KENNEMERLAND De Spoorwegovergang in den V ELSERWEG UIT DEN OMTREK CHEQUE-KOERSEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 BLADZIJDE 3 BLOEMENDAAL DE SPAARNEBANK VRAGEN BUS TWEEDE bead Bijkantoor van de N. Haarï. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Verzoek cm hem door een tunnel te vervangen VELSEN Maatregelen van gemeentewege IJMUIDEN BEVERWIJK HET ZILVEREN JUBILEUM VAN HET R.K. ZIEKENFONDS WIJK AAN ZEE CASTRICUM OVERVEEN HEEMSTEDE LISSE HEEMSKERK HAARLEMMERLIEDE EN EN SPAARNWOUDE. HAARLEMMERMEER UITGEEST MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR Dcor de Breestraatvereeniging alhier en dé Winkeliersvei-eeniging te Velsen-Noord is een adres gericht aan den Minister van Wa terstaat en de directie der Nederlandsche Spoorwegen. In dit adres wordt er op gewezen, dat de overweg van den spoorweg Haarlem-Uitgeest ter plaatse waar de Rijksweg Velsen-Alk- maar dezen spoorweg nabij Beverwijk kruist een ernstige en voortdurende belemmering voor het verkeer oplevert, in het bijzonder voor het verkeer tusschen Velsen-Noord en Beverwijk. Waarom adressanten verzoeken het daar heen te willën leiden dat die overweg wordt veranderd in een tunnel. Het adres gaat vergezeld van de volgende toelichting: Het locaal verkeer tusschen Velsen-Noord en Beverwijk heeft door de aanwezigheid van vele kleine en groote industrieën in beide plaatsen alsmede ten gevolge van 't on derling handelsverkeer tusschen beide plaat sen ontstaan door de geografische ligging van beide eene zeer groote afmeting aan genomen. Honderden en honderden werklieden, kan toorbedienden e. d., rijwielen en voertuigen gaan dagelijks langs den Rijksstraatweg, Welke beide plaatsen verbindt, op en neer. Het doorgaand snelverkeer maakt verhou dingsgewijs maar een gering deel van dat verkeer uit. Hetgeen 'ten duidelijkst blijkt als men het verkeer gadeslaat ten oosten van Velsen en ten noorden van Beverwijk. Ten noorden van Beverwijk vooral is het verkeer sterk verminderd, omdat aldaar in tegenstelling met de zuidzijde van Velsen (verkeer van en naar IJmuiden) zoo goed als geen dichtbevolkte centra en industrieën zijn gelegen ten westen of ten oosten van. den Rijksstraatweg, Vooral gedurende de spitsuren (aanvang scholen, fabrieken, markt te Beverwijk enz.) gaat een stroom van voetgangers, rijwielen en. voertuigen langs dit 2 K.M. lange traject van den Rijksstraatweg. De bewoners van Velsen-Noord zijn mede door de aanwezigheid van het Noordzeeka naal voor personen- en goederenvervoer per spoor aangewezen op het station Beverwijk. De overweg over dien straatweg aan den spoorweg Haarlem-Uitgeest vormt echter een ernstige belemmering voor dat verkeer en de bewoners van Velsen-Noord vermijden noodgedwongen het vervoer per spoor, via Beverwijk naar Haarlem, omdat zij dikwijls vertraging ondervinden van een gesloten overweg, temeer daar meermalen door he» passeeren van 2 treinen zij de kans loopen, hunne treinen te missen; en ai is dit niet het geval, zij toch nog door rangeerende goe derentremen worden opgehouden. De opstopping ontstaan door de afsluiting f&n den overweg is -dikwijls, zoo groot,.. 4ac: men om gevaar van overrijding te v.oorko-: men, verplicht is te wachten tot dat de voer tuigen den overweg gepasseerd zijn. De bewoners van Velsen-Noord maken dan ook noodgedwongen bij voorkeur gebruik van de autobussen ofschoon deze minder geriefe lijk zijn,dan een spoorwegrijtuig en die bus sen over het traject naar Haarlem een lan- geren rijtijd ..noodig hebben. in de toekomst is te verwachten dat mede door den bouw van een stikstoffabriek ten noorden van de Hoogovens, welke fabriek niet direct aan een vaarwater is gelegen, en de voorgenomen althans in studie genomen electrificatie van de geheele ringbaan Am sterdam-Haarlem-Uitgeest-Zaandam Amster dam, het verkeer van personen en rangeeren de goederentreinen aan dien overweg zooda nig vermeerderd zal zijn, dat vrijwel den geheelen dag de overweg gesloten zal zijn voor het verkeer, langs dien rijweg en Vel sen-Noord vrijwel geïsoleerd wordt, zeer ten nadeele van industrie en handel. Zoo'n dergelijk geval doet zich reeds voor aan den overweg Zeeweg nabij de halte Zee weg van den eiectrischen spoorweg Velsen- Haarlem; terwijl het verkeer aldaar veel ge ringer is dan aan den overweg van den Rijksstraatweg nabij Beverwijk. Een tunnel ten westen van gemelden over weg kan geen verbetering brengen, omdat a= bebouwing van Velsen-Noord grootendeels een lintbebouwing is en de afstand tusschen beide plaatsen bijna verdubbeld zou worden, hetgeen een catastrophe voor Velsen-Noora en ook grootendeels voor Beverwijk zou zijn. Ook al omdat de bebouwing van Vel sen-Noord in de naaste toekomst zal plaats vinden ten oosten van den Rijksstraatweg door de aanwezigheid van industrieën ten westen van dien straatweg. In het Gemeentelijk wegenplan van Velsen is reeds een straat gedacht parallel en ten oosten van meergencemden straatweg tot aan de spoorbaan nabij het station Beverwijk, zoodat binnen vrij korten tijd een gedeelte lijke verplaatsing der bevolking van Velsen- Noord van west naar oost zal plaats vin den om ruimte te geven aan de uitbrei dingsplannen der papierfabriek der fa. v.h. van Gelder Zonen. Het is thans reeds een algemeen bekend feit, dat een voertuig komende van Bever wijk over het 2 K.M. lange traject Bever- wijlc-Velsen (Dorp) evenveel tijd noodig' heeft als voor het pl.m. 10 K.M. lange-traject Vel- sen-Dorp-Haarlem, terwijl nu reeds bewoners van Velsen-Noord, als zij groote afstanden per spoor inoeten afleggen, tot Haarlem per'autobus gaan, ofschoon zij daardoor hoo- gere reiskosten moeten maken. Het maken van een tunnel ter vervanging van bedoelden overweg zal voor zoover be treft den- afvoer van 't regenwater h. i. geen technische moeilijkheden opleveren daar de afvoer van het water van de daar ter plaatse onder den spoordijk loopende Scheybeek vol doende val heeft en het peil van het poldoi- water ver beneden den voet van den spoor dijk is gelegen. Een tunnel in plaats van meergemeldea overweg zal o. i. de rangeermogelijkheid op het- stationsemplacement te Beverwijk aan merkelijk vergrooten. DE STRENGE KOUDE Naar wij vernemen zal door de raadscom missie inzake steunverleening aan werkloo- ten, die van de commissie^ steun ontvangen, borden gegeven op de gewone weekuilkeering Setfurebele ....deze koud.eperiode een toeslag van 2.50, plus 50 cent vóór elk kind bene den de 16 jaar. Georganiseerden, die uitkee- ïing krijgen ter laste van de bondskassen, ontvangen extra 2.50 plus 1 voor elk kind beneden de 16 jaar Bovendien wordt aan heen, die daarvoor in aanmerking komen brandstof verstrekt. Voor zoover noodig zul len ook zij, die geen steun ontvangen, worden geholpen. Ook de beide instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon verstrekken brandstof. De hoofden der openbare en bijzondere scholen en bewaarscholen zijn door bürge- meester en wethouders aangeschreven speciaal in deze koude dagen na te gaan of Verschaffing van kleeding noodig is aan schoolgaande kinderen, wier ouders niet in staat zijn de kleeding te verschaffen. in spoedgevallen behoeft de kleeding niet aangevraagd te worden aan B. en W., doch kunnen de hoofden der scholen zelf onmid dellijk beslissen. Gymnastiek. Op Zaterdag 16 Febr. (dus he den) houdt de dames-gymnastiekvereeniging „Gratie" haar vierde jaarlijksche uitvoering in. de concertzaal Het Wapen van Velsen. Evenals andere jaren verleent ook de gym nastiekvereniging Plato haar medewerking. Als propaganda heeft Gratia deze week haar vaandel uitgestald met de vele prijzen door haar gewonnen bij den heer Theo van Eek aan den Zeeweg. Biljarten. Dezer dagen werd een wedstrijd, gespeeld tusschen ,Het Blauwe Krijtje" uit Beve-rwijk en onze plaatselijke club IJmui- den-Oost om den door den heer Peelen be schikbaar gestelden lauwertak. De gedetailleerde uitslag is als volgt" IJ. O. H. B. K. caro. P. NolT. Burger ioo46 J. Valter—K.v. d. Zon 94—100 B. Roo-bolB. Noordman 97loo N. v. Nieuwkoop—W. v. d. Zon 95—100 386—346 Door een grootere overwinning door Het Blauwe Krijtje in Beverwijk bleef Beverwijk de overwinnaar der tak. Over de twee wed strijden was de achterstand slechts 39 ca ramboles. Een humorist zorgde in de pauze voor ©enige afwisseling. Alles verspeeld Gisterochtend kwam hier binnen de stoomtrawler „Zijlstroom I", waar van de winch op zee, ten gevolge van de vorst, defect geraakt was. Hierdoor was men genoodzaakt geweest om de lijnen te kappen, zoodat het geheele vischtuig plus de vangst verloren ging. Gevonden voorwerpen Door de politie alhier zijn de volgende gevonden voorwer pen- gerapporteerd. Vanaf Vrijdag 9 tot 15 Februari: 1 ceintuur, 1 paar handschoenen, ,1 poivte. manna ie, 1 belas fcingmerk, 1 .zeemanszak met inhoud, 1 damesporteihonnaie, I bril, 1 zwart hondje, 1 zak voer, I broche. Engelsch kabelschip Het in het begin dezer week alhier wegens ongunstig weer binnengeloopen Kabelschip is nog steeds aan de Toerrten Umuidenaar zal zich Zondag een wande, ling getroosten om dit mooi gebouwde En gelsch Marineschip te gaan zien. Opdracht Het bouwen van een woon. en winkelhuis met werkplaats aan den Zee. weg, onder architectuur van den heer Th. Verzijlbergh, is opgedragen aan den heer G. Bleeker, alhier, voor 9980. Nieuwe kerk De kerkeraad der Ned. Herv. Gemèénte, alhier, heeft aanbesteed het bouwen van een jeugdkerk aan de Ja. mes Wattstraat, onder architactuur van den heer A. ten Broeke. Laagste mschrij. Vers waren Gebr. Wijker en P. van Duijn alhier, met 38827, buiten de kapconstruc tie, die voor 10.000 is opgedragen aan de N. V „A.M.O" te Doetinchem. i Militaire werken Het een-jarig onder houd der militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden is op gedragen aan den heer J. Jongsma alhier, voor 12349. Haring uit Noorwegen Het Noorsche stoomschip „Vigra" bracht bier van Ber gen 941 heele en 200 halve kisten versche haring aan, benevens 130 tonnen pekelha ring voor de N. V. Zeevischhandel G. Dek ker, Ingevroren De motorvrachUogeer Dirk Job, van den heer J. Gouda, al hier. die óp 24 Jan. van hier naar Aalc- vertrok, is in deze Noorsche haven vast gevroren. Zooals we reeds gemeld hebben, zal op 6 Maart, a.s het R.K. Ziekenfonds alhier, 25 jaar bestaan. Naar wij vernemen zal dit jubileum op 3 April a.s. feestelijk herdacht worden. Tevens wordt dan herdacht dat Dr. H. F. S Lijnkamp en de apotheker Aug. M. Donker. 25 jaar aan het Ziekenfonds zullen zijn verbonden Op 31 Maart zal in beide parochiekerken een H Mis voor de leden worden opge dragen. 12 'A -JARIG PRIESTERFEEST Gisteren werd door den Zeereerw. Regent A. J C Melchers bij gelegenheid van zijn 12 'A -jarig priesterfeest een plechtige H. Mis opgedragen van dankbaarheid in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool De Jubilaris werd geassisteerd door den Zeereerw. heer Wouterlood als diaken en den Weleerw heer Schretten als subdiaken. In de kapel waren nog aanwezig den Hoogeerw. Deken J. M Lucassen, den Zeer- eerw. Rector Vlaar O.E.S.A. als vertegen woordiger van de vereeniging tot bevordering van het R. K Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem; de Moeder van den Jubi laris, vele familieleden en de leeraren der Kweekschool. Voor de H Mis werd door de kweeka- lingen het Gregoriaansche Veni Creator ge zongen en ook de H. Mis werd. geheel uit gevoerd in het Gregoriaacsch, door alle kweekelingen.geZamenlijk I Na de H. Mis gingen een deputatie den Regent namens alle kweekelingen felicitee ren. Van verschillende zijden werden den Zeer eerw. Jubilaris geschenken aangeboden. Met een danklof werd de dag besloten. R.K. Ziekenfonds Gisteravond werd in het K. S. A.-gebouw de jaarvergadering ge houden, onder voorzitterschap van den neer B. Jansen. De opkomst was zeer matig, hetgeen met het oog op de belangrijke agenda jammer was. De voorzitter herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat dit de 25ste jaarverga dering is. Spr. hoopte, dat dit jaar voor het fonds gunstiger zal zijn dan het vorige jaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo ongeveer 60 bedraagt, zoodat het fonds bijna 500 heeft ingeteerd. Zuinigheid is dus geboden. Hope lijk zullen weinig zieken ter verpleging moe. ten worden opgenomen. De Hoogeerw. Deken M. Lucassen bracht namens re contrólecommissie ver slag uit en deelde mede, dat de bescheiden in volmaakte orde waren. Z. Eerw. bracht een woord van dank aan den penningmees ter. Bij de bestuursverkiezing, welke hierna volgde, werd de heer B. Jansen als voor zitter herkozen. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Hoogland en P. Bruins werden eveneens herkozen. Bij de rondvraag werd een belangrijk punt besproken, n.l. de propaganda voor de aan neming van nieuwe leden. De feestcommissie zal zich hiervoor in spannen en aan het bestuur rapporteeren, welke de redenen zijn, dat zoovele katholie ken nog buiten het R.K. Ziekenfonds staan. Thans werden reeds verschillende redenen genoemd, doch het bestuur zal nog meerdere gegevens afwachten, alvorens het handelend zal optreden. Er werd nog op gewezen, dat ophalen van de contributie onvermijdelijk contributaeverhooging met zich zou bren gen. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. ZONDAG de stille Mis om half .8 en om half 10 de Hoogmis. Om half 2 catechismus, 's Avonds om half 7 Lof met Lijdensmedi tatie VRIJDAG-avond om 7 uur Kruisweg oefening ZATERDAG-avond om 7 uur Lof en Ro zenhoedje. Van 4-8 uur biechthooren. Woensdag, Vrijdag en ZaterdagQuater temperdager-. ZONDAG 7 uur uitstelling- v. h. H. Sacra ment; 7, 8.30 en 10 uur Plechtige Hoogmis; 7 uur plechtig Lof-met Processie en Lofzang Te Deum tot sluiting van het Veertiguren gebed. MAANDAG 7, 8 en 8.15. DINSDAG 7, 8 en 8.15. WOENSDAG 7, 8 en 8.15. DONDERDAG 7, 8 en 8.15. VRIJDAG 7, 8 en 8.15. ZATERDAG 6 uur bij de eerw. Zusters, 7, 8 uur; 48 uur biechthooren. 6.30 Lof ter eere v. Maria. Schietwedstrijd Evenals andere jaren werd wederom den ïaatsten dag van carna val een schietwedstrijd georganiseerd op het terrein achter het café van den heer Borst. Niettegenstaande het zeer koude weer, was de belangstelling zeer goed te. noemen, al onbraken er verschillende liefhebbers uit 'Warmond, die anders altijd op appèl zijn. - - De uitslag is als volgt: le vogel: romp K. Beentjes; kop P. Koelewijn Sr.; staart K. Beentjes; vleugel J. Schier te Warmond; vleugel W. van den Berg en vlag verloot. 2e vogel; romp verloot, kop J. Schier te Warmond; staart W. van den Berg; vleugel P, Koelewijn Sr.; vleugel verloot; vlag W. van den Berg. 3e vogel: romp J. Schier te Warmond; kop P. Koelewijn Jr.; staart J. Castricum; vleugel beide W. van den Berg; vlag F. Koelewijn Jr. 4e vogel: romp P. Beentjes; kop A. Haa- gendljk te Haarlem; staart J. Meiman te Vijfhuizen; vleugel P. Koelewijn Sr.; vleugel O. van Duin en vlag P. Koelewijn Jr. 5e vogel: romp J. Schier te Warmond alsmede de kop; staart J. Haagendijk te Haarlem; vleugel P. Beentjes; vleugel W. an den Berg en vlag verloot. Uitvoering D. I. U- Aan het einde van ;et winterseizoen gaf de fanfare een goed geslaagd concert in de zaal van „De Rusten de Jager". Een talrijk publiek was opgekomen om naar de mooie muziek zobals wij altijd ge woon zijn van dit korps, te komen luisteren en was niet teleurgesteld. Niet alleen het muzikale gedeelte onder Leiding van den nieuw aangestelden diri gent was keurig in orde, maar ook het meer jonge gedeelte, verzorgd door het cabaret ensemble alhier onder leiding van den heer C. de Groot Jr., die als snelteekenaar een heel aardig en verdienstelijk succes boekte, was best verzorgd en de duettisten, de hee ren Liefting en Kuijs wisten het publiek te pakken, zoodat de lachsalvo's niet van de lucht waren. Het was een aardige en gezellige avond. Burgerlijke Stand Geboren: Simon Johannes, zoon van J. Groentjes en Anna Zonneveld; Theodorus Cornells, zoon van Theodorus Brandjes en M. Roskam. Overleden: Mathilda Verdam oud 77 jaar, te Amsterdam; Johannes Bogaard, oud 68 jaar, te Texel; Wijtze Schuhmacher, oud 65 jaar, te Amsterdam. Ondertrouwd; Pieter Heida oud 30 jaren en Stoffelina Wilhelmina van Apeldoorn, oud 24 jaren, beiden te Castricum. 1 Opening. 2 Notulen. 3 Jaarverslag secre- te verhoogen. Deze geniet een totaal inko- taris en penningmeester. 4 Verslag vergade- men van per week 37.50-, nl. 24 als werk- ring te Amsterdam. 5 Bestuursverkiezing, man en 13.50 als nachtwaker, aftr zijn de heeren P. Koper en R. Beentjes, j Donaties B. en W. stellen voor om 6 Rondvraag en sluiting. Met het oog op de voor 200 als donateur toe te treden tot belangrijke besprekingen, die moeten worden de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding gehouden, wordt een getrouwe opkomst ver zocht.- 's Morgens is er een H. Mis voor de leden van het Genootschap. Burgerlijke Stand van 115 Febr. Ge- j boren: Jacobus Petrus, z. van Jac. Bruin en M. Groot. Cornelia, d. van P. Groot en C. Koper. Johannes Lambertus, z. van H. A. Smit en G. Benning. Gerardus Wil liam, z. van W. J. Aardenburg en M. Bakker Theodorus, zoon van H. Dekker en G. M. Berlee. Hendricus Meinardus, z. van H. Bleeker en C. Beentjes. Cornelis, z. van C. Castricum en C. Beentjes. Overleden: G. M. Welagen geb. Duijn, 71 jaar. Jaarvergadering Bloemend. Ver. voor Volkstuinen Gisteravond hield deze ver eeniging haar jaarvergadering in café Roo- zendaal, alhier. De vergadering was slechts bezocht. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het vereenigingsjaar sloot met een nadeelig saldo van 39.98. Nadat een kascommissie de rekening en vei'antwoording van den penningmeester had nagegaan en in orde bevonden had werd besloten, den penningmeester décharge te verleenen over het vereenigingsjaar 1928. Tot leden van de controlecommissie voor 1929 werden benoemd de heeren Waanders en Fonteijne. Bij cle bestuursverkiezing werden de heeren J. G. van Kessel en A. Schipper bij accla matie herkozen. Bij de rondvraag werd aangedrongen, de vergadering ook eens in Bloemendaal te houden en verder om bij de perceelen grond genummerde steenen paaltjes te zetten. Tot dit laatste werd besloten. Daarna sloot de voorzitter met de beste wenschen voor een vruchtbaar jaar 1929 de vergadering. Een Jubileum. Gisteren was het 25 jaar ge leden dat de heer L. Kooijman zich hier als schoenmakerspatroon vestigde. Eerst heel bescheiden in een der vroegere kleine oude huisjes ter plaatse, waar nu ge vestigd is de garage van de firma C. L. J. v. Lent in de Raadhuisstraat, wist hij zijn bedrijf spoedig uit te breiden, waarna hij zich vestigde iri perceel Raadhuisstraat 32, zijn tegenwoordige werkplaats waar men hem nu nog dagelijks zijn bedrijf kan zien uit oefenen met zijn zoon en mag zich in een goed beklante zaak verheugen. De heer Kooijman heeft zich in die jaren aan het meer moderne bedrijf weten aan te passen, wat hij meer speciaal heeft bewezen dooi' zijii studie en het met succes afleggen van rijn examen als schoenhersteller. Daar den jubilaris tegen elke feestviering in het openbaar was, werd dit jubileum al leen in den huiselijken kring herdacht. Bloemententoonstelling Op Vrijdag 22 Februari a.s. des middags 2 uur zal er in het R. K. Vereenigingsgebouw een bloemen tentoonstelling geopend worden, -georgani seerd door. da R. k. Bloemistenarbeiders- Vereeniging „St. Deus Dedit'. Het meerendeel dezer tentoonstelling zal gevuld worden met inzendingen van leden, waaraan circa 20 inzenders zullen deelnemen Tevens zal ook tentoongesteld worden het werk der- schoolkinderen, dat ook een flinke inzending belooft 3* worden. De commissie tot voorii-eiding dezer ten toonstelling deelde ons mede, dat vooral van het werk der leden zeer veel werk wordt gemaakt, en dat, zoover dit reeds nu is te oordeelen ook de inzending' der school kinderen, alleszins zal slagen. Het is dan ook vrijwel zeker, dat het ge bouw geheel gevuld Zal worden. Kunstkring „Heemstede" Een lezing wordt gehouden Maandag 18 Februari, des avonds 8.15 uur in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Postlaan, door den Vlaming Wies Moens. Onderwerp: „De cel brieven" in verband met de Vlaamsche poëzie na 1914. maaschappij. B. en W. stellen den Raad voor, om als donateur toe te treden tot de Vereeni ging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren door een jaarlijksche bijdrage van 25 aan die vereeniging te schenken. Straatnamen B. en W. stellen voor: den weg, verbindende den Oostduinweg, hoek Schulpweg met de Westerlaan, te noemen Bilderdijklaan; den weg ten Zuiden van het plantsoen aan de Westerlaan, verbindende de Wes terlaan met de Juliana van Stolberglaan, te noemen Bellamylaan; den weg, verbindende de Westerlaan met de Vondeliaan en op laatstgenoemden wr: uitkomende tegenover de Toilenslaan, te noemen Borgerweg. PersonaIia Tot typist bij de afdeeling Publieke Werken is door B. en W. benoemd de heer A. Docter, alhier. Gemeentezaken B. en W. vragen machtiging om van den heer prof. Dr. A. D. Fokker te koopen een strook gronds langs den Conollyweg ter groot te van ongeveer 80 M2 en voor den prijs van 5 per M2, ter verbetering en verbreeding van den Conollyweg. B. en W. vragen machtiging om ter ver breeding van den Brederodeweg een twee meter breede strook grond ter oppervlakte van ongeveer 176 M2, vormende de westzijde van 't stuk grond van de voningbouwver. Bloemendaal Noord," en gelegen tusschen den Conollyweg en den Duinweg, aan de erf pacht te onttrekken. B. en W. vragen machtiging om van de directie der N. V. Handel en Administratie- Maatschappij, kosteloos over te nemen, wegen ten oosten van den Oosterduinweg. HET OPHALEN VAN VUILNIS B. en W stellen voor: I. te bepalen, dat voor het ophalen van asch en vuilnis in het komende tijdvak van 1 Januari 1930 tot en met 31 December 1934, gebruik moet worden gemaakt van voor het vervoer van vuilnis speciaal ingerichte wa gens met paardentractie, een en ander ten genoegen van den gemeente-architect en in beroep van Burgemeester en Wethouders; II. te bepalen, dat de opgehaalde stoffen (asch, vuilnis, tuinvuil en huishoudelijken afval) door den aannemer geheel voor diens verantwoordelijkheid en risico naar elders buiten de gemeente moeten worden vervoerd; III Burgemeester en Wethouders te mach tigen' om eene overeenkomst aan te gaan met G. Hulsebosch te Bloemendaal, waarbij de gemeente aan dezen opdraagt en hij aanneemt om tegen den prijs van 0.49 per perceel en per maand gedurende het komen de vijfjarig tijdvak, van 1 Januari 1930 tot en met 31 December 1934, zich te belasten met den ophaaldienst van asch en vuilnis. Ontheffing van Bepalingen der Bouw verordening B. en W. stellen voor: J. Stroink voor houw van een serre bij perceel Grenslaan 6; H. A. Barnouw, voor verbouw van perceel Rijperweg no. 13; I J. Heemskerk, voor bouw van een wo ning aan den Vogelenzangscheweg; M. en W. Lolkus voor bouw van vijf wo ningen aan de Julianalaan; S. Israels, voor bouw van een garage aan den Parkweg; S. Rinkema, voor bouw van twee garages c i één schuur aan den Zandvoorterweg en vier garages aan de Zonnebloemlaan; H. J. Bets, voor den bouw van een garage aan den Oostduinweg; B. Boerrigter voor bouw van een garage aan de Dahlialaan. Gemeentezaken B. en W. vragen machti ging om van H. J. van Egmond voor den prijs van 750 te koopen een stük grond ter grootte van ongeveer 70 M2, ter verbreeding en verbetering van den Bloemendaalscheweg. Winkelbeurs Naar men ons mededeelt, hebben de bezoekers van de Winkelbeurs gratis toegang tot de Bloemententoonstelling. ZONDAG. Heden de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur Hoogmis. Voorgeschreven collecte voor Z. H. den Paus bij zijn gouden px'iester-jublié. Te half 2 Catechismus, hali 3 Lof met lijdensmeditatie, half 5 Congrega tie voor 't Patronaat, half 7 H. Familie. Na het Lof vergadering voor de zelatricen van het Genootschap. MAANDAG, half 7 H. Mis bij de Eerw. Zusters. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdingsdagen. WOENSDAG te 8 uur gez. jaargetij, 4de der 7 Woensdagen van St. Joseph; 's namid dags 3 uur Maria-Congregatie, half 7 Lof ter eex*e van St. Joseph. DONDERDAG, half 7 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG, half 7 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG, van 4 tot half 9 gelegenheid om te biechten, half 7 Lof ter eere van O. L. Vr. ter Nood met Rozenhoedje voor de. bekee- x'ing der zondaren; kixxdei'biechthooren voor lste en 2de klas. Stille O ingang' Donderdag 21 Febi". a.s. houdt het Genootschap een algemeene, ver gadering 's avonds half - acht in het Vereeni gingsgebouw De agenda vermeldt; Burgerlijke Stand, Geboren: Cornelia Mar- garetha, d. van C. Wempe en C. M. v. d. Raadt. Frederika Maria, d. van N. J. Ta bak en J. B. Lemmens. Johannes Paulus, z. van J. B. v. d. Aar en P. C. van Hulsen. Burgerlijke Stand van 1214 Februari. Geboren: Dirkje Cornelia, d. van J. Dekker en S. P. van Bekkum. Theodora Jacobs, d. van J. Temme en W. J. IJpenburg. Theodorus Adrianus, z. van J. Hoenderdos en J. C. Dam. Cornelis Jacobus, z. van Th. van Lieshout en J. A. Spigt. Hendx-ik, z. van C. de Rijk en J. van der Ree. Johanna PetroneÜa en Wilhelmus Leonardus, d. en z. van Th. J. de Vlieger en J. Blom. Alida Mathilda, d. van J. Spaargaren en G. van der Velden. Augusta Johanna, d. Aanleg zijspoor Ten einde op een van J. van Benten en A. Dombrowski. gemakkelijke en in vergelijking met andere Cornelia Alida d. van C. A. de Koning en transportmiddelen goedkoope wijze mate- A. C. II. van Schle. rialen naar het tusschen Zeeweg en Tette- Getrouwd: Willem Rip en Suzanna Jakob- rodeweg gelegen opslagterrein te kunnen sen. Cornelis Robijn en Maria Petronella brengen, hebben B. en W. zich tot de di- Korthals. Jan Kroes en Wilhelmina Hen- rectie der Nederlandsche Spoorwegen ge- j riëtte Rcoker. wend met het verzoek mede te willen dee--. Overleden: Wilhelmina Neeltje Cornelia len of zij bereid was een zijspoor aan te Hamelink, 33. jaar, geh. met A. Westbroes, leggen, gaande van de aansluiting der I Pieternella de Zeeuw 80 jaar, ongehuwd. Haarlémsche waterleiding aan de lijn j Arie Meeldijk, 55 jaar, geh. met T. van Overveen—Zandvoort, naar het terrein dér Heijden. Carel Nicolaas Schaar, 68 jaar, gehuwd met A. W. C. Neefs. voornoemd. Na veelvuldige briefwisseling bieden B. en W thans een ontwerp-overeenkomst ter bekrachtiging aan. R. K- CoöP- »0ns Belang" (afd. van den Zij stellen voor een overeenkomst aan R. K. Volksbond) —Voorzitter P. de Goede te gaan met de directie der Nederlandsche opent de Jaarvergadering, waarna notulen Spoorwegen, waarbij deze tegen een jaarlijks door secretaris worden gelezen en goedge- door de gemeente te betalen bedrag van keux-d. Daarna volgen jaarverslagen van 560 voor huur en onderhoud, een zü- secretaris en penningmeester. De contrö- spoor van de lijn OverveenZandvoort lecommissie, bestaande uit de heeren A. aanlegt naar het gexneenteüjk opslagterx-ein van Egmond en E. Terra, brengen rapport aan den Tetterodeweg en Zeeweg onder uit van huxx bevinding en machtigen den voorwaarde, dat de gemeente in de totale voorzitter den penningmeester voor diens kosten van aanleg (met inbegrip van 10 gehouden beheer te dechargeeren, senrijden was. De ongevallenwet betaalt in dezezaak niet uit. Nu wil hij de heele onkosten van z'n patroon vergen. Heeft hij daar recht op? Zoo ja, hoe lang moet zijn patroon betalen? Antw.: Uw vraag is veel te onvolledig gesteld, om daarop te kunnen antwoorden. Zoo schrijft u niet, of uw bediende intern of extern in betrekking was, of het ongeluk in of buiten diensttijd gebeurde, enz. Wend u tot een Bureau van Arbeidsrecht. Vr.: Mijn zoon wil opgeleid worden voor vliegenier. Tot wie moet hij zich daartoe wenden? Hoe oud moet hij daarvoor zijn? Welke kosten, zijn daaraan verbonden? En aan welke eischen moet hij voldoen? directie der Kon. Luchtvaart Mij., Schiphol, bü Amsterdam. Vr. Is serie 44280 no. 48 van de Holland- sche Grondcredietbank al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr.: Zoudt u mij s.v.p. een adres op kunnen geven van een weekblad, uitgegeven door een Duitsche Katholieke Uitgeversmaatschappij? Antw.: „Der Sonntag, Katholisches Fami- liën Wochenblatt. Uitgever: Verlag Otto Wal ter A. G. Olten. Vr.: Uit een popelinen japon van licht blauwe kleur is een punchvlek verwijderd, maar er is een kring overgebleven. Kan die met benzine verwijderd worden? Antw.: Tracht dien kring te verwijderen met een propje watten, niet te nat gemaakt met benzine. Vr.: Kunt u mij een blad opgeven, dat door groenten, en fruithaxxdelaars gelezen wox-dt? Antw.: „De Fruitteelt", uitgegeven door J. H. van Lonkhuijzen, te Zeist. Vr.: Zou u mij het adres willen zeggen in uw vraagrubriek van het hoofd der St. Jozefteekenschool in de Kamperstraat 37; niet het adres van den directeur Van Brussel. Antw.: Voorzitter van het bestuur is de Weleerw. Pater J. J. C. Hentzen, Nieuwe Groenmarkt 12. Vr.: Op welken datum viel in 1904 Goede Vrijdag? Viel 14 April 1904 op Woensdag of Donderdag? Antw.: 1. 2 April. 2. Op Woensdag. Vr.: 1. Mogen personen beneden de 21 jaar meermalen vleesch en jus gebruiken in de veertigdaagsche vasten? 2. Ook op een onthoudingsdag? Antw.: 1. Personen beneden de 21 jaar vallen niet onder de vastenwet en mogen in den vastentijd dus meermalen daags vleesch gebruiken, behalve op de quatertemper- en onthoudingsdagen. 2. Zij, die den leeftijd van 7 jaar bereikt hebben, vallen on,der de ont- houdingswet en mogen op de onthoudings dagen geen vleesch gebruiken. Vr.: Mijn dochtertje wordt 15 Februari 13 jaar. Zij is op heden in de 6de klas en heeft 2 jaar in de 5de klas gezeten. Mag zij nu 1 Mei van school af? De wet spreekt toch van 7 leerjaren, die heeft zij toch gehad dan? Antw.: Uw dochtertje heeft nog niet het 7de leerjaar doorloopen. Zij mag dus nog niet de school verlaten. Vr.: Welke is de kortste weg van Assen delft naar Spierdijk? Hoeveel K.M.? Antw.: Assendelft, Krommenie, Knollen dam, Spijkerboor, de Rijp, Schermerhorn, Avenhom de Goorn, Spierdijk. Afstand 30 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Bever wijk naar Ginneken? Hoeveel K.M.? Antw.: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassen- heiin, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoe- termeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Bieiswijk, Bergschenhoek, Hillegersberg, Rot. terdam, Werverslxoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zeven- bergschen Hoek, de 3 Hoefijzers, Terheijden, Breda, Ginneken. Afstand 128.5 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Bever- Wijk naar Scharnegoutum (Fr.)? Hoeveel K.M.? Axitw,: Beverwijk, Krommenie, Knollexx- dam. Spijkerboer, De Rijp, Schermerhorn, Avenhorn, Grosthuizen, Scharwoude, Hoorn, Wester-Blokker, Oosterblokker, Westwoud, Hoogkarspel, Lutjebroek, Grootebroek, Bo- venkarspel, Enkhuizen, Stavoren, Warms, Hemelum, Kolderwolde, Oudega, Neijga, Ela- huizen, Upecolsga, Woudsend, Hommerts, Jutrijp, Sneek, Scharnegoutum. Afst. 95 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Bever wijk naar Nuenen? Hoeveel K.M.? Antw.: Beverwijk, Velsen, Amsterdam, Dui. vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loener- sloot, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmal- sen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Son, Nuenen. Afstand 155 K.M. Vr.: Ik heb een Deensch bankbiljet van 5 kronen gestuurd gekregen. Heeft dit nog eenige waarde in Hollandsch geld?" Antw.: Indien het een gangbaar bankbiljet is, heeft het een waarde van ongeveer 3.30. Vr.: Ik heb een zwager (broer van mijn vrouw), die niet meer in staat is om zelf standig zijn kost te verdienen. Kan ik nu wettelijk verplicht worden een wekelijksch bedrag van. mijn inkomen aan hem af te staan. Mijn inkomen bedraagt ongeveer 1100 per jaar. Antw.: U is niet wettelijk verplicht, uw zwager steun te verleenen. Vr.: Mijn moeder is weduwe. Zij is mijxxs vaders tweede vrouw. De eerste vrouw liet ook kinderen na. Hebben die bij mijns moe ders overlijden, volgens de wet, nu ook recht op een deel van den' huisboedel? Andere eigendommen zijn er niet. Er staat niets beschreven. Antw.: Uw' vraag is te onvolledig gesteld, om haar te kunnen beantwoorden. Voor zoover er uit op te maken is, kan leder kind zijn aaixdeel in den huisboedel op- eisehc.'i. Uit de voorgelezen balans- en verliesre kening stippen we aan dat de omzet in 1928 bedroeg 35.175.—. Voorzitter dankt den penningmeester voor diens betoonden ijver en stelt voor om 4 dividend uit te keei'en, welk voorstel pet. voor directie en toezicht op 5965 begroot) 4705/5965 deel bijdraagt. Vacantietocslagen Naax- aanleiding van een in de vorige vergadering tot het Dage- lijksch Bestuur gericht verzoek om te overwegen, om ook vacaxitietoeslag te ver leenen aan C. Maas, K. Baan, G. .Waasdorp WOrdt aangenomen: exx C. Suyk, deelen Burgemeester en Wet- jn geheel zal dan ongeveer 1150. houders mee dat zij geen termen aanwezig WOrden uitgekeerd. Ten slotte wordt nog achten om aan dit los-vaste personeel zoo'n besloten ook den vrbruikers niet-ledeix van toeslag te geveix. Immers, de twee eerst- den volksbond, een völgënd jaar dividend, genoemden zijn half-waardige krachen, die uit piëteit aan het werk worden gehouden; j Bevroren Ten gevolge van de felle Waasdorp 'is door den oorlog België ont- koude zijn hedenmorgen bij een spoorweg- vlucht en van regeeringswege ten laste arbeider op het rangeerterrein beide ooien dezer gemeente gebracht, die hem nu nog bevroren. Hij werd onder geleide van een aan werk helpt, doch dit geen reden acht ambtenaar naar huis gebracht, om hem ook nog vacantie toeslag toe te kennen, terwijl Suyk reeds meer dan een jaar in Hilversum woont. Ten slotte merken Burgemeester en Wet houders nog op, dat het raadsbesluit alléén betrekking heeft op het vaste personeel der gemeente. Geen salarisverhooging Burgmeester Vr.: Zondagavond kreeg xpijn bediende een en Wethouders berichten den Raad, dat er ongeluk op het ijs. Dit is wolgeng mijn rnec- naar hunne- meening. geen termen aan- ixirig aan roekeloosheid te wijten, doordat nij, wezig zijn om het salaris van; A. Bellis zooals-hij zegt, in hét'donker aanschaat. PURMEREND, 15 Febr. 1929. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstr." Witlof 2440 per 100 K.G. Roodekool 6.20—13.10, Savoyekool 3—10.60, per 100 stuks. Spruitkool 1.107.40 per 15 K.G. Boerekool 0.351.40 per 10 K.G. Wortelen 1.05, Uien 14.20—15, per 25 K.G, Prei 18 per 100 bos. ZATERDAG 16 FEBRUARI. Berlijn Parijs Brussel Londen -Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable' Praag Warschau Kopenhagen Olso Stockholm 59.20 9.70 34.65 12.11% 48. - 13. - 36.90 35. - 2.49% 7.35 27. - 66.55 66.55 66.70 59.30 9.80 34.75 12.12% 48.10 13.10 37.- 35.10 2.50% 7.45 27.10 66.65 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7