Buitenlandsch Nieuws Nieuwe Regeling van de Duitsche Oost-Economie De Koude-Golf in Europa FEUILLETON DE SCHANDPAAL RADIO-OMROEP PUROL iDERDE blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 1 Met Rusland en Polen GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Schrale Lippen De nieuwe regeling van het Duitsche economische verkeer met het Oosten, d. w. z. niet Rusland en Polen, is tegenwoordig het hoofdwerk van de bevoegde Berlijnsche auto riteiten. Met Rusland kon het eerste gedeelte van de onderhandelingen onlangs in Moskou worden afgesloten; de nieuwe beraadslagin gen zullen binnenkort in Berlijn beginnen Het tweede gedeelte van de Duitsch-Russi- sche economische onderhandelingen brengt wel pas de grootste moeilijkheden, maar men gelooft toch een overeenkomst te kunnen bereiken op een basis, die voor beide par tijen aannemelijk is. Vsel moeilijker zijn de onderhandelingen met Polen, waarmee in het voorjaar van 1925 al werd begonnen; zelfs Voorloopige regelingen konden slechts na een zwaren strijd tot stand komen. Het is nu bijna vier jaar. dat de economi sche oorlog tusschen Berliin en Warschau aan den gang is. Telkens weer. als de bespre kingen op een eenigszins gunstigen stand waren gekomen, kwonen er incidenten tus- schcn. In 1926 werd er mee begonnen, do Duitschers uit Opper-Silezië te wijzen; in het voorjaar van 1927 werden de Onner- Silszische industrie-directeuren uit het land gewezen; dan. nadat Dr. Stresemann en de vertegenwoordiger van Polen, Jaekowski. het in Genève waren eens geworden, kwam de Poolsche grene-zone-verordening, we'ke de Duitschers in de grensgebieden aan een uit- zonderings-recj-.t onderwierp; verder het Poolsche dreigement, de invoerrechten met 100 pet. te vérhoogen door middel van een maximaal-renlten-verordening. Het gevolg van al deze incidenten en de onzekerheid, of men ook wertelijk zou doen. wat men beloofd had. was, dit er maar heel langza-m kon worden vooruit gegaan. Zooals de onderhan delingen op het oogenblik staan, is het vol strekt niet roker, of er in de naaste toekomst vorderinger. kunnen worden gemaakt, hoewel er bestendg memories zijn gewisseld. Op het oogenblik is de toestand zoo: De grootste zirg van Polen in de onderhande lingen was de invoer van kolen en varkens naar Duitschland. In de kwestie van den kolen-invoer had Polen oorspronkelijk een maandelrksch contingent van 250.000 ton geëischfc dat in de onderhandelingen tusschen Dr Stresemann en Jackowski op 200.000 ton werd veiminderd. Hierbij is Duitschland dus aan de Poolsche eischen tegemoet gekomen In mondelinge onderhandelingen van den laatsten tijd werd er van Duitschen kant een invoer van Poolsche kolen ter hoogte van 275.000 ton aannemelijk genoemd en er werd aan toegevoegd, dat ook een invoercontin gent van 350.000 ton zou worden toegestaan, onder voorwaarde, dat Polen in voldoende mate tegemoetkoming zou bewijzen. Ook voor den invoer van varkens had men dc basis voor een overeenkomst gevonden. De oprichting van een Foolsch uitvoer- en een Duitsch invoer-syndicaat, die met elkaar verdragen voor levering en opname zouden moeten besluiten, werd door beide regeeringen doelmatig gevonden. Daarmee waren de Poolsche wenschen ver vuld. Duitschland heeft eischen gesteld op vijf gebieden: toestemming voor invoercon tingenten van Duitsche waren, vermindering van ongeveer honderd Poolsche invoerrech ten, overeenkomsten over de oorsprongsbewij- zen voor Duitsche waren, het toelaten van Duitsche scheepvaart-maatschappijen bij het transport van de landverhuizers, en ten slotte een vaststelling van de Poolsche spoorweg tarieven, waardoor de Duitsche havens Koningsbergen en Stettin niet geheel van hun achterstand worden afgesneden ten gunste van Danzig. Het schriftelijke Poolsche antwoord hierop is van Duitschen kant voor onvoldoen de verklaard. De lijst van de invoer-contingenten, die Polen wil toestaan, wordt in Berlijn waarde loos voor de praktijk genoemd. Er worden nu weer nieuwe pogingen ge daan, om over de bestaande belemmeringen heen te komen. Er loopen weer memories heen en weer tusschen Berlijn en Moskou, nieuwe mondelinge besprekingen zullen vol gen. Of er resultaten zullen worden bereikt, of de douane-oorlog tusschen Duitschland en Polen ook nog een vijfde jaar zal door gaan. moet worden afgewacht. Opmerkelijk zijn in ieder geval de cijfers van de laatste vier jaar voor den in- en uitvoer van de beide tegenstanders. Volgens dsze is de in voer van Polen naar Duitschland sedert 1926 van 304 millioen op rond 340 millioen Mark (1928) gestegen; de invoer van Duitsch land naar Poten van 260 millioen op rond 500 millioen Mark. Moeilijkheden met den aanvoer van levensmiddelen in Duitschland ofschoon de aanvoer van levensmiddelen naar Berlijn moeilijkheden begint te onder vinden verzekeren de bladen, dat de hooid- stad op het oogenblik nog niet door gebrek wordt, bedreigd. Aardappelen zijn niet meer aan te voeren, daar ze dadelijk bevriezen. Op de Berlijnsche markten zijn dan ook al geen aardappelhan delaars meer te zien. Ook de groentenhan- delaars worden zeldzaam, daar verschillende groenten als bloemkool, witte kool enz. het transport niet meer kunnen verdragen. De voorraden ooft, die aanwezig waren, werden nog te koop geboden, maar nieuwe voorraden bleven uit. Naar het „Berl. Tag." meldt, heeft nch het verschijnsel voorgedaan, dat de laatste dagen veel minder groenten en vruchten ter- kocht. zijn dan vroeger. De kooplui schrijven dit toe aan de vrees van de huisvrouwen, om bevroren waren te koopen. Ook de aanvoer van visch is stopgezet. Alleen zeevisch is nog in dezelfde hoevee.- heden als in normale tijden te krijgen De ondernemingen, welke de Duitscte hoofdstad van eieren en melk P^gen te voorzien, hebben met groote moeilijkheden te kampen. De prijzen zijn dientengevolge zeer geste- ^Tet bestuur van de markthallen heelt maatregelen genomen voor extra-verwar ming. De kolenaanvoc Bij de industrieele bedrijven in de hoofd stad begint de lange duur van de koud) zich te deen gevoelen. De groote onderne mingen zooals Siemens en Halske enz. heb ben nog voorraden kolen voor een tweett weken; maar daar de aanvoer uiterst be perkt is en onregelmatig geschiedt, moi gerekend worden op minder gunstige toe Indien bij de heerschende koude ng groote sneeuwval komt (en volgens de jon{- ste berichten sneeuwt het m Berlijn sin gisternacht) wordt het ergste gevreesd, loopig hopen de groote bedrijven geen beiders te behoeven ontslaan. De voorraden bruinkolen zijn bijna uit, put. Het transport van nieuwe voorra^ ondervindt groote moeilijkheden. Ook voorraden cokes zijn uiterst gering. in een artikel in de „Köln. Z.» ove de toestanden in het Ruhrgebied. worat geulen op de groote moeilijkheden van het veyoer van kolen, wijl het transport te water pneet is stopgezet. De spoorwegen moeten ^ans al het werk doen; haalt echter koude en sneeuw een streep door de berekeningen van de directie, dan zal het moeten komen tot beperking van den arbeid in de mijnen. Het kolensyndicaat verklaart, dat. alle ge- wenschte hoeveelheden koten geleverd kun nen worden. Voorzoover het aan het syndi caat ligt, behoeft niemand koude te lyden. TEGENSTELLINGEN IN TEMPERATUUR TUSSCHEN OOST EN WEST BERLIJN, 14 Februari Terwijl de temperatuur in Oost-Europa over het ge heel 10 graden gestegen is, is de koude in het Westen nog toegenomen. Berichten uit Riga meldden Donderdagavond nog slechts 1 tot 10 graden vorst. Ook in Reval is de koude verminderd, al geeft het ijs nog groote moeilijkheden. Uit het Saargebied daarentegen wordt nog steeds een vorst van 19 graden gemeld. Van vele politieagenten zijn ooren en voeten afgevroren. In het woud bij Saarbrücken zijn 17 bevroren reeën ge vonden. Uit de Fransche garnizoenssteden in den Palz moesten de Marokkaansche sol daten worden teruggetrokken. In België neemt de kou een catastrophaal karakter aan. De Schelde voert groote ijs- schotsen mede. Alle scholen in Brussel moes ten worden gesloten. Het vroor hier 16 gra den, in de Ardennen 26 graden. Zuid-Oost- Europa en de Fransche Riviera hebben zeer 1 van sneeuwstormen te lijden. Sedert Woensdag woedt boven Presburg een sneeuwstorm, die het spoorwegverkeer met de buitenwereld onmogelijk maakt. Donderdagmorgen is niet een trein uit Pres burg vertrokken. In Praag wordt het kolen- gebrek steeds grooter. Er gaan geruchten, dat het ministerie van arbeid weer wil ingrijpen. Het verkeer wordt door den aan houdenden sneeuwval ten zeerste belemmerd. In Nizza is een autogarage ingezakt onder het gewicht van de daarop gevallen sneeuw. Uit Parijs wordt gemeld, dat, doordat de signalen bevroren waren, een trein op een verkeerd spoor gereden is en door een stoot- blok heen is gereden. De locomotief en de twee opvolgende wagons werden beschadigd, terwijl verscheidens reizigers zijn gewond In Zuid-Duitschland ls bij Karlsfeld. in de nabijhèid van Miinchen, de Wurm uit zijn oevers getreden. De hoofdstraat van de plaats Allaeh werd onder water gezet. De meeste aangrenzende huizen moesten worden ontruimd. In de Zweedsche wateren hebben de ijs'orekers de moeilijkheden eenigszins verlicht. Met het oog op de aanhoudende sneeuwstormen, is de vliegdienst Lübeck Stockholm voorloopig gestaakt. 15 Een donkere blos overtoog Marie' gezicht. „Vader," zei ze eensklaps op zacfcen toon „vader, heeft Dietrich Wiihelm u gfchreven, of is er wat voorgevallen, dat dn vadei kwam?" „Zoo, stel je zooveel belang in dn opzicn- ter Dietrich Wilhelm? Dan het je zeker om' hem gehuild, toen je naar uis moest komen. Ik had gedacht, dat je 0 de kost school wate beters geleerd had, >an achter den rug uwer ouders lisfdesbetrekmgen aan te knoopen. 'k Had 't wel leunen denken, hoe 't gaan zou, ate er een Wüelm op de hoeve was. Mijnheer heeft zeer gedacht, zich hier netjes in te draaien. k weet, wa, het voor soort is, en te ArensÊ heb ik on langs genoeg gezien. Dit is jo e Waarom ik je naar huis heb aten komen, 't Is goed, dat je nu weet wa/aan je je houden hebt. Spreek me er rA ™eer over, zet je hem uit het hoofd. Ik >u liever ster- fan dan dat een Wilhelm ojynijn boerderij hwam." Zoo raasde hij, steed heftiger wor dend, door, terwijl hij zijrmuts op tafel wierp en de hand. waarin hij de pijp hield, dreigend tegen zijn dochter ophief. Het meisje bleef heel kalm; zonder dat zij 't wist, rolden een paar tranen langs haar wangen. „Vader, wat heeft Dietrich Wilhelm ge schreven?" vroeg zij andermaal. „En wat wilde zijn vader?" „Nu, wat hij wilde?" bulderde de oude. met den voet op den grond stampend. „Wat hij wilde? Nadat ik den zoon mijn meening gezegd en hem afgescheept heb meende hij zeker, dat zijn vader het wel klaar kon spe len. Daaraan hadden wij de eer van een be zoek van den houtvester te danken, zoo zei- de hij. 'n Mooie eer voor ons, 'k weet genoeg van mijnheer den houtvester, 'al draagt hij ook tien ridderorden. Als men hem aankijkt, behoeft men niet verder te vragen. En het drinken, dat hij doet. is nog het ergste niet. De appel valt niet ver van den boom. en zooals de ouden zingen, zoo piepen de jongen. Een van zijn jongens heeft hij al over de zee moeten sturen, en daar beroemt de kerel zich nog op. En dat durft dan nog vragen, of ik van plan ben mijn dochter mee te ge ven. hij wilde dan ook wat doen, opdat de jongelui netjes leven konden. Nu, ik heb 't hem behoorlijk gezegd, dat zoo'n partij veel te goed voor ons was, en dat zijn zoon wel een ander, een beter meisje kon krijgen. Zooveel als hij kon ik mijn kind niet mee geven. maar voorloopig wilde ik mijn brood nog alleen eten." Ook in Denemarken ondervindt het spoor wegverkeer belemmeringen door de sneeuw stormen. Het luchtverkeer met het buiten land moest worden stopgezet. De krachtige storm dreigt gevaarlijk te worden voor de vastgevroren schepen. De veer uit Korsiir naar Nyborg ondervond 6 uur vertraging. Zuid-Slavië wordt bedreigd door een ver- kesrscatastrophe ten gevolge van den ont zaglijken sneeuwval. In Agram is Don derdag slechts een trein binnengeloopen, terwijl er ook slechts een trein kon vertrek ken. Behalve hout en kolèngebrek begint thans ook de levensmiddelenvoorraad kleiner te worden. AANVOER VAN HEET WATER IN EEN SPROEIWAGEN BERLIJN, 14 Febr. (V.D.) In het ge hucht „Eigene Scholia" in de Mark is de situatie tengevolge van de hevige koude on draaglijk geworden. Alle waterleidingen zijn er bevroren. Ook de pogingen om van de naastbij gelegen steden water door middel van buizen aan te voeren, zijn door de vorst mislukt. Om de bewoners tenminste van wa ter te voorzien voor de meest noodzakelij ke behoeften, is men er thans toe overge gaan, met sproeiwagens heet water naar Eigene Scholle te vervoeren. IN ENGELAND. LONDEN, 14 Febr. (V.D.) Te Greenwich is een temperatuur van 25 graden Fahren heit vorst genoteerd. Het is waarschijnlijk, daj de Theems binnenkort weer geheel z.a: zijn dichtgevroren, voor het eerst in 34 jaar. Op sommige plaatsen staat het ijs reeds van zever tot oever. Een van de gevolgen van het bevriezen van de Theems hoogerop. is. dat er slechts weinig water naar Londen stroomt. Te Richmond is het' water dan ook zoo laag, dat men door de rivier zou kun nen waden. Dit maakt het gevaar van een geheel bevroren rivier natuurlijk veel groo ver. Er worden buitengewone maatregelen ge nomen om de rivier ijsvrij te houden. De. Schotsche expres van Londen had twee uur vertraging. Nabij Eeattock stond n.l. de lo comotief plotseling stil, en toen de maehi- nls onderzocht wat de oorzaak kon zijn, om- dekte hij, dat de waterketel bevroren was! Met extra-locomotieven is de trein verder ge sleept, om spoedig daarop weer te stoppen, daar de s oomuitlaat dichtgevroren was. Met nog een extra-locomotief heeft de tre.n ttn slotte zijn doel bereikt. LONDEN, 14 Febr. (V.D.) Boven Engeland blijft nog strenge vorst heerschen en de koude wordt nog verergerd door een scher pen Oostenwind. De vorst, die hedenmorgen te negen uur 9 graden bedroeg, tegen graden gisteren in denzelfden tijd, was ge durende den afgeloopen nacht 17 graden. Het autoverkeer is tengevolge van dsn sneeuwval bijna geheel stilgelegd. Voora. West-En geland en Schotland heeft veel var. de sneeuw te lijden. Ook vele rivieren zyn bevoren. DE RIJN OVER 35 K.M. DICHT GEVROREN MANNHEIM, 15 Februari In Mannheim vroor het Donderdag nog 15 graden. De Rijn is thans vanaf Mannheim tot onder Worms geheel dichtgevroren over een afsand van 35 K.M. De waterstand te Mannheim is in 24 uur met 1.60 M. gestegen. In de haven van Mannheim werd door den buitengewonen ijsdruk een schip van den havendienst kapotgedrukt. Meerdere andere schepen kregen aanzien lijke schade. Het ijsdek van den Neckar is gemiddeld 30 tot 40 c. M. dik. HET IJS IN DEN RIJN KOBLENZ, 15 Februari Het ijs groeit boven Lorelei aan en heeft zich thans reeds uitgestrekt tot Ruedesheim. De Rijn is van Germsheim tot Mannheim door stilstaand ijs bedekt. De waterstand is nog meer gedaald. De zijrivieren zijn toegev'roren. Vermindering van vorst kan nog niet Worden verwacht. Donderdag werden de in het midden- Rijngebied varendestoombootveren, wegens den lagen waterstand, stilgelegd. IN ITALlë MILAAN, 14 Febr. (V. D.), Ten gevolge van de koude en de onvoldoende verwarming van ls schoollokalen zijn alle scholen tot Maan dag gesloten. Ook in Triest werden de scholen gesloten, terwijl in een groot aantal fabrie ken het bedrijf tijdelijk is stopgezet. In ver schillende deelen van Triest zijn branden „Alweer een nieuwe kruiser?" „Ja, maar hij zal „Kellogg" gedoopt wor den;" uitgebroken, die echter spoedig konden gelo kaliseerd worden. Alleen in de kazernes van Rozell greep het vuur fel om zich heen. Men is nog met het blusschen bezig. De sneeuw storm, die in den afgeloopen nacht over Noord-Italië woedde heeft de spoorwegen nndérgewaaid. Bij Falconara zijn 3 lawines neergestort, die de spoorlijn onder een sneeuwlaag van 7 M. zetten. De uit Venetië komende sneltrein is bij een overweg van het station Lambrasse rntspóord. Persooonlijke ongelukken kwamen üet voor. HET IJSDKAMA OP HET BODENMEER LINDAU, 14 Febr. (V. D.) In aanrluiting ip een eerder gepubliceerd bericht met be- rekking tot het drama, dat zich op het Bo- Jenmeer heeft afgespeeld, kan gemeld wor den. dat de drie knapen, die kort voor de bulpverleening nog verder wegdreven, allen doodgevroren zijn. Van drie der geredden noesten de beenen geamputeerd worden. het LITYVINOW protocol IN DE ROEMEENSCHE KAMER BOEKAREST. 14 Febr. (V.D.) In de kamerzitting van Donderdag heeft de ge- dachtenwisseling plaats gevonden over het Litwinow-pact. De minister van buiten- landsche zaken Mlronescu verk'aarda, dat Roemenië dit verdrag onderteekend heeft, om ook langs dezen weg een vredespolitiek te voeren. De onderteekening is wensche- iijk geweest om het bondgenootschap met Polen en ook daarom, omdat het Kellogg- pact door alle met Roemenië bevriende naties is onderteekend. Bovendien is Roe menië van het standpunt uitgegaan, dat het tegelijk met Polen kon onderteekenen en dat door het toetreden van de Baltische staten het protocol uitgebreid wordt tot een groot aantal landen. Wanneer men tot dus verre kon spreken van een onzekeren toe stand In Oost-Europa, dan heeft men zich thans kunnen overtuigen, dat dit niet het geval is. Door het protocol zetten de deel nemende staten den oorlog op zij. Daardoor is een solidariteit verkregen van de Zwarte Zee tot de Baltische Zee. In de daarop vol gende debatten billijkten de redenaars allen de onderteekening. Prof. Jorga verklaarde, dat hij hoopt, dat het Russische volk eens begrijpen zou. dat het Roemeensche vo'k er in vrede mede wilde leven. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Naar de „Daily News" verneemt ls de regeering voornemens, zoo spoedig mogelijk nadat de nieuwe kiezerslijst in werking treedt, n.l. op 1 Mei, de algemeene verkie zingen uit te schrijven. Waarschijnlijk zullen zullen zij Woensdag 29 Mei plaats hebben. HERBERT HOOVER NAAR WASHINGTON TERUG Herbert Hoover, de nieuw gekozen presi dent der Vereenigde Staten, keert Maandag of Dinsdag naar Washington terug, waar hij verscheidene conferenties zal houden gedurende de drie weken, die hem nog res ten voordat hij president wordt. GRUWELIJKE MOORDPARTIJ Dranksmokkelaars te Chicago doodgeschoten. Een aantal mannen, die zich voor politie beambten uitgaven, drongen gisteren hel hoofdkwartier eener alcoholsmokkelaars- bende in het Noorden der stad binnen. Zij lieven de acht aanwezigen naar een achter kamer, dwongen ze, zich tegen den muur op te stellen en schoten ze daarna met ge weren en machinegeweren in koelen bloe de neer Zes slachtoffers werden gedood, twee nwaar gewond. (Een later bericht meldt dat één dezer gewonden inmiddels is overleden). De moordenaars waren irt twee vracht auto's voorgereden Een buurvrouw, klaar blijkelijk de eenige persoon, die het schie ten heeft gehoord, alarmeerde de politie, die haar bij haar komst eveneens letterlijk met kogels doorboord aantrof. Op elk slacht offer waren 6 tot 10 kogels afgeschoten. De moord geschiedde in een garage, die voor den dranksmokkel diende. Volgens dr politie betreft het een daad van wraak eener ccncurreerende smokkelbende, die van de gelegenheid dat haar tegenstanders in vergadering bijeen waren, gebruik wilde maken om ze voor goed uit te roeien. Een dergelijke overval is in Chicago nog niet voorgekomen Van de daders, die in hun auto's verdwenen, is geen spoor gevon den. Het hoofd der politie verklaarde naar aan leiding van den moord dat hij thans een groo'scheepschen strijd zal beginnen om de misdadigersbenden onschadelijk te maken. 1918 1920 1922 1924 19291gggJ_jj 1835 1913 1929 1920 1926 1928 Wereldproductie van kunstzijde Marie stond nog in dezelfde houding, zij 'beet zich op de lippen, toen zij dit alles moest aanhooren. „Dietrich is geen grootspreker," zeide zij eindelijk, ,.en misschien weet hij er niets van, wat zijn vader u opgedischt heeft. Die trich heeft wel eens meer geklaagd over zijn vader, ofschoon hij te goed was om veel van hem te zeggen. Hij heeft mij dadelijk gezegd, dat hij onbemiddeld was maar dat hij wilde probeeren 'n pachthoeve over te nemen, daar hij dan van niemand afhankelijk was. Hij had mij beloofd u ronduit te vertellen, dat wij van elkaar houden. Hij is braaf en degelijk en zal 't ver genoeg brengen, dat dachten de Walmuths ook." „Hij schijnt je al genoeg verteld te heb ben, mijnheer Dietrich. En je hebt zeker wel goed toegeluisterd? Nu is het geen kunst om een zeventienjarig jong meisje het hoofd op hol te brengen. Maar ge noeg, wij zijn te oud geworden om niet te weten, wat ons te doen staat. De zaak is afgedaan en uitgemaakt." „Hebt u aan Dietrich geschreven, dat u het zjjt, die „neen" zegt, en dat het mijn schuld niet is?" „Wat ik geschreven heb, gaat je niet aan, dat is mijn zaak. Waag het niet hem te schrijven of brieven van hem te ontvangen, ik verbied het je nu voor eens en voor altijd. En laat mij er nu door. dat ik ten minste op Zondagmiddag rust heb. Ik heb al meer dan genoeg van die geschiedenis gehoond." Weixldvcrbruik van rubber Slaapwagens AmsterdamLeipzig Ter gelegenheid van de aanstaande Leip- ziger Messe zullen weer slaapwagens tus schen Amsterdam en Leipzig rijden en wel in de richting Leipzig—Amsterdam van 27 Februari tot 9 Maart en in de richting Am sterdam—Leipzig van 28 Februari tot 10 Maart. De slaapwagens vertrekken uit Leipzig om 19.10 uur 's avonds (aankomst te Amsterdam om half elf 's ochtends) en uit Amsterdam om 8.47 uur 's avonds (aan komst te Leipzig om 9.11 uur 's ochtends) Goedkoope reiskaartjes voor be zoekers van Dumemanciöcne jaarbeurzen De Duitsche Spoorwegmaatschappij ver leent aan personen, die zich naar de jaar beurzen van Lyon, Weenen, Praag, Milaan en Boedapest begeven, een reductie van 25 pet. bij het reizen in Duitschland. Geen brug bij de St. Panls- Kathedraal De langdurige strijd tusschen de autori teiten van St. Pauls-Kathedraal en den Londenschen gemeenteraad over het voor stel van laatstgenoemde tot het bouwen van een brug over de Theems in de nabijheid van de Kahedraal is Dinsdagavond be slecht. Na een rede van den deken der Kathe draal, die uitweidde over de gevaren voor het gebouw indien de brug werd gebouwd, verwierp het Lagerhuis het voorstel met 81 tegen 62 stemmen. Een waarheidlievend man Te London, in Ontario, loofde dezer digen een predikant in een evangelische bijeenkomst een prijs van tien dollar uit voor hem of haar, in de congregatie aan wezig, die nog nooit eeri leugen had ge zegd. Kort daarop meldde zich een inwoner van dat stadje aan, die onder eede betuigde, dat hij in zijn geheele leven zich nooit aan een leugen had schuldig gemaak. De predikant kon toen niet anders doen dan zijn parochielid gelooven, doch dit kreeg den uitgeloofden prijs niet, omdat de predikant niet genoeg geld in zijn bezit had Dit verhaal vinden wij in een zeer be trouwbare Engelsche krant. Mitrailleuse in zee geworpen De krijgsraad van Toulon heeft een ma troos, die opzettelijk een mitraileuse in zee geworpen had om zijn ontevredenheid te uiten over een geweigerd verlof, tot twee jaar gevangenissraf veroordeeld. Een gezant tusschen de ijssehotsen Uit Belgrado worA gemeld: De Grieksche gezant nam Dinsdag een bad in de Sava en zwom lustig rond tus schen de ijssehotsen. Menschen, die hem wilden „redden", zeide hij, dat zij maar kalm huns weegs moesten gaan: reeds gedurende veertig jaar placht hij zulke ijsbaden te nemen. IJMUIDEN, 13 Febr. Van de trcilvisscherij kwamen heden binnen de stoomtreilers IJM 187 (Derilta IX) met f3043; IJM 136 (Derika X) met f1003; IJM 129 (Shamrock) met f4348; IJM 165 (Martha) met f1666; IJM 45 (Perseqs) met f 1134 IJM 44 (Plejaden) met f 3378; IJM 503 (Holland VII) met f 1684 IJM 36 (Proef) met f2730; IJM 146 (Pieter Cornells) met f2574; IJM 118 (Beatrice) met f 359 IJM 155 (Avila) met f 1732 IJM 26 (Witte Zee) met f 2199 IJM 195 (Azimuth) met f 2507 IJM 135 (Lobelia) met f2301 IJM 54 (Limburgia) met f1198; IJM 316 (Gerard) met f1465; IJM 232 (West- land) mei f 1485 IJM 79 (Emerald) met f 1906 IJM 38 (Jenny Elsa) met f 3385 en de loggers KW 38 (Bertha) met f558 KW 34 (Zeezwaluw) met f903 KW ito iG. K. van Hoogendorp) met f 836 KW 163 (Prinses Juliana) niet f 138 KW 47 (Noordzee) metf 1S0 SCH 236 (Noord ster) met f477; SCH 179 (Cornells Johannis) met f313 SCH 17 (Energie II) met f 261 SCH 198 (Michiel en Pieter) met f 364 N.W. 1 (Johanna Jacoba) met f310 en Z.K. 52 met f 225 aan besomming. IJMUIDEN, 13 Febr. Heden kwam van de beugvissche- rij aan den alslag de stoombeuger VL 103 (Voorbode) met f 989 aan besomming. IJMUIDwN, 13 Febr. De treilloggers, welke thans aan de Noordzeevisscherij deelnemen maken zeer goede be sommingen, Gisteren kwamen twee Katwijksche schepen binnen, welke resp. 2400 en 2300 gulden per reis besomden, hetgeen een mooi resultaat is voor dergelijke vaartuigen. AMSTERDAM, 14 Febr. Aardappelen. (Bericht v d, mak Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.50—6.50, blauwen f 5 50—6.50, bravo's f 4—5. Juin P« 5» kg f 7—7-50, eigenheimers 13—3-50, blauwe poters f2.30—2-75. bonte poters f2.30—2.75, Bevelanders f 3—3.25 IJpolder bravo's f 4—5, Roodstar f 3.25—3-50, Bevelanders 1 3— 3 ->5 Noord-Holl. eigenheimers f 33.10 Znna Paulowna Zand f 3—4.20 Hillegommer Zandaardappelen f 3—4.20 ZATERDAG 16 FEBDUARI HILVERSUM, 1071 M. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-trio. HUIZEN 336,3 M. Na zes uur 1852 M. (K.R.O.) 12.301.30 Concert door het K.R.O.-Trio 3.00—4.00 Kinderuurtje o.l.v. mevr. S. Nuwenhuis v.d. Rijst t 5-306.30 Gramofoon-muziek 6.306.40 Spr. M. K. Gerisch Zoekt genezing in de Duitsche Bad plaatsen 6.406.50 Gramofoon-muziek 6.50 7.co Katholieke Berichten (K.I.P.) 7.007-30 Engelsche les 7.308.00 Kniples 8.008.30 Spr. Pater Franc. Wijnhoven Het werk der Assump- tionisten in het nabije Oosten 8.00 „Die Entführung aus dem Serail" (De schaking uit het Serail), muziek v. Mozart, met medewerking van Jules Moes, Gerard Leenders, e.a. Versterkt Amsterdamsch salon-orkest o.l.v. F. Boshart. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05n.20 Causerie 1.202.20 Carlton Hotel Octet. 3.15 Voetbalwedstrijd om de F. A. Cup tusschen Swindon Town en Arsenal 4.50 Dansmuziek 5.35 Kinder uurtje 6.20 Muziek6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek 7.15 Liederen van Purcell 7.30Omroep- causerie 7.35 Lezing 7-5Q Licht orkest-concert. Westminster Singers-orkest, H. Blake, sopraan 9.20 Nieuwsber. 9.35 „Six Strange Saturdays-VI. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Micro-matics", schets van E. Longstaffe 10.12.20 Dans-muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Orkest-concert 4.055.05 Dans-muziek, Les Ixes R. ce Bruxeuil, liedjes. LANGENBERG, 469 M. 9-35 Gramafoon-muziek 12.151.50 Fétras-concert 5.055.50 Gramofoon- muziek 7.20 Vroolijke avond. Daarna dans-muziek. ZEESEN, 1649 M. 11.20 Muziek voor scholen 1.05 3.50 Lezingen 3-504-50 Concert 4.507.05 Lezingen 7.20 Stunde des Landes, Adolf Becker,- orkest 8.20 Orkest-concert o.l.v. prof. Malko 9.20 Waterpolo EngelandDuitschland. Waarna dansmuziek. HAMEURG 395 M. 10.20 Gramofoonsmuziek 4.50 Orkestconcert 7.20 Licht concert vocaal en instrumentaal 9.40 Werken van Fétras. Orkest 11.10 Sluiten. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Dansmuziek 7.05 Piano- concert, 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest, Hr. Letroyc, tenor 10.3511.20 Dansmuziek. Drentsche Eigenheimers f 3.504.20 Flakkeesche eigen heimers f 3.253.50 Zuid-Holl. eigenheimers f 3.50 Spuische eigenheimers f3.403.50; Friesche borgers f 3—3.25. Morgen veiling van de eerste Winter Malta, aangevoerd per s.s. „Middlemoor". GOUDA, 14 Febr. Kaas. Ter markt W2ren 52 partijen. Prijzen f rijksmerk ie s. f 5355, 2e s. f 5052. Handel vlug. HOORN, 14 Febr. Kaas. Aangevoerd 8 stapels e fabriëkskaas t 47, 1 stapel boerenkaas f 50. Totaal wegend 8.545 Kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 14 Febr. Eieren. (Eierenveiling Prin sengracht). Aanvoer deze week 175.000 stuks. Hoogste prijs f 10, middenprijs f 9—, laagste prijs f 7.—. Eenden eieren f 8.209.Handel zeer vlug. BARFfEVELD, 14 Febr. Eieren. Aanvoer 550.000 stuks Prijzen witte f 8—9.25, bruine f 9—9.80. Handel vlug STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 13,'? tt Southampton. ROTTI (thuisr.) 13 2 v. Djeddah. SIMALOER (thuisr.) 13/3 v. Liverpool. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) pass. 13 2 Fernando Noronha. KENNEMERLAND (uitr.) 7/3 te Santos vermoedelijk vertrek 15/2. MONTFERLAND (thuisr.) 13/2 v. Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AMOR II '2 V. W.-Indië te New York. BERENICE Lissabon n. Amst. pass. 13/3 Dungeness BERENICE 14/2 v. Lissabon te Amst. EOS 14/2 v. Amst. te Rott. NEPTUNUS 13/2 v. Melilla n. Alicante. ORION 12 2 v. P. au Prince n. Cap Haitien. POSEIDON 13 2 Valencia n. Amst. RHEA P. Plata n. Havre, pass. 13/2 Aroren. SATURNUS I3'2 Bourgas te Varna. TELAMON 12 2 v. Amst. te San Juan. THESEUS 13 2 v. Passages n. Bilbao. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM 14 2 v. Rosario te Amst. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ SIPIROH 14/2 v. Rott. te Batavia. TASMAN 11/2 v. Batavia n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN GRIJPSKERK (uitr.) 13 2 te P. Natal. NIAS (thuisr.) 12 2 v. Djeddah. SUMATRA 13/2 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK 1112 v. Rott. te Vancouver. GRÖOTENDIJK 13/2 V. Londen te San Francisco. LEERDAM 13'2 v. Rott. te New Orleans. VECHTDIJK Rott. n. New York, pass. 14/2 Luard. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN SOMMELSDÏ1K (uitr.) 12 3 v. Rangoon. STADSDIJK 13 2 V. Rott. n. Calcutta. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN DJEMBER (thuisr.) 13 3 te Bremen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OLDEKERK (uitr.) pass. 13 2 Perim. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJESONDARI 11,'2 v. Hongkong te Shanghai. JAVA—NEW-YORK LIJN BLITAR New York n. Java, pass. 13 2 G braltar. KARIMOEN 12 2 v. New York n. Java. KNIGHT COMPANION 12/2 v. Liverpool te Jackson- SCKOUWEN New York n. Java, 13/2 v. Port Said. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN ALPHARD (uitr.) 13/2 v. Lissabon, ROTTERDAMSCHE LLOYD TABANAN (uitr.) pass. 13/2 Quessant. TAPANOELI (thuisr.) pass. 13 2 Quessant. TJERIMAI (thuisr.) pass. 13/2 Perim. EMZETCOLIJN JONGE MARIA Valencia n. Rott., pass. 13/2 Gibfa taf. JONGE MARIA Genua n. Rott. pass. 13/2 Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AFIENA m.b. 12 2 te Londen uitgekl. n. MNieuwpoort AGATHA 8 2 v. Porto Corsini te Constanza. ALETTA 92 V. Saigon n. Miri. AUGUSTINA 8 2 v. Pladioe n. Colombo. BATAVIER III I4'2 v.m. 8 11. 5 v. Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 14'a Kopervik gep., Rott. n. Narvik. BOOMBERG 14 2 v. Drammen n. Ridham Dock. FRIFSLAND sleepb. 13/2 v. Montevideo n. Las Palmas GOUWESTROOM 11 2 v. Amst. te Plymouth. HAVIK m.b. 12/2 te Londen uitgekl. n. Antw. HERMES 82 v. Saitozaki n. Miri. LEONOR 92 te Constanza. MAASHAVEN 13 2 v. Bilbao n. Rott. MARIA m.s. 12 2 te Londen uitgekl. n. Erussel. PARKLAAN 12/2 v. Barry te B.-Aires. ROELFINA m.s. 10/3 v. Antw. te Lowestoft. STAD ZALTBOMMEL 13/3 v. Sunderland n. Lissabon. SEMIRAMIS 10/2 te Singapore. SULTAN VAN KOETEI 9/2 v. Penang n. Pladioe. TERNEUZEN 12/3 Martinique gep., Aalborg n. L» TEXÉLSTROOM 12/2 v. Amst. te Eastham. TRENT 14/2 v. Rouaan n/d. Tyne. VALK 12,2 v. Antw. te Londen. Hij greep weer naar zijn pijp en raapte Zijn stok op, die op den grond gevallen was. „Vader," zei Marie op denzelfden zach- fen, maar vastberaden toon, „als ik Die trich niet. krijg, ik neem geen anderen man. Ik weet dat hij braaf en goed is en dat ge tiem verkeerd beoordeelt." „Geen ander nemen! Dat hebben al zoo vele meisjes gezegd," gaf de oude onver schillig ten antwoord. „Wij, zullen elkaar nog wel eens nader spreken." Hij trok zijn pet wat. dieper in 't gezicht en verliet de kamer. Buiten gekomen snauw de hij zijn vrouw nog toe, dat zij den boel in huis wel eens goed mocht nazien één overbodig bevel, dat hij altijd gaf, als hij kwaad geluimd was. Marie was achtergebleven; 't scheen haar toe, dat alles wat daar even gesproken was, een droom geweest was. Maar de werkelijk heid liet zich niet wegcijferen. Zij verborg haar gelaat in de handen, als wist ze niet ilvat te beginnen. De naderende voetstappen harer moeder riepen haar weer tot bezinning;. Zij was niet gewoon in vreugde of verdriet tot haar te gaan; zij wist, dat haar moeder altijd het zelfde zeide als haar vader. Thans echter wilde zij niet ten tweeden male alles hooren, 't was haar onmogelijk. Als een opgejaagd hert sprong zij door bet lage venster naar buiten om haar moeder niet te ontmoeten; zij spoedde zich naar den tuin, die aan den achterkant van het huis grensc.;.. Breed en vlak als hij was met zijn rechte paden en perken, bood deze tuin weinig schaduw. Slechts eenige vruchtboomen ston den er, en aan 't uiterste einde was er een klein prieel. Marie kon zeker zijn, hier on gestoord te blijven. Met de ellebogen op de tafel geleund en de schort voor de oogen, zat zij daar en 1 weende, wijl alles zoo geloopen was. Zij schreide om haars vaders hardvochtigheid en omdat Dietrich zoo beleedigd was, en zij hem nu in langen, langen tijd niet zien zou. En .ach, die nare houtvester! Had Dietrich toch zijn vader niet gestuurd, die had alles bedorven! Marie huiverde, als zij aan dien man dacht, zij moest bij zichzelve bekennen dat haars vader afkeer tegen hem niet onge grond was. En dan dacht zij weer: 't was toch altijd Dietrich's vader en al deugde hij ook niet, daar kon men Dietrich geen verwijt van maken. Haar eenige troost was, dat Dietrich toch werkelijk aan haar vader geschreven had. Maar zou Dietrich begrijpen, dat men haar daarvan geen woord gezegd had? Misschien had haar vader het doen voorkomen, dat zij van gedachten veranderd was en zij zich zonder de minste tegenspraak door haar ouders liet leiden. Dit was een vreeselijke gedachte nooit, nooit zou Dietrich dan te weten komen, dat zij hem onder alle omstandigheden trouw bleef, zooals zij hem beloofd had. Het griefde haar vooral, dat haar vader zoo eigenmachtig gehandeld had, zonde* haar, die toch het meeste belang bij de zaak had, erin te kennen. Als haar vader neen zei, dan moest hij er toch bijvoegen, dat zulks niet op haar verlangen geschiedde. En als Dietrich nu meende dat rif "em ontrouw was, wat zou hij dan doen? Marie sprong op, als had deze laatste gedachte haar tranen plotseling opgedroogd. Met onweerstaanbaar geweld drong zich Ue overtuiging in haar op, dat zij nu moest handelen. Zij stond op het punt om naar haar vader te gaan en hem verlof te vragen om Dietrich te mogen schrijven. Maar zij begreep, dat het vergeefsche moeite zou zijn. Een zacht kuchen onttrok haar aan heur gepeins. In het eerste oogenblik dacht zij, dat er iemand in haar nabijheid was, die haar be spiedde, haastig wüde zij zich verwijderen. Zij deed evenwel de ontdekking, dat het geluid uit een naburigen tuin kwam en wel uit den tuin der pastorie, die slechts door een smalle straat van den hunnen geschei den was. Nu zag ze ook de gebogen gestalte van den pastoor, die langzaam voortschreed. 't Was of een lichtstraal opeens haar verwarde gedachten verhelderde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9