aatsver- vangende juryleden de heeren J Buddingh te Eist en D. L. Schoonman te Brummen Aangenomen werd het voorstel om de afdeelingen over 1C29 weder 2.25 per lid aan de algemeene kas der vereeniging te doen afdragen, het Inschrijvingsgeld voor hengsten geheel, van dat voor merriën 3 per stuk. Donderdagavond is in de zittingzaa! van de Eerste Kamer onder leiding van mr.Th. Heemskerk een vergadering van de Neder- landsche groep der Interparlementaire Unie gehouden. In deze vergadering hield dr. L. Boisier, van het Bureau Interparlementaire te Genève een rede over de werkzaamheden der Unie. Installatie der commissie van advies Gisteren heeft te 's-Gravenhage de Instal latie plaats gehad van de door Ged. Staten van Zuid-Holland Ingestelde commissie van advies voor de uitbreidingsplannen in Zuid- Holland. Deze commissie bestaat uit de volgende heeren: H. van Boeijen, lid van Gedeputeer de Staten, tevens voorótter; ir. L. T. van der Wal, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Z.H., lr. G. J. van den Broek hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; W van Boven, inspecteur van de Volksgezond heid (Volkshuisvesting), J. W. Hanrath. ar chitect te Hilversum; H. van der K'oot Mey- '->urg, architect te Voorburg; lr. J. A. O. van -Ier Steur, hoogleeraar aan de Technisch* Hoogesehool te Delft; mr. J. D. Verbroek oud-wethouder der gemeente 's-Gravenhage. Het Tweede Kamerlid de heer Lovink heeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld; Is het den minister bekend, dat de aangifte van het inkomen volgens de Wet op de In komstenbelasting 1914 van de veehouders en de landbouwers door de Inspecteurs, die met de aanslagregeling belast zijn, getoetst word» aan door deze ambtenaren samengestelde nonnen voor het inkomen uit de landbouw bedrijven. en dat deze normen in meerdere gevallen tot een veel te hoogen aanslag heb ben geleid, waardoor onder de genoemde ca tegorie van belastingschuldigen groote ont stemming wordt gewekt? Is de minister niet van oordeel, dat ln de eerste plaat? de aanslag behoort te worden bepaald naar werkelilke gegevens, voor zoo ver deze door middel van een boekhouding of anderszins bekend zijn. maar dat het bo vendien gewenscht is, dat de inspecteiirs vóórdat zij dë normen vaststellen, daarom trent raadplegen met deskundige organisa ties op landbouwgebied? Is de minister bereid, in die richting maat regelen te treffen? Bij Neusverkoudheid wordt de huid om en bij den neus p' olijk en schraal; dit verzacht en genees' men spoedig met Doos 30,60, Tube 80 ct. PU ROL Koninklijk bezoek H. M. de Koningin vergezeld van Z, K, H. Prins Hendrik, heeft gistermiddag om half drie een bezoek gebracht aan Leiden, ten einde de ruïne, door den brand veroorzaakt, in oogenschouw te nemen. De Koningin begaf zich het eerst naar de Stadsgehoorzaal, waar het gemeente bestuur zetelt en waar zij door B. en W. werd ontvangen. Nadat zij zich over den omvang van de ramp had laten inlichten en persoonlijk haar deelneming had betuigd, begaf zij zich naar het terrein van de ramp. De Koningin onderhield zich daar met verschillende personen, o. a. enkele brand weerlieden, die zich bij het blusschings- werk buitengewoon verdienselijk hebben gemaakt. Omtrent het bezoek van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik, meldt men nog aan het „Hbld.": Het koninklijk gezelschap kwam tegen half drie aan de Stadsgehoorzaal en werd ontvangen door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. In een der receptiekamers, thans inge richt als kamer van B. en W., waren o. m. tegenwoordig de wethouders de heeren Reimeringer, mr. Tepe, Splinter en Gos- linga en de gemeentesecretaris mr. Van Strijen. De Koningin heeft hier het gemeente bestuur haar deelneming betuigd in het door de stad geledeu verlies. H. M. was zeer begaan met het lot, dat het prachtige gebouw, waarin zij zoo dikwijls was geweest, en waaraan zij zulke prettige herinneringen bewaarde, had getroflen. De Koningin zeide, dat zij haar bezoek enkele dagen had uit gesteld. omdat zij in de eerste uren na de ramp, het gemeentebestuur niet, tot last wilde zijn. H. M. sprak de hoop uit, dat de stad en de burgerij het groote verlies te boven zouden komen. Nada. de bezoekers een kijkje hadden ge nomen in de Stadsgehoorzaal, waarin tij delijk enkele gemeeute-bureaux zijn onder gebracht de Koningin onderhield zich hier met den heer Rosier, chef der gemeen- i.te-secretarie begaf het gezelschap zich te fvoet naar het stadhuis, waarvan de gevel reeds voor een deel door een schutting aan het oog onttrokken is. Tijdens bet koninklijk bezoek werd voort gegaan met het biusschings- en opruimings- werk. j De Konnigln Het óch op het terrein van de ramp voorstellen den heer Verhoog, commandant van de brandweer, den heer Van Lith, ondercommandant en de heer De Cler, voorótter van de vrijwillige brand weer. H. M. zeide zeer getroffen te zijn, door de opofferingen der brandweerlieden en |door het moeilijke werk, dat de brandweer heeft verricht, en vroeg belangstellend naar tal van bijzonderheden over het blus- schingswerk. j Den heer Van Lith, wiens linkerhand tijdens den brand is bevroren en die wellicht een of meer vingers zal moeten missen, wenschte de Koningin beterschap. Voorts werden nog voorgesteld de hoofd commissaris van politie, de heer Meyer en de agent Pierik, diq het eerst den brand heeft opgemerkt. De Koningin vroeg den agent Pierik of hij geen nadeeligq gevolgen had onder vonden van de bedwelming door den rook. Van den burgemeester zeide H. M. verno men te hebben, dat Pierik meer dan zijn plicht heeft gedaan en zij was er trotsch op, dat zulke mannen in dienst van de overheid zijn. De Koningin en de bezoekers hebben de ruïnes van het stadhuis op verschillende punten in oogenschouw genomen. De thans blootgelegde kluis van den gemeente- t ontvanger, onder den toren, werd bezichtigd, evenals het Torensteegje, de gebouwen aan de Vischmarkt enz., die in hun bevroren strakheid een fantastisch schouwspel op- leveren. Uit de woning van prof. Kan, vlak tegen over het stadhuis, wierp de Koningin een blik in den chaos achter den gevel. Het gebouw van het bevolkingsbureau aan de Vischmarkt ging het gezelschap binnen. Dat de gevolgen van de ramp zoo ernstig zouden zijn, zeide de Koningin niet te hebben verwacht. Langs Breestraat. Koombrug- steeg en Vischmarkt stonden honderden menschen. Eerbiedig werden Koningin en Prins Hendrik op hun weg langs de ruïnes gegroet, maar het bleef doodstil. Er hangt nog steeds een gedrukte, doffe stemming over de stad en de Koningin was zeer getroffen door die stemming onder de bevolking. Tegen half vier vertrok het gezelschap weer naar Den Haag, nadat de burgemees ter de Koningin en den Prins den dank der burgerij had betuigd voor hun deel neming in het verlies, dat Leiden heeft ge troffen. Voor het vertrek onderhield de Koningin zich nog met den oud-burgemeester jhr. De Oijselaar en met den Spaanschen gezant graaf de Pradera, die eveneens een bezoek bracht aan de ruines van Leidens stadhuis. Een nieuwe volkstelling? Onder de bescheiden en andere documen ten, welke tot nu toe uit het gebouw van den Burgerlijken Stand te voorschijn zijn gekomen, bevinden óch 150 registers van geboorten, huwelijken en overlijden uit ver schillende jaren. Zij zijn vrijwel onge schonden gebleven. Ook zijn in geheel ongeschonden staat voor den dag gebracht alle ticnjaarlijksche alfabetische registers. Vast staat evenwel, dat het gehcele be volkingsregister verloren is gegaan. Het gevolg hiervan zal ójn, dat er te Leiden een nieuwe volkstelling zal moeten worden gehouden. Men hoopt intusschen nog tal van andere bescheiden uit de pulnen te kunnen te voorschijn halen. Verzoek om medewerking De burgemeester van Leiden heeft aan de Departementen van Algemeen Bestuur, de besturen der provinciën, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, als mede particulieren, die óch omtrent eenige zaak of met eenig verzoek tot het gemeente bestuur van Leiden hebben gewend en daarop nog geen antwoord of (eind-) beschik king ontvangen, het verzoek gericht afschrif ten van de op zoodanige zaak betrekking hebbende missives aan hem te doen toe komen, onder bijvoeging zoo mogelijk van afschriften van de eventueel ter zake door het gemeentebestuur van Leiden reeds gevoerde correspondentie. Hoe groot is de schade? De schade van den Leidschen Stadhuis brand valt natuurlijk niet in cijfers uit te 'i drukken. f He verlies van het mooie historische stad huis met ai zijn kunstschatten is onherstel baar en niet in cijfers te waardeeren. Men weet, dat de gemeente voor een klein millioen op beurspolis was verzekerd; een ontstellend laag bedrag, volgens velen. Het is moeiijk daarover te oordeelen, maar dat de gemeente er heel wat aan te kort zal komen, is wel erg waarschijnlijk. Een der experts van de verzekerings maatschappijen schatte het door die maat schappijen als schadevergoeding uit te kee- ren bedrag op een en drie kwart millioen. De belendingsschade van bet galanterie magazijn der firma Bayer en Goddijn werd maar even geraamd op 125 a 130.000. de waterschade in het modemagazijn der firma Alb. Timmermans op een kleine 40.000. De stadhuisgevel Na het vertrek van de Koningin en den Prins, deed de burgemeester ons nog eenige mededeelingen, o. a. deze, zulks naar aanleiding van hetgeen wij hebben vermeld over het oordeel van dr. Kalff, den direc teur van 's Rijks Monumentenzorg, dat omtrent den gevel van het stadhuis de be- sislsing nog wel eenige dagen zal uitblij ven. Nagegaan zal worden of en in hoeverre deze bij den bouw van het nieuwe stadhuis behouden zal kunnen blijven, dan wel of hij zal moeten worden afgebroken en verschil lende gedeelten ervan voor het nieuwe gebouw zullen kunnen worden gebeógd. Het opruimingswerk Men is thans zoover gevorderd met het opruimingswerk, dat de kluis van den ge meente-ontvanger is vrijgemaakt van het puin. Binnen een of twee dagen zal getracht worden toegang tot de kluis te krijgen. De gemeente-secretarie zal zoo spoedig mogelijk worden ondergebracht in het voor malige Hospitaal Wallen aan het Rapen burg, terwijl, naar wij vernemen, het kan toor van den gemeenteontvanger zal wor den gehuisvest in het gebouw van de Ne- derlandsche Bank aan het Kort-Rapenburg. De directeur van de Amsterdamsche Bank aanden Coo'singel te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat er uit het gebouw van de Bank, uit een geldkistje, toebehoorende aah de vrouw van den concierge, 400 is gestolen. Te Schiedam werd dezer dagen een zeven tienjarige bediende, zoo meldt de „Msb.", die beneden in een gesloten garage den motor van een auto een kwartier lang had laten draaien, onwel en bewusteloos gevon den. Drie bewoners van het boven de garage liggende perceel ondergingen weldra een zelfde lot. Toen een aanweóge hoofdagent van poli tie zich eveneens minder prettig begon te voelen, begreep men, dat de lucht bedorven was, vermoedelijk door van den motor af komstige afgewerkte gassen. Geneeskundige hulp werd ontboden. Spoe dig zijn de vier personen daarna weer bijge komen. In een café te den Bosch Door eenige bezoekers van een café te 's-Hertogenbosch werden de caféhouder en zjjn vrouw in bewusteloozen toestand aan getroffen. De caféhouder kwam spoedig weer tot bewustzijn, doch zijn vrouw moest naar het Groot Ziekengasthuis worden overge bracht. Door de gencesheeren werd kolendamp vergiftiging geconstateerd, welke vermoede lijk is ontstaan door de in het café branden de kachel. In een school te Moordrecht Aan de Openbare school te Moordrecht, heeft óch in de 4e en 5e klasse een massa- geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, ten gevolge van een gat in de kachelpijp. Bijna alle leerlingen werden - onwel, som migen op school, anderen toen zij thuis waren gekomen. Verschillende kinderen heb ben hevig overgegeven en voor eenigen- moest zelfs geneeskundige hulp worden ingeroepen. Des middags is er geen les gegeven. Ernstig ongeluk bü de Rolterdamsclie Droogdok-Mü. Eén óoodc, se» gewonden 1 In een deel onzer vorige oplage deelden wij gisteren refds mede, dat bij de Rotter- damsche Droogdok-Maatschappij een ace tyleencylinder uit elkaar was gesprongen, ten gevolge waarvan een der arbeiders werd gedood en zes anderen licht gewond, i Cmtrent dit tragisch ongeluk wordt nog 1 gemeld, dat het ongeluk is gebeurd in dok I van de Rotterd. Droogdok-Mij. In dit dok ligt momenteel het s.s. „lïendel" in reparatie. De werklui maken bij het I brand- en laschwerk meestal gebruik van acetyleengas, dat in groote stalen cylinders geperst is. Omstreeks acht uur gistermorgen zou de i arbeider Lucassen met zoo'n cylinder gaan werken. Deze cylinders Destaan uit een lan gen stalen mantel met uitloopenden voet, waarin de stalen ronde bodem is ge- lascht. Aan de bovenzijde Is een dop, die 1 een schroef beschermt. Deze schroef staat op een gebogen buis, waarop een andere buis kan worden aangebracht, welke laatste voorzien is van een manometer met twee wijzerplaten. Op de eerste wordt de druk van het gas in den cylinder aangegeven, op de tweede de druk van het gas ln den mond van de buis, waar de brander ót. De druk in den cylinder is hoog, meestal ongeveer 15 atmosferen, die in de buis, waaraan de brander zit, beloopt doorgaans slechts 1 a. 2 atmosferen. Bü groote koude is de druk in den cylinder gewoonlük verlaagd tot 10 A 12 atmosferen, doch juist dan bestaat er meer kans dan anders, dat de cylinder kan ontploffen, daar door de strenge vorst het meestal iets brozer schünt te worden. Men verwarmt de cylinders daarom wel door ze bü een vuurpan met cokes te leggen, doch dit is dien morgen vermoedelük niet gebeurd. Lucassen had den brander al op den cylin der geschroefd en zou er juist mee gaan werken, toen men vermoedt dat de werk man den cylinder verplaatst heeft en ietwat hard heeft neergezet een ontaettende knal werd gehoord. Toen men weer tot bezinning kwam, bleek het, dat de bodem uit den cylinder was gesprongen. De werkman was bü de ont ploffing weggeslingerd over een afstand van niet minder dan 150 meter. De deksel moet eerst tegen zijn linkerarm zün gekomen zoodat deze werd afgerukt. Door het als een projectiel uitgestooten gas was het lichaam opgenomen en over een loods, die bij het dok aan den overkant staat, heen geschoten. Het zwaar verminkte lük, waarvan de borst was opengescheurd, werd achter deae loods teruggevonden. Zes arbeiders, die gelukkig niet in de onmiddellijke nabüheid van Lucassen in het dok aan het werk waren, werden door de ontploffing tegen den grond gesmeten. Geen hunner bleek, gelukkig, ernstig letsel te hebben bekomen, zoodat allen na van den schrik te zün hersteld, naar huis konden worden gebracht. Een, de 25-jarige P. K., een üzerwerker, wonende in de Vredenoordstraat, had een hersenschudding bekomen. De anderen zijn de 40-jarige brander J. M., wonende in de Streefkerkstraat, de 29-jarige en de 31-jarige Üzerwerkers J. A. M. M. en J. K-, resp. wo nende in de Oorverstraat en de Westduel- straat, de 26-jarige brander M. v. d. B., ■wonende re Hendrik Ido Ambacht, de 40- jarige yzerwerker O. R., wonende in de OU' singstraat en de 35-jarige scheepmaker V/- d. D.f in de Waalhavenstraat woonachtig- Zij bekwamen slechts onbeduidende verwon dingen aan banden, hoofd, armen of beenen. Lucassen was gehuwd en had eenige kin deren. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte dit tragische ongeval groote consternatie. De militaire politie te Naarden kreeg be richt, dat twee meisjes door het üs waren gezakt op de buitenvestinggracht. Vyf man nen trokken er met een ladder op uit en smaakten de voldoening de beide reeds be- wustelooze 12- en 14-jarige kinderen te red den en met kunstmatige ademhaling op het Üs de levensgeesten op te wekken. De meis jes werden daarna in de militaire barakken onder geneeskundige behandeling gesteld. Het stroomen van het water maakt het üs op verschillende plaatsen onbetrouwbaar. Een Nederlandsche dame is in een hotel aan den boulevard Hausmann te Parijs tot de ontdekking gekomen, dat haar Juweel kistje, inhoudende een groot aantal paarlen tot een bedrag van 500.000 francs en twee broches, die naar schatting een waarde van 12.000 francs vertegenwoordigen, verdwenen was. Te Stiens is de huishoudster van M. van Kammen met de brandende kachel hl aan raking gekomen, waardoor hare kleeren vlam vatten. Met hevige brandwonden is zó naar het ziekenhuis vervoerd. In den nacht van 24 op 25 Dec. j.l. is in gebroken in het tramstation der MÜ- 's-Her togenboschHelmond te 's-Hertogenbosch. Als verdacht van deze inbraak is thans een acrobaat en slangenmensch aangehouden, die bekend heeft, zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Blükens een bericht in het Algemeen Po litieblad heeft de Minister van Justitie zün byzondere tevredenheid betuigd aan H. L. J- S. Stietema en J. C. van der Woude, beiden majoor-rechercheur van politie te Gronin gen, wegens bun flink en doortastend op treden bü de arrestatie op 18 Januari 1929 van den moordenaar van twee rijksveldwach ters en twee gemeente-veldwachter* uit de gemeente Grootegast. Te Assen is in arrest gesteld F. L. B., ver pleegde te Veenhuizen, verdacht van opzet- telüke brandstichting in een der bijgebou wen aldaar. Gistermorgen had de heer B., wanende te Beesel nabü de stoamzuivélfabriek te Swal- men bet ongeluk van zün kar te vallen. De man heeft óch nog op weg begeven naar Beesel, waar hü echter enkele uren later aar» de bekomen verwondingen van den val overleden. Door onbekende oorzaak is kortsluiting ontstaan in de electrische centrale van de Ned. Kunstzüde-fabriek te Ede. Geheel het gebouwencomplex werd daardoor plotseling ln duisternis gehuld, terwijl tevens de toe voer van water naar de ketels, welke elec- trisch geschiedt, ophield. In verband daar mede bestond er even groot gevaar voor springen van de ketels. Energiek ingrijpen wist hier evenwel erger te voorkomen. On gelukken kwamen ook verder niet voor Het ■srsoneel kon in goede orde de fabriek ver aten. De belangstelling van het publiek was groot, daar al'erlei geruchten de ronde de den, welke gelukkig onwaar bleken. Het bijkantoor van de Nationale B&nkver- eeniging, voorheen Kassierskantoor Brou wer, te Wildervanck, is gisteren geheel uit gebrand. Nog een lid der bemanning van „Tant»los naar de barakken gebracht. Men meldt ons uit Amsterdam; Naar ons van de züde der directie van den Q. en G, D. mededeelt, is onder de ter obs*rva„ec op Zeeburg afgezonderde bemanning V®J1 Engelsche ss. Tantalus nog een geval pokken geconstateerd. twee Dit vierde slachtoffer is, evenals overlevende andere pa'iënten over®". «ru naar de afzonderlüke barakken va11 helmina-gasthuls.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6