Kerknieuws VOORDE HU TWEEDE BLAD, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 KTbSS? -«'h™ X' TvoSê (.Mechanische muziek in den Radio voor de landbouwers Een protest van de Vicarissen en Apostolische prefecten van Belgisch Congo Een vorstelijke gift De missie in China Het Katholicisme in Japan .,a Een niet-alledaagsche missiereis De Ziektewet omroep Het aantal luisteraars in Zweden geneest keelpijn voorkomt besmetting RADIO-NIEUWS Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Rome SOCIAAL LEVEN De salarisherziening der Rijksambtenaren De Volkenbond en het vraagstuk der drank bestrijding De Philipszender P.C.J. Zend-antennes FINANCIEN De Haarlemsche Hanzebank Kanariegezang als pauzeteeken Internationale programma's Practisch nut van de beeld-radio van vele zenders Uitgifte van schatkist- promessen en -biljetten KUNST EN KENNIS Beklimming van den Mount- Everest Suiker uit dahlia's VRAGENBUS Beetgenomen Enkele Oostenrijksche vereenigingen zijn De Vicarissen en Apostolische prefecten van Belgisch Congo hebben, na hun laatste algemeene vergadering, de aandacht der Belgische regeering gevestigd op de mis bruiken, waartoe de recruteering van inlandsche werkkrachten, als gevolg van een te snelle en te krachtige exploiteering van de rijkdommen van den Congo, aanleiding geeft. Na de pogingen voor het bhcoud en zelfs voor een vermeerdering der inlandsche be volking te hebben erkend, vestigen de over sten der katholieke Missies de aandacht op den dwang, die wordt uitgeoefend om de aanwerving van werkkrachten te verzekeren: „De volwassen jeugd wordt naar de industrie-centra gevoerd. En dat niet alleen in noodgevallen. Vaders van huisgezinnen zijn verplicht vrouw en kinderen te verlaten. Dikwijls wordt een gedeelte der krachtige mannen die overblijven naar werk gestuurd dat op tot zelfs op 4 dagen afstand van hun woonplaats ligt. Soms doet men zelfs een beroep op de vrouwen en kinderen, op een leeftijd dat ze nog moesten schoolgaan, tot groot nadeel der kinderen en van het schoolbezoek. Daar waar de aanwerving zulke afmetin gen aanneemt, werkt ze verwoestend op het gezin en de inlandsche gemeenschap, ze vermindert het aantal geboorten in de dor pen, ze verhoogt de kindersterfte en is een hinderpaal voor de opvoeding en het onder wijs van de jeugd, In de arbeiderskampen zijn de huwelijken dikwijls ongeregeld en gewoonlijk onvrucht. baar. De katholieke kerkelijke leiders van Bel gisch Congo, zich bewust van de plichten die op hen rusten tegenover de bevolking, die san hun zorgen is toevertrouwd, achten zich dan ook verplicht hun stem te verheffen om te protesteeren tegen deze overdreven en verkeerde recruteering van inlandsche werk krachten.' Dit krachtige en waardige protest van de vicarissen en apostolische prefecten van Bel gisch Congo, draagt de handteekening van mgr. Roelens, Apostolisch Vicaris van Op- per-Congo, deken der bisschoppen uit den geheelen Belgischen Congo, die daar reeds 28 jaren verblijft houdt. Mgr. Roelens behoort tot het Genootschap van Afrikaan- sche Missionarissen (Witte Paters van Kar dinaal Lavigerie). De Belgische Congo telt 10 15 millioen inwoners. Gedoopte katholieken of catechu menen zijn er 800.000 in aantal. In Belgisch Congo zijn bijna 1300 priesters, broeders en religieuzen, onder wie ongeveer 50 inlanders. Een geestelijke in Den Haag, die onbekend wenscht te blijven, heeft bij gelegenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie aan Zijne Exc. Mgr. Scliioppa 1000 gulden aan geboden, als gift voor den St. Pieterspen ning. Benoeming van een Mongoolsch en een Atnerikaansch bisschop „Agentia Fides" meldt uit Rome: Een Mongoolsch priester, R. P. Evariste Chang, thans professor in de Chineesche taal en literatuur aan het College der Propa ganda te Rome, en een Amerikaansch pries ter, R. P. Edward Sheehan C. M. uit Grand Ridge, Illinois, zijn door den H. Stoel be noemd tot bisschop in China. Een tweede Chineesche priester, R. D. Jean Chang, is benoemd tot Apostolisch Prefect in Noord-China. Pater Evariste Chang, de achtste Chinees die door Z. H. Plus XI tot het Episcopaat is verheven, is afkomstig uit het Apostolisch Vicariaat van Jehol, in de provincie Tche-H tot welk vicariaat ook een gedeelte van Mon golië op de Noordelijke grens van China be hoort. R. P. Chang heeft, hoewel hij nog pas 42 jaren telt, blijk gegeven van zeer goede hoe danigheden te beziten, en heeft zich doen kennen als een priester van groote gods vrucht en algemeene beschaving. Behalve het Chinees ch en Mongoolsch, spreekt hij vloeiend Fransch en Italiaansch. HÜ wordt de eerste Apostolisch Vicaris van Tsining, een onderdeel van het Apostolisch Vicariaat van Eiwantse. De bisschop van dit laatste Vicariaat, Mgr. Everard Ter Laak, van de Paters van Scheut, ziet met de stichting van dit nieuwe Vicariaat, dat geheel door in landsche Chineesche geestelijken bediend wordt, de bekroning van het werk waaraan lm jaren heeft gearbeid. Pater Erward Sheehan wordt, door decreet van de Heiige Congregatie der Propaganda van den 29sten Januari 1929, Apostolisch Vica ris van Yukiang, een zeer bloeiende missi' der Lazaristen, in de provincie Kiansi, in het Zuiden van Centraal China. Dit gebied telt 8 millioen inwoners, waarvan 33.765 Katho lieken. die onder leiding staan van 11 Ameri- kaansche, 7 Fransche en 17 inlandsche priesters. R. P. Sheehan, die in 1916 werd gewijd, heeft eerst gedoceerd aan het ooilege der Lazaristen te Dallas in Texas, daarna op het Seminarie te Kenrich en ten slotte aan het College St. Louis. Hij kwam eerst in 1923 in China doch hij heeft de aandacht getrokken door de manier waarop hij de belangen der missie heeft behartigd tijdens de bezetting door de Chineesche troepen gedurende den burgeroorlog van 1927—1928. Pater Jean Chang wordt Apostolisch pre fect van Chaosien, een onderafdeeling van het Apostolisch Vicariaat van Chengtingfu De bisschop van dit Vicariaat. Mgr Humbert Schraven C. M heeft er reeds jaren voor geijverd in zijn Vicariaat een gebied te vor men dat eens zou kunnen worden toever trouwd aan de inlandsche gee"teliikheid. H'' ziet dus ziin plannen verwezenlijkt. Hoewe' hij nog slechts 35 'aar is en d"s nog hee' jong om de lasten die hem worden toever trouwd on zich te nemen, beeft Pater Cbane reeds de schoonste bewijzen geleverd van wijsheid en doorzicht. In het keizerlijk theater van Tokio is met groot succes een voorstelling gegeven van de Passiespelen van Oberammergau, naar een Japansch boekje, dat in December is uitgegeven en dat in alle bibliotheken van Tokio te koop was. De uitvoering van het gewijde drama was schitterend en de mise en scène zeer indrukwekkend. De „North China Herald" van Shanghai geeft van deze gebeurtenis verslag, en voegt er deze veelzeggende opmerking aan toe: Ofschoon vast staat, dat de Japanscne Christenen nauwelijks 200.000 in aanat zijn tegenóver 48 millioen Boeddhisten en 16 millioen Shintoïston, bewijst het feit, lat Kerstmis steeds meer het karakter aan neemt van een nationaal feest, hoe het Christendom in dit land aan invloedwint. Overal zijn dit jaar cadeaux en feesten gegeven ter gelegenheid van Kerstmis, en conferenties en voorstellingen hebben plaats gehad, om te doen begrijpen, wat Kerstmis voor de Christenen beteekent en om over dit onderwerp geschiedenis en legenden te verhalen. vragen: ,o. Een onderzoek naar de vervaardiging én het verbruik der alcoholhoudende dranken; naar de sterfte tengevolge van alcoholisme en levercirrhose, waarbij aanbevolen Wjirdt, de gevallen afzonderlijk te noemen, waarbij het alcoholisme neven-oorzaak der steilte is, Verder wordt voorgesteld te onderzoeken i het verband tusschen alcoholisme en tuber culose, alcoholisme en het verlor-* van longontsteking, alcoholisme en venerjsche ziekten. Voorts een onderzoek naar alcoho lisme en ongevallen, bepaaldelijk verkeers ongevallen, naar alcoholverbruik door 'kin deren en eindelijk een internationaal onder zoek over alcoholisme en criminaliteit, j In de slotzitting besloot de conferentie zich als blijvende wetenschappelijke coöjèüst sie van het „Internationaal Bureau tot be strijding van het alcoholisme" te constituee- ren, met recht van coöptatie. Uit La Pas (Vicariaat van Keewatin, Canada) wordt aan Agentia Fides gemeld: Na 41 missiejaren in het hooge Noorden te hebben doorgebracht, heeft de apostoli sche vicaris van Keewatin, mgr. Charlebois O. M. S., voor het eerst de emotie onder vonden, zijn vicariaat per aeroplaan over te vielgen. Een Canadeesch officier der luchtvaart, die juist naar de missie van mgr. Charle bois zou gaan, bood hem aan per vliegtuig mee te gaan. Monseigneur, die in de missie alle moge lijke en onmogelijke manieren van reizen heeft meegemaakt, had deze manier nog piet gebrobeerd. Dus maar: Instappen, en laat het gaan, zooals het wil! Vijftig minuten later stapte monseigneur uit aan de haven der missie, waar hij wezen moest. Hij stond er verstomd van: 80 mijlen te hebben afgelegd, zonder eenig ongemak te gevoelen. Als hii dat per boot had moeten doen, had hij ten minste drie dagen noodig gehad, en wat voor dagen! Sedert dien kan mon seigneur dan ook geen kwaad meer hooren van de aviatiek! De directie van de nationale Canadeesche spoorwegen heeft officieel aan een der sta tions van de lijn naar Hudson-Baai den naam gegeven van Charlebois. Het is een gelukkige gedachte en een wel verdiende hulde: Mgr. Charlebois, van de orde der Oblaten van Maria Onbevlekt Ont vangenis en apostolisch vicaris van Kee watin, is inderdaad een der dapperste pio niers van het Katholieke apostolaat in deze uitgestrekte gebieden, waar steeds de vreeselijkste koude heerscht. Deze hulde, gebracht aan den kloeken missie-bisschop herinnert aan die, welke gebracht werd aan zijn bewonderenswaar- digen buurman en broeder in het apostolaat mgr. Grouard, die thans meer dan 68 jaren in het hooge Noorden heeft doorgebracht en die wel de eenige zal zijn onder alle bis schoppen der wereld, die in de hoofdstad van zijn vicariaat resideert, welke offi cieel naar hemzelf Grouard is genoemd. Het strekt Canada tot eer, dat het open lijk de verdiensten erkent van hen, die aan de arme bevolking van deze ruwe gewesten, het wonderbare licht van het Christelijk geloof hebben gebracht en de weldaad van ,de. Katholieke charitas. Een adres van het Kon. Ned, Landbonw- Comité Het Koninklijk Nederlandsche Landbouw- Comité kennis genomen hebbende van het ontwerp tot wijziging der Ziektewet en Van de beschouwingen, welke daaromtrent zijn gehouden in de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer der Staten Géneraal, heeft den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin hei den min ster verzoekt elke regeling af te wijzen, waarbij de verzekerden van het be talen van de he'ft der premie zijn vrijgesteld en te bevorderen dat: de moederschapszorg gescheiden wordt van de ziekteverzekering, de mogelijkheid wordt geopend het bedrag van het ziekengeld te bepalen op 70 peti van het loon. dat gelijksoortige arbeiders in hetzelfde bedrijf verdienen gedurende de dagen, waarin loonderving plaats heeft. Een adres van de Ned. Unie I voor de Vrouwenbelangen De Ned. Unie voor de Vrouwenbelangeri heeft in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht gevestigd op het feit, clat in het gewijzigd ontwe-p van wet tot wijzig'ng der ziektewet, een bepaling ontbreekt, dat het ziekengeld, waarop een gehuwde vrouw krachtens de bepa'ingen der wet aanspraak heeft, aan haar wordt uitgekeerd, met uit sluiting van haar echtgenoot, dat zij daar voor kwijtmg kan geven en dat zij daar over kan beschikken te eigen behoeve. I Adressant» is van meening, dat de wet er voor behoort te waken, dat het ziekengeld j komt in handen van dengene, voor wien het bestemd is. Daarvoor zijn bepalingen als de bovengenoemde noodig, omdat zonder deze de man krachtens de voorschriften van het Burgerlijk Wetboek het recht bezit het ziekengeld, waarop zijn vrouw aanspraak, heeft, in ontvangst te nemen en ten eigen, bate te besteden. De „Feleral Radio Commission", het li chaam, dat in Amerika den omroep regelt, heeft een verordening uitgevaardigd, waar bij het den zendstations vefboden wordt, om mechanische muziek voor echte te doen doorgaan. Dezeverordening houdt o.m. -het volgende in: ,V, „A'le omroepstations moeten bij een uit zending, waarbij van mechanische vastge legde muziek gebruik wordt gemaakt, dui delijk, melding hiervan maken, zoodat er bij de luisteraars dienaangaande; geen twijfel kan bestaan. Vóór ieder programmanum mer moet bovendien herhaald worden, dat de uitzending door middel van gramofoon of e'ectrische piano geschiedt." v Dit besluit is door den Amerikaanschen Radiö-Raad genomen, om de verkeerde ge woonten, die er op dit gebied vooral onder de kleinere stations heerschten, tegen te 'gaan. Het gebeurde n.l. maar al te dikwijls dat deze categorie van stations een gramo- foonconcert voor een origineele lieten door gaan, waardoor natuurlijk de' naam van de betrokken kunstenaars in zeer vele gevallen niet weinig geschaad werd. Dat het publiek ;deze mystificaties gewoonlijk niet ontdekte, is voor een groot deel aan, de meer dan schitterende weergave der moderne gremo- (oonplaten te danken. een actie begonnen tot invoering van een radio-landbouwdienst. Als voorbeeld stelt men Hongarije, waar een dergelijke dienst dcor den Staat verzorgd wordt. Het aantal luisteraars in Zweden is in de laatste drie maanden van 1928.'met bijna 10.000 toegenomen, zoodat het totale aantal thans ongeveer 381.000 is,, wat 62,6 luisteraars per duizend inwoners beteekent. PORMAMINT de keelontsmettende tabletten Op de biljetten voor de groote Nationale Mederlandsche Bedevaart naar Rome, van 23 \prll tot 13 Mei a.s., komt een storende druk- out voor. Er staat n.l. vermeld: le klas Bpoor, )e klas hotel 460.-—. Dit moet zijn: 2e klas poor, le klas hotel 460. Het Comité der vereeniging tot samenstel ing van Nederlandsche Bedevaarten, ver docht ons de aandacht onzer lezers op deze vergissing te vestigen, De Residentiebode meende te moeten mel den, dat de Regeertng zou besloten hebben aan de nieuwe salarisregeling voor het R.ijks- osrsoneel nog geen uitvoering te geven, maar de zaak opnieuw in handen te stellen van de commissie voor georganiseerd overleg in unbtenaarszaken. Dit als gevolg van bezwaren, welke de Raad van State zou hebben gemaakt tegen de erugwerkende kracht der regeling tot 1 No vember 1928. Ook zou, volgens genoemd blad, van het Departement van Financiën aan de andere departementen reeds de boodschap zijn ge- Jonden het uitwerken van de nieuwe rege- ing stop te zetten. Naar de Msb. uit betrouwbare bron ver neemt, zijn bovenstaande voor, de ambte naren verontrustende berichten geheel on juist. De nieuwe salarisregeling 'wordt doorge voerd, zooals de Regeering aanvankelijk heeft toegezegd. Nu in den Volkenbond besloten werd, dat de hygiënische commissie statistischegege vens zal verzamelen omtrent het alcoholisme, achtte het internationale bureau tot be strijding van het alcoholisme te Lausanne het wenschelijk, een conferentie van deskun digen uit de verschillende landen samen te roepen, teneinde van gedachten te wisselen over een concept-program, dat door de regee ringen van Zweden, Finland en Polen aan bedoelde volkenbondscommissie zal worden voorgelegd. Deze conferentie had op 30 en 31 Januari plaats in Den Haag, onder voorzitterschap van Zijne Excellentie, dr. Slotemaker de Bruine. Aanwezig warén: prof. Voionmaa uit Helsingfors, prof. Westergaard uit Kopen hagen, prof. Radziwillovicz uit Wilna, dr. Legrain uit Parijs, prof. Amaldi uit Florence, prof. Abderhalden, prof. Gaupp en dr. Graf uit Puitschland, sir Arthur Newsholme en George B. Wilson uit Engeland en de heer P. van der Meulen uit Nederland. Het aangenomen program is aan de minis ters van buitenlandsche zaken -an Finland, Zweden en Polen overhandigd geworden, als mede aan den geneeskundigen directeur der hygiënische commissie uit den volkenbond. Het houdt zich streng aan het door de vol- Nog steeds ontvangt de N. V. Philip's Ra dio tal van enthousiaste rapporten over de ontvangst van de experiraenteeie uitzen dingen van het station P, C. J., dat op 31.4 meter uitzendt. Wij noemen hiérvan/een tweetal: Een iftgeïüeür,/"welke zich in liet binnen i land van de republiek Columbia bevindt, ér daar de leiding heeft van den bouw van een spoorweg, schrijft hoeveel verstrooiin de programma's van P.C.J. hem brengen. In de eenzaamheid, waar goede ontvangst vail andere stations onmogelijk is, klinkt de stem van den Phillps-omroeper in bet ver trek, alsof hij er zelf aanwezig was. In een brief uit Amerika, welke duidelijk; typeert, hoe beu men daar is van het luis- t-, ei i j„ „„j.„.ci teren naar reclame-uitzendingen door mid- De flUlttOOll DIJ de OtttVangSt del van de radio, schrijft een luisteraar: „Ui kunt u niet voorstellen hoe weldadig het aandoet een muziek-programma te hooren, dat niet herhaaldelijk afgebroken wordt voor praatjes over tandpasta, automobiel banden of kauwgummi", Al is de beteekems vah de antemie voor de Ontvangstations tegenwoordig niet meer zoo groot als vroeger, doordat de uiterst 'geper- fectionneercfe ontvangtoestellen ook met een kleinere antenne uitstekende resultaten kun nen geven, voor de zend-stations is zij een zeer belangrijk onderdeel gebleven. In de eerste tijden der radio-tel'egraflsche uitzendingen trachtte men, door een speci aal soort antenne te gebruiken, de reikwijdte van een zender zoo groot mogelijk te maken. Het bleek echter al spoedig, dat er hier een grens was, die niet makkelijk overschreden kon worden. Wel merkte men op, dat de aether-golven door middel van een speciaal soort antenne gericht konden worden. Voor al de korte golven bleken hiervoor zeer ge schikt te zijn Nadat men uitvoerige proe ven met, dit „beani'-systeem genomen had, werden de opgedane ervaringen in de prak tijk toegepast. Als voorbeeld van een-Station dat zeer sterkgerichte golven uitzendt mag wel de nieuwe zender te Huizen de z.g. Phohi-zender genoemd wórden. De an tenne v!an dezen zender is zoo geconstru eerd, dat de aether-golven voornamelijk in de richting van Indië gestuwd wórden. De golflengte-moeilijkheden, die zich den 'aatsten tijd voordoen, hebben ten gevolge gehad, dat men zich opnieuw met het zend antenne-vraagstuk is gaan bezighouden. Men heeft zich afgevraagd, of het met mogelijk zou zijn een antenne te cQnstrueeren, die alleen goede ontvangst, mogelijk maakt in den omtrek van den zender, zoodat een ver- verwijderd .station, dat op dezelfde golflengte uitzendt .en ook dit antennesysteem gebruikt niet storend zal kunnen werken, noch ge stoord zal kunnen worden. De experimenten hebben tot de volgende resultaten geleid: Men bemerkte, dat een zend-antenne de aethergolveji in twee richtingen .uitstraalde en wel horizontaal en verticaal. Wanneer men door de constructie van da antenne de verticale uitzending vergrootte, das was het station op verren afstand te hooren Ver minderde men daarentegen, de verticale uit ■straling, dan kwam -het station beter door in de ontvangtoestellen der omwonende luis teraars, terwijl de afstand, dien de zender kon overbruggen, veel geringer ,was. Door de antennes van verschillende kléin- stations op deze wiize te construeeren, zal men misschien 'n gedeelte van de golflengte- moeilijkheden kunnen verhelpen. Met. de 5de uit keering begonnen. Naar aanleiding van verschillende aanvra gen, welke den laatsten tijd ontvangèn wer den over de in liquidatie verkeerden Haar lemsche Hanzebank, heeft de Msb. zich tot liquidateuren dézerinstelling gewend, Welke óns mededeelden, dat met de betaling der 5de uitkeering van 10 pet. begonnen is en wel in dé provincie Zeeland. Rotterdam é'.o. zul len de tweede helft van Maart aan de' beurt komen. Het station Lille meldt, dat men een nieuw pauzeteeken in gebruik zal nemen Een kanarievogel, welke bij een wedstrijd met ongeveer 250 soortgenoten als de bes te zanger is aangewezen, zal gedurende de pauzen voor de microfoon worden opge steld, Het is te hopen, dat het diertje geen ast van microfoonkoorts zal hebben. De Deensche stations zijn begonnen met een serie Internationale uitzendingen. Ach tereenvolgens zullen deze aan de verschil lende landen van Europa gewijd zijn. Reeds twee van dergelijke uitzendingen hebben plaats gehad, één gewijd aan Engeland, en!; één aan Duitsehland. Het stoomschip „Silvermapple" van dei Kerr Staemship Co. te New-York heeft ver leden week in volle zee beide schroeven fie-J broken. Op het S.O.S.-signaai dat het hul-:! pelooze schip uitzond, werd het naar de; Bermuda-eilanden gesleept, waar echter geen; mogelijkheid bestond, om de defecte onder- deelen te herstellen. Ook in New-York wMt men de juiste afmetingen van de nieuwe schroeven niet, zoodat overkomst van een expert naar de Bermuda-eilanden noodza kelijk -werd geacht. Daar de reis van een expert echter vei"- schillende weken in beslag zou nemen, kwaïn de Directie der Stoomvaartmaatschappij'op; het idee, om de bouwers van het schip "Ui Londen om draadlooze overseining der tee- ceningen te vragen. Aldus geschiedde; in Londen werden ftc uetreffer.de téekéningen gecopieerd en fo verschillende stukken langs draadloozen wë'g naar New-York overgezonden, waar de RÏ- dio-Cprporation nog denzelfden dag de jje-j! geveris aan het kantoor der reederi) aflevfif- f de. 3 De defecte onderdeden werden onmiddel lijk volgens teeken'ing by een werf in NeW*- York besteld en zullen binnen enkele dagen naar de ligplaats van het schip worden overgebracht. Dank zij de-draadlooze beeldoverzending i het schip nu in staat om nog den I8en Febr de plaats van bestemming te bereiken en jn vrachtgoederen af te leveren. De reec&r art hiermede een bedrag van 7 laa>" uit. .-a Hoe eenvoudiger het ontvangtoestel wordt, 1)oq meer het in handen komt van hen, die van de techniek van zenden en ontvangen weinig of niets weten. Was er tot voor korten tijd nog eenige handigheid noodig om een bepaald zendsta tion te vinden, een handigheid, die alleen door routine verkregen kan' worden, met den modernen eenknops-ontvanger kan iedereen overweg. Stel u voor: het draalen aan één knop brengt u met absolute zekerheid elk Station, dat vcldoend sterk is in den luid spreker en dat voor eiken zender steeds op denzelfden stand van de afleesschaal. Wilt u Hilversum, u kijkt op hetlij stje, dat u zelf of uw radiohandelaar voor u heeft gemaakt, stelt in op b.v, 50 en onfeilbaar komt Hilversum In. Deze eenvoud moet wel de bewondering voor een volmaakte techniek in den bezitter wakker roepen; en toch, als er dan uit datzelfde ontvangtoestel eens iets komt, wat minder mooi is, dan is hii maar al te gauw geneigd, aan een fout van ditzelfde toestel te denken. Storen b.v. twee zenders elkaar d.w.z. lioort men ze beide tegelijk, dan heet het direct: het ontvangstoestel is niet selectief. Veroor deel echter niet zoo spoedig den ontvanger, want dikwijls heeft deze er in het geheel geen schuld aan. Wat toch is het geval? Elke telefoniezen- cjer eischt voor zich een plaats in den aether op, en deze plaats is, wil de'kwaliteit van hetuitgezondene goed zijn, niet zoo heel bescheiden. Hieruit volgt, dat in' een beperkt aether-gebied, b.v. van 200—600 m. golf lengte, ook maar een beperkt aantal zen ders plaats kan vinden, zóó, dat ze gelieel vrij van elkaar blijven; Wordt dit aantal grooter, dan liggen de zenders met hun gol ven letterlijk gedeeltelijk Over elkaar heen én dan is er ook géén ontvangtoestel ter wereld, dat ze uit elkaar kan halen. Dit nu: komt helaas vooral in het kortegolf gebied zeer veel voor. Een nationale omroepregeling is al moeilijk genoeg, hoeveel moeilijker is dan niet een internationale! Het aantal zenders in Europa is veel.groo ter dan de plaats, die er in den aether voor beschikbaar is, toelaat, Er liggen dus vele zenders werkelijk heel erg in eikaars nabij-, heid, en vaak bedekken hun golven elkaar gedeeltelijk. Is dit in erge mate het geval, dan hoort men ook in een selectief ontvang toestel zulke zenders door Elkaar. Liggen de golven echter „maar eventjes" over elkaar 'lieen, dan worden deze stations begeleid dóór een hóogen fluittoon. Dit euvel vertoo- nen helaas vele kortegolfstations. Is daar niets aan te doen? Ja en neen. Men kgn natuurlijk het ontvangtoestel onge voelig maken voor die hooge fluitfrequén- ties, maar dan geeft het ook de hooge tonen in de muziek en spraak niet weer: beide klinken dof, hol en onnatuurlijk. Hoe hin derlijk de begeleidende fluittoon ook is, een; Tot een bedrag van 26 millioen Op 21 dezer wordt, ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, de Bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en het Agentschap der Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, de inschrijving opengesteld op Schatktstpjomes- sen van 4 'A pCt. Schatkistbiljetten t,ot ten totaalbedrag van ten hoogste 20 millioen. De Schatkistpromessen, groot 10.000, 50.000 en 100.000, per 1 Maart hebben een looptijd van 3 tot 6 maanden. De Schatkistbiljetten, ten bedrage van 1000, 5000 en 25.000 dragen 4V't pCt. rente per jaar en worden uitgegeven even eens per 1 Maartzij hebben een looptijd van 1 jaar. Dé toewijzing van promessen en biljetten wordt zoo spoedig mogelijk en uiterlijk 23 dezer ter kennis van de betrokkenen ge bracht. De toewijzir.gsbiljettea voor. Schat kistbiljetten zijn onderworpen aan zegelrecht, ten laste van de inschrijvers.' De storting moet geschieden op1 Maart tegen afgifte der promessen en biljettenbij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, of bij de Bijbank- of een der Agentschappen der Nederlandsche Batik. (De laatste uitgifte Vond plaats op 22 October tot een totaalbedrag van 65.000.000. van schatkistbiljetten tegen denzelfden rentevoet als bovengenoemd.) 'lik*! 'i-'.'l L i': - ,.'sJ W Professor OdelJ, een. Canadees, die doceert aan de Harvard-universiteit te Cambridge in de Vereenigde Staten, maakt bekend, dat er weer een poging zal worden gewaagd tót het bereiken van den top van den Mt Eve rest. Odell nam deel aan den beklimmings- tocht in 1924. Hij zag het laatst Mallory en Irvine, voordat zij het leven verloren bjj het bestijgen van het bovenste gedeelte van den bergtop. Zij keerden van dien tocht niet terug. Tot dusvér Weigerde de Dala-Lama ver gunning te geven voor een nieuwe expeditie, daar, zoö beweerde deze, de godheid van den berg verstoord zou wezen over deze pogin gen om den top te bereiken. Professor Odell verwacht intusschen, dat de Dala-Lama zijn tegenstand zal opgeven Reuter meldt uit New-York: Er is een nieuw soort suiker gevonden, welke o.a. uit dahlia's wordt getrokken en diifractose anhydride wordt genoemd. Zij is pntdekt door chemici en de labora toria van het departement vti handel, die proeven namen met inuline, .wn soort zet meel, dat in dahlia's^ cichorei, aardperen en andere planten wordt aangetroffen. Vr.: Welke is kortste weg van Deume naar Bennebroek? Hoeveel K.M.? Antw.: Deurne, Wüneghem, Westmalle, Oostmalle, RijckeVoréel, Hoogstraeten, Min derhout, Meerle, Belgische grens, Strijbeek, Ulvenhout, Ginneken, Breda, Ter- heyden, Zevenbergschen Hoèk, Moer dijk, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijn- drecht, Rijsoord. WeVershoek, Rotterdam, Hillegersberg, Bergschenhoek, Bleiswtfk, Kruisweg, den Hoorn, Zegwaard, Zoetermeer, Stompwijk, Zoeterwoudc, Leiden, Sassenhetm. Lisse, Hillegom, Bennebroek. Afstand 162 K.M. Vr.: Waar kan ik mij vervoegen voor sla ger aan böord bh den Kon. Hollandschen Lloyd en hoe is het adres en -naam? Antw.: Wend u tot de directie van den Kon, Hollandschen Lloyd, Oostelijke Han delskade. Amsterdam. Vr.: Mijn zoon wordt 16 April 13 jaar en heeft met April de zevende klas doorloopen. Mag hij nu met April de school verlaten? Antw.:- Hij mag de school verlaten, als hij de hoogste klasse doorloopen heeft. Vr.: In uw blad van Donderdag 7 Februari stond een vraag in van iemand die woonde in Hillegom daar 2/3 inkomstenbelasting betaalde, tevens betaalde hij in Lisse waar hij werkzaam was 13 (forensenbelasting). Ik ben werkzaam in Wormer en woon in de gemeente Heemskerk en betaal voor beide gemeenten 2/3 van mijn aanslag, Is dit niet te veel? Of is dit niet voor alle gemeenten gelijk? Antw.: Het bedrag der forénhejasting is vr.: Zijn de nos 25 serie 6096 en nos. 34 série 4160 van de Noordhollandsche Vereeni ging het Witte Kruis" al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot, Vr.: Heeft Denemarken meer dan één radio-uitzender: „Kaluhdborg?'' Ant#.: Ja,"de Deënsche stations zijn de volgende Kalundborg (1153,8) Kopenhagen (337.1). De getallen duiden de golflengte aan. Ko penhagen is echter een Krtngzender, d.w.z. een zwakke zender die uitsluitend bestemd is voor den omtrek en die u zelfs roet een uit stekenden ontvanger zelden of nooit zult hooren. De energie waarmee Kopenhagen uitzendt, is' 0.75 en die van Kalundborg 7.5. Karei en Alfons Vëster komen na te heb ben geklopt de kamer binnen, „Dag, grootvader." „Dag, grootvader." „Dag, jongens." De beide groote jongens maken een bewe ging, alsof ze grootvader omhelzen en gaan zitten, Men krijgt zoo den indruk, dat ze den ouden man komen bezoeken, ómdat dat nu eenmaal van tijd tot tijd moet gebeuren. Zij houden wel van bun grootvader, maar op hun leeftijd ze zijn negentien en twin tig jaar—-worden de familiebanden nog niet zoo gevoeld. Een gesprek ontspint zich. „En, jongelui, hoe gaat 't?" „Best, grootvader." „jij, Karei, hoe staat 't met de studie in de medicijnen?En jij, Alfons, met de studie van het recht? Best...... zoo. En bui ten studietijd, wat doen jullie dan? Pret mé- ken?" „Zoo'n beetje, grootvader." „En altijd geldgebrek natuurlijk?" .„Natuurlijk." „Kom je wel eens in den schouwburg?" „Wel eens, ja...... als we kaarten hebben of als vader en moeder ons meenemen." „En wat lees je buiten de medische en juridische lectuur? Ik wed,dat je nog nooit ipts,van mU hebt gelezen." „Noudat U te* zeggen.;...." „Schaam je je niet? Te moeten denken, dat je niet eens weet, wie je grootvader is? Wat hij. gedaan, wat hij geschreven hééft." De jongens zitten* er een beetje mee. Al fons tracht de situatie te redden „Natuurlijk, grootvader, weten wij wie u bent. Wij weten, dat gij een groot geschied kundige zijt. Schrijver van boeken, die op langdurige en veelzijdige bronnenstudie wij zen en waarmee u naam hebt gemaakt." „En welk van mijn boeken is jullie bekend? Of mag ik vragen het best bekend?" „Het bestnou...... op mijn,woord,, ik herinner me geen titel meer." „En jij, Karei?" „Ik evenmin." „Het is zeer moeilijk zich iets te herinne ren, dat men nooit heeft gekend. M\jn voor naamste werk is getiteld: „De fiscale wetge ving in de eerste hejft der negentiende eeuw," Dat is natuurlijk geen boek, dat men ter hand neemt, om zich te amuseeren.. Maar toch is het niet z»o afschrikwekkend als gil misschien veronderstelt. Op jullie leeftijd goed ontvangtoestel moet hem weergeven, kan het al met succes en belangstelling wor- het is een teeken voor de kwaliteit van denden gelezen," ontvanger. En het eenige wat wij kunnen 1 „Daaraan twijfelen wij niet, grootvader." dóen is: rekenen op den goeden wil der Europeesche omroeporganisaties, die zeker aanwezig is. - Een gelukkige omstandigheid is hJ-, dat dé- storing tusschen twee zenders altijd .we- derkeerig -isf zoodat- belde partijenbelang I Hebben bij een oplossing. „Dat heb ik de laatste dagen rustig over dacht. Ik heb gemeend, dat voor jullie de tijd is gekomen waarin gó eens een poging moet aanwenden om wil en doorzetting te töonen:- Het zou'al te gek zijn voor, .jullie,'als men je 't een of ander vroeg omtrent je grootvader en dan niets van zijn leven of loopbaan zoudt weten. Ik heb dit boek voor jullie gereserveerd. Wanneer ge dit leget, zult ge een idee krijgen van mijn werkwijze, van mijn stijl. Ik heb 't ingepakt, neem 't mee, lees er nu en dan een gedeelte van en kom dan over een maand terug, om roe te vertel len, welken indruk gij hebt gekregen. Dus, tot ziens, jongens! Tot over een maand. Thuis allés goed!Prachtig!Alfons, vergeet het boek niet!" Karèl en Alfons zijn met het boek thuis gekomen. Karei zucht: „Met een enkele rika waren we beter af geweest, want wat er van huis komt is erg montjesmaat." „Het lor zou ook niets opbrengen, als we 't verkochten," meende Alfons. „Dat gaat niet," zegt Karei beslist, „we hebben 't inuners ter leen." Zij hebben 't pakje losgeknoopt. „Zou die ouwe nou werkelijk gelooven, dat wij dat gingen lezen?" vraagt Karei. „Wel, je leest de twee eerste en de twee laatste bladzijden. Dan weet je precies ge noeg er van, om wat te vertellen van den in houd." „Léés' jij dan de twee eerste, dan zal ik de laatste twee lezen," zegt Karei. Een maand ongeveer is verloopen na den dag van hét bezoek. De jongens brengen den schrijver van „De Fiscale wetgeving in de eprste helft der negentiende eeuw" het boek terug en steken met bewonderenswaardige vlotheid het speechje af, dat zij te voren 'zorgvuldig hebben ingestudeerd. Tegenover grootvader maakt 't den indruk, dat zij het geleerde werk gelezen hebben. Karei haalt een zin aan uit de eerste en Alfons uit de laatste bladzijden. De grootvader glimlacht fijntjes...... Hij neemt het boek in de hand, bladert er schijn baar achteloos in- „Dat is werkelijk heel aardig, jongens," zegt hij eindelijk, „maar om het boek werke lijk te kunnen lezen hadt gij het beter open moeten snijden." „Maar l)et is opengesneden, grootvader." Grootvader heeft een vouwbeen genomen en het tusschen twee bladen gestoken, „Niet heelemaal Hij breekt twee bladen open, waaruit een splinternieuw biljet vazi honderd gulden te voorschijn komt en met zijn vinger wijst hij aai), wat hij roet eigen handschrift heeft ge schreven op een der bladzijden: „Voor mijn kleinkinderen, wanneer zij twintig bladzijden zullen hebben gelezen." En werkelijk, dit staat geschreven aan den bovenrand van de twintigste bladzijde, die met een tikje gom aan de negentiende, was gehecht, Vernederd, vertoornd;, beschamend gaan Karei en Alfons weg. terwijl grootvader, on der het fluiten van een oud wijsje, het nieu we bankbiljet in een lade opbergt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7