Binnenlandsch Nieuws Voor een hou een plaatje! ^Tïelemam&IHros VOOR LE HUISKAMER MM' SLCK WAT WILS Molen album DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 2 Het overlijden van de Koningin-Moeder van Spanje Het salaris van burge meesters, secretarissen en ontvangers in Noord- Holland De oplossing der Romein- sche kwestie Een telegram van de Katholieke Eerste Kamer club aan Z. H. den Paus Kanalisatie van West- Friesland De salarissen der Rijks ambtenaren Een vierde klasse bij de spoorwegen SOCIAAL LEVEN De technische salaris herziening der Rijks ambtenaren „Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. De extra-reglementaire uitkeering uit de werk- loozenkassen De Ziektewet Bedevaart naar Lourdes KERKNIEUWS De eerste Japansclie Jezuïet sinds 3 eeuwen Hoogere godsdienstige vorming van leeken Winterhanden Wi ntervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Het Katholicisme in de Vereenigde Staten VERKEER EN POSTERIJEN Het radio-telefoon-verkeer met Ned. Indië Het ongeluk in den tunnel Trekjes No. 589 Pontificale Requiemmis te 's-Gravenhage zijn Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk in ternuntius bij het Nederlandsche Hof, heeft gisteren in de St. Jacobuskerk aan de Park. straat te Den Haag een Pontificale Hoogmis gecelebreerd voor de zielerust van de konin gin-moeder, Maria Christiana van Spanje. Zijn Exc. werd daarbij geassisteerd door den Hoogeerw. Deken H. A. Th. van Dam als presbyter-assistens, de Weleerw. Heeren L. Blink en H. F. Coppens als'troondiaken, de Weleerw. Heeren A. J. Ratté en J. J. Boon als diaken en subdiaken en den Weleerw. Pater J. Kleijntjens S. J. als ceremoniarius. De overige functies werden vervuld door de Weleerw. Heeren Th. J. J. van Seggelen, pater Th. van Oijen, missionaris uit China, G. Bakker en H. Caminada S.J. Het zangkoor zong onder leiding van kosten der huidige weersgesteldheid de be- j doelde invoering zooveel mogelijk bespoedi gen? Hierop heeft minister de Geer, het vol gende geantwoord: 1. De ondergeteekende weet niet, op welks geruchten gedoeld wordt. Stagnatie is er niet geweest. Wel een veel langzamer ver loop van de normale voorbereiding dan ver wacht en gewenscht was. 2. De invoering is in het begin van Maart te verwachten, met terugwerkende kracht tot 1 November en wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Op initiatief van den gemeenteraad van Harenkarspel is te Alkmaar een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van.ge- mefcnten, die bezwaren hebben tegen de dcor kapelaan A. de Wildt en op het vernieuwde Ged- Staten voorgestelde saiarisverhooging orgel, dat heden voor het eerst in gebruik werd genomen, begeleid door den heer J. Kaptein, de 3-stemmige Requiemmis van Perosi. Binnen het priesterkoor was de met een krans gedekte en met het wapen der over leden vorsten getooide katafalk geplaatst. Vele autoriteiten woonden de pontificale Requiemmis bij. Een dankbetuiging van Z. H. den Paus Wegens het. overgroot aantal telegrammen van gelukwensch, die bij gelegenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie aan den H. Stoel zijn gezonden, kunnen deze niet alle aanstonds worden beantwoord. Daafom heeft de H. Vader aan Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselijk internuntius te 's-Gravenhage, opgedragen in Zijn naam, hetgeen door dit communiqué geschiedt allen in Nederland te danken, die Zijne Heiligheid een gelukwensch hebben gezon den en hun den Apostolischen Zegen te doen toekomen. Namens de Katholieke Eerste Kamerclub ls, naar het „Hgz." meldt, het volgende tele gram gezonden aan Z. H. den Paus: „Aan Z. H. den Paus, Vaticaan, Rome. De katholieke leden van de Eerste Kamer ln Nederland veroorlooven zich Uwe Heilig heid geluk te wenschen met de gelukkige oplossing van de Romeinsche kwestie en leggen aan de voeten van Uwe Heiligheid de betuiging van hun kinderlijke toewijding. (w.g.) Van Lanschot, Voorzitter. Onvoldoende medewerking van belanghebbenden Van den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland ls bij de Langendijker Groenten-Centrale ëen schrijven ingekomen, waarbij wordt mede gedeeld, dat nog geen voldoende bijdragen door belanghebbende corporaties en gemeen, en zijn toegezegd voor de kanalisatie van Vest-Friesland, zoodat nog niet tot uitvoe ring kan worden overgegaan. Wanneer het tot uitvoering komt, zal het fanaal langs de Langendijker tuinbouw- treek er hoogstwaarschijnlijk in begrepen -ijn. van burgemeesters, secretarissen en onivan gers. De heer J. de Groot, wethouder van Ha renkarspel, deelde mede, dat aan 118 ge meenten in Noord-Holland de circulaire door de commissie uit den raad van Harenkarspel was gezonden; 29 gemeenteraden gingen met de actie accoord, 26 berichtten er niets vcor te voelen of hebben de circulaire voor ken nisgeving aangenomen, de overige gemeen teraden gaven taal noch teeken op de cir culaire. Van de 29 met de actie meegaande ge meenteraden zijn er 27 vertegenwoordigd uit alle deelen van Noord-Holland. De heer Groot betoogde, dat de mede- deeling van Ged. Staten inzake de saiaris verhooging in zijn gemeente niet met in stemming werd ontvangen, omdat twee jaar geleden reeds automatisch de salarissen ver hoogd .waren. De heer Kramer uit Zuid-Scharwoude oor deelde een actie tegen de geste van Geo. Staten wel gemotiveerd. De begrootingen over 1929 zijn bijna alle vastgesteld, onaf hankelijk van deze salarisverhoogingen. Met 1 April zou de verhooging ingaan, zoodat tusschentijdsche beiastingverhooging nood zakelijk zou zijn om aan de vcor de verhoo ging benoodigde gelden te komen. Al ver wacht spr. niet, dat Ged. Staten hun voor stel zullen intrekken, toch zullen zij door deze actie vernemen, dat over hun wijze van handelen ontstemming heerscht. Na eenige discussie, waarin vooral de plat telandsgemeenten zich tegen de saiarisver hooging uitspraken, en gewezen werd op de inconsequentie van Ged. Staten'ten opzich te van de ontvangerssalarissen, en de on juiste pensioenregeling, diende de heer Wit (Berkhout) de volgende motie in: De gecombineerde vergadering van de na volgende gemeenten, gehoord de besprekin gen, is van oordeel, dat de thans aanhan gige saiarisverhooging, voorgesteld door Ged. Staten: le. niet op het juiste tijdstip is in gediend, daar de begrootingen reeds zijn vastgesteld; 2e. dat de voorgestelde verhoo ging voor vele gemeenten beiastingverhooging ten gevolge zal hebben; 3e. dat het voer vele gemeenten een moeilijk vraagstuk zal wor den, den hoogeren ambtenaren premievrU pensioen te geven en den minderen ambte naren niet. Op voorstel van den heer Groot (Scher merhom) werd na eenige bespreking beslo ten een commissie te benoemen, die bij Ged. Staten in een mondeling onderhoud de zaak zal behandelen en toelichten. Tevens zat deze commissie aandringen op intrekking subsidiair uitstel van de voorgestelde wijzi ging. In de commissie werden benoemd de hee ren C. Groot, Schermerhom; J. Boor, Hui zen; J. Maas, Hoogkarspel; C. Kramer, Z.- Scharwoude en S. de Vries, Harenkarspel. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Kuiper Door den heer Kuiper waren 'aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: lo. Wil de minister mededeelen of, en. zoo a in hoeverre waarde is te hechten aan de geruchten omtrent ernstige stagnatie bij de nvoering en toepassing der aanhangige wy- igingen in het Bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren 2o. Kan de minister mededeelen, wanneer !e invoering van het gewijzigde Bezoldi- ingsbesluit is te verwachten, en wil Zijn .xcellentie, mede met het oog op de extra- Naar de „Volkskr." verneemt, wordt bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen thans ernstig overwogen om met ingang van de nieuwe dienstregeling de vierde klasse in te voeren. De zittingen der derde klassen zullen volgens Fransch systeem met leer bekleed worden. In de gisteren te Nijmegen gehouden hoofdbestuursvergadering van den Ned. R.K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", werd, mede naar aanleiding van een groot aantal brieven en telegrammen van afdce- lingen en leden welke aan het bestuur TH'ottx -I"! Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album waren gezonden en waarin groote ontstem ming bleek, algemeen met groote teleurstel ling kennis genomen van het lange uitblij ven der technische salarisherziening. De verwachting werd uitgesproken, dat, vooral met het oog op de nijpende koude, waardoor in vele gezinnen de nood hoog is gestegen, de uitbetalingen der salarisver hogingen thans binnen zeer korten tijd zal plaats hebben. Een bijeenkomst van arbeiders- organisatïesbesturen Gisterenmiddag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van de besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen, het R.K. Werkliedenverbond, het Chris telijk Nationaal Vakverbond en een aantal besturen van bonden met werkloozenkassen, ter bespreking varj het in de pers gepubli ceerde voorstel om de werkloozenkassen ais- neg in de gelegenheid te stellen aan de uitgetrokken leden een extra-reglementaire uitkeering van 12 dagen te verstrekken met financieele hulp der regeering. Over dit voorstel, dat zich beperkt tot de werkloozenkassen van fabrieksarbeiders, transportarbeiders, bouwvakarbeiders en nog enkele aanverwante vakken, werd uitvoerig gediscussieerd. Naar aanleiding van de gehouden bespre kingen werd besloten heden, Zaterdag, met den minister van Arbeid een spoedaudiëntie aan te vragen. Hedenmorgen zullen bovengenoemde vak- centraien en vakbesturen opnieuw bij elkaar komen. In verband met het feit, dat eerst giste rennamiddag de betreffende circulaire aan de kasbesturen is uitgegaan, zal, indien overeenstemming met den minister van Ar beid verkregen wordt, deze regeling niet eerder kunnen ingaan dan volgende week. Een motie van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland en den Ncderlandschen Christenvrouwenbond In een op 2 Februari j.l. te Utrecht ge houden vergadering, belegd door de Fede ratie van R K. Vrouwenbonden en door den Nederlandschen Christenvrouwenbond, waarbij o.m de onderstaande vereenigingen waren vertegenwoordigd, werd de volgende motie aangenomen: De vereenigingen: „Asyl Steenbeek"; De Bond van Meisjcsvereenigingen op Gerefor meerden Grondslag in Nederland, De Bond van Ned. Herv Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag, De Christen Jonge-Vrou- wenbond, De Federatie van de R, K. Ver eenigingen- ter Bescherming van Meisjes in Nederland. De Federatie van R. K. Vrou wenbenden in Nederland, Het Jonge- Vrou wengilde, Het Magdalena- en Kinderhuis te Zetten, De Ned. Christen Vrouwen Geheel onthouders Unie, De Ned. Christen Vrou wenbond, Het Ned Verbond van Christe lijke Meisjesvereenigingen, De Ned, Vereeni- ging ter Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes en De vereeniging „Zuster- hulp", tezamen 80.000 vrouwen vertegen- woordigende, toejuichende,' dat het in werking treden der ziektewet in uitzicht is gesteld, I instemming betuigende met het beginsel dat voor de gehuwde vrouw, die onder deze wet valt, in de wet voorzieningen worden getroffen bij zwangerschap en bevalling, betreurende echter, dat de voorzieningen zich volgens de ontworpen regeling ook zul len uitstrekken tot de ongehuwde moeder, van oordeel: dat bij deze wet bij voorbaat aan de on gehuwde vrouw in geval van zwangerschap en bevalling recht op uitkeering verzekerd wordt, waardoor wordt aangerand die diep zedelijke en maatschappelijke beteekenis van het huwelijk, waarvan mede te duchten is de ondermijning van het zedelijk bewustzijn van ons volk, dat daardoor voorts wordt miskend het be lang, dat Staat en Maatschappij hebben bij een wettelijk geordend gezinsleven, dat weliswaar in de ontworpen regeling een onderscheiding is gemaakt tusschen de gehuwde en ongehuwde moeder, voor wat betreft de wijze van uitkeering van zieken geld, maar dat daarin niets principieels ge legen is, dat integendeel hierbij nog eens uitdrukkelijk uitgesproken wordt het recht van de ongehuwde vrouw op uitkeering van ziekengeld hu geval van zwangerschap en bevalling, diep overtuigd, dat geenszins de bedoeling mag zijn de ongehuwde moeder aan haar lot over te laten, maar dat hier een arbeids veld is voor desbetreffende vereenigingen, die daarbij vrij zijn verpleging in gestichten als in gezinnen, ook, zoo mogelijk, in eigen gezin toe te passen, gesteund van Overheids weg, spreken den dringenden wensch uit, dat alsnog ln het ontwerp van wet zoodanige wijzigingen worden aangebracht, dat daar in alleen voor de gehuwde vrouw voorzie ningen worden getroffen bij zwangerschap en bevalling. Zooals reeds aangekondigd, organiseert de Centrale Reiskas van het R. K Werk liedenverbond dit jaar en wel van 1927 April eene eerste Verbondsbedevaart naar Lourdes. Door Z. D. H den Aartsbisschop van Utrecht is de Hoogeerw Heer Kanunnik J. G. van Scliaik benoemd tot geestelijk leids man De technische verzorging der reis zal plaats hebben door het bekende Comité der Centrale Reiskas, hetwelk op dit gebied zijn sporen heeft verdiend en bij elke reis de meest ondubbelzinnige bewijzen van tevre denheid der deelnemers ook niet-leden R. K. Arbeidersbeweging mocht ontvaiv gen. Verblijf te Lourdes gedurende eene volle week Men zie de advertentie in dit nummer en vrage verder prospectus aan het opge geven adres. Op 31 Juli van dit jaar op het feest van den H. Ignatius, zal in de slotkerk van Javier in Spanje, Pater Agihara, de eerste Japan- sche Jezuïet sedert drie honderd jaar, zijn eerste H. Mis opdragen. De gezant van Japan zal met een schitte rend gevolg bij deze plechtigheid tegenwoor dig zijn. Pater Agihara, die afkomstig is uit een der voornaamste heidensche families, studeerde aan de universiteit van Tokio, waar hij ken nis maakte met den katholieken godsdienst. Hij deed zijn theologische studiën in Inns bruck, waar hij ook de H. Wijdingen zal ontvangen. Aan de Pauselijke Universiteit te Valencia is een instituut geopend voor de hoogere reli gieuze vorming van leeken. De H. Stoel heeft reeds herhaalde malen verklaard, dat de Katholieke Actie het als haar voornaamste taak moet beschouwen door het leekenapostolaat de taak der kerk te helpen verlichten. Daartoe moeten de katholieke leeken voorbereid zijn door echten dogelijken godsdienstzin en een goede reli gieuze vorming. Dat is do beweegreden geweest voor de oprichting van het instituut voor hoogere godsdienstige vorming. Er zullen lessen ge- S Doos 30' 60-90ct Tube 8Qd:.Bij ApotH.en Drogisten, j f wwun C*\ VELKE PLEK geven worden in geloofsverdediging, leerstel lige godgeleerdheid, natuurlijke en chris telijke ethiek, burgerlijk en kerkelijk recht enz. Alle leeken, die zich aan eenig leeken apostolaat zullen wijden, en vooral de studee- rende jeugd zullen deze cursussen volgen. Op deze manier krijgt de katholieke actie bekwame leiders en propagandisten die goed onderlegd zijn en die overtuigd weten, waar heen zij de menschen moeten leiden. Volgens de laatste cijfers van het „Catho lic Directory" zijn er momenteel in de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika 21.453.923 Katholieken. Alleen in New-York zijn meer dan twee millioen Katholieken. De meeste groote steden van het Oosten en het Midden-Westen tellen voor een derde of voor de helft Katholieken, maar hun aantal is veel minder in de steden van het Zuiden, het Zuid-Westen en het Noord- Westen. In het Zuiden zijn steden van 10 a 20.00C inwoners, waar geen Katholiek priestei woont. In Noord-Carolina en Zoutmeerstaé bijvoorbeeld zijn zeer weinig Katholieken. Gedurende het tijdvak van 18 tot en met 23 Februari a.s. blijven de diensturen van den radiotelefoondienst Nederland-Ned. Indië bepaald op 13.30 tot Augustus 16.30 uur (Amsterdamschetijd) Reeds lang had de trein de laatste uit- loopers der uitgestrekte vruchtbare vlakte verlaten. Reeds schoven de sombere rots massa's van het voorgebergte dichter naar elkaar toe. Eveline zag hoe het landschap zich lang zaam toesloot; 'n droomerig lachje gleed over haar gezichtteeder streelde zii Haralds hand en bekommerde zich heelemaal niet om 't eenigszins spottend gezicht tegenover haar van een rijke, in ieder geval zeer voornaam gekleede dame, van ongeveer haar leeftijd. Ze mocht denken wat ze wildewaarom zou niet iedereen mogen zien en weten dat zij heiden getrouwd waren, een pas getrouwd paartje, en dat Eveline zich innig gelukkig voelde op haar huwelijksreisnu zij zes Idnge heerlijke weken in het lachende zonnige Zuiden gingen doorbrengen? Baar kwam een conducteur door den couloirVoor ieder raampje bleef hij staan, sloot de geopende vensters en voelde zorgvuldig of de andere goed dicht waren. „Waarom worden nu toch alle raampjes dichtgemaakt?" vroeg Eveline nieuwsgierig en verbaasd. „Is het al niet heet genoeg1" „Ik weet niet lieveling. Misschien komt er spoedig een tunnel." „O fijn," riep Eveline en ze kleurde van plezier. Zij boog zich dicht naar hem toe, tot b(j zijn oor en fluisterde; „Dan kun je me een zoen geven, zonder dat die daar het ziet." Zij wees naar de tante tegenover haar, die pas op het laatste oogenblikje ingestegen was. Harald bekeek haar vluchtigjes, zij scheen te lezen. Zy had zeker wat gehoord nu, wat zou dat dan nog? Steeds enger omsloten de steenén wanden den trein, het geratel der wielen en het stampen der machine werd van alle kanten weerkaatsthet daglicht verdween achter henmaar op hetzelfde oogenblik vlam den in den heelen trein de electrlsche lampen op, „O, wat jammer," dacht Eveline. Het zou dus niets worden met den zoen in den tunnel. Harald streelde haar zachtjes hij wist het wel vooruit, dat het zoo komen zou maar waarom mogst hij haar direct teleur stellen? Dat kwam immers altyd nog vroeg genoeg Plotseling gingen alle lampen uiteen vreeseiyk donderend lawaaieen ontzet tend gekraakeen vreeselijk gi'lfen houtsplintersglasscherven.,., gekreun.... toen werd het doodstilvoor eenige secon den, minuten misschien. Harald had een geweldigen schok gekregen, die hem haast het bewustzijn deed verlie zenhij gevoelde een stekende pijn in het voorhoofd. Bloed kleefde aan zijn oogen, stroomde over zijn gezichthij proefde den akelig, zoeten smaak van het bloed op z'n 'ippen. In zyn eersten plotselingen schrik greep hij naast zich, trok Eveline naar zich toebetastte haarzij hield de lippen vast opeengeperstsprak geen enkel woordnergens merkte hij ook maar eenige verwonding „bewusteloos", dacht hij en er viel een steen van zijn hart. Hij legde zijn hoofd tegen hare horst, hoorde in deze vreeselyke stilte dezer seconden, duidelijk haar hart kloppen, zachto zoo zacht! Zy leefde! Dan hoorde hy steunen, gillend huilen, kreten van vrouwenangstige mannen stemmenhet schreien van kleine kinder tjesgeluiden, die zyn hart verscheurden Hy kon zich niet de geringste voorstelling vormen, van hetgeen er wel gebeurd mocht zijn. Een onverdraaglijke hitte benam hem den adem, hij voelde zichzelf bewusteloos worden. „Lucht, lucht," dacht hy, anders sterft zij nog in myn armen." Moeilyk werkte hy zich overeind, terwij) hij met een arm Eveline omklemdebe tastte de wandenontdekte niets. Dit, compartiment was zeker eenigszins gespaard gebleven. Als ze nu maar uit die gevangenis kon den komen! Hij zette een pas naar voren en stiet daarby met den voet tegen een week lichaamHij boog zich voorover. Ach dat is zeker de vreemde dame, die tegenover hen zatHij betastte haar evenzijn hand was bedekt met bloedkleverig, warm bloed! Een of ander zwaar voorwerp moest op haar gevallen zijn. Zou zij nog leven?Hij kon het niet uitmakenhet was te donkerZe was zeker dood! Maar zij lag daar in haar volle lengte voor de-deur en versperde hem den uitgang. „God vergeve mij het kwaad," kreunde hij, „maar ik kan niet anders. Het gaat immers om de redding van Eveline! En deze vreemde vrouw hier is doodis zeker dood!" Hy ging op het samengekrompen lichaam staan dat zich heelemaal niet verroerde trokrammelde aan de deurten slotte was ze opeh en hij droeg Eveline in de gang. Nog steeds hoorde men het woeste rumoer van stemmen, angst, ontzetting, vertwijfe ling Het groote venster in de gang was versplin terdDe stukken glas, die nog in de randen van de ramen staken, brak hij af rinkelend vielen zij buiten op de steenen. Toen beproefde hy met bovenmenschelijke inspanning door het raampje te klimmen, terwijl hij nog steeds het lichaam zijner vrouw in zijn armen hadTwee- of driemaal sneed hy zich de handeh openzonder er acht op te slaanten slotte gelukte het hem zich er door heen te worstelen. Hij hief Eveline door het venster, liet haar zachtjes necrglyden en volgde dan zelfHij ademde verlicht-op toen hij de ronde steenen naast de rails voelde, meende zich reeds half ge red. De conducteurs liepen rond en deden hun uiterste best om de passagiers gerust te stellen. Er heerschte een zwarte duisternis, men l<on niets, absoluut niets zien Harald her kende een der conducteurs aan zijn stem en vroeg hem, wat er gebeu'rd was. Deze wilde echter zonder antwoord doorgaan. Maar daar pakte Harald hem met de v-He hand beet en kwam te weten, dat de' tur1" eenige meters voor den trein Ingestort was De locomotief reed recht op de pui hoopen inde achterste wagens ontspoord; kantelden omschoven in elkande. jjpodat men van beide zijden ingesloten was. Maar men zou beproeven om de hindernissen aan het einde van den trein op te ruimen. In één misschien twee uren zou het gebeurd zijn. „Een. twee uren, kan ik niet wachten." dacht Harald bevend van angst. „Dat kan zij zoo lang niet uithouden. Zij moet frissche lucht hebben!" De tweede rails was vry, Terwijl Herald hier af en toe naar tastte, sukkelde hij ver der. Wanneer hij de richting dreigde te ver liezen, voelde bi.i met de hand naar de rade ren van' dén trein. Tèn slotte'bemerkte hij de krukas; den reusachtigen grooten stalen wand der locomotief. Hij was dus verkëerd gegaan. Hier, viel aan geen uitkomen te den ken. Met Eveline nog steeds in de armen gin? hij terug. Het zweet stond op zijn voorhoofd en vermengde zich met het bloed, dat no" altijd uit de wonde stroomde. De weg scheet hem eindeloos! Eindehjkeindeliik hoord° hij toch het geknars der zagen, de zware ademhaling van mannen, die hard werkten. Hy voelde hout en yzerwielen die recht omhoog stonden Wat onder deze puinhoopei lag, zou wel reeds lang opgehouden hebben te leven Hy legde Eveline, die nog altlid bewusteloos was heel voorzichtig tegen den wand van den tunnel, waar hij zeker kon zijn, dat niemand zou komenvoor enkele oogenblikke» slechts. Met eigen handen zocht hij ergens een uit weg, speurde naar een opening, waar een beetje frissche lucht doorkon. Tusschen splinters, balken en yzer ont dekte hij werkelyk een opening, een hee' smalle ruimte, maar breed genoeg om er zich doorheen te wringenHeel voorzichtig trok hij het lichaam van Eveline er door, ter wijl hy er angstig voor zorgde, dat zij zich niet bezeerde. En toenterwyl hij zich uitrekte, haalde hij diep adem. Ginds heel ver achter zich zag hij een matte .schemering. Dat moest het daglicht zijn, daar was de ingang van den tunnel. Nog eenmaal nam hy Eveline in de armen. gingliepvloog op het verre licht afhet waren misschien slechts minuten, Maar zij schenen hem wel een eeuwigheid! Eindelijk kwam hij dichter bij het einde.. de schemer werd een zacht lichteen heerlijk koele lucht verfrisschte zijn longeq. Onder het loopen zocht Harald Evelines ge zichtonrustigbezorgdPlotseling werd zijn gelaat aschgrauw..-.-- hij zonk op de knieënals een wanhopigein zijn armen hield hijde vreemde vrouw! Zondig kopje thee Er was eens Zoo beginnen, als ik me goed herinner, de meeste sprookjes. Maar d i t wordt géén sprookje, 't Is wézenlijk gebeurd. Van a tot z wordt het naar waarheid medegedeeld. O, 'n héél- simpel gevalletje maar. Stelt u er zich asjeblieft niet te veel van voor. Maar tochjuist die simpelheid het haast-de-moeite-niet-waard-zijn van 't vertelle r, geeft een triestig kykje op Nee, laten we d'r nou géén tendensje bij gaan soepen 't G valletje is iets zóó apartsiets mi ■elijk-klein-menschelyk-aparts, dat 't onrecht -aardig zou zijn, er 'n vernisje van algem e.iheid op te smeren. Ik 1_r me ten minste met de besté wil van de wereld niet voorstellen, dat er door nderea nog gelijksoortige historietjes naast ezet hunnen worden. En r.ls dit tóch het geval isnou :'an ben 'k ook op dat terrein nog ver- rehrikl elijk groenMaar dan kunnen a ooi: meteen wel heelemaal van voren .f aan beginnenmet Mies Daar :éat ie dan, Er was eens een kasteel. 'n Groot, deftig, monumentaal bouwwerk. Het was omgeven door vele honderde vierkante meters gronddoor tuinen, bosschen, grasveldfin, vijvers en lanen. Als je bij de hoofdingang stond, 'n hoog hek van kunstig smeedwerk was dat dan zag je nog niks van 't kasteelof misschien hoogtens 'n torenspitsje als je 'r moeite voor deed. Pas als je 'n minuut of drie de brecde oprij-laan aan 't bewandelen was, zag je 't opdoemen tusschen de statige populieren. En als je naderby kwam, dan wist je niet, welke van de twaalf of veertien hard- steenen trappen je op moest, om de juiste deur te treffen. Het kasteel bevatte tal van kamers, zalen, hallen en trappenhuizen. en had toebe hoord aan 'n oud adellijk geslacht. Maar dat geslacht was nu uitgestorven. Aan alles komt 'n eindook aan oud adellijke geslachten. En het kasteel stond verlaten. Toen dat 'n tijdje geduurd had, kreeg 'n oud Indisch-man, 'n suikerkoning, idee in dat kasteel. En hij kocht 't heele gevalletje voor vyftig- duizend gudlen. Dat was 'n koopjewant 't kasteel stond op 'n plek, waar de grond niet duur wasIn 'n tameiyk afgelegen oord zonder trein-, tram- of autobus-verbinding. De nieuwe eigenaar liet aannemers, schil ders, tuinarchitecten en meubelfabrikanten ontbieden, om uit te rekenen, wat 't hem zou kasten, als de heele boel in 'n nieuw, modern kleed werd gestoken. Met alles en alles mee. zou 't grapje op Y ton komen, Samen anderhalve ton dus. En 't was goed. Er was eens 'n meubelmaker, 'n Gewone, kalme, nette man met ge zonde beginselen. Die werd door z'n patroon 'n eerste klas firma was 't, die betimmeringen moest leveren en alles moest opknappen naar het kasteel gestuurd, om vast een en ander onder handen te nemen. 'n Klein gedeelte van 't dienstpersoneel 'n persoon of zes zeven hield reeds ver blijf in het kasteel. Mynheer en mevrouw zouden natuurlyk pas komen als alles klaar was. De meubelmaker kwam er op 'n mooie zomerdag aan en begon met z'n werk 'n veertig deuren en 'n aantal schotten en pancelen moosten oud-eilcen en mahonie gepolitoerd wordent zou voorloopig een karweitje worden van '11 week of drie. 't Was prachtig weeren hij haalde z'n werk naar buiten en stond daar in Gods vrije natuur. Maar al had ie veel boomen-groen naast en boven zich, de zon priemde er vinnig doorheen en liet voelen, dat ze ook daér nog wel iets te zeggen had. En de meubelmaker was bly toen 't twaalf uur sloeg, en hij ergens een koel plekje kon opscharrelen om z'n boterham te gaan eten. 's Middags werd het werkelijk heet daar... en hij begon er over te denken z'n boeltje naar binnen te brengenbleef toch maar staan, daar in de tuinhij had er zich heelemaal geïnstalleerd en binnen was 't misschien -nog benauwder. En zag toen, dat een der dienstboden met 'n blad vol kopjes thee door 'n vestibule liep. „Mooi'n fijn kommetje theedat zal smaken" mompelde de meubelmaker, en liet z'n tong 'n wandelingetje maken langs de droge lippen. Maarwaar de kopjes thee naar toe gingenbij hem kwam er g;één terecht... en toen verbeeldde hij zich maar, dat ie er een leeg gedronken had. Tochniet aardig van dat dienstmeisje, om op één kommetje thee te kykeiïdat was ie overal anders gewend. Maar ala misschien vergeten De andere dag was 't wéér warm. En wéér stond ie 's middags te zweeten bij 't niet gemakkelyke werk. En wéér liep 't dienstmeisje door de ves tibule met 't blad vol kopjes thee...... En wéér kwam er geen bijhem terecht. De derde dagenfinzie eerste en tweede dag, zullen we maar zeggen. De meubelmaker was 'n nette vent lat wéten we trouwens al. maar hij was toch óók niet bang voor 'n vrijmoedig woordje in gepaste vorm. En toen 't dienstmeisje toevallig naar bui ten kwam, sprak de meubelmaker haar aan en zei, dat ie óók wel trek had in 'n kopje thee, als 't tenminste niet te brutaal was. Het dienstmeisje keek eventjes om naar 't kasteel, zag, dat niemand hen kon be luisteren en zei toen: ,,'t Spyt me wel, goeie man, maar ik ben er geen baas over. De juffrouw schenkt de thee in voor ons alle maal en .Welke juffrouw?" 'n Oogenblik hield hij op met z'n arbeid,! „De juffrouw van de huishouding.... 'n om 't zweet van z'n gezicht te vegen, misbaksel tusschen twee haakiesIk misbaksel tusschen twee haakjesIk i vroeg gisteren nog, of de meubelmaker geen korte thee moest hebbenen toen zei ze, dat ik me daar niet mee te bemoeien had. Hoe vin je zooiets? Maar je hoort, dat 't aan mij niet ligt. 'k Vind 't zelf verve lend. 't Is hier trouwens heelemaal 'n afyn, laat ik maar zwijgenWat zal 't haar schelen, 'n kopje thee meer of min dermaar weet je wat de kwestie is? Ze heeft 'n gruwelijke hekel aan de man nenze heeft nooit kans gehad er een te krijgen zie je! Maar ik moet weer naar binnenecht naér voor je, meubelma kerdat meen 'kmaar als Ik even tjes de kans kryg dezer dagen, dan krijg jij van mij 'n kopje drinken, l»or!" Weg was ze weer. En de meubelmaker werkte voorten hoopte, dat ie die „juffrouw van de huis houding" niet te zien zou krygen'n bedorven dag duurt ajtyd te lang. En zoo ging 't de vierde dag en de vijfde. De zesde bracht 't éérste kopje thee. Met 'n stralend gezicht kwam 't meisje er mee aandragen. „Ze is naar de stad voor boodschappen" legde ze uit„Drink maar leeg, dan breng 'k er straks nog eentje." En ze hield woord. Maar bij dat tweede kopje thee gebeurde er iets. Er kwkm 'n auto langs de oprij-laan naar 't kasteel. En in die auto zaten meneer en mevrouw zelf. 'ti Chauffeur in livrei sprong haastig uit en deed 't deurtje open. Meneer stapte 't eerst uit en zei „bon jour" tot de meubelmaker, die beleefd ge groet had. Toen volgde mevrouw,'' krakend van de zijde. Die keek niet naar de meubelmaker, maar wel naar 't kopj-e thee En de wenkbrauwen van mevrouw scho ven in toornige frons naar elkaar toeen haar oogen waren die van 'n dierentemmer die "n onwillige leeuw tot bedaren dwingt. „Wie heeft u die thee gegeven?" vroeg ze hoogeh haar gestalte rekte zich in deftige verontwaardiging. De meubelmaker stond beduusd te kij kenDat was zóó iets gek-onverwachts zóó iets ondankbaars, dat ie geen letter tot antwoord gereed had. Toen vroeg ze 't nog eensscherper, harder, vinniger, met 'n licht stampje van 't lak-schoentje op de kiezels. „Ehde dienstbode, mevrouw ..O! Dat dacht ik welwant de juf frouw zal zooiets niet doen!" Ze riep het dienstmeisje naar buiten en z haar dat ze 't niet meer moest wagen dat „volk" thee te gevenwant dat ze anders wel kon ophoepelen. Byna huilend ging 't meisje naar binnen. Meneer had er bijgestaan, zonder 'n woord van protest of verdedigingmaar in tegenwoordigheid van de meubelmaker moest ie zich toch* ten laatste wer 'n hou ding geven en sprak tot zijn Vrouw: „Kom, kóm, kindjezoo'n kopje thee voor zoo'n man, die Ze keek hem aan van 't hoofd tot de voe ten en siste zooiets van, dat ie zich daar buiten moest houden. Hij zei geen stom woord meeren volg de haar gedwee. En de meubelmaker mompelde; „Arme kerel, met je kasteel van honderd vijftig duizend piekG. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10