Gemeurd Nieuws 90 RADIO-OMROEP MIJNHARDT'S DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLADZIJDE 3 De auto in de koude Waarom ze ontevreden waren Ongeval in de mijn Laura Onder een ponsmachine bekneld Tot den grond toe afgebrand Na den Stadhuisbrand te Leiden Een geheime bergplaats, die meer aan 't licht bracht KUNST EN KENNIS Beethovenfeesten Parijs 1930 De zonsverduistering van 9 Mei a.s. Brab&ntsche Brieven Een Zuidpool-expeditie van *Sir Douglas Mawson üoofdoijn-Tabletten 60 c> \axeer-Tabletten 60 ct Zen"w-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 c' -Vlaag-Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten Een vliegtuig over den kop geslagen BOEK EN BLAD STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS M <fuep dnavtft: gp 'Sföaar/ê/n. RADIO - MOORS LEGER EN VLOOT Onbepaald verlof wegens vorst Hr. Ms. „Kortenaer" De militaire salarissen Dré. Een nuttige raad Dr. Blomberg schrijft aan het „Vaderland": H.H. Automobilisten hebben deze dagen een bijzondere zorg voor hun auto, omdat zij de kans loopen, indien zij geen afdoende maatregelen nemen, dat motor of radiator stuk vriest. Als koelmiddel bij den auto wordt water gebruikt en daar water bij 0 gr. bevriest en Uitzet, vriezen zonder voorzorgsmaatrege'en radiator of motor stuk. Om dit te voorkomen, worden de radiator en motor gevuld met water, waarin een stof is opgelost, die het vriespunt dusdanig kan verlagen, dat geen vrees voor bevriezen plaats vindt. D't zou het eenvoudigst kunnen geschieden door zout, dus den radiator te vullen met pekel. Door dat het inwendige van der. radiator echter Van koper en gesoldeerd is met een ander metaal, is het niet uitgesloten, dat deze öekeloplossing, onder invloed van de vrij hooge temperatuur, inwerkt op het metaal van den radiator, zoodat dit hulpmiddel, hoe eenvoudig' het ook is, feitelijk niet is aan te bevelen. Op een andere wijze komen wij tot het doel door den radiator te vullen met een mengsel van alcohol en water, waarvoor zui vere zuurvrije brandspiritus zeer geschikt is. De Delftsche Gist- en Spiritusfabriek pu bliceert een lijstje, waarop men onroiddeTijk kan zien, hoeveel alcohol en water men moet vermengen. Dit lijstje is gebaseerd op weten schappelijke onderzoekingen en gééft b.v. een garai ie van min 16 gr. C. bij een ge bruik van 7.7 L. spiritus met 13 L. water. Vult men den radiator me dit mengsel, dan kan zonder gevaar tot min 16 gr. C. de motor afkoelen, voordat het water uitvriest en al zou het water uitvriezen, dan zou de motor nog niet stuk vriezen, omdat een mengsel van spiritus en water zich niet gedraagt zoo als water zelf, dat bij 0 gr. 1/10 van zijn volume toeneemt. Men moet echter bedenken, dat bij het rijden de temperatuur van het koelwater stijgt en gedurende die stijging de alcohol verdampt, terwijl het zeer dikwijls zal voor komen, dat zelfs de kooktemperatuur van alcohol 78 gr. C. wordt bereikt. Het koel water verandert dan van samenstelling en wordt a'cohol-armer, zoodat bij een verdam ping van 3 Liter slechts een garantietempe- ratuur van min 7 gr. C. wordt bereikt. Men. is dus verplicht om eiken dag het koelwater met alcohol bij te vullen, tot de gewenschte sterkte, hetgeen door een areometer is te be palen en welke soortelijke gewichten ook aangegeven zijn op het hierboven genoemde briefje. Een tweede wijze van beveiliging tegen het bevriezen van den radiator of motor be staat hierin, c^it men het koehvater vervangt door een mengsel van zu'vere glycerine en water. Een mengsel van 4 liter glycerine 1.26 of 4% liter 1.23 op 16 tot 15% liter water, bevriest niet bij een temperatuur van min 21 gr. C. Zuivere glycerine is in elke apotheek te koop. Om eens en voor altijd de zaak dus goed te regelen, mete men den inhoud van zijn radiator en vertrouwe niet op opgaven van 12—15 of 20 liter. Men kan dat eenvoudig doen door den met water ge vu1 den radiator af te tappen door middel van een slangetje, ^dat men op het radiatorkraantje zet, en het water ep te vangen in een emmer en dit te toeten. Heeft men eenmaal den inhoud van den radiator bepaald, dan kan men door een eenvoudig rekensommetje met de boven ver strekte gegevens berekenen, hoeveel glyce rine men noodig heeft; maakt dit mengsel Van water en glycerine klaar in een emmer, door dit flink door elkaar te roeren en breng het daama in den radiator. Als men hiermede den radiator gevu'rl heeft, kan men zonder eemg gevaar rijden of den auto laten staan, als de buitentempera tuur niet beneden min 21 graden komt. Komt de temperatuur toch lager, dan loopr toen de kans, dat een gedeelte van den radia tor toch bevriest, doch stuk vriezen kan die nooit Door de motorkap af te dekken met een deken of een radiatorkap aan te schaf fen, sluit men hier in Holland dit laatstge noemde euvel vrijwel uit. Rijdt men met dit mengse1 in den wagen, dan verdampt niet de glycerine doch het water, zoodat men niets anders heeft te doen dan 's morgens den radiator bij te vul len met het eventueels verdempte water. Sommige menschen beweren, dat glycerine de rubberverbinding stuk maakt. Dit mag met sommige rubbersoorten, waaruit bet vtrbindingsstukje van den motor en den radiator is vervaardigd, het geval zijn zelf heb ik het nog nooit gezien. Glycerine wordt gebruikt om rubber soepel te houden en toocht de kopneling, het rubberverbindings stuk, al te soepel zijn geworden, nadat men er een winter mee heeft gereden, den kan toen zich voor een bedrag van nog geen gulden een nieuwe verbindingsslang aan schaffen. Te Rotterdam werd eenigen tijd geleden een 70-jarige Duitsche dame. die geruimen tijd in de van O'denbarneveltstraat had ge woond krankzinnig, zoodat de dokter haar overbrenging naar een krankzinnigengesticht noodzakelijk achtte. Zij werd naar het St. Jorisgesticht te Delft overgbrachet en na daar 'enigen 1 wrnleegd te zijn, naar Duitsch- and g- De fa ei ut den inboedel en vroeg toen er op zolde. nog wat rommel overbleef of het Leger des Heils dezen boel zou willen 'aten weghalen om. wat er nog bruikbaar uit vas, zelf te behouden. Het Heilsleger zond twee dakloozen die in zijn toevlucht verblijf hielden en dezen haal- len alles weg. Eenige dagen later bleken deze dakloozen ilotseling zee ontevredeii over de behande- ing welke r 1 het toevluchtsoord ondervon- 'en en dee beiden mede dat zij weg wil len gaan. Hoewel men niet wist. hoe beiden 'oo piotreling aan geld waren gekomen, kon nen hen. niet tegenhouden. Merkwaardig was dat deze heeren plotse- ing voor hun doen hooge verteringen gingen naken in café's en inkoopen deden in ver- ichillende winkels. De politie stelde een on derzoek in, met het gevolg dat een der vroe ger dakloozen in Dordrecht werd aangehou den. Hij had een nieuw pak gekocht en was in ret bezit van circa 500 gulden. De aangehou dene, de 41-jarige C. H. bekende met zijn kameraad op den zolder van het huis in de Van Oldenbarneveldstraat een ouden hand schoen te hebben gevonden, waarin een be drag van 1000 gulden geborgen was. Zijn ka meraad, die hier een deel van had gekregen is alsnog onvindbaar. De mijnwerker B geraakte in de mijn Lau ra en Vereeniging et Eijgelslroven bekneld tusschen een benzine-motor. B. bekwam een bekken-breuk. Hij is naar het hospitaal over gebracht. af. Zoowel ter linker- als ter rechterzijde zijn eikenhouten kastjes aangebracht. Tegen den achterwand bevinden zich houten vak jes. Ook deze hebben van den brand niets geleden. In de kluis stond een zware ijzeren geldkist. In een groot-en vrachtauto is de geheele inhoud der kluis overgebracht naar het agentschap Leiden van de Nederlandsche Bank. Voor de overbrenging waren strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen. Alle verkeer ook het stads- en interlocaal tramverkeer was stopgezet. Een wisselloooer die met alle geweld voor 12 uur een wissel bij iemand op het afgesloten terrein wilde presenteeren kon met geen mogelijkheid doorgang verkrij gen. De burgemeester zelf zorgde mede voor de handhaving der algeheele afsluiting. Ook raadsleden werd de toegang tot het terrein geweigerd. Het inladen aan de Nederlandsche Bank geschiedde aan d en zijkant op het Galgen water, dat ook tijdelijk voor alle verkeer was afgesloten. Op de Electromotorenfabriek „Dordt" te Dordrecht had de 17-jarige van A. het onge luk met zijn linkerhand onder een ponsma chine te komen. De hand werd bijna geheel afgekneld. De ongelukkige werd, nadat een noodverband was gelegd naar hét gemeente ziekenhuis vervoerd. Dezer dager is de groote boerenplaats van mevr. de wed. K. Dahir te Nieuwe-Niedorp tot den grond afgebrand. Alleeen het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De kluis teruggevonden en geopend. De inhoud, ten bedrage van drie ton, onbeschadigd. Het opruimingswerk in de puinhoopen van het Leidsche stadhuis is gisteren voortgezet ter 'plaatse, waar zich de kluis van den ge meente-ontvanger bevindt. Een sterke poli- tie-macht had de naaste omgeving afgezet. Omstreeks 11 uur was de toegang tot de kluis vrij en kwamen daar hij een de burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, de gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strljen, de wethouders Reymeringer, Goslin- ga, Tepe en Splinter, de commissaris van po litie J. Meyer, het hoofd van de recherche Weyers, de commandant van de brandweer P. J. Verhoog de directeur van gemeente werken de Blauw, de directeur van bouw en woningtoezicht de heer Kiers, de gemeen te-ontvanger Filippo, benevens eenige verte genwoordigers van de firma Lips te Dor drecht en eenige leden van de directei der Nederlandse!^ Bank. Enkele brandweerlieden hadden met ben zinelampen de toegangsdeur tot de kluis verwarmd, waarna hot binnen zeer korten tyd gelukte deze met den gewonen kluis sleutel te openen. Ket bleek, dat de kluis bijna geheel intact was gebleven, en dat de inhoud ten bedrage van 300.000, niets van den brand te lijden heeft gehad, even min dat eenig spoor van den brand tot het inwendige van de kluis was doorgedrongen. Hoewel ontzaglijke massa's water aan de buitenzijde van de kluis op de wanden wa ren geworpen, bleek geen druppel naar bin nen te zijn gekomen. Wel was er op den grond wat water te vinden, maar dit was, aldus deelde men van deskundige zijde mede, een gevolg van het zwseten van de wanden. De kluis is in 1904 door de firma Lips te Dordrecht geleverd. Het is een z.g. kluis van tarief 4 no. 2 en ingebouwd door de af- deeling gemeentewerken van Lelden. De breedte Is aan de binnenzijde 2% meter, de diepte 3 Va meier, de hoogte 3 meter. De muurdikte is 65 c.M. en de wianden zijn voor- rien van gepantserde spiraalstangen van Lips. Na een breede toegangsdeur sluit een zwaar traliehek het inwendige van de kluis Te Blaricum is onlangs een boekendiefstal van grooten omvang gepleegd uit de leeg staande villa van J. O. aan de Torenlaan. Bij een huiszoeking bij J. V. werd een aantal boeken teruggevonden, wat er toe leidde, dat J. V. als verdacht van mede plichtigheid aan dezen diefistal in arrest werd gesteld te Laren, daar men te Blari cum geen goed verwarmde lokaliteit heeft. Hij verklaarde, dat H. uit Hilversum in den avond van 21 Januari omstreeks halt' elf een pak bij hem had gebracht met de boodschap, dit voor hem te bewaren. Door de huiszoeking is gebleken, dat dit pak een deel der boeken, van den diefstal afkomstig, bevatte. Maar de rest der boe ken was nog steeds niet gevonden. Een verhoor aan H. afgenomen, die tij delijk in het Huis van Bewaring te Amster dam gedetineerd, was, had tot resultaat, dat hij volledig erkend heeft de inbraak te hebben gepleegd en dat hij de overige boeken in een schuurtje achter een leeg staande villa had geborgen. Bij een onderzoek daar ter plaatse inge steld, zijn alle boeken, voor zoover men thans reeds heeft kunnen nagaan, terug gevonden. Bij de huiszoeking heeft men een groot aantal voorwerpen gevonden die vermoede lijk afkomstig zijn van nog niet opgehel derde diefstallen in het Gooi en omgeving. Het staat dus vast, dat men hier met een beruchten inbreker te doen heeft. Ter gelegenheid van het onthullen van hei Beethoven-monument en het 25-jarig be staan van het muziektijdschrift L'Estudian- tina, wordt gedurende de Pinksterdagen 1930 te Parijs een groot internationaal muziek- en zangconcours gehouden, uitgeschreven door de muziek-tijdschriftcn L'Instrumental en L'Estudiantina. Hieraan kunnen deelnemen harmonie-/fan fare- en mandoline-orkesten, dames-, heeren en gemengde zangkoren, zoo ook kinder zangkoren en orkesten. Voor de internationale jury zijn reeds aan gezocht de heeren J. Hagens Jr., Fred.Roes- ke, Amsterdam; Dr. A. P. Murkens, Den Haag. Het comité heeft den heer H. P. Savijn, Borneostraat 461 Amsterdam, benoemd tot correspondent vóór Holland en belast met de regeling voor alle Hollandsche vereenigin- gen. Er zijn reizen gearrangeerd van 4, 6 en 8 dagen. Tevens zullen de vereenigingen in de gelegenheid worden gesteld te Parijs wel- dadighcidsconcerten te geven. Alle inlich tingen omtrent concours, verblijf, enz. te ver krijgen bij den heer H. P. Savijn te Amster dam. ULVENHOUT, 12 Febrewari 1929 Menier, Witte waarom 't 'oo onbeschof kouw is? Neeë ze ker ee? Ik wis et ok nie, maar as ge de kraanten maar leest amieo, dan kom-d-overal ach ter. Keb dan gelezen in 'n stukske kraant, da-d-in 'n kefee in de best? kamer lag, waar de kouw vandaan komt Of liever gezeet, daar 5ting in: Mr C-. van den Bergh onthult in ■•bet Volk" de onmiddellijke oorzaak van keuzen laankdurigen vorst. Houw, as 't er wat te onthullen valt, ben k er alty as de kiepen bij Hij hee dan onthuld, dieë weerkundige av- V(;kaat, dat et van 't jaar in Siberië zoo af- ^°sakkerts koud is en veul kouwer as aan- efs En die Siberische kouw hee-d-'n gebied da Siberische kouwgebied hee-d- nen ,£öd. En wa.wil nouw 't geval? Da wij, gij en t' ok, nét op da randje zitten, van da kouwe 9f(l, za'k maar zeggen, endaarom motten zoo allemachtig oppassen veur winter teenen en klieven in ons ooren. Daarvoor is 't zoo kouw hier As ie er nouw bij had ge- zeet waarom 't in Siberië zoo kouw is, dan hadden me meer geweten. Zóó is 't 'n ont hulling van Jan-lek-m'n-vestje en heb ik wel in de gaten da ge mee juuriedische weer- kunst al net zoo weinig opschiet as^ mee -veermannekes-juuristebrei. Maar ondertus- schefn: Zoo lank et dan zoo kouw blijft in Siberië, blijf ik hier op 't randje maar sto ken as 'nen duivel! Met en zonder onthullin gen. Onthullingen?! Hij wil zekers veurgeven dat ie onzen lieveneer in z'n kaarten ee ge keken. Aanders weinig te doen veur ons, amico mee die kouw. As ik 's mergens de klaanten afgewiest ben mee d'n gruuntenwagel, dan is t yeui m\jn zoowa-d-afgeloopen, want da bietje werk in de stallen en in 't mooshuis da kan 't persseneel wel af onder 't opperbevel van Trui en op 't land, nouw da snapte! Daai kunde aamper loopen, zoo hard zijn de blonters zaand. Maar as k mee den leegen wagel thuiskoom, nouw dan hè'k m'n persie- ke best g'ad 'k Ben giesteren thuisgekomen mee 'n paai' haanden zoo blaauw as Trui d'ren schort, teugen gruun aan, en zoo haard en stijf as zoolleer. En toen 'k ze gong wermen, toen wieren ze zoo dik as ballen gehakt. Wilde wel geleu- ven, ze laten cew mee die kouw nog langer buiten staar as aanders Da was vruuger aanders, amico Dan kreegde nog s 'n kom- meke koffie van de klaanten, dan mochte nog 's binnenkomen en dan wiste van mekare Heden vertrekken dr. Jackson en de heer Melotte, beiden van het observatorium te Greenwich, naar Malakka en Siam om er de zonsverduistering waar te nemen. Eerst genoemde gaat naar Alor Star aan de Westkust van Malakka, waar dr. Carroll uit Cambridge zich bij hem zal voegen. De heer Melotte zal met professor Strat- ton uit Cambridge in Siam een observatie post innemen. De astronomen van Cam bridge zullen eerst over twee weken uit Engeland vertrekken. Naar een N.T.A.-bericht meldt uit Londen is Sir Douglas Mawson, hoogleeraar in de geologie te Adelaide (Zuid-Australië), te Londen aangekomen om er de mogelijkheid te bespreken van een Zuidpool-expeditie. die tegen den a.s. Zuidpool-zomcr uit Hoburt in Tasmanië zou vertrekken. Pro fessor Mawson leidde een Australische expe- hoe 't mee oew gong. Dan bleef ik op de hogte van de kinderkes die er onder m'n klaanten geboren wieren en dan gaf ik s wa weg zooas de tijd van 't jaar da mee- brocht. Dan bra'k 'n apaart maandje mee appel- tjes veur de kleinen of knollekes of zoo en om twaalf uren, as die brakken dan uit school kwampen, dan laaide ik ze op m nen leegen wagel en brocht ze tfiuis. Maar nouw, amico, nouw de vrullie alle maal mevrouw zijn geworren. nouw ze n illektriekè dienstmeid emmen, 'nen stofzui ger nouw zijn ze in de stad veuls te veur- naam geworren. Eén die 'k al vijf-en-twintig ja-en bedien, zee lest teugen me, toen ik ze aansprook mee: „Goeiemèrgen juffrouw, ga- d-alles nog goed?" die zee toen: „Mevrouw asteblieft ee, ik ben getrouwd." „Nimme me kwalek mevrouw," zee ik,' „ik ben ok ge trouwd, en nie zoo zuinig, maar zegde gij. maar grust Dré horre, teugen miin, net as vruuger!" Maar ondertusschen rokte mee al die stofzuigmevrouws oew klaanten kwijt. Zoo hedde soms 't gevuul amico, dat de tijd harder veruit lopt as de menschen. Ik kan 't soms niet bijhouwen en stade op oew vijftigste jaar dikkels weer net zoo onhaan- dig in de wereld as op oew zestiende. Da wil dan zeggen: op 't gebied van stof- zuigerij, Fokst-rot, Scharitonnekes, Ketel- mezieken, permanènte-haargolverij-die-elke- twee-maanden-overnuuw-gepermenènt-mot- worren. Da zijn zoo de dingeskes waar k gin ver- stajum van eb. Trui trouwens ok nie! Een groot bombardementsvliegtuig der Brltsche luchtvloot is nabij Harrow bij het landen over den kop geslagen. Het voorste deel van het vliegtuig werd geheel versplin terd. Van de 5 Inzittenden werden twee zwaar en drie licht gewond. ditie van het Zuidpoolgebied In de jaren 1911-T4 en nam deel aan Shakleton's expe ditie in 1917. „DE H. JOSEPH" door Kard. Du bois, Aartsbisschop van Parijs voor Nederland bewerkt door Th Sinnige, pr J. J. Romen Zn.. Roermond. Het mag een goede gedachte genoemd worden, die den Weleerw. Heer Sinnige er toe bracht, om „Saint Joseph" van Kard Dubois voor Nederland te bewerken en al dus de Heiligen-levenslectuur met een waar dig deeltje te vermeerderen. Op een frissche en vlotte manier worden in dit boek de weinige schriftuur-teksten, die ons van den H. Joseph spreken, uitge werkt en men staat verbaasd, te zien tot welk een diepgaande en vérstrekkende be schouwing zulk een woord uit het H. Evan gelie kan leiden. Zoowel naar vorm als naar inhoud is dit boek te beschouwen niet alléén als een soort van geestelijke lezing, maar óók als een orachtig studiewerk. Deze yaatste vorm wint het zelfs van den eerste en het zal daar om slechts te meer In den smaak vallen van degenen, die heiligen-levens niet al- 'een lezen om het groote aantal wonderen die een heilige gedaan heeft. Wat doet trou wens meer tot den persoon en de verheven heid van een heilige doordringen dan juist een gedezen kennisnemen van zijn betee- kenis in God's Kerk en met name van den H. Joseph tot het goed-begrijpen van Zijn aandeel in het Verlossingswerk? De ver eering van den heilige kan er slechts by winnen. Vooral met het oog op de komende maand, de maand Maart bijzonder aan dezen groo ten Heilige toegewijd, kunnen wij niet an ders dan de lezing van dit boek krachtig aanbevelen PRIESTER en VOLK, door M van Vortum, Capucijn. Helmond 1928. Drukkerij Helmond. Pater M. van Vortum, die bijna een kwart eeuw heeft gewerkt aan de opvoeding en opleiding van priesterstudenten op het semi narie, heeft nu een mooi en fijn boekje geschreven: „Priester en Volk", waardoor hij in vele jongelingen liefde voor het priester schap 'hoopt te wekken en vele harten voor het priesterschap hoopt voor te bereiden. Dat doel zal hij bereiken, als zyn boekje gelezen wordt. Onze manneiyke jeugd zal er in lezen van de groote taak en verheven waardigheid des priesters. De ouders zullen leeren beseffen, welk een geluk het is voor hun gezin, als God een der hunnen voor den dienst des' altaars roept. En wij allen worden door het boekje van pater van Votum aan gespoord veel en vurig te bidden, om ijverige priester-arbeiders in den wyngaard des Heeren, waar de oogst zoo rijk is, doch het getal maaiers veel te.gering. Pater F. v. d. V. Wat een bof, dat ik met deze langdurige vorst in het nieuwe Missiehuis zit, waar alles gemakkelijker kan verwarmd worden dan in het oude. En toch, als ik hoor hoe de jóngens ondanks de behuizing in de drie maanden vóór Kerstmis gegroeid zyn, dan was het toch ook weer niet zoo kwaad ook, ofschoon dit natuuriyk hoofdzakelijk te danken is aan de goede Zusters van het Weeshuis, die gedurende ruim drie jaar de zorg voor het eten gehad hebben; zij, de be kende Zusters van de H. Voorzienigheid, hebben haar naam eer aangedaan. O. L Heer zegene ze overvloedig. Ja, als u nagaat dat ik van een student hoorde dat hij 20 pond aangekomen was dan begrijpt u, dat er iets gebeurd moet zijn. En de rest varieert tusschen 10 en 20. Ja, 't is je watf Hoeveel dikke sneden zou dat vertegenwoordigen?, 't Is om bij te duizelen. Wat moet da-, wel een getal zijn! Het zal u ook tegeiykertyd wel duideiyk worden, dat de bakkerij-zuster hier in het nieuwe Missiehuis aardig aan den gang ge houden wordt, i En wie maakt het, na O. L, Heer, mogelijk dat we met goed eten de studenten gezond kunnen houden en sterk genoeg maken voor het zware, sloopende Missiewerk? Gij, vrienden; gij, onze weldoeners. Mij dunkt, dat moet toch wel spreken tot uw hart, dat moet u toch wel eenige voldoening geven. Te helpen by de instandhouding van het Missiehuis, waar priesters van O. L. Heer gevormd worden. Ja, weest tevreden Zonder p had ik het nooit gered en zonder u zal ik het niet redden. God zegene u en legge in uw hart steeds grootere belangstel ling in het zieleheil. Missiehuis, Hoorn Father Lefeber Postrek. 120937 Directeur. God stierf voor onze zielen. Wat doen vrij voor de zielen van anderen? Maar as 't er in m'n kraantje staat da-d- Engelaand mijn verwacht, mee 'n Engelsch wapen d'r boven, waarop in 't Fransch op staat: ,God en myn Recht," dan wor ik wak ker Want as de vos de passie prikt, boer past op oew kippen! En as ik dan op d'n aanderen kaant van die advertentie: „Engeland verwacht U, lees, da ze nouw weer 'n dingeske klaar wil len maken om ons huishoudelijk èèrdeweik daar te weren, naast de vuile smoesjes, die ze al verzonnen ebben teugen onze gezonde vèrkens, teugen ons beste fruit. Kek. dan kan ik beter meepraten dan over d n Slee penden Boston en de Vaarsitaaf-Drek Dan ben 'k ineens zoo klaar wakker as Trui soms wel 's Is, as me aan 't afrekenen zyn van m'nen gruuntenwagel. Menier Kortenhorst, Tweede-Kamerlid, heet er d'n Minister al vragen over gesteld g'ad. Ze zijn er daar achter, amico. De Regeering hcuwt tentoonstellingen van 't Engelsche fabriekaat en de Engelsche fa- briekaanten vragen d'r Rogeering om teugen ons wetjes te maken en..die regeering' is daar niks te broerd veur! Net as lest, toen emmen ze gezeet as da-d-onze vliegers die de brieven naar Indië brengen, niemeer over Engelsch-Indisch gebied meugen fladderen. Afgunst! En toen emmen ze 'n onzichtbaar hekketje gezet om de lucht boven Engelsch Indië, mee 'n bordje: „Verbojcn toegank veur Nederlandsche brievenbestellers." En nouw adverteeren ze hier, as da me ko men motten, want da-d-'n bezoek aan die STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 14,'3 v. Southampton. MAPIA 14.3 V. Amst. te Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AURORA 14/2 v. Patras n. Malta. BARALT 14/a v. Guayaquil n. Cristobal. BREDA (thuisr.) 14/3 te Topopilla. DOROS 14/2 v. Alicante te Malaga. ERATO 14/2 v. Amst. te Gothenburg. FOEHR 14/2 v. Gibraltar te Barcelona. EUTERPE 14/2 v. Amst. te Bordeaux. ILOS 14/2 v. Rott. te Oran. IRENE 14/2 v. Salonica n. Smyrna. MARS 14/2 v. Puerto Barrios te Havre. MIDDLEMOOR 14/2 v. Amst. te Hamburg. NEPTUNUS 14,'3 v. Melilla te Alicante. PETWORTH 14/2 v. Philippeville n. Alexandriê. POLLUX 1412 v. Malta n. Calamata. SATURNUS 14/2 v. Varna n. Constansa. TELLUS I4»2 v. Vigo n. Lissabon. THESEUS 8/2 v. Rott. te Bilbao. VAN RENSSELAER 13/2 v. Amst. te Curacao. VENEZUELA 13 2 v. Curapao n. P. Cabello. VENUS 14,3 v. Constantinopel te Bourgas. KO—HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 14/3 v- Montevideo. ZEELANDIA (uitr.) J4/3 v. Cherbourg. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (uitr.) 13/3 v. Walvischbaai. KLIPFONTEIN (thuisr.) 13/3 v. Mombassa n. Aden. HOLLAND—AMERIKA LIJN NOORDERDIJK Pacifickust n. Hamburg Rott., pass. 14/3 Liiard. ROTTERDAM 15/2 v. New York te Funchal. RIJNDAM Rott. 11. New óork, pass. 14/2 Cape Race. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OOSTKERK (thuisr.) 15/3 Penang. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN EEMDÏJK (thuisr.) 14/3 v. Oran. HOOGKERK 14/2 v. Hamburg n. Antwerpen. RIDDERKERK (uitr.) 14/2 te Port Said. JAVA—NEW-YORK LIJN SCHOUWEN New York n. Java 14/2 v. Suel. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (uitr.) 15/2 te Bclawan. INDRAPOERA (uitr.) 15 2 v.m. 7 te Marseille. KOTA BAROE 15/2 v. Rott. te Hamburg.' MED AN (thuisr.) 15'2 v. Colombo. PATRIA (thuisr.) 15/2 v. Singapore. TAPANOEtI (thuisr.) 15,2 te Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGORAB (thuisr.) 14/2 v. B.'Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ACHILLES 13/2 v. Yokohama n. Rott. ALCINOUS Amst. n. Batavia, pass. 15/2 Gibraltar. EURYADES Rott. n. Japan, 14/3 V. Penang. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 14/2 v. Oran n. Barcelona. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALGENIB 14/2 v. Newcastle n. Antwerpen. BATAVIER II I5'2 v.m. 9 u. 30 V. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 14 2 Finisterre gep., Melilla n. Rott. COLYTTO 14/3 Pernambuco gep.. Rott. n. B. Ayres. DRIEBERGEN 14/2 v. Rott. te Bahia Blanca. FLENSBURG 15/2 Gibraltar gep., Rott. n. Porto Ferrajo. GOUWE 14/2 Gibraltar gep., Rott. n. Napels. GROENLO I4'3 v- Sevilla n. Rott. HARDENBERG 14/2 Lodingen gep., New York n. Moermansk. KATENDRECHT 14/3 v. d. Theems n. Grangemouth. LINGE 14'2 Qucssant gep., Sfax n. Rott. MAASDIJK 14/2 v. Hamburg n. Emden. MIJDRECHT 14/a Quessant gep., Rott. 11. Batoum. NOORD 14/a Finisterre gep., Rott. n. Napels. STAD VLAARDINGEN 14/2 v. Halifax n. Antw. STOLWIJK 14/2 v. Rott. te Livorno. TROMPENBERG 14/2 v. Bordeaux n. Bilbao. WIELDRECHT 14/3 Cape Race gep., Antw. n. Plula- delphu. BOVENKARSPEL, (Station) 14 Febr. („De Tuinbouw") Tulpen Cofeland f 5.10—5.70, La Reine f 4.60—5-10, Bariigon f 4.604.90, Marillo f 3.50—3.60, Ariadne f4.50 per 100 st. Aangevoerd 15444 stuks. Roode kool f410.50 per too kg. Aangevoerd 3400 kg. Gele kool f 2.306 per 100 kg. Aangevoerd 5790 kg. Witte kool f5.50—8 per too kg. Aangevoerd 3 zak. ELST (Bet.), 14 Februari. Tengevolge van de koude was heden weinig aanvoer op de veemarkt. Prijzen: ie kw. vet vee 48—51 ct. penpond, dragend vee f 250350. ELST (Bet.), 14 Februari. Noteering korenbeurs van heden: tarwe f 10.5011.35, rogge f 10.50—11.25, gerst f :i—12, haver f 10—11, groene erwten f 14—15, alles per 1 AMSTERDAM, 15 Febr. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.50—6.50, id. blauwen f 5.50—6.50, id. bravo's f 4—5».id. iuin Ptr 50 kg f 77.50, id. Eigenheimers f 33-5°, id* blauwt poters f 2.352.75, id. bonte poters f 3.352-75, IJpolder bravo's f 4_5( jd. Bevelanders f 3.25-3-50, Noord-Holl. eigen heimers f 3, Anna Paulowna eigenheimers f 3, Hillegommer zandaardappelen f 3—4, Drentsche eigenheimers t 3-50— 4.20, Flakkeesche eigenheimers f 3.303.50, Zuidlandschc eigenheimers f 3-50—4. Spuische eigenheimers f3.30— 3.50, Friesche borgers f 3—3-25 P- hl. LEEUWARDEN, 15 Febr. Vee. Aangevoerd 125 stieren f 100—400: 277 vette koeien f210—360, per kg 70—93 ct. 574 melk- en kalfkoeien f 160—370 154 pinken f80—160/10 vette kalveren f45—105; 729 nuchtere kalveren f 6—11 338 vette schapen f 26—46 25 weide- schapen f 18—28 587 vette varkens 58—150, per kg 66— 74 ct.55 magere varkens 2858; 105 kleine biggen f n—15 j 18 bokken 4 paarden, zouters 70—72 c. per -kg. Handel in melk- en kalfvee en vette koeien sleepend, 111 stieren vaster, vette kalveren duur, un nuchtere kalveren slecht, varkens duurder, wolvee duur. Eieren. Aanvoer ^4.000 stuks. Kippen- f7—10; 100 kg eenden- f7-5o—b.50 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 15 Febr. Boter. Aanvoer 4 3 f" 16 6 v. Mijn. Hoogste prijs f 2.26, middenprijs f laagste f—Veiling hoogste f2.19, laagste f2.07. Noteering van de commissie f 2.32. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) f~Kaas. Sleutelkaas 53—60 C-, nagelkaas 34—25 c., Goud- sche 4594 c.. Edammer 4165 c. Aanvoer 21.356 kg. ALKMAAR, -15 Febr. Kaas. Aangevoerd 50 partucn, wegende 48.000 kg. Fabriekskaas kleine f245, id. commissie fboerenkaas f 50, id. commissie f Handel stug, Jaarbeurs ons zal bewijzen, dat er zuil ie zoo verschrikkelijk veul aan gelegen is om ons de beste diensten (service) te geven! Wa myn betreft, da-d-eb ik dubbel en dwars in de gaten! Maar as da nouw allemaal diensten zijn, dan zou 'k toch wel 's willen weten wa ze doen as ze oew pesten willen! Gij? Wil ik oew 's wa zeggen, amico? Eerst da hekkentje weg daar boven En- gelsch-Indië. Eerst ons verkens weer reejal- bielieteeren en ons fruit. Eerst mee d r fik ken van ons èèrdewerk afblyven of ik gooi mee de scherven. Dén d'r eigen veurloopig netjes en nie kin derachtig aanstellen en dan gaai ik ok 's kijken wa z' allemaal emmen te laten zien. Maar veur dieën tijd, nouw, dan kan Engelaand naar Ulvenhout komen maar ga- d-ulvcnhout nie naar Engelaand. Ze kun nen wa myn betreft in Ollaand mee d'r eigen laten speulen, hier in Brabant kijken me- n-uit ons doppers. Wij zyn goed, maar nie gek! En da moesen ze Ollaand ok laten vuulen, dan zóuwen ze daar buiten ons mee 'n bietje meer respekt b'andelen. Want, amico, ik kan 't nie verhelpen, maar dikkels, as ik de Belgen d'r groote moeien open hoor zetten in de kraanten, as ik van die geniepte streken lees van den Engelsch- man, as ik merk wat onze Regeering daar teugenover zet, dan denk ik toch wel is. da ze in 't Buitenland ons versiyten veur doetjes waar ge zoo lekker kat-en-muis mee speulen kunt en dan, zoo speulénderwijze, da ZONDAG, 17 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M. 12—12.30 Schaakles 12.30 2 uur Concert door het A.V.R.O.-Trio 2.30 Abonne mentsconcert. Aansl. van het Concertgebouw te A'dam. Orkest o.l. van dr. W. Mengelberg 4^*5 uur Gramo- foonmuziek. In de pauze's wedstriiduirelagen 7.45 Gramofoonmuziek 8 uur Persber. en sportuitslagen 8.15 Concert. Versterkt Omroep-orkest o.l. van Nico Treep, Di Moorlag, sopraan 9.45 Muzikale anecdoten door Louis Schmidt 10 uur Populair programma. Omroep-orkest. Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 336.3 M. (Na 6 uur en tijdens K.R.O.-dienst (9-30), 1852 M. 9.30 K.R.O. Hoogmis in de Kloosterkerk van de Franscicanen te Venray, De Schola Cantorum van het Klooster. Predikatie van Pater Nielen :tDe op vatting der Kerk over het vasten 12.301.30 K.R.O. Concert door het K.R.O.-Trio 1.302 K.R.O. Gods dienstonderricht voor ouderen door Prof. D. Bont #v. h. Seminarie „Hageveld" 22.30 K.R.O. Litaire cau serie door B. J. Koldewey 2.304-30 K.R.O. Concert in Nijmegen. Mevr. T. VokemansTappema, sopraan. Mevr. M. Classen-Hasselman sopraan, C. Wijgers tenor, J. v. Duurenbariton, S. Terpstrapianist. Mannenkoor „Noviomagum", Dubbelmannenkwartet „Camerata", o. 1. v. V. D. Waelput 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje door Pater Rothoff 7.30—8.00 K.R.O. Lezing door Prof. Dr. H. R. L. Jansen Voor drachten over den Bijbei 8.00 K.R.O. P.K. Voetbal uitslagen 8.05 K.R.O. Concert. Amsterdamsche Orkestvereniging, o. 1. v. F. v. Diepenbeek. W. Her- ckenrath zanger to-45 K.R.O. Epiloog. Klem koor o. 1. v. J. H. Pickkers. DAVENTRY 1562 M. 3-50 Concert. K. Winter: sopraan, S. Logan bariton, Olof Sextet 5.50 Voor lezing uit het Oude Testament 6*056.35 Bach's cantate no. 65. T. Pickering tenor, W. Barrand bas, L. Woodgate orgel. Orkest 6.50 Welsh'e kerk dienst 8.209.05 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheids- oproep 9.10 Nieuwsb. 9.25 Concert. Militaire kapel. O. Kavann alt, J. Chevreauharp 10.50 Epiloog. PARIJS, RADIO-PARIS", 1750 M. 1.05—2.10 Orkestconcert. 3.50 Gramofoonmuziek. 7-05— Gramofoonmuziek. 8.05 Poppenkast „Radio-Paris". 8.5011.10 Concert. Mile. Meyrande, Mile. Figaro, Mile. May en Hr. Reginald, zang. LANGENBERG, 469 M. 11.20—12.20 Orgelconcert. 12.201.50 Orkestconcert. 3.505.20 Militaire muziek. Marschen e.a. 7.30 „Gasparor.e", operette in 3 acten van Millöcker. Daarna tot 11.20 Dansmuziek ZEESEN, 1649 M. 8.20 Morgenwijding. o.5or Orkestconcert. 3.505.20 Concert. 7.20 Popula'\ orkestconcert o.l.v. SeidlerWinkler, m. m. v. Irene de Noiret. 8.50 Der Journalist spricht. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 391,6 M. 12.25 Orkest-concert. 2.20 Sonaten van Scandinavische componisten (cello en piano). 3.50 Namiddagconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Wildfeuer", Opera in drie acten van Friedrich Helm. Muziek van Alfred Bortz. 10.05 Dansmuziek, BRUSSEL, 511,9 M. 5.00 Orkestconcert. 5.50 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert. Mme. Gh. Villiers- Waucquez en de Heer de Koek (zang). /letffteaivste isi A actio. MAANDAG, 18 FEBRUARI HILVERSUM, 1071 M. 12.152 Concert door het R.O.-Trio, 2—2.30 Lezing door P. J. Brandenburg Het oorlogsmuseum te Goes 2.304.30 Aansl. van het Rerabrandttheater te A'dam. Orkest o.l. van D. Hartogs 67.15 Concert door het Oraroep-ofkest 7.157.45 Engelsche les 8.108.30 Lezing door W. Graadt v. Roggen De XXe Ned. Jaarbeurs 8,30 Avond voor de Joodsche Invalide 9.259.40 Rede door Z.Exc. Mr. J, B. Kan 10 uur Persberichten 1111.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) Uitsluitend N.C. R.V.-uitz. 12.301.30 Orgelconcert door Jan Zwart i.d. Herst. Ev. Luth. Kerk Amsterdam 6.307 Literaire causerie door P. H. Muller 7—7-30 Stenografieles. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Balladenconcert 12.50 Dansmuziek 1.20 Orkestconcert 2.20 Voor de scholen 2.40 Muziek 2.50 Lezing 3.15 Muziek 3.25 Vertellingen 3-4o Muziek 3.50 Balladenconcert, (sopraan, bariton, fluit) 4-35 Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Lezing 7.05 Handel's vioolsonaten 7.20 Dram. critiek 7-35 Muziek 7-45 Fransche les 8.05 Dansmuziek en variété 9 uur Speech van den Prins van Wales a. h. British Industries Fair Banquet 9.20 Nieuwsber. 9.40 Dor. Ward en Sh. Glenville, duet 9.55 Kamermuziek, Poitronieri strijkkwartet, International Strijkkwartet, E. Bartlett enR. Robertson, pianoduetten 11.20 Bridge-spel 11.25—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkest- concert 4.055.05 Symphonie, muziek en dans 7.057.50 Gramofoonmuziek. LANGENBERG. 469 M. 9-35—10-30 en 11.30—12.25 Gramofoonmuziek 12.25—1.50 Orkestconcert 5.055.50 Liedjes bij de luit en Triomuziek 7.20 8.15 Orkestconcert €.209.50 Cembalconccrt door A. Linde, A. La Roche, sopraan, A. Schoenmaker, viool, A. Hesse, fluit. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 11.20—3.50 Lezingen 3.50—4.50 Orksstcöncert 4-50'—7-05 Lezingen 7.50.Uitzen ding van buitenlandsche stations. Daarna tot ii.50 Dans muziek. HAMBURG, 391 M. 10.35 Muzikale schooluitzending 5.20 Vroolijk concert 6.20 Voortzetting van het con cert 7.20 Orkestconcert 8.35 Vocaal concert. BRUSSEL, 511.9 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trio concert 7.20 Gramofoonplaten 8.-50 Orkestconcert Alfred Cortot, (piano). SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEJI PHILIPS, Telefunken en „Errem"-Toestellen In verband met de vorst is aan leerlingen en personeel der school voor verlofsofficieren bereden artillerie te Ede voor onbepaalden tijd verlof gegeven. Blykens een bij het departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. tor pedojager „Kortenaer"" 12 Februari van Georgetown vertrokken met bestemming Port of Spain (Trinidad). Het adres der commissies voor georganiseerd overleg goedgekeurd Officieel wordt gemeld: De regeerlng heeft het eenstemmig advies van de commissies voor georganiseerd over leg betreffende de militaire salarissen goed. gekeurd. muiske nouw en dan 'nen haal geven mee die kattennagels da-d-et beesje er van leet te trillen. Allemaal zoo maar uit speules, maar ondertusschen. En nouw kunde wel zeggen: da's diepel- massie Maar ge kun-d-ok oew woordje doen op 'n fiere wys Net as ik hierboven schreef van die stofzuigmadam. Ik had m'nen muil kunnen houwen. Maar denkte da'k eiken dag m'n bloed op wil freeten veur die deur om 'n kopke èèrpels of 'nen boerekool te verpatsen? Merci! Dan verspeul ik daar el- ken mèrgen zóóveul van m'n' goei humeur, da'k bij de volgende klaanten m'n spullen nie zoo kwiek aan den man (de vrouw in dit geval) kan brengen en dan ga myn dieën „Stofzuiger" veul te duur worren. Dan wor 't er een op afbetaling! En zoo denk ik dikkels, da moesen ze in d'n Haag nét doen. 'n Bietje pittiger, 'n Bietje minder jongedamesachtig en 'n bietje meer op z'n Oud-Hollaandsch. Al ben de maar klein van stuk, daarom bende nog nie in de wieg geleet om 't in oewen zak te laten „doen". Wa gy? Amico. ik schei der maar weer 's af, 't Is weer wellekes. Veul groeten van m'n Trui en as altij gin horke minder van oewen. toet s VC9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11