De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood FEUILLETON De Strijd om het Recht der Minderheden Begint DE SCHANDPAAL VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 BLADZIJDF 1 De eerste voorstoot van Polen—Duitschlandsch antwoord De uitvoer van land- en tuinbouwproducten In de wolken verdwaald HET GEHEIM RONDOM TROTSKY ft GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERÏJ LUCHTVERKEER UITLOTINGEN Verder waarschuwde de pastoor haar nog, XLIV BE DUIVEL IN DEN GEDACHTENGANG DER MENSCHEN Lucifer O Asmodé, nu help ons 't rijck des afgronds bouwen, Wij zoeken hulp en steun aen uw doortrap ten raet, Uit lust ter wraeeke van dien onverdienden smaet, En 't schendigh ongelijck in 't opperhof geleden, Daer Michael, bestormt, en wettigh aen- getreden, Het heir der hemelen met zijnen donderslagh En blixemstraelen dreef ten troon uit van. 't gezagh, Ons eeuwig toegestaen. Nu willen we als ban dieten, Geduurigh tegens 't rijck van dien erfvijant wrijten, Niet voor de vuist, en door een openbaer gewelt, Naerdien zijn heirkracht ons te machtigh valt in 't velt, Maar door bedrogh, en list, en heimelijcke laegen. (Uit Vondels „Adam"! In den loop der eeuwen hebben zich voor al twee dwalingen, aangaande de macht van den duivel over den mensch, doen gelden, de eene, die aan den duivel een overdreven invloed toeschreef, die haast grensde aan al macht; de andere, die alle macht van den boozen geest, ja zelfs het bestaan van die booze geesten zelf, loochende en in den dui vel niets anders zag dan een zinnebeeld van goed en kwaad. Sinds h it einde der 14de eeuw, zoodra de Renaisssnce het menschdom weer terug voert naar het oude heidendom en het ge loof daardoor overal gaat verflauwen, en kwijnen, ontwaakt er een waanzinnige vrees voor de booze geesten, die weldra als een schrikwekkende besmetting geheele volken aantast. Overal en in alles ziet men het werk van den duivel en ontketent zich een dolzinnige heksen-jacht. Geen enkele ramp, die niet ran dien duivel werd toegeschreven; ieder onweer, iedere plaag, iedere misluk king van den oogst, ieder verlies van have of goed was het werk van de heksen. En niet enkel alle kwaad werd aan den dui vel toegeschreven, doch er bestonden voor velen ook geen geluk, geen talenten of weten schap, of ze werden door den duivel ver leend. De duivel beschikte over goud en zilver, verschafte allerlei toovermiddelen en droeg alle mogelijke schatten door de lucht, die het bijgeloovig geslacht in dien tijd maar kon uitdenken. En als dan de Reformatie ten tooneele verschijnt met de dogmatische dwaling, dat de mensch door de zonde zoo misvormd is, dat hij tot geen enkele goede daad in staat is en niets anders kan dan zondigen, ziet men zich willoos aan de macht van den duivel overgeleverd. In Luther's geschriften, zoowel als in zijne gedachten, speelt de duivel een hoofdrol. Reeds in het klooster verklaart hij veel af schuwelijke spoken gezien te hebben 1), maar vooral de Wartburg werd voor Luther de plaats, waar de duivel hem op zichtbare wijze gekweld zou hebben: „Ik weid eens, zoo beantwoordt Luther iemands klachten over de plagerijen der booze geesten, „ge kweld ten tijde van mijn gevangenschap op Patmos, op den hooge burcht te midden van het rijk der vogelen." De zwarte inktvlek op den muur zou daar nog getuigen van den strijd, dien Maarten Luther voerde met den vorst der duisternis 2). Een anderen keer ontmoet Luther den duivel in de gedaante van een hond 3)ziet hem voor zijn venster, dat op het bosch uitzag, in den vorm van een vurige slang, die de meest grillige kron kelingen maakte 4), of hem als een vlammen de ster op de akkers neerstorten.^ HU zegt, dat hij den duivel zag vliegen over'het bosch te Coburgö). jHij zag den duivel in de ver schoning van een groot wild zwyn in den tuin van zijn huis loopen6). En nog kort voor zijn dood, als hij naar gewoonte zijn avondgebed verricht voor het geopende ven ster, ziet hU den duivel op een regenbak zitten, vanwaar hij zijn muil tegen hem openspert 7). De geheele wereldgeschiedenis, het Paus dom natuurlUk, Mis en Monnik, Turk en Paap, alles behoort voor eeuwig aan den duivel, volgens Luther. „Iedere christen moet wel weten," schreef hU, „dat hij midden on der de duivelen zit en dat hem de duivel nader zit dan zijn hemd of rok." De Lu- thersche Abraham a Sancta Clara, Johan Balthasar Schuppius, laat in een van zijn Satiren een heel schip met duivels naar Dordrecht varen, waar de Gereformeerden een Synode gingen houden, waar zou worden besloten, dat voortaan de zonde en alles, wat in de wereld geschiedt, niet meer aan den duivel, maar, volgens de Calvinisten, aan God moest worden toegeschreven. Daar om zendt de Hamburger predikant een schip vol duivelen op hen af, om dit te verhin deren. ZoO' is het alleszins begrijpelijk, dat men in die dagen de geheele wereld met al haar gebeuren, als een tooneel van den duivel be schouwde; de menigte werd overstroomd met een stortvloed van „Duivel-geschriften". Men hield er een soort van „Duivel-Ency- clopedieën'' en „Duivel-verzamelingen" op na, waarin de voornaamste „duivel-verhalen" büeengebracht waren. Zoo was in die dagen heel erg gezocht het: Theatrum Diabolorum, Duivels-Theater. Men <16 Wat was zü als kind gehecht geweest aan dien tuin en aan den ouden goeden pastoor 1 Zij had zich bij hem meer thuis- gevoeld dan ooit in het ouderlijk huis. Haar vader en moeder hadden zich door hun drukke bezigheden nooit veel om het kind kunnen bekommeren. BU den pastoor ech ter, die zoo menig uurtje tusschen zijn bloemen en planten doorbracht, was zij steeds welkom geweest. De pastoor was stil van aard, doch hij hield veel van kinderen, en vooral zijn klem buurmeisje met het bedaarde kalme gezichtje, mocht hij graag lijden. Urenlapg kon men Marie aan de zijde van den ernstigen man zien, en 't kon niet anders, of die gestadige omgang moest op geest en hart van het kind den besten invloed Uitodfeneu, Ook in latere jaren was de Pastoor haar steeds toegedaan gebleven, en zij had nooit verzuimd hem van tijd tot tijd een bezoek te, brengen. Nu viel het Marie opeens In, hoezeer zij den goeden ouden heer in den laatsten tyd Verwaarloosd en dat zij hem zelfs na haar terugkomst nog niej; opgezocht had. duivel, Geweten-duivel, Drank-duivel, Geld duivel, Vloek-duivel, Hof-duivel, Soldaten-, Monniken- en Volks-duivel en duizend an dere speciale duivelen. Theater en tooneel werden overladen met allerlei „Duivel-stukken", o.a. Robert en de Duivel; de Duivelsberg; het Speeltuig van den Duivel; de Duivel in de School; de Duivel en de Vrouw, de Zoon en Echtgenoot; de Duivel in Parijs, Sevilla, enz. In Italië ontstonden verschillende tijd schriften, geheel aan den Duivel en zijn werk gewijd: II Satana, II Lucifero, l'Anti- christo, enz. Jules Bois schreef zijn: Bruiloft van den Duivel; Leopold Uzard zijn „Ge schiedenis van den Duivel" en Artur. Graf zijn beroemde „II Diavolo". Het kon wel niet anders, of op deze over dreven, ziekelijke en ongezonde duivel-vrees, moest een reactie volgen de massa is nu eenmaal van dien aard, dat zij niet lang rustig en bezonnen den gulden middenweg bewandelt ófwel men overdrijft de waar heid zóó, dat ze ondraaglijk, belachelijk en verachtelük wordt, óf men loochent haar geheel en al. Zóó oók met de bespottelijke duivel-manie uit dezen tijd. Ze wordt ge volgd door een absolute en algeheele looche ning, zoowel van de macht als van het be staan zelf van den duivel. De eerste schrede op dien weg wordt gezet door den Holland- schen predikant Balthasar Bekker, door zijn beroemd boek: „De Betooverde Wereld". Bek ker loochent nog niet het bestaan van den duivel; kij kan alleen maar niet aannemen, dat de hoogste Rechter een als ketting- 1 hond gebonden Satan uft zün kerker zou loslaten en met wonderkrachten uitrusten. Door zijn tüdgenooten werd hij als „Bevrij der" begroet: „Door u, o Bekker, is Satans macht gebroken; „Toch is hij, helaas, nog niet gansch door stoken." De Hollandsche predikant had de sluizen opengezet, waardoor een springvloed van der gelijke bevrijdingsschriften over de wereld losbrak. Over het bestaan van den Duivel; de Duivel onder de Boeren; de Duivel en zijn onmacht, enz. En het is vooral de Pro- testantsche Theologie vroeger een overdreven bron van duivelvrees, die zich met hart en ziel bij deze nieuwe reactionnaire richting aansloot, en in naam van het geloof, het geloof aan den Duivel uitroeide, En het zal zoover komen, dat men in de 18de eeuw, met haar wassend ongeloof, met het bestaan van goede en kwade geesten den spot gaat drijven. Sinds dien beschouwden de meer ontwikkelde kringen den duivel als te hebben afgedaan, en werd ieder, die nog aan z'n bestaan geloofde, als onduldbaar gehouden. Totdat in onze verlichte tijden dat oude duivel-geloof weer opduikt, vooral onder dé ongeloovigen, in den vorm van hypnotisme, spiritisme en allerlei andere geheimzinnige praktijken,* waarin de Duivel de hoofdrol speelt. Maar hierover een anderen keer. 1) Werke Erl. A. 60, p. 108. 2) Lauterbach Tagebuch, p. 55. 3) Ratzbergers Handschriftl. Geschichte, p. 54. 4) Zeitschrift für Kirl. Wissenschaft I, 1880, p. 50. 5) Werke Weim. A. Ps. 17, 15. 6) Alb. Erasm Dialogus vom Interim. 7) Luth. Werke; Ausgabe v, Walch. 21. Anhang, p. 325. C. VIS, Goes Rector onderscheidde: een Bedel-duivel, een Woeker- duivel, Leugen- en Laster-duivel, Huwelüks- Nadat de secretaris-generaal van den Vol kenbond, Sir Eric Drummond, met het oog op het door Dr. Stresemann op de Decem- ber-bijeenkomst van den Raad aangekon digde Duitsche voorstel, de behandeling van de minderheden-kwestie op de dagorde voor de Maart-zitting van den Raad had gezet, heeft Polen dezer dagen bij verschillende mogendheden officieel laten mededeelen, dat het nu van zijn kant de kwestie der minder heden voor den Volkenbond wil te berde brengen. Zaleski nan deze mededeeling Is, volgens een Engelsche informatie, nog toegevoegd, dat Polen van meening is, dat de Duitsche re geering het minoriteiten-principe eerst op zyn eigen geval moet toepassen. Duitschland heeft er n.l. niet in toegestemd, zich te bin den door minderheden-verdragen, zooals die met andere landen bestaan. In dit verband is er van Poolschen kant op gewezen, dat het millioen Polen in Duitschland geen der voorrechten heeft, welke de Duitschers in Polen genieten. Op de bevoegde Berlijnsche plaatsen wordt er tegen dezen voorstoot van Polen verklaard, dat de beweringen van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, onjuist zijn. De vrUwillige prestaties van Duitschen kant voor de minoriteiten, die in het Duitsche staatsgebied nog voorhanden zpn, zijn voor navolging vatbaar. Omtrent de minderheden-cUfers wordt verklaard: uit alle statistieken, blijkt, dat er in Polen, ondanks de maatregelen, die een sterk wegtrekken der Duitschers tenge volge hebben gehad, nog minstens 1.2 mill. Duitschers leven. Daarentegen toont de laat ste volkstemming van 1925 aan, dat er in Duitschland 214.000 binnenlanders en 142.000 buitenlanders met Foolsch als moedertaal leefden. Duitseh en Poolsch beide beheer- schen 508.000 binnen- en 38.000 buitenlanders. Dat is te zamen bijna 900.000 personen. Maar evenmin als men er aan denkt, alle Poolsche staatsburgers met een gemengde moedertaal bijna alle Poolsche joden zijn hieronder te rekenen tot Duitscher te maken, even min kunnen r.lie bewoners van Duitschland met een gemengde taal tot de vreemde natio naliteit worden gerekend. Polen heeft de vraag opgeworpen, om de verdragen voor de bescherming der minder heden uit te breiden ook op andere landen, als die door de vredesverdragen en de latere Geneefsche overeenkomsten er door zijn ge bonden. Door de „Deutsche diplomatische Korresponöenz" wordt in verband hiermee officieus vastgesteld, dat Duitschland zich niet zal buitensluiten, wanneer de andere mogendheden van Europa het plan hebben, een overeenkomst te sluiten, waardoor de njm- derheden-kwestie in der minne kan worden geregeld. Maar er moet in ieder geval na druk op worden gelegd, dat geen nieuw voorstel Polen er van kan bevrijden, om zijn verplichtingen na te komen, die aan dit land zijn opgelegd op grond van het verdrag ter bescherming der minderheden. DE KOUDE IN NOORD-ITALIË MILAAN, 15 Febr. Sedert vier dagen sneeuwt het te Mantua onafgebroken. Het tramverkeer moest worden stopgezet en de verbinding met de plaatsen in de omgeving is verbroken. In de stad ligt ongeveer 70 c.M. sneeuw en in de provincie een meter. Te Venetië zün vandaag ijsbrekers te werk ge steld, teneinde te trachten het ijs in de voornaamste verkeerswegen, het kanaal Victor Emanuel, te breken. Grado, bü Triest, is sedert vier dagen door Us geblokkeerd. In de Dolomieten vriest het 25 graden. Te Florence zün gisteravond alle biocoop- en theatervoorstellingen afgelast wegens de groote koude. Alle waterleidingen zUn be vroren en er heerscht gebrek aan melk, eieren en groenten. Te Ancona ligt de sneeuw I Meter hoog, en tengevolge van de zware sneeuwlaag is het dak van een bioscoop theater ingestort. De directie der spoorwegen te Bologna heeft het personenverkeer zeer sterk beperkt. Te Villa del' Nevoso, bU Fiume, werden twee kinderen, die in het bosch verdwaald waren door wolven verscheurd. In de nabijheid van Fiume zelf werden zelfs twee houtvesters door wolven overvallen. Een hunner werd eveneens verscheurd en de andere kon zich in een boom redden. Na eenige uren werd hij daar doodgevroren gevonden. IN DUITSCHLAND De toegevroren Rün Het zeldzame schouwspel, hetwelk de „doode" Rijn biedt, lokt tallooze nieuws gierigen uit de nabügelegen steden. Van Keulen tot de Lorelei is er nog eeni ge beweging in het dryfüs, maar by de Lorelei zit de rivier over een afstand van vele kilometers muurvast. Bij Caub heeft men een voetpad over het ijs naar Bacha- rach gemaakt Reeds thans treft men voorzorgsmaat regelen, teneinde op alles voorbereid te zün, wanneer straks de dooi invalt en deze ge weldige ijsmassa weer tot leven ontwaakt! De Rijn van de NÉderlandsche grens tot Dinslaken, een afstand van 90 K.M. ligt dicht. Ook verder stroomopwaarts breidt het ijs zich uit Op de open plaatsen wast het water. ESSEN ZONDER WATER In den afgeloopen nacht is het reservoir van den watertoren aan de Stellerstrasse onverwacht leeggeloopen, waardoor de stad grootendeeïs van water verstoken bleef. Het lek kon niet gevonden worden, doch men vermoedt, dat het water langs een onder- aardschen gang een uitweg gevonden heeft Ondanks het feit ,dat de pompstations op volle kracht werken, liep het reservoir ter stond weer leeg Eerst laat in den middag konden de bewoners van het centrum weer een dun straaltje tappen. EDWARD JOHN HIGGINS, DE DOOI IN ZICHT? De officieele Britsche weervoorspelling wijst er op, dat de strenge vorst afneemt. Zij zegt: De vorst zal aanhouden, maar de tem peratuur zal langzaam stijgen. Vóór de vol gende week wordt algemeene dooi verwacht; intusschen wordt sneeuw voorspeld. De aankomst van Trotsky, zoo wordt uit Stamboel aan de „Voss. Z." geseind, is ten gevolge van de bevelen van de autoriteiten in de bladen doodgezwegen. Het officieele Turksche telegraafagentschap werd Dins dagmiddag gemachtigd het bericht aan de aangesloten buitenlandsche agentschappen te telegrafeeren, maar de vertegenwoordi gers dier bureaux werden niet ingelicht. De geheimhouding was zoo streng, dat de diplomatieks kringen het bericht nog Dins dagavond een onjuist gerucht noemden, zoo als er de laatste weken telkens liepen. Slechts enkele Turksche en Russische autoriteiten waren op de hoogte. Dinsdag middag kreeg de correspondent van een dier autoriteiten bevestiging van het bericht. Wat er verder is geschied weet niemand. Zeker is alleen, dat Trotsky Dinsdagavond niet naar Angora is doorgereisd. Men weet niet eens (de correspondent seinde dit gis teren) of Trotsky nog aan boord is of reeds aan land is gebracht. Thans wordt geseind, dat hij onder bewaking in het Russische gezantschap vertoeft. De Russische gezant heeft in de laatste dagen herhaaldelijk langdurige conferenties gehad met den Turkschen minister van bui tenlandsche zaken. Bij' het kiezen van een woonplaats voor Trotsky zal rekening gehouden worden met het feit, dat deze lijdend is. VATIKAAN EN QUIRINAAL De „Osservatore Romano" publiceert een communiqué van het secretariaat van staat waarin gezegd wordt dat de Paus, in de on mogelijkheid verkeerend te antwoorden op de talrijke telegrammen van gelukwensch uit alle deelen der wereld, zijn vaderlüken dank betuigt en ai degenen, die hem geseind heb ben, zegent. DE STRIJD OM DEN TROON Een nieuwe troonpretendent KONSTANTINOPEL, 15 Febr .(V.D.) Uit Angora wordt gemeld, dat Nadir Khan uit Europa te Pesjawar is aangekomen om zijn aanspraken op den Afghaanschen troon te verdedigen. Hij zou Habib Oellah hebben voorgesteld te zynen gunste troonafstand te doen en in zyn dienst te treden. Volgens andere berichten zou de stad Fer- zabad door aanhangers van Ali Achmed Khan zijn uitgeplunderd en in brand gestoken. Vol gens geruchten zouden honderd inwoners der stad om het leven zijn gekomen en Ali Ach med Khan zou zijn gedood. DE SCHIETPARTIJ TE CHICAGO Drie nieuwe slachtoffers Ambte naren bij de smokkelarij betrokken? CHICAGO, 15 Febr. (V. D.) De opwinding te Chicago over de schietpartij tusschen de dranksmokkelaars, Donderdag j.l., duurt nog steeds voort. In den loop van den dag gelukte het de politie, die onophoudelijk door de stra ten patrouilleert, drie misdadigers te omsin gelen. Op het bevel zich over te geven ont stond op straat een nieuwe schietpartij, waarbij de politie met haar dienstrevolvers de drie mannen wist neer te leggen. Het hoofd der drankwetpolitie verklaart, dat de quaestie een gewichtigen achtergrond heeft. Drankwetambtenaren zouden voor eeriigen tijd op den openbaren weg partijen whiskey aan smokkelaars afhandig hebben gemaakt en zelf weer hebben verhandeld. Uit angst voor straf zouden deze controleurs een compromis met de smokkelaars gezocht heb ben, hetgeen dezen echter hebben afgewezen. Ten einde zich van ongewenschte getuigen a charge te ontdoen, zouden de ambtenaren heden drie smokkelaars hebben doodgescho ten, zonder dat daarvoor een gereede aanlei ding bestond, GEWELDIGE BRAND TE BUENOS AIRES Gisterenochtend vroeg is in de entrepots in de haven van Buenos Aires brand uitgebro ken. De krachtige zuidenwind deed de vlam men afdrüven van vüf loodsen, waarin zich groote hoeveelheden ontplofbare stoffen en zes millioen liter alcohol bevonden. In de ha ven werden echter 500 Engelsche en 80 Ame- rikaansche auto's, die juist uitgeladen waren, vernield. Na verscheidene uren gelukte het de brand weer het vuur te stuiten, Tengevolge der ont ploffingen zün twee personen licht gewond. Omtrent de oorzaak van den brand ls mets bekend. President Irigoyen en tal van autori teiten vertoeven op de plaats des onheils. de nieuwe leider van het Leger des Heils, opvolger van generaal Booth SPOORWEGONGELUK Negen dooden PEKING, 15 Febr. (V.D.) Op de spoorlijn Peking—Tientsin zyn twee treinen' met el kaar in botsing gekomen. Zes slaapwagens vlogen in brand. Tot nog toe werden negen dooden en 26 gewonden geborgen. De oorzaak van de botsing is waarschijnlijk het rijden door een onveilig signaal. Hoeveel talen er in Europa gespro ken worden? De 460 millioen menschen die Europa be volken, spreken niet minder dan 120 ver schillende talen of dialecten. De Duitsche taal is wel het meest verbreid: 81 millioen menschen spreken Duitseh. Dan volgt de Russische taal met 75 millioen, dan Enge land met 46 millioen, de Fransche en Ita- liaansche taal ieder met 40 millioen. De landstaal der Ukraïners wordt door 160 mil lioen menschen gesproken. 16 milioenl menschen spreken Spaanseh. De minst gebruikte taal is wel het He- breeuwsch. De Slavische talen worden door 160 millioen menschen gesproken, de Latyn- sche talen slechts door 124 millioen personen. Welk is het dichtstbevolkte land der wereld? Als men over het dichtstbevolkte land ter wereld spreekt, denken sommige aan China met een bevolking van 490 millioen men schen; en toch wonen er in China op een vierkanten kilometers slechts 39 menschen. In Europa is België bekend om z'n dichte be volking n.l. 244.26 inwoners op een viei- kanten kilometer. Engeland (met Wales) staat daar met 250.86 nog een weinig boven, ter- wül Nederland met 200.73 dit getal het dichtst nabij komt. De Britsche bezetting Gibraltar slaat on getwijfeld wel het record, want daar wonen op een gebied van vijf vierkanten kilometer 18.540 menschen, dat is dus ongeveer 3708 op een vierkanten kilometer. Monaco met 22.153 inwoners op een gebied van 21 vierkanten kilometer heeft dus een gemiddelde bevolking van 1054.90 en Malta 711.01 op een vierkanten kilometer; deze blij ven dus bij Gibraltar nog belangrijk ten achter. IJsland met 0.92 inwoners per vier kanten kilometer is het dunst bevolkte land van Europa. De eerste Japansche Jezuïet na drie eeuwen 31 Juli 1929. op het feest van den H. Ig natius, zal in de slotkerk van Javier in Spanje Pater Ogihara, de eerste Japansche Jezuïet sedert driehonderd jaar zijn eerste H. Mis Opdl"£io0EL De gezant van Japan zal met een schit terend gevolg bij deze plechtigheid tegen woordig zijn. Pater Ogihara, die afkomstig is uit een der voornaamste heidensche families, stu deerde aan de Universiteit van Tokio, waar hij kennis maakte met den katholieken gods dienst. Hij deed zijn theologische studiën in Insbruck, waar hij ook de H. Wijdingen zal ontvangen. Een nieuwe scheeve toren De toren van de kerk Saint-Martin te Etampes doet zijn uiterste best om zyn beroemde collega in Pisa te evenaren! Maar de Fransche concurrent van den scheeven toren van Pisa heeft nog een heel bijzondere eigenschap: de overhelling van den toren in Etampes n.l. is niet altyd everf groot, maar wisselt voortdurend af. De stand van den toren is afhankelük van het meer of minder regenachtige weer der vooraf gaande dagen. Ingestelde onderzoekmgen hebben uitgemaakt, dat de fundamenten van den toren op een leemlaag rusten, die zich samentrekt of uitzet naar gelang het weer droog of vochtig is. Deze verandering in de gesteltenis van den bodem is oorzaak, aat de toren voortdurend in beweging blijft en afwisselend een betrekkelijke groote over helling vertoont en weer in zün ouden stand terugkeert. Een voorstel der Zionisten! De Paus naar Jeruzalem? Men schrijft ons uit Jeruzalem: In het Zionistisch dagblad voor Palestina schrijft Kadmi Cohen een hoofdartikel, waarin hij de volgende denkbeelden ontwik kelt. Het Zionisme heeft voor zijn kolonisa tie niet alleen Palestina noodig, maar ook Syrië en Mesopotamië. Groot Brittannië zal daartegen geen bezwaar maken, terw.,-1 Frankrük, door toe te^taan, dat de Jode.i uit Frankrijk zich gaan vestigen in Syrië, er toe wil medewerken, dat de toestanden, die daar bestaan, geconsolideerd worden. Het plan zou echter ook de goedkeuring en instemming noodig hebben van den H. Stoel. Het zou van zeer groot belang zijn, voor het Zionisme, wanneer men het Pausdom met het Zionistisch territorium verbonden zag, omdat de Paus voor het Zionisme een veel betere waarborg is dan een groot leger of een sterke vloot. Men moet aan den Paus Jeruzalem aanwüzen als residentie en als kerkelijken Staat. „Als Rome de eeuwige Stad is," zoo gaat de schrijver van het artikel voort, „dan kan Jeruzalem nog veel meer aanspraak doen gelden op deze hooge onder scheiding. Waarom zou de Paus, die nu de vrijwillige gevangene van het Vaticaan is, niet de we reldlijke souverein van Jeruzalem willen worden? Waarom zou men niet een gedeele der stad en van de omgeving tot Kerkel jk"n Staat kunnen verheffen? In Rome is Let haast onmogelijk de wereldlijke heerschappij der Pausen te herstellen; in Jeruzalem is daartegen geen bezwaar." Het artikel van Kadmi Cohen, een der hoofdpersonen uit de Zionistische beweging, is werkelijk zeer belangrijk, omdat hier ge heel gebroken wordt met de oude traditie. We meenen intusschen zeker te weten, d it Z. H. de Paus op dit voorstel niet nader :,al ingaan, daar de oplossing der Romeb sche kwestie thans reeds haar beslag heeft ge kregen. De bespreking over eventueele controle maatregelen betreffende den uitvoer vin landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten, tusschen den minister van Binne. landscne Zaken en Landbouw en vertegenwoordigers van verschillende organisaties op he' gebied van landbouw-, tuinbouw en zuivuoea heeft gisteren te Den Haag plaats geï:„d. De voorstellen, welke van vertrouwelüken aard waren, bleken in beginsel nagenoeg algemeene er wraren zeer enkele uitzon deringen instemming te hebben gevon den Van verschillende zijden werd de hoop uit gesproken op spoedige totstandkoming van zoodanige maatgelen. Over details van uit werking werden voorts geen gedachten ge wisseld. Aneta seint uit Batavia: De sergeant-vlieger Ooninkx van Kalidjati, wiens machine werd aangetroffen nabü een halte aan de lijn Tjikampek—Cheribon, is door de inlandsche bevolking, die hem vond, naar de bewoonde wereld teruggebracht. De planter Kuipers heeft hem per auto naar het vliegveld Kalidjati teruggebracht waar hij Donderdagavond omstreeks half 5 arriveerde. Hij vertelde, dat hü verdwaald was geraakt in de wolken en een noodlan ding had gemaakt op een moerassig terrein. Toen is hij op zoek gegaan in de rimboe, waar hy den weg is kwytgeraakt. COMMUNALE S 1899 Trekking van 5 Februari No. 76.739 is betaalbaar met frs. 250.000, no 256.626 met frs, 5.000, nos. 1.669, 2.652. 8.833, 101.511, 17.132, 194.733, 232.191, 232.740, 235.715, 237.844, 292.749, 308.841^ 322.224, 348.776, 352.281, 371.812, 414.197, 441.164, 463.236 elk met frs. 1.000. FONCIèRES 1909 Trekking van 5 Februari No. 395.689 is betaalbaar met frs. 100.000, no 869.798 met frs 10.000, no. 24.589, 149.083, 405.428, 497.989, 577.322, 677.279, 752,582, 836.109, 843.001, 880.633 elk met frs. 1.000. 60 nummers met frs. 500. STAD PARJS 1875 Trekking van 5 Februari No. 193.759 is betaalbaar met frs. 100.000, no. 28.788 met frs. 50.000, no. 3.301, 59.045 en 260.159 met frs, 10.000, no. 209.457, 221:983, 239.940, 268.991 met frs. 5.000. 45 nummers zyn betaalbaar met frs.. 1.000. STAD PARIJS 1912 Trekking van 5 Februari No. 36.641 is betaalbaar met frs. 100.000, no. 498.618 met frs. 10.000 no. 56.783, 165.671, 244.648, 496.770, 559.719 met frs. 10.000. 81 nummers zijn elk betaalbaar met frs. 500. 9480 nummers worden a pari afgelost. Zij was te zeer met haar eigen gedach ten bezig geweest en een zekere beschroomd heid, zoowel als vrees, dat hij naar de reden van haar thuiskomst zou vragen, hadden haar er van teruggehouden. Vandaag echter scheen het haar als een ingeving des hemels, dat de gedachte in haar opkwam, om bij den pastoor raad te gaan vragen. Dat zij tegenover hem haar hart uitstortte, daar konden haar ouders toch niets tegen hebben. Voor zü haar besluit goed overwogen had, stond zij reeds in den tuin der pastorie. De pastoor heette haar vriendelijk welkom en noodigde haar uit plaats te nemen. Hij wilde haar juist schertsend vragen, of zy ginds in Gutstedt haar ouden vriend geheel vergeten had, omdat zij hem nu eindelijk pas eens op kwam zoeken, toen hij bemerkte, dat haar het huilen nader stond dan het lachen en dat haar gezicht gloeide van op gewondenheid. Dit was iets ongewoons voor het anders zoo bedaarde meisje. Hy vroeg, of er wat voorgevallen was, of hare ouders soms ongesteld waren, of dat zij slechte tijding bekomen hadden? Toen zü °P al die vragen ontkennend het hoofd schudde, begreep de oude heer, dat er toch iets bijzonders aan de hand moest zijn, waardoor zij zoo van streek was. Vriendelijk drong hij er op aan dat zij toch haar hart, voor hem uit zou storten. Mogelük vermoedde hü reeds wat er gaande was, want hü mom pelde iets van kinderachtig gescharrel, dat tot niets leidde en waartegen de ouders zich met recht verzetten. Dit klonk inderdaad niet bemoedigend en dat de pastoor van kinderachtig gescharrel sprak, dat vond Marie wel wat al te erg. Neen, zij was overtuigd, dat hunne liefdq, geen kinderspel was. Aarzelend, met tranen in de oogen, ver telde zij de geheele geschiedenis en verzocht den pastoor om raad en steun, wijl haar vader zulk'een vooroordeel tegen Dietrich had. Ernstig had de pastoor toegeluisterd, was voor hem een lastig geval. Uit jaren lange ondervinding wist hü, hoe eigenzinnig en stijfhoofdig de boeren zün, vooral als het op trouwen aankomt. Bovendien was hü overtuigd, dat de oude Schnitler vooral zich niet licht iets uit 't hoofd liet praten. Wat de familie Wilhelm betrof, hij herinnerde zich dat d» oude houtvester geen al te beste reputatie had. Desniettemin kon toch de zoon wel goed en braaf zijn. Er bleef hem voor 't oogenblik niets anders over dan Marie tot kalmte op te wekken. Hij kon haar vader geen ongelük geven, dat hy een schoonzoon begeerde, wiens familie goed aangeschreven stond. Als het jongmensch echter werkelijk braaf was en het goed meende, dan kon men mettertijd nog zien. Zij was nog zoo Jong en haar Dietrich -zeker ook, zij konden dus gevoeglyk wachten. Tot ongehoorzaamheid moest zij zich evenwel niet laten verleiden en niet achter den rug harer ouders hande- len, Was de man goed en braaf, dan zou het haar daartoe niet willen overhalen. dat zü zich niet te vroeg moest verbinden, de belofte van trouw was zoo gauw gegeven, later had men er soms spüt van. De pastoor sprak zoo kalm en vriendelük, dat Marie zich niet beleedigd gevoelde, of schoon haar jeugdig hart by' zün laatste ge zegde in verzet kwam. Hoe zou het mogelük zijn dat het gevoel, 't welk zoo diep wortel had geschoten in haar hart, ooit veranderen kon? Aan de jeugd, .die geen verleden kent, schijnt alles onveranderlük. Zij keek den pastoor half verwijtend aan; hij begreep wat zij bedoelde. Dit veranderde echter zijn meening niet, Hoe dikwijls toch had hij bü ondervinding, dat de jeugd zich door een plotselinge op welling liet misleiden en later verachtelijk neerkeek op wat zij eens als geluk na streefde. Het jonge gezichtje voor hem had wel is waar een vastberaden uitdrukking, 't Beviel hem, dat Marie het zoo ernstig opnam en zoo moedig voor hare liefde instond. Tot dusverre had hij haar nog altijd als een kind beschouwd, nu scheen zü eensklaps vrouw geworden. Marie was echter niet alleen gekomen om haar hart eens lucht te geven, neen, zij had ook iets te vragen.. Moest zij den armen Dietrich in den waan laten, dat zü met het besluit haars vaders tevreden was? Zij zag er zoo bedrukt en terneergeslagen uit, dat haar oude vriend het niet van zich kon verkrijgen, haar zoo heel en al onge troost naar huis te laten gaan; bovendien, het jongmensch had ook wel eenig recht om de waarheid te weten. De pastoor beloofde haar dus, na eenige aarzeling, hem zelf mee te deelen, hoe de zaken stonden. Hij wilde ook trachten nog iets naders te weten te komen omtrent zijn karakter en positie. Bleek het werkelijk, dat hij zooals Marie meende, braaf en degelijk was, dan was alle hoop nog niet verloren. Marie droogde haar tranen en keek hem dankbaar aan. Zij had ten minste in zoo verre haar doel bereikt, dat Dietrich nu tijding van haar zou krijgen wat veel van de teleurstelling zou wegnemen. Een weinig opgewekter sloeg zij den weg naar huis in, of liever gezegd, zij maakte eerst een omweg door het dorp, om haar lange afwezigheid te kunnen verklaren. Zij kwam langs de herberg en in 't voorbijgaan wierp zij door het open raam een blik in de gelagkamer. Marie kon duidelyk aan een der tafeltjes de lange gestalte en het roode van drank verhitte gezicht van den ouden Wilhelm onderscheiden. Ondanks het wei nige succes, dat hü van zün bezoek bij Schnittler gehad, had, scheen hij toch goed geluimd. Ontsteld wendde Marie haar blik af. Zy huiverde; zij voelde een slechte wantrouwige gedachte jegens den geliefde in ha^r op komen. Zü wilde er zich tegen verzetten, maar haar trots fluisterde haar in, dat er toch wel iets was, waardoor haar liefde schipbreuk kon lyden. Toen Marie thuiskwam, was haar vader nog niet teruggekeerd. Marie die dringend behoefte had aan rust begaf zich naar haar kamer, onder voorwendsel, dat zü hoofdpyn had. Ofschoon het nog niet laat was, duur de het niet lang, of de slaap kwam haar vermoeide leden verkwikken. 't Ware beter geweest, dat hare oogen niet zoo spoedig toegevallen waren, dan was zij gewaar geworden, hoe de breede gestalte harer moeder voorzichtig door de kamer sloop om met bezorgdheid naar haar kind te zien 't Viel mevrouw Schnittler mee, dat zü Marie slapend vond, zij wist toch niet wat zü haar zeggen zou. 't Was haar niet te veel zich voor haar kind uit te sloven; dag en nacht voor Marie werken dat kon zy wel Maar haar een enkel woordje van troost toe te voegen, haar wat op te beuren, dit lag niet in haar aard. Had Marie kunnen zien met hoeveel deel neming en belangstelling zij haar nu gade sloeg, dan had zij zich kunnen overtuigen, dat onder dit schyribaar zoo koel en onver schillig uiterlijk toch een teeder moederhart voor haar klopte. (Wordt vervólgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13